PL179679B1 - Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych - Google Patents
Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczychInfo
- Publication number
- PL179679B1 PL179679B1 PL31455096A PL31455096A PL179679B1 PL 179679 B1 PL179679 B1 PL 179679B1 PL 31455096 A PL31455096 A PL 31455096A PL 31455096 A PL31455096 A PL 31455096A PL 179679 B1 PL179679 B1 PL 179679B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- toothed
- toothed rim
- gear
- rim
- planetary gear
- Prior art date
Links
Landscapes
- General Details Of Gearings (AREA)
Abstract
1. Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych, wyposażona w wieniec
zębaty, jarzmo oraz w koło słoneczne, znamienna tym, że w korpusie wieńca (1) zębatego
znajdują się wzdłużne kanały (9) przelotowe połączone z sobą rowkami (10) usytuowanymi
na obu powierzchniach czołowych wieńca (1) zębatego, które to rowki (10) zamknięte są od
góry pierścieniami (11) i (12) uszczelniającymi tworząc szczelny układ hydrauliczny, przy
czym wieniec (1) zębaty osadzony jest pomiędzy tuleją (6) łożyskową i kadłubem (5) ramienia
kombajnowego a pomiędzy wieńcem (1) zębatym i kadłubem (5) ramienia kombajnowego
osadzony jest pierścień (11) uszczelniający natomiast pomiędzy wieńcem (1) zębatym, a tuleją (6)
łożyskową osadzony jest pierścień (12) uszczelniający, a całość jest połączona w sposób
rozłączny.
Description
Przedmiotem zgłoszenia jest przekładnia obiegowa stosowana, zwłaszcza w kombajnach górniczych bądź w innych urządzeniach, w których warunki pracy stwarzają duże przeciążenia i związane z tym nagrzewanie się tych przekładni.
Znane są przekładnie obiegowe składające się z centralnie umieszczonego koła słonecznego, które napędza satelity obtaczające się po nieruchomym, sztywno zamocowanym kole o zazębieniu wewnętrznym. Osie satelitów są osadzone w jarzmie, któremu przekazywany jest ruch obiegowy satelitów
Kierunek obrotów wyjściowych przekładni planetarnej jest taki sam jak kierunek obrotów wału napędzającego koła słoneczne. Przekładnie planetarne posiadają stosunkowo duże przełożenie, co pozwala na uzyskanie zwartej konstrukcji przekładni. W budowie maszyn i urządzeń górniczych przekładnie obiegowe stosowane są między innymi w układzie przenoszenia napędu organów urabiających kombajnów górniczych. Silnie obciążone przekładnie planetarne wytwarzają w czasie pracy duże ilości ciepła. Efektem tego jest nadmierny wzrost temperatury oleju co powoduje obniżenie jego własności smarnych. Konsekwencją takiego stanu jest obniżenie trwałości kół zębatych i łożysk będących elementami przekładni.
Znane są rozwiązania służące do chłodzenia nagrzewającego się oleju np. z opisu polskiego wynalazku nr patentu 159 326. Rozwiązanie według tego wynalazku obejmuje swym zakresem układ chłodzenia przekładni zębatej górniczego kombajnu.
Układ chłodzenia przekładni zębatej górniczego kombajnu w obrębie głównej przekładni zębatej kombajnu zawiera trzy płaskie komory chłodzące, w skład których wchodzi komora główna oraz dwie komory boczne. Komory chłodzące utworzone są przez przyspawane do kadłuba blachy.
Powierzchnie kadłuba i blach stanowią wewnętrzną część komór chłodzących. Wewnętrzne powierzchnie komór chłodzących mają użebrowania celem zwiększenia powierzchni wymiany ciepła z przepływającym przez komory medium chłodzącym, jakim w tym przypadku jest woda. Układ chłodzenia wodnego przekładni zębatej jest połączony ze znanym układem chłodzenia wodnego elektrycznych silników napędowych kombajnu oraz układem instalacji zraszającej, zabudowanej na organach urabiających kombajnu. Wymienione układy wodne są ze sobą połączone przewodami hydraulicznymi. Woda do kombajnu ścianowego jest doprowadzana z instalacji wodnej w wyrobisku ścianowym.
179 679
W pierwszej kolejności woda przepływa przez komory wodne dwu elektrycznych silników napędowych. Z pierwszego silnika napędowego woda jest doprowadzana do wejścia do głównej komory chłodzącej przekładni, przepływa przez nią i wypływa z niej innym wyjściem, skąd następnie jest doprowadzona do wejścia pierwszej bocznej komory a następnie jest doprowadzana do instalacji zraszającej organy urabiające kombajnu. Znana jest także chłodnica przekładni zębatej kombajnu górniczego z opisu wzoru użytkowego nr W. 103449.
