PL174562B1 - Kocioł z hybrydowym układem spalania i sposób spalania w kotle z hybrydowym układem spalania - Google Patents

Kocioł z hybrydowym układem spalania i sposób spalania w kotle z hybrydowym układem spalania

Info

Publication number
PL174562B1
PL174562B1 PL94305511A PL30551194A PL174562B1 PL 174562 B1 PL174562 B1 PL 174562B1 PL 94305511 A PL94305511 A PL 94305511A PL 30551194 A PL30551194 A PL 30551194A PL 174562 B1 PL174562 B1 PL 174562B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
air
dust
combustion chamber
coal
combustion
Prior art date
Application number
PL94305511A
Other languages
English (en)
Other versions
PL305511A1 (en
Inventor
Jan Kowalski
Bogdan Jerzykowski
Janusz Lewandowski
Original Assignee
Bogdan Jerzykowski
Jan Kowalski
Janusz Lewandowski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bogdan Jerzykowski, Jan Kowalski, Janusz Lewandowski filed Critical Bogdan Jerzykowski
Priority to PL94305511A priority Critical patent/PL174562B1/pl
Publication of PL305511A1 publication Critical patent/PL305511A1/xx
Publication of PL174562B1 publication Critical patent/PL174562B1/pl

Links

Landscapes

  • Fluidized-Bed Combustion And Resonant Combustion (AREA)

Abstract

5. Sposób spalania paliwa węglowego w 87) kotle z hybrydowym układem spalania z komorą spalania pyłowego nad komorą spalania fluidalnego, znamienny tym, że do komory spalania pyłowego w górnej przestrzeni paleniska (1) wprowadza się przez palniki pyłowe (5) pył węglowy z niezbędną dojego transportu ilością powietrza, zaś podstawową część powietrza tłoczy się poprzez rozdzielacz powietrza (4), nad którym wytwarzane jest złoże fluidalne (6), w ilości wynikającej z bilansu powietrzapotrzebnego do całkowitego spalenia pyłu węglowego i cząstek węgla podawanego oddzielnie do komory spalania fluidalnego, przy czym do strefy wewnętrznej złoża fluidalnego (6) tłoczy się powietrze o większej prędkości przepływu niż do stref zewnętrznych złoża

