PL168889B1 - Oscylometryczny przepływomierz masowy - Google Patents

Oscylometryczny przepływomierz masowy

Info

Publication number
PL168889B1
PL168889B1 PL29656692A PL29656692A PL168889B1 PL 168889 B1 PL168889 B1 PL 168889B1 PL 29656692 A PL29656692 A PL 29656692A PL 29656692 A PL29656692 A PL 29656692A PL 168889 B1 PL168889 B1 PL 168889B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tube
flow meter
attached
oscillometric
fluid channel
Prior art date
Application number
PL29656692A
Other languages
English (en)
Other versions
PL296566A1 (en
Inventor
Maciej Kozarski
Original Assignee
Pan Inst Biocybernet
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pan Inst Biocybernet filed Critical Pan Inst Biocybernet
Priority to PL29656692A priority Critical patent/PL168889B1/pl
Publication of PL296566A1 publication Critical patent/PL296566A1/xx
Publication of PL168889B1 publication Critical patent/PL168889B1/pl

Links

Landscapes

  • Measuring Volume Flow (AREA)

Abstract

Oscylometryczny przepływomierz masowy, zawierający co najmniej jedną rurkę z kanałem płynowym połączoną z układem wzbudzania drgań oraz zawierający czujnik pomiaru siły, znamienny tym, że rurka (2) z kanałem płynowymjest sztywno zamocowana w jarzmie (3) stanowiącym równoważnię ułożyskowanąkorzystnie sprężyście względem nieruchomego sztywnego korpusu podstawy (1) w punkcie obrotu (0) równoważni znajdującym się w osi symetrii (a-a) całego układu mechanicznego, przy czym dojarzma (3) przymocowanajestjedna strona czujnika pomiaru siły (14), a druga strona tego czujnika przymocowana jest do nieruchomego korpusu podstawy (1).

