PL182537B1 - Urządzenie zabezpieczające towary przed kradzieżą - Google Patents

Urządzenie zabezpieczające towary przed kradzieżą

Info

Publication number
PL182537B1
PL182537B1 PL97328501A PL32850197A PL182537B1 PL 182537 B1 PL182537 B1 PL 182537B1 PL 97328501 A PL97328501 A PL 97328501A PL 32850197 A PL32850197 A PL 32850197A PL 182537 B1 PL182537 B1 PL 182537B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
carrier
box
handle
housing
locking mechanism
Prior art date
Application number
PL97328501A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328501A1 (en
Inventor
Sandor Ambrus
Original Assignee
Sandor Ambrus
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from HU969600042U external-priority patent/HU947U/hu
Application filed by Sandor Ambrus filed Critical Sandor Ambrus
Publication of PL328501A1 publication Critical patent/PL328501A1/xx
Publication of PL182537B1 publication Critical patent/PL182537B1/pl

Links

Landscapes

  • Packaging For Recording Disks (AREA)
  • Burglar Alarm Systems (AREA)
  • Details Of Rigid Or Semi-Rigid Containers (AREA)

Abstract

1 Urzadzenie zabezpieczajace towary przed kradzieza, przeznaczone do umieszczania przechowywanych jednostek, zwlaszcza o ksztalcie grania- stoslupa, takich jak kasety nosników dzwieku, obrazu i danych, posiadajace wewnetrzna przestrzen dostosowana do ksztaltu przechowywanej jednostki i obudowe, która posiada plytki pokrywajace, otaczajace wewnetrzna prze- strzen co najmniej czesciowo, przy czym obudowa ma wolny otwór do wkladania przechowywanej jednostki do przestrzeni wewnetrznej oraz gniaz- do ochronne otoczone boksem usytuowanym w sasiedztwie wolnego otworu, przy czym gniazdo ochronne zawiera mechanizm blokujacy z elementem nosnym umieszczonym przesuwnie w gniezdzie ochronnym oraz uchwyt powiazany z elementem nosnym zakrywajacy co najmniej czesciowo wolny otwór obudowy, przy czym element nosny ma profile uchwytów umiejscowio- nych w gniezdzie ochronnym, które sa polaczone z elementami sprzegajacymi osadzonymi w boksie, zas obudowa lub boks maja otwory uwalniajace mecha- nizm blokujacy, znamienne tym, ze na elemencie nosnym (31) przy jego zew- netrznym koncu (31b) naprzeciw profili uchwytów (31a)jest usytuowany glówny element prowadzacy (31d), którego os (31e) tworzy kat w granicach 60° do 120° z osia (31c) przemieszczania elementu nosnego (31), zas w wolnym otworze (23) obudowy (20) znajduje sie uchwyt (32) z noskowa czescia (32a) wystajaca w kierunku wolnego otworu (23) oraz wspólpracujacy z nim wtórny element pro- wadzacy (32b) o ksztalcie i wielkosci pasujacej do glównego elementu pro- wadzacego (31d) elementu nosnego (31), przy czym uchwyt (32) jest polaczony z przesuwanym wzdluznie glównym elementem prowadzacym (31d) elementu nosnego (31), zas w zamknietym stanie blokujacego mechaniz- mu (30), uchwyt (32) osadzony jest gniezdzie ochronnym (25) boksu (24) i co naj- mniej czesc tylnej sciany (32c ) lub bocznej sciany (32d) uchwytu (32) jest trwale polaczona z boksem (24), natomiast w pozycji otwartej blokujacego mechaniz- mu (30) uchwyt jest wyciagniety z gniazda ochronnego (25) Fig. 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie zabezpieczające towary przed kradzieżą, przeznaczone do umieszczania w nim przechowywanych jednostek, zwłaszcza o kształcie graniastoshipa, na przykład kaset nośników dźwięku, obrazu i danych, posiadające wewnętrzną przestrzeń dostosowaną do kształtu przechowywanej jednostki i obudowę, która posiada płytki pokrywające otaczające wewnętrzną przestrzeń co najmniej częściowo, przy czym obudowa zaopatrzona jest w wolny otwór do wkładania przechowywanej jednostki do przestrzeni wewnętrznej. Ponadto obudowa zaopatrzona jest w gniazdo ochronne otoczone boksem zamknięcia usytuowanym w sąsiedztwie wolnego otworu, przy czym wymienione gniazdo ochronne zaopatrzone jest w mechanizm blokujący, który zaopatrzony jest w element nośny ruchomy w gnieździć ochronnym jak również w uchwyt powiązany z elementem nośnym zakrywającym wolny otwór obudowy co najmniej częściowo, który może być mocowany w tej pozycji. Element nośny może być wyposażony w jeden lub kilka profili uchwytów umiejscowionych w gnieździe ochronnym, przy czym profile uchwytów są połączone z elementami sprzęgającymi znajdującymi się w boksie, podczas gdy obudowa i/lub boks są zaopatrzone w otwory uwalniające, umożliwiające zwolnienie mechanizmu blokującego.
