PL168083B1 - Sposób i urządzenie do pomiaru parametrów fizyko-chemicznych kopalin - Google Patents

Sposób i urządzenie do pomiaru parametrów fizyko-chemicznych kopalin

Info

Publication number
PL168083B1
PL168083B1 PL29511992A PL29511992A PL168083B1 PL 168083 B1 PL168083 B1 PL 168083B1 PL 29511992 A PL29511992 A PL 29511992A PL 29511992 A PL29511992 A PL 29511992A PL 168083 B1 PL168083 B1 PL 168083B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
energy
radiation
kev
sample
beams
Prior art date
Application number
PL29511992A
Other languages
English (en)
Other versions
PL295119A1 (en
Inventor
Waclaw Gorny
Andrzej Grzybczyk
Marian Mainka
Czeslaw Mirkowski
Marian Rotko
Wieslaw Zielinski
Original Assignee
Przed Wdrozen Przemyslowych Wi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przed Wdrozen Przemyslowych Wi filed Critical Przed Wdrozen Przemyslowych Wi
Priority to PL29511992A priority Critical patent/PL168083B1/pl
Publication of PL295119A1 publication Critical patent/PL295119A1/xx
Publication of PL168083B1 publication Critical patent/PL168083B1/pl

Links

Landscapes

  • Analysing Materials By The Use Of Radiation (AREA)

Abstract

1 Sposób pomiaru parametrów fizyko-chemicznych kopalin, zwłaszcza zawartości popiołu i wilgoci w węglu kamiennym lub brunatnym, po) legający na wstępnym zmieleniu próbki kopaliny, którą następnie prześwietla się jednocześnie promieniowaniem jonizującym i promieniowaniem mikrofalowym, a wyniki prześwietleń z dwóch układów detekcyjnych przekazuje do komputerowego układu elektronicznego obliczającego w oparciu o odpowiedni program żądane parametry badanej próbki, znamienny tym, że promieniowaniejonizujące stosowane przy prześwietleniu próbki, emituje się w postaci dwóch oddzielnych wiązek niskocnergetycznego promieniowania gamma lub X,jednao energii kwantów z przedziału energii 20-30 keV, najkorzystniej 25 keV, a drugą o energii kwantów z przedziału energii 50-60 keV, najkorzystniej 55 keV 1 po przejściu przez badaną próbkę poddaną ruchowi obrotowemu wykonuje się pomiar osłabienia tych wiązek, a następnie znając wielkość osłabieniapromieniowania mikrofalowego 1 jonizującego określa się wartość parametrów jakościowych i masę próbki 2 Urządzenie do pomiaru parametrów fizyko-chemicznych kopalin, zwłaszcza węgla kamiennego lub brunatnego, składające się z dwóch źródeł promieniowania, to jest jonizującego i mikrofalowego oraz z przynależnych do nich dwóch układów detektorów jako odbiorników promieniowania, pomiędzy którymi jest umieszczona próbka badanej kopaliny oraz z ustalającego końcowe wyniki pomiaru, komputerowego układu elektronicznego połąpzonego z obydwoma detekcyjnymi układami, znamienne tym, ze zawiera płaskie cylindryczne naczynie (6) dla badanej próbki (7) umieszczone na obrotowym elemencie (5) oraz źródło promieniowaniajonizującego (2) z dwoma wiązkami (8) i (9) niskoenergetyczne go promieniowania, przy czym energia kwantówjednej wiązki (8) znajduje się w przedziale energii 20-30 keV, a energia drugiej wiązki (9) w przedziale energii 50-60 keV

