PL184529B1 - Urządzenie kuchenne - Google Patents

Urządzenie kuchenne

Info

Publication number
PL184529B1
PL184529B1 PL97333053A PL33305397A PL184529B1 PL 184529 B1 PL184529 B1 PL 184529B1 PL 97333053 A PL97333053 A PL 97333053A PL 33305397 A PL33305397 A PL 33305397A PL 184529 B1 PL184529 B1 PL 184529B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drive motor
housing
kitchen appliance
air
appliance according
Prior art date
Application number
PL97333053A
Other languages
English (en)
Other versions
PL333053A1 (en
Inventor
Börger@Georg
Kamprath@Karl@Heinz
Möthrath@Georg
Original Assignee
Braun Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Braun Gmbh filed Critical Braun Gmbh
Publication of PL333053A1 publication Critical patent/PL333053A1/xx
Publication of PL184529B1 publication Critical patent/PL184529B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47JKITCHEN EQUIPMENT; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; APPARATUS FOR MAKING BEVERAGES
    • A47J43/00Implements for preparing or holding food, not provided for in other groups of this subclass
    • A47J43/04Machines for domestic use not covered elsewhere, e.g. for grinding, mixing, stirring, kneading, emulsifying, whipping or beating foodstuffs, e.g. power-driven
    • A47J43/07Parts or details, e.g. mixing tools, whipping tools
    • A47J43/08Driving mechanisms
    • A47J43/085Driving mechanisms for machines with tools driven from the lower side

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Food-Manufacturing Devices (AREA)
  • Filters For Electric Vacuum Cleaners (AREA)
  • Motor Or Generator Frames (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)
  • Formation And Processing Of Food Products (AREA)
  • Centrifugal Separators (AREA)
  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie kuchenne, zawierajace silnik napedowy, narzedzie przetwarzajace napedzane silnikiem napedowym i prze- twarzajace wyroby spozywcze, obudowe otaczajaca urzadzenie kuchenne oraz uklad chlodzenia wytwarzajacy strumien po- wietrza chlodzacego do silnika napedowego, a takze uklad chlodzenia zawierajacy kanal kierujacy powietrze, w którym to kanale jest umieszczony silnik napedowy, znamienne tym, ze w obudowie (1) znajduja sie otwory wlotowe (13, 33) i otwory wylotowe (14) po- wietrza, pomiedzy którymi jest utworzony kanal (12) kierujacy powietrze, w którym wystepuje efekt ciagu kominowego. F ig. 1 PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy urządzenia kuchennego, w szczególności takiego rodzaju urządzeń kuchennych, w których skład wchodzi silnik napędowy oraz narzędzie przetwarzające napędzane przez silnik napędowy i przeznaczone do przetwarzania wyrobów spożywczych.
Znane są urządzenia kuchenne służące do realizacji różnorodnych codziennych prac kuchennych, takich jak, na przykład, wyrabianie ciasta, mieszanie i ubijanie, cięcie, siekanie, ścieranie, miksowanie. Do tych celów używa się, między innymi, wolno stojących urządzeń
184 529 kuchennych uniwersalnego przeznaczenia. Znane urządzenia kuchenne do tego celu poza silnikiem napędowym i narzędziem przetwarzającym są zaopatrzone ponadto w obudowę otaczającą urządzenie kuchenne, instalację chłodzącą wytwarzającą strumień powietrza chłodzącego dla silnika napędowego z kanałem kierującym powietrze, w którym znajduje się silnik napędowy, oraz pewne elementy w obudowie w postaci otworów, którymi wpływa i wypływa powietrze i pomiędzy którymi znajduje się kanał kierujący powietrze.
W zależności od wyrobów spożywczych, które trzeba, na przykład, rozdrobnić lub ugnieść, potrzebne są duże ilości energii, w wyniku czego takie urządzenia kuchenne wymagają mocnych silników napędowych o dużej niezawodności nawet w warunkach ciągłego używania. Silniki napędowe otoczone obudową takich urządzeń wytwarzają duże ilości ciepła, zwłaszcza pod obciążeniem, które trzeba z nich odprowadzić. Z tego względu stosuje się wentylator połączony napędowo z silnikiem napędowym, który utrzymuje obieg powietrza zwłaszcza wokół silnika napędowego podczas pracy urządzenia, przy czym powietrze jest zasysane otworami wlotowymi do chłodzenia silnika napędowego.