W ostatnich czasach, w celu zabezpieczenia przed kradzieżą towarów znajdujących się w jednostkach handlowych, coraz częściej stosuje się środki zabezpieczające towary. Do najprostszych rozwiązań należy na przykład umieszczenie włókna ferromagnetycznego lub prostego obwodu prądu o określonych parametrach, w materiale naklejki cenowej na towarze, a następnie naklejenie naklejki na zewnętrznej powierzchni towaru lub jego opakowania.
Niedogodnością tego rozwiązania jest to, że nie, gwarantuje dobrego zabezpieczenia. Jeśli naklejka zostanie zdjęta z towaru, wówczas towar można wynieść ze sklepu bez reakcji systemu nadzoru ochrony towarów i w ten sposób towar staje się łatwy do kradzieży.
W celu uniemożliwienia kradzieży różnego rodzaju nośników obrazu, dźwięku czy też danych, jak również innych atrakcyjnych towarów, równolegle ze środkami ochrony towarów stosuje się pojemniki zabezpieczające. Istotą ich jest to, że towar wraz z naklejką zabezpieczającą umieszcza się w pojemniku, którego co najmniej część wykonana jest z materiału przezroczystego, a jego otwór wejściowy jest zamykany. Tym sposobem sygnałowy środek ochrony znajduje się wewnątrz pojemnika, w miejscu niedostępnym dla niepowołanej osoby.
W opisie patentowym EP 589551 opisano konstrukcję stosowaną do zabezpieczenia kaset video, płyt kompaktowych czy też podobnych towarów. W rozwiązaniu tym pokrywa zamykająca i dolna mocująca kasetę część boksu zamknięcia są przytwierdzone do siebie za pomocą przesuwanej zasuwy umieszczonej w uformowanych wgłębieniach dolnej części boksu zamknięcia i pokrywy. Stan zamknięty przesuwanej zasuwy umożliwiony jest przez zaskoczenie sprężystych języczków umieszczonych wzdłuż pola ruchu zasuwy.
W celu otwarcia zamknięcia sięga się przez otwory znajdujące się w zasuwie i odchylając języczki do tyłu odpina się je z wyniesień, a zasuwę, utrzymując języczki w pozycji tylnej, wypycha się z tych wyniesień.
Niedogodnością tej konstrukcji jest to, że przy użyciu prostego narzędzia zamknięcie można łatwo otworzyć, a zatem to urządzenie zamykające daje tylko ograniczone zabezpieczenie, przed kradzieżą znajdującej się w nim kasety.
W opisie patentowym EP 223760 przedstawiono rozwiązanie służące do zabezpieczenia płyt kompaktowych, którego istotą jest to, że wgłębienie uformowane pomiędzy brzegiem pudełka płyty kompaktowej a zamknięciem wyposażonym w uformowany otwór w urządzeniu zabezpieczającym, za pomocą elementu zamykającego, możliwego do wciśnięcia we wgłębienia pudełka płyty kompaktowej, powoduje pomiędzy nimi nieruchomy kontakt i w ten sposób może zapobiec kradzieży towaru.
Wadą tej konstrukcji jest jednak to, że może być stosowana tylko do zabezpieczania pudełek odpowiadających określonym wymogom a pewność jego działania nie zawsze jest niezawodna. Następną ujemną stronąjest prosty odczyt mechanizmu zamykającego, w wyniku czego pudełko można łatwo otworzyć.
