PL169711B1 - Prefabrykowany blok brukowy - Google Patents
Prefabrykowany blok brukowyInfo
- Publication number
- PL169711B1 PL169711B1 PL29583592A PL29583592A PL169711B1 PL 169711 B1 PL169711 B1 PL 169711B1 PL 29583592 A PL29583592 A PL 29583592A PL 29583592 A PL29583592 A PL 29583592A PL 169711 B1 PL169711 B1 PL 169711B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- tooth
- paving
- block
- prefabricated
- section
- Prior art date
Links
Landscapes
- Road Paving Structures (AREA)
Abstract
Prefabrykowany blok brukowy stanowiący
element nawierzchni brukowej, który na przeciwległych,
płaskich powierzchniach bocznych ma
ukształtowane komplementarne, zazębiające się
elementy, które w sąsiadującym układzie bloków
brukowych zazębione są ze sobą, przy czym każda
powierzchnia boczna ma co najmniejjeden ząb ryglujący,
który wchodzi w lukę na ząb, znajdującą się
w granicznym prefabrykowanym blokubrukowym,
a z jednego bloku zęba usytuowany jest wypukle
wysklepiony boczny odcinek powierzchniowy,
natomiast z drugiego boku zęba usytuowany jest
wklęsło wysklepiony boczny odcinek powierzchniowy,
znamienny tym, że luka (3) na ząb oraz
wklęsły, boczny odcinek powierzchniowy (5) mają
płaskie części, w które po ułożeniu, wchodzą
odpowiednio, ząb ryglujący (2) oraz wypukły boczny
odcinek powierzchniowy (4) sąsiedniego prefabrykowanego
bloku brukowego, tworząc zazębienie z
niewielkim luzem.
Description
Przedmiotem wynalazku jest prefabrykowany blok brukowy z elementami zazębienia uformowanymi komplementarnie na przeciwległych ścianach bocznych.
Takie bloki brukowe znane są w różnych wariantach wykonania, przy czym na ogół elementy zazębienia tak są uformowane, że w ułożonym bruku zazębiają się one praktycznie bez luzu, aby wyeliminować wzajemne przesuwanie się bloków. Szczeliny pomiędzy sąsiednimi blokami są wtedy tak wąskie, że nie muszą być zasypywane piaskiem.
Znane są również bloki brukowe, które wprawdzie posiadają zazębiające się bez luzu elementy zazębienia, jednak mają wtedy również powierzchnie, które w ułożonym bruku znajdują się względem siebie w określonym odstępie. Również w tym przypadku wzajemny ruch bloków jest praktycznie wykluczony, jednak muszą być one zasypywane piaskiem. Przy wytwarzaniu prefabrykowanych bloków brukowych pewne niedokładności są nie do uniknięcia. Zwłaszcza, gdy masa na prefabrykaty betonowe ma zbyt dużą wilgotność, to kształt bloku uwypukla się przez co w niewielkim stopniu powiększa się szerokość bloków. Ma to ten skutek, zwłaszcza przy wytwarzaniu bloków brukowych o falistym zarysie zewnętrznym, że bloki w stanie ułożonym odstają od siebie, gdyż komplementarne powierzchnie, dopasowane kształtowo, nie mogą do siebie dokładnie przylegać. Przy większych układanych powierzchniach powstaje nieładny ich wygląd, odbiegający od żądanych prostych krawędzi.
Zadaniem wynalazku jest więc opracowanie prefabrykowanego bloku brukowego z komplementarnymi elementami zazębienia, które uniemożliwiają wzajemne przesuwanie się bloków po
169 711 3 ich ułożeniu i nie wymagają zasypywania piaskim, dopuszczalny jest jednak pewien wzajemny stopień swobody bloków, zwłaszcza lekkie ich wzajemne przechylenie.
Według wynalazku zadanie to zostało rozwiązane przez prefabrykowany blok stanowiący element nawierzchni brukowej, który na przeciwległych, płaskich powierzchniach bocznych ma ukształtowane komplementarne, zazębiające się elementy, które w sąsiadującym układzie bloków brukowych zazębione są ze sobą, przy czym każda powierzchnia boczna ma co najmniej jeden ząb ryglujący, który wchodzi w lukę na ząb, znajdującą się w graniczącym prefabrykowanym bloku brukowym, a z jednego bloku zęba usytuowany jest wypukłe wysklepiony boczny odcinek powierzchniowy, natomiast z drugiego boku zęba usytuowany jest wklęsło wysklepiony boczny odcinek powierzchniowy, przy czym prefabrykowany blok brukowy charakteryzuje się tym, że luka na ząb oraz wklęsły, boczny odcinek powierzchniowy mają płaskie części, w które, po ułożeniu, wchodzą odpowiednio, ząb ryglujący oraz wypukły boczny odcinek powierzchniowy sąsiedniego prefabrykowanego bloku brukowego, tworząc zazębienie z niewielkim luzem.
