PL185253B1 - Środek do zwalczania pasożyta pszczół roztocza Varroa jacobsoni - Google Patents

Środek do zwalczania pasożyta pszczół roztocza Varroa jacobsoni

Info

Publication number
PL185253B1
PL185253B1 PL96317452A PL31745296A PL185253B1 PL 185253 B1 PL185253 B1 PL 185253B1 PL 96317452 A PL96317452 A PL 96317452A PL 31745296 A PL31745296 A PL 31745296A PL 185253 B1 PL185253 B1 PL 185253B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fluvalinate
bee
varicidal
agent
varroa jacobsoni
Prior art date
Application number
PL96317452A
Other languages
English (en)
Other versions
PL317452A1 (en
Inventor
Bohdan Śledziński
Ludwika Cieślak
Original Assignee
Inst Przemyslu Organiczego
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Przemyslu Organiczego filed Critical Inst Przemyslu Organiczego
Priority to PL96317452A priority Critical patent/PL185253B1/pl
Publication of PL317452A1 publication Critical patent/PL317452A1/xx
Publication of PL185253B1 publication Critical patent/PL185253B1/pl

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Środek do zwalczania pasożyta pszczół roztocza Varroa jacobsoni, zawierający jako substancję warroabójczą bromfenwinfos, fluwalinat lub ich mieszaninę inkorporowaną w kształtce stanowiącej wkładkę do ula z rodzinąpszczelą, znamienny tym, że kształtka z tworzywa sztucznego, metalu, drewna lubjego przetworówjestpokrytamikrowarstwąo grubości od 1 do 50 mikronów, zawierającą od 5 do 60% wagowych substancji warroabójczej w postaci bromfenwinfosu, fluwalinatu lub ich mieszaniny oraz co najmniej jeden typowy dodatek pomocniczy preparatów pasożytobójczych, zwłaszcza polibutadien, polichlorek winylu, polistyren, plastyfikator, stabilizator, barwnik.