182 537
W opisie patentowym EP 620888 opisano zakryte wewnątrz urządzenie zamykające, przy którym swobodny otwór prowadzi do wewnętrznej przestrzeni obudowy poprzez obrotową część zaczepną w położeniu zamkniętym a zaczepna część w położeniu zamkniętym przymocowana jest poprzez obrotowy hakowy element zamykający. Urządzenie posiada płaską sprężynę, której jeden koniec umieszczony jest w ścianie obudowy, drugi koniec natomiast jest napięty poprzez element zamykający. Podczas zadziałania sprężyna posuwa się po osłonie obrotowego elementu zamykającego w jego położeniu zamkniętym i zaskakuje za ramię umiejscowione w osłonie. W ten sposób umożliwia obrót elementu zamykającego a tym samym otwarcie zamknięcia. W celu otwarcia urządzenia do płaskiej sprężyny przybliża się z zewnątrz magnes, co powoduje odgięcie sprężyny ponad ramię i element zamykający powraca z powrotem do pozycji zamkniętej.
Ujemną stroną tego rozwiązania jest to, że przy zastosowaniu magnesu odpowiedniej mocy, każdy może otworzyć urządzenie a tym samym zamknięcie to zapewnia tylko minimalne zabezpieczenie. Również ujemną stroną tej konstrukcji jest, skomplikowana budowa, podatna na uszkodzenia, co jeszcze bardziej zmniejsza możliwość efektywnego zabezpieczenia.
Ponadto powszechną wadą znanych rozwiązań jest to, że zaczepne człony zamykające pojemnik zabezpieczający przed kradzieżą są tylko częściowo trwale oprawione i otoczone, co powoduje ich łatwe wyważenie czy też wyłamanie od pozostałej części urządzenia zabezpieczającego. Dalszym wspólnym brakiem znanych typów urządzeń zamykających jest łatwość, bez specjalnego wysiłku, usunięcia zamknięcia z powierzchni osłony, co umożliwia wyjęcie towaru.
Rozwiązanie według wynalazku ma na celu wyeliminowanie wad w istniejących dotychczas urządzeniach zabezpieczających przed kradzieżą i opracowanie takiego rozwiązania, które nie ulegałoby zniszczeniu i uniemożliwiałoby przy użyciu prostych narzędzi otwarcie urządzenia zamykającego, służącego do zabezpieczenia towaru przed wyjęciem, poprzez ustanowienie połączenia pomiędzy obudową środka zabezpieczającego a zaczepem, który zamyka wolny otwór. Dalszym celem było, by zaczep zapewniający rzeczywiste zabezpieczenie towaru, w pozycji zamkniętej był umieszczony w jak najbardziej niedostępnym miejscu, a dzięki konstrukcyjnemu rozwiązaniu był również odporny na podważenie i rozbicie.
Według wynalazku urządzenie zabezpieczające towary przed kradzieżą jest przeznaczone do umieszczania przechowywanych jednostek, zwłaszcza o kształcie graniastosłupa, takich jak kasety nośników dźwięku, obrazu i danych, posiadające wewnętrzną przestrzeń dostosowaną do kształtu przechowywanej jednostki oraz obudowę, która posiada płytki pokrywające, otaczające wewnętrzną przestrzeń co najmniej częściowo. Obudowa ma wolny otwór do wkładania przechowywanej j ednostki do przestrzeni wewnętrznej oraz gniazdo ochronne otoczone boksem usytuowanym w sąsiedztwie wolnego otworu, przy czym gniazdo ochronne zawiera mechanizm blokujący z elementem nośnym umieszczonym przesuwnie w gnieździe ochronnym oraz uchwyt powiązany z elementem nośnym zakrywający co najmniej częściowo wolny otwór obudowy. Element nośny ma profile uchwytów umiejscowionych w gnieździe ochronnym, które są połączone z elementami sprzęgającymi osadzonymi w boksie, zaś obudowa lub boks mająotwory uwalniające mechanizm blokujący.
