PL186103B1 - Zawór pyłowo-powietrzny - Google Patents

Zawór pyłowo-powietrzny

Info

Publication number
PL186103B1
PL186103B1 PL98324355A PL32435598A PL186103B1 PL 186103 B1 PL186103 B1 PL 186103B1 PL 98324355 A PL98324355 A PL 98324355A PL 32435598 A PL32435598 A PL 32435598A PL 186103 B1 PL186103 B1 PL 186103B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
flap
valve
dust
section
lever
Prior art date
Application number
PL98324355A
Other languages
English (en)
Other versions
PL324355A1 (en
Inventor
Stanisław Główczyk
Zbigniew Pabiński
Bolesław Zwierzyk
Original Assignee
Elektrownia Turow Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elektrownia Turow Sa filed Critical Elektrownia Turow Sa
Priority to PL98324355A priority Critical patent/PL186103B1/pl
Publication of PL324355A1 publication Critical patent/PL324355A1/xx
Publication of PL186103B1 publication Critical patent/PL186103B1/pl

Links

Landscapes

  • Lift Valve (AREA)

Abstract

Zawór pyłowo-powietrzny posiadający korpus o zwiększonym przekroju poprzecznym w stosunku do przekroju czynnego rurociągu, w którym to korpusie na wałku osadzona jest obrotowo klapa za pomocą dźwigni, znamienny tym, że dźwignia (3) posiada czop kulisty (4) przylegający do klapy (5) z gniazdem, przy czym czop kulisty (4) połączony jest z klapą (5) poprzez śrubę (7), na której jest napięta sprężyna (6) zabezpieczona pierścieniem osadczym (10), zaś w położeniu zamkniętym klapa (5) na całym swym obwodzie styka się z umieszczonym w rowku obsady (9) pierścieniem uszczelniającym (8) o przekroju kołowym.

