PL169537B1 - Maszyna elektryczna o obniżonej reluktancji obwodu magnetycznego - Google Patents

Maszyna elektryczna o obniżonej reluktancji obwodu magnetycznego

Info

Publication number
PL169537B1
PL169537B1 PL29602292A PL29602292A PL169537B1 PL 169537 B1 PL169537 B1 PL 169537B1 PL 29602292 A PL29602292 A PL 29602292A PL 29602292 A PL29602292 A PL 29602292A PL 169537 B1 PL169537 B1 PL 169537B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
stator
rotor
magnetic
slider
folds
Prior art date
Application number
PL29602292A
Other languages
English (en)
Other versions
PL296022A1 (en
Inventor
Marek Bogusz
Original Assignee
Marek Bogusz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marek Bogusz filed Critical Marek Bogusz
Priority to PL29602292A priority Critical patent/PL169537B1/pl
Publication of PL296022A1 publication Critical patent/PL296022A1/xx
Publication of PL169537B1 publication Critical patent/PL169537B1/pl

Links

Landscapes

  • Synchronous Machinery (AREA)

Abstract

Maszyna elektryczna o obniżonej reluktancji obwodu magnetycznego, wirująca ze szczeliną magnetyczną utworzoną przez powierzchnie stojana i wirnika, znamienna tym, że wirnik i stojan posiadają kształty brył obrotowych lub ich fragmentów, o tworzących pofałdowanych obrotowo, przy czym wysokość (h) przynajmniej dwóch fałdek (4) jest większa od sumy arytmetycznej minimalnych grubości (dt i d2) szczelin magnetycznych po obu stronach fałdki (4) dla wirnika i stojana i/lub łączna powierzchnia przekroju fałdek stanowi mniej niż 50% całkowitej powierzchni przekroju osiowego wirnika bądź stojana