Typowo, tarcza wentylatorowa jest osadzona bezpośrednio na wale napędowym silnika napędowego. Urządzenie kuchenne z tak skonstruowaną tarczą wentylatorową na wale napędowym silnika napędowego jest znane z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4 309 631. Opisanym w nim urządzeniem kuchennym jest mikser kuchenny z silnikiem napędowym, którego wał jest poziomy. Siła napędowa jest przenoszona za pomocą kątowego mechanizmu przekładniowego na pionowy wał, na którego wolnym końcu można osadzać narzędzie.
Dla uniknięcia używania oddzielnej tarczy wentylatorowej, która jest montowana bezpośrednio na wale, rolę tarczy wentylatorowej pełni, według niemieckiego opisu patentowego nr DE-A1 34 08 693, tarcza, po której biegnie pasek napędowy. W konstrukcji tego typu nie zaleca się stosowania koła pasowego osadzonego bezpośrednio na wale napędowym silnika napędowego, ale koło pasowe, które jest połączone z wałem, na którym osadza się i który napędza narzędzie przetwórcze, ponieważ, konwencjonalnie, to drugie koło pasowe ma większą średnicę od koła pasowego osadzonego na wale napędowym silnika napędowego.
Wada instalacji chłodzących w postaci tarcz wentylatorowych jest zwiększanie masy, jaka musi napędzać silnik, bez względu na to czy tarcze wentylatorowe są osadzone bezpośrednio na wale napędowym silnika napędowego, są połączone z kołami pasowymi czy też są oddzielne od nich. O ile tarcze wentylatorowe nie są wykonane z dużą dokładnością, to powstaje niewyważenie, którego skutkiem są wibracje urządzenia i silny hałas podczas jego pracy.
W opisie patentowym nr DE-A-41 15 471 ujawniono kolejne urządzenie kuchenne, w którym silnik napędowy jest chłodzony za pomocą osobnego silnika wentylatorowego z tarczą wentylatorową. Jednakże konstrukcja tego typu jest stosunkowo droga.
Znane jest również urządzenie mieszające ujawnione w amerykańskim opisie patentowym nr 5 273 358 zawierające zespół narzędzia obrabiającego, silnik z zespołem obudowy oraz wentylator chłodzący i urządzenie tłumiące hałas. Silnik jest umieszczony na ramie nośnej obudowy zaopatrzonej w otwory doprowadzające powietrze i napędza zarówno narzędzie mieszające jak i wentylator chłodzący kierujący doprowadzane powietrze wokół silnika i dalej poprzez wnętrze obudowy do zespołu tłumiącego wzdłuż jego cylindrycznych ścian bocznych, do komór umieszczonych pod wentylatorem a następnie poprzez zespół piasty do otworów wylotowych powietrza.
Inne znane urządzenie kuchenne podobnego typu zostało ujawnione w amerykańskim opisie patentowym nr 4 922 464 dotyczącym ręcznego miksera do przetwarzania produktów żywnościowych. Mikser zawiera elektrycznie zasilany silnik umieszczony w obudowie oraz zespół przekładni i gniazda do przyłączania narzędzi do obróbki produktów połączone z zespołem przekładni. Obudowa jest zaopatrzona w uchwyt usytuowany poprzecznie do niej i wyposażony w otwory wentylacyjne doprowadzające powietrze chłodzące silnik do wnętrza
184 529 obudowy. Uchwyt posiada co najmniej jeden kanał, którym powietrze jest kierowane do obudowy silnika i odprowadzane z niej do otoczenia, przy czym kanał ten jest połączony z otworami wentylacyjnymi oraz tworzy kanał powietrzny wewnątrz obudowy silnika.
Urządzenie kuchenne zawierające silnik napędowy, narzędzie przetwarzające napędzane silnikiem napędowym i przetwarzające wyroby spożywcze, obudowę otaczającą urządzenie kuchenne oraz układ chłodzenia wytwarzający strumień powietrza chłodzącego do silnika napędowego, a .także ikdad chłodzenia zawierający kanał kierujący powietrze, w któiym to kanale jest umieszczony silnik napędowy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że w obudowie, znajdują się otwory wlotowe i otwory wylotowe powietrza, pomiędzy którymi jest utworzony kanał kierujący powietrze, w którym występuje efekt ciągu kominowego.
Korzystnie, silnik napędowy i kanał kierujący powietrze są usytuowane poziomo.
Korzystnie, silnik napędowy oraz kanał kierujący powietrze są usytuowane w przybliżeniu prostopadle do powierzchni nośnej urządzenia kuchennego.