Description

Przedmiotem wynalazku jest kocioł z hybrydowym układem spalania i sposób spalania w kotle z hybrydowym układem spalania na paliwo węglowe do wytwarzania pary wodnej lub ciepłej wody.
Znane są kotły pyłowe do wytwarzania pary wodnej lub ciepłej wody, w którym paliwo węgiel kamienny lub brunatny po uprzednim rozdrobnieniu w młynie węglowym, wdmuchiwany jest w postaci pyłu do paleniska o przekroju prostokątnym przez palniki pyłowe. Wraz z pyłem dostarczanajest tylko nieznaczna część powietrza, w ilości potrzebnej do zapewnienia transportu pyłu. Podstawowe powietrze do spalania jest dostarczane przez otwór leja nad wygarniaczem żużla oraz przez dysze powietrza górnego usytuowane nad dyszami pyłowymi. Z takiego kotła emitowane są znaczne ilości szkodliwych dla środowiska tlenków azotu oraz tlenków siarki.
Znany jest kocioł fluidalny, do którego paliwo dostarczane jest w postaci ziaren. W palenisku takiego kotła panuje temperatura znacznie niższa niż w kotle pyłowym, co sprawia, że emisja tlenków azotu jest nieznaczna. Jeżeli do takiego paleniska dostarczany jest dodatkowo sorbent w postaci związków wapnia i/lub magnezu, lub związki te są składnikiem paliwa, to w
174 562 palenisku kotła fluidalnego wiązana jest siarka i do atmosfery są emitowane tylko nieznaczne ilości tlenków siarki. '
Znany jest także z polskiego opisu patentowego nr 103 248 kocioł do spalania pyłu węglowego, w którym pod komorą paleniskową zabudowanejest palenisko dopalające z komorą paleniska fluidalnego nad rozdzielaczem powietrza oraz obejściowy kanał łączący wylot komory paleniskowej z odżużlaczem. Palenisko fluidalne przeznaczone jest do dopalania pyłu węglowego, który nie został całkowicie spalony w komorze paleniskowej. Taki układ w niewielkim stopniu wpływa na ograniczenie emisji spalin oraz sprawność i wydajność kotła, natomiast utrudnia optymalizację procesu spalania pyłu węglowego w komorze paleniskowej.
Kocioł według wynalazku, posiadający komorę spalania pyłowego z palnikami pyłowymi nad komorą spalania fluidalnego, charakteryzuje się tym, że komora spalania pyłowego i komora spalania fluidalnego znajdują się w przestrzeni wspólnego paleniska zamkniętego u dołu rozdzielaczem powietrza, nad którym jest wytwarzane złoże fluidalne. Cząstki węgla podawane są do komory spalania fluidalnego przez wloty węgla fluidalnego usytuowane poniżej palników pyłowych, zaś obszar złoża fluidalnego rozdzielony jest pionowymi przegrodami na strefę wewnętrzną i strefę zewnętrzną. Do każdej z tych stref doprowadzany jest czynnik fluidyzujący z oddzielnej skrzyni rozdzielacza powietrza. Do strefy wewnętrznej powietrze tłoczone jest ze skrzyni powietrza złoża głównego, a do stref zewnętrznych - z oddzielnych skrzyń powietrza złóż bocznych.
Komora spalania fluidalnego ma kształt ostrosłupa ściętego, którego boki tworzą dolny skos paleniska wykonany ze szczelnych rur membranowych tworzących dodatkową powierzchnię ogrzewalną układu parownika.
Dolny kontur paleniska zamknięty jest przez dno dyszowe w kształcie niecki zaopatrzonej w rury opróżniające, odprowadzające nadmiar złoża do wygarniacza żużla.
Konstrukcję nośną dna dyszowego stanowią rury membranowe wpięte w układ parownika.
Sposób według wynalazku polega na tym, że do komory spalania pyłowego usytuowanej w górnej przestrzeni paleniska wprowadza się przez palniki pyłowe pył węglowy z niezbędną do jego transportu ilością powietrza. Natomiast podstawową część powietrza tłoczy się poprzez rozdzielacz powietrza w ilości wynikającej z bilansu powietrza potrzebnego do całkowitego spalania pyłu węglowego i cząstek węgla podawanego oddzielnie do komory spalania fluidalnego w dolnej przestrzeni paleniska, przy czym do strefy wewnętrznej złoża fluidalnego, wytwarzanego nad rozdzielaczem powietrza, tłoczy się powietrze o większej prędkości przepływu niż do stref zewnętrznych złoża.
Rozwiązanie według wynalazku pozwala na ograniczenie emisji tlenków azotu i siarki w porównaniu z kotłem pyłowym. Kocioł z hybrydowym układem spalania (HUS) posiada lepsze własności ruchowe niż kocioł pyłowy, umożliwia niezależne podawanie i spalanie pyłu lub cząstek paliwa węglowego oraz zwiększa wydajność i zakres stabilnej pracy kotła. Kocioł taki może być wykonany, zwłaszcza poprzez modernizację paleniska w istniejących kotłach pyłowych.
Wynalazek jest objaśniony na przykładzie zastosowania uwidocznionym na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia palenisko zmodernizowanego kotła pyłowego z hybrydowym układem spalania w przekroju podłużnym, a fig. 2 przedstawia komorę spalania fluidalnego z rozdzielaczem powietrza z fig. 1 w powiększeniu. Kocioł z hybrydowym układem spalania posiada we wspólnej przestrzeni paleniska 1 dwie komory spalania: komorę spalania pyłowego, z palnikami pyłowymi 5 i wlotami powietrza górnego 11, oraz wbudowaną w dolnej części paleniska 1 komorę spalania fluidalnego. Komora spalania fluidalnego ma kształt ostrosłupa ściętego, którego boki tworzą dolny skos 3 ścian 2 paleniska 1, uzyskany w wyniku przebudowy kotła parowego na pył węglowy poprzez usunięcie typowego skosu komory paleniskowej i wprowadzenie w to miejsce krótkiego dolnego skosu 3, tworzącego dodatkową powierzchnię ogrzewalną układu parownika, z poszerzeniem dolnego konturu paleniska 1. Ściany 2 paleniska 1, łącznie ze skosami 3, wykonane są ze szczelnych rur membranowych.
Poszerzony dolny kontur paleniska zamknięty jest dnem dyszowym 12 w kształcie niecki, z wyprowadzonymi nad jego powierzchnię wylotami dysz 15 doprowadzającymi czynnik fluidyzujący ze skrzyń rozdzielacza powietrza 4 zamontowanego pod komorą spalania fluidal4
174 562 nego. W środkowej części dna umieszczone są dwie rury opróżniające 13 prowadzące do wygarniacza żużla 14. Konstrukcję nośną dna dyszowego 12 stanowią rury membranowe 17 wpięte pomiędzy dolnymi komorami układu parownika. Komora paleniska fluidalnego, w obszarze złoża fluidalnego wytwarzanego nad rozdzielaczem 4, rozdzielona jest pionowymi przegrodami 7 na wewnętrzne złoże główne 6' i zewnętrzne złoże boczne 6, do których czynnik fluidyzujący doprowadzany jest z oddzielnych skrzyń rozdzielacza 4, skrzyni powietrza złoża głównego 4' i skrzyni powietrza złóż bocznych 4. Wloty węgla fluidalnego 8 usytuowane są nad złożem fluidalnym, poniżej palników pyłowych 5.
Przez wloty węgla fluidalnego 8 dostarczane są cząstki paliwa węglowego rozdrobnionego w młynie węglowym lub kruszarce zaś odseparowany pył węglowy dostarczany jest niezależnie przez palniki pyłowe 5. Pył węglowy jest transportowany i wdmuchiwany do kotła przy wykorzystaniu powietrza doprowadzanego rurociągiem w ilości wynikającej z potrzeb transportowych. Natomiast pod rozdzielacz powietrza 4 doprowadzane jest powietrze z wentylatora w ilości wynikającej z bilansu powietrza potrzebnego do całkowitego spalania węgla podawanego zarówno przez wloty węgla fluidalnego 8 jak i poprzez palniki pyłowe 5, przy czym do strefy złoża głównego 6' tłoczy się powietrze o większej prędkości przepływu niż do strefy złoża bocznego 6. W każdej strefie umieszczone są termopary 16. Dawkowanie sorbentu odbywa się otworami 10.
Gorące gazy ze strefy zewnętrznej złoża wykorzystywane są do podgrzewu i odparowania wody w wymiennikach ekranowych wykonanych ze szczelnych rur membranowych, a ze strefy wewnętrznej - do podgrzewu wody i pary w strefie wymienników konwekcyjnych, usytuowanych konwencjonalnie na drodze przepływu gorących gazów z komory paleniskowej.
Różna prędkość przepływu powietrza w strefie wewnętrznej i strefach zewnętrznych złoża fluidalnego zapewnia symetrię wymiany ciepła w układzie parownika i wydłuża drogę wymiany ciepła. Pozwala także na optymalizację procesu spalania poprzez zmianę prędkości przepływu powietrza proporcjonalnie do obciążenia kotła.
Kocioł z hybrydowym układem spalania może pracować z wykorzystaniem zarówno fluidalnej jak i pyłowej techniki spalania oraz w układach rozdzielonych, to jest jako kocioł o spalaniu tylko pyłowym lub kocioł o spalaniu tylko fluidalnym. Pozwala to na znaczne powiększenie stabilnej pracy kotła. O ile dla spalania pyłowego granica stabilnego spalania wynosi zwykle 60% obciążenia maksymalnego, to w kotle według wynalazku granica ta jest obniżona do 40%, przy czym w zakresie niższych obciążeń może być wykorzystywana tylko technika fluidalna.
174 562
Fig. 2
174 562
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (5)