Description

Przedmiotem wynalazku jest środek do zwalczania pasożyta pszczół roztocza Varroa jacobsoni.
Znane jest zwalczanie tego roztocza metodą chemioterapii, istotą której jest toksyczne oddziaływanie substancji roztoczobójczych w środowisku rodziny pszczelej w dawkach wyniszczających roztocze, a mało szkodliwych lub w pełni bezpiecznych dla pszczół. Początkowo stosowano różne substancje o mało skutecznym działaniu warrobójczym jak np. naftalen, tymol, fenotiazynę i inne różne metodyjak np. odymianie, opryskiwanie lub opylanie rodzin pszczelich. Następnie wprowadzono do ochrony pszczół akarycydy o silnym działaniu warrobójczym. Substancje te o nazwach międzynarodowych: amitraz, bromopropylat, cymiazol, kumafoz i malation, w postaci preparatów do fumigacji i oprysku, przyczyniły się do powstrzymywania rozwoju roztoczy Varroa jacobsoni i zmniejszenia strat pszczół.
Ze względu na krótkotrwałe działanie warrobócze (1 -2 dni) preparatów fumigacyjnych lub do opryskiwania, osiągnięcie w praktyce wysokiej skuteczności wymaga wielokrotnych zabiegów aplikacyjnych powtarzanych co kilka dni w okresie po miodobraniu i przygotowywania rodzin pszczelich do przezimowania. Pomimo wysokiej skuteczności warrobójczej stosunku do roztoczy znajdujących się na pszczołach dorosłych, wielokrotność zabiegów jest konieczna, gdyż większość roztoczy w postaci młodych form rozwojowych (jaja, nimfy) znajduje się w zasklepionych komórkach czerwiowych i jest niedostępna dla toksycznego, krótkotrwałego oddziaływania substancji aktywnej do czasu opuszczenia komórek i ponownego zabiegu. Tego rodzaju sposób ochrony pszczół ma liczne niedogodności, a mianowicie jest pracochłonny, wymaga wielokrotnej obecności w pasiekach oraz może powodować nadmierne skażenie chemikaliami środowiska rodzin pszczelich, zwłaszcza wosku, prolisu i miodu np. Trwałym, kumulującym się bromopropylatem i produktem jego termicznego rozkładu 4,4-dibromobenzofenonem.
Znane z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki Płn nr 4243819 odkrycie silnego działania roztoczobójczego niektórych pyretroidów, zwłaszcza fluwalinatu o małej apitoksyczności oraz opracowanie nowego typu formy użytkowej preparatu warroabójczego o postaci paska-wkładki do ula stanowiło znaczący postęp w ochronie pszczół przed roztoczmi Varroa jacobsoni. Preparat warrobójczy nowego typu, w postaci paska do zawieszania pomiędzy plastrami w ulu, wykonany jest z mieszaniny plastyfikowanego polichlorku winylu i fluwalinatu wprowadzonego w ilości 800 mg do masy paska. Pasek zawiesza się na okres 6-8 tygodni, w którym oddziaływuje kontaktowo na roztocze znajdujące się na pszczołach dorosłych oraz na roztocze, z kolejnych zmniejszających się liczbowo pokoleń, opuszczające komórki czerwiowe.
Zawieszenie 2 pasków zawierających łącznie 1600 mg fluwalinatu, na okres 6-8 tygodni późnym latem, zapewnia wysoce skuteczną ochronę rodziny pszczelej, aż do kolejnego zabiegu w roku następnym i jest zabiegiem mało pracochłonnym i wygodnym dla pszczelarzy. Tylko część fluwalinatu obecnego w termoplastycznej kompozycji paska warrobójczego jest pobierana powierzchniowo i rozprzestrzeniana przez pszczoły w okresie 6-8 tygodniowej ekspozycji. Po
185 253 wyjęciu z ula zanieczyszczony woszczyną pasek wraz z pozostałą w nim częścią fluwalinatu przeznaczony jest do możliwie bezpiecznego zniszczenia.
Pomimo zalet preparatu warroabójczego nowego typu stwierdzono pewne istotne niedogodności, a mianowicie duże zużycie kosztownej substancji aktywnej oraz kłopotliwe niszczenie zużytych pasków, ponieważ w trakcie spalania następujące wydzielanie się chloru, fluoru i chlorowcowodorów.
Celem wynalazkujest opracowanie środka warroabójczego o silnym działaniu warrobójczym i małej ilości substancji aktywnej, rozwiązującego także trudności wynikające ze wzrostu odporności roztoczy na działanie pyretroidów, wygodnego w stosowaniu i bezpiecznego przy niszczeniu po aplikacji.
Powyższe wymagania spełnia środek do zwalczania pasożytów pszczół roztoczy Varroa jacobsoni według wynalazku stanowiący kształtkę z tworzywa sztucznego, metalu, drewna lub jego przetworów. Kształtka pokryta jest mikro warstwą o grubości od 1 do 50 mikronów, zawierającąod 5 do 60% wag. substancji warroabójczej oraz co najmniej jeden ze znanych dodatków pomocniczych środków pasożytobójczych zwłaszcza polichlorek winylu, polistyren, polibutadien, palstyfikator, stabilizator, barwnik.
Jako substancję warrobójczą w środku według wynalazku stosuje się znany akarycyd fluwalinat, bromfenwinfos, którego własności warroabój cze zostały opisane w polskim opisie patentowym o numerze 169 579.
Środek według wynalazku zawierający fluwalinat może być stosowany w tych rodzinach pszczelich, w których roztocze Varroa jacobsoni w tych rodzinach pszczelich, w których roztocze Varroa jacobsoni nie sąuodpomione na działanie tej substancji, a praktycznie w pasiekach, w których używano preparaty zawierające fluwalinat w latach ubiegłych, nie więcej niż przez dwa kolejne sezony pasieczne.
W rodzinach pszczelich, w których stopień uodpornienia roztoczy jest już znaczący (3-lub
4-krotne użycie w latach ubiegłych preparatów zawierających fluwalinat lub inne pyretroidy) można stosować środek według wynalazku zawierający mieszaninę bromfenwinfosu i fluwalinatu.
W przypadkach silnego uodpornienia roztoczy Varroa jacobsoni, obserwowanego po wielokrotnym (5 i więcej) używaniu do ochrony pszczół preparatów zawierających fluwalinat, stosuje się środek według wynalazku zawierający bromfenwinfos jako substancję warroabój czą.
Środek według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera substancję aktywną tylko w mikro warstwie o grubości od 1 do 50 mikronów naniesioną na zewnętrzne powierzchnie stałego nośnika.