Rozwiązanie charakteryzuje się tym, że na elemencie nośnym przy jego zewnętrznym końcu naprzeciw profili uchwytów jest usytuowany główny element prowadzący, którego oś tworzy kąt w granicach 60° do 120° z osią przemieszczania elementu nośnego, zaś w wolnym otworze obudowy znajduje się uchwyt z częściąnoskową wystającą w kierunku wolnego otworu oraz współpracujący z nim wtórny element prowadzący o kształcie i wielkości pasującej do głównego elementu prowadzącego elementu nośnego. Uchwyt jest połączony z przesuwanym wzdłużnie głównym elementem prowadzącym elementu nośnego, zaś w zamkniętym stanie blokującego mechanizmu, uchwyt osadzony jest gnieździe ochronnym boksu i co najmniej część tylnej ściany lub bocznej ściany uchwytu jest trwale połączona z boksem, natomiast w pozycji otwartej blokującego mechanizmu uchwyt jest wyciągnięty z gniazda ochronnego.
Korzystnym jest, że na elemencie nośnym sąumieszczone co najmniej dwa elastycznie odkształcalne mocujące występy usytuowane przy jego wewnętrznym końcu wprowadzonym do
182 537 gniazda ochronnego, podczas gdy profile uchwytów są usytuowane na występie mocującym. Uchwyt jest zaopatrzony w sprzęgający segment, zaś boks i element nośny ograniczają przestrzeń łączenia. Sprzęgający segment uchwytu wy staje do przestrzeni łączenia, a główny element prowadzący elementu nośnego stanowi graniastosłup prosty, zaś wtórny element prowadzący uchwytu ma postać otworu prowadzącego. Blokujący mechanizm zawiera zabezpieczający element połączony z elementem nośnym, natomiast w boksie zamykającym gniazdo ochronne znajduje się mocujący otwór mieszczący co najmniej część głowicy zabezpieczającego elementu. Przy czym obudowa ma co najmniej jedną płytkę pokrywającą zaopatrzoną w strefę nośnika z elementem sygnałowym do ochrony towarów.
Najważniejszą korzyścią z wynalazku jest to, że z uwagi na specjalną drogę ruchu uchwytu i oryginalny projekt mechanizmu blokującego, uchwyt może być zamocowany w boksie połączonym z obudową zawierającą elementy zabezpieczające w taki sposób, że przez podtrzymanie uchwytu, wytrzymałość obudowy w stanie zamkniętym będzie znacznie zwiększona, co w istotny sposób zapobiega przed jej siłowym otwarciem lub odblokowaniem. Ponadto, z uwagi na specjalne zaprojektowanie, mechanizm blokujący może być także zastosowany w urządzeniu zabezpieczającym, co wpływa na dalszą ochronę elementów zabezpieczających przed zniszczeniem. Konstrukcja mechanizmublokującego jest w zasadzie możliwa do odblokowania, jedynie za pomocą klucza służącego do tego szczególnego celu. Dalszą zaletąjest to, że elementy składowe urządzenia mogąbyć produkowane przy zastosowaniu technologii tradycyjnej, dająsię łatwo montować i zasadniczo nie wymagają konserwacji. Ponadto wykonanie boksu mechanizmu zabezpieczającego i obudowy w postaci jednej całości, zwiększa odporność zabezpieczenia przed zamierzonym zniszczeniem.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok przykładowego urządzenia według wynalazku, fig. 2 przedstawia zamek w pozycji zamkniętej, zaś fig. 3 - zamek w pozycji otwartej.
Na fig. 1 przedstawiono przykładową wersję urządzenia zabezpieczającego według wynalazku, w tym przypadku odpowiedniego do przechowywania płyt CD: Przedstawiono obudowę 20 zaopatrzoną w pokrywające płytki 21 oraz przechowywaną] ednostkę 10, reprezentowaną tutaj linią przerywaną, w jej wewnętrznej przestrzeni 22.
Na fig. 1 pokazano również, że pokrywające płytki 21 tworzące obudowę 20 nie zamykają całkowicie przechowywanej jednostki 10, natomiast przechowywana jednostka 10 jest otoczona jedynie w zakresie koniecznym do zabezpieczenia, stale jeszcze zapewniając widoczność dla klientów. Obudowa 20 zaopatrzona jest w wolny otwór 23 dostosowany do kształtu umieszczanych towarów w jej wewnętrznej przestrzeni 22 co pozwala na włożenie przez wolny otwór 23 przechowywanej jednostki 10 do wewnętrznej przestrzeni 22 obudowy 20.
