PL167639B1 - Układ konteneryzacji - Google Patents

Układ konteneryzacji

Info

Publication number
PL167639B1
PL167639B1 PL92300766A PL30076692A PL167639B1 PL 167639 B1 PL167639 B1 PL 167639B1 PL 92300766 A PL92300766 A PL 92300766A PL 30076692 A PL30076692 A PL 30076692A PL 167639 B1 PL167639 B1 PL 167639B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bag
water
containerization system
inner bag
soluble
Prior art date
Application number
PL92300766A
Other languages
English (en)
Inventor
Samuel T Gouge
James E Shue
Original Assignee
Samuel T Gouge
James E Shue
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Samuel T Gouge, James E Shue filed Critical Samuel T Gouge
Priority claimed from PCT/US1992/002705 external-priority patent/WO1992017383A1/en
Publication of PL167639B1 publication Critical patent/PL167639B1/pl

Links

Classifications

    • Y02W90/11

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

I. Układ konteneryzacji, znamienny tym, ze obejmuje co najmniejjeden wewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający środek agrochemiczny należący do grupy środków ochrony roślin, pestycydów, insektycydów, herbicydów, fungicydów, nematocydów, akarycydów, środków odżywczych roślin, regulatorów wzrostu roślin, ponadto obejmuje zewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający inny niebezpieczny związek, różny od pierwszego, wybrany z grupy promotorów aktywności, środków penetrujących, środków, synergicznych, odtrutek, środków zwiększających przylepność, środków ułatwiających rozprowadzanie, aktywatorów, środków nadających kompatybilność, środków pomocniczych dla worków rozpuszczalnych w zimnej wodzie, zmiękczaczy, przy czym worek zewnętrzny zawiera także worek wewnętrzny z jego zawartością

