PL170752B1 - Przenośnik taśmowy górniczy - Google Patents

Przenośnik taśmowy górniczy

Info

Publication number
PL170752B1
PL170752B1 PL30005293A PL30005293A PL170752B1 PL 170752 B1 PL170752 B1 PL 170752B1 PL 30005293 A PL30005293 A PL 30005293A PL 30005293 A PL30005293 A PL 30005293A PL 170752 B1 PL170752 B1 PL 170752B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
conveyor
belt
intermediate frame
frames
Prior art date
Application number
PL30005293A
Other languages
English (en)
Other versions
PL300052A1 (en
Inventor
Stanislaw Jagosz
Jerzy Byrski
Stanislaw Zadlo
Edward Koszela
Original Assignee
Katowicki Holding Weglowy Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Katowicki Holding Weglowy Sa filed Critical Katowicki Holding Weglowy Sa
Priority to PL30005293A priority Critical patent/PL170752B1/pl
Publication of PL300052A1 publication Critical patent/PL300052A1/xx
Publication of PL170752B1 publication Critical patent/PL170752B1/pl

Links

Landscapes

  • Structure Of Belt Conveyors (AREA)

Abstract

Przenośnik taśmowy górniczy wyposażony w zespół napędowy, silniki napędowe i zwrotnię, znamienny tym, że zabudowany na ramie (4) zespół napędowy (2)jest osadzony i ustalony na ramie pośredniej (6) oraz zabudowana na ramie (11) zwrotnia (10) dogodnie jest osadzona i ustalona na oddzielnej ramie pośredniej (6) przesuwnie w kierunku poprzecznym do kierunku biegu taśmy (9) przenośnika, a z obu stron ramy (6) pośredniej, na której osadzony jest zespół napędowy (2) znajdują się usytuowane poprzecznie do kierunku biegu taśmy (9) przenośnika, ramy (7) wyposażone w prowadniki (8), w którym osadzone są i ustalone napędowe silniki (3), przy czym ramy (6) i ramy (7) są zakotwione w fundamencie.

