PL178565B1 - Sposób wytwarzania mocznika - Google Patents

Sposób wytwarzania mocznika

Info

Publication number
PL178565B1
PL178565B1 PL94304353A PL30435394A PL178565B1 PL 178565 B1 PL178565 B1 PL 178565B1 PL 94304353 A PL94304353 A PL 94304353A PL 30435394 A PL30435394 A PL 30435394A PL 178565 B1 PL178565 B1 PL 178565B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
ammonia
urea
urea solution
desorption
carbon dioxide
Prior art date
Application number
PL94304353A
Other languages
English (en)
Other versions
PL304353A1 (en
Inventor
Krzysztof Jezierski
Tadeusz Kacprzak
Stanisław Kowalczyk
Marian Maciejewski
Arkadiusz Markiewka
Józef Pomarański
Roman Posłuszny
Włodzimierz Ratajek
Wiesław Szczepański
Edward Wołoszyn
Original Assignee
Przed Projektowania
Zaklady Azotowe Pulawy Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przed Projektowania, Zaklady Azotowe Pulawy Sa filed Critical Przed Projektowania
Priority to PL94304353A priority Critical patent/PL178565B1/pl
Publication of PL304353A1 publication Critical patent/PL304353A1/xx
Publication of PL178565B1 publication Critical patent/PL178565B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/141Feedstock

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania mocznika z amoniaku i dwutlenku węgla prowadzony w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury, korzystnie pod ciśnieniem 25 MPa, temperaturze korzystnie 190°C, kolejno poprzez syntezę wodnego roztworu mocznika w reaktorze, wydzielania z roztworu wodnego mocznika nieprzereagowanych w reaktorze; amoniaku i dwutlenku węgla oraz części wody w wielostopniowych urządzeniach desorpcyjno-wypamych, zawracanie amoniaku i dwutlenku węgla tutaj wydzielonych z powrotem do reaktora oraz zatężania roztworówwodnych mocznikawypływających z urządzeń desorpcyjno-wypamych w aparatach wypamych, zwykle wielostopniowych, znamienny tym, że roztwór mocznika przed wejściem do urządzeń grzewczych aparatów desorpcyjno-wypamych homogenizuje się z dwutlenkiem węgla i/lub amoniakiemi/lub parąwodną, roztwórmocznikawypływający z aparatów desorpcyjno-wypamych homogenizuje się z amoniakiem i/lub parąwodnąprzed wprowadzeniem go do zatężających aparatów wypamych.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania mocznika z amoniaku i dwutlenku węgla, prowadzony w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury, korzystnie pod ciśnieniem 25 MPa i temperaturze korzystnie 190°C.
Znanajest z artykułu Nitrogen No 194,11.12.1991 r., str. 22-28 synteza mocznika, która zachodzi w dwóch etapach w reaktorze z wysokątemperaturąi pod wysokim ciśnieniem. W pierwszym etapie z amoniaku i dwutlenku węgla powstaje karbaminian amonowy według reakcji:
2NH3 + CO2 :s=^NH2COONH4
W drugim etapie powstaje mocznik drogą odczepienia cząsteczki wody od karbaminianu amonowego według reakcji:
NH2COONH,<=> CO(NH2)2 + H20
Pierwsza reakcja zachodzi samorzutnie i zupełnie, jeżeli wystarczająco szybko odprowadza się wydzielające ciepło. Druga reakcjajest reakcją odwracalną i endotermiczną. Ilość karbaminianu amonowego przereagowanego do mocznika jest zależna między innymi od warunków reakcji, od stosunku molowego amoniaku do dwutlenku węgla i zawartości wody w mieszaninie reakcyjnej. Z równania drugiego wynika, że stopień przemiany jest tym niższy, im wyższa jest zawartość wody w środowisku reakcji.
Od otrzymanego mocznika należy oddzielić nieprzereagowany karbaminian amonowy zawarty w roztworze syntezowym odprowadzanym z reaktora syntezy, jak również nadmiar amoniaku i wodę. Zwykle wykonuje się 'to w kilku etapach poprzez rozkład karbaminianu amonowego, oddzielenie powstałego amoniaku, dwutlenku węgla i wreszcie oddzielenie wody. Znane procesy produkcji mocznika przebiegają następująco.
