PL177044B1 - Sposób i urządzenie do wytwarzania prezerwatyw - Google Patents

Sposób i urządzenie do wytwarzania prezerwatyw

Info

Publication number
PL177044B1
PL177044B1 PL95316526A PL31652695A PL177044B1 PL 177044 B1 PL177044 B1 PL 177044B1 PL 95316526 A PL95316526 A PL 95316526A PL 31652695 A PL31652695 A PL 31652695A PL 177044 B1 PL177044 B1 PL 177044B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
core
bath
condom
drying
latex
Prior art date
Application number
PL95316526A
Other languages
English (en)
Other versions
PL316526A1 (en
Inventor
Thomas Scholl
Original Assignee
Thomas Scholl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE4434701A external-priority patent/DE4434701A1/de
Application filed by Thomas Scholl filed Critical Thomas Scholl
Publication of PL316526A1 publication Critical patent/PL316526A1/xx
Publication of PL177044B1 publication Critical patent/PL177044B1/pl

Links

Landscapes

  • Moulding By Coating Moulds (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Abstract

1 . Sposób wytwarzania prezerwatyw, zlozonych z czesci ksztaltowej i z polaczonej z nia czesci walcowej, stanowiacych lacznie jednolity, cienkoscienny, elastyczny ksztaltowy element powlokowy, zaopatrzonych w znajdujacy sie na koncu czesci ksztal- towej pierscien, polegajacy na zanurzeniu rdzenia w kapieli zawie- rajacej elastyczny material, zwlaszcza lateks, i po wyjeciu go - wysuszeniu pokrywajacej rdzen powloki z elastycznego materialu, wykonaniu na koncu prezerwatywy zwinietego pierscienia, oraz zsunieciu gotowej prezerwatywy z rdzenia, znamienny tym, ze rdzen (14) zanurza sie przynajmniej trzykrotnie w kolejnych kapie- lach zawierajacych elastyczny lateks, przy czym kazde zanurzenie dokonuje sie na odpowiednio wieksza i mniejsza glebokosc, zas po kazdym wynurzeniu rdzenia (14) z pokrywajaca go powloka z kapieli poddaje sie ja suszeniu, oraz obróbce cieplnej, po czym oddziela sie ja od rdzenia (14) w zespole zdejmujacym (5). 16. Urzadzenie do wytwarzania prezerwatyw, zlozonych z czesci ksztaltowej 1 z polaczonej z nia z czesci walcowej, stanowia- cych lacznie jednolity, cienkoscienny, elastyczny ksztaltowy ele- ment powlokowy, zlozone z transportera tasmowego, do którego sa przymocowane rdzenie stanowiace ich odwzorowanie, z przynaj- mniej jednego zbiornika z kapiela elastycznego materialu, oraz przynajmniej z jednej komory suszamiczej, przy czym rdzenie sa równiez zlozone z czesci ksztaltowej, wyposazonej w zaglebienie na swym koncu, oraz z polaczonej z nia czesci walcowej, znamienne tym, ze sklada sie z trzech, szeregowo ustawionych zbiorników (7, 9, 11) z kapielami zawierajacymi elastyczny lateks przy czym wstepny zbiornik (7) jest umieszczony wzgledem transportera ta- smowego (3) nizej niz pozostale zbiorniki (9,11), z kolejnych komór suszamiczych (8, 10), umieszczonych odpowiednio za wstepnym i srodkowym zbiornikiem (7, 9), w których maksymalna wartosc temperatury nie przekracza 70°C, z koncowej komory suszamiczej (13), znajdujacej sie za koncowym zbiornikiem (11), z zespolu szczotkujacego (13a) i z komory suszamiczej (13b)........................... Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania prezerwatyw, złożonych z części kształtowej i z połączonej z nia z części walcowej, stanowiących łącznie jednolity, cienkościenny, elastyczny kształtowy element powłokowy, zaopatrzonych w znajdujący się na końcu części kształtowej pierścień. Sposób według wynalazku polega na zanurzeniu rdzenia, stanowiącego odwzorowanie prezerwatywy, w kąpieli zawierającej elastyczny materiał, zwłaszcza lateks, i po
177 044 wyjęciu go - wysuszeniu pokrywającej rdzeń powłoki z elastycznego materiału, wykonaniu na końcu prezerwatywy zwiniętego pierścienia, oraz zsunięciu gotowej prezerwatywy z rdzenia.
Przedmiotem wynalazku jest również urządzenie do wytwarzania prezerwatyw, złożonych z części kształtowej i z połączonej z nią z części walcowej, stanowiących łącznie jednolity, cienkościenny, elastyczny kształtowy element powłokowy, złożone z transportera taśmowego, do którego są przymocowane rdzenie stanowiące ich odwzorowanie, z przynajmniej jednego zbiornika z kąpielą elastycznego materiału, oraz przynajmniej z jednej komory suszamiczej. Rdzenie są również złożone z części kształtowej, wyposażonej w zagłębienie na swym końcu, oraz z połączonej z nią części walcowej.
