PL174132B1 - Kosiarka sadownicza - Google Patents

Kosiarka sadownicza

Info

Publication number
PL174132B1
PL174132B1 PL94305422A PL30542294A PL174132B1 PL 174132 B1 PL174132 B1 PL 174132B1 PL 94305422 A PL94305422 A PL 94305422A PL 30542294 A PL30542294 A PL 30542294A PL 174132 B1 PL174132 B1 PL 174132B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mower
tractor
shaft
arm
axis
Prior art date
Application number
PL94305422A
Other languages
English (en)
Other versions
PL305422A1 (en
Inventor
Danuta Weremczuk
Józef Weremczuk
Robert Weremczuk
Original Assignee
Danuta Weremczuk
Weremczuk Jozef
Robert Weremczuk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Danuta Weremczuk, Weremczuk Jozef, Robert Weremczuk filed Critical Danuta Weremczuk
Priority to PL94305422A priority Critical patent/PL174132B1/pl
Publication of PL305422A1 publication Critical patent/PL305422A1/xx
Publication of PL174132B1 publication Critical patent/PL174132B1/pl

Links

Landscapes

  • Harvester Elements (AREA)

Abstract

Kosiarka sadownicza, zbudowana z korpusu zawieszonego trzypunktowo na ciągniku, posiadającego w części środkowej zamocowany główny wirnik z nożami tnącymi, napędzany z wału odbioru mocy ciągnika poprzez wał przegubowo-teleskopowy i przekładniękątową oraz posiadającajedno, lub dwaramionauchylne z zamocowanym na końcu bocznym wirnikiem wyposażonym w noże tnące i poziomą tarczę ochronną, znamienna tym, że posiada mechanizmprzesuwu poprzecznego (5) korpusu (1) maszyny, podzespół centralnego zamocowania (11) ramienia uchylnego (12) orazjest wyposażona w wymienny oddzielacz (21) pędów leżących, umieszczony w części bocznej korpusu (1).