Description

Przedmiotem wynalazku jest przenośnik taśmowy górniczy przeznaczony do odstawy urobku na głównych drogach transportowych w kopalniach węgla w chodnikach kopalnianych podścianowych i zbiorczych.
Znane są przenośniki taśmowe górnicze składające się z napędu z wysięgnikiem, który wykonany jest z ceowników stanowiących ramę stałą i z blach bocznych stanowiących ramę wysuwną. Wymiary skrajne napędu utrzymywane są w granicach możliwie małych, co pozwala na zabudowanie go w niskich i w wąskich wyrobiskach podziemnych. Napęd przenośnika taśmowego wyposażony jest w dwa bębny napędowe, które dzięki dużemu kątowi opasania zapewniają dostateczne sprzężenie cierne pomiędzy nimi a taśmą transportującą urobek. Sprzężenie to wystarcza do nadania ruchu posuwistego taśmie, która ułożona jest na obracających się krążnikach konstrukcji nośnej. Napęd przenośnika taśmowego składa się z głowicy, przekładni zębatej, sprzęgieł i silników. Całość napędu zabudowana jest na ramie, która zakotwiona jest w fundamencie wykonanym w spągu. Rama fundamentowa wykonana jest z ceowników i wiąże w jedną całość głowicę napędu przenośnika, przekładnię i silniki. Konstrukcja ramy jest symetryczna w płaszczyźnie poziomej, co pozwala na odwracanie jej o 180°, przebudowę podstawy pod przekładnię i silnik oraz na umieszczanie przekładni wraz z silnikiem z prawej lub z lewej strony napędu w zależności od warunków lokalnych. W przeciwległym końcu przenośnika taśmowego znajduje się zwrotnie, służąca do nawrotu biegu taśmy nośnej. Zwrotnia składa się z blach bocznych łączonych wspornikami. Pomiędzy blachami bocznymi założony jest na osi bęben, na którym nawinięta jest taśma nośna przenośnika. Zwrotnia od dołu mocowana jest do szyn, które zakotwione są w fundamencie wykonanym w spągu. Podobnie jak zwrotnia montowany jest w miejscu pracy przenośnika jego zespół napędowy. Całość napędu osadzona jest na jednej ramie, która montowana jest w sposób stały do wykonanego w spągu fundamentu.
Niedogodnością takiego rozwiązania konstrukcyjnego jest montaż przenośników na stanowisku pracy w sposób stały i nieprzesuwny. Stwarza to duże trudności w przypadku zaistniałej konieczności przesunięcia przenośnika. Konieczność taka istnieje w trakcie urabiania węgla, kiedy to wymagane jest dosunięcie przenośnika w kierunku ociosu. W takim przypadku koniecznym jest dokonanie demontażu ramy i po przesunięciu przenośnika na wymaganą odległość ponowne jej kotwienie w fundamencie. Ponieważ zwrotnia jest także w sposób trwały i nieprzesuwny mocowana na fundamencie, często dla ułatwienia pracy przesuwa się jedynie napęd pozostawiając mocowanie zwrotni na poprzednim miejscu. Powoduje to zmianę kąta ustawienia taśmy w płaszczyźnie poziomej. Przy małych przesunięciach napędu można przy pomocy śrub regulacyjnych korygować ustawienie bębnów, na których nawinięta jest taśma, jednakże zakres takiej regulacji jest ograniczony i w związku z tym często zachodzą przypadki, że taśma jest zbyt jednostronnie naciągnięta, co powoduje nierównomierny jej bieg, ocieranie o sąsiadujące elementy konstrukcyjne i szybsze jej zużycie.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji przenośnika taśmowego, która co najmniej zmniejszy wykazane wyżej niedogodności.
Rozwiązanie według wynalazku polega na tym, że zespół napędowy przenośnika taśmowego mocowany na ramie, jest osadzony i ustalony na ramie pośredniej oraz mocowana na ramie zwrotniajest osadzona i ustalona na oddzielnej ramie pośredniej w sposób przesuwny w kierunku poprzecznym do biegu taśmy przenośnika. Rama pośrednia jest zakotwiona w fundamencie wykonanym w spągu. Z obu stron ramy pośredniej, na której mocowany jest zespół napędowy przenośnika mocowane są w fundamencie oddzielne ramy z prowadnikami, na których osadzone są przesuwnie silniki przenośnika. Prowadniki są ułożone i zakotwione w fundamencie poprzecznie do kierunku biegu taśmy przenośnika taśmowego. Rama pośrednia wykonanajest w formie prostokątnej kratownicy, którą stanowią dwa kształtowniki usytuowane równolegle do biegu taśmy przenośnika i są zakotwione w fundamencie. Na kształtownikach tych ułożone są prostopadle i połączone z nimi w sposób nierozłączny prowadniki, z których każdy wykonany jest z dwu kątowników ustawionych w pobliżu siebie w taki sposób, że tworzą szczelinę, w której umieszczone są i ustalone śruby montażowe ramy napędu bądź ramy zwrotni.
Rozwiązanie według wynalazku zapewnia możliwość szybkiego i łatwego przesuwania przenośnika taśmowego w kierunku poprzecznym do kierunku biegu taśmy przenośnika bez konieczności demontażu zakotwionej w fundamencie ramy pośredniej. Pozwala to także na prawidłowy montaż przenośnika taśmowego w miejscu pracy i dokładne ustawienie zespołu napędowego, silników i zwrotni względem siebie, co zapewnia osiągnięcie dobrych warunków eksploatacyjnych taśmy przenośnika i znacznie przyczynia się do zwiększenia jej trwałości.
Rozwiązanie według wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawi a przenośnik taśmowy górniczy w widoku z przodu bez ramy pośredniej, fig. 2 - przedstawia przenośnik taśmowy w widoku z góry bez ramy pośredniej, fig. 3 przedstawia przestrzennie konstrukcję ram pośrednich oraz prowadniki, na których osadzone są silniki przenośnika taśmowego i zespół napędowy.
Przenośnik taśmowy górniczy składa się z wysięgnika 1 z zespołem napędowym 2 i z silników 3. Zespół napędowy 2 przedłużony wysięgnikiem stanowi wysypową końcówkę przenośnika taśmowego. Wysięgnik 1 składa się z głowicy wysypowej, którą stanowi bęben obracający się na stałej osi i osadzony między ścianami bocznymi. Położenie osi bębna w płaszczyźnie poziomej można regulować śrubami regulacyjnymi w zakresie 100 mm z każdej strony. Zespół napędowy 2 stanowi przekładnia stożkowo-walcowa, w której zabudowana jest para kół zębatych o określonym przełożeniu, przenoszących napęd. Zespół napędowy mocowany jest na ramie 4, w której od spodu znajdują się śruby montażowe 5. Rama 4 osadzona jest na ramie pośredniej 6, która zakotwiona jest w wykonanym w spągu fundamencie. Po obu stronach ramy pośredniej 6 zakotwione są oddzielnie w fundamencie ramy 7 z prowadnikami 8. Ramy 7 ułożone są prostopadle do kierunku biegu taśmy 9 przenośnika. Na prowadnikach 8 osadzone są w sposób przesuwny i ustalane silniki 3 napędowe przenośnika. Po przeciwnej stronie zespołu napędowego 2 przenośnika znajduje się zwrotnia 10 mocowana do ramy 11, która osadzona i ustalona jest w oddzielnej ramie pośredniej 6 przesuwnie w kierunku poprzecznym do kierunku biegu taśmy 9 przenośnika.
Rama pośrednia 6, na której osadzona jest zwrotnia 10 jest zakotwiona w fundamencie. Rama pośrednia 6 wykonana jest w formie prostokątnej kratownicy i składa się z dwu kształ4
170 752 towników 12 ułożonych równolegle do kierunku biegu taśmy 9 przenośnika i zakotwionych w fundamencie. Na kształtownikach 12 ułożone są prostopadle do nich prowadniki 8, które połączone są z kształtownikami 12 w sposób nierozłączny. Prowadniki 8 wykonane są z dwu kątowników ustawionych w pobliżu siebie w taki sposób, że tworzą szczelinę 13, w której umieszczone są i ustalone śruby montażowe ramy 5 zespołu napędowego lub ramy 11 zwrotnic 10 po nałożeniu każdej z tych ram 4 i 10 na oddzielnych ramy pośrednich 6.
170 752
170 752
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (4)

