PL173956B1 - Układ sterowania napędem elektromagnesowym stycznika, zwłaszcza próżniowego - Google Patents

Układ sterowania napędem elektromagnesowym stycznika, zwłaszcza próżniowego

Info

Publication number
PL173956B1
PL173956B1 PL94303430A PL30343094A PL173956B1 PL 173956 B1 PL173956 B1 PL 173956B1 PL 94303430 A PL94303430 A PL 94303430A PL 30343094 A PL30343094 A PL 30343094A PL 173956 B1 PL173956 B1 PL 173956B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rectifier
electromagnetic drive
control
control block
rectified current
Prior art date
Application number
PL94303430A
Other languages
English (en)
Other versions
PL303430A1 (en
Inventor
Tadeusz Lemański
Ryszard Kubański
Ireneusz Kwiatek
Original Assignee
Apator Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Apator Sa filed Critical Apator Sa
Priority to PL94303430A priority Critical patent/PL173956B1/pl
Publication of PL303430A1 publication Critical patent/PL303430A1/xx
Publication of PL173956B1 publication Critical patent/PL173956B1/pl

Links

Landscapes

  • Rectifiers (AREA)

Abstract

Układ sterowania napędem elektromagnesowym stycznika, zwłaszcza próżniowego złożony z prostownika, napędu elektromagnesowego, bloku sterowania układu, bloku sterowania prądu wyprostowanego, znamienny tym, że wyjście prądu wyprostowanego prostownika (1) połączone jest z napędem elektromagnesowym (2) poprzez blok sterowania (4) prądu wyprostowanego, który jest połączony wejściem sterującym (a) z wyjściem bloku sterowania (3) układu oraz z wejściem prądu przemiennego prostownika (1).