Description

Przedmiotem wynalazku jest kosiarka sadownicza, stanowiąca urządzenie do koszenia traw, chwastów, odrostów drzew i krzewów oraz innych tego typu roślin, lub części roślin w sadach owocowych i krzewów jagodowych z jednoczesnym rozdrabnianiem skoszonego materiału a także leżących na powierzchni między rzędami drzew i krzewów gałęzi, lub resztek gałęzi.
Znana jest kosiarka ogrodnicza z polskiego opisu patentowego nr 130 842, która jest zawieszana do ciągnika rolniczego i przez niego napędzana, przeznaczona do koszenia traw i chwastów w sadach niskopiennych drzew i krzewów owocowych. Posiada ona, zamocowane przegubowo, uchylne ramiona wyposażone w narzędzia tnące. Uchylne ramiona kosiarki zaopa174 132 trzone są w poziome, okrągłe tarcze osadzone swobodnie w osi pionowej obrotu noży tnących, a ponadto pod nożami tnącymi osadzone są swobodnie, w kształcie talerzy, obrotowe ograniczniki regulujące wysokość cięcia. Noże tnące kosiarki mają kształt płaskich śmigieł osadzonych trwale na pionowych wałkach napędowych. Na końcach śmigieł zamocowane są trwale ostrza, na końcach których osadzone są swobodnie odcinki ostrzy uchylnych. Sąsiadujące ze sobą noże tnące zamocowane są w stosunku do siebie pod kątem 45° - 90°, a ponadto noże tnące, których pionowe wałki napędowe osadzone są na stałej części ramy, napędzane są w kierunkach przeciwnych.
Konstrukcja opisanej kosiarki ogrodniczej nie pozwala na rozdrabnianie gałęzi, stwarza niebezpieczeństwo uszkodzenia pnia drzewa wskutek braku odpowiednich osłon. Kosiarka ta służy wyłącznie do koszenia trawy i chwastów i nie ma możliwości odcinania leżących pędów krzewów.
W polskim opisie patentowym nr 146 907 opisany jest rozdrabniacz resztek pożniwnych i gałęzi, przeznaczony między innymi do rozdrabniania ściętych gałęzi w sadach oraz do wykaszania traw i chwastów. Urządzenie powyższe składa się z ramy z osłonami, trzypunktowego zawieszenia na ciągniku, wałka kopiującego i zespołu rozdrabniającego, który otrzymuje napęd z wałka odbioru mocy ciągnika poprzez wał napędowy i multiplikator prędkości. Zespół rozdrabniający składa się ze sztywnego uchwytu nożowego, noży rozdrabniających osadzonych obrotowo parami na końcach uchwytu nożowego i stałego przeciwnoża, przymocowanego do bocznej osłony ramy.
Niedogodnością przedstawionego rozdrabniacza jest brak możliwości poprzecznego przesuwu w płaszczyźnie poziomej urządzenia w stosunku do osi ciągnika a tym samym ograniczenie szerokości obrabianego pasa międzyrzędzi drzew i krzewów do szerokości pasa znajdującego się za ciągnikiem. Brak ramienia uchylnego nie pozwala na koszenie i rozdrabnianie traw i chwastów przy pniach i w rzędach drzew lub krzewów. Urządzenie nie posiada możliwości oddzielania i przycinania leżących pędów krzewów roślin jagodowych.
Celem wynalazku jest usunięcie wymienionych niedogodności. Zgodnie z wynalazkiem kosiarka sadownicza stanowi urządzenie zbudowane z korpusu zawieszonego trzypunktowo na ciągniku, posiadającego w części środkowej zamocowany główny wirnik z nożami tnącymi, napędzany z wału odbioru mocy ciągnika poprzez wał przegubowoteleskopowy i przekładnię kątową. Kosiarka jest ponadto wyposażona w jedno lub dwa ramiona uchylne z zamocowanym najego, lub ich końcu bocznym wirnikiem z nożami tnącymi i poziomą tarczą ochronną. Posiada mechanizm przesuwu poprzecznego umożliwiający ruch korpusu i całej maszyny w płaszczyźnie poziomej poprzecznie do osi ciągnika oraz podzespół centralnego umocowania ramienia uchylnego. Kosiarka jest wyposażona ponadto w wymienny oddzielacz leżących pędów krzewów owoców jagodowych.
Mechanizm przesuwu poprzecznego jest elementem trzypunktowego zawieszenia na ciągniku, znajduje się w przedniej części korpusu i składa się z prowadnicy w kształcie przeciętej wzdłużnie rury oraz rury ślizgowej przymocowanej na stałe do korpusu. Elementem wprowadzającym w ruch mechanizm przesuwu jest śruba pociągowa z nakrętką, lub cylinder hydrauliczny.
Podzespół centralnego zamocowania ramienia uchylnego jest zbudowany z płyty obrotowej, wspartej na łożyskach kulkowych, pierścienia zamocowanego trwale do korpusu kosiarki z wyżłobionym torem, po którym toczą się łożyska kulkowe oraz widełek ramienia uchylnego osadzonych wahliwie na ośkach przymocowanych do płyty obrotowej. Przekładnia kątowa, stanowiąca element napędu wirnika głównego z nożami tnącymi znajduje się w osi obrotu ramienia uchylnego oraz w osi otworu tarczy obrotowej i pierścienia. Ramię uchylne posiada wirnik boczny z nożami tnącymi, który jest napędzany paskiem klinowym przy pomocy kół pasowych osadzonych na wałku wirnika i na wałku przekładni kątowej. Natomiast przekładnia kątowa, będąca elementem układu napędu wirnika głównego kosiarki jest wyposażona w dodatkową końcówkę wałka wielowypustowego w celu podłączenia innych maszyn rolniczych w czasie pracy kosiarki dla zwiększenia jej funkcjonalności.
Kosiarka posiada oddzielacz pędów leżących krzewów owoców jagodowych przymocowany wymiennie do zewnętrznej prawej części bocznej korpusu. Oddzielacz ten składa się z
174 132 części dziobowej w kształcie szpica i dwóch rozwidlających się rur usytuowanych w układzie pionowym. Do odcięcia i rozdrobnienia pędów służy kątowy nóż tnący zamocowany wymiennie do belki nożowej głównego wirnika.
Tak wykonana kosiarka pozwala na koszenie łącznie z rozdrabnianiem trawy i chwastów, cięcie i rozdrabnianie gałęzi i pędów w międzyrzędziu oraz w pasie linii drzew i krzewów a także umożliwia ścinanie i rozdrabnianie łozin ziemniaczanych i resztek pożniwnych pędów zbóż na rżyskach.
Budowa kosiarki zapewnia płynny, elastyczny pionowy i poziomy ruch ramienia wychylnego z bocznym wirnikiem wyposażonym w noże tnące, ułatwia ścinanie i rozdrabnianie w pasie linii drzew i krzewów, skutecznie chroni pnie drzew przed ich uszkodzeniem oraz zwiększa funkcjonalność maszyny dzięki umożliwieniu podłączenia innych rodzajów maszyn rolniczych w czasie jej pracy, np. opryskiwacza.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia kosiarkę w rzucie poziomym bez osłon ochronnych z pokazaniem trzypunktowego zawieszenia na ciągniku i ramienia uchylnego, fig. 2 - widok kosiarki z boku, fig. 3 - przekrój pionowy A-A kosiarki w ujęciu schematycznym, fig. 4 - szczegół mechanizmu przesuwu oraz oddzielacz pędów w widoku z boku, fig. 5 - szczegół mechanizmu przesuwu w przekroju poziomym, fig. 6 - oddzielacz pędów w przekroju B-B i usytuowanie noża kątowego, fig. 7 - podzespół centralnego zamocowania ramienia uchylnego w widoku z boku z częściowym przekrojem pionowym, fig. 8 - podzespół centralnego zamocowania ramienia wychylnego w rzucie poziomym.
