PL176238B1 - Regulator korygujący skolioz - Google Patents

Regulator korygujący skolioz

Info

Publication number
PL176238B1
PL176238B1 PL95308819A PL30881995A PL176238B1 PL 176238 B1 PL176238 B1 PL 176238B1 PL 95308819 A PL95308819 A PL 95308819A PL 30881995 A PL30881995 A PL 30881995A PL 176238 B1 PL176238 B1 PL 176238B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
base
scoliosis
spine
long sides
attached
Prior art date
Application number
PL95308819A
Other languages
English (en)
Other versions
PL308819A1 (en
Inventor
Tomasz Ziółkowski
Włodzimierz Ziółkowski
Original Assignee
Ziolkowski Tomasz
Ziolkowski Wlodzimierz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ziolkowski Tomasz, Ziolkowski Wlodzimierz filed Critical Ziolkowski Tomasz
Priority to PL95308819A priority Critical patent/PL176238B1/pl
Publication of PL308819A1 publication Critical patent/PL308819A1/xx
Publication of PL176238B1 publication Critical patent/PL176238B1/pl

Links

Landscapes

  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Abstract

. Regulator korygujący skolioz, znamienny tym, że stanowi go prostokątna podstawa (1) z pionowymi występami (4) z jednej strony dłuższych boków, w których jest osadzona wysuwnie poprzeczka (6) o wznosie regulowanym wzdłuż linii prostopadłej do podstawy (1) oraz wzdłuż linii usytuowanej pod kątem ostrym do podstawy (1), z drugiej zaś strony podstawy (1), do jej dłuższego boku,jest zamocowana rozłącznie i przesuwnie blokująca płytka (7).