Korzystne jest, gdy powierzchnia główki zęba ryglującego i podstawa luki na ząb, są co najmniej podobnie płaskie.
Według wynalazku na każdej ścianie bocznej bloku brukowego, co najmniej raz uformowana jest grupa elementów zazębienia, która kolejno zawiera odcinek wypukły, miejsce wgłębione lub lukę, ząb i odcinek wklęsły.
Ponadto korzystne jest, gdy wypukły odcinek ma zarys równomiernie zakrzywiony, korzystnie kolisty, natomiast wklęsły odcinek ma płaską część środkową, przy czym krawędzie boczne prefabrykowanego bloku brukowego uformowane są jako ząb narożny usytuowany pomiędzy odcinkiem wypukłym i odcinkiem wklęsłym.
Korzystne jest również, gdy ząb blokujący ma zbocza, o różnej stromości, a bardziej strome zbocze zęba przylega do luki na ząb.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia blok w widoku perspektywicznym, fig. 2 - wycinek bruku, a fig. 3 przedstawia część bruku w widoku z boku.
Prefabrykowany blok brukowy 1 przedstawiony na fig. 1 posiada w zasadzie kształt kwadratowy z czterema jednakowo uformowanymi ścianami bocznymi, z cyklicznie powtarzającymi się elementami zazębienia względnie częściami powierzchniowymi. Każda ściana boczna posiada jeden ząb ryglujący 2 o jednym stosunkowo stromym zboczu 2a i drugim mniej stromym zboczu 2b. Po stromym zboczu 2a zęba ryglującego 2 następuje luka 3 o płaskim przebiegu. Do tej luki 3 przylega wypukły, boczny odcinek powierzchniowy 4, którego profil stanowi równomierna krzywizna względnie ma on kształt kolisty. Do mniej stromego zbocza 2b zęba ryglującego 2 przylega wklęsły odcinek powierzchniowy 5 o lekko wypukłych zboczach i płaskiej części środkowej. Naroża bloku wykonane są jako zęby 6 o stosunkowo mało nachylonych zboczach. Jak wspomniano, części 2 do 5 ścian bocznych powtarzają się cyklicznie na wszystkich czterech ścianach bloku.
Jak pokazano na fig. 2, oprócz bloków 1 kwadratowych według fig. 1, blok 7 mogą być również prostokątne. Te prostokątne bloki na krótszych blokach uformowane są tak jak bloki kwadratowe, a na dłuższych bokach ta sama grupa elementów zazębienia powtarza się po sobie dwa razy. Fig. 2 prezdstawia jak położone obok siebie bloki zazębiają się z niewielkiem luzem, przy czym zawsze stykają się wzdłuż jednej linii wypukłe odcinki powierzchniowe 4 z płaską częścią środkową 5 sąsiedniego bloku, określając tym samym jednoznacznie wzajemny odstęp bloków, podczas gdy zęby ryglujące 2 z pewnym luzem wchodzą w luki 3. Również położenie bloków brzegowych, które dotykają obrzeża zaznaczonego na fig. 2 linią 8, określone jest jednoznacznie przez przyleganie dwóch najwyższych miejsc ścian bocznych, mianowicie zęba ryglującego 2 i zęba narożnego 6 usytuowanego przy wklęsłym odcinku powierzchniowym. Mimo niewielkiego luzu istniejącego pomiędzy zębami ryglującymi 2 i lukami 3 na zęby, bloki zabezpieczone są wystarczająco przed wzajemnym przesunięciem lub obrotem. Dzięki istniejącemu luzowi i liniowym stykiem pomiędzy sąsiednimi blokami istnieje jednak pewna możliwość ruchu, gdyż poszczególne bloki mogą być lekko przechylane względem sąsiednich bloków, jak pokazano na fig. 3.
Wspomniany luz pomiędzy sąsiednimi, ułożonymi blokami o zwykłej wielkości, może wynosić przykładowo około 1 mm, natomiast różnica poziomów pomiędzy najwyższym i najniższym miejscem ścian bocznych może wynosić przykładowo około 4 mm. Wspomniana możliwość ruchu
169 711 bloków umożliwia układanie bruku w nierównych miejscach, np. w przejściu z poziomego podestu do nachylonego wjazdu do garażu.
Poza przedstawionymi blokami, mogą być tworzone bloki o innym kształcie i wielkości, np. bloki kwadratowe o podwójnej lub potrójnej długości bloków, bloki kątowe lub bloki S, jeżeli tylko ściany boczne posiadają przynajmniej po jednej grupie elementów zazębienia 2 do 5.