Description

Przedmiotem wynalazku jest zawór pyłowo-powietrzny, stosowany w instalacjach przepływu popiołu jako zawór odcinający lub do łączenia dwóch lub kilku pomp popiołowych na wspólny kolektor podczas pneumatycznego transportu materiałów sypkich, w tym również popiołu o ostrych i twardych ziarnach.
W elektrowniach z pylistym popiołem pył powstaje w sposób ciągły. Pył ten transportuje się również w sposób ciągły do składowiska pyłu lub do odbiorcy pyłu. Gdy ilość pyłu przeznaczonego do pompowania zwiększa się w jednostce czasu o ilość większą od wydajności pojedynczej pompy, trzeba stosować więcej niż jedną pompę pyłową. Wymaga to układania tylu transportowych rurociągów ile jest pomp, co przy dużej odległości między pompami, a miejscem przeznaczenia pyłu jest kosztowne.
Do łączenia dwóch lub kilku pomp popiołowych na wspólny kolektor stosuje się zawory pyłowo-powietrzne.
Znany jest zawór pyłowo-powietrzny, który posiada zwiększony przekrój poprzeczny dzielonego korpusu w stosunku do przekroju poprzecznego rurociągu, w którego korpusie na wałku znajduje się zamykająca czasza z kulistą powierzchnią zamykaj ącą zawór. W położeniu zamkniętym do czaszy kulistej dolega gumowa uszczelka, która dociskana jest do czaszy za pomocą pneumatycznego układu doszczelniającego. Luz między gumową uszczelką, a czaszą kulistą, konieczny do bezstykowego doprowadzenia czaszy kulistej do pozycji zamkniętej i wyprowadzenia jej z pozycji zamkniętej regulowany jest przez podłożenie odpowiedniej ilości podkładek pod uszczelkę gumową, tak aby wynosił on 0,2 mm i był równomierny na całym obwodzie.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 118 552 zawór odcinający strumień materiału wyposażony w korpus w kształcie wydrążonego walca, w którym osadzono klapę z uszczelką dociskaną do ostrej krawędzi otworu wylotowego zaworu za pomocą układu dźwigniowego złożonego z ramienia dźwigni, ułożyskowanego obrotowo w poprzez zamocowanej na zewnątrz korpusu i połączonego ze stożkowym korpusem klapy za pomocą przegubu, zębatki połączonej nierozłącznie z korpusem oraz zapadki ryglującej, przy czym górna część korpusu jest połączona ze zbiornikiem współosiowo z otworem leja wylotowego.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 122 277 zawór bezpieczeństwa z klapowym elementem zamykającym, który posiada ułożoną w obudowie uszczelkę dwuwargową z wewnętrzną podatną wargą uszczelniającą i zewnętrzną wargą oporową. Uszczelka jest osadzona przy pomocy pierścienia stożkowego podtrzymującego i śrub dociskowych.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 161 022 zawór klapowy do sterowania mieszaniny podsadzkowej w rozgałęzieniach rurociągów, zaopatrzony w wielościenny korpus z króćcem wlotowym i dwoma króćcami wylotowymi, pomiędzy którymi znajduje się gniazdo mocujące obrotowo klapę. Zawór posiada co najmniej siedmiościenny korpus, którego dwie ściany usytuowane są względem płaszczyzny skrajnie nastawionej klapy pod kątem
18(6103 ostrym w granicach 30° do 70° oraz tworzy z klapą w kierunku króćców wylotowych wolne komory o najmniejszych wymiarach co najmniej równych średnicy ziaren skał dodawanych do mieszaniny podsadzkowej. Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 168548 zawór klapowy zwłaszcza do rurociągów o dużych przekrojach i znacznych różnicach ciśnień, który ma sztywną klapę ułożyskowaną na jednym brzegu ściętej skośnie rury, a na przeciwległym brzegu zaopatrzoną w mechanizm otwierający klapę. Klapę stanowi płyta nośna wykonana z elastycznej osnowy, w którą winkludowane są równolegle pręty nośne.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 175684 szybkozamykający zawór klapowy posiadający korpus z dyszą umieszczoną w osi przepływu gazu oraz uchylną górną klapę zatykającą tę dyszę, której płaszczyzna w stanie zamknięcia dyszy tą klapą jest skośna względem wspomnianej osi przepływu gazu. Uchylna główna klapa zaopatrzona jest w małą pomocniczą klapę, przy czym obydwie wspomniane klapy osadzone są obrotowo na wałku ze sprzęgłem.
Zawór pyłowo-powietrzny według wynalazku posiada korpus o zwiększonym przekroju poprzecznym w stosunku do przekroju czynnego rurociągu, w którym to korpusie na wałku osadzona jest obrotowo klapa za pomocą dźwigni. Zawór charakteryzuje się tym, że dźwignia posiada czop kulisty przylegający do klapy z gniazdem, przy czym czop kulisty połączony jest z klapą poprzez śrubę, na której jest napięta sprężyna zabezpieczona pierścieniem osadczym, zaś w położeniu zamkniętym klapa na całym swym obwodzie styka się z umieszczonym w rowku obsady pierścieniem uszczelniającym o przekroju kołowym.
Konstrukcja zaworu pyłowo-powietrznego według wynalazku jest łatwa w wykonaniu przy użyciu podstawowego oprzyrządowania. Zawór jest ponadto łatwy w obsłudze podczas eksploatacji, zaś po wymianie części doszczelniających nie wymaga przeprowadzania żadnych regulacji, ponieważ jest zaworem samo regulacyjnym, z pływającą klapą zamykającą i zabezpieczeniem powierzchni doszczelniających.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 - przedstawia konstrukcję zaworu pyłowo-powietrznego w przekroju pionowym poprzecznym, a fig.2 - przedstawia zawór pyłowo-powietrzny w przekroju pionowym podłużnym.
Jak przedstawiono na rysunku, w korpusie i zaworu na wałku 2 jest osadzona dźwignia 3 z czopem kulistym 4 spiętym z klapą 5 poprzez śrubę 7. Zamykanie i otwieranie zaworu odbywa się klapą 5 przez obrót o 90° wałka 2, na którym osadzona jest dźwignia 3 z czopem kulistym 4. Na kulistej powierzchni czopa 4 dźwigni 3 jest osadzona klapa 5, która przylega do powierzchni czopa 4 stożkowym gniazdem tworząc przegub kulisty. W przykładzie wykonania kąt gniazda klapy 5 wynosi 120°.
Utrzymanie klapy 5 w położeniu prostopadłym do osi czopa kulistego 4 jest realizowane napiętą sprężyną 6 zabezpieczoną pierścieniem osadczym 10. Elementem spinającym jest śruba 7.
W przykładzie wykonania strzałka ugięcia sprężyny wynosi 0,003m, a wielkość napięcia wstępnego wynosi około 48N. Aby zawór mógł pracować musi być zachowana jego szczelność. Powierzchnię doszczelniającą klapy stanowią: klapa 5 w zetknięciu z pierścieniem uszczelniającym 8. Płaszczyzna doszczelniająca klapy 5 w chwili zetknięcia z pierścieniem uszczelniającym 8 przylega na całym jego obwodzie. Już przy niewielkiej sile docisku klapy 5 ewentualny błąd dolegania jest korygowany naprowadzeniem przegubu kulistego klapy 5. Środkowe działanie siły docisku gwarantuje pokrywanie się osi geometrycznej klapy 5 z osią pierścienia 8 w chwili ich zetknięcia się. Przy obrotowym naprowadzaniu klapy 5 do styku z pierścieniem uszczelniającym 8, prostopadły kierunek działania siły docisku klapy 5 do pierścienia 8 wystąpi wtedy gdy zarówno: oś obrotu wałka 2, punkty zetknięcia klapy 5 z pierścieniem uszczelniającym 8 leżące na powierzchni dolegania oraz punkty przyłożenia siły docisku leżą w jednej płaszczyźnie.
Po spełnieniu tych warunków siła docisku rozkłada się równomiernie na całej powierzchni dolegania. Kołowy przekrój pierścienia uszczelniającego 8 w styku z płaską powierzchnią klapy 5 daje małą po wierzchnie dolegania - teoretycznie jest to styk liniowy, co nawet przy niewielkiej sile docisku na małą powierzchnię dolegania, daje duże naciski jed4
186 103 nostkowe decydujące o szczelności zaworu oraz powoduje zmniejszone zużycie pierścienia uszczelniającego 8.
W pozycji roboczej zaworu, gdy zawór jest otwarty, klapa 5 jest wyprowadzona ze strefy przepływu czynnika, a jej powierzchnie robocze nie ulegają zużyciu. Pierścień uszczelniający 8 jest schowany w rowku obsady 9 i zabezpieczony pierścieniem. Pierścień uszczelniający 8 nie ma kontaktu z medium, którego kierunek przepływu jest zaznaczony na fig. 2.
Takie usytuowane powierzchnie zaworu od których zależy szczelność pozwalają na długotrwałą pracę zaworu.
Erozyjne działanie strugi transportowanego pyłu w korpusie 1 zaworu jest zminimalizowane przez spadek prędkości czynnika, spowodowany zwiększonym przekrojem poprzecznym korpusu w stosunku do przekroju czynnego rurociągu. Minimalne zwiększenie przekroju wewnętrznego korpusu nie wpływa ujemnie na prawidłową pracę ciągu technologicznego.
Zawór według wynalazku jest zbudowany w szerokim zakresie średnic przepływowych. Napędy zaworów pracują w automatycznym cyklu sterowania. Zalecone jest poziome lub skośne (30°) ustawienie rurociągu, tak aby klapa zamykająca 5 po jej otwarciu znajdowała się w górnej części korpusu 1 zaworu. Zawory według wynalazku zabudowane są w miejsca dotychczas stosowanych zaworów, przy zachowaniu tych samych wymiarów podłączeniowych (kołnierze, długość). Do napędu zaworów wykorzystuje się pneumatyczne obrotnice, zaś do uszczelnień używa się typowe materiały uszczelniające.
Fig 2
186 103
Fig 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Zawór pyłowo-powietrzny posiadający korpus o zwiększonym przekroju poprzecznym w stosunku do przekroju czynnego rurociągu, w którym to korpusie na wałku osadzona jest obrotowo klapa za pomocą dźwigni, znamienny tym, że dźwignia (3) posiada czop kulisty (4) przylegający do klapy (5) z gniazdem, przy czym czop kulisty (4) połączony jest z klapą (5) poprzez śrubę (7), na której jest napięta sprężyna (6) zabezpieczona pierścieniem osadczym (10), zaś w położeniu zamkniętym klapa (5) na całym swym obwodzie styka się z umieszczonym w rowku obsady (9) pierścieniem uszczelniającym (8) o przekroju kołowym.
PL98324355A 1998-01-16 1998-01-16 Zawór pyłowo-powietrzny PL186103B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98324355A PL186103B1 (pl) 1998-01-16 1998-01-16 Zawór pyłowo-powietrzny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98324355A PL186103B1 (pl) 1998-01-16 1998-01-16 Zawór pyłowo-powietrzny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL324355A1 PL324355A1 (en) 1999-07-19
PL186103B1 true PL186103B1 (pl) 2003-10-31