Korzystnie, kanał kierujący powietrze jest uformowany przez pierścieniową komorę utworzoną pomiędzy ścianką obudowy samego urządzenia kuchennego a zewnętrzną ścianką silnika napędowego.
Korzystnie, kanał kierujący powietrze jest utworzony przez cylindryczną sekcję otaczającą silnik napędowy i jest otoczony przez obudowę oraz połączony przepływowo z otworami wlotowymi i wylotowymi powietrza w obudowie.
Korzystnie, pomiędzy silnikiem napędowym a otworami wylotowymi powietrza znajduję się wolna przestrzeń.
Korzystnie, otwory wlotowe znajdują się w płycie podstawy i są rozmieszczone promieniowo w stosunku do osi silnika napędowego.
Korzystnie, otwory wlotowe są usytuowane w przybliżeniu pionowo pod silnikiem napędowym w płycie podstawy.
Korzystnie, obudowa ma asymetryczny przekrój poprzeczny patrząc w kierunku normalnym do osi silnika napędowego.
Korzystnie, przekrój poprzeczny obudowy jest eliptyczny, romboidalny i/lub owalny.
Korzystnie, wewnętrzna ścianka centralnej części obudowy odpowiada kształtem zewnętrznemu konturowi silnika napędowego.
Korzystnie, wymiary powierzchni centralnej części obudowy odprowadzającej ciepło silnika napędowego podczas jego pracy są odpowiednio duże w stosunku do ilości powstającego ciepła.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest zapewnienie urządzenia kuchennego z elektrycznym silnikiem napędowym, w którym to urządzeniu wyeliminowano problemy występujące w znanych konstrukcjach z tarczą wentylatorową, zapewniając równocześnie skuteczne chłodzenie silnika napędowego i jego spokojną pracę.
Dzięki podobnej do wieży konstrukcji obudowy otaczającej silnik napędowy w małej i prawie stałej odległości względnej oraz dzięki otworom wlotowym i wylotowym powietrza usytuowanym w zasadzie na przeciwległych końcach podobnej do wieży obudowy, występuje zjawisko, w którym, podobnie do ciągu kominowego, podczas grzania się silnika napędowego wytwarza się coraz większy strumień powietrza wzdłuż silnika napędowego od dołu ku górze, nawet bez istnienia urządzenia wentylatorowego do odprowadzania ciepła stale wydzielanego przez silnik napędowy. Dla uzyskania skutecznego strumienia powietrza, zasadnicze znaczenie dla kanału kierującego powietrze, który utrzymuje się pomiędzy zewnętrzną powierzchnią elektrycznego silnika napędowego, a cylindryczną obudową, mają odpowiednio duże wymiary tego kanału tak, żeby skutkiem wznoszącego się gorącego powietrza było wytwarzanie odpowiedniego strumienia powietrza od dna do góry, podobnie do ciągu kominowego. Przeprowadzone doświadczenia wykazały możliwość odpowiedniego chłodzenia elektrycznego silnika napędowego za pomocą takiej otaczającej go cylindrycznej części obudowy, nawet pod wysokimi obciążeniami, kiedy otwory wylotowe gorącego powietrza znajdują się w obudowie w przybliżeniu nad górnym obszarem silnika napędowego,
184 529 a otwory wlotowe powietrza są rozmieszczone tak, żeby biegły w obudowie w przybliżeniu w dolnym obszarze silnika napędowego.
Kiedy kanał kierujący powietrze i silnik napędowy są usytuowane tak, żeby biegły poziomo, a otwór wlotowy powietrza i otwory wylotowe znajdowały się w kanale kierującym powietrze w układzie nałożonym na siebie, uzyskuje się już dobry wynikowy, skierowany ku górze przepływ powietrza do chłodzenia silnika napędowego. Jednakże w konstrukcjach tego typu pożądane jest formowanie otworów wlotowych powietrza w kanale kierującym powietrze w zasadzie pod silnikiem napędowym, a otworów wylotowych powietrza nad nim.
Warunkiem utrzymania prowadzenia powietrza ze skutecznym przejmowaniem ciepła wzdłuż silnika napędowego jest prostopadły bieg kanału kierującego powietrze do powierzchni nośnej urządzenia kuchennego w jego normalnym położeniu. W konstrukcji tego typu otwory wlotowe powietrza można rozmieścić w przybliżeniu pod silnikiem napędowym, na przykład w płycie podstawy urządzenia. W celu uzyskania wysmukłej konstrukcji cylindrycznej obudowy, oś silnika napędowego powinna być usytuowana w taki sposób, żeby biegła w przybliżeniu równolegle do podłużnej osi cylindrycznej lub podobnej do wieży obudowy?. W konstrukcji tego typu zaletąjest montaż stosunkowo wysmukłego silnika napędowego w cylindrycznej obudowie tak, żeby, patrząc w kierunku strumienia przepływu i osi silnika napędowego, pomiędzy strumieniem powietrza a powierzchnią obudowy silnika powstawała długa strefa wymiany powietrza.
