PL178299B1 - Sposób renowacji wałów przeciwpowodziowych - Google Patents

Sposób renowacji wałów przeciwpowodziowych

Info

Publication number
PL178299B1
PL178299B1 PL96312814A PL31281496A PL178299B1 PL 178299 B1 PL178299 B1 PL 178299B1 PL 96312814 A PL96312814 A PL 96312814A PL 31281496 A PL31281496 A PL 31281496A PL 178299 B1 PL178299 B1 PL 178299B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
embankment
crown
soil
flood
embankments
Prior art date
Application number
PL96312814A
Other languages
English (en)
Other versions
PL312814A1 (en
Inventor
Jan Liszkowski
Tadeusz Nawrocki
Andrzej Nąckiewicz
Original Assignee
Jan Liszkowski
Nackiewicz Andrzej
Tadeusz Nawrocki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jan Liszkowski, Nackiewicz Andrzej, Tadeusz Nawrocki filed Critical Jan Liszkowski
Priority to PL96312814A priority Critical patent/PL178299B1/pl
Publication of PL312814A1 publication Critical patent/PL312814A1/xx
Publication of PL178299B1 publication Critical patent/PL178299B1/pl

Links

Landscapes

  • Investigation Of Foundation Soil And Reinforcement Of Foundation Soil By Compacting Or Drainage (AREA)