Znane sposoby wytwarzania prezerwatyw polegają najczęściej na jednym, albo dwóch zanurzeniach rdzenia na całej jego długości w zbiorniku zawierającym mieszaninę lateksową, a następnie na jego powolnym wynurzeniu z tej mieszaniny. Między obydwoma zanurzeniami rdzenia w zbiorniku dokonuje się suszenie półfabrykatu prezerwatywy, w celu odparowania zawartej w lateksie wody. Rdzeń zanurzeniowy jest wykonany z polerowanego metalu, drewna, albo ze szkła.
Nie jest możliwe wytworzenie znanym sposobem prezerwatywy z górnym pierścieniem wykonanym z tego samego materiału.
Dotychczas nadaje się prezerwatywie określoną barwę, przez nałożenie określonej barwnej substancji na gotową już prezerwatywę, co powoduje jej ścieranie się podczas użycia prezerwatywy, natomiast nie jest możliwe wytworzenie prezerwatywy wielokolorowej.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych A.P. nr 1 142 443 znana jest prezerwatywa, która w swej zamkniętej części jest dostosowana do kształtu męskiego członka, jednak na jej wewnętrznej powierzchni brak jest elementu umożliwiającego jej pewne i przyjemne przytrzymanie na członku.
W niemieckim opisie patentowym nr DE 1 566 365 opisana jest prezerwatywa wykonana z roztworu gumy w benzynie, albo z lateksu, i zaopatrzona w górnej części w pierścień górny osadzony w rowku prezerwatywy, który jest wykonany z kauczuku, albo z innego elastycznego materiału. Rowek ten ma korzystnie przekrój zaokrąglony, o średnicy około 0,3 mm. Pierścień górny może znajdować się zarówno na zewnętrznej, jak i na wewnętrznej powierzchni prezerwatywy, przy czym jego odległość od zbiorniczka jest taka sama. Sposób wytwarzania tej prezerwatywy polega na zanurzeniu rdzenia wykonanego korzystnie ze szkła, i zaopatrzonego w rowek w miejscu, gdzie ma być usytuowany pierścień górny - w mieszaninie materiału elastycznego. Głębokość tego rowka odpowiada średnicy przekroju górnego pierścienia. Po zanurzeniu rdzenia w mieszaninie z elastycznego materiału, albo przedjego zanurzeniem, osadza się w jego rowku pierścień górny, wykonany w oddzielnej operacji technologicznej z nie-, albo z nieznacznie wulkanizowanego elastycznego materiału. Następnie powstałą na rdzeniu powłokę suszy się, wulkanizuje i ściąga z rdzenia.
Niedogodnością tej prezerwatywy i sposobu jej wytwarzania jest oddzielny górny pierścień, wykonany w oddzielnej operacji technologicznej, za pomocą dodatkowych urządzeń, z innego elastycznego materiału, co zwiększa koszty wytwarzania prezerwatywy. Ponadto, nie jest możliwe wytworzenie tym sposobem prezerwatywy kolorowej.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 1616 474 znana jest prezerwatywa wyposażona w powłokę wykonaną z mieszaniny syntetycznej żywicy, zwłaszcza alkoholu winylowego, lub kopolimeru estru poliwinylowego, oraz z gumy o specjalnych właściwościach, polegających na tym, ze w zetknięciu z ciepłym ciałem człowieka (to znaczy w temperaturze wyższej od 25°C), ma właściwości zbliżone do fazy ciekłej, zaś w zetknięciu z zimną woda - woda absorbuje komponenty żywicy, a prezerwatywa ulega rozpuszczeniu i zniszczeniu. Ponadto prezerwatywa jest zaopatrzona w zewnętrzną cienką powłokę z gumy o grubości od 3 gm do 5 gm, podczas gdy grubość właściwej powłoki wynosi od 40 gm do 50 gm.
Opisana prezerwatywa charakteryzuje się określonymi właściwościami chemiczno-fizycznymi, przy czym jej kształt i sposób wytwarzania nie są w opisie szczegółowo wyjaśnione.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego sposobu i urządzenia do wytwarzania prezerwatyw, które umożliwi wytwarzanie prezerwatyw zaopatrzonych w górnej części w pierścień
177 044 wykonany z tego samego materiału, oraz prezerwatyw wielobarwnych, a równocześnie pozbawionych wszelkich uszkodzeń, w pełni odpowiadających stawianym wymaganiom.