W rozwiązaniu według w/w wzoru użytkowego chłodnicę tworzy tylko jedna komora powstała z zamknięcia płaską blachą powierzchni bocznej ściany kadłuba kombajnu, która jest ścianą boczną przekładni. Blacha jest przyspawana do nadlewków kadłuba, w którym osadzone są łożyska wałów, osie i pokrywy zamykające węzłów łożyskowych.
Blacha ma wycięcia wykonane odpowiednio do tych nadlewków. Na bocznej ścianie kadłuba znajdują się dodatkowe nadlewki kierunkowe, które wraz z istniejącymi nadlewkami oraz płaską blachą i boczną ścianą kadłuba tworzą labiryntowy plaski kanał wymuszający obieg wody w komorze chłodzącej zespoły przekładni. Rozwiązania oprócz zalet przedstawionych w tych opisach posiadają szereg niedogodności. W przypadku rozwiązania przedstawionego w opisie patentowym nr 159 326 komory chłodzące usytuowane są wraz z przewodami hydraulicznymi na zewnętrznej części kadłuba przekładni co powoduje zwiększenie wymiarów skrajnych kadłuba.
Ponadto rozwiązanie to jest skuteczne tylko do przekładni małych mocy, dla których wielkość zewnętrznych komór chłodzących jest wystarczająca. W przekładniach przenoszących większą moc, jak to ma miejsce w przypadku przekładni obiegowych stanowiących napęd organów urabiających osiągana skuteczność odprowadzania ciepła jest niewystarczająca.
W przypadku rozwiązania będącego przedmiotem wzoru użytkowego nr w. 103449 utworzone komory chłodzące są także komorami zewnętrznymi a ponadto zachodzi konieczność spawania do kadłuba blach zamykających komory. Powyższego rozwiązania nie można stosować w przypadku, gdy kadłuby przekładni wykonane są z materiału niespawalnego.
Celem wynalazku jest rozwiązanie konstrukcji przekładni obiegowej, która nie wymagałyby stosowania zewnętrznie usytuowanych układów chłodzących a jednocześnie zawierała w sobie układ chłodzący zapewniający skuteczne odprowadzanie ciepła z oleju przekładniowego.
Rozwiązanie według wynalazku obejmuje konstrukcję przekładni obiegowej, której wieniec zębaty posiada przelotowe kanały połączone z sobą rowkami. Rowki są usytuowane na przemian na obu czołowych powierzchniach wieńca zębatego za wyjątkiem otworu wlotowego i wylotowego kanału.
Pomiędzy powierzchnią kadłuba ramienia kombajnowego a dolegającym do niej wieńcem zębatym oraz pomiędzy wieńcem zębatym a tuleją łożyskową znajdują się pierścienie uszczelniające, a całość połączona jest ze sobą w sposób rozłączny. W pierścieniu uszczelniającym usytuowanym pomiędzy wieńcem zębatym a kadłubem ramienia kombajnowego znajdują się dwa otwory przelotowe usytuowane w osi otworu wlotowego i otworu wylotowego kanałów oraz otworów wykonanych w kadłubie ramienia, przez które doprowadza się i odprowadza medium chłodzące.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekładnię obiegową w przekroju wzdłużnym w płaszczyźnie śrub montażowych, fig. 2 przedstawia rzut perspektywiczny elementów przekładni obiegowej z uwidocznionym układem chłodzenia, a fig. 3 przedstawia przekładnię obiegową w przekroju wzdłużnym w płaszczyźnie kanałów układu chłodzenia.
Przekładnia obiegowa ramienia kombajnu górniczego składa się z wieńca 1 zębatego, jarzma 2, w którym osadzone są satelity 3 oraz z koła 4 słonecznego. Przekładnia obiegowa zabudowana jest poprzez wieniec 1 zębaty w kadłubie 5 ramienia kombajnowego i jest zamknięta tuleją 6 łożyskową mocowaną do kadłuba 5 ramienia poprzez wieniec 1 zębaty za
179 679 pomocą śrub 7 osadzonych w otworach 8 rozmieszczonych centrycznie na obwodzie kołnierza tulei 6 łożyskowej, kołnierza kadłuba 5 oraz w wieńcu 1 zębatym.
W wieńcu 1 zębatym znajduje się układ chłodzenia, który składa się z szeregu równolegle względem siebie usytuowanych w korpusie wieńca 1 kanałów 9 przelotowych wykonanych centrycznie na obwodzie wieńca 1 zębatego na średnicy mniejszej niż średnica otworów 8. Kanały 9 połączone są ze sobą otwartymi rowkami 10, które znajdują się na obydwu czołowych powierzchniach wieńca 1 zębatego i są rozmieszczone na przemian. Rowki 10 nie łączą jedynie otworu A' dolotowego kanału 9 z otworem B' kanału 9 wylotowego.
Pomiędzy kadłubem 5 ramienia kombajnowego a wieńcem 1 zębatym osadzony jest pierścień 11 uszczelniający, a pomiędzy wieńcem 1 zębatym a tuleją 6 łożyskową osadzony jest pierścień 12 uszczelniający.