Description

Przedmiotem wynalazku jest regulator korygujący skolioz zarówno czynnościowych jak i strukturalnych oraz idiopatycznych.
Skolioza jest wadą nabytą kręgosłupa polegającą na skrzywieniach w różnych kierunkach i na różnych jego odcinkach.
Skrzywienia kręgosłupa, zwłaszcza boczne, są korygowane za pomocą różnych znanych przyrządów i urządzeń przy wykorzystaniu siły własnej mięśni osoby poddanej leczeniu. Ćwiczenia prowadzone na znanych przyrządach i urządzeniach oddziaływują elongacyjnie oraz derotująco na kręgi kręgosłupa i wpływają korzystnie na mięśnie międzykręgowe i na mięśnie zwane prostownikami grzbietu oraz na mięśnie miednicy.
Znany jest korektor skolioz według polskiego opisu patentowego nr 76 325 zawierający taśmy derotująco-korygujące z podkładkami uciskowymi zamocowanymi do ruchomych wysięgników, przy czym taśmy te mogą być dowolnie regulowane w ustawieniu kątowym, jak również odpowiednio sytuowane w zależności od umiejscowienia skrzywień kręgosłupa.
Wada opisanego korektora skolioz polega na tym, że zamocowane na taśmach derotująco-korygujących podkładki wywierają nierównomierny nacisk na łuk skrzywienia kręgosłupa i w zbyt małym stopniu oddziaływują nań korygująco, co nie zapewnia właściwej redresacji mięśni przykurczowych po wewnętrznej stronie skrzywienia.
Znany jest także autokorektor skolioz według opisu polskiego wzoru użytkowego Ru 46325, według którego konstrukcję autokorektora stano wiąnóżki, do których sązamocowane rozporki, kratownice oraz wsporniki dłoniowe i kolanowe. Ponadto korpus autokorektora jest wyposażony w obrotowe blokady barkowe i biodrowe oraz podkładki lędźwiowe i piersiowe z wymiennymi występami, które odpowiednio zamocowane na taśmach stabilizujących w osi punktowej mogą być ustawiane w dowolnej płaszczyźnie.
Istotną wadą opisanego autokorektora jest to, iż nie stwarza on możliwości wybiórczego skurczu mięśni po stronie zewnętrznej łuku skrzywienia kręgosłupa, co ogranicza zakres jego zastosowania.
Znany jest również pas przeciwskoliotyczny według zgłoszenia polskiego wzoru użytkowego nr W. 98327, który charakteryzuje się tym, że zawiera pas zasadniczy z klamrą spinającą połączony z jednej strony poprzez sprężyny lub taśmy gumowe z uchwytem na rękę, a z drugiej strony analogicznie z uchwytem na stopę.
176 238
Niedogodnością opisanego pasa przeciwkoliotycznego jest to, iż nie zapewnia on pełnej korekcji skolioz z uwagi na przejmowanie znacznej części siły elongacyjnej.
Wad i niedogodności znanych urządzeń i przyrządów jest pozbawiony regulator korygujący skolioz według wynalazku stanowiący prostokątną podstawę z pionowymi występami z jednej strony dłuższych boków, w których to występach jest osadzona wysuwnie poprzeczka o wzniosie regulowanym wzdłuż linii prostopadłej do podstawy oraz wzdłuż linii usytuowanej pod kątem ostrym do podstawy, z drugiej zaś strony podstawy, do jej dłuższego boku, jest zamocowana rozłącznie i przesuwnie płytka blokująca. Do krótszego boku podstawy, po przeciwnej stronie pionowych występów, jest zamocowana elastyczna linka przechodząca przez wycięcia w dłuższych bokach podstawy i pionowych występach, do której końców są zamocowane uchwyty. Ponadto podstawa jest wyposażona w pas umieszczony przesuwnie w wycięciach, wykonanych w spodzie dłuższych boków podstawy.
Opisany regulator korygujący skolioz umożliwia przeprowadzanie korekcji i elongacji czynnych oraz biernych wszystkich typów skolioz zarówno jedno-jak i dwułukowych do kąta skrzywienia wynoszącego 60° Cobba. Ponadto zapewnia właściwą redresację mięśni przykurczowych po wewnętrznej stronie skrzywienia oraz działanie derotujące.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia regulator korygujący skolioz w widoku z boku, fig. 2 - regulator korygujący skolioz w przekroju poprzecznym wzdłuż linii A - A, zaś fig. 3 - regulator korygujący skolioz w widoku z góry, w częściowym przekroju.
Prostokątną podstawę 1 stanowi rama 2 połączona z materacem 3, przy czym z jednej strony do dłuższych boków ramy 2 podstawy 1 są zamocowane pionowe występy 4 z otworami 5, wykonanymi współosiowo parami, przy czym trzy otwory 5 są rozmieszczone wzdłuż linii prostopadłej do podstawy 1, a dwa wzdłuż linii usytuowanej pod kątem ostrym do podstawy
1. We współosiowej parze otworów 5 pionowych występów 4 jest osadzona wysuwnie poprzeczka 6 o długości większej od szerokości podstawy 1. Na dłuższym boku ramy 2 podstawy 1, z jednej strony, jest osadzona przesuwnie blokująca płytka 7. Do krótszego boku ramy 2 podstawy 1, po przeciwnej stronie pionowych występów 4, jest zamocowana elastyczna linka 8 przechodząca przez wycięcia 9, wykonane w dłuższych bokach ramy 2 i w pionowych występach 4 oraz przez bloczkowe kółka 10 zamocowane skrętnie do wysięgników 11 przytwierdzonych do dłuższych boków ramy 2, przy czym do końców linki 8 są zamocowane uchwyty 12. Pod ramą 2 podstawy 1, w wycięciach 13 spodów dłuższych boków ramy
2, jest umieszczony przesuwnie pas 14.
Przy skoliozie jednołukowej lewostronnej osoba leczona układa się przodem na materacu 3 podstawy 1 tak, aby prawe biodro dotykało blokującej płytki 7, a dłońmi wyprostowanych ramion chwyta za końce poprzeczki 6. Następnie osoba leczona prawą ręką wywiera nacisk na koniec poprzeczki 6 w kierunku od siebie, lewą zaś reką do siebie przez czas 3-5 sekund, po czym następuje odpoczynek w ciągu 3-5 sekund. Wywieranie nacisków i odpoczynki wykonuje się w trzech seriach po dziesięć ćwiczeń w jednej serii, przy czym czas odpoczynku pomiędzy seriami ćwiczeń wynosi 1-3 minuty.
Przy skoliozie jednołukowej prawostronnej postępuje się odwrotnie jeśli chodzi o nacisk na końce poprzeczki 6 z tym, że blokującą płytkę 7 przekłada się na drugą stronę podstawy 1, utrzymując taką samą ilość ćwiczeń i serii ćwiczeń oraz odpoczynków jak przy korygacji skoliozy jednołukowej lewostronnej.
Przy skoliozie dwułukowej: w odcinku piersiowym prawostronnej a w odcinku lędźwiowym lewostronnej, prawe biodro dotyka blokującej płytki 7, po czym osoba leczona wywiera nacisk na końce poprzeczki 6 lewą reką od siebie, a prawą ręką do siebie wykonując taką samą ilość ćwiczeń i serii ćwiczeń oraz przerw jak przy skoliozie jednołukowej lewostronnej .
Przy skoliozie dwułukowej: w odcinku piersiowym lewostronnej a w odcinku lędźwiowym prawostronnej blokującą płytkę 7 przekłada się na drugą stronę podstawy 1 tak, aby stykało się z nią lewe biodro i dalej postępuje się odwrotnie jeśli chodzi o nacisk na końce poprzeczki 6 jak przy skoliozie w odcinku piersiowym prawostronnej, a w odcinku lędźwiowym lewostronnej,
176 238 zachowując taką samą ilość ćwiczeń i serii ćwiczeń oraz odpoczynków jak przy korygacji skoliozy jednołukowej lewostronnej.
Linka 8 z uchwytami 12 służy do wykonywania ćwiczeń uzupełniających mających na celu rozwijanie siły mięśni obręczy barkowej i klatki piersiowej, które mają wpływ na stabilizację kręgosłupa, natomiast pas 14 służy do wykonywania ćwiczeń uzupełniających, rozwijających siłę mięśni dwugłowych ud, mięśni pośladkowych i mięśni grzbietu w odcinku lędźwiowym, co także wpływa stabilizująco na kręgosłup.
176 238
Fg. 3
176 238 ? 14 3 4 5
6 4
Fig. 2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Regulator korygujący skolioz, znamienny tym, że stanowi go prostokątna podstawa (1) z pionowymi występami (4) zjednej strony dłuższych boków, w których jest osadzona wysuwnie poprzeczka (6) o wznosie regulowanym wzdłuż linii prostopadłej do podstawy (1) oraz wzdłuż linii usytuowanej pod kątem ostrym do podstawy (1), z drugiej zaś strony podstawy (1), do jej dłuższego boku, jest zamocowana rozłącznie i przesuwnie blokująca płytka (7).
  2. 2. Regulator korygujący skolioz według zastrz. 1, znamienny tym, że do krótszego boku podstawy (1), po przeciwnej stronie pionowych występów (4), jest zamocowana elastyczna linka (8) przechodząca przez wycięcia (9) dłuższych boków podstawy (1) i pionowych występów (4), do której końców są zamocowane uchwyty (12).
  3. 3. Regulator korygujący skolioz według zastrz. 1, znamienny tym, że podstawa (1) jest wyposażona w pas (14) umieszczony przesuwnie w wycięciach (13), wykonanych w spodzie dłuższych boków podstawy (1).
PL95308819A 1995-05-29 1995-05-29 Regulator korygujący skolioz PL176238B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95308819A PL176238B1 (pl) 1995-05-29 1995-05-29 Regulator korygujący skolioz