W tym przykładowym wykonaniu, boks 24 tworzący część integralną z obudową 20 i wykonany z tego samego materiału, usytuowany jest wzdłuż wolnego otworu 23 obudowy 20, który służy do pomieszczenia i ochrony blokującego mechanizmu 30. Należy zauważyć, że z uwagi na prostotę wykonania, korzystnie obudowę wykonuje się z tworzywa sztucznego np. odlewanego poliwęglanu.
Na fig. 1 pokazano jedynie uchwyt 32 blokującego mechanizmu 30 wystającego do wolnego otworu 23 obudowy 20 w stanie zamkniętym, zabezpieczając tym sposobem przechowywaną jednostkę 10 przed wyjęciem z wewnętrznej przestrzeni 22 w obudowie 20.
Strefa nośna 21 a po jednej stronie pokrywającej płytki 21 również tworzy część obudowy 20, co pozwala, aby element sygnałowy 27 znajdujący się pomiędzy pokrywającą płytką 21 a przechowywaną jednostką 10 był trwale zamocowany w wewnętrznej przestrzeni 22 obudowy 20. Korzystnie, element sygnałowy 27 zawarty w znanym przekaźniku sygnału jako część tego układu wytwarza sygnał alarmowy w tym układzie, w przypadku próby zabrania ze sklepu przechowywanej jednostki 10 wraz z obudową 20.
Na fig. 2 przedstawiono blokujący mechanizm 30 urządzenia zabezpieczającego według wynalazku w stanie zamkniętym. Jak pokazano blokujący mechanizm 30 składa się z elementu nośnego 31, uchwytu 32 i w tym wykonaniu zabezpieczającego elementu 33, przy czym blo
182 537 kujący mechanizm 30 usytuowany jest w gnieździe ochronnym 25 boksu 24 pozwalając na jego przesunięcie.
Element nośny 31 jest zaopatrzony w główny prowadnik 21 d usytuowany przy jego zewnętrznym końcu 3Ib, mocujący występ 3 Ig wykonany z materiału elastycznego i usytuowany jako para szczypiec zaprojektowanych jako przedłużenie wewnętrznego końca 3 If elementu nośnego 31 jakrównieżjako sprzęgający czop 3 Ih służący za łożysko zabezpieczającego elementu 33.
Figura 2 przedstawia główny element prowadzący 3Id umieszczony w prostym graniastosłupie, tworzący kąt a = 90° pomiędzy osią 31 e graniastosłupa a wzdłużną osią 31 c elementu nośnego 31. Przedstawiono również, że mocujący występ 31 g przewidziany jest z profilami uchwytów 3la, które w tej wersji, zaprojektowane są w postaci karbu wykonanego w mocującym występie 3 lg, którego kształt dopasowany jest do sprzęgającego elementu 24a w kształcie kolca, w tym wykonaniu wystającego do gniazda ochronnego 25 boksu 24.
Połączenie pomiędzy uchwytem 32 a elementem nośnym 31 zapewnia wtórny element prowadzący 32b utworzony w uchwycie 32, który w tym wykonaniu zawarty jest w otworze prowadzącym, umieszczonym w głównym elemencie prowadzącym 3Id prostej obudowy w kształcie graniastosłupa, połączonym z elementem nośnym 31.
Główny element prowadzący 32d elementu nośnego 31 i wtórny element prowadzący 32b uchwytu 32 sąwybrane i połączone razem w sposób umożliwiający uchwytowi 32 wykonanie ruchu liniowego w kierunku osi 31e.
Na fig. 2 pokazano również, że w stanie zamkniętym blokującego mechanizmu 30 noskowa część 32a uchwytu 32 wystaje do wolnego otworu 23 obudowy 20 i zakrywa ją w części. Jednocześnie obie tylna ścianka 32c i boczna ścianka 32d uchwytu 32 będą całkowicie wprowadzone do gniazda ochronnego 25 boksu 24 w obudowie 20 powodując, że uchwyt 32 jest zasadniczo niedostępny od tej strony. Tak osadzony uchwyt 32 - w sposób, który pokazuje podstawowe różnice w porównaniu z dotychczas znanymi rozwiązaniami - jest zdolny bardziej skutecznie wytrzymać każde wyszarpywanie, nawet z kierunku noskowej części 32a uchwytu 32. W rzeczywistości, zarówno :tylna ściana 32c podparta gniazdem ochronnym 25 jak również główny element prowadzący 31 d i wtórny element prowadzący 32b połączone razem wytrzymają taką siłę napięcia. Biorąc pod uwagę wielkość każdej ewentualnej siły, korzystnie tę część składową należy wykonać z wysoko wytrzymałej masy plastycznej, mogąbyć również stosowane inne materiały np. metal.