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ elektryczny sterowania napędem elektromagnesowym stycznika, zwłaszcza próżniowego.
Znany jest z opisu patentowego 130276 układ elektryczny sterowania napędem elektromagnesowym stycznika, zawierający układ prostowania, przy czym przed rozruchem następuje zasilanie napędu elektromagnesowego napięciem wyprostowanym dwupołówkowo, zaś po rozruchu z opóźnieniem następuje przełączenie prostownika na zasilanie napięciem wyprostowanym jednopołówkowo.
Znane są również inne w tym oszczędnościowe układy zasilania i sterowania napędów elektromagnesowych styczników na przykład z opisu patentowego 147110.
Sterowanie znanymi układami napędów elektromagnesowych odbywa się od strony zasilania prądem przemiennym lub prądem wyprostowanym. Stanowi to istotne wady tych układów, gdyż w pierwszym przypadku następuje znaczne wydłużenie czasów wyłączania, zaś w drugim przypadku występują niekorzystne zjawiska łukowe, powodujące uszkodzenia elementów łączeniowych, zagrażające bezpiecznej pracy, zwłaszcza w górnictwie.
Układ elektryczny według wynalazku eliminuje powyższe wady.
Układ sterowania napędem elektromagnesowym stycznika zwłaszcza próżniowego według wynalazku składa się z prostownika, napędu elektromagnesowego, bloku sterowania układu i bloku sterowania prądu wyprostowanego. Istota wynalazku polega na tym, że wyjście prądu wyprostowanego prostownika połączone jest z napędem elektromagnesowym poprzez blok
173 956 sterowania prądu wyprostowanego, który jest połączony wejściem sterującym z wyjściem bloku sterowania układu oraz z wejściem prądu przemiennego prostownika.
W układzie sterowania prostownik przed rozruchem napędu elektromagnesowego sygnałem sterującym jest przełączany na układ prostowania dwupołówkowego, zaś po rozruchu tego napędu elektromagnesowego z opóźnieniem prostownik jest przełączany na układ prostowania jednopołówkowego.
W innej odmianie układ sterowania napędem elektromagnesowym stycznika, zwłaszcza próżniowego składa się z prostownika, napędu elektromagnesowego, bloku sterownia układu, bloku sterowania prądu wyprostowanego i bloku sterowania prądu przemiennego. Charakteryzuje się tym, że wyjście prądu wyprostowanego prostownika połączone jest z napędem elektromagnesowym poprzez blok sterowania prądu wyprostowanego, który jest połączony wejściem sterującym z wyjściem bloku sterowania układu oraz z wejściem bloku sterowania prądu przemiennego. Wyjście bloku sterowania prądu przemiennego połączone jest z wejściem prądu przemiennego prostownika.
W układzie sterowania prostownik przed rozruchem napędu elektromagnesowego sygnałem sterującym jest przełączany na układ prostowania dwupołówkowego, zaś po rozruchu tego napędu elektromagnesowego z opóźnieniem prostownik jest przełączany na układ prostowania jednopołówkowego.
Zaletą układu według wynalazku jest ograniczenie niekorzystnych zjawisk łukowych na elementach łączeniowych przy krótkich czasach wyłączania napędu elektromagnesowego.
Wynalazek jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunkach, z których fig. 1 przedstawia układ podstawowy, fig. 2 przedstawia układ podstawowy z prostownikiem, umożliwiającym przełączanie układu prostowania dwupołówkowego na układ jednopołówkowy, fig. 3 i fig. 4 przedstawiają odpowiedniki układów fig. 1 i fig. 2, zawierające dodatkowo blok sterownia prądu przemiennego.
Układ przedstawiony na fig. 1 zawiera prostownik 1, którego wyjście połączone jest z napędem elektromagnesowym 2 poprzez blok sterowania 4 prądu wyprostowanego, który jest połączony wejściem sterującym a z wyjściem bloku sterowania 3 układu oraz z wejściem prądu przemiennego prostownika 1.
Układ przedstawiony na fig. 3 zawiera prostownik 1, którego wyjście prądu wyprostowanego połączone jest z napędem elektromagnesowym 2 poprzez blok sterowania 4 prądu wyprostowanego, który jest połączony swoim wejściem sterującym a z wyjściem bloku sterowania 3 układu oraz z wejściem bloku sterowania 5 prądu przemiennego, którego wyjście połączone jest z wejściem prądu przemiennego prostownika 1.
Układy przedstawione na fig. 2 i fig. 4, zawierają prostownik 1, który przed rozruchem napędu elektromagnesowego 2 sygnałem sterującym b jest przełączany na układ prostowania dwupołówkowego, zaś po rozruchu tego napędu elektromagnesowego 2 z opóźnieniem τ prostownik 1 jest przełączany na układ prostowania jednopołówkowego.
Zasada działania układu przedstawionego na fig. 1 jest następująca: po podaniu napięcia przemiennego przez blok sterowania 3 układu podane zostaje napięcie przemienne na wejście prostownika 1, z którego wyjścia napięcie wyprostowane jest podane do napędu elektromagnesowego 2 poprzez blok sterowania 4 prądu wyprostowanego, który jest sterowany wejściem sterującym a po załączeniu napięcia przez blok sterowania 3 układu.
Z chwilą wyłączenia napięcia przemiennego przez blok sterowania 3 układu zostaje wyłączone napięcie zasilania z prostownika 1, a poprzez sygnał sterujący b wyłączony zostaje blok sterowania 4 prądu wyprostowanego, który wyłączy napięcie zasilania napędu elektromagnesowego 2. Wyłączenie wyprzedzające napięcia zasilającego wejście prostownika 1 w stosunku do wyłączenia napięcia wyprostowanego napędu elektromagnesowego 2 przez blok sterowania 4, pozwala uzyskać krótkie czasy wyłączania przy znacznym zmniejszeniu wpływu niekorzystnych efektów łączeniowych w obwodzie prądu wyprostowanego.
173 956
Zasada działania układu przedstawionego na fig. 2 jest podobna z tym, że prostownik 1 po rozruchu jest przełączany z układu prostowania dwupołówkowego na układ prostowania jednopołówkowego z opóźnieniem τ, realizowanym przez sygnał przełączający b doprowadzany z bloku przełączającego 6 sterowanego z napędu elektromagnesowego 2 lub doprowadzany z zewnętrznego układu sterującego.
Układy przedstawione na fig. 3 i fig. 4 zawierają dodatkowo blok sterowania 5 prądu przemiennego umożliwiający sterowanie wówczas, gdy nie jest wymagane szybkie wyłączenie napędu elektromagnesowego 2 na przykład do sterowania manewrowego. Wyłączanie szybkie układu jest analogiczne jak dla układów przedstawionych na rysunkach fig. 1 i fig. 2 i może być wykorzystane do wyłączenia stycznika w przypadku zwarć w torach głównych stycznika.
Fig.1
Fig.3
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ sterowania napędem elektromagnesowym stycznika, zwłaszcza próżniowego złożony z prostownika, napędu elektromagnesowego, bloku sterowania układu, bloku sterowania prądu wyprostowanego, znamienny tym, że wyjście prądu wyprostowanego prostownika (1) połączone jest z napędem elektromagnesowym (2) poprzez blok sterowania (4) prądu wyprostowanego, który jest połączony wejściem sterującym (a) z wyjściem bloku sterowania (3) układu oraz z wejściem prądu przemiennego prostownika (1).
  2. 2. Układ sterowania według zastrz. 1, znamienny tym, że prostownik (1) przed rozruchem napędu elektromagnesowego (2) sygnałem sterującym (b) jest przełączany na układ prostowania dwupołówkowego, zaś po rozruchu tego napędu elektromagnesowego (2) z opóźnieniem (τ) prostownik (1) jest przełączany na układ prostowania jednopołówkowego.
  3. 3. Układ sterowania napędem elektromagnesowym stycznika, zwłaszcza próżniowego złożony z prostownika, napędu elektromagnesowego, bloku sterowania układu, bloku sterowania prądu wyprostowanego i bloku sterowania prądu przemiennego, znamienny tym, że wyjście prądu wyprostowanego prostownika (1) połączone jest z napędem elektromagnesowym (2) poprzez blok sterowania (4) prądu wyprostowanego, który jest połączony wejściem sterującym (a) z wyjściem bloku sterowania (3) układu oraz z wejściem bloku sterowania (5) prądu przemiennego, którego wyjście połączone jest z wejściem prądu przemiennego prostownika (1).
  4. 4. Układ sterowania według zastrz. 3, znamienny tym, że prostownik (1) przed rozruchem napędu elektromagnesowego (2) sygnałem sterującym (b) jest przełączany na układ prostowania dwupołówkowego, zaś po rozruchu tego napędu elektromagnesowego (2) z opóźnieniem (τ) prostownik (1) jest przełączany na układ prostowania jednopołówkowego.
PL94303430A 1994-05-11 1994-05-11 Układ sterowania napędem elektromagnesowym stycznika, zwłaszcza próżniowego PL173956B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94303430A PL173956B1 (pl) 1994-05-11 1994-05-11 Układ sterowania napędem elektromagnesowym stycznika, zwłaszcza próżniowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94303430A PL173956B1 (pl) 1994-05-11 1994-05-11 Układ sterowania napędem elektromagnesowym stycznika, zwłaszcza próżniowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL303430A1 PL303430A1 (en) 1995-11-13
PL173956B1 true PL173956B1 (pl) 1998-05-29