Description

Wynalazek dotyczy sposobu laboratoryjnego pomiaru parametrów fizyko-chemicznych kopalin, zwłaszcza zawartości popiołu i wilgoci w węglu kamiennym lub brunatnym oraz urządzenie do realizacji tego sposobu.
W dziedzinie badań laboratoryjnych brak jest bezpiecznych sposobów i urządzeń pozwalających jednocześnie na dokładny pomiar w tej samej próbce kopaliny kilku parametrów charakteryzujących jej jakość, na przykład zawartości popiołu i wilgoci. Znane sposoby i urządzenia laboratoryjne pozwalają na pomiar zawartości wilgoci w węglu z zastosowaniem techniki mikrofalowej albo oddzielnie zawartości popiołu w węglu z zastosowaniem techniki izotopowej. Próbki kopaliny dla celów pomiaru w takich urządzeniach wymagają znacznego zakresu prac przygotowawczych, polegających na ważeniu, suszeniu i mieleniu, często do ziarna analitycznego o granulacji 0,2 mm.
W znanym urządzeniu Bertholda do monitorowania zawartości wilgoci i popiołu w węglu stosuje się dwa źródła promieniowania gamma, a mianowicie ameryk Am-241 o energii kwantów El = 60 keV i cez-137 o energii kwantów E2 = 660 keV. Takie same źródła promieniowania gamma stosuje się również w popiołomierzu australijskim typu COALSCAN, gdzie stosuje się dwustrumieniową metodę transmisyjną pomiaru zawartości popiołu. W obydwóch urządzeniach przyjmuje się, że grubość mierzonej warstwy węgla nie powinna być mniejsza od 5 cm. .
Wymienione urządzenia i sposoby są stosowane do ciągłych pomiarów parametrów jakości węgla na przenośnikach taśmowych załadowczych lub technologicznych, w miejscach
168 083 gdzie kontakt człowieka z głowicą urządzenia zawierającego wysokoenergetyczne źródła promieniowania jest ograniczony i rzadki. Niedogodnością tych rozwiązań jest to, że nie nadają się do zastosowania w przenośnych urządzeniach laboratoryjnych, obsługiwanych przy bezpośrednim kontakcie przez ludzi. Ze względu na dużą przenikalność wysokoenergetycznego promieniowania gamma, zapewnienie wystarczających osłon przed tym promieniowaniem jest zagadnieniem bardzo trudnym do wykonania w urządzeniach laboratoryjnych przenośnych i o małych gabarytach.
Z europejskiego opisu patentowego nr EP 0032061 znane jest urządzenie do ciągłego pomiaru zawartości wody w ropie zawierającej wolny gaz. Urządzenie to w ogólnym sensie składa się z pomiarowej komory zabudowanej w rurociągu transportującym ropę z podziemnego odwiertu pomiędzy źródłem i detektorem promieniowania mikrofalowego oraz pomiędzy źródłem i detektorem jonizującego promieniowania gamma. Urządzenie to realizuje pomiar zawartości wody w ropie przepływającej w rurociągu, prześwietlając ją jednocześnie promieniowaniem mikrofalowym i promieniowaniem jonizującym, a następnie znając wielkość osłabienia promieniowania mikrofalowego i jonizującego wyznacza za pomocą odpowiedniego układu elektronicznego zawartość wody w tej ropie. Tego rodzaju urządzenie nie nadaje się do praktycznego wykorzystania do laboratoryjnych pomiarów zawartości popiołu i wody w węglu.
Celem wynalazku jest taki sposób i urządzenie pomiarowe, które umożliwiałyby bezpieczne dla obsługi i dokładne laboratoryjne wykonywanie oznaczenia zawartości popiołu i wilgoci w próbce węgla kamiennego i brunatnego i to niezależnie od masy tej próbki. Celem wynalazku jest również obniżenie do minimum gabarytów i kosztów wykonania urządzenia.