Zastrzeżenia patentowe
1. Kocioł z hybrydowym układem spalania, posiadający komorę spalania pyłowego z palnikami pyłowymi nad komorą spalania fluidalnego, znamienny tym, że komora spalania pyłowego i komora spalania fluidalnego znajdują się w przestrzeni wspólnego paleniska (1) zamkniętego u dołu rozdzielaczem powietrza (4), nad którym jest wytwarzane złoże fluidalne (6), przy czym cząstki węgla podawane są do komory spalania fluidalnego przez wloty węgla fluidalnego (8) usytuowane poniżej palników pyłowych (5), zaś obszar złoża fluidalnego (8) rozdzielony jest pionowymi przegrodami (7) na strefę wewnętrzną i strefę zewnętrzną, przy czym do każdej z tych stref doprowadzany jest czynnik fluidyzujący z oddzielnej skrzyni rozdzielacza powietrza (4).
2. Kocioł według zastrz. 1, znamienny tym, że rozdzielacz powietrza (4) ma oddzielną skrzynię powietrza złoża głównego (4'), tłoczonego do strefy wewnętrznej, i oddzielną skrzynię powietrza złóż bocznych (4) otłoczonego do strefy zewnętrznej złoża (6).
3. Kocioł według zastrz. 1, znamienny tym, że komora spalania fluidalnego ma kształt ostrosłupa ściętego, którego boki tworzą dolny skos (3) paleniska (1) wykonany ze szczelnych rur membranowych tworzących dodatkową powierzchnię ogrzewalną układu parownika.
4. Kocioł według zastrz. 1 znamienny tym, że komora spalania fluidalnego posiada dno dyszowe (12) w kształcie niecki zaopatrzonej w rury opróżniające (13) odprowadzające nadmiar złoża do wygarniacza żużla (14), przy czym konstrukcję nośną dna dyszowego (12) stanowią rury membranowe (17) wpięte w układ parownika.
5. Sposób spalania paliwa węglowego w kotle z hybrydowym układem spalania z komorą spalania pyłowego nad komorą spalania fluidalnego, znamienny tym, że do komory spalania pyłowego w górnej przestrzeni paleniska (1) wprowadza się przez palniki pyłowe (5) pył węglowy z niezbędną do jego transportu ilością powietrza, zaś podstawową część powietrza tłoczy się poprzez rozdzielacz powietrza (4), nad którym wytwarzane jest złoże fluidalne (6), w ilości wynikającej z bilansu powietrza potrzebnego do całkowitego spalenia pyłu węglowego i cząstek węgla podawanego oddzielnie do komory spalania fluidalnego, przy czym do strefy wewnętrznej złoża fluidalnego (6) tłoczy się powietrze o większej prędkości przepływu niż do stref zewnętrznych złoża.
PL94305511A 1994-10-20 1994-10-20 Kocioł z hybrydowym układem spalania i sposób spalania w kotle z hybrydowym układem spalania PL174562B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94305511A PL174562B1 (pl) 1994-10-20 1994-10-20 Kocioł z hybrydowym układem spalania i sposób spalania w kotle z hybrydowym układem spalania