169 711 oo
un
HG.3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł
Claims (7)
- Zastrzeżenia patentowe1. Prefabrykowany blok brukowy stanowiący element nawierzchni brukowej, który na przeciwległych, płaskich powierzchniach bocznych ma ukształtowane komplementarne, zazębiające się elementy, które w sąsiadującym układzie bloków brukowych zazębione są ze sobą, przy czym każda powierzchnia boczna ma co najmniej jeden ząb ryglujący, który wchodzi w lukę na ząb, znajdującą.się w granicznym prefabrykowanym bloku brukowym, a z jednego bloku zęba usytuowany jest wypukłe wysklepiony boczny odcinek powierzchniowy, natomiast z drugiego boku zęba usytuowany jest wklęsło wysklepiony boczny odcinek powierzchniowy, znamienny tym, że luka (3) na ząb oraz wklęsły, boczny odcinek powierzchniowy (5) mają płaskie części, w które po ułożeniu, wchodzą odpowiednio, ząb ryglujący (2) oraz wypukły boczny odcinek powierzchniowy (4) sąsiedniego prefabrykowanego bloku brukowego, tworząc zazębienie z niewielkim luzem.
- 2. Prefabrykowany blok brukowy według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia główki zęba ryglującego (2) i podstawa luki (
- 3) na ząb, są co najmniej podobnie płaskie.2. Prefabrykowany blok brukowy według zastrz. 1, albo 2, znamienny tym, że na każdej ścianie bocznej co najmniej raz uformowana jest grupa elementów zazębienia, która kolejno zawiera odcinek wypukły (4), miejsce wgłębione lub lukę (3), ząb (2) i odcinek wklęsły (5).
- 4. Prefabrykowany blok brukowy według zastrz. 1, znamienny tym, że wypukły odcinek (4) ma zarys równomiernie zakrzywiony, korzystnie kolisty, natomiast wklęsły odcinek (5) ma płaską część środkową.
- 5. Prefabrykowany blok brukowy według zastrz. 1, znamienny tym, że krawędzie boczne prefabrykowanego bloku brukowego uformowane są jako ząb narożny (6) usytuowany pomiędzy odcinkiem wypukłym (4) i odcinkiem wklęsłym (5).
- 6. Prefabrykowany blok brukowy według zastrz. 1, albo 2, znamienny tym, że ząb blokujący (2) ma zbocza (2a, 2b) o różnej stromości.
- 7. Prefabrykowany blok brukowy według zastrz. 6, znamienny tym, że bardziej strome zbocze zęba (2a) przylega do luki (3) na ząb.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
EP91810720A EP0530428B1 (de) | 1991-09-06 | 1991-09-06 | Verbundstein |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL295835A1 PL295835A1 (en) | 1993-04-19 |
PL169711B1 true PL169711B1 (pl) | 1996-08-30 |
Family
ID=8208878
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL29583592A PL169711B1 (pl) | 1991-09-06 | 1992-09-04 | Prefabrykowany blok brukowy |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL169711B1 (pl) |
-
1992
- 1992-09-04 PL PL29583592A patent/PL169711B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL295835A1 (en) | 1993-04-19 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5348417A (en) | Compound pavement stone | |
CA2088013C (en) | Interlocking paving stone for closed and open drainage patterns | |
EP2961888B1 (en) | Paving slab for forming a random pattern | |
US5503498A (en) | Paving stone with lateral spacers | |
CA2028357C (en) | Interconnecting paving stones | |
US5201843A (en) | Interlocking paving stone for open drainage ground cover pattern | |
US7270497B2 (en) | Paving element | |
US5186574A (en) | Interlocking ground slab element and method | |
WO1999034075A1 (en) | Interlocking tiles | |
US10968573B2 (en) | Fall protecting flooring element primarily for covering playgrounds and flooring composed therefrom | |
US4067196A (en) | Decorative stone | |
JP4836380B2 (ja) | 人造石からなる建築部材 | |
CZ272992A3 (en) | Coupling block | |
US3435576A (en) | Interlocking building block | |
EP0429271B1 (en) | Building block | |
US5941657A (en) | Floor covering made up of pentagonal concrete moulded parts with joints between them | |
US3464328A (en) | Indented brick and pavement composed of such bricks | |
SK152796A3 (en) | Concrete paving stone | |
PL169711B1 (pl) | Prefabrykowany blok brukowy | |
CA2318617A1 (en) | Shaped brick for erecting walls, in particular dry walls | |
US20220120042A1 (en) | Cobblestone with peripheral structuring and a pavement laid therewith | |
PL185368B1 (pl) | Blok betonowy do kształtowania krajobrazu | |
IE53000B1 (en) | Improvements in or relating to paving or building blocks | |
JP3124419U (ja) | 舗装用ブロック | |
AU7617498A (en) | A paver |