PL178455B1 - Złącze kielichowe rur z tworzyw sztucznych - Google Patents

Złącze kielichowe rur z tworzyw sztucznych

Info

Publication number
PL178455B1
PL178455B1 PL96313667A PL31366796A PL178455B1 PL 178455 B1 PL178455 B1 PL 178455B1 PL 96313667 A PL96313667 A PL 96313667A PL 31366796 A PL31366796 A PL 31366796A PL 178455 B1 PL178455 B1 PL 178455B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
ring
annular groove
groove
socket
elastic
Prior art date
Application number
PL96313667A
Other languages
English (en)
Other versions
PL313667A1 (en
Inventor
Andrzej Matłok
Andrzej Adamkowski
Witold Fiołek
Janusz Twaróg
Original Assignee
Zaklady Tworzyw Sztucznych Gam
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zaklady Tworzyw Sztucznych Gam filed Critical Zaklady Tworzyw Sztucznych Gam
Priority to PL96313667A priority Critical patent/PL178455B1/pl
Publication of PL313667A1 publication Critical patent/PL313667A1/xx
Publication of PL178455B1 publication Critical patent/PL178455B1/pl

Links

Landscapes

  • Joints With Sleeves (AREA)

Abstract

1. Złącze kielichowe rur z tworzyw sztucznych, posiadające w przestrzeni między pierścieniowym rowkiem kielicha jednej rury, a wprowadzanym do niego fazowanym bosym końcem drugiej rury lub łącznika elastyczną uszczelkę, która jest ułożona w pierścieniowym rowku kielicha swą zewnętrzną powierzchnią dostosowaną do jego profilu, a jej wewnętrzna powierzchnia wyposażona w co najmniej jedną wargę uszczelniającą, która stanowi jej wewnętrzne uszczelnienie zaopatrzona jest w pierścieniowy rowek z osadzonym w nmi jp»it^r^^ci^- niem, znamienne tym, że w pierścieniowym rowku (8) elastycznej (5) osadzany jest twardy, sprężysty, przecięty poprzecznie pierścień (9) rozpierający, któiy ma w n^.k:j:^c^<^c^h przydegarna do elisstycznej uszczeki (5) średnicę zewnętrzną (D2>, korzystnie od 3 do 6 mm i/lub szerokość 0ł2), korzystae od 10 do 20% większą odpowiednio od średnicy wewnętrznej (Dl) i szerokości (BU) pierścieniowego rowka (8) elastycznej uszczelki (5) przed osadzeniem w nim pierścienia (9> rozpierającego, i którego końce pierwotnie zachodzące na siebie po osadzeniu go w pierścieniowym rowku (8) są tak rozparte, że przylegają do siebie czołowo.