Cel ten, zrealizowano w sposobie wytwarzania prezerwatyw według wynalazku, który charakteryzuje się tym, że rdzeń zanurza się przynajmniej trzykrotnie w kolejnych kąpielach zawierających elastyczny lateks, przy czym każde zanurzenie dokonuje się na odpowiednio większą i mniejszą głębokość, zaś po każdym wynurzeniu rdzenia z pokrywającą go powłoką z kąpieli poddaje się ją suszeniu, oraz obróbce cieplnej, po czym oddziela się ją od rdzenia w zespole zdejmującym.
Przed pierwszym zanurzeniem w kąpieli rdzeń poddaje się korzystnie w zespole czyszczącym czyszczeniu jego powierzchni zewnętrznej.
W pierwszej kąpieli lateksowej zanurza się tyko kształtową część rdzenia, korzystnie na głębokość odpowiadającą zanurzeniu całego zagłębienia, przy czym podczas pierwszego zanurzenia, rdzeń ma położenie pochylone względem powierzchni kąpieli i obraca się wokół swej osi.
Po pierwszej kąpieli powłokę lateksową na rdzeniu suszy się, po czym ponownie zanurza się w drugiej kąpieli, przy czym głębokość zanurzenia rdzenia jest korzystnie większa niż w pierwszej kąpieli, a następnie, po wynurzeniu rdzenia z drugiej kąpieli, jego powłokę poddaje się ponownemu suszeniu, po czym rdzeń zanurza się w trzeciej kąpieli na głębokość nieco mniejszą niż w drugiej kąpieli, przy czym po wynurzeniu rdzenia z trzeciej kąpieli, pokrywającą go powłokę poddaje się ponownemu suszeniu, a następnie, za pomocą obracających się szczotek zespołu szczotkującego tworzy się na końcu utworzonych powłok zwinięty pierścień, po czym poddaje się je ponownemu suszeniu.
Maksymalna temperatura podczas kolejnych operacji suszenia ma korzystnie wartość
70°C.
Czas kolejnych operacji suszenia wynosi każdorazowo korzystnie około 1,5 min.
Po ostatniej operacji suszenia i utworzeniu zwiniętego pierścienia z pokrywających powierzchnię rdzenia powłok lateksowych, pokrywającą rdzeń prezerwatywę poddaje się korzystnie obróbce cieplnej w piecu, w maksymalnej temperaturze 110°C.
Przesuw rdzenia przez kąpiele odbywa się ze stałą prędkością, wynoszącą korzystnie od 6 cm/s do 9 cm/s.
Podczas operacji suszenia utrzymuje się korzystnie ruch obrotowy rdzenia z naniesioną powłoką, przy czym rdzeń wprawia się w ruch obrotowy bezpośrednio po wynurzeniu go z każdej kąpieli.
Podczas operacji suszenia rdzeń wraz z naniesioną powłoka utrzymuje się korzystnie w położeniu pionowym.
Prezerwatywę oddziela się od rdzenia za pomocą obracających się przeciwbieżnie szczotek oraz dysz kierujących na rdzeń, korzystnie jego część kształtową, strumień wody o dużej prędkości.
Stosuje się kąpiele korzystnie o różnych barwach.
Cel wynalazku zrealizowano również w konstrukcji urządzenia do wytwarzania prezerwatyw, które charakteryzuje się tym, ze składa się z trzech, szeregowo ustawionych zbiorników z kąpielami zawierającymi elastyczny lateks, przy czym wstępny zbiornik jest umieszczony względem transportera taśmowego niżej niż pozostałe zbiorniki, z kolejnych komór suszamiczych, umieszczonych odpowiednio za wstępnym i środkowym zbiornikiem, w których maksymalna wartość temperatury nie przekracza 70°C, z końcowej komory suszamiczej, znajdującej się za końcowym zbiornikiem, z zespołu szczotkującego i z komory suszamiczej, znajdujących się za końcową komorą suszamicza, z pieca, umieszczonego wokół jednego całego ciągu transportera między kołami napędowymi, w którym maksymalna temperatura wynosi 110°C. Urządzenie jest ponadto zaopatrzone w umieszczoną nad wstępnym zbiornikiem prowadnicę do pochylania i obrotu rdzenia, w zespół zdejmujący prezerwatywę z rdzenia, zaopatrzonego w obracające się przciwbieżnie szczotki i w dysze kierujące strumień wody o dużej prędkości na kształtową część rdzenia.
177 044
Kształtowa część rdzenia jest zamknięta na swym końcu jednym półkolistym występem, i zaopatrzona korzystnie w zagłębienie.
Długość zagłębienia rdzenia, oddalonego od półkolistego występu o około 50 mm, wynosi około 30 mm, przy czym część zagłębienia stanowi korzystnie krótką walcową część, w której znajduje się obwodowy rowek o kącie rozwarcia od 60°Ć do 120°C.
Rowek krótkiej walcowej części zagłębienia ma korzystnie zaokrąglone krawędzie.