Description

Przedmiotem wynalazku jest maszyna elektryczna wirująca i liniowa o obniżonej reluktancji obwodu magnetycznego, przeznaczona do ekonomicznej pracy w zakresie niskich prędkości.
W dotychczas istniejących konstrukcjach maszyn wirujących wirnik jest walcowy, zaś szczelina magnetyczna posiada kształt cylindryczny lub kształt płaski, natomiast w maszynach liniowych szczelina posiada kształt płaski lub cylindryczny. Powierzchnia takich szczelin jest na tyle niewielka, że w większości dotychczasowych rozwiązań reluktancja szczeliny stanowi dominujący składnik reluktancji obwodu magnetycznego maszyny. Obniża to sprawność maszyny w zakresie niskich prędkości.
Celem wynalazku jest konstrukcja maszyny elektrycznej o rozszerzonym od strony niskich prędkości zakresie pracy ekonomicznej. Osiągnięto to poprzez obniżenie reluktancji obwodu magnetycznego maszyny elektrycznej, w szczególności jego dominującego składnika - reluktancji szczeliny magnetycznej. Uzyskano to poprzez znaczące powiększenie powierzchni szczeliny przy zachowaniu pozostałych gabarytów maszyny bez większych zmian.
Istotą maszyny elektrycznej wirującej o obniżonej reluktancji obwodu magnetycznego ze szczeliną magnetyczną utworzoną przez powierzchnie stojana i wirnika jest to, że wirnik i stojan posiadają kształty brył obrotowych lub ich fragmentów, o tworzących pofałdowanych obrotowo, przy czym wysokość przynajmniej dwóch fałdek jest większa od sumy arytmetycznej minimalnych grubości szczelin magnetycznych po obu stronach fałdki dla wirnika i stojana i/lub łączna powierzchnia przekroju fałdek stanowi mniej niż 50% całkowitej powierzchni przekroju osiowego wirnika bądź stojana.
Istotą maszyny elektrycznej liniowej o obniżonej reluktancji obwodu magnetycznego ze szczeliną magnetyczną utworzoną przez powierzchnie stojana i suwaka jest to, że suwak i stojan posiadają kształty brył lub ich fragmentów otrzymanych przez przesunięcie zgodne z kierunkiem ruchu roboczego figury płaskiej z brzegami pofałdowanymi w części współtworzącej szczelinę magnetyczną, przy czym wysokość przynajmniej dwóch fałdek jest większa od sumy arytmetycznej minimalnych grubości szczelin magnetycznych po obu stronach fałdki dla suwaka i stojana
169 537 i/lub łączna powierzchnia przekroju fałdek stanowi mniej niż 50% całkowitej powierzchni przekroju w płaszczyźnie prostopadłej do kierunku ruchu roboczego suwaka względem stojana.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że pozwala na poprawę parametrów pracy maszyny przy niskich obrotach, rozszerzając istotnie zakres pracy tej maszyny.
Ponadto wynalazek ten jest szczególnie korzystny w maszynach reluktancyjnych, pozwalając na wielokrotne zwiększenie sił (momentu obrotowego) przy niezmienionych gabarytach maszyny.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia przekrój osiowy przez maszynę wirującą, fig. 2 - przekrój przez fałdkę części maszyny, fig. 3 - przekrój przez maszynę wirującą typu tarczowego (umożliwiając jej łatwy montaż), a fig. 4 - fragment suwaka lub stojana maszyny liniowej.
Maszyna elektryczna wirująca o obniżonej reluktancji obwodu magnetycznego posiada szczelinę magnetyczną 1 utworzoną przez powierzchnie stojana 2 i wirnika 3, które posiadają kształty brył obrotowych lub ich fragmentów, o tworzących pofałdowanych obrotowo. Wysokość h przynajmniej dwóch fałdek 4 jest większa od sumy arytmetycznej minimalnych grubości di i d2 szczelin magnetycznych po obu stronach fałdki 4 dla wirnika i stojana i/lub łączna powierzchnia przekroju fałdek stanowi mniej niż 50% całkowitej powierzchni przekroju osiowego wirnika bądź stojana.
Maszyna elektryczna liniowa o obniżonej reluktancji obwodu magnetycznego posiada szczelinę magnetyczną utworzoną przez powierzchnie stojana i suwaka, które posiadają kształty brył lub ich fragmentów otrzymanych przez przesunięcie zgodne z kierunkiem ruchu roboczego figury płaskiej z brzegami pofałdowanymi w części współtworzącej szczelinę magnetyczną, przy czym wysokość h przynajmniej dwóch fałdek jest większa od sumy arytmetycznej minimalnych grubości di i d2 szczelin magnetycznych po obu stronach fałdki 4 dla suwaka i stojana i/lub łączna powierzchnia przekroju fałdek stanowi mniej niż 50% całkowitej powierzchni przekroju w płaszczyźnie prostopadłej do kierunku ruchu roboczego suwaka względem stojana.
Z punktu widzenia idei wynalazku - nie jest istotny ani kształt fałdek, ani kształt ich obwiedni (czyli kształt wirnika - dla maszyny wirującej bądź kształt suwaka - dla maszyny liniowej). Oczywiście kształty te mają wpływ na lepsze lub gorsze własności magnetyczne, mechaniczne i technologiczne maszyny, ale ich rozważanie wykracza poza ramy niniejszego wynalazku. Wydaje się, że najłatwiej zrealizować to korzystając z wykrojów z blachy transformatorowej o różnych średnicach (do zestawienia maszyny prostokątnej wystarczą dwa zestawy średnic blach stojana i wirnika). Inny, niż w tradycyjnej maszynie jest montaż takiej maszyny - korzystnie jest wykonać dzielony osiowo stojan (tak, jak korpusy turbin energetycznych ), mocując jedną z jego połówek na zawiasach. Ma to tę zaletę, że dla wielu czynności serwisowych takiej maszyny można dokonać bezkłopotliwego montażu i demontażu łożysk. Innym możliwym rozwiązaniem jest równoczesne składanie wirnika i niedzielonego stojana; wirnik może mieć uzwojenie klatkowe (dające się zamontować z zewnątrz) bądź być typu reluktancyjnego. Maszyna taka jest wprawdzie nierozbieralna, ale w bardzo wielu zastosowaniach nie stanowi to wady, gdyż mikrosilniki elektryczne lub podzespoły, w których są zamontowane, traktowane są jako nienaprawialne moduły.
169 537
Fig. 3
Fig. 4
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Maszyna elektryczna o obniżonej reluktancji obwodu magnetycznego, wirująca ze szczeliną magnetyczną utworzoną przez powierzchnie stojana i wirnika, znamienna tym, że wirnik i stojan posiadają kształty brył obrotowych lub ich fragmentów, o tworzących pofałdowanych obrotowo, przy czym wysokość (h) przynajmniej dwóch fałdek (4) jest większa od sumy arytmetycznej minimalnych grubości (d1 i d 2) szczelin magnetycznych po obu stronach fałdki (4) dla wirnika i stojana i/lub łączna powierzchnia przekroju fałdek stanowi mniej niż 50% całkowitej powierzchni przekroju osiowego wirnika bądź stojana.
  2. 2. Maszyna elektryczna o obniżonej reluktancji obwodu magnetycznego liniowa ze szczeliną magnetyczną utworzoną przez powierzchnie stojana i suwaka, znamienna tym, że suwak i stojan posiadają kształty brył lub ich fragmentów otrzymanych przez przesunięcie zgodne z kierunkiem ruchu roboczego figury płaskiej z brzegami pofałdowanymi w części współtworzącej szczelinę magnetyczną, przy czym wysokość (h) przynajmniej dwóch fałdek jest większa od sumy arytmetycznej minimalnych grubości (df i d2) szczelin magnetycznych po obu stronach fałdki (4) dla suwaka i stojana i/lub łączna powierzchnia przekroju fałdek stanowi mniej niż 50% całkowitej powierzchni przekroju w płaszczyźnie prostopadłej do kierunku ruchu roboczego suwaka względem stojana.
PL29602292A 1992-09-22 1992-09-22 Maszyna elektryczna o obniżonej reluktancji obwodu magnetycznego PL169537B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29602292A PL169537B1 (pl) 1992-09-22 1992-09-22 Maszyna elektryczna o obniżonej reluktancji obwodu magnetycznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29602292A PL169537B1 (pl) 1992-09-22 1992-09-22 Maszyna elektryczna o obniżonej reluktancji obwodu magnetycznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL296022A1 PL296022A1 (en) 1994-04-05
PL169537B1 true PL169537B1 (pl) 1996-07-31

