PL169583B1 - Układ elektroniczny do badania żywotności miazgi zębów - Google Patents

Układ elektroniczny do badania żywotności miazgi zębów

Info

Publication number
PL169583B1
PL169583B1 PL29742893A PL29742893A PL169583B1 PL 169583 B1 PL169583 B1 PL 169583B1 PL 29742893 A PL29742893 A PL 29742893A PL 29742893 A PL29742893 A PL 29742893A PL 169583 B1 PL169583 B1 PL 169583B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
testing
analog
output
digital
microcomputer controller
Prior art date
Application number
PL29742893A
Other languages
English (en)
Other versions
PL297428A1 (en
Inventor
Stanislaw Krawczyk
Zbigniew Lukasiak
Radoslaw Purgal
Wieslaw Tomaszewski
Zbigniew Wojcik
Original Assignee
Aparatury Elektromedycznej Fam
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aparatury Elektromedycznej Fam filed Critical Aparatury Elektromedycznej Fam
Priority to PL29742893A priority Critical patent/PL169583B1/pl
Publication of PL297428A1 publication Critical patent/PL297428A1/xx
Publication of PL169583B1 publication Critical patent/PL169583B1/pl

Links

Landscapes

  • Dental Tools And Instruments Or Auxiliary Dental Instruments (AREA)

Abstract

Układ elektroniczny do badania żywotności miazgi zębów zawierający zasilacz i zaciski wyjściowe do podłączania elektrody czynnej i biernej, znamienny tym, że ma sterownik mikrokomputerowy (1) połączony, przezprzetwornik cyfrowo-analogowy(2), ze wzmacniaczem napięcia (3), połączonym, za pośrednictwem modulatora (4), z blokiem wyjściowym (5) testowania warunkówpomiaru, który jest połączony z pierwszym zaciskiem wyjściowym (6) do połączenia elektrody biernej i, za pośrednictwem wyłącznika elektronicznego (7), z drugim zaciskiem wyjściowym (8) do podłączania elektrody czynnej, a także, poprzez przetwornik analogowo-cyfrowy (9), ze sterownikiem mikrokomputerowym (1).