Głębokość rowka krótkiej walcowej części zagłębienia wynosi korzystnie od 0,3 mm do 1,5 mm.
Długość zagłębienia rdzenia, oddalonego od półkolistego występu o około 40 mm, wynosi korzystnie około 60 mm.
Zagłębienie rdzenia jest utworzone przez dwa, stykające się mniejszymi podstawami ścięte stożki, które tworzą obwodowy rowek, względnie spoinę, przy czym stykające się ze sobą ścięte stożki mają krzywoliniowe tworzące.
Zamykający od góry rdzeń półkolisty występ ma korzystnie kształt beczkowaty, przy czym średnica zwężonej części tego występu wynosi od 4 mm do 10 mm, a średnica pogrubionej części - około 12 mm, zaś długość całego występu - około 16 mm.
Zaletą sposobu i urządzenia do wytwarzania prezerwatywy według wynalazkujest wykorzystanie jednej linii technologicznej i utworzenie górnego pierścienia stanowiącego z prezerwatywą jedną całość, którajest pozbawiona wszelkich uszkodzeń i odpowiada stawianym jej wymaganiom.
Wynalazek jest w przykładowych rozwiązaniach uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat urządzenia do realizacji sposobu wytwarzania prezerwatyw, fig. 2 - szklany rdzeń zanurzeniowy urządzenia do wytwarzania prezerwatyw, w widoku z boku, fig. 3 - część ścianki rdzenia zanurzeniowego z uwidocznionym obwodowym rowkiem, w przekroju osiowym, fig. 4 - końcową część rdzenia zanurzeniowego ze zwiniętym pierścieniowo końcem prezerwatywy, w przekroju osiowym, fig. 5 - wariant szklanego rdzenia zanurzeniowego, w widoku z boku, fig. 5’ - inny wariant szklanego rdzenia zanurzeniowego, w widoku z boku, a fig. 6 - schemat rdzenia zanurzeniowego współpracującego z zespołem ściągającym z niego prezerwatywę.
Przedstawione na fig. 1 urządzenie 1 według wynalazku, służy do wytwarzania cienkościennej i elastycznej prezerwatywy w kilku operacjach jednego procesu technologicznego. Urządzenie 1 składa się z transportera taśmowego 3, prowadzonego i napędzanego z określoną prędkością przez zespół napędowy, za pośrednictwem kół napędowych 2. Do transportera 3 są przymocowane wystające z niego nieuwidocznione na fig. 1 i wykonane korzystnie ze szkła rdzenie zanurzeniowego, kilkakrotnie zanurzane w czasie ruchu transportera 3 w kolejnych kąpielach zawierających mieszaninę lateksową.
Sposób wytwarzania prezerwatywy według wynalazkujest następujący. Rdzeń 14 oczyszczony w wyniku przejścia przez zespół czyszczący 6, mający określona temperaturę, oraz nawilżoną powierzchnię zewnętrzna wprowadzany jest do wstępnej kąpieli z mieszaniną lateksową, znajdującą się we wstępnym zbiorniku 7 tak, aby jego część kształtowa 17 została zanurzona na głębokość około 100 mm (fig. 2). W czasie zanurzenia rdzeń 14 jest obracany za pomocą umieszczonego w jego górnym końcu mechanizmu i przechylany z położenia pionowego w ukośne, za pomocą umieszczonej nad zbiornikiem 7 prowadnicy 7a. Po przejściu przez kąpiel lateksową na jej określonym odcinku, rdzeń 14, powoli wynurza się z niej, lecz już w położeniu prostopadłych do powierzchni transportera 3. Głębokość zanurzenia rdzenia 14 w zbiorniku 7 można regulować przez odpowiednie ustawienie go względem powierzchni transportera 3. Zanurzenie rdzenia 14 w kąpieli lateksowej następuje w określonej odległości od początku zbiornika 7, a wynurzenie w odległości około 1 m od jego końca.
Około 1 m za zbiornikiem 7 znajduje się wstępna komora suszamicza 8, umożliwiająca natychmiastowe wysuszenie znajdującej się na rdzeniu 14 powłoki lateksowej. Strumień ciepłego powietrza jest kierowany w komorze suszamiczej 8 tylko na kształtową część 17 rdzenia 14, na której znajduje się lateksowa powłoka, powodując jej wysuszenie i utwardzenie. Komora suszamicza 8 ma taki rozkład temperatury, że jej maksimum nie przekracza wartości 70°C.