Family

ID=20058548

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29602292A PL169537B1 (pl) 1992-09-22 1992-09-22 Maszyna elektryczna o obniżonej reluktancji obwodu magnetycznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL169537B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL296022A1 (en) 1994-04-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7541710B2 (en) Rotating electric machine
RU2330368C2 (ru) Многофазные структуры зубчатых полюсов для электрической машины
DE69310714T2 (de) Elektromotorische leichtgewichtsvorrichtung von hoher leistung
EP0736232B1 (en) Electrical machines
US6744171B1 (en) Rotating electric machine with sloped tooth surfaces for cogging torque reduction
EP3487042B1 (en) Electric motor
DE102008043144B4 (de) Vorrichtung zur Fixierung von Magneten
US5498917A (en) Stator for motor
EP1164684A2 (en) Rotor for synchronous motor
DE102004036691A1 (de) Rotor für eine rotierende Maschine eines Reluktanztyps
DE112008004070B4 (de) Dynamoelektrische Maschine
US5047682A (en) Permanent magnet excited electric motor
CN103026584B (zh) 电机的用于减少涡流的绕组齿和组件
DE112019003519T5 (de) System und vorrichtung für eine axialfeldrotationsenergievorrichtung
PL169537B1 (pl) Maszyna elektryczna o obniżonej reluktancji obwodu magnetycznego
CN212258557U (zh) 定子冲片、定子铁芯、电机和压缩机
US20230179039A1 (en) Permanent magnet machine
US5355045A (en) Torque reaction transfer in dynamoelectric machines having energy-efficient stator constructions
DE19524543C2 (de) Permanentmagneterregte Transversalflußmaschine und Verfahren zu ihrer Herstellung
ITTO951003A1 (it) Alternatore, particolarmente per autoveicoli.
DE102020202062A1 (de) Stator für eine elektrische Rotationsmaschine
US20230120571A1 (en) Rotary electric machine
EP4299951A1 (en) Magnetic geared rotary machine, power generation system, and magnetic pole piece rotor
DE102015213624A1 (de) Permanent erregte elektrische Maschine mit optimierter Geometrie
EP3591807B1 (de) Rotor für einen synchron-reluktanzmotor