W pierścieniu 11 uszczelniającym wykonane są dwa otwory przelotowe A i B, które usytuowane są w osi otworów przelotowych A' i B' znajdujących się w wieńcu 1 zębatym oraz w osi otworów przelotowych A i B wykonanych w kołnierzu kadłuba 5 ramienia kombajnowego.
Cały układ skręcony jest śrubami 7 z nakrętkami 13. Po skręceniu układu pierścienie 11 i 12 uszczelniające ściśle dolegają do powierzchni czołowych wieńca 1 zębatego i zamykając od góry rowki 10 tworzą kanały, które łączą się ze sobą kanały 9 w wyniku czego utworzony zostaje szczelny układ, którym przepływa woda chłodząca wzdłuż całego korpusu wieńca 1 zębatego.
Woda chłodząca w tym układzie doprowadzana jest do obiegu przelotowymi otworami A, A, A' i po przepłynięciu kanałami 9 i 10 odprowadzana jest otworami B, B, B do przewodu odpływowego usytuowanego w kadłubie 5 ramienia kombajnowego.
Claims (2)
- Zastrzeżenia patentowe1. Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych, wyposażona w wieniec zębaty, jarzmo oraz w koło słoneczne, znamienna tym, że w korpusie wieńca (1) zębatego znajdują się wzdłużne kanały (9) przelotowe połączone z sobą rowkami (10) usytuowanymi na obu powierzchniach czołowych wieńca (1) zębatego, które to rowki (10) zamknięte są od góry pierścieniami (11) i (12) uszczelniającymi tworząc szczelny układ hydrauliczny, przy czym wieniec (1) zębaty osadzony jest pomiędzy tuleją (6) łożyskową i kadłubem (5) ramienia kombajnowego a pomiędzy wieńcem (1) zębatym i kadłubem (5) ramienia kombajnowego osadzony jest pierścień (11) uszczelniający natomiast pomiędzy wieńcem (1) zębatym, a tuleją (6) łożyskową osadzony jest pierścień (12) uszczelniający, a całość jest połączona w sposób rozłączny.
- 2. Przekładnia według zastrz. 1, znamienna tym, że w pierścieniu (11) uszczelniającym wykonane są otwory (A) i (B) przelotowe, które usytuowane są w osi otworu wlotowego (A') i wylotowego (B') kanałów (9).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL31455096A PL179679B1 (pl) | 1996-05-29 | 1996-05-29 | Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL31455096A PL179679B1 (pl) | 1996-05-29 | 1996-05-29 | Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL314550A1 PL314550A1 (en) | 1997-12-08 |
PL179679B1 true PL179679B1 (pl) | 2000-10-31 |
Family
ID=20067667
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL31455096A PL179679B1 (pl) | 1996-05-29 | 1996-05-29 | Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL179679B1 (pl) |
-
1996
- 1996-05-29 PL PL31455096A patent/PL179679B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL314550A1 (en) | 1997-12-08 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
RU2489295C2 (ru) | Электрический гусеничный ходовой механизм, а также его применение для самоходной рабочей машины | |
US8992368B2 (en) | Drive apparatus and construction machine provided with same | |
JP4854659B2 (ja) | 変速機における改良型潤滑装置 | |
US11821508B2 (en) | Temperature control device for drive and/or transmission units such as tunnel borer transmissions | |
EP0534961A1 (en) | Final drive assembly | |
US4047763A (en) | Mining machine with cutter drum having internal drive motors | |
RU2609249C2 (ru) | Система эффективного охлаждения узла самоблокирующегося дифференциала | |
CN113216957A (zh) | 采煤机用外置循环润滑与冷却系统及采煤机截割装置 | |
EP4067700A1 (en) | Speed reducer and construction machine | |
US7416504B2 (en) | Lubrication plug | |
US20110192158A1 (en) | Integrated hydrostatic transmission | |
EP0006108A1 (en) | Tandem drive reduction gear | |
PL179679B1 (pl) | Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych | |
CN115694038B (zh) | 一种防爆电机密封装置 | |
CN115217178A (zh) | 减速器、致动器、以及施工机械 | |
CN112901725B (zh) | 一种钾盐矿重型采钾机动力截割头 | |
CN211398530U (zh) | 截割减速器及掘锚机 | |
AU749866B2 (en) | A power unit for use as a pressure-fluid-operated motor and/or a pressure fluid pump | |
KR20090068839A (ko) | 건설기계의 케이블 릴장치 | |
PL192737B1 (pl) | Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych, wyposażona w chłodnicę | |
CN110925406A (zh) | 截割减速器及掘锚机 | |
PL180571B1 (pl) | Ramię kombajnu górniczego | |
WO2024159531A1 (zh) | 电驱系统、动力装置及车辆 | |
CN220015977U (zh) | 差速器、变速箱总成和车辆 | |
CN211174099U (zh) | 一种用于超大采高采煤机上的摇臂及超大采高采煤机 |