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95308819A PL176238B1 (pl) 1995-05-29 1995-05-29 Regulator korygujący skolioz

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL308819A1 PL308819A1 (en) 1996-12-09
PL176238B1 true PL176238B1 (pl) 1999-05-31

Family

ID=20065136

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95308819A PL176238B1 (pl) 1995-05-29 1995-05-29 Regulator korygujący skolioz

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL176238B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2842535A1 (en) 2013-07-23 2015-03-04 Salperte Sp. z o.o. Gravity scoliosis correction device
EP3799850A1 (en) 2019-10-04 2021-04-07 Akademia Gorniczo-Hutnicza im. Stanislawa Staszica w Krakowie Device for spine rehabilitation and method of spine rehabilitation using said device for spine rehabilitation

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2842535A1 (en) 2013-07-23 2015-03-04 Salperte Sp. z o.o. Gravity scoliosis correction device
EP3799850A1 (en) 2019-10-04 2021-04-07 Akademia Gorniczo-Hutnicza im. Stanislawa Staszica w Krakowie Device for spine rehabilitation and method of spine rehabilitation using said device for spine rehabilitation
US11484458B2 (en) 2019-10-04 2022-11-01 Akademia Gorniczo-Hutnicza Im. Stanislawa Staszica W Krakowie Device for spine rehabilitation and method of spine rehabilitation using said device for spine rehabilitation

Also Published As

Publication number Publication date
PL308819A1 (en) 1996-12-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3162442A (en) Universal exerciser
US5029850A (en) Exercising apparatus
EP1731117B1 (en) Suit for forcedly modifying a human posture and producing an increased load on a locomotion apparatus
US4725056A (en) Leg stabilization for a trunk extension/flexion test, rehabilitation and exercise machine
US5209712A (en) Proprioceptive exercise, training and therapy apparatus
US5509869A (en) Isotonic cervical exercise device
US4102336A (en) Apparatus for traction therapy
PL171388B1 (en) Apparatus for treating patients with improper posture and motorial activity disturbances
US9522077B1 (en) Adjustable dual function spinal exoskeleton active spinal orthosis
FI62623C (fi) Traktions- och gymnastikbaenk
US5588941A (en) Spine theraphy and exercise device
US3068003A (en) Exerciser
US20190217154A1 (en) Portable stretching equipment
CA1208092A (en) Portable posture correcting apparatus
US3811433A (en) Traction apparatus for a stretcher
US8602948B2 (en) Apparatus and method for exercise
GB2389533A (en) Stretching apparatus
US6517506B1 (en) Cervical traction device and method
US7331914B2 (en) Muscle stretching device and method for using the same
PL176238B1 (pl) Regulator korygujący skolioz
WO2004014279A2 (en) Stretching lumbar-sacral floating (slsf) vest
US11745052B2 (en) Exercise equipment
KR102357711B1 (ko) 사용자의 편의성이 향상된 웨이트리프팅 벨트
KR200275189Y1 (ko) 신체 교정용 벨트식 운동기구
CN216021572U (zh) 一种膝关节悬吊牵伸装置