777 044
Następnie rdzeń 14 z powłoką lateksową zanurza się w środkowym zbiorniku 9 w drugiej kąpieli lateksowej, na głębokość nieco większą od długości prezerwatywy, przy czym tę nadmiarową część zwija się w dalszej operacji w pierścień 20 (fig. 4). Rdzeń 14 zanurza się w środkowym zbiorniku 9 z prędkością większą, a wynurza - z mniejszą, przy czym po wynurzeniu nadaje mu się ruch obrotowy i ponownie położenie pionowe, w którym suszy się znajdującą się na nim drugą elastyczną powłokę lateksową, w środkowej komorze suszarniczej 10, charakteryzującej się określonym rozkładem temperatury, o maksymalnej wartości 70°C. Prędkość przesuwani się rdzenia 14 w kolejnych operacjach zanurzenia i suszenia jest stała i równa prędkości przesuwu transportera 3. Natomiast czas przebywania rdzenia 14 w komorach suszamiczych 8 i 10 zależy więc od długości tych komór.
Po wyjściu ze środkowej komory suszarniczej 10 rdzeń 14 po raz trzeci zanurza się w kąpieli lateksowej, w końcowym zbiorniku 11, przy czym głębokość zanurzenia jest w tym przypadku nieco mniejsza niż w środkowym zbiorniku 9. Po wynurzeniu, rdzeń 14 poddaje się suszeniu w końcowej komorze suszarniczej 13, w czasie którego tworzy się trzecia powłoka lateksowa. Po wyjściu z komory suszarniczej 13 (fig. 4), obracające się szczotki zespołu szczotkującego 13a (fig. 1) zwijają pierścień 20, po czym rdzeń 14 wraz z powłokami poddaje się kolejnemu suszeniu w komorze suszarniczej 13b.
Następnie rdzeń 14, którego zewnętrzna powierzchnia jest okryta prezerwatywą ze zwiniętym najej końcu pierścieniem 20, poddaje się obróbce cieplnej w piecu 12, charakteryzującym się określonym rozkładzie temperatury, o maksymalnej wartości 110°C. Czas przebywania rdzenia 14 z prezerwatywą w piecu 12 zależy oczywiście od długości pieca, oraz prędkości przesuwu transportera 3. Dla prędkości przesuwu transportera 3 od 6 cm/s do 8 cm/s, czas przebywania prezerwatywy w piecu 12 wynosi około 9 min.
Po przejściu przez piec 12 i koło napędowe 2, rdzeń 14 z gotową prezerwatywą jest zanurzany w wannie 4 w kąpieli ługowej, w celu napęcznienia prezerwatywy i umożliwienia łatwego jej zsunięcia z rdzenia, do czego służy zespół zdejmujący 5. Gotowa prezerwatywa jest wrzucana do nieuwidocznionego na rysunku pojemnika.
Za zespołem zdejmującym 5 znajduje się zespół czyszczący 6, wyposażony w trzy szczotki służące do usunięcia niezdjętych z rdzenia prezerwatyw i ewentualnie ich pozostałości, oraz do oczyszczenia rdzenia 14.
Rdzeń zanurzeniowy 14, przedstawiony na fig. 2, o długości około 35 cm i wykonany korzystnie ze szkła, składa się z walcowej części 16 i z połączonej z nią kształtowej części 17. Walcowa część 16 jest na swym górnym końcu zaopatrzona w kołnierz 25, służący do przymocowania rdzenia 14 do nieuwidocznionego na rysunku zespołu mocującego transportera 3. Kształtowa część 17 jest na swym górnym końcu zaopatrzona w półkolisty występ 23 o długości i średnicy wynoszących około 15 mm, który służy do wykonania zbiorniczka prezerwatywy. Kształtowa część 17 za półkolistym występem 23, jest walcowa na długości około 15 mm, a na końcu zaopatrzona w zagłębienie 22. Zagłębienie 22 (fig. 2) stanowi krótką walcową część 21, o długości około 6 mm, w której znajduje się obwodowy rowek 24, o przekroju trójkąta i kącie rozwarcia od 60° do 120°. Głębokość tego rowka 24 wynosi od 0,3 mm do 1,5 mm. Na fig. 3 jest przedstawiony inny kształt obwodowego rowka, mającego zaokrąglone krawędzie, o dużym promieniu krzywizny. Kąt rozwarcia rowka również w tym przypadku wynosi od 60° do 120°.
Figura 4 przedstawia rdzeń 14 z naniesionymi na jego zewnętrzną powierzchnię w dwóch oddzielnych kąpielach lateksowych dwoma powłokami 26 i 27 z elastycznego materiału. Powłoki 26 i 27 zwija się do postaci pierścienia 20 znajdującego się na końcu prezerwatywy, za pomocą obracających się szczotek zespołu szczotkującego 13a (fig. 1). Szczotki zwijają na początku tylko dolną powłokę 26, a następnie równocześnie dolna i górną p powłokę 26 i 27.
Figury 5 i 5' przedstawiają dwa warianty rdzenia zanurzeniowego 14, złożonego z walcowej części 16 i z połączonej z nią kształtowej części 17. W obydwu rozwiązaniach, zagłębienie 22 rdzenia 14jest utworzone przez dwa ścięte stożki 28 i 29, stykające się mniejszymi podstawami o średnicy od 16 mm do 32 mm, przy czym w miejscu styku utworzony jest obwodowy rowek 24, względnie spoina 30.