Szczególnie prosty układ kanału kierującego powietrze jest kolejną zaletą rozwiązania według wynalazku. W takim układzie kanał stanowi pierścieniowa komora pomiędzy silnikiem napędowym a obudową.
Dla zapewnienia krążenia powietrza wokół całego silnika napędowego, to jest, patrząc w kierunku promieniowym do osi silnika, konfiguracja kanału kierującego powietrze zapewnia pomiędzy zewnętrzną powierzchnią silnika napędowego a wewnętrzną ścianką obudowy podobnej do wieży powstaje przekrój cylindryczny. Jak już wspomniano wcześniej, w konstrukcji tego typu przekrojowi poprzecznemu pierścieniowej komory można nadać takie wymiary, żeby z otworów wlotowych wzdłuż cylindrycznego przekroju płynął ku otworom wylotowym powietrza określony strumień konwekcyjny powietrza. W konstrukcji tego typu postać kanału kierującego powietrze jest niezależna od postaci ścianki wewnętrznej obudowy.
Szczególnie korzystnie, w celu podtrzymania przepływu powietrza w kierunku podłużnego wymiaru cylindrycznej obudowy, nad silnikiem napędowym znajduje się wolna przestrzeń, co oznacza, że cylindryczna obudowa wychodzi w kierunku wzdłużnym poza podłużny wymiar silnika napędowego, dzięki czemu wpływające następnie do wspomnianej wolnej przestrzeni gorące powietrze wypływa z niej przez otwory wylotowe powietrza. W konstrukcji tego typu przestrzeń nad silnikiem napędowym pełni rolę przestrzeni zbiorczej na gorące powietrze, skąd jest ono następnie kierowane do otworów wylotowych przez urządzenia kanałowe lub podobne ścieżki prowadzące, z których jest w końcu odprowadzane do atmosfery. Dzięki takiemu rozwiązaniu wspomniana przestrzeń zbiorcza służy również do polepszania wypływu powietrza z obudowy. Równocześnie ścianka wolnej przestrzeni może również magazynować dodatkową energię cieplną, odprowadzając ją na zewnątrz za pomocą promieniowania termicznego. Patrząc w kierunku osi, silnik napędowy może zajmować różne położenia wewnątrz podobnej do wieży obudowy, ale korzystnie, długość obudowy powinna być skoordynowana z długością silnika napędowego w taki sposób, żeby silnik zajmował tylko część znajdującej się w niej przestrzeni.
W celu wprowadzenia optymalnego strumienia powietrza do podobnej do wieży obudowy, a jednocześnie zapewnienia równomiernego małego tarcia tego strumienia na całej zewnętrznej powierzchni silnika napędowego według wynalazku. Otwory wlotowe powietrza są rozmieszczone w zasadzie pionowo' poniżej silnika napędowego w płycie podstawy. Otwory te mogą być również kombinacją promieniowych i osiowych otworów względem osi silnika napędowego.
184 529
Zaletą takiego układu otworów jest zapewnienie równomiernego doprowadzania powietrza wokół silnika napędowego, wytwarzając jego przepływ wokół silnika ze wszystkich stron. Otwory te można jednak również usytuować zarówno pionowo pod silnikiem napędowym jak i poprzecznie w płycie podstawy. W takiej konstrukcji otwór wlotowy powietrza może być również uformowany w płycie podstawy na wyższym poziomie niż dolny koniec silnika napędowego tak, żeby następnie kanał kierujący powietrze wybiegał w kierunku wzdłużnym w stopniu równym różnicy pomiędzy tym miejscem na wyższym poziomie a wysokością otworu wlotowego powietrza w podstawie urządzenia. Dzięki ciągowi kominowemu zimne powietrze jest nadal zasysane z otworu wlotowego powietrza na wyższym poziomie.
