PL178513B1 - Sposób wytwarzania wysoko zdyspergowanych saletroli - Google Patents

Sposób wytwarzania wysoko zdyspergowanych saletroli

Info

Publication number
PL178513B1
PL178513B1 PL93299050A PL29905093A PL178513B1 PL 178513 B1 PL178513 B1 PL 178513B1 PL 93299050 A PL93299050 A PL 93299050A PL 29905093 A PL29905093 A PL 29905093A PL 178513 B1 PL178513 B1 PL 178513B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
nitrate
emulsion
aliphatic
solution
volatile solvent
Prior art date
Application number
PL93299050A
Other languages
English (en)
Inventor
Zdzisław Krawiec
Irena Półturzycka-Krawiec
Original Assignee
Krawiec Zdzislaw
Polturzycka Krawiec Irena
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krawiec Zdzislaw, Polturzycka Krawiec Irena filed Critical Krawiec Zdzislaw
Priority to PL93299050A priority Critical patent/PL178513B1/pl
Publication of PL178513B1 publication Critical patent/PL178513B1/pl

Links

Landscapes

  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania wysoko zdyspergowanych saletroli, skladajacych sie z utle- niaczy z grupy azotanów oraz substancji otoczkuiacych wybranych ze zwiazków organicz- nych, znamienny tym, ze rozpuszcza sie azotan amonu i/lub azotan potasowców i/lub azotan wapniowców w lotnym rozpuszczalniku zwlaszcza amoniaku az do uzyskania stezenia od 50 do 95%, potem emulguje sie w tym roztworze substancje otoczkujace wybrane z grupy olejów palnych pochodzenia mineralnego lub organicznego, kwasów alifatycznych lub alifatyczno-aromatycznych, amin alifatycznych lub alifatyczno-aromatycznych, glikoli, glikoli polipropylenowych, amin, poliwinyloamin o co najmniej 10 atomach wegla w czasteczce, w ilosci do 10% wagowych w stosunku do stalych skladników tego roztworu, nastepnie z wytworzonej emulsji usuwa sie lotny rozpuszczalnik przez dekompresje z jed- noczesnym wydzieleniem mikrokrysztalów saletroli o wielkosci ponizej 0,2 mm pokrytych otoczka hydrofobowych zwiazków organicznych o grubosci ponizej 100 µm. P L 17851 3 B 1 (1 3 ) B1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania wysoko zdyspergowanych saletroli, składających się z utleniaczy z grupy azotanów oraz substancji otoczkujących z grupy związków organicznych otoczonych otoczką z tych substancji.
Saletrole otrzymane sposobem według wynalazku znajdują zastosowanie do prac strzelniczych w kopalniach, kamieniołomach, w pracach odkrywkowych, przy wykonywaniu robót inżynierskich takich jak drążenie tuneli, wykonywanie różnych robót podziemnych na przykład do zamykania odwiertów roponośnych i gazowych. Saletrole według wynalazku mogą być stosowane jako składnik paliw stałych do silników rakietowych, do wytwarzania barwnych ogni a także do wytwarzania nawozów sztucznych o zwolnionym działaniu.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 132 917 sposób wytwarzania materiałów wybuchowych z saletry amonowej granulowanej i olejów palnych polegający na zmieszaniu granulowanej saletry amonowej z olejem palnym. Mieszaninę przetrzymuje się przez 8 godzin w celu równomiernego wniknięcia oleju palnego w pory granulowanej saletry, następnie tak przygotowany materiał wybuchowy dozuje się bezpośrednio do otworu strzelniczego.
178 513
W innym sposobie wytwarzania granulowanych materiałów wybuchowych znanym z polskiego opisu patentowego nr 131 351, ciekłe paliwo najpierw emulguje się z cieczami nie mieszającymi się z tym paliwem na przykład wodą lub wodnymi roztworami soli nieorganicznych a potem miesza się z porowatą saletrą amonową. Mieszaninę przetrzymuje się przez kilka godzin w celu wniknięcia zemulgowanego ciekłego paliwa do wnętrza granul.
W sposobie granulowania pirotechnicznych mas opóźniających lub niejednorodnego prochu strzelniczego znanym z polskiego opisu patentowego nr 65 198, z nadmiaru składników palnych i utleniających stanowiących fazę stałą i roztworu lepiszcza w lotnym rozpuszczalniku stanowiącym fazę ciekłą wytwarza się zawiesinę, która przy ciągłym burzliwym mieszaniu rozpryskuje się w środowisku gazowym na drobne kropelki, przy czym kropelki te po odparowaniu lotnego rozpuszczalnika opadają, w postaci granulek.