Description

Przedmiotem wynalazku jest oscylometryczny przepływomierz masowy z bezpośrednim pomiarem siły Coriolisa.
Znane są liczne konstrukcje przepływomierzy masowych, w których zastosowano efekt przyspieszenia Coriolisa do wytworzenia siły proporcjonalnej do masowego natężenia przepływu. W tych przepływomierzach na ogół powoduje się powstanie pulsujących odkształceń sprężystych proporcjonalnych do siły Coriolisa wywołanej przepływem płynu poddanych następnie pomiarowi za pomocą czujników tensometrycznych, pojemnościowych lub indukcyjnych.
W nielicznych rozwiązaniach dokonuje się bezpośredniego pomiaru siły Coriolisa. Takie podejście ma wiele zalet, bowiem bezpośredni pomiar siły eliminuje wiele źródeł błędów takich, jak zmienne w czasie własności sprężyste elementów drgających, histereza sprężysta. W rozwiązaniach z bezpośrednim pomiarem siły Coriolisa możliwe jest także stosowanie wyższych częstotliwości drgań, ponieważ czujniki siły są elementami o bardzo dużej sztywności.
W rozwiązaniu przepływomierzy firmy Micro Motion zastosowana jest drgająca U-rurka. Działają na nią w przeciwfazie pulsujące siły Coriolisa powodujące skręcanie rurki o pewien kąt, którego amplituda jest - przy założeniu stałej amplitudy drgań osi U-rurki - proporcjonalna do masowego natężenia przepływu. Pomiarowi podlega nie bezpośrednio powyższy kąt, a przesunięcie czasowe jakie powstaje między momentami przejścia ramion U-rurki przez położenie swobodne.
W innym rozwiązaniu drganiom poddawana jest rurka prosta. W obu połówkach rurki symetrycznie do osi drgań powstają siły Coriolisa asymetryzujące układ sił. Sygnały wyjściowe
168 889 z czujników przesunięcia są synfazowe dla zerowego natężenia przepływu. W przypadku natężenia przepływu różnego od zera pojawia się przesunięcie fazowe podlegające pomiarowi.
Sposób ukształtowania elementów drgających decyduje o czułości pomiarowej, odporności na zakłócenia mechaniczne i wytrzymałości zmęczeniowej układu pomiarowego. Zwłaszcza ten ostatni aspekt konstrukcji przepływomierza z efektem Coriolisa jest bardzo ważny. Dobór materiałów i ich właściwości sprężyste decydują o klasie przepływomierzy działających na zasadzie pomiaru odkształcenia spowodowanego działaniem siły Coriolisa.
Zgodnie z wynalazkiem oscylometryczny przepływomierz masowy zawiera rurkę z kanałem płynowym połączoną z układem wzbudzania drgań i sztywno zamocowaną w jarzmie. Jarzmo to stanowi równoważnię ułożyskowaną korzystnie sprężyście względem nieruchomego sztywnego korpusu podstawy w punkcie obrotu równoważni znajdującym się w osi symetrii całego układu mechanicznego. Do jarzma przymocowana jest jedna strona czujnika pomiaru siły, a druga strona tego czujnika przymocowana jest do nieruchomego korpusu podstawy.
W innym rozwiązaniu oscylometryczny przepływomierz masowy zawiera połączone przeciwsobnie dwa układy, z których każdy zawiera rurkę z kanałem płynowym sztywno zamocowaną w jarzmie stanowiącym równoważnię. Obie równoważnie ułożyskowane są względem siebie korzystnie sprężyście za pomocą zawieszki sprężystej znajdującej się w punkcie obrotu wspólnym dla obu równoważni, umieszczonym w osi symetrii całego układu.
Obie rurki usytuowane równolegle połączone są ze sobą za pomocą trójników, z których jeden znajduje się od strony wlotu, a drugi od strony wylotu obu rurek, przy czym jedna gałąź każdego z trójników jest sztywno zamocowana w korpusie podstawy, a dwie pozostałe dołączone są każda do innej rurki.
W innym rozwiązaniu obie rurki usytuowane równolegle, połączone są szeregowo tak, że strumienie przepływające przez nie są współbieżne.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie oscylometryczny przepływomierz z jedną rurką w jednej równoważni, fig. 2 przedstawia taki przepływomierz z przykładowym wykonaniem zawieszenia sprężystego ogólnie pokazanym na fig. 1, a fig. 3 i fig. 4 przedstawiają przepływomierz z dwiema równoważniami i dwiema rurkami z kanałami płynowymi.
Rurka z kanałem płynowym 2 w oscylometrycznym przepływomierzu pokazanym na fig. 1 i 2 jest sztywno zamocowana w jarzmie 3 stanowiącym jednocześnie równoważnię ułożyskowaną sprężyście za pomocą zawieszki 8 w korpusie podstawy 1. Punkt obrotu 0 równoważni wypada w osi a-a symetrii układu mechanicznego.
Rurka 2 jest pobudzana do drgań za pomocą wzbudnika w postaci siłownika elektromagnetycznego 5.
Pomiar prędkości drgań następuje w czujniku magnetoelektrycznym stanowiącym zespół ruchomego magnesu 6 zamocowanego do rurki 2 i nieruchomych cewek 7 w korpusie podstawy
I dających sygnał elektryczny proporcjonalny do prędkości V środkowego punktu rurki drgającej. Sygnał ten wzmocniony we wzmacniaczu 9 podawany jest na regulator P1D 10 i stanowi wielkość regulowaną. Na drugie wejście regulatora podawany jest sygnał wartości zadanej prędkości Vo. Jednocześnie sygnał prędkości podawany jest do wejścia mnożarki analogowej
II spełniającej rolę wzmacniacza o zmiennym wzmocnieniu. Do drugiego wejścia mnożarki jest podawany sygnał wyjściowy z regulatora. Sygnał wyjściowy z mnożarki poprzez wzmacniacz mocy 12 z dodatkowym wejściem sumacyjnym spełniający jednocześnie rolę konwertera napięcia na prąd, podawany jest do uzwojeń siłownika elektromagnetycznego 5. Zwora siłownika jest sztywno zamocowana do drgającej rurki płynowej 2. Jest to typowy układ wzbudzania drgań rezonansowych. Dodatkowy sygnał prądu podkładu io podawany na wejście sumacyjne wzmacniacza-konwertera 12 pozwala na symetryczne pobudzanie układu drgającego sygnałem sinusoidalnym z małą zawartością harmonicznych.
Jeśli natężenie przepływu masowego qm w rurce płynowej jest równe zero, układ wykonuje drgania, którym towarzyszy całkowicie symetryczny rozkład sił bezwładności, co wynika z symetrii układu mechanicznego względem osi a-a. Pojawienie się przepływu masowego qm zakłóca symetrię układu. Na każdy element płynu poruszający się w rurce działają siły Coriolisa dF1 z lewej części rurki i dFp z prawej części rurki, wytwarzające moment dążący do obrócenia
168 889 rurki. W podanym przykładzie przy ruchu rurki do góry rysunku moment sił Coriolisa będzie dążył do obrotu równoważni w prawo wytwarzając siłę reakcji mierzoną za pomocą czujnika 14 najlepiej typu piezoelektrycznego, na przykład kwarcowego. Są to czujniki o bardzo dużej sztywności i pomiar siły można uznać w takim przypadku za bezprzesunięciowy. Sygnał wyjściowy czujnika siły będący ładunkiem elektrycznym jest podawany na wzmacniacz elektrometryczny 13, którego napięciowy sygnał wyjściowy u0 stanowi właściwy sygnał wyjściowy układu pomiarowego (u0~ qm).
Odcinki rurki płynowej 4 pomiędzy równoważnią a korpusem podstawy nie wpływają na rezultat pomiaru pod warunkiem, że ich sztywność jest pomijalnie mała w stosunku do sztywności czujnika siły. Łatwo zauważyć, że na wynik pomiaru nie będą miały wpływu własności sprężyste drgającej rurki płynowej a także własności mechaniczne rurki doprowadzającej płyn do równoważni. Ważne jest jedynie, by amplituda prędkości drgań miała stałą wartość, co zależy jedynie od stabilności wzbudzającego układu elektrycznego. Praktycznie nie odkształcana rurka doprowadzająca także nie ma wpływu na wynik pomiaru. Elementy opisanego przepływomierza mogą być wykonane nawet z tworzyw sztucznych o dużej histerezie sprężystej i plastycznej. Ponieważ elektryczny sygnał wyjściowy z układu jest sygnałem przemiennym o wartości średniej równej zero również dryft zera układu elektronicznego nie ma wpływu na rezultat pomiaru. Jedyna wada rozwiązania przedstawionego na fig. 1 i fig. 2 polega na dynamicznym niewyrównoważeniu układu. Warunkiem poprawnego działania układu jest bowiem zapewnienie, by moment bezwładności korpusu podstawy względem środka obrotu ułożyskowania równoważni był dostatecznie duży, tzn. by dla częstotliwości drgań rurki można było traktować położenie korpusu podstawy jako stałe, niepodlegające przemieszczeniom. Jest to warunek łatwy do spełnienia w przypadku małych średnic rurek płynowych a zwłaszcza wtedy, gdy korpus podstawy jest sztywno związany z dużą masą np. stołu laboratoryjnego, rurociągu mocowanego do elementów konstrukcji budowlanych itp.
Niedogodność tę eliminuje kosztem pewnej komplikacji konstrukcji przepływomierza rozwiązanie przedstawione na fig. 3 i fig. 4.
Wprowadzenie dwu równoważni 3a, 3b, z dwiema rurkami 2a, 2b z kanałami płynowymi związanych ze sobą obrotowo najlepiej za pomocą zawieszki sprężystej 8 i wprowadzenie w drgania w przeciwfazie dwu rurek 2a, 2b z kanałami płynowymi całkowicie równoważy dynamicznie układ. Można to zrealizować rozdzielając przepływ za pomocą trójników 15, 16 (fig. 3) lub łącząc szeregowo rurki płynowe tak, że strumienie przepływające przez nie są współbieżne (fig. 4). Rozwiązanie z fig. 4 tym się wyróżnia, że natężenie przepływu masowego qmjest w obu rurkach drgających 2a i 2b dokładnie to samo. Natomiast nierównomierny podział przepływu (qmi + qm2) w rurkach płynowych 2a, 2b w rozwiązaniu z fig. 3 powoduje pewne niewyrównoważenie dynamiczne układu.
168 889
fig. 2
168 889
fig. 3
168 889
fig. 4
168 889
j fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 90 egz. Cena 1,50 zł