Korzystnie, według wynalazku, w celu wytwarzania silnego strumienia konwekcyjnego powietrza, należy zapewnić obudowę z asymetrycznym przekrojem poprzecznym w kierunku normalnym do osi silnika napędowego lub normalnym do osi obudowy, tak, żeby, patrząc w podłużnym kierunku cylindrycznej obudowy, powstawały wnękowe przestrzenie narożne rozmieszczone wokół silnika napędowego. Oznacza to, że powstają pojedyncze mimośrodowe sekcje przestrzenne dla przepływu powietrza, które są rozmieszczone wokół silnika napędowego, co umożliwia wpływanie do tego obszaru większej ilości gorącego powietrza. Te mimośrodowe sekcje przestrzenne zwiększaj ą również powierzchnie promieniowania obudowy bez znaczącego pogarszania przepływu przez zwiększone przestrzenie narożne.
Szczególnie zalecane według wynalazku odpowiednie asymetryczne przekroje poprzeczne mają kształt elipsoidalny, romboidalny lub owalny. W kombinacji z symetrycznym przekrojem poprzecznym należy jednak również zapewnić takie wymiary obudowy, żeby wokół całego silnika napędowego nadal była utrzymywana wolna przestrzeń w kształcie kołowego pierścienia.
Szczególną zaletą rozwiązania według wynalazku jest zapewnienie, że silnik napędowy jest optymalnie chłodzony zarówno konwekcyjnie jak i radiacyjnie. Promieniowanie odbywa się wzdłuż dość dużej powierzchni zewnętrznej centralnej części obudowy otaczającej silnik napędowy kiedy korzystnie, część ta jest owalna w przekroju poprzecznym. Taką postać można nadal wytwarzać z łatwością z gładką powierzchnią. Korzystnie, materiałem obudowy jest tworzywo sztuczne. Natomiast w celu poprawy magazynowania ciepła i jego rozpraszania można również stosować metal.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie kuchenne z cylindryczną lub podobną do wieży obudową biegnącą ku górze na tylnej podłużnej stronie obudowy, w rzucie z przodu, fig. 2 - urządzenie z fig. 1 w przekroju płaszczyzną II-II, fig. 3 - urządzenie kuchenne z fig. 1, w rzucie głównym poziomym, patrząc w kierunku pokazanym strzałką III na fig. 1 oraz fig. 4 - urządzenie z fig. 2, w przekroju płaszczyzną IV-IV.
Urządzenie kuchenne według wynalazku przedstawiono na fig. 1 w zalecanym przykładzie wykonania. W skład urządzenia takiego typu wchodzi obudowa 1 z płytą 2 podstawy spoczywającą na powierzchni nośnej 31 oraz centralna część 3 obudowy i górna część 4 obudowy, przy czym górną część 4 obudowy tworzy płyta pokrywająca. Z przodu obudowy 1 znajduje się skośna płyta 5 sterowania z dwoma zagłębieniami 6 na elementy sterujące (nie pokazane) w postaci przycisków sterujących służących do uruchamiania i sterowania prędkością silnika napędowego 9.
Należy zauważyć, że na poszczególnych figurach widać urządzenie kuchenne w zasadzie tylko z jego obudową 1, to jest bez elementów mechanicznych i/lub elektrycznych, podczas gdy zespół napędowy przedstawiono schematycznie w postaci elektrycznego silnika napędowego 9, który jest osadzony na metalowej płycie montażowej 22 z mechanizmem przenoszenia napędu (nie pokazanym), która to płyta montażowa jest z kolei osadzona na płycie 2 podstawy. Mechanizm przenoszenia napędu służy do napędu wałków napędowych 27, 30 (fig. 2 i 3), które wychodzą z otworów 8, 23 w części bazowej 34 centralnej części 3 obudowy.
184 529
Urządzenie kuchenne ma dwa gniazda wejściowe 7, 24. W każdym z nich można montować odpowiedni pojemnik do przetwarzania 25, 35 (pokazany schematycznie na fig. 2 i 1), taki jak, na przykład, pojemnik do mieszania i miksowania, który lokuje się centralnie w gnieździe i mocuję w nim oraz który ma w środku obrotowy wciskany wał 28 łączący pojemniki do przetwarzania 25, 35 z wałkiem napędowym 27, 30 tak, że ponownie za pośrednictwem wciskanego wałka 28, można napędzać narzędzie przetwarzające 29, na przykład ostrze tnące lub narzędzie miksujące, przystosowane do montażu na wciskanym wałku 28 w pojemniku do przetwarzania 25, 35. Dwa gniazda wejściowe 7, 24 mają wymiary dobrane w taki sposób, żeby wchodziły w nie pojemniki do przetwarzania 25, 35 o różnych wymiarach, każde z odpowiednimi narzędziami przetwarzającymi 29 pracującymi, w razie potrzeby, z różnymi prędkościami, przy czym na fig. 1 pokazano liniami kropkowo-kreskowymi pojemnik do przetwarzania 25 o mniejszej średnicy oraz pojemnik do przetwarzania 35 o większej średnicy. Pojemnik do przetwarzania 35 o większej średnicy jest wycentrowany, osadzony i sprzężony z drugim wałkiem napędowym 30 w gnieździe wejściowym 24.