Roztwór syntezowy otrzymywany w reaktorze syntezy pod ciśnieniem 15 do 25 MPa i temperaturze 170°C do 20o°C rozpręża się i ogrzewa · w kilku etapach w urządzeniach desorpcyjno-wyparnych, najczęściej pod ciśnieniem 3 MPa, 1,7 MPa i 0,3 MPa w zakresie temperatury 160°C do 126°C. W procesie tym karbaminian amonowy ulega dysocjacji, a wydzielający się amoniak i dwutlenek węgla oraz wolny amoniak odpędza się z pewną ilością wody.
W wyniku procesu oddzielania amoniaku i dwutlenku węgla otrzymuje się roztwór mocznika o koncentracji od 60 do 70% i mieszaninę gazów składających się z amoniaku, dwutlenku węgla i pary wodnej.
Nieprzereagowane surowce tj. amoniak i dwutlenek węgla mogą być wykorzystane w procesie syntezy mocznika w postaci roztworu. Odzysk nieprzereagowanych surowców dokonuje się w procesach kondensacyjno-absorpcyjnych pod ciśnieniem takim, jakie panuje w w/w ogrzewanych układach desorpcyjno-wypamych przy użyciu wydzielonej w tym procesie wody reakcyjnej.
Z nieprzereagowanych surowców wydzielonych z układu desorpcyjno-wyparnego o najwyższym ciśnieniu, to jest około 3,0 MPa możliwe jest wykorzystanie ciepła tworzenia karbaminianu amonowego oraz ciepła absorpcji NH3 i kondensacji pary wodnej do wydzielenia części amoniaku, dwutlenku węgla oraz pary wody w urządzeniach desorpcyjno-wypamych pracujących przy najniższym ciśnieniu, to jest ok. 0,3 MPa.
Roztwór wodny mocznika otrzymany w wyniku oddzielenia nieprzereagowanych surowców jest poddawany zatężeniu w wielostopniowych aparatach wyparnych.
WI stopniu wyparki przez odparowanie wody pod ciśnieniem zbliżonym do otoczenia, przy użyciu przeponowego grzania parąwodną i czasem tłoczonego powietrza do wyparki w celu obniżenia temperatury zatężania roztworu. Następnie roztwór zatężany jest w dwustopniowych wyparkach pracujących pod obniżonym ciśnieniem. W pierwszym stopniu, pod ciśnieniem 0,035 MPa i temperaturze ok. 130°C uzyskuje się ok. 95% roztwór wodny mocznika. W drugim stopniu, pod ciśnieniem ok. 0,003 MPa i temperaturze do 140°C uzyskuje się stop mocznika o zawartości 0,2% wody. Stop mocznika poddaje się granulacji wieżowej lub mechanicznej.
178 565
W procesie oddzielania karbaminianu amonowego, wolnego amoniaku i wody poreakcyjnej od roztworu mocznika zachodzą następujące niekorzystne reakcje rozkładu mocznika:
NH2CONH2 + H2O = CO2 + 2NH3 oraz reakcja mocznika do biuretu:
2NH2CONH2 = NH2CONHCONH2 + NH3
W układach desorpcyjno-wyparnych ulega rozkładowi do amoniaku i dwutlenku węgla około 3 do 8% mocznika, a w instalacji odparowania wody od 0,4 do 1% mocznika. W poszczególnych stadiach procesu wytwarzania mogą się tworzyć następujące ilości biuretu w moczniku w % wagowych w warunkach pełnego obciążenia instalacji:
- w syntezie 0,05%
- w urządzeniach desorpcyjno-wyparnych 0,3%
- w aparatach wyparnych pracujących pod ciśnieniem zbliżonym do otoczenia i ciśnieniu obniżonym 0,45%
Razem 0,8%
W warunkach pracy pod zmniejszonym obciążeniem, ilość biuretujest znacznie wyższa.
Niewielkie jego ilości w moczniku dla wielu zastosowań nie mają większego znaczenia. Jednak w pewnych przypadkachjest on niepożądany. Dlatego istotne jest utrzymanie zawartości biuretu w moczniku w ilości określonej przez odbiorców mocznika. Im niższe jego wartości w moczniku tym szersza możliwość jego zastosowania.