Zmieszanie porowatego granulatu saletrzanego lub zmielonych saletr z olejami palnymi nigdy nie doprowadza do jednorodnego materiału w skali mikro, mimo istnienia sił kapilarnych. Z czasem pod wpływem grawitacji następuje separacja oleju z granulatu co przy udziale wilgoci prowadzi do zbrylania się granulatu. Postępujący proces zbrylania potęguje jeszcze separacje oleju palnego, uniemożliwiając wykorzystanie w pełni energii zawartej w takich saletrolach. Wtedy po wybuchu występuje zbyt duża ilość tlenku azotu, tlenku węgla podczas gdy optymalne procesy wybuchowe powinny prowadzić w takich przypadkach do powstania dwutlenku węgla, azotu i wody jako produktów końcowych.
Stosowane dotychczas sposoby nie mogą być wykorzystane, gdy surowcem do produkcji saletroli są azotany grubokrystaliczne lub w postaci brył, a także zestarzałe saletrole o obniżonej wartości strzałowej.
Zarówno skłonność do zbrylania jak i brak wodoodpomości prowadzą do szybkiej utraty własności strzałowych saletroli oraz powoduj ą zwiększenie zagrożenia niewypałami co może być przyczyną katastrof. Z kolei sypkość oraz związane z tym własności usypowe saletroli mają ogromne znaczenie praktyczne w czasie ich produkcji, w transporcie i podczas magazynowania.
Sposób według wynalazku rozwiązuje problem wytwarzania wysoko zdyspergowanych saletroli w postaci mikrokryształków otoczkowanych związkami organicznymi tanimi w produkcji.
Dotychczas znanymi sposobami wytwarzano saletrole przede wszystkim w postaci porowatych granul.
Celem wynalazku jest opracowanie nowego wyrobu o zmienionej strukturze niehigroskopijnego, nie zbrylającego, trwałego, zachowującego w czasie długotrwałego przechowywania nie zmienione właściwości strzałowe.
Istota wynalazku polega najpierw na rozpuszczeniu azotanu amonu i/lub azotanów potasowców i/lub azotanów wapniowców w lotnym rozpuszczalniku zwłaszcza amoniaku aż do uzyskania stężenia od 50 do 95%, następnie na utworzeniu emulsji z roztworu i substancji otoczkujących wybranych z grupy olejów palnych pochodzenia mineralnego lub organicznego, kwasów alifatycznych lub alifatyczno-aromatycznych, amin alifatycznych lub alifatyczno-aromatycznych, glikoli, glikoli polipropylenowych, amin, poliwinyloamin o co najmniej 10 atomach węgla w cząsteczce, w ilości do 10% wagowych w stosunku do stałych składników tego roztworu, następnie na usunięciu z wytworzonej emulsji, lotnego rozpuszczalnika przez dekompresję z jednoczesnym wydzieleniem mikrokryształów saletroli o wielkości ziaren poniżej 0,2 mm pokrytych otoczką hydrofobowych związków organicznych o grubości poniżej 100 pm.
W sposobie według wynalazku korzystne jest, gdy do wytworzenia emulsji dodaje się związki powierzchniowo czynne wybrane z grupy alkilosulfonianów lub alkiloarylosulfonianów o co najmniej 8 atomach węgla w cząsteczce w ilości do 1% wagowego.
Korzystne jest również, gdy jako surowce wyjściowe do tworzenia roztworu azotanów stosuje się granulowany i/lub niegranulowany azotan amonu, i/lub azotan potasowców i/lub wapniowców i/lub stare saletrole o obniżonej wartości strzałowej.
Korzystnie jest przed utworzeniem emulsji usunąć z roztworu azotanu amonu i/lub azotanów potasowców i/lub wapniowców zanieczyszczenia nierozpuszczone w lotnym rozpuszczalniku.
178 513
W sposobie według wynalazku korzystnie jest także gdy, do wytworzonej emulsji wprowadza się dodatkowe substancje palne lub wybuchowe takie jak: pył metaliczny glinu lub magnezu, pył drzewny lub roślinny, nitrogliceryna, nitroglikol, nitroceluloza, nitrotolueny, pył tworzyw sztucznych, gąbki naturalne lub z tworzyw sztucznych, maty i tkaniny z włókien naturalnych lub syntetycznych, następnie miesza się emulsję z tymi substancjami lub wysyca je emulsją, a potem usuwa się lotny rozpuszczalnik przez dekompresję z jednoczesnym wydzielaniem otoczkowanych mikrokryształów saletroli wbudowanych równomiernie w strukturę tych substancji, przy czym tak otrzymany produkt zawiera nie mniej niż 60% wagowych saletroli.
Sposobem według wynalazku wytwarza się wysoko zdyspergowane saletrole w postaci mikrokryształków azotanu amonu, azotanów potasowców, azotanów wapniowców a także ich mieszanin zmieszanych w dowolnej proporcji, otoczonych substancjami organicznymi w postaci cienkich błonek, w przeciwieństwie do dotychczas znanych saletroli wytwarzanych w postaci porowatych granul nasyconych olejami palnymi.