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Oscylometryczny przepływomierz masowy, zawierający co najmniej jedną rurkę z kanałem płynowym połączoną z układem wzbudzania drgań oraz zawierający czujnik pomiaru siły, znamienny tym, że rurka (2) z kanałem płynowym jest sztywno zamocowana w jarzmie (3) stanowiącym równoważnię ułożyskowaną korzystnie sprężyście względem nieruchomego sztywnego korpusu podstawy (1) w punkcie obrotu (0) równoważni znajdującym się w osi symetrii (a-a) całego układu mechanicznego, przy czym do jarzma (3) przymocowana jest jedna strona czujnika pomiaru siły (14), a druga strona tego czujnika przymocowana jest do nieruchomego korpusu podstawy (1).
  2. 2. Oscylometryczny przepływomierz masowy zawierający co najmniej jedną rurkę z kanałem płynowym połączoną z układem wzbudzania drgań oraz zawierający czujnik pomiaru siły, znamienny tym, że zawiera połączone przeciwsobnie dwa układy, z których każdy zawiera rurkę (2a, 2b) z kanałem płynowym, sztywno zamocowaną w jarzmie (3a, 3b) stanowiącym równoważnię, przy czym obie równoważnie (3a, 3b) ułożyskowane są względem siebie korzystnie sprężyście za pomocą zawieszki sprężystej (8) usytuowanej w punkcie obrotu (0) wspólnym dla obu równoważni, znajdującym się w osi symetrii całego układu.
  3. 3. Oscylometryczny przepływomierz według zastrz. 2, znamienny tym, że dwie rurki (2a, 2b) usytuowane równolegle połączone są ze sobą za pomocą trójników, z których jeden (15) znajduje się od strony wlotu, a drugi (16) od strony wylotu obu rurek, przy czym jedna gałąź każdego z trójników jest sztywno zamocowana w korpusie podstawy (1), a dwie pozostałe dołączone są każda do innej rurki.
  4. 4. Oscylometryczny przepływomierz według zastrz. 2, znamienny tym, że dwie rurki (2a, 2b) usytuowane równolegle, połączone są szeregowo tak, że strumienie przepływające przez nie są współbieżne.
PL29656692A 1992-11-12 1992-11-12 Oscylometryczny przepływomierz masowy PL168889B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29656692A PL168889B1 (pl) 1992-11-12 1992-11-12 Oscylometryczny przepływomierz masowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29656692A PL168889B1 (pl) 1992-11-12 1992-11-12 Oscylometryczny przepływomierz masowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL296566A1 PL296566A1 (en) 1994-05-16
PL168889B1 true PL168889B1 (pl) 1996-04-30