Kosiarka jest zawieszona na trzypunktowym układzie zawieszenia na ciągniku i zbudowana jest z korpusu 1 posiadającego w części środkowej zamocowany główny wirnik 2 z nożami tnący mi 3, napędzany z wału odbioru mocy ciągnika, poprzez wał przegubowo-teleskopowy i przekładnię kątową 4. W części przedniej korpusu 1 umieszczony jest mechanizm przesuwu poprzecznego 5 stanowiący trwały element trzypunktowego zawieszenia na ciągniku. Mechanizm ten posiada prowadnicę 6, będącą korzystnie przeciętą wzdłużnie rurą, w przekroju o kształcie litery C oraz rurę ślizgową 7, przymocowaną na stałe do korpusu 1 kosiarki. Ruch mechanizmu przesuwu powoduje śruba pociągowa 8 ustalona obrotowo w prowadnicy 6 i nakrętka 9 zamocowana w rurze ślizgowej 7, lub cylinder hydrauliczny 10 zamocowany jednym końcem do prowadnicy 6 a drugim końcem do korpusu 1.
W środkowej części korpusu 1 kosiarka posiada podzespół centralnego zamocowania 11 ramienia uchylnego 12. Podzespół ten umożliwia płynny ruch ramienia a tym samym i umieszczonego na jego końcu wirnika bocznego 13 z nożami tnącymi 14 w płaszczyźnie poziomej i pionowej z dostosowaniem do nierówności i przeszkód terenowych. Podzespół centralnego zamocowania ramienia uchylnego zbudowany jest z płyty obrotowej 15 wspartej na łożyskach kulkowych 16, pierścienia 17 zamocowanego trwale do korpusu 1 z wyżłobionym torem 18, po którym toczą się łożyska kulkowe 16 umożliwiając ruch ramienia wychylnego 12 w płaszczyźnie poziomej. Ramię wychylne 12 posiada widełki 19 osadzone wahliwie na poziomych ośkach 20 przymocowanych do płyty obrotowej 15, co umożliwia ruch ramienia w płaszczyźnie pionowej. Przekładnia kątowa 4 umieszczona jest w osi obrotu ramienia uchylnego 12 oraz w osi otworu płyty obrotowej 15 i pierścienia 17. Do zewnętrznej, prawej części bocznej korpusu 1 przymocowany jest wymiennie oddzielacz 21 pędów leżących nisko nad ziemią krzewów owoców jagodowych. Oddzielacz posiada część dziobową w kształcie szpica 22 oraz dwie rozwidlające się rury 23 usytuowane pionowo. Podniesione i oddzielone od ziemi pędy przecina nóż kątowy 24 zamocowany wymiennie w znany sposób do belki nożowej 25 wirnika głównego 2. Znajdujący się na końcu ramienia wychylnego 12 wirnik boczny 13 z nożami tnącymi 14 jest napędzany przy pomocy paska klinowego 26 i kół pasowych, z których jedno osadzone jest na wałku wirnika bocznego 13 ramienia uchylnego 12 a drugie na wałku przekładni kątowej 4 umieszczonym w osi obrotu ramienia uchylnego 12. Przekładnia kątowa 4 posiada dodatkową końcówkę wałka wielowypustowego 27, umożliwiającą podłączenie innych maszyn rolniczych w czasie pracy kosiarki np. opryskiwacza. Pozwala to na jednoczesne wykonywanie dwóch zabiegów pielęgnacyjnych.
174 132
174 132
Fig 4
Fig 5
Przekrój „B-B
Fig 6
174 132
174 132
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kosiarka sadownicza, zbudowana z korpusu zawieszonego trzypunktowo na ciągniku, posiadającego w części środkowej zamocowany główny wirnik z nożami tnącymi, napędzany z wału odbioru mocy ciągnika poprzez wał przegubowo-teleskopowy i przekładnię kątową oraz posiadająca jedno, lub dwa ramiona uchylne z zamocowanym na końcu bocznym wirnikiem wyposażonym w noże tnące i poziomą tarczę ochronną, znamienna tym, że posiada mechanizm przesuwu poprzecznego (5) korpusu (1) maszyny, podzespół centralnego zamocowania (11) ramienia uchylnego (12) oraz jest wyposażona w wymienny oddzielacz (21) pędów leżących, umieszczony w części bocznej korpusu (1).
  2. 2. Kosiarka według zastrz. 1, znamienna tym, że mechanizm przesuwu poprzecznego (5) umożliwiający ruch korpusu (1) maszyny w płaszczyźnie poziomej, poprzecznie do osi ciągnika stanowi trwały element trzypunktowego zawieszenia na ciągniku i składa się z prowadnicy (6) będącej korzystnie przeciętą wzdłużnie rurą, posiadającą w przekroju kształt litery C oraz rury ślizgowej (7) przymocowanej na stałe do korpusu (1), przy czym elementem powodującym ruch mechanizmu przesuwu poprzecznego (5) jest śruba pociągowa (8) ustalona obrotowo w prowadnicy (6) i nakrętka (9) zamocowana w rurze ślizgowej (7), lub cylinder hydrauliczny (10) zamocowany jednym końcem do prowadnicy (6) a drugim końcem do korpusu (1) kosiarki.
  3. 3. Kosiarka według zastrz. 1, znamienna tym, że podzespół centralnego zamocowania (11) ramienia uchylnego (12) posiada płytę obrotową (15) wspartą na łożyskach kulkowych (16), pierścień (17) zamocowany trwale do korpusu (1) z wyżłobionym torem (18), po którym toczą się łożyska kulkowe (16) oraz widełki (19) ramienia uchylnego (12) osadzone wahliwie na ośkach (20) przymocowanych do płyty obrotowej (15), natomiast przekładnia kątowa (4) znajduje się w osi obrotu ramienia uchylnego (12) oraz w osi otworu płyty obrotowej (15) i pierścienia (17).
  4. 4. Kosiarka według zastrz. 1, znamienna tym, że wymienny oddzielacz (21) pędów leżących, przymocowany jest do zewnętrznej prawej części bocznej korpusu (1) i składa się z części dziobowej w kształcie szpica (22) oraz dwóch rozwidlających się rur (23), usytuowanych w układzie pionowym, natomiast odcinający pędy kątowy nóż tnący (24) jest zamocowany w znany sposób do belki nożowej (25) wirnika głównego (2).
  5. 5. Kosiarka według zastrz. 1, znamienna tym, że wirnik boczny (13) z nożami tnącymi (14) ramienia wychylnego (12) napędzany jest przy pomocy paska klinowego (26) i kół pasowych, z których jedno jest osadzone na wałku wirnika bocznego (13) ramienia uchylnego (12) a drugie na wałku przekładni kątowej (4), umieszczonym w osi obrotu ramienia uchylnego (12).
  6. 6. Kosiarka według zastrz. 1, znamienna tym, że przekładnia kątowa (4) stanowiąca element układu napędu wirnika głównego (2) posiada dodatkową końcówkę wałka wielowypustowego (27) umożliwiającą podłączenie innych maszyn rolniczych w czasie pracy kosiarki.
PL94305422A 1994-10-11 1994-10-11 Kosiarka sadownicza PL174132B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94305422A PL174132B1 (pl) 1994-10-11 1994-10-11 Kosiarka sadownicza