Description

Przedmiotem wynalazku jest złącze kielichowe rur z tworzyw sztucznych pracujących pod ciśnieniem w systemach wodociągowych i kanalizacyjnych zwłaszcza rur dużych średnic.
Rury i łączniki kielichowe z tworzyw sztucznych dla połączeń rozłącznych posiadają w kielichach pierścieniowe rowki na elastyczną uszczelkę. Złącze takie powstaje przez umieszczenie w przestrzeni między pierścieniowym rowkiem kielicha jednej rury, a wprowadzanym do niego sfazowanym, bosym końcem drugiej rury lub łącznika elastycznej uszczelki, która jest ułożona w pierścieniowym rowku kielicha swą zewnętrzną powierzchnią dostosowaną do jego profilu. Wewnętrzna powierzchnia elastycznej uszczelki wyposażona jest zazwyczaj w jedną lub wiele warg uszczelniających, które stanowią jej wewnętrzne uszczelnienie. Szczelność tak utworzonego złącza w czasie eksploatacji rurociągu uwarunkowana jest współosiowością bosej końcówki rury lub łącznika z kielichem. Brak współosiowości może powodować deformację elastycznej uszczelki i rozszczelnienie złącza. W czasie eksploatacji 'rurociągów podziemnych, pracujących zwłaszcza w gruncie niestabilnym, rozszczelnianie spowodowane jest zazwyczaj występującymi odkształceniami poosiowymi oraz kątowymi pochodzącymi od deformacji terenu.
W technice łączenia rur kielichowych stosuje się przeróżne rozwiązania spełniające funkcję zabezpieczającą rozszczelnianie złącz. Osiągnąć to można bądź przez zastosowanie elastycznej uszczelki o niejednorodnej twardości, bądź przez osadzone w jednorodnej uszczelce lub występujące wespół z nią dodatkowe elementy wzmacniająco-zabezpieczające, które pełnią rolę pierścieni oporowych, bądź też wreszcie przez kombinację tych możliwości tj. dodatkowe elementy osadzone lub występujące z niejednorodną uszczelką. Pierścienie
178 455 oporowe, elementy wzmacniająco - zabezpieczające lub wkładki usztywniające różnią się przy tym co do konstrukcji i miejsca usytuowania względem uszczelki i rowka kielicha.
Dla zapewnienia dostatecznej szczelności połączeń stosuje się np. elastyczne uszczelki posiadające na wewnętrznej powierzchni pierścieniowy rowek, w którym osadzany jest jednolity pierścień usztywniający. Twardość takich pierścieni, zazwyczaj większa od twardości elastycznej uszczelki, ograniczona jest możliwościąjego montażu w uszczelce, a wraz z nią w rowku kielicha rury. Zastosowanie uszczelek tego typu do złącz kielichowych prowadzi do wzrostu szczelności połączeń, także przy występowaniu poosiowych i kątowych odkształceń rurociągu, jednakże skuteczność i pewność tego rozwiązania nie odnosi się do rur dużych średnic. W trakcie montażu złącza, ciężar rury jest przenoszony przez dolną część elastycznej uszczelki, a znaczny jej ciężar, np. rura z PCV, PN 16 o średnicy 630 mm i długości 6 m ma ciężar 770 kG, powoduje występowanie dużych sił tarcia i w trakcie wsuwania jej bosego końca w kielich, uszczelka może być wypchnięta z rowka kielicha co prowadzi do nieszczelności złącza w trakcie eksploatacji rurociągu.
Podobnie ma się rzecz przy odkształceniach poosiowych oraz kątowych rurociągu, zwłaszcza gdy pracuje on w gruncie niestabilnym, a także przy występowaniu dużych ciśnień przepływającego w nim medium. Zaznaczyć przy tym należy, że formowanie kielicha na rurach wykonuje się metodą formowania plastycznego i przy dużych średnicach wzrost grubości ścianki utrudnia wykonanie pierścieniowego rowka na uszczelkę o względnie stromych bokach, przez co uszczelka w takim rowku jest stosunkowo labilna.
Celem wynalazku jest złącze kielichowe eliminujące zagrożenia braku szczelności połączeń rozłącznych w rurociągach budowanych z rur z tworzyw sztucznych, zwłaszcza dużych średnic, w których występują odkształcenia poosiowe i kątowe. Proponowane rozwiązanie eliminuje powstawanie wad podczas montażu i eksploatacji oraz ułatwia sam montaż.
Istota rozwiązania według wynalazku charakteryzuje się tym, że w pierścieniowym rowku elastycznej uszczelki osadzony jest twardy, sprężysty, przecięty poprzecznie pierścień rozpierający, który ma w miejscach przylegania do uszczelki średnicę zewnętrzną, korzystnie od 3 do 6 mm i/lub szerokość, korzystnie od 10 do 20% większą odpowiednio od średnicy wewnętrznej i szerokości pierścieniowego rowka elastycznej uszczelki przed osadzeniem w nim pierścienia rozpierającego, a jego końce pierwotnie zachodzące na siebie po osadzeniu w pierścieniowym rowku są tak rozparte, że przylegają do siebie czołowo.