Family

ID=20062402

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94303430A PL173956B1 (pl) 1994-05-11 1994-05-11 Układ sterowania napędem elektromagnesowym stycznika, zwłaszcza próżniowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL173956B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL303430A1 (en) 1995-11-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1054503A3 (en) Method and apparatus for supplying AC power while meeting the european flicker and harmonic requirements
EP0875983A3 (en) A power supply apparatus
DE60229157D1 (de) Elektromotorantrieb
EP1052759A3 (en) Uninterruptible duplexed power supply system
GB1326276A (en) Apparatus for the smooth switching on of an electrical load
PL173956B1 (pl) Układ sterowania napędem elektromagnesowym stycznika, zwłaszcza próżniowego
ES2107791T3 (es) Procedimiento para la controlacion de un conmutador electronico y conmutador electronico.
PL176270B1 (pl) Układ samoczynnego zabezpieczania silników pomp obiegowych i cyrkulacyjnych
ES8700792A1 (es) Un circuito excitador por solenoide de corriente continua
CA2495606A1 (en) Device for controlling power by phase control, and method for reducing harmonic waves
GB2344936A (en) Starter switch
KR200215855Y1 (ko) 산업용 브레이크 제어 전원장치
JPS6412720A (en) Solid-state relay
RU2153726C1 (ru) Устройство форсированного управления электромагнитом
SU788192A1 (ru) Устройство питани электромагнитного привода посто нного тока
RU2000102849A (ru) Стабилизатор трехфазного напряжения
JPS5927179B2 (ja) 電源の突入電流制限回路
SU760343A1 (en) Rectifying device for magnetization
PL175658B1 (pl) Układ sterowania napędu elektromagnesowego stycznika
PL130276B1 (en) Electric control network of dc electromagnet drive,especially for contactor
PL76232B2 (pl)
RU94020220A (ru) Устройство для управления преобразователем частоты
JPS5592912A (en) Power source unit
GB2253531A (en) Energy saving motor control device
RU93038251A (ru) Устройство для токовой защиты линий от токов короткого замыкания