PL176130B1 - Sposób wytwarzania włókninowej, przestrzennej, cylindrycznej struktury filtracyjnej - Google Patents

Sposób wytwarzania włókninowej, przestrzennej, cylindrycznej struktury filtracyjnej

Info

Publication number
PL176130B1
PL176130B1 PL95308277A PL30827795A PL176130B1 PL 176130 B1 PL176130 B1 PL 176130B1 PL 95308277 A PL95308277 A PL 95308277A PL 30827795 A PL30827795 A PL 30827795A PL 176130 B1 PL176130 B1 PL 176130B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fibers
mold
fiberising
polymer
nozzles
Prior art date
Application number
PL95308277A
Other languages
English (en)
Inventor
Lucjan Lang
Sławomir Mazurkiewicz
Original Assignee
Lucjan Lang
Mazurkiewicz Slawomir
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lucjan Lang, Mazurkiewicz Slawomir filed Critical Lucjan Lang
Priority to PL95308277A priority Critical patent/PL176130B1/pl
Publication of PL176130B1 publication Critical patent/PL176130B1/pl

Links

Landscapes

  • Filtering Materials (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania wlókninowej, przestrzen- nej, cylindrycznej struktury filtracyjnej z wlókien poli- merowych polaczonych miedzy soba poprzez oplatanie, splatanie i sklejanie wlókien wytlaczanych cisnieniowo z materialu polimerowego z formy rozwlókniajacej, zaopatrzonej w dysze polimerowe 1 powietrzne, w którym wlókna odbiera sie na wirujacy walek odbierajacy w stozku cieplego powietrza, zna- mienny tym, ze wlókna kieruje sie na wirujacy walek odbierajacy (2), którego os obrotu 1 os wzdluz na formy rozwlókniajacej (1), przecinaja sie tworzac kat zawarty pomiedzy 15 stopni a 120 stopni, przy czym punkt (A) ich przeciecia przemieszcza sie w jednym kierunku ru- chem posuwistym tak, ze w swym przekroju poprze- cznym struktura wlókninowa ma wolne przestrzenie pomiedzy wlóknami (3) zmniejszajace sie plynnie od zewnetrznej warstwy do srodka struktury filtracyjnej (4). Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania włókninowej, przestrzennej, cylindrycznej struktury filtracyjnej do filtracji cieczy lub gazów. Filtry takie mają zastosowanie w przemyśle spożywczym, chemicznym, elektronicznym, fotochemicznym jak również w innych gałęziach przemysłu przetwórczego, medycynie, farmacji oraz w gospodarstwach domowych.
Znane filtry cylindryczne włókninowe wykonywane są z materiałów zarówno naturalnych, stanowiących bawełnę jak i syntetycznych stanowiących poliester, polietylen lub polipropylen, z których wytwarzane są włókna pojedyncze połączone ze sobą lub włókna ciągłe i wykorzystywane są do filtracji wgłębnej. Przepływ filtrowanego medium odbywa się promieniowo od zewnątrz do środka filtru. Filtry takie mają zmienny opór przepływu mierzony prostopadle do osi wzdłużnej filtru i zmienną lub stałą wielkość por powietrznych w strukturze filtru. Wydajność filtru określona przez małe opory przepływu i długi okres eksploatacji, jak również jego skuteczność są parametrami, które należy wzajemnie skorelować tak aby filtry mogły być uznane za zadowalające dla użytkownika.
Znane sposoby wytwarzania cylindrycznej struktury włókninowej polegają na wytwarzaniu struktury wielowarstwowej filtru o stałej wielkości por w przekroju poprzecznym filtru. W takich filtrach warstwowych stosowanie warstwy wewnętrznej, o wysokiej dokładności z submikronowych włókien, warstwy środkowej o większej chłonności i średniej skuteczności dla małych cząstek oraz warstwy prefiltracyjnej o znikomej skuteczności dla małych cząstek i dużej wielkości por, pozwala na zwiększenie żywotności. O oporze przepływu decyduje warstwa najdokładniejsza. Zmniejszając jej grubość zmniejsza się jej skuteczność dla zanieczyszczeń o bardzo małej średnicy cząstek, co powoduje, że pomiędzy warstwami powstają strefy wzrostu oporów ograniczające przepływ i skracające żywotność filtru. Dla uzyskania dużej chłonności zanieczyszczeń w filtrach jednowarstwowych wgłębnych procentowa objętość pustych przestrzeni, stanowiąca o porowatości filtru, powinna być jak największa. Górna granica zwiększenia chłonności dla zanieczyszczeń jest ograniczona możliwością utraty wytrzymałości mechanicznej zwłaszcza dla podwyższonej lepkości cieczy i całkowitym zwiotczeniem struktury filtracyjnej, oraz utratą szczelności lub nagłym wzrostem oporów przepływu i zgnieceniem struktury filtracyjnej wynikającej z różnicy ciśnień w filtrze.