Korzystnie pierścień rozpierający w przekroju poprzecznym, kształtem odpowiada kształtowi pierścieniowego rowka elastycznej uszczelki, w którym ma być osadzony.
Równie korzystnym jest to, że zewnętrzna powierzchnia pierścienia rozpierającego, w przekroju poprzecznym, ma co najmniej jeden bok skośny w kierunku osiowym złącza, korzystnie jest utworzona z trzech takich boków.
Korzystnym jest także to, że pierścień rozpierający jest wykonany z materiału o module sprężystości podłużnej nie mniejszym niż 1500 MPa, korzystnie wykonany jest z PCV.
Umieszczenie w pierścieniowym rowku elastycznej uszczelki twardego, sprężystego, przeciętego poprzecznie pierścienia rozpierającego o średnicy zewnętrznej i/lub szerokości większej od odpowiednich pierwotnych wymiarów tego rowka, tj. przed osadzeniem w nim pierścienia rozpierającego, powoduje podczas jego osadzania znaczny docisk elastycznej uszczelki swą zewnętrzną powierzchnią do pierścieniowego rowka kielicha rury. Zwiększa to stabilność i trwałość jej usytuowania w tym rowku, zarówno podczas montażu złącza, jak i jego pracy, a także w przypadku gdy nie jest do kielicha wsunięty bosy koniec rury, co ma znaczenie podczas montażu, magazynowania i transportu eliminując wypadanie uszczelki lub kradzież. Wynalazek umożliwia wykonanie rurociągów podziemnych w miejscach o mało stabilnym gruncie eliminując jego rozszczelnianie podczas ruchów odkształceniowych poosiowych i kątowych. Zabezpiecza także wypychanie elastycznej uszczelki z pierścieniowego rowka kielicha podczas montażu, jak również ułatwia sam montaż, gdyż dzięki wynalazkowi można stosować elastyczne uszczelki o znacznie mniejszej twardości, które skuteczniej uszczelniają.
W rozwiązaniach tradycyjnych znaczne siły tarcia występują dopiero po wsunięciu bosego końca do kielicha. Wywołane są siłami sprężystości występującymi pomiędzy bosym
178 455 końcem a kielichem. W rozwiązaniu według zgłoszonego wynalazku siły te wywołane są ściśnięciem uszczelki pomiędzy ścianką kielicha a pierścieniem rozpierającym. Wprowadzenie bosego końca do kielicha tylko nieznacznie je zwiększa.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój wzdłużny złącza kielichowego, w części górnej przy nie wsuniętej bosej końcówce rury lub łącznika, zaś w części dolnej przy wsuniętej bosej końcówce w kielich, fig. 2 - przekrój wzdłużny kielicha rury z fig. 1 z umieszczoną w jego rowku elastyczną uszczelką z osadzonym w niej pierścieniem rozpierającym, gdzie linią przerywaną zaznaczono rowek uszczelki przed osadzeniem w nim pierścienia rozpierającego, zaś fig. 3 przedstawia przekrój poprzeczny pierścienia rozpierającego.
Jak uwidoczniono na fig. 1 złącze składa się z kielicha 1 z pierścieniowym rowkiem 2 rury 3 oraz poosiowo wciśniętego do niego bosego sfazowanego końca 4 rury lub łącznika. W przestrzeni między pierścieniowym rowkiem 2 kielicha 1, a wprowadzonym końcem 4 umieszczona jest elastyczna uszczelka 5 z gumy o twardości 40 - 70° Shore' a ułożona w rowku 2 swą zewnętrzną powierzchnią 6 dostosowaną do jego profilu. Wewnętrzna powierzchnia elastycznej uszczelki 5 z zaukosowaniem 7 od strony wejścia kielicha 1 posiada pierścieniowy rowek 8, w którym osadzony jest pierścień 9 rozpierający oraz wyposażona jest w uszczelniającą wargę 10, która stanowi jej wewnętrzne uszczelnienie. Pierścień 9 rozpierający wykonany jest z twardego, sprężystego materiału, korzystnie z PCV, tak by sprężyście przylegał na całym obwodzie do rowka 8 elastycznej uszczelki 5. Uszczelniająca warga 10 przy nie wprowadzonym końcu 4 usytuowana jest zbieżnie w kierunku jego wciskania. Elastyczna uszczelka 5, od strony przeciwnej do wejścia kielicha 1 ma obwodowy kanałek 11 odciążający zaciskanie, otwarty do wewnątrz rury 3. Jak uwidoczniono na fig. 2 twardy, sprężysty, poprzecznie przecięty pierścień 9 rozpierający osadzony w pierścieniowym rowku 8 ma, w miejscach przylegania do elastycznej uszczelki 5, średnicę zewnętrzną D2, korzystnie od 3 do 6 mm i szerokość B2, korzystnie od 10 do 20% większą odpowiednio od średnicy wewnętrznej Dl i szerokości BI rowka 