Cele te udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu, zgodnie z niniejszym wynalazkiem, sposobu i urządzenia do realizacji tego sposobu.
Według wynalazku, sposób pomiaru parametrów fizyko-chemicznych kopalin polega w swej istocie na tym, że jednocześnie z prześwietlaniem próbki kopaliny promieniowaniem mikrofalowym prześwietla się ją promieniowaniem jonizującym, emitowanym w postaci dwóch oddzielnych wiązek niskoenergetycznego promieniowania gamma lub X, jedną o energii kwantów z przedziału energii 20-30 keV, najkorzystniej 25 keV, a drugą o energii kwantów z przedziału energii 50-60 keV, najkorzystniej 55 keV. Po przejściu promieniowania przez badaną próbkę poddaną ruchowi obrotowemu, wykonuje się pomiar osłabienia tych wiązek, a następnie na podstawie wyniku pomiaru osłabienia w oparciu o równania kalibracji, określa się wartość parametrów jakościowych i masę próbki, którą wykorzystuje się do korygowania wyników z równolegle prowadzonego mikrofalowego pomiaru zawartości 'wilgoci. Zastosowanie dwóch wiązek promieniowania jonizującego o powyższych niskoenergetycznych parametrach, z jednej strony umożliwia wyeliminowanie błędów pomiarowych wynikających z niekorzystnego wpływu zmian gęstości powierzchniowej węglowej próbki lub wpływ zmienności masy próbki na wyniki radiometrycznych oznaczeń zawartości popiołu, a z drugiej strony skutecznie usuwa niebezpieczeństwo porażeń radiologicznych 'ludzi zatrudnionych przy pomiarach. Dodatkową cechą i zarazem zaletą sposobu według wynalazku jest wykonywanie pomiaru przy wprowadzeniu próbki w ruch obrotowy, co daje bardzo dokładny i reprezentatywny dla całej próbki wynik pomiaru zawartości popiołu i wilgoci. Ponadto próbka kopaliny nie wymaga suszenia i ważenia, co znacznie skraca czas jej przygotowania i uzyskania końcowego wyniku.
Urządzenie do realizacji powyższego sposobu, będące również przedmiotem wynalazku, zawiera płaskie cylindryczne naczynie dla badanej próbki, umieszczone na obrotowym elemencie. Oprócz źródła promieniowania mikrofalowego, nad naczyniem z badaną próbką węgla jest umieszczone źródło promieniowania jonizującego, z dwoma wiązkami niskoenergetycznego promieniowania o różnych przedziałach energii określonych wyżej, skierowanymi prostopadle do dna tego naczynia. Tak wykonane urządzenie zapewnia prawidłową realizację opisanego sposobu laboratoryjnego pomiaru zawartości popiołu i wilgoci w węglu, a nadto posiada małe gabaryty oraz ma również tę zaletę, że zapewnia dokładne oznaczenie jedno4
168 083 cześnie dwóch parametrów węgla, przy pełnym bezpieczeństwie radiologicznym dla ludzi zatrudnionych przy pomiarach.
Wynalazek jest bliżej wyjaśniony niżej w oparciu o rysunek przedstawiający schematycznie przykładową konstrukcję urządzenia, przeznaczonego do wykonywania pomiarów parametrów fizyko-chemicznych kopalin.
Urządzenie zawiera dwa źródła promieniowania, źródło promieniowania mikrofalowego 1 i źródło promieniowania jonizującego 2 oraz przynależne do nich detektory 3 i 4. Pomiędzy źródłami promieniowania 1 i 2 a detektorami jest osadzone na obrotowym elemencie 5 cylindryczne naczynie 6, w którym umieszcza się badaną próbkę 7. Zgodnie z wynalazkiem źródło promieniowania jonizującego 2 ma dwie niskoenergetyczne wiązki promieniowania 8 i 9 skierowane prostopadle do dna naczynia 6, przy czym energia kwantów jednej wiązki 8 znajduje