177 044
Górny ścięty stożek 28 rdzenia 14 ma łukowe tworzące i w efekcie kształt beczki, zaś na końcu jest zaopatrzony w rozszerzający się półkolisty występ 31, również w kształcie beczki.
Długość tego występu 31 wynosi około 16mm, średnica jego zwężonej części - od 4 mm do 10mm, zaś średnica jego pogrubionej części - około 12 mm.
Przedstawiony na fig. 6 zespół zdejmujący 5 (fig. 1) gotową prezerwatywę z rdzenia 14 jest wyposażony w dwie, obracające się przeciwbieżnie szczotki 32, których włosy 33 stykają się z powierzchnią prezerwatywy powlekającej obracający się rdzeń 14. Ponadto zespół zdejmujący 5 jest zaopatrzony w dysze 34, znajdujące się nad szczotkami 32 i kierujące wypływające z nich z dużą prędkością strumienie wody na kształtową część 17 rdzenia 14, korzystnie pod kątem ostrym do osi tego rdzenia 14, w celu ułatwienia zsunięcia z niego odpowiedniej części prezerwatywy.
Wykaz oznaczeń
1 urządzenie do wytwarzania prezerwatywy
2 koła napędowe urządzenia 1
3 transporter taśmowy urządzenia 1
4 wanna z kąpielą ługową urządzenia 1
5 zespół zdejmujący prezerwatywę z rdzenia 14
6 zespół czyszczący urządzenia 1
7 wstępny zbiornik z kąpielą lateksową urządzenia 1
7a prowadnica do zmiany położenia rdzenia 14 urządzenia 1
8 wstępna komora suszamicza urządzenia 1
9 środkowy zbiornik z kąpielą lateksową urządzenia 1
10 środkowa komora suszamicza urządzenia 1
11 końcowy zbiornik z kąpielą lateksową urządzenia 1
12 piec urządzenia 1
13 końcowa komora suszamicza urządzenia 1
13a zespół szczotkujący urządzenia 1
13b komora suszamicza
14 rdzeń zanurzeniowy urządzenia 1
16 walcowa część rdzenia 14
17 kształtowa część rdzenia 14
20 zwinięty pierścień prezerwatywy
21 krótka walcowa część zagłębienia 22
22 zagłębienie kształtowej części 17
23 półkolisty występ kształtowej części 17
24 obwodowy rowek zagłębienia 22
177 044 cd. wykazu oznaczeń
25 kołnierz walcowej części 16
26,27 dolna i górna powłoka powłoki lateksowej na rdzeniu 14
28,29 ścięte stożki kształtowej części 17
30 spaw między ściętymi stożkami 28 i 29
31 półkolisty występ górnego ściętego stożka 28
32 szczotki układu zdejmującego 5
33 włosy szczotek 32
34 dysze układu zdejmującego 5
177 044
177 044
2?.
20'
Fig. 4
ΠΊ 044
Ul
177 044
177 044
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (26)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania prezerwatyw, złożonych z części kształtowej i z połączonej z nią części walcowej, stanowiących łącznie jednolity, cienkościenny, elastyczny kształtowy element powłokowy, zaopatrzonych w znajdujący się na końcu części kształtowej pierścień, polegający na zanurzeniu rdzenia w kąpieli zawierającej elastyczny materiał, zwłaszcza lateks, i po wyjęciu go - wysuszeniu pokrywającej rdzeń powłoki z elastycznego materiału, wykonaniu na końcu prezerwatywy zwiniętego pierścienia, oraz zsunięciu gotowej prezerwatywy z rdzenia, znamienny tym, że rdzeń (14) zanurza się przynajmniej trzykrotnie w kolejnych kąpielach zawierających elastyczny lateks, przy czym każde zanurzenie dokonuje się na odpowiednio większą i mniejszą głębokość, zaś po każdym wynurzeniu rdzenia (14) z pokrywającą go powłoką z kąpieli poddaje się ją suszeniu, oraz obróbce cieplnej, po czym oddziela się ją od rdzenia (14) w zespole zdejmującym (5).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przed pierwszym zanurzeniem w kąpieli rdzeń (14) poddaje się w zespole czyszczącym (6) czyszczeniu jego powierzchni zewnętrznej.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w pierwszej kąpieli lateksowej zanurza się tylko kształtową część (17) na głębokość odpowiadającą zanurzeniu całego zagłębienia (22).
