PL178349B1 - Urządzenie do oczyszczania cieczy z zanieczyszczeń mechanicznych - Google Patents

Urządzenie do oczyszczania cieczy z zanieczyszczeń mechanicznych

Info

Publication number
PL178349B1
PL178349B1 PL96314355A PL31435596A PL178349B1 PL 178349 B1 PL178349 B1 PL 178349B1 PL 96314355 A PL96314355 A PL 96314355A PL 31435596 A PL31435596 A PL 31435596A PL 178349 B1 PL178349 B1 PL 178349B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
filter
tank
inlet
pipe
partition
Prior art date
Application number
PL96314355A
Other languages
English (en)
Other versions
PL314355A1 (en
Inventor
Jan Sadło
Original Assignee
Sadlo Jan
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sadlo Jan filed Critical Sadlo Jan
Priority to PL96314355A priority Critical patent/PL178349B1/pl
Publication of PL314355A1 publication Critical patent/PL314355A1/xx
Publication of PL178349B1 publication Critical patent/PL178349B1/pl

Links

Landscapes

  • Cyclones (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do oczyszczania cieczy z zanieczyszczen mechanicznych w postaci za- mknietego cylindrycznego zbiornika wyposa- zonego w króciec wlotowy, króciec wylotowy, króciec odpowietrzajacy, króciec wyczystko- wy oraz filtr i przegrode pomiedzy króccem wlotowym a króccem wylotowym, zn a m ien n e ty m , ze wlot (6 ) krócca wlotowego (2 ) usytuo- wany jest pod katem róznym od zera, korzyst- nie prostym, do promienia zbiornika (1), zas zbiornik (1) ma dwie komory przedzielone przegroda (7), przy czym komora górna jest polaczona z króccem wylotowym (3) a komora dolna jest polaczona z króccem wlotowym (2), natomiast przegroda (7) ma otwór, w którym osadzony jest szczelnie filtr (8). fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do oczyszczania cieczy z zanieczyszczeń mechanicznych, zwłaszcza do oczyszczania wody w centralach, węzłach i sieciach cieplnych.
Z polskiego opisu patentowego nr 165 816 znane jest urządzenie do oczyszczania wody z zanieczyszczeń mechanicznych zawierające cylindryczny zbiornik zaopatrzony w dennicy dolnej w króciec wyczystkowy, w dennicy górnej w króciec odpowietrzający, a współosiowo z rurociągiem w króciec wlotowy i króciec wylotowy. W króćcu wylotowym umieszczony jest cylindryczny filtr siatkowy, którego siatka filtracyjna zamocowanajest na konstrukcji nośnej. W dolnej części zbiornika zamocowany jest wkład magnetyczny. Wkład magnetyczny składa się z pierścieniowych magnesów usytuowanych jeden nad drugim, zamocowanych na centralnej śrubie łącznikowej. Poszczególne magnesy oddzielone sąod siebie tulejkami dystansowymi. Wkład magnetyczny zamontowany jest na podstawie przytwierdzonej do rozłącznie mocowanego kołnierza połączonego z rurociągiem. Pomiędzy króćcem wlotowym a filtrem usytuowana jest przegroda spełniająca rolę kierownicy strugi wody. Przegroda sięga do połowy wysokości wkładu magnetycznego.
Wadą tego rozwiązania jest mała skuteczność wytrącania się zanieczyszczeń mechanicznych na przegrodzie i opadania ich na dno zbiornika. Wytrącone na przegrodzie cząstki mechaniczne przy opadaniu zabierane są przez przepływającą. strugę wodną i kierowane są na filtr siatkowy. Cząstki mechaniczne są zatrzymywane na filtrze siatkowym powodując szybkie zamulanie filtra siatkowego i konieczność częstego czyszczenia filtra. Drugą niedogodnością tego rozwiązaniajest kłopotliwe wyj ęcie filtra z króćca wylotowego. Dla wyjęcia filtra z króćca wylotowego konieczny jest demontaż części rurociągu. Połączenie króćca wylotowego urządzenia z rurociągiem jest połączeniem kołnierzowym. Odkręcanie kołnierzy, ze względu na znacznąilość śrub mocujących jest pracochłonne.
178 349
Wynalazek dotyczy urządzenia do oczyszczania cieczy z zanieczyszczeń mechanicznych, w postaci zamkniętego cylindrycznego zbiornika wyposażonego w króciec wlotowy, króciec wylotowy, króciec odpowietrzający, króciec wyczystkowy oraz filtr i przegrodę pomiędzy króćcem wlotowym a króćcem wylotowym.
Istota wynalazku polega na tym, że wlot króćca wlotowego usytuowany jest pod kątem różnym od zera, korzystnie prostym, w stosunku do promienia zbiornika. Zbiornik ma dwie komory przedzielone przegrodą. Komora górna jest połączona z króćcem wylotowym a komora dolna jest połączona z króćcem wlotowym. Przegroda ma otwór, w którym osadzony jest szczelnie filtr. Przegroda ma walcowy płaszcz usytuowany współosiowo z otworem przegrody. Walcowy płaszcz zaopatrzony jest u dołu w pierścień o średnicy zewnętrznej mniejszej od średnicy wewnętrznej zbiornika. Stosunek średnicy zewnętrznej pierścienia do średnicy wewnętrznej zbiornika wynosi 0.33 do 0.99. Filtr zbudowany jest z wkładu paramagnetycznego i wkładu magnetycznego. Króciec wyczystkowy ma otwór o średnicy większej niż maksymalna średnica filtra. Króciec odpowietrzający ma otwór o średnicy większej niż maksymalna średnica filtra.
Usytuowanie wlotu pod kątem różnym od zera, korzystnie prostym, w stosunku do promienia zbiornika powoduje, że wpływająca woda zostaje skierowana na powierzchnię wewnętrzną zbiornika i otrzymuj e ruch wirowy, j ednocześnie przemieszcza się ku dołowi zbiornika. Podczas tego ruchu zanieczyszczenia mechaniczne jako cięższe od wody przesuwają się w kierunku ścianki bocznej zbiornika i jednocześnie opadająku dołowi. Urządzenie to pracuje jak cyklon. Zaopatrzenie przegrody w walcowy płaszcz usytuowany współosiowo z otworem przegrody oddziela filtr od wpływającej do zbiornika zanieczyszczonej cieczy i chroni filtr przed szybkim zamuleniem. Ponadto walcowy płaszcz ukierunkowuje ruch wirowy wody. Wyposażenie walcowego płaszcza u dołu w pierścień o średnicy zewnętrznej mniejszej od średnicy wewnętrznej korpusu powoduje w miejscu usytuowania pierścienia zwiększenie prędkości przepływającej cieczy a następnie w pobliżu dna zbiornika zmianę kierunku prędkości strugi o 180 stopni. W tym miejscu na zanieczyszczenia mechaniczne znajdujące się w przepływającej cieczy działają duże siły masowe, które wyrzucają zanieczyszczenia w kierunku dna zbiornika, gdzie następuje ich osadzanie. Zastosowanie w filtrze dwóch wkładów, paramagnetycznego i magnetycznego powoduje oczyszczanie cieczy z zanieczyszczeń magnetycznych i niemagnetycznych. Zaopatrzenie króćca wyczystkowego w otwór o· średnicy większej niż maksymalna średnica filtra umożliwia łatwe wyjęcie filtra ze zbiornika bez konieczności demontażu rurociągu. Zaopatrzenie króćca odpowietrzającego w otwór o średnicy większej niż maksymalna średnica filtra umożliwia łatwe wyjęcie filtra ze zbiornika bez konieczności demontażu rurociągu.