PL186399B1 - Filtr aperiodyczny i sposób wyznaczania parametrów filtra prostowników trakcji elektrycznej - Google Patents

Filtr aperiodyczny i sposób wyznaczania parametrów filtra prostowników trakcji elektrycznej

Info

Publication number
PL186399B1
PL186399B1 PL98327022A PL32702298A PL186399B1 PL 186399 B1 PL186399 B1 PL 186399B1 PL 98327022 A PL98327022 A PL 98327022A PL 32702298 A PL32702298 A PL 32702298A PL 186399 B1 PL186399 B1 PL 186399B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
filter
branch
parallel
contactor
traction
Prior art date
Application number
PL98327022A
Other languages
English (en)
Inventor
Leszek Mierzejewski
Adam Szeląg
Original Assignee
Eltrack Sp Z Oo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eltrack Sp Z Oo filed Critical Eltrack Sp Z Oo
Priority to PL98327022A priority Critical patent/PL186399B1/pl
Publication of PL186399B1 publication Critical patent/PL186399B1/pl

Links

Landscapes

  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)
  • Power Conversion In General (AREA)

Abstract

1. Filtr aperiodyczny prostowników trakcji elektrycznej, zawierajacy elementy indukcyjne i pojemnosciowe o wartosciach elektrycznych do- branych dla zadanej czestotliwosci rezonansowej, znamienny tym, ze stanowi filtr dolnoprzepustowy typu gamna, który na wejsciu ma szeregowo wla- czony element indukcyjny (L), z odlacznikiem zasi- lania (OZ), których pozostale zaciski stanowia wyj- scie filtra, w którym poprzez wylacznik filtra (OF), polaczona jest galaz równolegla filtra, w której równolegle polaczone sa pierwszy ochronnik przepieciowy (ON) oraz poprzez wylacznik (BI) galezi filtra, galaz szeregowa filtra, skladajaca sie z rezystora (Rz) ograniczajacego prad ladowania, do którego równolegle wlaczony jest blok opóznia- jacy, stanowiacy korzystnie pierwszy stycznik (St2), opózniajacy w czasie (t) zalaczenie i - galezi równoleglych elementu pojemnosciowego (C...C1 ), zbocznikowanych kazdy rezystorem rozladowuja- cym (RR ...RR 1 ), przy czym pierwszy stycznik (St2) sprzezony jest z drugim stycznikiem (St1), którego styki robocze stanowia wylacznik galezi szerego- wej (BI). PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest filtr aperiodyczny i sposób wyznaczania parametrów filtra, prostowników trakcyji elektrycznej.
W kolejowych prostownikowych podstacjach trakcyjnych prądu stałego, w celu zmniejszenia zakłócającego oddziaływania składowej zmiennej napięcia wyprostowanego, stosowane są filtry wygładzające, których zadaniem jest zmniejszenie pulsacji napięcia wyprostowanego do poziomu dopuszczalnego definiowanego przez wartość zastępczą napięcia psofometrycznego.
Znane są filtry rezonansowe o obwodach dostrojonych do częstotliwości 300, 600, 900 i 1200Hz, w podstacjach wyposażonych w prostowniki sześciopulsowe lub 600 i 1200Hz w podstacjach wyposażonych w prostowniki dwunastopulsowe, włączone równolegle pomiędzy szyną dodatnią, za dławikiem, a szyną minusową podstacji.
Znane są filtry z dławikiem włączonym szeregowo pomiędzy biegunem dodatnim prostownika a punktem przyłączenia obwodu rezonansowego.
Filtry takie dostosowane są do zasilania zelektryfikowanych linii kolejowych prądu stałego z rozruchem rezystorowym.
186 399
Niedogodnością takich filtrów jest wrażliwość skuteczności tłumienia harmonicznych, na które dostrojone są obwody rezonansowe, od zmienności częstotliwości napięcia zasilającego, którego dopuszczalne wahania wynoszą 1 % oraz mała skuteczność w przypadku asymetrii napięcia zasilającego, ze względu na pojawienie się harmonicznych o innych częstotliwościach, dla których nie ma obwodu rezonasowego. Ponadto wadą jest niedostosowanie do zasilania pojazdów trakcyjnych wyposażonych w układy przekształtnikowe dużej mocy, ze względu na możliwość występowania rezonansu prądu i napięć dla częstotliwości innych niż częstotliwość obwodu rezonansowego, jak również niedostosowanie do tłumienia harmonicznych w paśmie częstotliwości powyżej 1,8 kHz, co jest szczególnie istotne przy stosowaniu systemów sterowania i zabezpieczeń ruchu kolejowego z wykorzystaniem blokady częstotliwościowej wrażliwej na zakłócenia w tym paśmie.