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ konteneryzacji i pojemnik, które nadają się szczególnie do przechowywania, pakowania i transportowania produktów toksycznych lub niebezpiecznych, np. związków agrochemicznych, takich jak pestycydy i ich koncentraty.
Obecnie większość niebezpiecznych i toksycznych cieczy przechowuje się w bębnach metalowych, lub, gdy chodzi o mniejsze ilości, w pojemnikach z tworzyw sztucznych. Z niebezpiecznych związków, a zwłaszcza związków agrochemicznych, sporządza się różne kompozycje.
Stosowane w niniejszym opisie określenie związki toksyczne i niebezpieczne oznacza przemysłowy związek chemiczny lub agrochemiczny, który, jeśli zostanie uwolniony w ilości lub w stężeniu występujących normalnie w pojemnikach do przechowywania lub transportu, może spowodować szkody w środowisku lub być szkodliwy dla osoby stykającej się z nim.
Jeśli chodzi o agrochemikalia, to najwygodniejsze dla rolników są ciekłe kompozycje ze względu na stosunkową łatwość, z jaką mogą być obsługiwane. Tym niemniej, występują trudności w posługiwaniu się takimi ciekłymi kompozycjami. Występuje niebezpieczeństwo rozlania się lub wycieku, jeśli powstaną dziury w pojemniku w wyniku przypadkowego upuszczenia i spowodowanego przez nie pęknięcia lub zniszczenia. Opracowano pojemnik o większej odporności na uderzenie i wstrząsy. Jakkolwiek takie pojemniki są bezpieczne w normalnych warunkach przechowywania i obsługi, to w wypadku jakiegoś zdarzenia, np. podczas przewozów, pozostaje znaczne ryzyko rozlania się lub wycieku z jednoczesną szybką utratą cieczy. Wpływ toksycznych i niebezpiecznych chemikaliów może stanowić zagrożenie dla środowiska.
Przemysł chemiczny i przemysł opakowań od dawna poszukują bezpiecznego pojemnika, który zapewniałby dostateczne bezpieczeństwo dla osób obsługi, takich jak rolnicy i transportowcy, jak również właściwą ochronę środowiska.
Taka sytuacja również występuje lub może wystąpić, gdy stosuje się razem dwa lub więcej środków agrochemicznych w celu poddawania działaniu uprawy dowolnej rośliny lub roślin i wtedy, gdy zwykle stosowanie tych środków agrochemicznych odbywa się w bardzo różnych dawkach. Wiadomo, że dawki, w jakich mogą być stosowane różne pestycydy mogą dla różnych pestycydów różnić się dziesięciokrotnie lub nawet stokrotnie.
Inną sytuacją, gdy stosowanie rozpuszczalnego w wodzie worka na pestycyd dotychczas uważano za nie budzące żadnego zainteresowania, jest sytuacja stosowania nie mieszających się ze sobą (inkompatybilnych) środków agrochemicznych. Inkompatybilne środki agrochemiczne są to takie środki agrochemiczne, które podczas łącznego dodawania w stężonej postaci lub do zbiornika w celu wymieszania, co najmniej częściowo zbrylają się razem i/lub wytwarzają osad na dnie zbiornika oraz nie ulegają rozproszeniu lub zemulgowaniu w zbiorniku podczas mieszania.
W dziedzinie środków piorących i prania znane jest stosowanie systemów z jednym wewnętrznym workiem lub woreczkiem w zewnętrznej torbie (patent USP 4846992 lub Europejskie Zgłoszenie Patentowe 132726), jednakże te znane systemy zawierają zewnętrzny worek lub torbę przepuszczającą wodę. Takie przepuszczające wodę torby są w istocie nierozpuszczalne w wodzie i dlatego nie są właściwe do zastosowań, w których cały układ konteneryzacji winien zniknąć po włożeniu do wody. Taka sytuacja występuje zwłaszcza w wypadku rolników, którzy rozpraszają środki agrochemiczne w zbiorniku z wodą w celu uzyskania mieszaniny do rozpylania.
Niestety, stosowanie więcej niż jednego środka agrochemicznego przez rolników w celu działania na uprawy rozpowszechnia się coraz bardziej a rolnicy bardzo lubią stosować tzw. mieszaniny gotowe do użycia, tj. mieszaniny, które rolnicy mogą zastosować bezpośrednio do rozcieńczania w swym zbiorniku. Tak więc, praktyka mieszaniny gotowej do użycia jeszcze nie pasuje do technologii worka rozpuszczalnego w wodzie.
Istotą wynalazku jest układ konteneryzacji, zawierający co najmniej jeden wewnętrzny, rozpuszczalny w zimnej wodzie worek, który zawiera środek agrochemiczny, który nie rozpuszcza worka i worków, z którymi się styka. Zwykłe środki agrochemiczne są w postaci stałej, ciekłej (zalecanej w wypadku układu zasadniczo niewodnego) lub organicznego żelu. Zwykle środki agrochemiczne obejmują środki ochrony roślin, takie jak pestycydy (np. insektycydy, fungicydy, herbicydy, akarycydy, nematocydy), środki odżywcze dla roślin lub regulatory