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w przekroju osiowym, a fig. 2 - urządzenie w przekroju poprzecznym. Urządzenie do oczyszczania cieczy z zanieczyszczeń mechanicznych zbudowane jest z cylindrycznego zbiornika 1 zawierającego króciec wlotowy 2, króciec wylotowy 3, króciec wyczystkowy 4 i króciec odpowietrzający 5. Wlot 6 króćca wlotowego 2 usytuowany jest stycznie do ścianki wewnętrznej zbiornika 1. Zbiornik 1 ma wewnątrz przegrodę 7 usytuowaną pomiędzy króćcem wlotowym 2 a króćcem wylotowym 3, która dzieli zbiornik 1 na dwie komory, dolną połączoną z króćcem wlotowym 2 i górną połączoną z króćcem wylotowym 3. Przegroda 7 ma otwór, w którym osadzony jest szczelnie filtr siatkowy 8. Oś filtra 8 pokrywa się z osiąkróćca wyczystkowego 4 i króćca odpowietrzającego 5. Przegroda 7 ma przyspawany walcowy płaszcz 9 usytuowany współosiowo z otworem, w którym osadzony jest filtr 8. Średnica wewnętrzna walcowego płaszcza 9 jest większa od otworu w przegrodzie 7. Walcowy płaszcz 9 ma u dołu przyspawany pierścień 10, którego średnica zewnętrzna stanowi 0.7 wielkości średnicy wewnętrznej zbiornika 1. Otwór w króćcu odpowietrzającym 5 ma średnicę większą od maksymalnej średnicy filtra 8.
Zanieczyszczona ciecz wpływa do zbiornika 1 przez wlot 6 króćca wlotowego 2. Ponieważ wlot 6 usytuowany jest prostopadle do promienia zbiornika 1, ciecz jest kierowana na ściankę wewnętrzną zbiornika 1 i doznaje ruchu wirowego. Ciecz ruchem wirowym opada wzdłuż osi korpusu 1. W tym czasie siły odśrodkowe działające na zanieczyszczenia przesuwajaje do zew4
178 349 nętrznych warstw strugi. Ciecz przechodząc przez szczelinę pomiędzy pierścieniem 10 a ścianką boczną zbiornika 1 doznaje przyspieszenia. Wartość wektora prędkości strugi zwiększa się i w następnym etapie przy dnie zbiornika 1 zwrot wektora prędkości strugi zmienia się na przeciwny. Tym zmianom wektora prędkości strugi towarzyszą duże siły masowe działające na zanieczyszczenia mechaniczne, które wyrzucająje w kierunku dna zbiornika 1. Zanieczyszczenia mechaniczne osadzająsię w króćcu wyczystkowym 5, z którego są co pewien czas usuwane na zewnątrz. Ciecz, z której wytrąciły się znaczne ilości zanieczyszczeń mechanicznych przepływa następnie przez filtr siatkowy 8. Na filtrze 8 osadzająsię pozostałe zanieczyszczenia mechaniczne o granulacji większej niż oczka siatki filtra 8. Czysta ciecz wpływa do komory górnej zbiornika 1 skąd wypływa króćcem wylotowym 3. W przypadku zanieczyszczenia filtra 8 ponad ustaloną granicę następuje wyjęcie filtra 8 ze zbiornika 1 przez otwór w króćcu odpowietrzającym 5. Operacja ta nie wymaga demontażu rurociągu.
Filtr według wynalazku może mieć zastosowanie do oczyszczania dowolnej cieczy w różnych dziedzinach techniki.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do oczyszczania cieczy z zanieczyszczeń mechanicznych w postaci zamkniętego cylindrycznego zbiornika wyposażonego w króciec wlotowy, króciec wylotowy, króciec odpowietrzający, króciec wyczystkowy oraz filtr i przegrodę pomiędzy króćcem wlotowym a króćcem wylotowym, znamienne tym, że wlot (6) króćca wlotowego (2) usytuowany jest pod kątem różnym od zera, korzystnie prostym, do promienia zbiornika (1), zaś zbiornik (l) ma dwie komory przedzielone przegrodą (7), przy czym komora górna jest połączona z króćcem wylotowym (3) a komora dolna jest połączona z króćcem wlotowym (2), natomiast przegroda (7) ma otwór, w którym osadzony jest szczelnie filtr (8).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przegroda (7) ma walcowy płaszcz (9) usytuowany współosiowo z otworem przegrody (7), zaś walcowy płaszcz (9) zaopatrzony jest u dołu w pierścień (10) o średnicy zewnętrznej mniejszej od średnicy wewnętrznej zbiornika (1).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że stosunek średnicy zewnętrznej pierścienia (10) do średnicy wewnętrznej zbiornika (1) wynosi od 0.3.3 do 0.99.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że filtr (8) zbudowany jest z wkładu paramagnetycznego i magnetycznego.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że króciec wyczystkowy (4) ma otwór o średnicy większej niż maksymalna średnica filtra (8).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że króciec odpowietrzający (5) ma otwór o średnicy większej niż maksymalna średnica filtra (8).
PL96314355A 1996-05-17 1996-05-17 Urządzenie do oczyszczania cieczy z zanieczyszczeń mechanicznych PL178349B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96314355A PL178349B1 (pl) 1996-05-17 1996-05-17 Urządzenie do oczyszczania cieczy z zanieczyszczeń mechanicznych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96314355A PL178349B1 (pl) 1996-05-17 1996-05-17 Urządzenie do oczyszczania cieczy z zanieczyszczeń mechanicznych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL314355A1 PL314355A1 (en) 1997-11-24
PL178349B1 true PL178349B1 (pl) 2000-04-28