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ elektroniczny do badania żywotności miazgi zębów.
Znany, np. z polskiego zgłoszenia wynalazku P-280956, ogłoszonego w biuletynie Urzędu Patentowego RP nr 3/91 str. 2, aparat stomatologiczny zawiera układ do badania żywotności miazgi zębów, który ma blok sterowania „start-stop“ połączony, przez wyjściowe gniazdo trójbiegunowe, z elektrodą czynną zaopatrzoną we włącznik „start“, a także połączony, poprzez wyjściowe gniazdo dwubiegunowe, z elektrodą bierną zaopatrzoną we włącznik „stop“. Blok sterowania „start-stop“ jest połączony, poprzez generator impulsów i wyłącznik układu z zasilaczem. Elektrody bierna i czynna są połączone z miernikiem cyfrowym, z którym również jest połączony blok sterowania „start-stop“.
Niedogodnością znanego układu elektronicznego jest to, że jego struktura nie zapewnia autotestowania, co w przypadku np. awarii miernika cyfrowego stwarza możliwość postawienia fałszywej diagnozy. Może to powodować niezamierzone otwarcie kanału zęba, czyli znaczne jego osłabienie.
Następną niedogodnością znanego układu jest to, że badanie wykonywane przy użyciu tego układu nie uwzględnia warunków w jakich jest to badanie przeprowadzane. W przypadku złego przygotowania, np. nie dość dokładnego osuszenia badanego zęba, pomiar jest obarczony stosunkowo dużym błędem, co również stwarza możliwość postawienia fałszywej diagnozy.
Układ elektroniczny do badania żywotności miazgi zębów, według wynalazku, zawiera zasilacz i zaciski wyjściowe do podłączania elektrody czynnej oraz biernej i charakteryzuje się tym, że ma sterownik mikrokomputerowy połączony, przez przetwornik cyfrowo-analogowy, ze wzmacniaczem napięcia, który jest połączony, za pośrednictwem modulatora, z blokiem wyjściowymi testowania warunków pomiaru. Blok wyjściowy testowania warunków pomiaru jest połączony z pierwszym zaciskiem wyjściowym do podłączania elektrody biernej i, za pośrednictwem wyłącznika elektronicznego, z drugim zaciskiem wyjściowym do podłączania elektrody czynnej, a także, poprzez przetwornik analogowo-cyfrowy ze sterownikiem mikrokomputerowym.
Zaletą układu elektronicznego do badania żywotności miazgi zębów, według wynalazku jest to, że dzięki zastosowaniu sterownika mikrokomputerowego, przetwornika cyfrowo-analogowego i analogowo-cyfrowego oraz wyłącznika elektronicznego, uzyskuje się kontrolę poprawności działania układu przed przystąpieniem do badania. Eliminuje to możliwość przeprowadzenia badania niesprawnym układem, co zabezpiecza przed postawieniem fałszywej diagnozy, a także przed wystąpieniem nieprzyjemnych bodźców bólowych, w przypadku zwiększonej pobudliwości miazgi zęba oraz przed niezamierzonym otwarciem kanału zęba. Dzięki zastosowaniu bloku wyjściowego testowania warunków pomiaru uzyskuje się kontrolę poprawności przygotowania zęba, co eliminuje możliwość postawienia fałszywej diagnozy, np. z powodu nie dość dokładnego osuszenia zęba.
169 583
Wynalazek w przykładzie wykonania jest przedstawiony na rysunku, który przedstawia układ do badania żywotności miazgi zębów, w układzie blokowym, w którym, w celu uproszczenia, zostały pominięte tory zasilania układów cyfrowych.
Układ składa się ze sterownika mikrokomputerowego 1 połączonego, przez przetwornik cyfrowo-analogowy 2, ze wzmacniaczem napięcia 3. Wzmacniacz napięcia 3 jest połączony, poprzez modulator 4, z blokiem wyjściowym 5 testowania warunków pomiaru, którym jest wtórnik napięciowy. Blok ten jest połączony z pierwszym zaciskiem wyjściowym 6 do podłączania elektrody biernej i, za pomocą wyłącznika elektronicznego 7, z drugim zaciskiem wyjściowym 8 do podłączania elektrody czynnej. Ponadto blok wyjściowy 5 testowania warunków pomiaru jest połączony, poprzez przetwornik analogowo-cyfrowy 9, ze sterownikiem mikrokomputerowym 1. Zasilacz 10 jest połączony ze wzmacniaczem napięcia 3 i z blokiem wyjściowym 5 testowania warunków pomiaru. Modulator 4 i wyłącznik elektroniczny 7 mają odrębne połączenia ze sterownikiem mikrokomputerowym 1. Oprócz tego sterownik mikrokomputerowy 1 ma oddzielne połączenia z przyciskami STDBY i READY oraz z przyciskami START i STOP, a ponadto z blokiem sygnalizacyjnym 11 do sygnalizacji wizualnej i dźwiękowej.
Układ elektroniczny do badania żywotności miazgi zębów, według wynalazku, działa w sposób niżej opisany. Włączenie zasilacza 10 powoduje uruchomienie sterownika mikrokomputerowego 1, który dokonuje samotestowania. Następnie sterownik ten konfiguruje się i wprowadza w stan oczekiwania, w którym układ nie reaguje na wciskanie przycisków START i STOP. Stan ten może być też spowodowany przyciskiem STDBY. Następnie, wciśnięcie przycisku READY powoduje, że sterownik mikrokomputerowy 1 oddziaływując na przetwornik cyfrowo-analogowy 2 i modulator 4 oraz analizując sygnał z przetwornika analogowo-cyfrowego 9, przeprowadza test poprawności działania obwodów elektronicznych w całym zakresie regulacji napięcia badania żywotności miazgi zęba. W przypadku zaistnienia uszkodzenia układu następuje sygnalizowanie wizualne i dźwiękowe tego stanu za pomocą bloku sygnalizacyjnego 11. W przypadku pomyślnego wyniku testu, sterownik mikrokomputerowy 1 wprowadza układ w stan gotowości do przeprowadzenia badania i pacjent może być podłączony do pierwszego 6 i drugiego 8 zacisku wyjściowego za pośrednictwem elektrody biernej i czynnej. Wciśnięcie przez obsługującego terapeutę przycisku START powoduje, że sterownik mikrokomputerowy 1 załącza wyłącznik elektroniczny 7 i za pomocą bloku wyjściowego 5 testowania warunków pomiaru przeprowadza pomiar rezystancji zęba pacjenta. W przypadku zbyt małej rezystancji zęba pacjenta następuje sygnalizacja wizualna i dźwiękowa tego stanu, za pośrednictwem bloku sygnalizacyjnego 11. W przypadku uzyskania pomyślnego wyniku testu sterownik mikrokomputerowy 1 oddziałując na przetwornik cyfrowoanalogowy 2 i modulator 4 wygenerowuje ciąg impulsów o parametrach określonych funkcją zawartą w oprogramowaniu. Przez cały czas trwania badania sterownik mikrokomputerowy 1, za pomocą bloku wyjściowego 5 testowania warunków pomiaru i przetwornika analogowocyfrowego 9 kontroluje wartość napięcia impulsów badania żywotności miazgi zębów i podaje ją wizualnie. Wciśnięcie przycisku STOP przez pacjenta w momencie odczucia bodźca elektrycznego, sprawia, że sterownik mikrokomputerowy 1 wstrzymuje generację impulsów i podaje wizualnie wartość napięcia ostatniego przed wciśnięciem przycisku STOP impulsu badania żywotności miazgi zębów. W przypadku niewciśnięcia przez pacjenta przycisku STOP, sterownik mikrokomputerowy 1 wstrzymuje automatycznie generację impulsów po wygenerowaniu impulsu o maksymalnej przewidzianej wartości napięcia badania żywotności miazgi zębów. Kolejny cykl badania może być rozpoczęty przez wciśnięcie przycisku START przez obsługującego terapeutę.
16*9583
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Układ elektroniczny do badania żywotności miazgi zębów zawierający zasilacz i zaciski wyjściowe do podłączania elektrody czynnej i biernej, znamienny tym, że ma sterownik mikrokomputerowy (1) połączony, przez przetwornik cyfrowo-analogowy (2), ze wzmacniaczem napięcia (3), połączonym, za pośrednictwem modulatora (4), z blokiem wyjściowym (5) testowania warunków pomiaru, który jest połączony z pierwszym zaciskiem wyjściowym (6) do połączenia elektrody biernej i, za pośrednictwem wyłącznika elektronicznego (7), z drugim zaciskiem wyjściowym (8) do podłączania elektrody czynnej, a także, poprzez przetwornik analogowo-cyfrowy (9), ze sterownikiem mikrokomputerowym (1).
PL29742893A 1993-01-13 1993-01-13 Układ elektroniczny do badania żywotności miazgi zębów PL169583B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29742893A PL169583B1 (pl) 1993-01-13 1993-01-13 Układ elektroniczny do badania żywotności miazgi zębów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29742893A PL169583B1 (pl) 1993-01-13 1993-01-13 Układ elektroniczny do badania żywotności miazgi zębów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL297428A1 PL297428A1 (en) 1994-07-25
PL169583B1 true PL169583B1 (pl) 1996-08-30