W skład mikro warstwy środka według wynalazku wchodzi substancja aktywna w ilości od 5 do 60% wag. oraz co najmniej jeden ze znanych składników pomocniczych preparatów pasożytobójczych zwłaszcza polichlorek winylu, polibutadien lub inne tworzywa sztuczne, plastyfikator, stabilizator, barwnik.
Jako nośnik środka według wynalazku, stanowiący kształtkę-wkładkę do ula, może być stosowane tworzywo sztuczne obojętne dla pszczół np. polietylen lub polipropylen, metal np. glin lub jego stopy, drewno lub jego przetwory np. twarda tektura i inne.
Nośnik powinien mieć kształt ułatwiający umieszczenie środka według wynalazku pomiędzy plastrami w ulu. Dogodnym kształtem jest pasek lub płytka o grubości od 0,5 do 2 mm, o długości odpowiedniej do wielkości ramki plastra pszczelego od 150 do 300 mm i szerokość od 20 do 50 mm.
Ilość substancji aktywnej w mikrowarstwie biologicznie czynnej środka według wynalazku wynosi od 10 do 100 mg, zależnie od wymagań użytkowych dotyczących dynamiki działania biologicznego, grubości warstwy i stężenia substancji aktywnej. Wysoką skuteczność warroabójczą(99-100%) i efektywną ochronę pszczół uzyskuje się zapomocąjednokrotnego zawieszenia w ulu 2 pasków środka według wynalazku o łącznej zawartości około 100 mg fluwalinatu, 40-100 mg bromfenwinfosu lub jego mieszaniny z fluwalinatem. Taką samą wysoką skuteczność uzyskuje się przy pomocy znanego preparatu o łącznej zawartości w 2 paskach 1600 mg fluwalinatu, jeśli roztocza Varroa jacobsoni nie sąuodpomione na jego działanie.
Środek według wynalazku otrzymuje się przez naniesienie aktywnej biologicznie mikrowarstwy na powierzchnię nośnika np. przez powleczenie powierzchni nośnika roztworem substancji aktywnej i składników pomocniczych w rozpuszczalniku i odparowaniu rozpuszczalnika.
185 253
Efektywność warroabójczą środka do zwalczania pasożyta pszczół roztocza Varroa jacobsoni według wynalazku ilustrują następujące przykłady.
Przykład I. Środek według wynalazku w postaci paska polietylenowego o wymiarach 220 x 40 x 1 mm pokrytego powierzchniowo mikrowarstwą o grubości około 10 mikronów, zawierąjącą21,7% wag. fluwalinatu (50 mg) i plastyfikowany polichlorek winylu (180 mg) zawieszono, w ilości po 2 paski w 5 ulach pszczelich o 8 ramkach wielkopolskich, pomiędzy obsiadłymi przez pszczoły plastrami. Bezpośrednio przed zawieszeniem i po 7-tygodniowym okresie ekspozycji i wyjęciu paskówpobrano próbki po kilkaset pszczół, uśpiono je eterem i policzono ilość roztoczy i pszczół.
Obliczono stopień porażenia roztoczami Varroajacobsoni rodziny pszczlej przed (Xo) i po zabiegu (Xj), który jest ilorazem ilości roztoczy i pszczół w próbce, wyrażony w procentach. Na podstawie ustalonych liczbowo stopni porażenia obliczono skuteczność warrobójc:aą(S) według wzoru:
S(%) = (1 -^)100
Dla porównania wykonano identycznie próby zawieszając w 5 rodzinach pszczelich po 2 paski znanego preparatu warrobójczego o nazwie Apistan zawierającego po 800 mg fluwalinatu w pasku. Uzyskano następujące wyniki (średnio z 5 rodzin pszczelich):
środek według wynalazku (100 mg fluwalinatu) znany środek (1600 mg fluwalinatu)
X0 (%) Xt (%) skuteczność, S(%)
11,7 0,02 99,8
9,3 0,03 99,7
Przykładu. Środek według wynalazku w postaci deseczki z drewna lipowego o wymiarach 200 x 30 x 2 mm, pokrytej powierzchniowo mikrowarstwą o grubości około 6 mikronów, zawieraj^^^45% wag. bromfenwinfosu (40 mg) i mieszaninę kopolimeru butadien-styren (29 mg) z plastyfikowanym polichlorkiem winylu (20 mg) zawieszono w ilości po 2 deseczki w 5 ulach i wyjęto po 7 tygodniach ekspozycji. Kontrolę stopnia porażenia rodzin pszczelich roztoczami Varroa jacobsoni przed (Χ0) i po zabiegu (X,) oraz obliczenia skuteczności warroabójczej (S) wykonano jak w przykładzie I. Uzyskano nastepujące wyniki (średnio z 5 rodzin pszczelich):
X«(%) X. (%) skuteczność, S(%)
Środek według wynalazku
(80 mg bromfenwinfosu) 18,4 0,04 99,7
znany środek
(1600 mg fluwalinatu) 9,3 0,03 99,7
Przykład III. Środek według wynalazku w postaci paska tekturowego o wymiarach 200 x 40 x 1,5 mm pokrytego powierzchniowo mikrowarstwą o grubości około 5 mikronów, zawierającą35% wag. Mieszaniny bromfenwinfosu (20 mg) i fluwalinatu (20 mg) oraz mieszaniny polistyrenu (35 mg) i piastyfikowanego polichlorku winylu (40 mg), zawieszono w ilości po 2 paski w 5 ulach i wyjęto po 7 tygodniach ekspozycji. Kontrolę stopnia porażenia rodzin pszczelich roztoczami Varroa jacobsoni przed (Χ0) i po zabiegu (X,) oraz obliczenia skuteczności warroabójczej (S) wykonano jak w przykładzie I. Uzyskano następujące wyniki (średnio z 5 rodzin pszczelich):
Środek według wynalazku X0(%) X1(%) skuteczność, (S)%
(40 mg bromfenwinfosu)
+ 40 mg fluwalinatu) znany środek 12,1 0 100
(1600 mg fluwalinatu) 9,3 0,03 99,7
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Środek do zwalczania pasożyta pszczół roztocza Varroa jacobsoni, zawierający jako substancję warroabójczą bromfenwinfos, fluwalinat lub ich mieszaninę inkorporowaną w kształtce stanowiącej wkładkę do ula z rodzmąpszczelą, znamienny tym, że kształtka z tworzywa sztucznego, metalu, drewna lub jego przetworów jest pokryta mikrowastwąo grubości od 1 do 50 mikronów, zawierającą od 5 do 60% wagowych substancji warroabójczej w postaci bromfenwinfosu, fluwalinatu lub ich mieszaniny oraz co najmniej jeden typowy dodatek pomocniczy preparatów pasożytobójczych, zwłaszcza polibutadien, polichlorek winylu, polistyren, plastyfikator, stabilizator, barwnik.
PL96317452A 1996-12-11 1996-12-11 Środek do zwalczania pasożyta pszczół roztocza Varroa jacobsoni PL185253B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96317452A PL185253B1 (pl) 1996-12-11 1996-12-11 Środek do zwalczania pasożyta pszczół roztocza Varroa jacobsoni