Abstract

Sposób renowacj i walów przeciwpowodzio- wych, walów o nasypowym korpusie ziemnym i trape- zowym przekroju poprzecznym, znamienny tym, ze kolejno wykonuje sie: okorowanie z humusu korony walu, nastepnie dogeszcza korpus przez wielokrotne przejazdy po odkrytej koronie walu walca wibra- cyjnego o statycznym nacisku liniowym walca nie mniejszym od 40 kg/cm i sile wibracji wiekszej od 200 kN, przy czym dogeszczanie prowadzi sie z systematycznym badaniem postepu zageszczania gruntu przy pomocy lekkiej sondy dynamicznej z koncówka stozkowa az do osiagniecia stabilnosci podloza przy nie zmieniajacym sie po kolejnych przejazdach walca oporze gruntów na sondowa- nie, z kolei dosypuje i wibracyjnie zageszcza warstwy gruntu uzupelniajac korone do stanu zaprojektowa- nego, a na koniec odkryte powierzchnie nasypo- we obsiewa mieszanka traw. Fig.1 Fig 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób renowacji wałów przeciwpowodziowych o nasypowym korpusie ziemnym i trapezowym przekroju poprzecznym, których korpus ulega z czasem postępującej degradacji wywołującej przy wysokich stanach rzeki wzrost przesiąków, przebić hydraulicznych oraz niebezpieczeństw rozmycia tych budowli.
Wał przeciwpowodziowy jest ziemnym obiektem nasypowym, wykonanym z gruntów pozyskanych z międzywala. Sąto osady rzeczne, głównie małospoiste, zawierające nieznaczne domieszki części organicznych. Budowla pracuje w bardzo szczególnych warunkach. Warstwa konturowa, o grubości zbliżonej do strefy przemarzania gruntu - około 1,2 do 1,5 m - ulega podczas eksploatacji stopniowemu starzeniu się. Erozja wału i obniżenie parametrów rzutuje na skuteczność jego pracy jako przegrody hydraulicznej. Wynika to z procesów fizycznych, zachodzących przy przemiennym wysychaniu, nasiąkaniu, przemarzaniu i działaniu czynników biologicznych. Z uwagi na brak zakłóceń środowiska przez przykładowo drgania i hałas od ruchu kołowego, wały przeciwpowodziowe sprzyjają gnieżdżeniu się w ich obrębie różnych zwierząt, a zwłaszcza gryzoni: kretów, nornic i szczurów, ze skutkiem w postaci drenażu skarp systemem kanałów, gniazd i otworów wejściowych. Również niekontrolowany rozwój roślinności z rozbudowanym systemem korzeniowym powoduje to, że korzenie po zamieraniu rozkładająsię tworząc sieć makro i mikro-przewodów dla przesiąkającej wody. W wyniku tych oddziaływań wały przeciwpowodziowe poprzez wzrost ich porowatości starzeją się. Rośnie ich nasiąkliwość, zwiększa współczynnik filtracji, zmniejsza gęstość, powstaje coraz więcej kawern i przestrzeni pustych. Przy wysokich stanach wody prowadzi to do niebezpieczeństwa zjawisk sufozyjnych, zwłaszcza w najcieńszej strefie koronowej. Strefy głębsze wału są mniej przepuszczalne dla wody naporowej, co wynika głównie z mniejszej penetracji przez gryzonie oraz mniejszego wpływu czynników meteorologicznych. Trapezowy przekrój wału przy najczęściej stosowanym nachyleniu skarp 1:2 powoduje to, że na każdym metrze głębokości szerokość wału wzrasta o 4 m.
Dotychczasowe sposoby renowacji wałów polegają głównie na poszerzeniu korpusu wału po stronie odpowietrznej z dobudową tak zwanej ławeczki przyporowej. Szczególnie zagrożone odcinki wału ekranizuje się foliąhydroiz.olacyjną, układaną na głębokości około 1 metra pod powierzchnią. W niektórych warunkach przy niskich wałach do około 3 metrów korpus uszczelnia się centralną przeponą z folii PCV. Wszystkie znane sposoby renowacji wymagają co najmniej częściowej rozbiórki wału, co w okresie remontu stwarza zagrożenie powodziowe w sytuacji wystąpienia fali wezbraniowej. Również przy najmniej naruszającym budowlę sposobie z poszerzeniem wału, strona stanowiąca zbocze odpowietrzne musi być okorowana z darniny.
178 299
Wał pozbawiony okrywy darniowej jest wydatnie osłabiony i podatny na przesiąkanie wody, może być łatwiej rozmyty nawet niewielką falą powodziową.
Podczas budowy wałów przeciwpowodziowych od podstaw stosuje się zagęszczanie każdej kolejno sypanej warstwy gruntu, używając między innymi wałów wibracyjnych o zmiennej amplitudzie i częstotliwości drgań. Stosowane są zarówno walce okołkowane, jak i gładkie. Przy założonej grubości zagęszczanego materiału, praktycznie nie przekraczającej 0,5 metra gruntu o znanych, jednorodnych właściwościach fizycznych używane sąwalce wibracyjne, których statyczny nacisk liniowy nie przekracza 20 do 30 kg/cm szerokości walca a siła wibracji jest nie większa od 100 kN. W czasie zagęszczania dokonywane są pomiary postępu prac przez badanie osiąganego zagęszczenia gruntów, między innymi przy pomocy przenośnych przyrządów połowych, jak na przykład lekką sondą dynamiczną z końcówką stożkową.
W sposobie renowacji wału przeciwpowodziowego, według niniejszego wynalazku, jako pierwszą operację wykonuje się okorowanie z humusu, zdjęcie darniny zkorony wału. Następnie przez tak odkrytą koronę prowadzi się dogęszczenie renowacyjne korpusu przez wielokrotne przejazdy po koronie wału walca wibracyjnego o statecznym nacisku liniowym nie mniejszym od 40 kg/cm i sile wibracji większej od 200 kN. Dogęszczanie prowadzi się z systematycznym badaniem postępu zagęszczenia gruntu przy pomocy lekkiej sondy dynamicznej z końcówką stożkową, aż do uzyskania stabilności podłoża, przy nie zmieniającym się po kolejnych przejazdach walca oporze gruntów na sondowanie. Kolejną operacjąjest dosypanie i wibracyjne zagęszczanie warstw gruntu uzupełniających koronę do stanu zaprojektowanego. Na koniec remontu odkryte powierzchnie nasypowe wału obsiewa mieszanką traw.