W zmodyfikowanych saletrolach, obydwa składniki: mikrokryształki i substancje organiczne w postaci cienkich błonek tworzą jak się nieoczekiwanie okazało trwały układ. Przez uzyskanie saletroli w formie wysoko zdyspergowanej, można zapewnić najkorzystniejszy przebieg reakcji chemicznej tego materiału wybuchowego, bowiem wytwarzają się wtedy produkty zapewniające maksymalny odzysk energii. Wytworzenie wysoce zdyspergowanych saletroli umożliwia otrzymywanie produktu, w którym mogą występować obok siebie kryształki na przykład azotanu amonu i kryształki azotanu wapnia pokryte błonkami oleju palnego łub też mikrokryształki zbudowane z obydwu tych wymienionych składników, ale znajdujące się w każdym pojedynczym mikrokryształku jednocześnie. Takich właściwości pozbawione są znane saletrole. Nowe cechy zmodyfikowanych saletroli poszerzają zakres ich zastosowań. Saletrole otrzymane sposobem według wynalazku osiągają niespotykanie wysoki stopień dyspersji a mimo to nie chłoną wody, zachowują się jak materiały niehigroskopijne, nie zbrylają się, wykazują wysoki stopień plastyczności i dlatego można je z łatwością mieszać z dowolnymi składnikami w postaci płynu, kryształków, cieczy otrzymując materiały pochodne.
Sposób wytwarzania wysoko zdyspergowanych saletroli został przedstawiony w przykładach wykonania i zilustrowany na rysunku, gdzie fig. 1 przedstawia przykładowy schemat linii technologicznej.
Przykład 1.Do zbiornika 1 zawierającego ciekły amoniak wsypuje się 60 kg granulowanego azotanu amonu, 10 kg azotanu strontu, 10 kg azotanu baru i 10 kg azotanu wapnia. Azotany rozpuszczają się w amoniaku tworząc roztwór o stężeniu 58%. Ilość amoniaku użyta do utworzenia roztworu może być dowolna, ale gwarantująca całkowite rozpuszczenie azotanów. Do roztworu wprowadza się 9,8 kg oleju mineralnego oraz 0,2 kg sulfolaurynianu sodu i wszystkie te składniki emulguje się aż do utworzenia emulsji. Wytworzoną emulsję poprzez zawór 2 kieruje się do zbiornica 3. Jest to zbiornik dekompresyjny, w którym następuje gwałtowne usunięcie amoniaku przez dekompresję z jednoczesnym tworzeniem mikrokryształów. Amoniak odprowadza się poprzez zawór 5 do kompresora 6 a po jego sprężeniu powraca do zbiornika 1. Po dekompresji w zbiorniku 3 otrzymuje się około 10 kg saletrolu według wynalazku zawierającego w swoim składzie 90% wagowych azotanów i 9,8% wagowych oleju mineralnego. W czasie usuwania produktu ze zbiornika 3 w zbiorniku 4 tworzyła się następna część produktu o takiej samej masie.
Nowo wytworzony saletrol wykorzystano jako materiał wybuchowy, którym wypełniono rury polietylenowe wprowadzane bezpośrednio do odwiertów.
Przykład 2. Do zbiornika 1 dodaje się 90 kg azotanu amonu w postaci brył i 4 kg granulatu różnej wielkości i kształtów azotanu potasu oraz gazowego amoniaku. Rozpuszcza się azotany w amoniaku tworząc roztwór o stężeniu 85%. Z roztworu usuwa się nierozpuszczone w amoniaku zanieczyszczenia.
Następnie w roztworze tym emulguje się 6 kg oleju palnego aż do utworzenia emulsji. Wytworzoną emulsję poprzez zawór 2 kieruje się do zbiornika 3. Jest to zbiornik dekompresyjny, w którym następuje gwałtowne usunięcie amoniaku przez dekompresję z jednoczesnym utworzeniem mikrokryształów. Amoniak odprowadza się poprzez zawór 5 do kompresora 6 a po jego sprężeniu powraca do zbiornika 1. Po dekompresji w zbiorniku 3 otrzymuje się
178 513 około 100 kg saletrolu według wynalazku zawierające 94% wagowych azotanów i 6% wagowych oleju palnego.
W czasie usuwania produktu ze zbiornika 3 w zbiorniku 4 tworzyła się następna partia produktu o takiej samej masie. Otrzymany saletrol wykorzystuje się do przygotowania barwnych ogni.
Przykład 3. W zbiorniku 1 umieszcza się 90,2 kg azotanu amonu, 0,8 kg sulfolaurynianu sodu oraz 9 kg glikolu polietylenowego. Do zbiornika wprowadza się pod ciśnieniem amoniak, który rozpuszcza azotany. Pomimo, że wszystkie składniki wprowadza się jednocześnie najpierw rozpuszczają się azotany w amoniaku. Powstaje roztwór o stężeniu 95%, w którym następnie emulguje się glikol polietylenowy aż do utworzenia emulsji. Następnie emulsję miesza się z płynem glinu metalicznego w stosunku wagowym jak 90:10.
Wytworzoną emulsję wraz z pyłem glinu kieruje się poprzez zawór 2 do zbiornika 3. Jest to zbiornik dekompresyjny, w którym następuje gwałtowne odparowanie amoniaku z jednoczesnym utworzeniem mikrokryształów. Amoniak odprowadza się poprzez zawór 5 do kompresora 6 a po jego sprężeniu powraca do zbiornika 1. Po dekompresji w zbiorniku 3 otrzymuje się około 110 kg produktu. W czasie usuwania produktu ze zbiornika 3 w zbiorniku 4 tworzy się następną partię produktu o takiej samej masie .