Family

ID=20067560

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96314355A PL178349B1 (pl) 1996-05-17 1996-05-17 Urządzenie do oczyszczania cieczy z zanieczyszczeń mechanicznych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL178349B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL314355A1 (en) 1997-11-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2372716T3 (es) Filtro de sedimentos multiciclónico.
KR100968403B1 (ko) 유동액체로부터 입자 및 유기체의 분리 및 여과하기 위한장치 및 방법
US7422683B2 (en) Vortex separator for separating floating and settling substances from centrally inflowing storm-water
US6890375B2 (en) Cyclonic air filter with exit baffle
JP4990393B2 (ja) 逆洗可能なストレーナ装置
RU2450846C2 (ru) Фильтрационное устройство
CN110002620B (zh) 旋流过滤器
PL178349B1 (pl) Urządzenie do oczyszczania cieczy z zanieczyszczeń mechanicznych
SE507424C2 (sv) Silanordning med en i ett silhus anbragt rörformig sil
PL220710B1 (pl) Urządzenie do magnetycznej obróbki cieczy, zwłaszcza wody
US3498461A (en) Fluid filter
RU120577U1 (ru) Устройство для очистки жидких сред от примесей
CN209138166U (zh) 一种可拆式旋流分离器
CN105817108A (zh) 一种弯管二次流网式或膜式气体净化器
JP3763302B2 (ja) 異物分離装置
RU54318U1 (ru) Грязевик
EP0377014A1 (en) Cyclone separator apparatus
RU64097U1 (ru) Грязевик
RU42438U1 (ru) Грязевик
RU207906U1 (ru) Фильтр-грязевик инерционно-гравитационный с тангенциальным подводом воды
WO2023032069A1 (ja) 異物除去装置
RU2307970C1 (ru) Грязевик инерционно-гравитационный для трубопроводов подачи воды
RU65784U1 (ru) Грязевик
RU69764U1 (ru) Грязевик
JPH11137910A (ja) ろ過装置及びそのろ過方法