Znany sposób wytwarzania rurowych włókninowych struktur filtracyjnych polega na nawijaniu na perforowany rdzeń metalowy lub z tworzywa sztucznego przędzy bawełnianej lub przędzy poliestrowej. Filtr taki posiada silnie niejednorodną strukturę, zaś bawełna jako higroskopijna przy dłuższej eksploatacji może ulegać rozkładowi. Filtracja takimi filtrami odbywa się dookoła grubej nici przędzalniczej, zaś jej wnętrze, stanowiące rdzeń splotu nie bierze udziału w filtracji wgłębnej.
Znany z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej nr 4 594 202, inny sposób wytwarzania filtrów cylindrycznych polega na tym, że włókna polimerowe wytłoczone z formy rozwłókniającej odbiera się na walec formujący, gdzie są schładzane i następnie schłodzone włókna odbiera się na powiązane z walcem wrzeciono na którym poprzez dodatkowe zgniatanie formuje się włókninową strukturę filtracyjną o odpowiedniej porowatości.
Znany z polskiego opisu patentowego nr 167 283 sposób wytwarzania filtrów rurowych polega na tym, że strukturę porowatą formuje się z włókien polipropylenowych wytłaczanych pod ciśnieniem i spajanych ze sobą. Włókna te wytwarza się w głowicy o podwyższonej temperaturze i odbiera się na obracający wałek o ruchu posuwisto-zwrotnym w miejscu oddalonym od głowicy, przy czym włókna poddaje się w stożku ciepłego powietrza utrzymującego włókna w stanie plastycznym. W procesie wytwarzania filtru utrzymuje się stałe wielkości włókien w przekroju poprzecznym filtru i porowatość powyżej 50%.
Znany z innego polskiego opisu patentowego nr 147 366 sposób wytwarzania filtrów do cieczy za pomocą głowicy do formowania włókien z tworzyw termoplastycznych metodą rozdmuchu, w którym strumień włókien nanoszony jest na pozostającą w ruchu obrotowym formę odbiorczą, po linii spiralnej tak, że obrzeża strumienia włókien na tej formie odbiorczej zachodzą na siebie, polega na tym, że strumień włókien nanosi się na formę odbiorczą po linii spiralnej poprzez nadanie formie odbiorczej ruchu zarazem obrotowego i posuwisto-zwrotnego w kierunku
176 130 poprzecznym do głowicy z równoczesną zmianą odległości głowicy od formy odbiorczej, przy czym ta forma odbiorcza ma kształt obrysu świecy filtracyjnej. Ponadto w powierzchni filtru od strony cieczy przefiltrowanej dodatkowo zmniejsza się pory przez kalandrowanie.
Sposób według wynalazku polega na tym, że włókna kieruje się na wirujący wałek odbierający, którego oś obrotu i oś wzdłużna formy rozwłókniającej, przecinają się tworząc kąt zawarty pomiędzy 15 stopni a 120 stopni, przy czym punkt ich przecięcia przemieszcza się w jednym kierunku ruchem posuwistym tak, że w swym przekroju poprzecznym struktura włókninowa ma wolne przestrzenie pomiędzy włóknami zmniejszające się płynnie od zewnętrznej warstwy do środka struktury filtracyjnej.
Korzystne jest jeśli włókna kieruje się na perforowany element nośny lub z porowatego materiału, oraz jeśli podzielony jest na segmenty pierścieniami odpowiadającymi długościom struktury filtracyjnej.
Dogodne jest również jeśli formę rozwłókniającą podgrzewa się i stabilizuje jej temperaturę ciepłym powietrzem technologicznym procesu wytwarzania włókien oraz włókna o różnej grubości wytwarza się przez zróżnicowanie przekrojów poprzecznych dysz polimerowych formy rozwłókniającej, jak również jeśli włókna o różnej grubości wytwarza się przez zróżnicowanie długości dysz polimerowych formy rozwłókniającej lub włókna o różnej grubości wytwarza się przez równoczesne zróżnicowanie przekrojów poprzecznych oraz długości dysz polimerowych formy rozwłókniającej. Ponadto korzystne jest jeśli przy równych przekrojach poprzecznych dysz polimerowych formy rozwłókniającej, różnicuje się grubości włókien poprzez miejscowe stłumienie wypływu ciepłego powietrza z dysz powietrznych formy rozwłókniającej, oraz jeśli przy zróżnicowanych przekrojach dysz polimerowych dodatkowo różnicuje się grubość włókien poprzez miejscowe stłumienie wypływu ciepłego powietrza z dysz powietrznych formy rozwłókniającej.
Dogodnie jest jeśli wytwarza się włókna o średnicach od 0,5 pm do 200 pm i kształtuje się pory powietrzne o objętości powyżej 60% oraz jeśli wytwarza się strukturę włókninową o stałej proporcji średnic włókien w przekroju poprzecznym, przy czym stała proporcja średnic włókien jest skojarzona z koncentrycznie zagęszczaną wielkością por.