8 w stanie początkowym, to jest przed osadzeniem w nim pierścienia 9 rozpierającego. Końce pierścienia 9 rozpierającego, pierwotnie zachodzące na siebie, po osadzeniu go w rowku 8 są tak rozparte, że przylegają do siebie czołowo. Linią przerywaną na fig. 2 zaznaczono zarys pierścieniowego rowka 8 z jego średnicą wewnętrzną Dl i szerokością Bl przed umieszczeniem w nim pierścienia 9 rozpierającego. W przekroju poprzecznym kształt pierścienia 9 rozpierającego jest taki sam jak kształt rowka 8, w którym ma być osadzony. Zewnętrzna powierzchnia pierścienia 9 rozpierającego w przekroju poprzecznym jest utworzona z trzech boków skośnych tak, że ma on profil trapezoidu, jak uwidoczniono na fig. 3. Taki sam kształt ma też pierścieniowy rowek 8. Osadzony pierścień 9 rozpierający całą zewnętrzną powierzchnią przylega do pierścieniowego rowka 8, który powiększa swoją średnicę wewnętrzną Dl do średnicy zewnętrznej D2 pierścienia 9 rozpierającego, a szerokość Bl do jego szerokości B2. Elastyczna uszczelka 5 jest sprężyście odkształcona, a występujące siły dociskająją na całej zewnętrznej powierzchni 6 do pierścieniowego rowka 2 kielicha 1 powodując stabilne i trwałe jej usytuowanie w tym rowku 2, zarówno przed montażem złącza, podczas montażu jak i jego pracy.
Przy wykonywaniu połączenia do pierścieniowego rowka 2 kielicha 1 rury 3 wkłada się elastyczną gumową uszczelkę 5 o pokrytej czynnikiem poślizgowym wewnętrznej powierzchni osadzając ją w rowku 2 zewnętrzną powierzchnią 6 i wprowadza się do jej wewnętrznego pierścieniowego rowka 8 twardy, sprężysty, przecięty poprzecznie pierścień 9 rozpierający o zachodzących wzajemnie na siebie końcach, które za pomocą narzędzia rozpierającego np. siłownika rozpiera się dotąd aż zejdą się ze sobą czołowo, a następnie do kielicha 1 rury 3 wciska się poosiowo bosy koniec 4 rury lub łącznika.
178 455
Β2
Β1 _D2_
Dl
Fig. 2
Fig. 3
B2
178 455
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Złącze kielichowe rur z tworzyw sztucznych, posiadające w przestrzeni między pierścieniowym rowkiem kielicha jednej rury, a wprowadzanym do niego fazowanym bosym końcem drugiej rury lub łącznika elastyczną uszczelkę, która jest ułożona w pierścieniowym rowku kielicha swą zewnętrzną powierzchnią dostosowaną do jego profilu, a jej wewnętrzna powierzchnia wyposażona w co najmniej jedną wargę uszczelniającą, która stanowi jej wewnętrzne uszczelnienie zaopatrzona jest w pierścieniowy rowek z osadzonym w nim pierścieniem, znamienne tym, że w pierścieniowym rowku (8) elastycznej uszczelki (5) osadzany jest twardy, sprężysty, przecięty poprzecznie pierścień (9) rozpierający, który ma w miejscach przylegania do elastycznej uszczelki (5) średnicę zewnętrzną (D2), korzystnie od 3 do 6 mm i/lub szerokość (B2), korzystnie od 10 do 20% większą odpowiednio od średnicy wewnętrznej (Dl) i szerokości (Bl) pierścieniowego rowka (8) elastycznej uszczelki (5) przed osadzeniem w nim pierścienia (9) rozpierającego, i którego końce pierwotnie zachodzące na siebie po osadzeniu go w pierścieniowym rowku (8) są tak rozparte, że przylegają do siebie czołowo.
  2. 2. Złącze według zastrz. 1, znamienne tym, że pierścień (9) rozpierający w przekroju poprzecznym kształtem odpowiada kształtowi pierścieniowego rowka (8) elastycznej uszczelki (5), w którym ma być osadzony.
  3. 3. Złącze według zastrz. 2, znamienne tym, że zewnętrzna powierzchnia pierścienia (9) rozpierającego w przekroju poprzecznym ma co najmniej jeden bok skośny w kierunku osiowym, korzystnie jest utworzona z trzech takich boków.
  4. 4. Złącze według zastrz. 1, znamienne tym, że pierścień (9) rozpierający wykonany jest z materiału o module sprężystości podłużnej nie mniejszym niż 1500 MPa, korzystnie wykonany jest z PCV.
PL96313667A 1996-04-04 1996-04-04 Złącze kielichowe rur z tworzyw sztucznych PL178455B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96313667A PL178455B1 (pl) 1996-04-04 1996-04-04 Złącze kielichowe rur z tworzyw sztucznych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96313667A PL178455B1 (pl) 1996-04-04 1996-04-04 Złącze kielichowe rur z tworzyw sztucznych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL313667A1 PL313667A1 (en) 1996-09-30
PL178455B1 true PL178455B1 (pl) 2000-05-31