się w przedziale energii 20-30 keV, a energia drugiej wiązki 9 w przedziale energii 50-60 keV. Wyjścia obydwóch detektorów 3 i 4 są załączone do komputerowego układu elektronicznego 10, w którym przetwarza się uzyskane sygnały na wynikowe wartości fizyko-chemiczne kopaliny. Dla przykładowego omówienia sposobu pomiaru, na rysunku wprowadzono dodatkowe oznaczenia Zo i Z, które określają wielkości charakteryzujące wiązkę mikrofalową 11, mierzoną w układzie detekcyjnym 3 oraz oznaczenia No1, N1, No2 i N2, określające wielkości charakteryzujące dwie niskoenergetyczne wiązki 8 i 9 promieniowania jonizującego gamma lub X mierzone w układzie detekcyjnym 4.
Pomiar zawartości popiołu i wilgoci w próbce węgla wykonuje się przez prześwietlenie próbki jedną wiązką 11 promieniowania mikrofalowego oraz, zgodnie z wynalazkiem, dwoma wiązkami 8 i 9 niskoenergetycznego promieniowania gamma lub X, o różnych energiach kwantów, a to odpowiednio w przedziałach energii 20-30 keV i 50-60 keV. Na podstawie wyników pomiarów No1, N1, No2 i N2, charakteryzujących obydwie wiązki 8 i 9 promieniowania gamma lub X przed osłabieniem i po osłabieniu w próbce węgla 7, komputer 10 oblicza iloraz K logarytmów stosunków wielkości faNol κ = n ni = Λ(μρΐ-//οΐ)+;/οΐ 1 No2 A(/zp2 -μο2) + μο2 gdzie 1n - logarytm naturalny μp1- masowy współczynnik osłabienia promieniowania w popiele poł — masowy współczynnik osłabienia promieniowania w substancji organicznej węgla pp2 - masowy współczynnik osłabienia promieniowania w popiele dla drugiej wiązki μο2 - masowy współczynnik osłabienia promieniowania w substancji organicznej węgla dla drugiej wiązki
Wyżej określony iloraz K, zgodnie z wynalazkiem, zależy od zawartości A popiołu w węglu, a nie od gęstości nasypowej i grubości d warstwy próbki 7, czyli nie zależy od gęstości powierzchniowej a - p -d.
Zawartość popiołu w mierzonym węglu obliczona jest na podstawie wartości ilorazu K w oparciu o równanie kalibracji, określając związek pomiędzy zawartością popiołu A i ilorazem K
A = f(K).
Do obliczenia zawartości popiołu można też stosować iloraz K wyrażony w postaci:
łn
Nol
K = NI
In in
No2
N2 lub
K:
In
Nol nT
Nol + No2 N1 + N2
168 083
Nol
Nl-C
No 2 N2 . No 2
In-N2 ( γ
In albo tez κ = —
Na podstawie wyników pomiaru No2 i N2 drugiej wiązki promieniowania gamma lub X, koryguje się też wpływ zmian masy próbki węgla na wyniki mikrofalowych oznaczeń zawartości wilgoci w węglu.
W rezultacie pomiaru wielkości, charakteryzujących dwie wiązki 8 i 9 promieniowania jonizującego przed osłabieniem i po osłabieniu w próbce węgla 7 otrzymano przykładowo następujące wartości wyrażone w impulsach na sekundę:
No1 =2715 imp/s No2 = 2250 imp/s
N1 = 1135 imp/s N2 = 1475 imp/s
Wartość ilorazu
Nol
K = N1
In
No2
N2 obliczona na podstawie wyżej wymienionych wartości wstawiana do równania kalibracji A= 15,76 -K-26,87 pozwala ustalić, że zawartość popiołu w mierzonej próbce węgla wynosi: A = 5,67%. Natomiast zawartość wilgoci ustala się jednocześnie na podstawie wielkości Zo oraz Z, charakteryzujących wiązkę promieniowania mikrofalowego przed i po osłabieniu oraz na podstawie wielkości No2 i N2 charakteryzujących wiązkę promieniowania jonizującego. To skojarzenie ze sobą wymienionych wielkości promieniowania mikrofalowego i jonizującego dokonuje komputer 10 i ustala od razu zawartość wilgoci w próbce węgla.