Otrzymane mikrokryształki saletroli doskonale nadają się do formowania w formach w dowolne kształtki, które przewodzą prąd elektryczny i dzięki tej właściwości łatwo zinicjować ich gwałtowny rozkład.
Przykład 4. W zbiorniku 1 umieszcza się 91,2 kg azotanu amonu, 0,8 kg alkilosulfonianów. Do zbiornika wprowadza się pod ciśnieniem amoniak, który rozpuszcza azotany. W roztworze tym o stężeniu 90% emulguje się 8 kg oleju palnego.
Wytworzoną emulsje kieruje się poprzez zawór 2 do zbiornika dekompresyjnego 3, w którym umieszczono matę polipropylenową. W zbiorniku tym matę polipropylenową wysyca się emulsją, następnie emulsję poddaje się dekompresji uzyskując płaty w których zawartości mikrokryształów saletroli stanowi minimum 70% całej masy. Amoniak odprowadza się poprzez zawór 5 do kompresora 6, a następnie po sprężeniu do zbiornika 1.
Wysoko zdyspergowane saletrole w postaci mikrokryształów wytworzone sposobem według wynalazku w czasie długotrwałego przechowywania zachowują swoje właściwości na niezmienionym poziomie jakościowym. Nie stwierdzono wzrostu chłonności pary wodnej przy zmieniającej się wilgotności względnej powietrza od 50% do 85% przy jednoczesnej zmianie temperatury od 273K do 313K, ani zjawiska separacji związków organicznych, ani wzrostu wielkości mikrokryształów.
Wytwarzanie wysoko zdyspergowanych saletroli jest tanie. Sposobem według wynalazku można regenerować przestarzałe saletrole a nawet produkować nawozy pyliste o zwolnionym działaniu i jednorodnej strukturze.
178 513
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania wysoko zdyspergowanych saletroli, składających się z utleniaczy z grupy azotanów oraz substancji otoczkujących wybranych ze związków organicznych, znamienny tym, że rozpuszcza się azotan amonu i/lub azotan potasowców i/lub azotan wapniowców w lotnym rozpuszczalniku zwłaszcza amoniaku aż do uzyskania stężenia od 50 do 95%, potem emulguje się w tym roztworze substancje otoczkujące wybrane z grupy olejów palnych pochodzenia mineralnego lub organicznego, kwasów alifatycznych lub alifatycznoaromatycznych, amin alifatycznych lub alifatyczno-aromatycznych, glikoli, glikoli polipropylenowych, amin, poliwinyloamin o co najmniej 10 atomach węgla w cząsteczce, w ilości do 10% wagowych w stosunku do stałych składników tego roztworu, następnie z wytworzonej emulsji usuwa się lotny rozpuszczalnik przez dekompresję z jednoczesnym wydzieleniem mikrokryształów saletroli o wielkości poniżej 0,2 mm pokrytych otoczką hydrofobowych związków organicznych o grubości poniżej 100 pm.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do wytworzenia emulsji dodaje się związki powierzchniowo czynne z grupy alkilosulfonianów lub alkiloarylosulfonianów o co najmniej 8 atomach węgla w cząsteczce w ilości do 1% wagowego.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako surowce wyjściowe do tworzenia roztworu azotanów stosuje się granulowany i/lub nieregulowany azotan amonu, i/lub azotany potasowców i/lub wapniowców i/lub stare saletrole o obniżonej wartości strzałowej.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że z roztworu azotanu i/lub azotanów przed utworzeniem emulsji usuwa się zanieczyszczenia nierozpuszczone w lotnym rozpuszczalniku.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do wytworzonej emulsji wprowadza się dodatkowe substancje palne lub wybuchowe takie jak: pył metaliczny glinu lub magnezu, pył drzewny lub roślinny, nitrogliceryna, nitroglikol, nitroceluloza, nitrotouleny, pył tworzyw sztucznych, gąbki naturalne lub z tworzyw sztucznych, maty i tkaniny z włókien naturalnych lub syntetycznych, następnie miesza się emulsję z tymi substancjami lub wysyca je emulsją, a potem usuwa się lotny rozpuszczalnik przez dekompresję z jednoczesnym wydzieleniem otoczkowanych mikrokryształów saletroli wbudowanych równomiernie w strukturę tych substancji, przy czym tak otrzymany produkt zawiera nie mniej niż 60% wagowych saletroli.
PL93299050A 1993-05-25 1993-05-25 Sposób wytwarzania wysoko zdyspergowanych saletroli PL178513B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL93299050A PL178513B1 (pl) 1993-05-25 1993-05-25 Sposób wytwarzania wysoko zdyspergowanych saletroli