Należy również zauważyć, że oczywiście główny element prowadzący 3 ld i wtómy element prowadzący 32b jak również ich połączenie mogąbyć zaprojektowane inaczej niż tu opisano. Istotą jest, żeby współpraca pomiędzy dwoma elementami pozwoliła na prowadzenie ruchu liniowego już wymienionego i przedstawionego szczegółowo poniżej.
Element nośny 31 i uchwyt 32 będą trzymane razem w pozycji nie zamkniętej za pomocą sprzęgającego segmentu wystającego z uchwytu 32, który wchodzi do przestrzeni łączenia 40 utworzonej przy boksie 24 i zewnętrznym końcu 3 Ib elementu nośnego 31, zapobiegając tym sposobem wysunięciu się uchwytu, pokazanego na fig. 3, na zewnątrz elementu nośnego 31 w stanie nie zamkniętym blokującego mechanizmu 30.
Dalszym elementem utrzymującym blokujący mechanizm 30 w jego pozycji końcowej jest zabezpieczający element 33, którego głowica 33a przekręcana jest we wnęce mocującego otworu 24b w boksie 24 obudowy 20, dalej poprawiając tym sposobem, zabezpieczenie przed wyważeniem blokującego mechanizmu 30 w stanie zamkniętym.
Figura 3 przedstawia blokujący mechanizm w jego stanie zamkniętym. W tej pozycji element nośny 31 przesunięty w kierunku trzeciej strzałki 60 przyjmuje swojąpozycję na drugim końcu, podczas gdy uchwyt 32 przesunięty do tyłu zgodnie z pierwszą strzałką 50 powoduje, że wolny otwór 23 obudowy 20 jest dostępny i pozwala tym sposobem na wyjęcie przechowywanej jednostki 10 z wewnętrznej przestrzeni 22 obudowy 20.
Jak pokazano, w pozycji nie zamkniętej blokującego mechanizmu 30 profile uchwytów 3 la na mocujących występach 31 g elementu nośnego 31 nie sprzęgają się w sprzęgających elementach 24a wystających do gniazda ochronnego 25 boksu 24 w obudowie 20, z głowicą33a elementu zabezpieczającego, również pozostając poza mocującym otworem 24b boksu 24.
182 537
Przemieszczenie mocującego występu 3 Ig elementu nośnego 31 za pomocą elastycznego odkształcenia jak również przekręcenie zabezpieczającego elementu 33 można wykonać przy użyciu specjalnego narzędzia odblokowującego, nie pokazanego na rysunku, którego profile robocze będą wprowadzone przez odblokowujący otwór 26 do gniazda ochronnego 25 obudowy 24 i spowodują odpowiednie przemieszczenie elementu nośnego 31 i zabezpieczającego elementu 33 do otwarcia.
Podczas działania środka zabezpieczającego według wynalazku z blokującym mechanizmem 30 w pozycji odblokowanej, przechowywana jednostka może być swobodnie wkładana przez wolny otwór 23 w obudowie 20 do wewnętrznej przestrzeni 22 w obudowie 20. Wtedy uchwyt 32 blokującego mechanizmu 30 będzie popchnięty w kierunku drugiej strzałki 51 do wolnego otworu 23 w obudowie, aż do zatrzymania się tak, żeby pozwolić, aby tylna ściana 32c uchwytu 32 dosięgła gniazda ochronnego 25. Jako następny etap, przez pchanie uchwytu 32 wraz z elementem nośnym 31 zgodnie z czwartą strzałką 61 do gniazda ochronnego 25, uchwyt będzie umieszczony we wgłębieniu w boksie 24 w taki sposób, że tylna ściana 32c i boczne ścianki 32d będą ulokowane - w tej wersji całkowicie - w gnieździe ochronnym 25.