W wyniku tak przeprowadzonej renowacji okazało się, że zastosowanie bębna wibracyjnego o zwiększonym nacisku, oddziaływującym liniowo z powierzchni gładkiej wywołuje w tak szczególnej strukturze gruntów wałowych nieoczekiwanie wysoki wzrost zagęszczenia. Oddziaływanie zagęszczające przekracza znacznie strefę przemarzania i degradacji przypowierzchniowej , sięgając często do 3,5 metra w głąb. Można stwierdzić, że tak pozytywne efekty wynikają ze szczególnych uwarunkowań gruntowych w obrębie wałów przeciwpowodziowych. Przy gruntach mało i średniospoistych naciski walca wywołują niekiedy nawet oddawanie nadmiaru wody z porów w strefę skarp. Ponad to grunty nasypowe zostają w znacznej mierze pozbawione powietrza porowego przez wchodzące na jego miejsce cząstki gruntowe. Osiągnięte w osiowej strefie korpusu zagęszczenie spełnia funkcję pasywnej, pionowej przepony, obniżającej przepuszczalność szczelinowąkorpusu i podnoszące stabilność nasypu gruntowego. Przy zagęszczaniu wibracyjnym z odkrytej kory następuje zaciskanie gniazd, szczelin i korytarzy gryzoni, czyli eliminacja najbardziej niebezpiecznych miejsc dla przesiąkania spiętrzonych na międzywalu wód naporowych. Silne, penetrujące w głąb drgania wywo-hują też naturalną ucieczkę gryzoni, lub ich likwidację wraz z makroporami. Istotną zaletą sposobu jest zdolność stałego pełnienia przez wał swej podstawowej roli, to jest ochrony przeciwpowodziowej podczas całego remontu. Z darniny okorowanajest tylko szczytowa część budowli, a oś jej korpusu poddawana jest procesowi dogęszczania. Koszt renowacji, przy mniejszym zakresie prac budowlanych jest około 4 do 5 razy niższy od kosztów ponoszonych przy dotychczasowych metodach.
Pełne zrozumienie wynalazku umożliwi opis przykładowego wykonania renowacji wału, którego przekrój poprzeczny pokazany jest na fig. 1 rysunku. Figura 2 przedstawia uśredniony wykres stanu zagęszczenia gruntu przed i po renowacji.
Renowacji poddany został 800 metrowy odcinek wału przeciwpowodziowego na zakolu rzeki, którego przeciętna wysokość wynosiła 4 m, szerokość w koronie 3 m, a nachylenie zboczy 1:2. Decyzja o konieczności prac konserwacyjno-remontowych wynikła z nasilających się przecieków, podczas podwyższonych stanów rzeki. Przeprowadzone wstępne badania zagęszczenia gruntu na wale potwierdziły degradację budowli. Wykres oporów gruntów wałowych na sondowanie w stanie przedremontowym przedstawia linia przerywana a na fig. 2, opisana wartością pierwszej liczby z prawej strony tego wykresu. Po okorowaniu z humusu korony wału przy pomocy spychaczy na koronę wprowadzono ciężki walec wibracyjny firmy Stavostroj, typ VV 170, o statycznym nacisku liniowym walca 43 kg/cm i maksymalnej sile wibracji 250 kN. Wielo4
178 299 krotne przejazdy walca z szybkcoi^t^iią3-5 km/godz. prowadzono aż do stanu stabilności podłoża, co stwierdzono sondą i wizualnie brakiem różnicy w śladach po kolejnych przejazdach. Podczas zagęszczania utrzymywano spadki powierzchni zagęszczanej w celu łatwiejszego odpływu wody przy ewentualnych opadach. Stan zagęszczenia gruntu badano lekką sondą dynamiczną z końcówką stożkową, uzyskując wyniki przedstawione linią b na wykresie fig. 2, opisane wartością drugiej liczby z prawej strony wykresu. Na głębokości 0,5 do 1,0 m uzyskano prawie 16-to krotny wzrost oporów sondowania w stosunku do stanu z przed remontu. Na głębokości 2,5 m poniżej poziomu korony opór ten zwiększył się dwukrotnie. W fazie końcowej wykonano uzupełnienie obniżonej okorowaniem i osiadaniem strefy dogęszczonej wału. W tym celu przywożono z rezerw grunt, rozścielano i wibracyjnie zagęszczano go warstwowo do zaprojektowanej wysokości i nachylenia korony. W końcowej czynności odkryte, świeże powierzchnie nasypowe lekko bronowano a następnie obsiano mieszanką traw.
Zaznaczona na fig. 1 zwiększoną gęstością kreskowania strefa środkowa poprawionych własności wału stanowi rodzaj przepony o podwyższonej gęstości ze zmniejszonąporowatościąi wydłużonym okresem przesiąkania wód powodziowych.
178 299
178 299
N«tτι-jn _ m <£ jn co O> 00' Κ M5 5I l l I > > > f
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób renowacji wałów przeciwpowodziowych, wałów o nasypowym korpusie ziemnym i trapezowym przekroju poprzecznym, znamienny tym, że kolejno wykonuje się: okorowanie z humusu korony wału, następnie dogęszcza korpus przez wielokrotne przejazdy po odkrytej koronie wału walca wibracyjnego o statycznym nacisku liniowym walca nie mniejszym od 40 kg/cm i sile wibracji większej od 200 kN, przy czym dogęszczanie prowadzi się z systematycznym badaniem postępu zagęszczania gruntu przy pomocy lekkiej sondy dynamicznej z końcówką stożkową aż do osiągnięcia stabilności podłoża przy nie zmieniającym się po kolejnych przejazdach walca oporze gruntów na sondowanie, z kolei dosypuje i wibracyjnie zagęszcza warstwy gruntu uzupełniając koronę do stanu zaprojektowanego, a na koniec odkryte powierzchnie nasypowe obsiewa mieszanką traw.
    * * *
PL96312814A 1996-02-13 1996-02-13 Sposób renowacji wałów przeciwpowodziowych PL178299B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96312814A PL178299B1 (pl) 1996-02-13 1996-02-13 Sposób renowacji wałów przeciwpowodziowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96312814A PL178299B1 (pl) 1996-02-13 1996-02-13 Sposób renowacji wałów przeciwpowodziowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL312814A1 PL312814A1 (en) 1997-08-18
PL178299B1 true PL178299B1 (pl) 2000-04-28