Sprzyjającymi warunkami dla rozkładu mocznika do amoniaku i dwutlenku węgla oraz powstawaniu biuretu w roztworach wodnych zawierających mocznik, karbaminian amonowy, wolny amoniak oraz w roztworach wodnych mocznika i jego stopu pozbawionych tych składników są temperatura roztworu oraz czas jego przebywania w aparaturze.
W instalacji odparowania wody dodatkowym czynnikiem przyspieszającym powstawanie biuretu jest również nieobecność amoniaku.
Zastosowana temperatura w procesie wydzielania karbaminianu amonu, wolnego amoniaku oraz wody z roztworu mocznika zależy od własności fizykochemicznych roztworu oraz składników wydzielanych z roztworów wodnych, jak również od przyjętych parametrów procesu technologicznego i rozwiązań aparaturowych.
Czas przebywania roztworu mocznika w instalacji uzależniony jest od konstrukcji i pojemności aparatów, która musi zapewnić wymianę ciepła między czynnikami grzejnymi a roztworem w celu podgrzania roztworu do temperatury wrzenia, rozłożenia karbaminianu amonu i wydzielenie produktów jego rozkładu, to jest amoniaku i dwutlenku węgla, desorpcji i wydzielenie wolnego amoniaku z roztworu oraz odparowanie wody. Są to procesy typowo kinetyczne, to jest wymagające określonego czasu.
Również, na powstanie biuretu w roztworze istotnyjest czas przepływu roztworu mocznika i jego stopu między tymi wyszczególnionymi operacjami oraz w aparatach.
Czas przebywania roztworu w instalacji zależy w znacznym stopniu od tego, czy w procesie wymiany ciepła i przepływu między aparatami zachodzi jednofazowy czy dwufazowy przepływ gazu i cieczy. Dwufazowy przepływ uzyskuje się w warunkach desorpcji amoniaku, dwutlenku węgla i pary wodnej z roztworu mocznika.
W warunkach przepływu dwufazowego, czas przebywania roztworu może się skrócić kilkadziesiąt razy.
W wielostopniowych aparatach desorpcyjno-wypamych, w procesie obniżania ciśnienia na każdym stopniu mamy do czynienia z wydzielaniem się fazy gazowej z roztworu mocznika i
178 565 zachodzenia endotermicznej reakcji rozkładu karbaminianu amonu, wydzielania amoniaku, dwutlenku węgla oraz pary wodnej z roztworu mocznika.
Powoduje to obniżenie temperatury roztworu mocznika do niższej wartości od temperatury wrzenia. Roztwór ten kierowany jest do części wypamej urządzeń desorpcyjno-wypamych. W tej części instalacji występuje najdłuższy czas przebywania roztworu w rurociągach i aparatach w warunkach przepływu jednofazowego, w tym szczególnie w pionowym zasilanym od dołu kubie aparatu wypamego oraz w wymienniku ciepła tego aparatu, gdzie następuje podgrzanie roztworu do temperatury wyższej od temperatury wrzenia aż do momentu tworzenia się dwufazowej mieszaniny gazu i roztworu w ogrzewanych rurkach wymiennika.
Szybkość zachodzących procesów zależy od charakterystycznych współczynników wymiany ciepła w aparatach. Współczynniki te są znacznie wyższe dla roztworów w fazie wrzenia niż dla roztworów w fazie podgrzewania.
Czas przebywania roztworu mocznika uzależniony jest również od stopnia obciążenia instalacji. Gdy instalacja pracuje przy obciążeniu 50%, to czas przebywania roztworu mocznika w części instalacji, w której powstaje biuret i rozkład mocznika do amoniaku i dwutlenku węgla zwiększą się dwukrotnie.
Wadą powyższych rozwiązań jest zachodzenie w znacznym stopniu niekorzystnych reakcji rozkładu mocznika do amoniaku i dwutlenku węgla oraz reakcji rozkładu mocznika do biuretu i amoniaku, co wiąże się ze zwiększonym zużyciem energii cieplnej i elektrycznej w procesie wytwarzania mocznika oraz wysoką zawartością biuretu w moczniku.