Wałki napędowe 27, 30 przechodzące przez odpowiednie otwory 8 23 są napędzane silnikiem napędowym 9 pokazanym schematycznie na fig. 2, 3 i 4. Oś 10 silnika napędowego 9, którą pokazano na fig. 2 linią kropkowo-kreskową, wychodzi pionowo do płyty 2 podstawy w kierunku X. Na wale napędowym 11 silnika napędowego 9 jest osadzone koło pasowe, nie pokazane, które jest sprzężone z jednym lub dwoma paskami napędowymi (nie pokazanymi) prowadzonym albo prowadzonymi za pomocą następnych kół pasowych połączonych z wałkami napędowymi 27, 30 tak, że obrót silnika napędowego 9 powoduje obrót wałków napędowych 27, 30 ze zmniejszoną lub zwiększoną prędkością w zależności od wymiaru kół pasowych. Koła pasowe i pasy tworzą mechanizm przenoszenia napędu w urządzeniu kuchennym.
Silnik napędowy 9 jest silnikiem bezwentylatorowym, co oznacza, że nie ma tarczy wentylatorowej przeznaczonej do dostarczania powietrza chłodzącego do silnika napędowego 9. Nie ma również tarczy wentylatorowej sprzężonej z którymkolwiek z kół pasowych lub z dowolną inną częścią obrotową. Korzystnie, silnik napędowy 9 jest chłodzony konwekcyjnym strumieniem powietrza (pokazanym na fig. 2 strzałkami 18), który jest kierowany na zewnątrz silnika napędowego 9 kanałem 12 kierującym powietrze, znajdującym się pomiędzy zewnętrzną powierzchnią 32 silnika napędowego 9 a wewnętrzną ścianką 20 cylindrycznej, centralnej i górnej części 3, 4 obudowy. Otwory wlotowe 13 powietrza znajdują się w płycie 2 podstawy bezpośrednio pod silnikiem napędowym 9. Według fig. 4, te otwory wlotowe 13 powietrza są podłużnymi szczelinami równomiernie rozmieszczonymi na okręgach koncentrycznych z osią 10 silnika napędowego 9. Otwory wlotowe 33 powietrza o podobnej konstrukcji są uformowane pod gniazdem wejściowym 7, co umożliwia zasysanie maksymalnej ilości powietrza chłodzącego i, tam gdzie jest to stosowne, zapewnienie, również chłodzenia mechanizmu przenoszenia napędu (nie pokazanego).
Na złączu płyty pokrywającej tworzącej część górną 4 obudowy z centralną częścią 3 obudowy znajdują się otwory wylotowe 14 powietrza o odpowiednich wymiarach mające postać poprzecznych szczelin wylotowych, stanowiące wylot strumienia powietrza wytwarzanego w obudowie 1 wzdłuż strzałek 18 na fig. 2 i 4.
W przybliżeniu cylindryczna część 36 centralnej części 3 obudowy jest w większości owalem w przekroju poprzecznym, w wyniku czego w przeciwległych obszarach narożnych powstają nisze 17. Na zewnętrznej powierzchni cylindrycznej sekcji 36 znajduje się element osadczy 16 kabla, przeznaczony na elektryczny kabel zasilający 21.
Podczas pracy urządzenia silnik napędowy 9 grzeje się, co powoduje również równoczesne ogrzewanie powietrza w kanale 12 kierującym powietrze. Gorące powietrze unosi się ku górze, na zasadzie konwekcji, w podobnej do wieży lub cylindrycznej sekcji 36, gromadzi się w przestrzeni 15 nad silnikiem napędowym 9 i wypływa otworami wylotowymi 14 powietrza, co pokazano na fig. 2 i 4 strzałkami 18.