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że podczas pierwszego zanurzenia, rdzeń (14) ma położenie pochylone względem powierzchni kąpieli i obraca się wokół swej osi.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że po wysuszeniu z pierwszej kąpieli powłokę lateksową na rdzeniu (14) suszy się, po czym ponownie zanurza się w drugiej kąpieli, przy czym głębokość zanurzenia rdzenia (14) jest większa niż w pierwszej kąpieli, a następnie, po wynurzeniu rdzenia z drugiej kąpieli, jego powłokę poddaje się ponownemu suszeniu, po czym rdzeń (14) zanurza się w trzeciej kąpieli na głębokość nieco mniejszą niż w drugiej kąpieli, przy czym po wynurzeniu rdzenia z trzeciej kąpieli, pokrywającą go powłokę poddaje się ponownemu suszeniu, a następnie, za pomocą obracających się szczotek zespołu szczotkującego (13a) tworzy się na końcu utworzonych powłok zwinięty pierścień (20), po czym poddaje się je ponownemu suszeniu.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że maksymalna temperatura podczas kolejnych operacji suszenia ma wartość 70°C.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że czas kolejnych operacji suszenia wynosi każdorazowo około 1,5 min.
  8. 8. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że po ostatniej operacji suszenia i utworzeniu zwiniętego pierścienia (20) z pokrywających powierzchnię rdzenia (14) powłok lateksowych, pokrywającą rdzeń (14) prezerwatywę poddaje się obróbce cieplnej w piecu, w maksymalnej temperaturze 110°C.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przesuw rdzenia (14) przez kąpiele odbywa się ze stałą prędkością, wynoszącą od 6 cm/s do 9 cm/s.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że podczas operacji suszenia utrzymuje się ruch obrotowy rdzenia (14) z naniesioną powłoką.
  11. 11. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że rdzeń (14) wprawia się w ruch obrotowy bezpośrednio po wynurzeniu go z każdej kąpieli.
  12. 12. Sposób według zastrz. 10. znamienny tym, że podczas operacji suszenia rdzeń (14) wraz z naniesioną powłoką utrzymuje się w położeniu pionowym.
  13. 13. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że prezerwatywę oddziela się od rdzenia (14) za pomocą obracających się przeciwbieżnie szczotek (32) oraz dysz (34), kierujących na rdzeń (14) strumień wody o dużej prędkości.
  14. 14. Sposób według zastrz. 13, znamienny tym, że strumień wody z dysz (34) kieruje się na kształtową część (17) rdzenia (14) pod kątem ostrym do osi tego rdzenia (14).
    177 044
  15. 15. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się kolejne kąpiele o różnych barwach.
  16. 16. Urządzenie do wytwarzania prezerwatyw, złożonych z części kształtowej i z połączonej z nią z części walcowej, stanowiących łącznie jednolity, cienkościenny, elastyczny kształtowy element powłokowy, złożone z transportera taśmowego, do którego są przymocowane rdzenie stanowiące ich odwzorowanie, z przynajmniej jednego zbiornika z kąpielą elastycznego materiału, oraz przynajmniej z jednej komory suszamiczej, przy czym rdzenie są również złożone z części kształtowej, wyposażonej w zagłębienie na swym końcu, oraz z połączonej z nią części walcowej, znamienne tym, że składa się z trzech, szeregowo ustawionych zbiorników (7, 9,11) z kąpielami zawierającymi elastyczny lateks przy czym wstępny zbiornik (7) jest umieszczony względem transportera taśmowego (3) niżej niż pozostałe zbiorniki (9,11), z kolejnych komór suszamiczych (8,10), umieszczonych odpowiednio za wstępnym i środkowym ;zbiornikiem (7, 9), w których maksymalna wartość temperatury nie przekracza 70°C, z końcowej komory suszarniczej (13), znajdującej się za końcowym zbiornikiem (11), z zespołu szczotkującego (13a) i z komory suszamiczej (13b), znajdujących się za końcową komorą suszamiczą (13), z pieca (12), umieszczonego wokół jednego całego ciągu transportera (3) między kołami napędowymi (2), w którym maksymalna temperatura wynosi 110°C, z umieszczonej nad wstępnym zbiornikiem (7) prowadnicy (7a) do pochylania i obrotu rdzenia (14), z zespołu zdejmującego (5) prezerwatywę z rdzenia (14), zaopatrzonego w obracające się przeciwbieżnie szczotki (32) i w dysze (34) kierujące strumień wody o dużej prędkości na kształtową część (17) rdzenia (14).
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 16. znamienne tym, że kształtowa część rdzenia (14) jest zamknięta na swym końcu jednym półkolistym występem (23,31), i zaopatrzona w zagłębienie (22).
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 17. znamienne tym, że długość zagłębienia (22) rdzenia (14), oddalonego od występu (23) o około 50 mm, wynosi około 30 mm, przy czym część zagłębienia (22) stanowi krótka walcowa część (21), w której znajduje się obwodowy rowek (24) o kącie rozwarcia od 60°C do 120°C.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 18, znamienne tym, że rowek (24) krótkiej walcowej części (21) zagłębienia (22) ma zaokrąglone krawędzie.