Zastrzeżenia patentowe
1. Przenośnik taśmowy górniczy wyposażony w zespół napędowy, silniki napędowe i zwrotnię, znamienny tym, że zabudowany na ramie (4) zespół napędowy (2) jest osadzony i ustalony na ramie pośredniej (6) oraz zabudowana na ramie (11) zwrotnia (10) dogodnie jest osadzona i ustalona na oddzielnej ramie pośredniej (6) przesuwnie w kierunku poprzecznym do kierunku biegu taśmy (9) przenośnika, a z obu stron ramy (6) pośredniej, na której osadzony jest zespół napędowy (2) znajdują się usytuowane poprzecznie do kierunku biegu taśmy (9) przenośnika, ramy (7) wyposażone w prowadniki (8), w którym osadzone są i ustalone napędowe silniki (3), przy czym ramy (6) i ramy (7) są zakotwione w fundamencie.
2. Przenośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że rama pośrednia (6) wykonana jest w formie kratownicy i składa się z kształtowników (12) ułożonych równolegle do kierunku biegu taśmy (9) przenośnika, na których ułożone są prostopadle i mocowane do nich nierozłącznie prowadniki (8).
3. Przenośnik według zastrz. 2, znamienny tym, że przenośniki (8) wykonane są z dwu kątowników ustawionych w pobliżu siebie w taki sposób, że tworzą szczelinę (13), w której umieszczone są śruby montażowe (5).
4. Przenośnik według zastrz. 3, znamienny tym, że w dolnej części ramy (4) i ramy (11) oraz podstawy silnika (3) usytuowane są śruby montażowe (5).
PL30005293A 1993-08-12 1993-08-12 Przenośnik taśmowy górniczy PL170752B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30005293A PL170752B1 (pl) 1993-08-12 1993-08-12 Przenośnik taśmowy górniczy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30005293A PL170752B1 (pl) 1993-08-12 1993-08-12 Przenośnik taśmowy górniczy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL300052A1 PL300052A1 (en) 1995-02-20
PL170752B1 true PL170752B1 (pl) 1997-01-31

Family

ID=20060684

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL30005293A PL170752B1 (pl) 1993-08-12 1993-08-12 Przenośnik taśmowy górniczy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL170752B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8985703B2 (en) 2010-07-09 2015-03-24 Joy Mm Delaware, Inc. Continuous-extraction mining system

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8985703B2 (en) 2010-07-09 2015-03-24 Joy Mm Delaware, Inc. Continuous-extraction mining system
US8985704B2 (en) 2010-07-09 2015-03-24 Joy Mm Delaware, Inc. Continuous-extraction mining system

Also Published As

Publication number Publication date
PL300052A1 (en) 1995-02-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4037876A (en) Tightening arrangement for longwall mining machine cable and conveyor
RU2013556C1 (ru) Погрузочное устройство для загрузки отбитой породы
CA2964632C (en) Conveyor system and support frame therefor
US20100276258A1 (en) Belt Conveyors and Mining
GB2186857A (en) Crawler mounted conveying train
US6123028A (en) Conveyor for a load-moving system
US5645158A (en) Extensible continuous haulage system
US5590757A (en) Extensible continuous haulage system
PL170752B1 (pl) Przenośnik taśmowy górniczy
CA2296512C (en) Guide channel structure
RU2679086C1 (ru) Приводное устройство для ленты, мобильное транспортировочное устройство и способ
US3762532A (en) Portable belt conveyor
US2642006A (en) Track positioned car-feeding mechanism
US6823978B2 (en) Crawler mounted transfer station
CA2708373C (en) An apparatus for forming an underground tunnel
US3992060A (en) Conveying apparatus
US4764061A (en) Clamping mechanism for an automatic drilling machine
US3647050A (en) Sprocket drive tensioning mount for conveyors
CN219839098U (zh) 给料装置
RU2724815C1 (ru) Мостовой блок пролетного строения
SU967880A1 (ru) Крутонаклонный ленточный конвейер
RU2102603C1 (ru) Шахтный емкостный конвейер
SU925788A1 (ru) Телескопический ленточный конвейер
CN117886067A (zh) 一种履带式电机轨道及其收展方法
RU2044890C1 (ru) Штрековый перегрузочный пункт