Family

ID=20066879

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96312814A PL178299B1 (pl) 1996-02-13 1996-02-13 Sposób renowacji wałów przeciwpowodziowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL178299B1 (pl)

Cited By (39)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11079725B2 (en) 2019-04-10 2021-08-03 Deere & Company Machine control using real-time model
US11178818B2 (en) 2018-10-26 2021-11-23 Deere & Company Harvesting machine control system with fill level processing based on yield data
US11234366B2 (en) 2019-04-10 2022-02-01 Deere & Company Image selection for machine control
US11240961B2 (en) 2018-10-26 2022-02-08 Deere & Company Controlling a harvesting machine based on a geo-spatial representation indicating where the harvesting machine is likely to reach capacity
US20220110251A1 (en) 2020-10-09 2022-04-14 Deere & Company Crop moisture map generation and control system
US11467605B2 (en) 2019-04-10 2022-10-11 Deere & Company Zonal machine control
US11474523B2 (en) 2020-10-09 2022-10-18 Deere & Company Machine control using a predictive speed map
US11477940B2 (en) 2020-03-26 2022-10-25 Deere & Company Mobile work machine control based on zone parameter modification
US11592822B2 (en) 2020-10-09 2023-02-28 Deere & Company Machine control using a predictive map
US11589509B2 (en) 2018-10-26 2023-02-28 Deere & Company Predictive machine characteristic map generation and control system
US11635765B2 (en) 2020-10-09 2023-04-25 Deere & Company Crop state map generation and control system
US11641800B2 (en) 2020-02-06 2023-05-09 Deere & Company Agricultural harvesting machine with pre-emergence weed detection and mitigation system
US11650587B2 (en) 2020-10-09 2023-05-16 Deere & Company Predictive power map generation and control system
US11653588B2 (en) 2018-10-26 2023-05-23 Deere & Company Yield map generation and control system
US11675354B2 (en) 2020-10-09 2023-06-13 Deere & Company Machine control using a predictive map
US11672203B2 (en) 2018-10-26 2023-06-13 Deere & Company Predictive map generation and control
US11711995B2 (en) 2020-10-09 2023-08-01 Deere & Company Machine control using a predictive map
US11727680B2 (en) 2020-10-09 2023-08-15 Deere & Company Predictive map generation based on seeding characteristics and control
US11778945B2 (en) 2019-04-10 2023-10-10 Deere & Company Machine control using real-time model
US11825768B2 (en) 2020-10-09 2023-11-28 Deere & Company Machine control using a predictive map
US11845449B2 (en) 2020-10-09 2023-12-19 Deere & Company Map generation and control system
US11844311B2 (en) 2020-10-09 2023-12-19 Deere & Company Machine control using a predictive map
US11849672B2 (en) 2020-10-09 2023-12-26 Deere & Company Machine control using a predictive map
US11849671B2 (en) 2020-10-09 2023-12-26 Deere & Company Crop state map generation and control system
US11864483B2 (en) 2020-10-09 2024-01-09 Deere & Company Predictive map generation and control system
US11874669B2 (en) 2020-10-09 2024-01-16 Deere & Company Map generation and control system
US11889788B2 (en) 2020-10-09 2024-02-06 Deere & Company Predictive biomass map generation and control
US11889787B2 (en) 2020-10-09 2024-02-06 Deere & Company Predictive speed map generation and control system
US11895948B2 (en) 2020-10-09 2024-02-13 Deere & Company Predictive map generation and control based on soil properties
US11927459B2 (en) 2020-10-09 2024-03-12 Deere & Company Machine control using a predictive map
US11946747B2 (en) 2020-10-09 2024-04-02 Deere & Company Crop constituent map generation and control system
US11957072B2 (en) 2020-02-06 2024-04-16 Deere & Company Pre-emergence weed detection and mitigation system
US11983009B2 (en) 2020-10-09 2024-05-14 Deere & Company Map generation and control system
US12013245B2 (en) 2020-10-09 2024-06-18 Deere & Company Predictive map generation and control system
US12035648B2 (en) 2020-02-06 2024-07-16 Deere & Company Predictive weed map generation and control system
US12058951B2 (en) 2022-04-08 2024-08-13 Deere & Company Predictive nutrient map and control
US12069978B2 (en) 2018-10-26 2024-08-27 Deere & Company Predictive environmental characteristic map generation and control system
US12069986B2 (en) 2020-10-09 2024-08-27 Deere & Company Map generation and control system
US12082531B2 (en) 2022-01-26 2024-09-10 Deere & Company Systems and methods for predicting material dynamics