Sposób według wynalazku polega na tym, że roztwór mocznika przed wejściem do urządzeń grzewczych aparatów desorpcyjno-wyparnych homogenizuje się z dwutlenkiem węgla i/lub amoniakiem i/lub parą wodną i/lub roztwór mocznika wypływający z aparatów desorpcyjno-wyparnych homogenizuje się z amoniakiem i/lub z parąwodnąprzed wprowadzeniem go do zatężających aparatów wyparnych.
W urządzeniach desorpcyjno-wyparnych, korzystnie stosuje się zhomogenizowEunąmieszaninę, o ułamku wagowym składników gazowych do roztworu mocznika wynosi od 0,08 do 0,002. Do aparatów wyparnych stosuje się zhomogenizowaną mieszaninę, korzystnie o ułamku wagowym amoniaku do roztworu mocznika wynosi od 0,0003 do 0,0025 i/lub stosuje się zhomogenizowaną mieszaninę, w której ułamek wagowy pary wodnej do roztworu mocznika wynosi korzystnie od 0,01 do 0,075, a w przypadku stosowania mieszaniny amoniaku pary wodnej ułamek wagowy tych składników w roztworze mocznika, korzystnie wynosi od 0,01 do 0,075.
Ciśnienie w urządzeniach desorpcyjno-wyparnych, korzystnie zawarte jest w zakresie od 4,0 do 0,4 MPa, a ciśnienie w urządzeniach aparatów wyparnych zawarte jest korzystnie w zakresie od 0,3 do 0,002 MPa.
Zaletą stosowania wynalazku - zhomogenizowanych roztworów mocznika z fazą gazową zarówno w urządzeniach grzewczych aparatów desorpcyjno-wyparnych, jak też i instalacji wyparnej jest obniżenie temperatury zachodzących procesów, co prowadzi do obniżenia temperatury roztworów - nie tworzą się wówczas roztwory przegrzane.
Ponadto obniżenie ciśnienia cząstkowego składników gazowych nad roztworem - jako konsekwencji takiego procesu, a ponadto zmniejszenie ilości amoniaku i dwutlenku węgla oraz wody pozostających w roztworze mocznika po urządzeniach desorpcyjno-wyparnych. Również czas przebywania roztworu mocznika w tych urządzeniach ulega kilkakrotnemu obniżeniu w części instalacji, w której w znanych urządzeniach stosowano przepływ jednofazowy.
W efekcie uzyskuje się korzystne zmniejszenie zużycia energii w instalacji desorpcyjno-wyparnej.
Obniżenie temperatury i czasu przebywania roztworu mocznika w instalacj i powoduje, że zmniejsza się zawartość biuretu w roztworze oraz zmniejsza się rozkład mocznika do amoniaku i dwutlenku węgla.
Przykładl . Wychodząca z reaktora pod ciśnieniem 25 MPa i temperaturze 190°C mieszanina wodnego roztworu mocznika i nieprzereagowanych surowców jest rozprężana w zaworze redukcyjnym pod ciśnieniem 3,0 MPa, wskutek czego powstaje strumień dwufazowy
178 565 ciecz-gaz, a jego temperatura obniża się do około 135°C. Strumień dwufazowy 62657 kg/h o składzie w % wagowych: mocznik - 34%, dwutlenek węgla -13%, amoniak - 35%, woda -18% wchodzi do górnej części 1 kolumny desorpcyjno-wyparnej, gdzie zachodzi oddzielenie fazy gazowej złożonej głównie z amoniaku i dwutlenku węgla.
Wydzielony roztwór mocznika homogenizuje się z 3000 kg pary wodnej i kieruje przewodem do przestrzeni rurkowej pionowego wymiennika ciepła, ogrzewanego parą wodną, umiejscowionego w dolnej części tej kolumny. Wydzielający się z roztworu amoniak, dwutlenek węgla oraz para wodna łączy się w górze kolumny desorpcyjno-wyparnej z gazem wydzielonym w górze kolumny. Gaz ten o temperaturze 145°C wykorzystuje sięjako czynnik grzejny w 3 kolumnie desorpcyjno-wyparnej. W warunkach pracy wymiennika tej kolumny możliwe jest wykorzystanie zawartego w tym gazie amoniaku, dwutlenku węgla do tworzenia się egzotermicznej reakcji karbaminianu amonu, ciepła absorpcji amoniaku w wodzie i kondensacji pary wodnej do wydzielenia reszty amoniaku, dwutlenku węgla i części wody z roztworem mocznika.