Filtr według wynalazku wyróżnia się tym, że stanowi filtr dolnoprzepustowy typu gamma, który na wejściu na szeregowo włączony element indukcyjny, z odłącznikiem zasilania, których pozostałe zaciski stanowią wyjście filtra, w którym poprzez wyłącznik filtra, połączona jest gałąź równoległa filtra, w której równolegle połączone są pierwszy ochronnik przepięciowy oraz poprzez wyłącznik gałęzi filtra, gałąź szeregowa filtra, składająca się z rezystora ograniczającego prąd ładowania, do którego równolegle włączony jest blok opóźniający, stanowiący korzystnie pierwszy stycznik, opóźniający w czasie załączenie i - gałęzi równoległych elementu pojemnościowego, zbocznikowanych każdy rezystorem rozładowującym. Pierwszy stycznik sprzężony jest z drugim stycznikiem, którego styki robocze stanowią wyłącznik gałęzi szeregowej.
Korzystne jest, jeśli równolegle do elementu indukcyjnego jest włączony drugi ochronnik przepięciowy, oraz, jeśli drugi stycznik jest sprzężony z wyłącznikiem mocy na wejściu prostownika trakcji elektrycznej, jak również, jeśli w gałęzi szeregowej filtra jest włączony bezpiecznik oraz, jeśli wyjście filtra jest połączone poprzez wyłącznik szybki z zasilaczem trakcji elektrycznej.
Sposób wyznaczania parametrów filtra według wynalazku, polega na tym, że wartości obwodu rezonansowego złożonego z elementu indukcyjnego i elementu pojemnościowego wyznacza się w oparciu o symulacyjny model pojazdów trakcyjnych z przekształtnikami energoelektronicznymi, parametry sieci trakcyjnej i szyn, obwodów torowych, filtra i prostowników podstacji trakcyjnej.
Korzystne jest w sposobie według wynalazku, jeśli wartości obwodu rezonansowego filtru ustala się w oparciu o dopuszczalne napięcie psofometryczne, poziom amplitud prądów trakcyjnych w paśmie zadanym oraz napięcie w sieci trakcyjnej według krzywej napięcie - czas.
Zgodnie z wynalazkami, filtry tłumią harmoniczne w paśmie powyżej częstotliwości rezonansowej, bez występowania częstotliwości dla których występują wzmocnienia amplitudy, są niewrażliwe na wahania częstotliwości napięcia zasilającego oraz na asymetrię napięcia zasilającego, jak również współpracują w paśmie wysokich częstotliwości z pojazdami trakcyjnymi wyposażonymi w przekształtniki energoelektroniczne, tj. eliminują zjawiska wzbudzenia i rezonansów pomiędzy przekształtnikami pojazdu, filtru pojazdu, sieci trakcyjnej i filtru podstacji. Ponadto zmniejszają zakłócenia, na które wrażliwe są obwody blokady częstotliwościowej oraz poziom przepięć impulsowych w sieci trakcyjnej, ze względu na wygładzający charakter pojemności.
Filtr według wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, stanowiący przykład stosowania sposobu, przedstawiający schemat funkcjonalny prostownika trakcyjnego z filtrem aperiodycznym.
Filtr aperiodyczny stanowi filtr dolnoprzepustowy typu gamma, który ma wejście wysokonapięciowe zasilające prądu przemiennego AC, poprzez wyłącznik mocy WM oraz trójfazowy transformator napięcia, połączone z wejściem prostownika trakcyjnego P. Na wyjściu stałoprądowym prostownika P szeregowo włączony jest element indukcyjny L z odłącznikiem zasilania OZ oraz amperomierz elektromagnetyczny A, których pozostałe zaciski stanowią wyjście filtra, w którym poprzez wyłącznik filtra OF, włączana jest gałąź równoległa filtra, w której równolegle połączone są ochronnik przepięciowy ON oraz poprzez wyłącznik BI gałęzi filtra, gałąź szeregowa filtra, składająca się z rezystora Rz ograniczającego prąd łado4
186 399 wania, do którego równolegle włączony jest blok opóźniający, stanowiący stycznik St2, opóźniający w czasie t załączenie poprzez bezpiecznik B, i - gałęzi równoległych elementu pojemnościowego C...Ci, zbocznikowanych każda rezystorem rozładowującym Rr....Rri. Stycznik St2 sprzężony jest ze stycznikiem Stl, którego styki robocze stanowią wyłącznik gałęzi szeregowej Bi, ponadto stycznik Stl jest sprzężony z wyłącznikiem mocy WM. Równolegle do elementu indukcyjnego L włączony jest ochronnik przepięciowy ONI. Wyjście filtra połączone jest linią zasilającą o napięciu 3 kV poprzez wyłącznik szybki Ws z zasilaczem trakcji elektrycznej.
Sposób wyznaczania parametrów filtra, polega na tym, że wartości obwodu rezonansowego złożonego z elementu indukcyjnego L i elementu pojemnościowego C...Ci wyznacza się w oparciu o symulacyjny model pojazdów trakcyjnych z przekształtnikami energoelektronicznymi, parametry sieci trakcyjnej i szyn, obwodów torowych, filtra i prostowników podstacji trakcyjnej. Wartości parametrów obwodu rezonansowego filtra ustala się w oparciu o dopuszczalne napięcie psofometryczne, poziom amplitud prądów trakcyjnych w paśmie zadanym oraz napięcie w sieci trakcyjnej według krzywej napięcie - czas.