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94305422A PL174132B1 (pl) 1994-10-11 1994-10-11 Kosiarka sadownicza

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL305422A1 PL305422A1 (en) 1996-04-15
PL174132B1 true PL174132B1 (pl) 1998-06-30

Family

ID=20063439

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94305422A PL174132B1 (pl) 1994-10-11 1994-10-11 Kosiarka sadownicza

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL174132B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL305422A1 (en) 1996-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4497161A (en) Mower
US10980174B2 (en) Agricultural mowing device
EP1364569A1 (en) Mower
US4694640A (en) Mowing machine for cutting hay and cereal grass
JPS639806B2 (pl)
BR112014000916B1 (pt) Montagem de plataforma para uma colheitadeira
US3192693A (en) Trimmer attachment for power lawn mower
US2634571A (en) Rotary hinged disk type mower
US2479510A (en) Stalk cutter
US4314435A (en) Foliage trimmer
KR101234685B1 (ko) 관리기 부착형 작물 덩굴 처리기
US3862539A (en) Ground clearing attachment for tractors
US4478027A (en) Mower-conditioner
US5350020A (en) Multi-crop harvester/windrower implement
US3796268A (en) One-row crop cutting or digging machine
US3529412A (en) Crop chopper
US2986864A (en) Rotary stalk cutter
PL174132B1 (pl) Kosiarka sadownicza
WO1991011903A1 (en) Straw treatment apparatus
EP3578029B1 (en) Rotary sickle cutting system for an agricultural vehicle
JP5680333B2 (ja) 刈取り作業機
RU2438290C2 (ru) Подвижное оборудование для косьбы растений и картер для него
US5287682A (en) Mower
US3058286A (en) Power mowers
US20220256771A1 (en) Arrangement of equipment, working vehicle and method in particular for maintaining green areas, mowing, soil tillage, or harvesting raw or cereal crops