167 639 wzrostu roślin. Ponadto układ konteneryzacji zawiera zewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający inny niebezpieczny związek, różny od pierwszego, taki jak środki wspomagające aktywność roślin, takie jak promotory aktywności, włącznie ze środkami penetrującymi, synergicznymi, odtrutkami, środkami zwiększającymi przylepianie, środkami ułatwiającymi rozprowadzanie, aktywatorami, środkami zwiększającymi kompatybilność, środkami pomocniczymi dla worków rozpuszczalnych w wodzie, takimi jak zmiękczacze, przy czym worek zewnętrzny zawiera także worek wewnętrzny z jego zawartością.
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest nowy układ konteneryzacji zawierający środki agrochemiczne, który jest bezpieczny dla każdego, łatwy do obsługi przez rolnika, łatwo i szybko rozpuszczalny i/lub rozpuszczalny w wodzie, jest możliwie najbardziej skupiony i zajmuje najmniejszą objętość.
Nowy układ konteneryzacji i/lub nowy sposób pakowania więcej niż jednej niebezpiecznych substancji, np. środków agrochemicznych zmniejsza zagrożenia zanieczyszczenia.
Nowy układ konteneryzacji według wynalazku zawiera dwie lub trzy niebezpieczne substancje, np. środki agrochemiczne, stosowane w różnych dawkach. Układ ten zawiera co najmniej jeden środek agrochemiczny rodzaju środka ochrony roślin z jednej strony i oddzielnie od tego pierwszego, co najmniej jeden środek agrochemiczny rodzaju środka pomocniczego.
Nowy układ pakowania zawiera dwa lub trzy związki niebezpieczne, np. środki agrochemiczne, które normalnie są niekompatybilne i umożliwia łatwe i jednorodne rozproszenie środków chemicznych w wodzie, nawet gdyby były niekompatybilne. Ponadto umożliwia łatwe i jednorodne rozproszenie takich środków chemicznych w wodzie, nawet gdy występują w różnych lub bardzo różnych ilościach. W układzie według wynalazku potrzeba mniej rozpuszczalnika do przygotowania środka agrochemicznego, co obniża koszty przewozu i wytwarzania. Ponadto układ ten eliminuje lub co najmniej zmniejsza nieprzyjemne zapachy lub problemy związane z zapachem środków chemicznych posiadających zapach oraz eliminuje lub co najmniej zmniejsza usuwanie odpadowych zanieczyszczonych pojemników i wierzchnich opakowań.
Nowy układ konteneryzacji dla środków agrochemicznych szybko rozpuszcza się po włożeniu do wody i zmniejsza niebezpieczeństwo zatkania się dyszy rozpylających lub filtrów zbiorników rozpylających.
Układ konteneryzacji według wynalazku obejmuje co najmniej jeden (korzystnie jeden lub dwa) wewnętrzne, rozpuszczalne lub rozpraszalne w wodzie worki zawierające niebezpieczny związek lub produkt, korzystnie środek agrochemiczny, bardziej korzystnie niewodny środek agrochemiczny.
Figura 1 przedstawia widok od przodu odmiany wynalazku z wewnętrznym workiem 110 umieszczonym w zewnętrznym worku 120.
Figura 2 przedstawia widok boczny odmiany według fig. 1.
Figury 1 i 2 ilustrują, ale nie ograniczają, niniejszy wynalazek. Układ konteneryzacji ponadto zawiera zewnętrzny, rozpuszczalny w wodzie lub rozpuszczalny w wodzie worek zawierający inny niebezpieczny związek lub produkt (różny od pierwszego niebezpiecznego związku), korzystnie środek agrochemiczny, bardziej korzystnie niewodny środek agrochemiczny. Zewnętrzny worek zawiera także worek wewnętrzny z jego zawartością. Ewentualnie, ten tzw.układ wieloworkowy sam jest zawarty z zewnętrznym pojemniku nierozpuszczalnym w wodzie, takim jak sztywne lub półsztywne pudło.
Dalszą cechą szczególną niniejszego wynalazku jest to, że układ konteneryzacji zawiera zewnętrzny, rozpuszczalny w wodzie worek i wewnętrzny, rozpuszczalny w wodzie worek, zawierające dwa różne rodzaje środków agrochemicznych, przy czym jeden z worków zawiera środek agrochemiczny, który jest środkiem ochrony roślin (takim jak pestycydy, np. insektycydy, fungicydy, herbicydy, akarycydy, nematocydy), lub środki odżywcze dla roślin lub regulatory wzrostu roślin, a drugi worek zawiera środek agrochemiczny typu środka pomocniczego (takie jak środki penetrujące, synergetyczne, odtrutki, środki zwiększające przylepianie, środki ułatwiające rozprowadzanie, aktywatory, środki zwiększające kompatybilność; lub środki pomocnicze dla worków rozpuszczalnych w wodzie, takie jak zmiękczacze). Dwa rodzaje środków agrochemicznych stosowane w wynalazku w pewnym stopniu współpracują ze sobą w popra6