Filtr aperiodyczny działa w sposób niżej opisany. Na wyjściu prostownika P, uzyskiwany j est przebieg zawierający składowa stałą i pulsującą, zaś filtr poprzez element idukcyjny L tłumi składową zmienną prądu wyprostowanego, przy czym element indukcyjny L z elementem pojemnościowym C...Ci stanowi pętlę zwarciową dla prądów o wyższych harmonicznych. Dobór parametrów filtru w celu dopasowania częstotliwości rezonansowej, prowadzi się poprzez symulację na modelu pojazdu elektrycznego i układu zasilania trakcji elektrycznej. Element pojemnościowy C...Cj ładowany jest przez rezystor Rz, do czasu naładowania tego elementu C....Cj, po czym po naładowaniu jest zwierany stycznikiem St2 bloku opóźniającego. Stycznik St2, działa z uzależnieniem od stycznika Stl z opóźnieniem czasowym równym 1 sek. tak aby element pojemnościowy C...Cj zdążył się naładować.
Filtr aperiodyczny z elementem indukcyjnym L i elementem pojemnościowym C,...Cj połączonym równolegle, stanowi obwód rezonansowy, który w paśmie wysokich częstotliwości charakteryzuje się silnym tłumieniem składowej zmiennej. Efektywność tego tłumienia zależy od doboru parametrów indukcyjności i pojemności. W obszarze niskich częstotliwości t.j. paśmie częstotliwości rezonansowej, filtr wzmacnia amplitudy składowej zmiennej. Odpowiedni dobór częstotliwości rezonansowej filtra, powoduje, że zawarte w składowej zmiennej napięcia wyprostowanego, napięcia wyższych harmonicznych o częstotliwościach charakterystycznych dla filtra o wyznaczonych parametrach zespołu prostownikowego są tłumione.
Stycznik Stl jest sprzężony z wyłącznikiem mocy WM prostownika P, tak, że po załączeniu wyłącznika mocy WM, następuje załączenie stycznika Stl, zaś odłączenie stycznika Stl, następuje po wyłączeniu wyłącznikiem mocy WM.
186 399
186 399 ws
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Filtr aperiodyczny prostowników trakcji elektrycznej, zawierający elementy indukcyjne i pojemnościowe o wartościach elektrycznych dobranych dla zadanej częstotliwości rezonansowej, znamienny tym, że stanowi filtr dolnoprzepustowy typu gamma, który na wejściu ma szeregowo włączony element indukcyjny (L), z odłącznikiem zasilania (OZ), których pozostałe zaciski stanowią wyjście filtra, w którym poprzez wyłącznik filtra (OF), połączona jest gałąź równoległa filtra, w której równolegle połączone są pierwszy ochronnik przepięciowy (ON) oraz poprzez wyłącznik (BI) gałęzi filtra, gałąź szeregowa filtra, składająca się z rezystora (Rz) ograniczającego prąd ładowania, do którego równolegle włączony jest blok opóźniający, stanowiący korzystnie pierwszy stycznik (St2), opóźniający w czasie (t) załączenie i - gałęzi równoległych elementu pojemnościowego (C...Cj), zbocznikowanych każdy rezystorem rozładowującym (RR...RRj), przy czym pierwszy stycznik (St2) sprzężony jest z drugim stycznikiem (Stl), którego styki robocze stanowią wyłącznik gałęzi szeregowej (BI).
  2. 2. Filtr według zastrz. 1, znamienny tym, że równolegle do elementu indukcyjnego (L) ma włączany drugi ochronnik przepięciowy (ONI).
  3. 3. Filtr według zastrz. 1, znamienny tym, że drugi stycznik (Sil) jest sprzężony z wyłącznikiem mocy (WM) na wejściu prostownika (P) trakcji elektrycznej.
  4. 4. Filtr według zastrz. 1, znamienny tym, że w gałęzi szeregowej filtra ma włączony bezpiecznik (B).
  5. 5. Filtr według zastrz. 1, znamienny tym, że wyjście filtra jest połączone poprzez wyłącznik szybki WS z zasilaczem trakcji elektrycznej.
  6. 6. Sposób wyznaczania parametrów filtra, znamienny tym, że wartości obwodu rezonansowego złożonego z elementu indukcyjnego (L) i elementu pojemnościowego (C...Cj) wyznacza się w oparciu o symulacyjny model pojazdów trakcyjnych z przekształtnikami energoelektronicznymi, parametry sieci trakcyjnej i szyn, obwodów torowych, filtru i prostowników podstacji trakcyjnej.
  7. 7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że wartości obwodu rezonansowego filtra ustala się w oparciu o dopuszczalne napięcie psofometryczne, poziom amplitud prądów trakcyjnych w paśmie zadanym oraz napięcie w sieci trakcyjnej według krzywej napięcie - czas.
PL98327022A 1998-06-25 1998-06-25 Filtr aperiodyczny i sposób wyznaczania parametrów filtra prostowników trakcji elektrycznej PL186399B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98327022A PL186399B1 (pl) 1998-06-25 1998-06-25 Filtr aperiodyczny i sposób wyznaczania parametrów filtra prostowników trakcji elektrycznej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98327022A PL186399B1 (pl) 1998-06-25 1998-06-25 Filtr aperiodyczny i sposób wyznaczania parametrów filtra prostowników trakcji elektrycznej