Cited By (46)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US12010947B2 (en) 2018-10-26 2024-06-18 Deere & Company Predictive machine characteristic map generation and control system
US12069978B2 (en) 2018-10-26 2024-08-27 Deere & Company Predictive environmental characteristic map generation and control system
US11672203B2 (en) 2018-10-26 2023-06-13 Deere & Company Predictive map generation and control
US11240961B2 (en) 2018-10-26 2022-02-08 Deere & Company Controlling a harvesting machine based on a geo-spatial representation indicating where the harvesting machine is likely to reach capacity
US11589509B2 (en) 2018-10-26 2023-02-28 Deere & Company Predictive machine characteristic map generation and control system
US11178818B2 (en) 2018-10-26 2021-11-23 Deere & Company Harvesting machine control system with fill level processing based on yield data
US11653588B2 (en) 2018-10-26 2023-05-23 Deere & Company Yield map generation and control system
US11467605B2 (en) 2019-04-10 2022-10-11 Deere & Company Zonal machine control
US11234366B2 (en) 2019-04-10 2022-02-01 Deere & Company Image selection for machine control
US11650553B2 (en) 2019-04-10 2023-05-16 Deere & Company Machine control using real-time model
US11079725B2 (en) 2019-04-10 2021-08-03 Deere & Company Machine control using real-time model
US11829112B2 (en) 2019-04-10 2023-11-28 Deere & Company Machine control using real-time model
US11778945B2 (en) 2019-04-10 2023-10-10 Deere & Company Machine control using real-time model
US11957072B2 (en) 2020-02-06 2024-04-16 Deere & Company Pre-emergence weed detection and mitigation system
US11641800B2 (en) 2020-02-06 2023-05-09 Deere & Company Agricultural harvesting machine with pre-emergence weed detection and mitigation system
US12035648B2 (en) 2020-02-06 2024-07-16 Deere & Company Predictive weed map generation and control system
US11477940B2 (en) 2020-03-26 2022-10-25 Deere & Company Mobile work machine control based on zone parameter modification
US11845449B2 (en) 2020-10-09 2023-12-19 Deere & Company Map generation and control system
US11927459B2 (en) 2020-10-09 2024-03-12 Deere & Company Machine control using a predictive map
US11711995B2 (en) 2020-10-09 2023-08-01 Deere & Company Machine control using a predictive map
US11825768B2 (en) 2020-10-09 2023-11-28 Deere & Company Machine control using a predictive map
US11675354B2 (en) 2020-10-09 2023-06-13 Deere & Company Machine control using a predictive map
US11650587B2 (en) 2020-10-09 2023-05-16 Deere & Company Predictive power map generation and control system
US11844311B2 (en) 2020-10-09 2023-12-19 Deere & Company Machine control using a predictive map
US11849672B2 (en) 2020-10-09 2023-12-26 Deere & Company Machine control using a predictive map
US11849671B2 (en) 2020-10-09 2023-12-26 Deere & Company Crop state map generation and control system
US11864483B2 (en) 2020-10-09 2024-01-09 Deere & Company Predictive map generation and control system
US11871697B2 (en) 2020-10-09 2024-01-16 Deere & Company Crop moisture map generation and control system
US11874669B2 (en) 2020-10-09 2024-01-16 Deere & Company Map generation and control system
US11889788B2 (en) 2020-10-09 2024-02-06 Deere & Company Predictive biomass map generation and control
US11889787B2 (en) 2020-10-09 2024-02-06 Deere & Company Predictive speed map generation and control system
US11895948B2 (en) 2020-10-09 2024-02-13 Deere & Company Predictive map generation and control based on soil properties
US11727680B2 (en) 2020-10-09 2023-08-15 Deere & Company Predictive map generation based on seeding characteristics and control
US11946747B2 (en) 2020-10-09 2024-04-02 Deere & Company Crop constituent map generation and control system
US11635765B2 (en) 2020-10-09 2023-04-25 Deere & Company Crop state map generation and control system
US11983009B2 (en) 2020-10-09 2024-05-14 Deere & Company Map generation and control system
US12013698B2 (en) 2020-10-09 2024-06-18 Deere & Company Machine control using a predictive map
US12013245B2 (en) 2020-10-09 2024-06-18 Deere & Company Predictive map generation and control system
US11592822B2 (en) 2020-10-09 2023-02-28 Deere & Company Machine control using a predictive map
US11474523B2 (en) 2020-10-09 2022-10-18 Deere & Company Machine control using a predictive speed map
US12048271B2 (en) 2020-10-09 2024-07-30 Deere &Company Crop moisture map generation and control system
US12080062B2 (en) 2020-10-09 2024-09-03 Deere & Company Predictive map generation based on seeding characteristics and control
US20220110251A1 (en) 2020-10-09 2022-04-14 Deere & Company Crop moisture map generation and control system
US12069986B2 (en) 2020-10-09 2024-08-27 Deere & Company Map generation and control system
US12082531B2 (en) 2022-01-26 2024-09-10 Deere & Company Systems and methods for predicting material dynamics
US12058951B2 (en) 2022-04-08 2024-08-13 Deere & Company Predictive nutrient map and control