167 639 wianiu aktywności środka ochrony roślin, tak aby zwiększyć tę aktywność (środki synergiczne lub lub ułatwiające penetrację roślin), lub w celu ułatwienia tej aktywności (środek penetrujący roślin), lub w celu poprawy tej aktywności (środki zwiększające przylepność lub ułatwiające rozprowadzanie), lub w celu uczynienia tej aktywności bezpieczniejszą dla rośliny (odtrutki), lub dla samego worka (zmiękczacz polimeru składającego się na ściankę worka). Wynalazek jest więc szczególnie przydatny, gdy środek ochrony roślin lub środek odżywczy dla roślin lub środek wzrostu roślin są niekompatybilne. Jak już powiedziano, środkiem pomocniczym może być środek penetrujący, środek synergiczny, odtrutka, środek zwiększający przylepianie, środek ułatwiający rozprowadzanie, aktywator, środek zwiększający kompatybilność lub zmiękczacz, lecz może mieć także więcej niż jedną z tych właściwości lub działań.
Niebezpieczne związki lub produkty według wynalazku i ścianka worków, z którą, się stykają, są tak dobrane, aby niebezpieczne związki lub produkty nie rozpuszczały znacznie ścianki worka, z którą się stykają i aby nie przenikały przez nią w znacznym stopniu. Oznacza to, że rozpuszczanie i przenikanie, każde z nich niezależnie, jest poniżej 5%, korzystnie mniej niż 1 %,.a najkorzystniej mniej niż 0,5% całkowitej wagi worka.
Niebezpieczne związki według niniejszego wynalazku, a zwłaszcza kompozycje agrochemiczne, które są zawarte w workach według wynalazku, są zasadniczo substancjami zawierającymi od 0,5 do 80% (wagowych/wagowych) składnika aktywnego i te kompozycje agrochemiczne są kompozycjami stężonymi, które mają być rozcieńczone wodą przed rozpylaniem.
Kompozycje agrochemiczne, które można stosować według wynalazku i które mogą być zawarte w zewnętrznym lub wewnętrznym pojemniku, mogą być w różnych postaciach fizycznych. Mogą być one w postaci ciała stałego, takiego jak proszki, korzystnie proszki zwilżalne wodą, lub granulki, korzystnie granulki rozpraszalne wodą; lub mogą być w postaci niewodnej cieczy, takiej jak roztwór lub zawiesina lub emulsja w rozpuszczalniku organicznym; ta ciecz może mieć mniejszą lub większą lepkość; może to być bardzo płynna ciecz, taka jak ciecz mająca lepkość Brookfielda od 100 do 1 θ0θ cP, lub może to być lepka ciecz, taka jak ciecz o lepkości Brookfielda od 1000 do 30000 cP (pomiary lepkości w niniejszym opisie wykonywano przy pomocy wiskozymetru Brookfielda w temperaturze 20°C przy użyciu płaskiej płytki obracającej się z prędkością 20 obrotów na minutę); dalszą korzystną postacią fizyczną kompozycji agrochemicznej jest postać organicznego żelu.
Żelami, które są szczególnie interesujące w wynalazku, są organiczne żele o lepkościach od 600 do 30000 cP, korzystnie od 1000 do 12000 cP, a jeszcze korzystniej od 1000 do 5000 cP.
Zgodnie z innym aspektem wynalazku, substancja żelu stosowana w wynalazku, jest w zasadzie substancją o różnicy fazowej phi między kontrolowanym naprężeniem ścinania a wynikającym z niego odkształceniem ścinania takiej, że tg(phi) jest mniejszy lub równy 1,5, korzystnie mniejszy lub równy 1,2. Tg(phi) jest tangensem kąta phi (lub różnicy fazowej).
Pomiar phi wykonuje się za pomocą dynamicznego reometru. Dynamiczne reometry odpowiednie do pomiaru phi są znane i dostępne w handlu. Zwykle mają one płaską nieruchomą płytkę i obracający się stożek lub płytkę, tzw. układ pomiarowy Couette’a. Dostępne są także inne układy mechaniczne. Zwykle wyboru takiego lub innego układu dokonuje się zgodnie z zaleceniami sprzedawcy reometru i jest dostosowany do rodzaju związku, żelu lub cieczy, które są badane. Szczególny wybór określonego rodzaju reometru jest sprawą dobrze znaną fachowcom w zakresie reologii. Płytka obracająca się nad inną płytką lub stożek obracający się nad płytką są często bardziej odpowiednie podczas badania żelu lub lepkiej cieczy. Gdy możliwe jest stosowanie dwu rodzajów układu reometru, to zwykle wyniki pomiarów wartości phi są zblizone. Stożek (lub płytka, lub układ Couette’a) są obracane za pomocą silnika o regulowanej szybkości; obrót jest sinusoidalny, tzn., że odkształcenie i przesunięcie kątowe zmieniają się w postaci sinusoidalnej funkcji względem czasu. Tg(phi) jest równy stosunkowi G/G’, gdzie: G’ jest składową rzeczywistą modułu zespolonego (przedstawia zachowanie się doskonałego ciała stałego); G jest modułem stratności (przedstawia zachowanie się doskonałej cieczy). G’ i G są wyrażane w paskalach dla danej szybkości obrotowej (radian na sekundę).