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL186399B1 true PL186399B1 (pl) 2004-01-30

Family

ID=30768405

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98327022A PL186399B1 (pl) 1998-06-25 1998-06-25 Filtr aperiodyczny i sposób wyznaczania parametrów filtra prostowników trakcji elektrycznej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL186399B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0872004B1 (en) Transformerless conditioning of a power distribution system
US4082962A (en) Device for melting the icing by direct current on conductors of overhead power transmission line
US6191676B1 (en) Apparatus for suppressing nonlinear current drawing characteristics
US5656924A (en) System and method for providing harmonic currents to a harmonic generating load connected to a power system
Kawann et al. Passive shunt harmonic filters for low and medium voltage: A cost comparison study
Singh et al. An indirect current control of hybrid power filter for varying loads
EP0059053A2 (en) Switched mode power supply
FI81701C (fi) Oeverspaenningsskydd foer riktarbryggor.
US4843515A (en) Surge undershoot eliminator
Hill Electric railway traction. Part 6: Electromagnetic compatibility disturbance-sources and equipment susceptibility
McGranaghan Active filter design and specification for control of harmonics in industrial and commercial facilities
RU2083388C1 (ru) Активный фильтр для питаемого от воздушной контактной сети переменного тока тягового средства
US5148359A (en) Network for obtaining high power and low total harmonic distortion
Hill et al. Effect of two-level PWM sources on plant power system harmonics
Adams et al. Solving customer power quality problems due to voltage magnification
PL186399B1 (pl) Filtr aperiodyczny i sposób wyznaczania parametrów filtra prostowników trakcji elektrycznej
Mitchell Distortion factor: the'new'problem of power factor
PL193037B3 (pl) Filtr aperiodyczny i sposób wyznaczania parametrów filtra, prostowników trakcji elektrycznej
Siranec et al. The influences of electrical traction on distribution system
CN112810506A (zh) 一种列车供电系统及方法
JPH028516Y2 (pl)
CN213093874U (zh) 一种地面信号及车载设备的高次谐波抑制装置
Lundquist Field measurements of harmonic distortion and the role of the DC-link inductor
RU208118U1 (ru) Устройство защиты электрической сети от воздействия гормонических составляющих тока
SU1089737A1 (ru) Преобразователь частоты