PL178520B1 - Formatka tapicerska - Google Patents
Formatka tapicerskaInfo
- Publication number
- PL178520B1 PL178520B1 PL96313184A PL31318496A PL178520B1 PL 178520 B1 PL178520 B1 PL 178520B1 PL 96313184 A PL96313184 A PL 96313184A PL 31318496 A PL31318496 A PL 31318496A PL 178520 B1 PL178520 B1 PL 178520B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- plastic
- layers
- profile part
- spacer
- flexible
- Prior art date
Links
Landscapes
- Mattresses And Other Support Structures For Chairs And Beds (AREA)
Abstract
1. Formatka tapicerska stanowiąca półfabrykat
do wytwarzania wkładów do materacy wykonana z
tworzywa sztucznego i składająca się z warstw elastycznych
położonych na sobie, znamienna tym, że
warstwy elastyczne (1) przedzielone są w
płaszczyźnie styku przekładką (2), zaś każda z warstw
elastycznych (1) od strony przylegania do przekładki
(2) ma część profilową (3), i część profilowa (3)
jednej z warstw elastycznych (1) zawiera wgłębienia
(4), a część profilowa (3) drugiej z warstw elastycznych
(1) zaopatrzona jest w wypusty (5) o kształtach
odpowiadających kształtom wgłębień (4), przy czym
części profilowe (3) warstw elastycznych (1) są tak
usytuowane względem siebie, że wypusty (5) części
profilowej (3) jednej warstwy elastycznej (1)
położone są w osiach wgłębień (4) części profilowej
(3) drugiej warstwy elastycznej (1) i w stanie obciążonym
umieszczone wraz, z przekładką (2) we
wgłębieniach (4) tworząc zazębienia (Z).
Description
Przedmiotem wynalazku jest formatka tapicerska stanowiąca półfabrykat do wykonania wkładów do materacy przeznaczonych do mebli tapicerowanych zwłaszcza kanap i foteli.
Znane są formatki do wkładów stanowiące jednowarstwowe lub wielowarstwowe elementy, które po docięciu na żądane wymiary i odpowiednie kształty tworzą wkłady do materacy. Formatki jednoczęściowe stanowią płyty wykonane z tworzywa sztucznego najczęściej z pianki poliuretanowej lub materiałów naturalnych takich jak np. lateks. Formatki tego typu z uwagi na ograniczone własności sprężyste nie zapewniają odpowiedniego komfortu w użytkowaniu mebli wypoczynkowych wyposażonych w materace z wkładami wykonanymi z takich właśnie formatek. Ostatnio coraz częściej stosuje się wkłady wielowarstwowe,
178 520 w których formatka będąca półfabrykatem zbudowana jest z warstwy środkowej stanowiącej szeroki wkład z włókna kokosowego obustronnie obłożonej płytami z tworzywa sztucznego lub lateksu. W innych wielowarstwowych formatkach stosuje się bonell sprężynowy obłożony pianką poliuretanową, tworzący dwie warstwy elastyczne przedzielone elementami sprężystymi. Wymienione formatki tapicerskie wielowarstwowe bonellowe umożliwiają uzyskanie dobrych warunków do wypoczynku. Jednak z uwagi na wysoki koszt wykonania wkładów, formatki bonellowe nie są powszechnie stosowane w meblach wypoczynkowych.
Znany z opisu wzoru użytkowego Ru 52257 włókienniczy materiał wyścielający dla mebli tapicerowanych ma za zadanie wyeliminować piankę poliuretanową. Składa się z dwóch warstw, z których warstwę pierwszą stanowi podkładka dzianinowa z włókien syntetycznych, a drugą runo mieszanych włókien syntetycznych i wiskozowych trudnopalnych. Ponadto w opisie patentowym wynalazku nr P. 165 954 przedstawiony jest materac wielofunkcyjny, który składa się z warstwy podstawowej i wierzchniej warstwy sprężystej. Dwie warstwy połączone są klejem, a całość osadzona jest w pokrowcu wykonanym z tkaniny materacowej.
Celem dokonania wynalazku było opracowanie formatki tapicerskiej o budowie umożliwiającej uzyskanie dobrych własności sprężystych wkładu oraz zwiększenie jego trwałości przy niskich kosztach wytworzenia tego półfabrykatu.