184 529
Dzięki kanałowi 12 kierującemu powietrze, strumień powietrza konwekcyjnego płynie w obudowie 3 od otworów wlotowych 13, 33 powietrza do otworów wylotowych 14 powietrza w kierunku pokazanym strzałkami 18, dostarczając do przestrzeni wokół silnika napędowego 9 odpowiednią ilość świeżego powietrza chłodzącego. W konstrukcji tego typu przekrój poprzeczny otworów wylotowych 14 powietrza ma wymiary dobrane w taki sposób, żeby występujący strumień gorącego powietrza mógł być odpowiednio szybko odprowadzony na zewnątrz. Otwory wylotowe 14 powietrza są rozmieszczone w obudowie 1 w taki sposób, żeby ręka operatora nie mogła dostać się do środka urządzenia.
Dzięki opisanemu powyżej konwekcyjnemu strumieniowi powietrza wytwarzanemu głównie przez cylindryczną lub podobną do wieży sekcję 36 i kanał 12 kierujący powietrze powstający pomiędzy silnikiem napędowym 9 a ścianką wewnętrzną 20, nie mą potrzeby utrzymywania wymuszonego przepływu powietrza wokół silnika napędowego 9 za pomocą powszechnie znanej w technice tarczy wentylatorowej. Pole powierzchni przekroju poprzecznego cylindrycznej sekcji 36 dobiera się wymiarowo tylko na tyle duże, zęby promieniowanie cieplne działało również w takim stopniu aby ciepło powstające w kanale 12 kierującym powietrze było wypromieniowywane w kierunku na zewnątrz przez centralną część 3 obudowy.
Jak widać na fig. 3, w odróżnieniu od kołowego kształtu przekroju poprzecznego silnika napędowego, centralna część 3 obudowy ma kształt romboidalny lub owalny z narożnikami 37, 38 tak, że powstaje w nich dodatkowa przestrzeń magazynowa w postaci nisz 17, w których można trzymać gorące powietrze i którymi powstający strumień wypływowy kieruje więcej ciepła do otworów wylotowych 14 powietrza dzięki ciągowi kominowemu.

Claims (12)

1. Urządzenie kuchenne, zawierające silnik napędowy, narzędzie przetwarzające napędzane silnikiem napędowym i przetwarzające wyroby spożywcze, obudowę otaczającą urządzenie kuchenne oraz układ chłodzenia wytwarzający strumień powietrza chłodzącego do silnika napędowego, a także układ chłodzenia zawierający kanał kierujący powietrze, w którym to kanale jest umieszczony silnik napędowy, znamienne tym, że w obudowie (1) znajdują się otwory wlotowe (13, 33) i otwory wylotowe (14) powietrza, pomiędzy którymi jest utworzony kanał (12) kierujący powietrze, w którym występuje efekt ciągu kominowego.
2. Urządzenie kuchenne według zastrz. 1, znamienne tym, że silnik napędowy (9) i kanał (12) kierujący powietrze są usytuowane poziomo.
3. Urządzenie kuchenne według zastrz. 1, znamienne tym, że silnik napędowy (9) oraz kanał (12) kierujący powietrze są usytuowane w przybliżeniu prostopadle do powierzchni nośnej (31) urządzenia kuchennego.
4. Urządzenie kuchenne według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że kanał (12) kierujący powietrze jest uformowany przez pierścieniową komorę utworzoną pomiędzy ścianką obudowy (1) samego urządzenia kuchennego a zewnętrzną ściaNką (32) silnika napędowego (9).
5. Urządzenie kuchenne według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że kanał (12) kierujący powietrze jest utworzony przez cylindryczną sekcję otaczającą silnik napędowy (9) i jest otoczony przez obudowę (1) oraz połączony przepływowo z otworami wlotowymi i wylotowymi (13,33,14) powietrza w obudowie (1).
6. Urządzenie kuchenne według zastrz. 1, znamienne tym, że pomiędzy silnikiem napędowym (9) a otworami wylotowymi (14) powietrza znajduje się wolna przestrzeń (15).
7. Urządzenie kuchenne według zastrz. 1, znamienne tym, że otwory wlotowe (13) znajdują się w płycie (2) podstawy i są rozmieszczone promieniowo w stosunku do osi (10) silnika napędowego (9).
8. Urządzenie kuchenne według zastrz. 3, znamienne tym, że otwory wlotowe (13) są usytuowane w przybliżeniu pionowo pod silnikiem napędowym (9) w płycie (2) podstawy.
9. Urządzenie kuchenne według zastrz. 3, znamienne tym, że obudowa (1) ma asymetryczny przekrój poprzeczny patrząc w kierunku normalnym do osi (10) silnika napędowego (9).
10. Urządzenie kuchenne według zastrz. 9, znamienne tym, że przekrój poprzeczny obudowy jest eliptyczny, romboidalny i/lub owalny.