Family

ID=20058855

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29656692A PL168889B1 (pl) 1992-11-12 1992-11-12 Oscylometryczny przepływomierz masowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL168889B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL296566A1 (en) 1994-05-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0188572B1 (en) Improved apparatus for mass flow rate and density measurement
RU2231027C2 (ru) Расходомер кориолиса и способ его эксплуатации
US4628744A (en) S-tube Coriolis force flow meter
US2865201A (en) Gyroscopic mass flowmeter
AU584903B2 (en) Apparatus for mass flow rate and density measurement
US7287438B2 (en) Method and apparatus for force balancing of a Coriolis flow meter
US4691578A (en) Coriolis-type mass flowmeter
US4756197A (en) Coriolis-type mass flowmeter
EP0421812B1 (en) Improved coriolis-type flowmeter
CA2301620A1 (en) Combined pickoff and oscillatory driver for use in coriolis flowmeters and method of operating the same
EP1761746B1 (en) Coriolis flowmeter with split balance weights for eliminating density effect on measured flow
EP0381302B1 (en) Measuring mass flow rates of fluid flows
MX2011013193A (es) Metodo y aparato para separar mediante vibracion el impulsor y los separadores de un ensamble de sensor de flujo de tipo vibratorio.
US4984472A (en) Apparatus for mass flow rate and density measurement
US5700957A (en) Method and apparatus for measuring mass flow
EP0333784A1 (en) Convective inertia force flowmeter
PL168889B1 (pl) Oscylometryczny przepływomierz masowy
JPS61283827A (ja) 質量流量計
CA1257783A (en) Apparatus for mass flow rate and density measurement
JPS63205520A (ja) 質量流量計