Istota polega na tym, że warstwy elastyczne przedzielone są w płaszczyźnie styku przekładką, a każda z warstw elastycznych od strony przylegania do przekładki ma część profilową. Część profilowa jednej z warstw elastycznych zawiera wgłębienia położone obok siebie, korzystnie równolegle, zaś część profilowa drugiej z warstw elastycznych zaopatrzona jest w wypusty również położone obok siebie, korzystnie równolegle, których kształty odpowiadaj ą kształtom wgłębień. Części profilowe warstw elastycznych formatki tapicerskiej są tak usytuowane względem siebie, że wypusty części profilowej jednej z warstw elastycznych położone są w osiach wgłębień części profilowej drugiej z warstw elastycznych i w stanie obciążonym umieszczone wraz z przekładką we wgłębieniach tworząc zazębienie części profilowych. W jednej z odmian każda warstwa elastyczna utworzona jest z jednego elementu wykonanego z tworzywa sztucznego o równej gęstości, a przekładka umieszczona pomiędzy jednoelementowymi warstwami elastycznymi wykonana jest z tworzywa sztucznego o gęstości większej od gęstości tworzywa sztucznego, z którego wykonana jest każda jednoelementowa warstwa elastyczna. W innej odmianie każda warstwa elastyczna utworzona jest z co najmniej dwóch elementów, z których jeden stanowi część profilową przymocowaną do pozostałych elementów tej warstwy elastycznej. Ta część profilowa wykonana jest z tworzywa sztucznego o gęstości większej od gęstości tworzywa sztucznego, z którego wykonane są pozostałe elementy warstwy elastycznej, natomiast przekładka umieszczona pomiędzy wieloelementowymi warstwami elastycznymi wykonana jest z tworzywa sztucznego o gęstości co najmniej równej gęstości tworzywa sztucznego, z którego wykonana jest każda część profilowa. W odmianie dotyczącej części profilowych warstw elastycznych, wgłębienia mają postać otworów nieprzelotowych, a wypusty przyjmują postać wystających kołków. W tej odmianie kołki wykonane są z tworzywa sztucznego o gęstości większej od gęstości tworzywa sztucznego, z którego wykonane są części profilowe, a przekładka umieszczona pomiędzy warstwami elastycznymi jest wykonana z tworzywa sztucznego o gęstości co najmniej równej gęstości tworzywa sztucznego, z którego wykonane są kołki.
Formatka charakteryzuje się prostą budową, która zapewnia łatwość i szybkość montażu wkładu tapicerskiego. Zastosowanie części profilowych stanowiących elementy warstw elastycznych przedzielonych przekładką powoduje zwiększenie elastyczności i zapewnia odpowiednią sprężystość wkładu utworzonego z formatki tapicerskiej. Dzięki współpracy warstw elastycznych poprzez zazębienie części profilowych wraz z przekładką uzyskuje się efektywne przejmowanie obciążeń eksploatacyjnych przy zachowaniu odpowiednich właściwości sprężystych powodując wydłużenie żywotności wkładów do materacy. Koszt wytworzenia wkładu z formatki według wynalazku jest niższy od kosztów wykonania znanych wkładów o porównywalnych parametrach użytkowych.
178 520
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 pokazuje formatkę tapicerska w widoku ogólnym, fig. 2 - formatkę w przekroju poprzecznym w stanie swobodnym, mającą jednoelementowe warstwy elastyczne, fig. 3 formatkę w przekroju poprzecznym w stanie obciążonym, fig. 4 - formatkę w przekroju poprzecznym z klinową przekładką, fig. 5 - formatkę w przekroju poprzecznym w stanie swobodnym mającą wieloelementowe warstwy elastyczne, fig. 6 - fragment formatki w przekroju poprzecznym z wypustami i wgłębieniami w kształcie trapezowym, fig. 7 - fragment formatki w przekroju poprzecznym z wypustami i wgłębieniami w kształcie fali, fig. 8 - fragment formatki w przekroju poprzecznym z trójkątnymi wpustami i wgłębieniami, fig. 9 - fragment formatki w przekroju poprzecznym z półokrągłymi wpustami i wgłębieniami, a fig. 10 - fragment formatki, w której znajdują się otwory nieprzelotowe współpracujące z kołkami.
Formatka tapicerska według wynalazku stanowi półfabrykat do wykonania wkładów do materacy przeznaczonych do kanap i foteli. Formatka wykonana z tworzywa sztucznego, korzystnie z pianki poliuretanowej składa się z warstw elastycznych 1 przedzielonych w płaszczyźnie styku przekładką 2. Każda z warstw elastycznych 1 od strony przylegania do przekładki 2 ma część profilową 3. Część profilowa 3 jednej z warstw elastycznych 1 zawiera nieprzelotowe wgłębienia 4 położone obok siebie, korzystnie równolegle, natomiast część profilowa 3 drugiej z warstw elastycznych 1 zaopatrzona jest w wypusty 5 położone również obok siebie, korzystnie równolegle. Kształty wypustów 5 odpowiadają kształtom wgłębień 4. Części profilowe 3 warstw elastycznych 1 są tak usytuowane względem siebie, że wypusty 5 części profilowej 3 jednej warstwy elastycznych 1 są położone w osiach wgłębień 4 części profilowej 3 drugiej warstwy elastycznej 1. W stanie obciążonym wypusty 5 są umieszczone wraz z przekładką 2 we wgłębieniach 4 tworząc zazębienie 2 części profilowych 3. Grubość przekładki 2 jest dostosowana do wielkości zazębienia z. Warstwy elastyczne 1 są zabudowane na obwodzie powodując osłonięcie części profilowych 3 i przekładki 2.