Korzystne jest także jeśli w procesie wytwarzania włókien wirujący wałek odbierający przemieszcza się względem formy rozwółkniającej lub jeśli w procesie wytwarzania włókien forma rozwłókniająca przemieszcza się względem wirującego wałka odbierającego.
Zgodnie z wynalazkiem uzyskano cylindryczną strukturę filtracyjną o jednolitej strukturze przestrzennej i stałej proporcji wielkości średnic włókien. Uzyskana struktura zawiera proporcjonalny układ bezwarstwowy o zmiennej średnicy włókien w przekroju poprzecznym filtru, zachowując proporcję ilościową włókien o danym wymiarze. Ponadto jednolita proporcjonalna przestrzennie struktura jest wolna od wzrostu oporów pomiędzy warstwami i wielkość włókien jest niezmienna dla danej formy rozwłókniającej, przez co uzyskuje się skuteczną kontrolę nad wielkością por filtru tzn. jego skutecznością i jednorodnością. Wielkości por w filtrze zmieniają się koncentrycznie tj. bliżej środka filtru wielkość wolnych przestrzeni między włóknami jest najmniejsza i ze wzrostem średnicy filtru wielkość por się powiększa.
Przykład stosowania sposobu jest bliżej objaśniony w oparciu o rysunek, przedstawiający na fig. 1 fragment urządzenia do wytwarzania włókien w ujęciu schematycznym, a na fig. 2 urządzenie z podajnikami polimeru i powietrza w ujęciu schematycznym.
Urządzenie pokazane na fig. 1 i fig. 2 rysunku składa się z formy rozwłókniającej 1, którą stanowi głowica proporcjonalna oraz wirującego wałka 2 na który podawane są włókna 3 tworząc strukturę filtracyjjia4 stanowiącą filtr. Włókna 3 podawane sąz formy 1 do której podawane jest ciepłe powietrze technologiczne z podajnika 6 i podawany jest materiał termoplastyczny z podajnika 7, na element nośny 5, podzielony na segmenty pierścieniami 8.
Sposób wytwarzania cylindrycznej struktury filtracyjnej polega na tym, że uplastyczniony polimer stanowiący polipropylen włóknotwórczy o współczynniku płynięcia 35, podaje się z podajnika 7 do formy rozwłókniającej 1, którą stanowi głowica proporcjonalna. Włókna 3 wytworzone w formie 1 kieruje się na wirujący wałek odbierający 2, którego oś obrotu i oś wzdłużna formy rozwłókniającej 1, przecinają się tworząc kąt 75°, przy czym punkt A ich przecięcia przemieszcza się w jednym kierunku ruchem posuwistym tak, że w swym przekroju poprzecznym struktura włókninowa ma wolne przestrzenie pomiędzy włóknami 3 zmniejszające się płynnie od zewnętrznej warstwy do środka struktury filtracyjnej 4. Wałek 2 przemieszcza się ruchem posuwistym pod formą 1 tak, aby punkt przecięcia A utrzymywał stałą odległość L od formy 1 do wałka 2 wynoszącą410 mm i tylko w jednym kierunku. Temperaturę formy 1 utrzymuje się przez rozgrzane powietrze technologiczne służące również kształtowaniu włókien 3 struktury filtracyjnej 4,330°C. Wybrana struktura filtracyjna 4 zawiera przy ustawieniu określonych parametrów technologicznych następujący szereg średnic włókien 3, tj. zbiór X: 1; 1,5; 2; 2,5; 3; 4; 5 pm, zaś po regulacji formy 1 lub wymianie nakładki szczelinowej zmienia się średnicę włókien 3 trzykrotnie, co powoduje uzyskanie generowanych włókien 3 o proporcjonalnie zwiększonej średnicy wg zbioru Y: 3; 4,5; 6; 7,5; 9; 12; 15 pm.
W procesie przedstawionym na fig. 1 i fig. 2 rysunku przedstawiono formę 1 o zbiorze włókien Y. Na strukturze filtracyjnej 4 w jego przekroju poprzecznym uzyskano generowanie włókien 3 przez formę 1 ponieważ punkt przecięcia A nie wracał pod formę 11 nie występowało mieszanie i uśrednianie ich rozkładu. W każdym przypadku najcieńsze włókna 3 padały na element nośny 5 jako pierwsze a najgrubsze jako ostatnie. Po uzyskaniu przez strukturę 4 odpowiedniej średnicy zewnętrznej dokonuje się przecięcia prostopadle do osi wzdłużnej w miejscach gdzie umieszczone są pierścienie 8 rozdzielające moduły filtrów. W procesie wybiera się prędkość przesuwu punktu przecięcia A względem formy 1, mającą wpływ na średnicę zewnętrzną struktury 4, która wynosi 65 mm. Wytworzona struktura filtracyjna ma jednolitą strukturę przestrzenną o stałym spektrum średnic włókien w przekroju poprzecznym i sklejonych ze sobą. Skuteczność struktury filtracyjnej 4 wynosi 10 pm.
Rodzina wytworzonych tą metodą filtrów obejmuje szerokągamę skuteczności filtracyjnej od 0,5 pm do 150 pm, definiowanąjako najmniejsza wielkość cząstki zatrzymywanej przez strukturę filtracyjną 4 ze sprawnością większą od 99%.