Family

ID=20067263

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96313667A PL178455B1 (pl) 1996-04-04 1996-04-04 Złącze kielichowe rur z tworzyw sztucznych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL178455B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL313667A1 (en) 1996-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7722089B2 (en) Fluid coupling
CA2563355C (en) Mechanical pipe joint, gasket, and method for restraining pipe spigots in mechanical pipe joint bell sockets
LT3060B (en) Spigot-and-socket joint between pipes and sealing element for said joint
US20110084478A1 (en) Simplified low insertion force sealing device capable of self restraint and joint deflection
PL176502B1 (pl) Łącznik rur zwłaszcza z tworzywa sztucznego
US4529211A (en) Pipe joint and seal
CA3089510A1 (en) Hose coupling seal
CN110730883B (zh) 用于球墨铸铁离心铸造管和配件的约束接头的新型确闭锁定系统
EP0635111B1 (en) Relining pipe
PL178455B1 (pl) Złącze kielichowe rur z tworzyw sztucznych
US5186503A (en) Device for connecting a thin-walled hose with a tubular element
RU2333416C2 (ru) Быстроразъемное шарнирное соединение для турбопроводов, содержащее запорное средство, установленное с возможностью вращения по отношению к охватывающей детали
US3578362A (en) Pipe adapter
NZ524623A (en) A seal and a pipe system allowing for misalignment
GB1574298A (en) Pipe connectors
KR20080080738A (ko) 체결구를 구비한 합성수지 연결관
RU2287733C1 (ru) Способ ремонта стеклопластикового трубопровода и ремонтный комплект для его осуществления
EP0506356A2 (en) Gasket arrangements for pipe joints and pipe joints including the same
RU2094687C1 (ru) Соединение трубопроводов
JP2565405B2 (ja) 管路の漏水防止用被覆体
EP0016275A1 (en) A resilient sealing ring
CN220060993U (zh) 一种pvc-o管用快速连接接头
WO1990010171A1 (en) Pipe joint
PL192326B1 (pl) Pierścień uszczelniający dla wtykowego złącza tulejowego
RU2191948C2 (ru) Шарнирное соединение труб

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070404