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96317452A PL185253B1 (pl) 1996-12-11 1996-12-11 Środek do zwalczania pasożyta pszczół roztocza Varroa jacobsoni

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL317452A1 PL317452A1 (en) 1998-06-22
PL185253B1 true PL185253B1 (pl) 2003-04-30

Family

ID=20068810

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96317452A PL185253B1 (pl) 1996-12-11 1996-12-11 Środek do zwalczania pasożyta pszczół roztocza Varroa jacobsoni

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL185253B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2013048267A1 (en) 2011-09-30 2013-04-04 Instytut Przemysłu Organicznego Varroacidal agent in form of a molded article and a method of preparation of the varroacidal agent in form of the molded article

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2013048267A1 (en) 2011-09-30 2013-04-04 Instytut Przemysłu Organicznego Varroacidal agent in form of a molded article and a method of preparation of the varroacidal agent in form of the molded article

Also Published As

Publication number Publication date
PL317452A1 (en) 1998-06-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2506090B2 (ja) ハチの寄生虫制御法
RU2225727C2 (ru) Гелеобразный состав с замедленным выделением и способ для борьбы с заражением семей медоносных пчел клещами
US20070026765A1 (en) Composition and method for the control of parasitic mites of honey bees
Rodríguez-Dehaibes et al. Resistance to amitraz and flumethrin in Varroa destructor populations from Veracruz, Mexico
Aliano et al. Acute contact toxicity of oxalic acid to Varroa destructor (Acari: Varroidae) and their Apis mellifera (Hymenoptera: Apidae) hosts in laboratory bioassays
Gregorc et al. Use of thymol formulations, amitraz, and oxalic acid for the control of the varroa mite in honey bee (Apis mellifera carnica) colonies
US5230894A (en) Acaricidal composition suitable for use against varroatosis in bees and device containing same
Smodiš Škerl et al. The acaricidal effect of flumethrin, oxalic acid and amitraz against Varroa destructor in honey bee (Apis mellifera carnica) colonies
MX2011005790A (es) Control de parasitos.
PL185253B1 (pl) Środek do zwalczania pasożyta pszczół roztocza Varroa jacobsoni
CA1262861A (en) Process for combating varoatosis in bees
Barker et al. Effects of Difluhenzuron wettable powder on caged honey bee colonies
Rieth et al. Repellency of two phenylacetate-ester pyrethroids to the honeybee
MXPA01011948A (es) Un procedimiento mejorado para combatir las parasitosis en colonias de abejas.
EP4413861A1 (en) Composition for controlling mite infestation
WO2009059415A1 (en) Slow-release device for delivering stabilized honey bee brood pheromone within the hive
Wilson et al. Antibiotic extender patties for control of American foul brood
Habbi-Cherifi et al. Efficacies of Chemical and Biological Products Employed in the Integrated Treatment of Varroa destructor in Algeria
Youssef et al. Captan: a promising fungicide for management of chalkbrood diseases in the alfalfa leafcutting bee
Gervan et al. The effects of honey bee (Apis mellifera) queen mandibular pheromone on colony defensive behaviour
US20080293809A1 (en) Pest control formulation
CN108174853A (zh) 一种含有丁氯虫酰胺和脱皮激素类的杀虫组合物及其制剂
Wagnitz et al. The effect of oxalic acid on honey bee queens
RU2052246C1 (ru) Способ лечения пчел при грибковых заболеваниях
WO2017214272A1 (en) Control of pests in honey bee hives