Family

ID=20071380

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98324355A PL186103B1 (pl) 1998-01-16 1998-01-16 Zawór pyłowo-powietrzny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL186103B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL324355A1 (en) 1999-07-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0684414B1 (en) Plate valve
US4328831A (en) Rotary valve
US5465756A (en) Butterfly valve plate for a pneumatic surge valve
CA2284761C (en) Bypass air volume control device for combustor used in gas turbine
CA2565786C (en) Sealing device with stiffener
JP2775342B2 (ja) 開放保持圧の低い逆止弁
CN101802468A (zh) 与流体调节器一起使用的具有弹性体背衬的金属密封盘
CN100467877C (zh) 设置有导向机构的用于离心式压缩机的叶片系统
US6988708B2 (en) Low torque ball valve seat
US5207411A (en) Butterfly valve assembly
PL186103B1 (pl) Zawór pyłowo-powietrzny
US7306200B2 (en) Controlled rate feeder systems for fine particle solids and methods thereof
US1128228A (en) Hydraulic valve.
US5918624A (en) Gas meter quick change meter bar
JPS6212426B2 (pl)
US20070215833A1 (en) Strap actuated flapper valve
US20090256089A1 (en) Powder valve
KR100491312B1 (ko) 압력균등화 밸브와 이를 위한 분리가능한 덮개판조립체
KR200360344Y1 (ko) 버터플라이밸브의 양방향 메탈시트 실링장치
PL200751B1 (pl) Zawór pyłowo-powietrzny
WO2006066616A8 (en) Throttle valve for weaving looms
JP3025989B2 (ja)
KR102339330B1 (ko) 버터플라이 밸브
CN221221487U (zh) 一种钨钢耐磨阀门
CN221323324U (zh) 一种膨胀蝶阀