Przez pchanie blokującego mechanizmu i zabezpieczającego elementu 33 w kierunku do ich zatrzymania, proces zachodzący w gnieździe ochronnym będzie następujący. W trakcie przemieszczania, elastyczne mocujące występy 31 g podczas przesuwania na sprzęgających elementach 24a ulegają elastycznemu odkształceniu i zbliżają się do siebie dopóty, aż otwór profili uchwytów 31 a utworzony na mocujących występach 31 g osiągnie sprzęgające elementy 24a. W tym punkcie, profile uchwytów 3la mocujących występów 3Ig przesuwają się nad sprzęgającymi elementami 24a i zostajątrwale połączone razem. W międzyczasie, głowica 33a zabezpieczającego elementu 33, naciskana sprężyną, nie pokazaną na rysunku, do obrotu do mocującego otworu 24b utworzonego w boksie ustanawia trwałe połączenie za pomocąpowyższy ch środków współblokujących.
Podczas odblokowania blokującego mechanizmu 30, jak podano powyżej, za pomocą odpowiedniego narzędzia mocujące występy 3 Ig elementu nośnego 31 powinny się ugiąć a zabezpieczający element 33 odwrócić się dookoła sprzęgającego czopu 31 h. Wtedy profile uchwytów 3 la elementu nośnego 31 zostaną oddzielone od sprzęgających elementów 24a boksu 24 i głowica 33a zabezpieczającego elementu 33 zostanie odwrócona z mocującego otworu 24b boksu 24. W tej pozycji blokującego mechanizmu, element nośny 31 może być wypchnięty z gniazda ochronnego 25 w boksie 24 w kierunku czwartej strzałki 61. W tym momencie uchwyt 32 opuszcza gniazdo ochronne 25, noskowa część 32a porusza się w kierunku pierwszej strzałki 50 powodując pełne otwarcie wolnego otworu 23, pozwalając na wyjęcie przechowywanej jednostki 10 z wewnętrznej przestrzeni 22 obudowy 20.
Środki zabezpieczające według wynalazku nadają się do zabezpieczenia przed kradzieżą każdego produktu opakowanego w pudełka, zwłaszcza przewidziane sądla jednostek o kształcie prostopadłościanu.
182 537
Fig. 2
182 537
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie zabezpieczające towary przed kradzieżą przeznaczone do umieszczania przechowywanych jednostek, zwłaszcza o kształcie graniastosłupa, takich jak kasety nośników dźwięku, obrazu i danych, posiadające wewnętrznąprzestrzeń dostosowaną do kształtu przechowywanej jednostki i obudowę, która posiada płytki pokrywające, otaczające wewnętrznąprzestrzeń co najmniej częściowo, przy czym obudowa ma wolny otwór do wkładania przechowywanej jednostki do przestrzeni wewnętrznej oraz gniazdo ochronne otoczone boksem usytuowanym w sąsiedztwie wolnego otworu, przy czym gniazdo ochronne zawiera mechanizm blokujący z elementem nośnym umieszczonym przesuwnie w gnieździe ochronnym oraz uchwyt powiązany z elementem nośnym zakrywający co najmniej częściowo wolny otwór obudowy, przy czym element nośny ma profile uchwytów umiejscowionych w gnieździe ochronnym, które są połączone z elementami sprzęgającymi osadzonymi w boksie, zaś obudowa lub boks mają otwory uwalniające mechanizm blokujący, znamienne tym, że na elemencie nośnym (31) przy jego zewnętrznym końcu (31 b) naprzeciw profili uchwytów (31a) jest usytuowany główny element prowadzący (31d), którego oś (31e) tworzy kąt w granicach 60° do 120° z osią(31c) przemieszczania elementu nośnego (31), zaś w wolnym otworze (23) obudowy (20) znajduje się uchwyt (32) z noskową częścią (32a) wystającą w kierunku wolnego otworu (23) oraz współpracujący z nim wtórny element prowadzący (32b) o kształcie i wielkości pasującej do głównego elementu prowadzącego (31d) elementu nośnego (31), przy czym uchwyt (32) jest połączony z przesuwanym wzdłużnie głównym elementem prowadzącym (31d) elementu nośnego (31), zaś w zamkniętym stanie blokującego mechanizmu (30), uchwyt (32) osadzony jest gnieździe ochronnym (25) boksu (24) i co najmniej część tylnej ściany (32c) lub bocznej ściany (32d) uchwytu (32) jest trwale połączona z boksem (24), natomiast w pozycji otwartej blokującego mechanizmu (30) uchwyt jest wyciągnięty z gniazda ochronnego (25).