11. Urządzenie kuchenne według zastrz. 1, znamienne tym, że wewnętrzna ścianka centralnej części (3) obudowy odpowiada kształtem zewnętrznemu konturowi silnika napędowego (9).
12. Urządzenie kuchenne według zastrz. 1, znamienne tym, że wymiary powierzchni centralnej części (3) obudowy (1) odprowadzającej ciepło silnika napędowego (9) podczas jego pracy są odpowiednio duże w stosunku do ilości powstającego ciepła.
PL97333053A 1996-11-04 1997-10-22 Urządzenie kuchenne PL184529B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19645309A DE19645309A1 (de) 1996-11-04 1996-11-04 Küchenmaschine
PCT/EP1997/005824 WO1998019585A1 (de) 1996-11-04 1997-10-22 Küchenmaschine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL333053A1 PL333053A1 (en) 1999-11-08
PL184529B1 true PL184529B1 (pl) 2002-11-29

Family

ID=7810541

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97333053A PL184529B1 (pl) 1996-11-04 1997-10-22 Urządzenie kuchenne

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0935436B1 (pl)
AT (1) ATE192029T1 (pl)
AU (1) AU713926B2 (pl)
DE (2) DE19645309A1 (pl)
ES (1) ES2147982T3 (pl)
PL (1) PL184529B1 (pl)
WO (1) WO1998019585A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE20119181U1 (de) 2001-11-27 2002-02-21 Cimosys Ag, Goldingen Elektromotorischer Möbelantrieb
US8752481B2 (en) * 2007-10-10 2014-06-17 Hamilton Beach Brands, Inc. Blender air intake snorkel for countertop or in-counter installations

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2793840A (en) * 1954-11-24 1957-05-28 Battistone Adauto Liquefying devices
US4277181A (en) * 1979-04-26 1981-07-07 Sunbeam Corporation Food mixer
DE3408693A1 (de) * 1984-03-09 1985-09-12 Robert Krups Stiftung & Co KG, 5650 Solingen Elektrisch betriebenes geraet fuer die bearbeitung und zubereitung von nahrungsmitteln aller art
DE3815177C1 (pl) * 1988-05-04 1989-09-28 Braun Ag, 6000 Frankfurt, De
DE4115471A1 (de) * 1991-05-11 1992-11-12 Braun Ag Elektrisch betriebene kuechenmaschine
US5273358A (en) * 1992-04-13 1993-12-28 Vita-Mix Corporation Quiet and efficient motor cooling fan assembly for a blender

Also Published As

Publication number Publication date
ATE192029T1 (de) 2000-05-15
WO1998019585A1 (de) 1998-05-14
AU4948997A (en) 1998-05-29
ES2147982T3 (es) 2000-10-01
AU713926B2 (en) 1999-12-16
PL333053A1 (en) 1999-11-08
DE59701538D1 (de) 2000-05-31
EP0935436B1 (de) 2000-04-26
DE19645309A1 (de) 1998-05-07
EP0935436A1 (de) 1999-08-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2091424C (en) Quiet and efficient motor cooling fan assembly for a blender
EP3620088B1 (en) Blender base
US5875562A (en) Hand-held hair dryer with vibration and noise control
CN100510542C (zh) 烹饪装置
US5078574A (en) Device for minimizing room temperature gradients
US11219334B2 (en) Sound reducing airflow system for a blender system
CA2040223C (en) Method and apparatus for cooling motors of cross flow blowers in air conditioners
US5187954A (en) Cooling device for washing machine transmission
PL184529B1 (pl) Urządzenie kuchenne
US20050053495A1 (en) Device for supporting and electric motor driving a turbine, in particular for an automobile heating, ventilation and/or air conditioning apparatus
EP0611524A1 (en) Forced convection cooking oven
EP0121892A2 (en) Combination convection and microwave oven
EP3770511B1 (en) Electric convection cooking oven
CA1316511C (en) Blower
JP2014228264A (ja) 加熱調理器
CN216907591U (zh) 锅体组件和烹饪器具
CN219962676U (zh) 一种易清洁的食品加工机
CN221180242U (zh) 一种家用食品加工机散热排风结构
CN217039834U (zh) 料理机
CN109381072B (zh) 机座组件及食物处理机
CN116965695A (zh) 空气炸锅
CN114052527A (zh) 烹饪器具
EP4271943A1 (en) Oven with multiple fans and control method thereof
KR200183830Y1 (ko) 전자레인지의 대류장치
CN114052528A (zh) 烹饪器具

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20051022