W jednej z odmian pokazanej na fig. 2, każda warstwa elastyczna 1 utworzona jest z jednego elementu wykonanego z tworzywa sztucznego o równej gęstości. Przekładka 2 umieszczona pomiędzy warstwami elastycznymi 1 wykonana jest z tworzywa sztucznego 0 gęstości większej od gęstości tworzywa sztucznego, z którego wykonana jest każda jednoelementowa warstwa elastyczna 1. W innej odmianie przedstawionej na fig. 5 każda warstwa elastyczna 1 utworzona jest z co najmniej dwóch elementów, z których jeden stanowi część profilową 3 przymocowaną do pozostałych elementów warstwy elastycznej 1. Ta część profilowa 3 wykonana jest z tworzywa sztucznego o gęstości większej od gęstości tworzywa sztucznego, z którego wykonane są pozostałe elementy warstwy elastycznej 1, natomiast przekładka 2 umieszczona pomiędzy wieloelementowymi warstwami elastycznymi 1 wykonane jest z tworzywa sztucznego o gęstości co najmniej równej gęstości tworzywa sztucznego, z której wykonana jest każda część profilowa 3. W odmianie dotyczącej części profilowych 3 warstw elastycznych 1 uwidocznionej na fig. 10, wgłębienia 4 przyjmują postać otworów nieprzelotowych 6, a wypusty 5 mają postać kołków 7 wystających z części profilowej 3. W tej odmianie kołki 7 wykonane są z tworzywa sztucznego o gęstości większej od gęstości tworzywa sztucznego z którego wykonane są części profilowe 3, zaś przekładka 2 umieszczona pomiędzy warstwami elastycznymi 1 jest wykonana z tworzywa sztucznego o gęstości co najmniej równej gęstości tworzywa sztucznego, z którego wykonane są kołki 7. Wypusty 5 i wgłębienia 4 mogą mieć w przekroju poprzecznym kształt prostokątny jak pokazano na fig. 2, trapezowy przedstawiony na fig. 6, falisty - na fig. 7, trójkątny - na fig. 8 i półkolisty - na fig. 9. Wysokość wgłębień 4 może być równa w całej części profilowej 3, jak również może się zmniejszać tworząc część profilową 3 o zarysie spłaszczonego trójkąta. Przekładka 2 usytuowana pomiędzy takimi częściami profilowymi 3 ma kształt wydłużonego klina, co zostało pokazane na fig. 4. Wymienione części profilowe 3 mają zastosowanie w warstwach elastycznych 1 przeznaczonych do materacy tworzących siedziska kanap i foteli. W stanie nieobciążonym warstwy elastyczne 1 wkładu tapicerskiego swobodnie spoczywają na przekładce 2, natomiast pod wpływem obciążenia następuje zazębienie części profilowych 3, które ustępuje po zdjęciu obciążenia z materaca powodując m. in. dzięki przekładce powrót warstw elastycznych 1 do położenia pierwotnego.
178 520
Istnieje możliwość tworzenia zestawów wkładów poprzez umieszczenie ich na sobie. Po przyjęciu formatki na żądany wymiar i ewentualnie odpowiednie kształty powstały wkład umieszcza się w pokrowcu stanowiącym powłokę tkaninową lub może być obszyty poszyciem z materiału obiciowego tworząc w efekcie materac do mebli wypoczynkowych.
178 520
Fi3·1 '23
Fig. 3 f 2 Ί
Γ
/ Ąf , \S_
Fig. 5 ,
2^ 2 5 7 Fig. 5 4 2
237t27rfc7?t | r_4 |
Fig. 9
Fi(g.?
WC
Fig. 8
Fig. 10
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.
Claims (6)
1. Formatka tapicerska stanowiąca półfabrykat do wytwarzania wkładów do materacy wykonana z tworzywa sztucznego i składająca się z warstw elastycznych położonych na sobie, znamienna tym, że warstwy elastyczne (1) przedzielone są w płaszczyźnie styku przekładką.