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że na elemencie nośnym (31) są umieszczone co najmniej dwa elastycznie odkształcalne mocujące występy (31g) usytuowane przy jego wewnętrznym końcu (31f) wprowadzonym do gniazda ochronnego (25) podczas, gdy profile uchwytów (31a) są usytuowane na mocującym występie (31g).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że uchwyt (32) jest zaopatrzony w sprzęgający segment (32e).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że boks (24) i element nośny (31) ograniczają przestrzeń łączenia (40).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że sprzęgający segment (32e) uchwytu (32) wystaje do przestrzeni łączenia (40).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że główny element prowadzący (31d) elementu nośnego (31) stanowi graniastosłup prosty.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wtórny element prowadzący (32b) uchwytu (32) ma postać otworu prowadzącego.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że blokujący mechanizm (30) zawiera zabezpieczający element (33) połączony z elementem nośnym (31).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1 albo 4, znamienne tym, że w boksie (24) zamykającym gniazdo ochronne (25) znajduje się mocujący otwór (24b) mieszczący co najmniej część głowicy (33a) zabezpieczającego elementu (33).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obudowa (20) ma co najmniej jedną pokrywającą płytkę (21) zaopatrzoną w strefę nośnika (21a) z elementem sygnałowym (27) do ochrony towarów.
    * * *
    182 537
PL97328501A 1996-02-23 1997-02-07 Urządzenie zabezpieczające towary przed kradzieżą PL182537B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU969600042U HU947U (en) 1996-02-23 1996-02-23 Safety box
PCT/HU1997/000003 WO1997031171A1 (en) 1996-02-23 1997-02-07 Protective means

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328501A1 PL328501A1 (en) 1999-02-01
PL182537B1 true PL182537B1 (pl) 2002-01-31

Family

ID=10987682

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97328501A PL182537B1 (pl) 1996-02-23 1997-02-07 Urządzenie zabezpieczające towary przed kradzieżą

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0882168B1 (pl)
AT (1) ATE183279T1 (pl)
CA (1) CA2273788C (pl)
DE (1) DE69700407T2 (pl)
PL (1) PL182537B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL328501A1 (en) 1999-02-01
EP0882168A1 (en) 1998-12-09
DE69700407D1 (de) 1999-09-16
EP0882168B1 (en) 1999-08-11
CA2273788A1 (en) 1997-08-28
DE69700407T2 (de) 2000-05-04
ATE183279T1 (de) 1999-08-15
CA2273788C (en) 2004-05-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7837051B2 (en) Method of locking a container for prerecorded storage media
EP1825088B1 (en) Security device with magnetically actuable locking mechanism
CA2585651C (en) Lock box
CA2320964C (en) Anti-theft case, particularly for compact disks, videocassettes, musicassettes and the like
EP1510638B1 (en) Lockable security device
US7722094B2 (en) Locking device for door
WO1994016593A1 (en) Security package for compact discs
US20060124481A1 (en) Security device for media case and method
US6240750B1 (en) Security case
US5779039A (en) Protective device
EP1552092B1 (en) Anti-theft case for miscellaneous items, particularly for videocassettes, dvd, compact disks, musicassettes and the like
KR100254878B1 (ko) 정보저장디스크의 도난 방지장치
PL182537B1 (pl) Urządzenie zabezpieczające towary przed kradzieżą
KR20100010194A (ko) 물품 도난방지용 케이스 구조체
KR200231879Y1 (ko) 비상키 보관형 버클
HU218372B (hu) Zárószerkezettel ellátott tartóegység
RU2319822C2 (ru) Запираемое защитное устройство
JPH1095449A (ja) ソフト収納ケースの保持具
JPH06323052A (ja) 盗難防止装置
JPH07206068A (ja) キャリングケース
JPH09226777A (ja) 運搬ケース
MX2007014665A (en) Security device having a hooking element
JP2004084224A (ja) 鍵保管ボックス

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090207