Roztwór mocznika wychodzący z 1 kolumny desorpcyjno-wyparnej w ilości 44000 kg o temperaturze 150°C rozpręża się na zaworze redukcyjnym do 1,8 MPa. Wskutek obniżenia ciśnienia z roztworu wydzielają się gazy, które wydzielane są w górnej części w 2 kolumnie desorpcyjno-wyparnej od roztworu. Ciecz z górnej części kolumny o temperaturze 140°C kierowana jest przewodem po zhomogenizowaniu z gazem do przestrzeni rurkowej wymiennika ciepła ogrzewanego parą wodną, umiejscowionego w dolnej części tej kolumny.
Ciecz homogenizowanajest z gazem o temperaturze 134°C pochodzącym z 1 kolumny desorpcyjno-wyparnej po uprzednim wykorzystaniu jego ciepła w 3 kolumnie desorpcyjno-wyparnej.
Skład gazu w % wagowych: amoniak - 80%, dwutlenek węgla - 16%, para wodna 4%. Ilość gazu użytego do homogenizacji z roztworem wynosi 2000 kg/h.
W wymienniku ciepła roztwór mocznika ogrzewany jest parą do temperatury 150°C, co powoduje dalszy rozkład karbaminiany amonu wydzielanie gazów zawierających amoniak, dwutlenek węgla i parę wodną. Roztwór opuszczający 2 kolumnę desorpcyjno-wyparną w ilości 33000 kg o temperaturze 150°C rozpręża się na zaworze redukcyjnym do 0,3 MPa. Wskutek obniżenia ciśnienia z roztworu wydzielają się gazu, które wydzielane są od roztworu w górnej części 3 kolumny desorpcyjno-wyparnej.
Roztwór z górnej części 3 kolumny o temperaturze 120°C kierowany jest do wymiennika ciepła ogrzewanego gazem z 1 kolumny desorpcyjno-wyparnej. Dodatkowo roztwór mocznika po zhomogenizowaniu z strumieniem 1500 kg/h gazu pochodzącym z 1. kolumny desorpcyjno-wyparnej, którego ciepło uprzednio wykorzystano w wymienniku ciepła tej kolumny kierowany jest do przestrzeni rurkowej wymiennika ciepła ogrzewanego parą wodną.
Roztwór wychodzący z tej kolumny w ilości 29817 kg/h ma skład w % wagowych: amoniak - 0,6%, dwutlenek węgla - 0,2%, mocznik - 71%, biuret - 0,2%, woda - 28%.
Odzysku nieprzereagowanych surowców z 1,2 i 3 kolumny desorpcyjno-wyparnej w celu zawrócenia do procesu wytwarzania mocznika dokonuje się w procesach kondensacyjno-adsorpcyjnych pod ciśnieniem takim jakie panuje w/w ogrzewanych układach desorpcyjno-wyparnych przy użyciu wydzielonej w tym procesie wody reakcyjnej.
W instalacji desorpcyjno-wyparnej prowadzonej według wynalazku uzyskano roztwór mocznika, w którym zawartość biuretu jest niższa o 0,1%.
Jednocześnie obniżono w nim rozkład mocznika do amoniaku i dwutlenku węgla o 1 %.
Następnie roztwór mocznika zatężany jest w dwustopniowych wyparkach pracujących pod obniżonym ciśnieniem.
Roztwór mocznika po 3 kolumnie desorpcyjno-wyparnej o temperaturze 126°C kierowanyjest po zhomogenizowaniu z 2000 kg pary wodnej do pionowego warnika pracującego pod ciśnieniem 0,035 MPa i temperaturze ok. 125°C.
Dwufazowy strumień roztworu mocznika i oparów z warnika kierowanyjest do separatora w celu wydzielenia fazy gazowej i ciekłej.
178 565
Faza ciekła w formie roztworu wodnego mocznika o składzie w % wagowych: mocznik z biuretem - 95%, woda - 50% kierowanajest po zhomogenizowaniu z 300 kg pary wodnej i lub 50 kg amoniaku do pionowego warnika pracującego pod ciśnieniem 0,003 MPa i temperaturze 136°C.