Family

ID=20059367

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29742893A PL169583B1 (pl) 1993-01-13 1993-01-13 Układ elektroniczny do badania żywotności miazgi zębów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL169583B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9119548B2 (en) 2011-04-21 2015-09-01 Numed Sp Z O.O. Device and method for secondary dental caries diagnosis

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9119548B2 (en) 2011-04-21 2015-09-01 Numed Sp Z O.O. Device and method for secondary dental caries diagnosis

Also Published As

Publication number Publication date
PL297428A1 (en) 1994-07-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Bakke et al. Clinical significance of isometric bite force versus electrical activity in temporal and masseter muscles
AU630666B2 (en) Method and device for the controlled local, non-invasive application of dc pulses to human tissues
US4140131A (en) Body tissue stimulation apparatus with warning device
Cooley et al. Variables associated with electric pulp testing
WO1994027674B1 (en) Defibrillator with self-test features
Shimizu Tooth pre-pain sensation elicited by electrical stimulation
JPS58198337A (ja) 携帯用の常時自己監視式骨治癒装置及びその方法
Stephan et al. Stapedius reflex threshold in cochlear implant patients
PL169583B1 (pl) Układ elektroniczny do badania żywotności miazgi zębów
US7328065B2 (en) Electric stimulator and defibrillator
HU192218B (en) Method and device for testing the electrochemical effects shown by metal prothesis, implants in living organism
CN210844986U (zh) 一种除颤装置及系统
Daskalov et al. Electrical dental pulp testing. Defining parameters for proper instrumentation
JPH0243492B2 (pl)
RU2786331C2 (ru) Устройство для аурикулярной диагностики и электроимпульсной терапии
SU1358964A1 (ru) Дефибрилл тор
RU1822747C (ru) Способ диагностики кариеса
Dworkin et al. A precision tooth-pulp stimulation technique for the assessment of pain threshold
RU2088202C1 (ru) Способ индивидуального подбора разовой дозы лекарственного препарата и прибор для измерения электрокожной проводимости
JPS63168149A (ja) 疾病の診断装置
JP2536808B2 (ja) 測定・治療装置
RU2123318C1 (ru) Устройство для электропунктуры
SU448008A1 (ru) Устройство дл измерени локального кровотока в ткан х человека и животных
RU2098803C1 (ru) Способ измерений электрических характеристик электропроводящих объектов и устройство для его реализации (варианты)
JPH0229940Y2 (pl)