2. Formatka według zastrz. 1, znamienna tym, że każda warstwa elastyczna (1) utworzona jest z jednego elementu.
(2), zaś każda z warstw elastycznych (l) od strony przylegania do przekładki (2) ma część profilową (3), i część profilowa (3) jednej z warstw elastycznych (1) zawiera wgłębienia (4), a część profilowa (3) drugiej z warstw elastycznych (1) zaopatrzona jest w wypusty (5) o kształtach odpowiadających kształtom wgłębień (4), przy czym części profilowe (3) warstw elastycznych (1) są tak usytuowane względem siebie, że wypusty (5) części profilowej (3) jednej warstwy elastycznej (1) położone są w osiach wgłębień (4) części profilowej (3) drugiej warstwy elastycznej (1) i w stanie obciążonym umieszczone wraz z przekładką (2) we wgłębieniach (4) tworząc zazębienia (Z).
3. Formatka według zastrz. 2, znamienna tym, że każda warstwa elastyczna (1) utworzona z jednego elementu wykonana jest z tworzywa sztucznego o równej gęstości, a przekładka (2) umieszczona pomiędzy warstwami elastycznymi (1) utworzonymi z jednego elementu wykonana jest z tworzywa sztucznego o gęstości większej od gęstości tworzywa sztucznego, z którego wykonana jest każda warstwa elastyczna (1).
4. Formatka według zastrz. 1, znamienna tym, że każda warstwa elastyczna (1), utworzona jest z co najmniej dwóch elementów, z których jeden stanowi część profilową. (3) przymocowaną do pozostałych elementów warstwy elastycznej (1).
5. Formatka według zastrz. 4, znamienna tym, że część profilowa (3) każdej warstwy elastycznej (1) utworzonej z co najmniej dwóch elementów wykonana jest z tworzywa sztucznego o gęstości większej od gęstości tworzywa sztucznego, z którego wykonane są pozostałe elementy warstwy elastycznej (1), a przekładka (2) umieszczona pomiędzy warstwami elastycznymi (1) utworzonymi z co najmniej dwóch elementów wykonana jest z tworzywa sztucznego o gęstości co najmniej równej gęstości tworzywa sztucznego, z którego wykonana jest każda część profilowa (1).
6. Formatka według zastrz. 1, znamienna tym, że wgłębienia (4) w części profilowej (3) jednej z warstw elastycznych (1) mają postać otworów nieprzelotowych (6), a wypusty (5) w części profilowej (3) drugiej z warstw elastycznych (1) mają postać wystających kołków (7), przy czym kołki (7) wykonane są z tworzywa sztucznego o gęstości większej od gęstości tworzywa sztucznego, z którego wykonane są części profilowe (3), a przekładka (2) umieszczona pomiędzy warstwami elastycznymi (1) jest wykonana z tworzywa sztucznego o gęstości co najmniej równej gęstości tworzywa sztucznego, z którego wykonane są kołki (7).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL96313184A PL178520B1 (pl) | 1996-03-08 | 1996-03-08 | Formatka tapicerska |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL96313184A PL178520B1 (pl) | 1996-03-08 | 1996-03-08 | Formatka tapicerska |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL313184A1 PL313184A1 (en) | 1996-09-02 |
PL178520B1 true PL178520B1 (pl) | 2000-05-31 |
Family
ID=20067043
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL96313184A PL178520B1 (pl) | 1996-03-08 | 1996-03-08 | Formatka tapicerska |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL178520B1 (pl) |
-
1996
- 1996-03-08 PL PL96313184A patent/PL178520B1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL313184A1 (en) | 1996-09-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6574814B2 (en) | Bedding or seating product having filled tube topper | |
US7617788B2 (en) | High comfort mattresses having fiberballs | |
US7624464B2 (en) | Titanium mattress member | |
AU2002337961B2 (en) | Single piece foam toppers with perimeter areas having variable support and firmness properties | |
AU2009346387B2 (en) | Mattress with quilted zoned topper | |
US6895620B1 (en) | High comfort mattresses and methods for constructing them | |
CA2823387A1 (en) | Mattresses with reinforcement inserts and densified stitch zones | |
US20170079444A1 (en) | Enhanced washable mattress topper | |
US20210045539A1 (en) | Posturized Pocketed Spring Comfort Layer | |
US9902609B2 (en) | Cushion structure and construction | |
US10136736B2 (en) | Under mattress support | |
US6292965B1 (en) | Mattress | |
US6308354B1 (en) | Upholstery pad with steel reinforced support | |
RU54497U1 (ru) | Мягкая основа элемента мебели | |
PL178520B1 (pl) | Formatka tapicerska | |
US3051966A (en) | Cushioned seat ventilator | |
US3010122A (en) | Resilient pad structure | |
US20140201921A1 (en) | Cushion structure and construction | |
RU84203U1 (ru) | Матрас | |
WO2017106435A1 (en) | Under mattress support | |
DE3820095A1 (de) | Bezugsmaterial fuer gepolsterte liegen und sitze | |
KR920005158Y1 (ko) | 통풍 매트리스 | |
JP2003033258A (ja) | 敷き布団 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20050303 |