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94305511A PL174562B1 (pl) 1994-10-20 1994-10-20 Kocioł z hybrydowym układem spalania i sposób spalania w kotle z hybrydowym układem spalania

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL305511A1 PL305511A1 (en) 1996-04-29
PL174562B1 true PL174562B1 (pl) 1998-08-31

Family

ID=20063486

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94305511A PL174562B1 (pl) 1994-10-20 1994-10-20 Kocioł z hybrydowym układem spalania i sposób spalania w kotle z hybrydowym układem spalania

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL174562B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL305511A1 (en) 1996-04-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4273073A (en) Circulating fluidized bed boiler
CA1107586A (en) Circulating fluidised bed boiler
US4470255A (en) Power generation plant
KR100306026B1 (ko) 순환 유동상 시스템을 구동시키는 방법 및 장치
CA1132852A (en) Fluidized bed unit including a cooling device for bed material
CA2740254C (en) A circulating fluidized bed boiler
NL8103165A (nl) Warmte-uitwisselaar met een gefluidiseerd bed.
US4856460A (en) Fluidized bed combustion
US4552097A (en) Steam generator with a stationary fluidized-bed hearth
GB2046886A (en) Fluidized bed fired fluid heaters
US5203284A (en) Fluidized bed combustion system utilizing improved connection between the reactor and separator
US4359968A (en) Fluidized bed heat exchanger utilizing a baffle system
US2695010A (en) Furnace for burning solid fuels
US4475884A (en) Reversed flow fluidized-bed combustion apparatus
US2276659A (en) Wet refuse furnace and system
AU594867B2 (en) Method of burning, in particular, salt-containing brown coal
US4480557A (en) Steam generator with integral down-draft dryer
RU2698173C1 (ru) Котел форсированного кипящего слоя
US20060124077A1 (en) Continuous steam generator with circulating atmospheric fluidised-bed combustion
PL174562B1 (pl) Kocioł z hybrydowym układem spalania i sposób spalania w kotle z hybrydowym układem spalania
JP3140180B2 (ja) ボイラ
US4058087A (en) Boiler
JPS6324201B2 (pl)
JP2567690B2 (ja) 流動床ボイラの燃料供給装置
US984979A (en) Smoke-consuming furnace.