Dwufazowy strumień stopu mocznika i oparów z warnika kierowany jest do separatora w celu wydzielenia fazy gazowej i ciekłej.
Faza ciekła w formie stopu mocznika o temperaturze 136°C i zawartości wody 0,2%, zawierającego 0,55% biuretu kierowana jest do urządzeń granulacyjnych.
Faza gazowa z 1 stopnia wyparnego oraz 2 stopnia wyparnego skraplania jest przy użyciu wody chłodzącej po uprzednim sprężeniu jej w inżektorach parowych.
Przykład II. Roztwór mocznika z instalacji desorpcyjno-wyparnej pracującej w znany sposób w ilości 30000 kg zatężanyjest w dwustopniowych wyparkach pod obniżonym ciśnieniem.
Przed wprowadzeniem do 1 stopnia wyparki roztwór mocznika kierowanyjest po zhomogenizowaniu z 2000 kg pary wodnej do warnika pracującego pod ciśnieniem 0,035 MPa. Strumień roztworu mocznika i oparów z warnika kierowany jest do separatora w celu wydzielenia fazy gazowej i ciekłej.
Faza ciekła w formie roztworu wodnego mocznika w % wagowych: mocznik z biuretem 95%, woda 5% kierowanajest po zhomogenizowaniu z 50 kg amoniaku do warnika pracującego pod ciśnieniem 0,003 MPa i temperaturze 136°C. Dwufazowy strumień stopu mocznika i oparów z warnika kierowany jest do separatora w celu wydzielenia fazy gazowej i ciekłej.
Faza ciekła w formie stopu mocznika o temperaturze 136°C i zawartości wody 0,2% z obniżoną o 0,05-0,15% zawartością biuretu kierowana jest do urządzeń granulacyjnych.
Faza gazowa z 1 stopnia wyparnego oraz 2 stopnia wyparnego skraplana jest przy użyciu wody chłodzącej, po uprzednim sprężeniu jej w inżektorach parowych.
W wyniku prowadzenia procesu według wynalazku powstała możliwość wyeliminowania urządzenia wyparnego pracującego pod ciśnieniem atmosferycznym.
Również stosowanie sposobu według wynalazku umożliwiło obniżenie zużycia energii o około 5%.
W warunkach obniżenia obciążenia instalacji do 50% przy zachowaniu ilości gazu używanego do homogenizacji z roztworem mocznika, zawartość biuretu w stopie mocznika ulega zwiększeniu do 0,7%.
178 565
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania mocznika z amoniaku i dwutlenku węgla prowadzony w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury, korzystnie pod ciśnieniem 25 MPa, temperaturze korzystnie 190°C, kolejno poprzez syntezę wodnego roztworu mocznika w reaktorze, wydzielania z roztworu wodnego mocznika nieprzereagowanych w reaktorze; amoniaku i dwutlenku węgla oraz części wody w wielostopniowych urządzeniach desorpcyjno-wyparnych, zawracanie amoniaku i dwutlenku węgla tutaj wydzielonych z powrotem do reaktora oraz zatężania roztworów wodnych mocznika wypływających z urządzeń desorpcyjno-wyparnych w aparatach wyparnyćh, zwykle wielostopniowych, znamienny tym, że roztwór mocznika przed wejściem do urządzeń grzewczych aparatów desorpcyjno-wyparnych homogenizuje się z dwutlenkiem węgla i/lub amoniakiem i/lub parą wodną, roztwór mocznika wypływający z aparatów desorpcyjno-wyparnych homogenizuje się z amoniakiem i/lub parąwodnąprzed wprowadzeniem go do zatężających aparatów wyparnych.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do urządzeń grzejnych aparatów desorpcyjno-wyparnych wprowadza się zhomogenizowaną mieszaninę, w której ułamek wagowy składników gazowych do roztworu mocznika wynosi 0,08 do 0,002, a do aparatów wyparnych wprowadza się zhomogenizowaną mieszaninę, w której ułamek wagowy amoniaku do roztworu mocznika wynosi 0,0003 do 0,0025 lub ułamek wagowy pary wodnej do roztworu mocznika wynosi 0,01 do 0,075 lub ułamek wagowy amoniaku i pary wodnej w roztworze mocznika wynosi 0,01 do 0,075.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ciśnienie w urządzeniach desorpcyjno-wyparnych wynosi od 4,0 do 0,4 MPa, a ciśnienie w urządzeniach aparatów wyparnych wynosi od 0,3 do 0,002 MPa.