176 130
Fig. i
fig.2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (17)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania włókninowej, przestrzennej, cylindrycznej struktury filtracyjnej z włókien polimerowych połączonych między sobą poprzez oplatanie, splatanie i sklejanie włókien wytłaczanych ciśnieniowo z materiału polimerowego z formy rozwłókniającej, zaopatrzonej w dysze polimerowe i powietrzne, w którym włókna odbiera się na wirujący wałek odbierający w stożku ciepłego powietrza, znamienny tym, że włókna kieruje się na wirujący wałek odbierający (2), którego oś obrotu i oś wzdłużna formy rozwłókniającej (1), przecinają się tworząc kąt zawarty pomiędzy 15 stopni a 120 stopni, przy czym punkt (A) ich przecięcia przemieszcza się w jednym kierunku ruchem posuwistym tak, że w swym przekroju poprzecznym struktura włókninowa ma wolne przestrzenie pomiędzy włóknami (3) zmniejszające się płynnie od zewnętrznej warstwy do środka struktury filtracyjnej (4).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że włókna kieruje się na perforowany element nośny (5), stanowiący rdzeń struktury filtracyjnej (4).
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że włókna kieruje się na element nośny z porowatego materiału (5), stanowiący rdzeń struktury filtracyjnej (4).
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że formę rozw-łóki^^ajją?cą(1) podgrzewa się i stabilizuje jej temperaturę ciepłym powietrzem technologicznym, procesu wytwarzania włókien (3).
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że włókna (3) o różnej grubości wytwarza się przez zróżnicowanie przekrojów poprzecznych dysz polimerowych formy rozwłókniającej (1).
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że włókna (3) o różnej grubości wytwarza się przez zróżnicowanie długości dysz polimerowych formy rozwłókniającej (1).
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że włókna (3) o różnej grubości wytwarza się przez równoczesne zróżnicowanie przekrojów poprzecznych oraz długości dysz polimerowych formy rozwłókniającej (1).
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przy równych przekrojach poprzecznych dysz polimerowych formy rozwłókniającej (1), różnicuje się grubości włókien (3) poprzez miejscowe stłumienie wypływu ciepłego powietrza z dysz powietrznych formy rozwłókniającej (1).
  9. 9. Sposób według zastrz. 5 albo 6, albo 7, znamienny tym, że dodatkowo różnicuje się grubość włókien (3) poprzez miejscowe stłumienie wypływu ciepłego powietrza z dysz powietrznych formy rozwłókniającej (1).
  10. 10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wytwarza się włókna (3) o średnicach od 0,5 pm do 200 pm i kształtuje się pory powietrzne o objętości powyżej 60%.
  11. 11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wytwarza się strukturę włókninową (4) o stałej proporcji średnic włókien (3) w przekroju poprzecznym.
  12. 12. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że stała proporcja średnic włókien (3) jest skojarzona z koncentrycznie zagęszczaną wielkością por.
  13. 13. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w procesie wytwarzania włókien (3) wirujący wałek odbierający (2) przemieszcza się względem formy rozwłókniającej (1).
  14. 14. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w procesie wytwarzania włókien (3) forma rozwłókniająca (1)przemieszcza się względem wirującego wałka odbierającego (2).
  15. 15. Sposób według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że element nośny (5) dzieli się na segmenty pierścieniami (8).
  16. 16. Sposób według zastrz. 2 albo 3, znamienny tym, że element nośny (5) dzieli się na segmenty pierścieniami (8) odpowiadające długości modułu struktury filtracyjnej (4).
    * * *
  17. 17(5130
PL95308277A 1995-04-21 1995-04-21 Sposób wytwarzania włókninowej, przestrzennej, cylindrycznej struktury filtracyjnej PL176130B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95308277A PL176130B1 (pl) 1995-04-21 1995-04-21 Sposób wytwarzania włókninowej, przestrzennej, cylindrycznej struktury filtracyjnej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95308277A PL176130B1 (pl) 1995-04-21 1995-04-21 Sposób wytwarzania włókninowej, przestrzennej, cylindrycznej struktury filtracyjnej