Also Published As

Publication number Publication date
PL312814A1 (en) 1997-08-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL178299B1 (pl) Sposób renowacji wałów przeciwpowodziowych
Imeson Heather burning and soil erosion on the North Yorkshire Moors
CN107447770A (zh) 一种超高大沉井及施工方法
Liu et al. Effects and mechanisms of erosion control techniques on stairstep cut-slopes
US4024719A (en) Reinforced road foundation and method for making said road foundation
Dhowian Laboratory simulation of field preloading on Jizan sabkha soil
AU2018216633A1 (en) Method of constructing a foundation
Ampadu A laboratory investigation into the effect of water content on the CBR of a subgrade soil
Abam et al. Impact of hydrology on the Port-Harcourt–Patani-Warri Road
Akkerman et al. Field tests on sea defences subject to wave overtopping
RU2692366C1 (ru) Усиленная конструкция земляного полотна
Waller et al. Changes in cracking, water content, and bulk density of salinized swelling clay field soils
Vandanapu et al. Geotechnical case studies: emphasis on collapsible soil cases
CN110029626A (zh) 一种软地层边坡上的护岸基础加固处理技术
CN101591907A (zh) 吹填流泥地基的连体真空预压快速处理方法
CN112144338A (zh) 泥炭土地基的路基施工方法
RU2273687C1 (ru) Дорожное полотно и способ его возведения
CN207347862U (zh) 一种膨胀土路基支挡减胀结构
DE3127350A1 (de) Verfahren zur befestigung und/oder stabilisierung von boeden
DE828256C (de) Verfahren zum Zusammendruecken und/oder Stabilisieren von Erdmassen
EP0669870A4 (en) ORGANIC GEOTEXTILE.
KR102699632B1 (ko) 준설토 투기장의 표층 건조공법 및 복토 공법
Bai et al. Physical model test on rainfall-induced instability of silty slope
Razek et al. Analysis and Estimation of Seepage Through Earth Dams with Internal Cut Off
RU2513480C1 (ru) Конструкция для укрепления откосов земляного сооружения в выветривающихся скальных грунтах