  4. 4. Sposób wytwarzania mocznika z amoniaku i dwutlenku węgla prowadzony w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury, korzystnie pod ciśnieniem 25 MPa, i temperaturze korzystnie 190°C, kolejno poprzez syntezę wodnego roztworu mocznika w reaktorze, wydzielania z roztworu wodnego mocznika nieprzereagowanych w reaktorze; amoniaku i dwutlenku węgla oraz części wody w wielostopniowych urządzeniach desorpcyjno-wyparnych, zawracanie amoniaku i dwutlenku węgla tutaj wydzielonych z powrotem do reaktora oraz zatężania roztworów wodnych mocznika wypływających z urządzeń desorpcyjno-wyparnych w aparatach wyparnych, zwykle wielostopniowych, znamienny tym, że roztwór mocznika przed wejściem do aparatów wyparnych homogenizuje się z amoniakiem i/lub parą wodną.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że w zhomogenizowanym roztworze mocznika wprowadzonym do aparatów wyparnych ułamek wagowy amoniaku do roztworu mocznika wynosi 0,0003 do 0,0025.
  6. 6. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że w zhomogenizowanym roztworze mocznika wprowadzanym do urządzeń wyparnych, ułamek wagowy pary wodnej do roztworu mocznika wynosi 0,01 do 0,075.
  7. 7. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że ułamek wagowy amoniaku i pary wodnej w roztworze mocznika wynosi od 0,01 do 0,075.
  8. 8. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że ciśnienie w urządzeniach aparatów wyparnych wynosi od 0,3 do 0,002 MPa.
    * * *
    178 565
PL94304353A 1994-07-18 1994-07-18 Sposób wytwarzania mocznika PL178565B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94304353A PL178565B1 (pl) 1994-07-18 1994-07-18 Sposób wytwarzania mocznika

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94304353A PL178565B1 (pl) 1994-07-18 1994-07-18 Sposób wytwarzania mocznika

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL304353A1 PL304353A1 (en) 1996-01-22
PL178565B1 true PL178565B1 (pl) 2000-05-31

Family

ID=20062896

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94304353A PL178565B1 (pl) 1994-07-18 1994-07-18 Sposób wytwarzania mocznika

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL178565B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL304353A1 (en) 1996-01-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3436430B1 (en) Urea production with bi-pressurized synthesis
EP0059516B1 (en) Process for the removal of urea, ammonia and carbon dioxide from dilute aqueous solutions
CN109890788B (zh) 尿素与尿素-硝酸铵的集成工艺
US4801745A (en) Improved process for the preparation of urea
US4801746A (en) Process for the preparation of urea
EP1763508B1 (en) Process for the preparation of urea
EP3233792B1 (en) Process for urea production
US4433146A (en) Process for the preparation of melamine
EP2521710B1 (en) A urea stripping process for the production of urea
CN112028089B (zh) 一种硝酸铵的生产装置和方法
US4801747A (en) Process for preparing urea
EP0266840A1 (en) Process for preparing urea
US5597454A (en) Process for producing urea
US3258486A (en) Process for urea synthesis
HU176432B (en) Process for producing urea from ammonia and carbon dioxide
PL178565B1 (pl) Sposób wytwarzania mocznika
CN111995592B (zh) 一种尿素与三聚氰胺联产的方法和装置
JPS6129943B2 (pl)
JP2024506980A (ja) 尿素製造プロセス及び並列mpユニットを備えたプラント
US3155723A (en) Synthesis of urea and recovery of residual reactants
AU2002221194B2 (en) Process for the preparation of urea
EA007593B1 (ru) Способ получения водного раствора гидроксиламина
CN117222620A (zh) 合成尿素和三聚氰胺的方法和装置
PL116665B1 (en) Method of manufacture of urea in process combined with ammonia manufacture
PL152735B1 (en) Method for manufacturing urea

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120718