Claims (2)

1. Sposób pomiaru parametrów fizyko-chemicznych kopalin, zwłaszcza zawartości popiołu i wilgoci w węglu kamiennym lub brunatnym, polegający na wstępnym zmieleniu próbki kopaliny, którą następnie prześwietla się jednocześnie promieniowaniem jonizującym i promieniowaniem mikrofalowym, a wyniki prześwietleń z dwóch układów detekcyjnych przekazuje do komputerowego układu elektronicznego obliczającego w oparciu o odpowiedni program żądane parametry badanej próbki, znamienny tym, że promieniowanie jonizujące stosowane przy prześwietleniu próbki, emituje się w postaci dwóch oddzielnych wiązek niskoenergetycznego promieniowania gamma lub X, jedną o energii kwantów z przedziału energii 20-30 keV, najkorzystniej 25 keV, a drugą o energii kwantów z przedziału energii 50-60 keV, najkorzystniej 55 keV i po przejściu przez badaną próbkę poddaną ruchowi obrotowemu wykonuje się pomiar osłabienia tych wiązek, a następnie znając wielkość osłabienia promieniowania mikrofalowego i jonizującego określa się wartość parametrów jakościowych i masę próbki.
2. Urządzenie do pomiaru parametrów fizyko-chemicznych kopalin, zwłaszcza węgla kamiennego lub brunatnego, składające się z dwóch źródeł promieniowania, to jest jonizującego i mikrofalowego oraz z przynależnych do nich dwóch układów detektorów jako odbiorników promieniowania, pomiędzy którymi jest umieszczona próbka badanej kopaliny oraz z ustalającego końcowe wyniki pomiaru, komputerowego układu elektronicznego połączonego z obydwoma detekcyjnymi układami, znamienne tym, że zawiera płaskie cylindryczne naczynie (6) dla badanej próbki (7) umieszczone na obrotowym elemencie (5) oraz źródło promieniowania jonizującego (2) z dwoma wiązkami (8) i (9) niskoenergetycznego promieniowania, przy czym energia kwantów jednej wiązki (8) znajduje się w przedziale energii 20-30 keV, a energia drugiej wiązki (9) w przedziale energii 50-60 keV.
PL29511992A 1992-06-30 1992-06-30 Sposób i urządzenie do pomiaru parametrów fizyko-chemicznych kopalin PL168083B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29511992A PL168083B1 (pl) 1992-06-30 1992-06-30 Sposób i urządzenie do pomiaru parametrów fizyko-chemicznych kopalin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29511992A PL168083B1 (pl) 1992-06-30 1992-06-30 Sposób i urządzenie do pomiaru parametrów fizyko-chemicznych kopalin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL295119A1 PL295119A1 (en) 1994-01-10
PL168083B1 true PL168083B1 (pl) 1995-12-30

Family

ID=20057957

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29511992A PL168083B1 (pl) 1992-06-30 1992-06-30 Sposób i urządzenie do pomiaru parametrów fizyko-chemicznych kopalin

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL168083B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL295119A1 (en) 1994-01-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6130931A (en) X-ray fluorescence elemental analyzer
SU852185A3 (ru) Способ определени зольностиугл
US4415804A (en) Annihilation radiation analysis
Baker Measurement of soil water content
US3505520A (en) Measuring the incombustible content of mine dust using backscatter of low energy gamma rays
Davis et al. Moisture content in drying wood using direct scanning gamma-ray densitometry
Karellas et al. Characterization of tissue via coherent‐to‐Compton scattering ratio: Sensitivity considerations
US7253414B2 (en) Multi-energy gamma attenuation for real time continuous measurement of bulk material
EP2920582B1 (en) Identification of materials
PL168083B1 (pl) Sposób i urządzenie do pomiaru parametrów fizyko-chemicznych kopalin
Bucurescu et al. Non-destructive measurement of moisture in building materials by compton scattering of gamma rays
GB2073884A (en) Analysis of coal
Mayer et al. A scintillation counter technique for the X-ray determination of bone mineral content
Bartle Features of the measurement of fat in meat using the neutron/gamma transmission (neugat) method
Culley et al. Single and dual probe nuclear instruments for determining water contents and bulk densities of a clay loam soil
Abdul-Majid et al. Use of gamma ray back scattering method for inspection of corrosion under insulation
JP6255414B2 (ja) 材料の識別方法
EP0141751A2 (en) Process for determining the basis weight of a low atomic number material in a mixture with a higher atomic number material
CA1150860A (en) X- and m-ray techniques for determination of the ash content of coal
NZ213777A (en) Quantitative analysis of a mixture from gamma and neutron source irradiation
Lim et al. On-belt analysis of ash in coal
Boyce A technique for measuring the ash content of coal in a tailings stream
PL209880B1 (pl) Sposób i urządzenie do pomiaru podstawowych parametrów jakościowych paliw stałych
Ciftcioglu et al. Determination of moisture content with a gamma backscatter density gauge
CA1063258A (en) Determining the concentration of sulphur in coal

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100630