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL93299050A PL178513B1 (pl) 1993-05-25 1993-05-25 Sposób wytwarzania wysoko zdyspergowanych saletroli

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL178513B1 true PL178513B1 (pl) 2000-05-31

Family

ID=20060127

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93299050A PL178513B1 (pl) 1993-05-25 1993-05-25 Sposób wytwarzania wysoko zdyspergowanych saletroli

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL178513B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2879254C (en) Safe blends of ammonium nitrate (an) with urea, or of an an-comprising product with a urea-comprising product
US2590054A (en) Process of producing ammonium nitrate-containing composition
RU2403234C2 (ru) Гранула нитрата аммония и способ ее получения
US3212944A (en) Ammonium nitrate compositions containing hydratable metal salts and methods for producing the same
US5676729A (en) Particulate urea with mineral filler incorporated for hardness
US3279965A (en) Ammonium nitrate explosive compositions
US3294601A (en) Hexamethylene tetramine and ammonium nitrate containing explosive composition
EP0768287A1 (en) Improved coating for ammonium nitrate prills
PL178513B1 (pl) Sposób wytwarzania wysoko zdyspergowanych saletroli
US5480500A (en) Ammonim nitrate fuel oil blasting composition having improved water resistance
WO1996026158A1 (en) Manufacturing method for porous ammonium nitrate
AU771397B2 (en) Method of reducing density by means of gas-generating agent
US3266960A (en) Ammonium nitrate compositions containing hydratable metal salts and liquid hydrocarbons
US6113714A (en) Ammonium nitrate fuel oil blasting composition having improved water resistance
KR102546603B1 (ko) 밀폐된 용기에 보관중인 질산암모늄 입자의 케이킹 방지 특성 개선
RU2203258C2 (ru) Водосодержащий взрывчатый состав и его варианты
JP2002012488A (ja) 粒状肥料の製造方法
US3449180A (en) Explosive for blasting agent containing microcrystalline lipophilic ammonium nitrate
JP2000185994A (ja) 粒状硝安の製造方法
Adurasul et al. Ammonium Nitrate Melt, Ammonium sulphate and phosphogypsum based nitrogen-sulphur containing fertilizers and their commodity
JP2001172095A (ja) 粒状爆薬
JPH08157291A (ja) 含水爆薬組成物及びその製造方法
JPH06144983A (ja) 爆薬組成物及びその製造方法