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL176130B1 true PL176130B1 (pl) 1999-04-30

Family

ID=20064899

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95308277A PL176130B1 (pl) 1995-04-21 1995-04-21 Sposób wytwarzania włókninowej, przestrzennej, cylindrycznej struktury filtracyjnej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL176130B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3933557A (en) Continuous production of nonwoven webs from thermoplastic fibers and products
KR100323320B1 (ko) 여과재및이의제조방법
AU2011316366B2 (en) Nonwoven fabric, manufacturing method thereof and filters formed by it
US4032688A (en) Seamless tubular nonwoven webs and filters thereof
KR0179031B1 (ko) 고정밀 카트리지 필터 제조 방법
CA1063946A (en) Continuous production of tubular modular filter elements using nonwoven webs from thermoplastic fibers and products
KR100452179B1 (ko) 정밀도가높은실린더형필터
US4021281A (en) Continuous production of nonwoven tubular webs from thermoplastic fibers and products
CA2473595C (en) Three-dimensional non-woven media, filter and process
JP2010515837A (ja) マイクロファイバースプリットフィルムのフィルターフェルトおよびこの製造方法
KR100367542B1 (ko) 원통형성형품및이의제조방법
EP0622101B1 (en) Cylindrical filter and process for producing the same
JP3326808B2 (ja) フィルター
JPH0596110A (ja) 筒状フイルター及びその製造方法
PL176130B1 (pl) Sposób wytwarzania włókninowej, przestrzennej, cylindrycznej struktury filtracyjnej
US20020042236A1 (en) Filter cartridge and process for producing the same
PL186112B1 (pl) Sposób wytwarzania filtra do oczyszczania cieczy
JP2003508646A (ja) 溶融加工可能なパーフルオロポリマーフォーム
JP3849814B2 (ja) 繊維集合体成形物及びその製造法
JPH11279922A (ja) 繊維成形体及びその製造法
RU2639702C2 (ru) Объемный фильтр из нетканого самонесущего материала
JP2000271417A (ja) 濾材シ−トおよびこれを用いたプリ−ツフィルタ−
JP3309320B2 (ja) フィルター及びその製造方法
JPH11309310A (ja) 筒状成形体及びそれを用いたフィルタ―エレメント
KR100294437B1 (ko) 원통형필터및이의제조방법

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050421