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 18. znamienne tym, że głębokość rowka (24) krótkiej walcowej części (21) zagłębienia (22) wynosi od 0,3 mm do 1,5 mm.
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 17. znamienne tym, że długość zagłębienia (22) rdzenia (14), oddalonego od półkolistego występu (23, 31) o około 40 mm, wynosi około 60 mm.
  22. 22. Urządzenie według zastrz. 17. znamienne tym, że zagłębienie (22) rdzenia (14) jest utworzone przez dwa, stykające się mniejszymi podstawami ścięte stożki (28, 29), które tworzą obwodowy rowek (24), względnie spoinę (30).
  23. 23. Urządzenie według zastrz. 22. znamienne tym, że stykające się ze sobą ścięte stożki (28, 29), rdzenia (14) mają krzywoliniowe tworzące.
  24. 24. Urządzenie według zastrz. 17. znamienne tym, że zamykający od góry rdzeń (14) półkolisty występ (31) ma kształt beczkowaty.
  25. 25. Urządzenie według zastrz. 24. znamienne tym, że średnica zwężonej części półkolistego występu (31) rdzenia (14) wynosi od 4 mm do 10 mm.
  26. 26. Urządzenie według zastrz. 24. znamienne tym, że średnica pogrubionej części półkolistego występu (31) rdzenia (14) wynosi około 12 mm, a długość całego występu (31) około 16 mm.
PL95316526A 1994-09-28 1995-03-18 Sposób i urządzenie do wytwarzania prezerwatyw PL177044B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4434701A DE4434701A1 (de) 1994-03-19 1994-09-28 Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines Prophylaktikums
PCT/DE1995/000374 WO1995025622A1 (de) 1994-03-19 1995-03-18 Verfahren und vorrichtung zur herstellung eines prophylaktikums

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL316526A1 PL316526A1 (en) 1997-01-20
PL177044B1 true PL177044B1 (pl) 1999-09-30

Family

ID=6529438

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95316526A PL177044B1 (pl) 1994-09-28 1995-03-18 Sposób i urządzenie do wytwarzania prezerwatyw

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP0783403B1 (pl)
JP (1) JPH10513367A (pl)
AT (1) ATE169554T1 (pl)
DE (1) DE59503193D1 (pl)
PL (1) PL177044B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7726316B1 (en) 2003-03-21 2010-06-01 The Female Health Company (Uk) Plc Contraceptive sheath with integrated bead construction

Also Published As

Publication number Publication date
DE59503193D1 (de) 1998-09-17
PL316526A1 (en) 1997-01-20
JPH10513367A (ja) 1998-12-22
EP0783403A1 (de) 1997-07-16
EP0783403B1 (de) 1998-08-12
ATE169554T1 (de) 1998-08-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3942193A (en) Dental glove
JPH06140B2 (ja) 粘着剤の付与された男性用外部カテーテルの製造方法
US3647221A (en) Painted golf ball method and structure
PL177044B1 (pl) Sposób i urządzenie do wytwarzania prezerwatyw
US5078928A (en) Coating process for manufacturing enlarged smooth teeth ends on a comb
US2569869A (en) Method for making hollow articles
US6030201A (en) Process and device for producing a prophylactic
KR100477159B1 (ko) 루프형상의 워크부재에 대한 액압전사방법 및 이 방법을 적용한 가식제품
US4390492A (en) Glove molding method and apparatus
KR100198189B1 (ko) 폴리우레탄 필름을 이용하여 제조된 쏠 및 그 제조방법
US2510966A (en) Method of giving nonwrinkling materials a wrinkle texture
US1012048A (en) Process of coating metal articles.
JPS6030556B2 (ja) 筆及び刷毛類の製造方法
ATE58757T1 (de) Verfahren und vorrichtung zum auftragen eines fluessigen behandlungsmittels auf stahlrohre.
RU2015021C1 (ru) Способ изготовления разнотолщинных резиновых изделий и устройство для его осуществления
US5340610A (en) Method of splatter painting a rotating object
RU2158200C1 (ru) Способ изготовления маканых резиновых изделий и устройство для его осуществления
US2366932A (en) Method for manufacturing beaded cord
US20240326299A1 (en) Mold for fabricating a bullet-tipped glove and method of manufacturing same
CN218360900U (zh) 一种防水涂料滚刷清洗装置
JPH02284675A (ja) ロールコーティング方法
US7322813B2 (en) Technology of production of elastomeric sleeves
RU2103171C1 (ru) Способ изготовления резиновых перчаток
JPH0643177Y2 (ja) タンク内面用電着塗装装置
JP4018897B2 (ja) ガラス容器の部分的コーティング方法及びその装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050318