G’ i G, a więc i tg(phi), mogą zależeć od amplitudy drgań (procentu odkształcenia) reometru; jednakże zwykle występuje tzw. plateau lepkosprężyste, dzięki któremu wartości G’
167 639 i G nie zależą znacznie od wspomnianej amplitudy; oznacza to, że w warunkach pomiaru w zakresie plateau lepkosprężystego zachowana jest struktura żelu i nie zachodzrdestrukcja żelu w ciecz. Oczywiście pomiar G' i G żelu jest wykonywany w warunkach tego plateau lepkosprężystego po prostu dlatego, ponieważ odpowiada ono normalnej strukturze żelu, a to odpowiada dokładnie temu, co jest badane.
G' i G, a więc i tg(phi), mogą zależeć od szybkości drgań (czasu do osiągnięcia wybranego procentu odkształcenia; wyrażonego w radianach na sekundę). Jednakże, gdy żel ma dobrze wykształconą strukturę, to zmiany przy przejściu z jednej szybkości na inną nie są duże. W celu uzyskania poprawnych wyników pomiarów zwykle zaleca się pracować w warunkach, w których żel nie jest za bardzo naprężony, a więc z szybkością około 1 radiana na sekundę. Oczywiście można także wykonywać pomiary przy większej szybkości.
Wiadomo, że żel jest zwykle koloidem, w którym faza rozproszona jest połączona z fazą ciągłą w taki sposób, że powstaje lepki, galaretowaty produkt; jest to także układ rozproszony składający się zwykle ze związku _ wielkocząsteczkowego lub zespołu małych cząstek bardzo ściśle zasocjonowanych z cieczą. Żele stosowane w wynalazku mają zwykle organiczną ciągłą fazę. Natomiast, większość istniejących substancji/żelów jest oparta na wodzie i ma wodną ciągłą fazę. Ponadto, żele stosowane w wynalazku mają w zasadzie jedną fazę fizyczną, przynajmniej można to obserwować podczas oglądania wzrokowego. Korzystnymi żęlami w wynalazku są także żele, które można dzielić za pomocą cięcia i których pocięte części mogą scalać się w wyniku prostego umieszczenia obok siebie.
Niewodne kompozycje agrochemiczne, które stosuje się w wynalazku, są to zwykle substancje o małej zawartości wody, zwykle poniżej 5% wagowych, korzystnie poniżej 3%, jeszcze korzystniej poniżej 1%.
Wybór szczególnej postaci fizycznej środków agrochemicznych stosowanych w wynalazku zależy od tego, o jaki konkretnie środek agrochemiczny chodzi.
Następujące cechy, same lub łącznie, stanowią zalecane cechy wynalazku:
Zgodnie z jedną cechą, niebezpieczny produkt jest korzystnie środkiem agrochemicznym, a dokładniej środkiem ochrony roślin (włączając pestycydy, takie jak insektycydy, fungicydy, herbicydy, akarycydy lub nematocydy; lub regulatory wzrostu roślin lub środki odżywcze dla roślin).
Wynalazek nie ogranicza się do pewnych określonych środków agrochemicznych; lista wielu środków agrochemicznych, jakie mogą być stosowane w układzie wieloworkowym według wynalazku obejmuje: fungicydy, takie jak triadimefon, tebuconzaole, prochloraz, trifonne, tridemorph, propiconazole, pirimicarb, iprodione, metalaxyl, bitertanol, iprobenfos, fulsilazol, fosetyl, propyzamide, chlorothalonil, dichlone, mancozeb, antrachinon, maneb, vinclozolin, fenarimol, bendiocarb, captatol, benalaxyl, thiram; herbicydy (lub defolianty), takie jak quizalofop i jego pochodne, acetochlor, metolachlor, imazapur i imazapyr, glyphosate i gluphinosate, butachlor, acifluorfen, oxyfluorfen, butralin, fluazifopbutyl, bifenox, bromoxynil, ioxynil, diflufenican, phenmediphan, desmedipham, oxadiazon, mecoprop, MCPA, MCPB, linuron, isoproturon, flamprop i jego pochodne, ethofumesate, diallate, carbetamide, alachlor, metsulfuron, chlorsulfuron, chlorpyralid, 2,4-D, tribufos, triclopyr, diclofop-methyl, sethoxydium, pendimethalin, trifulralin, ametryn, chlorameben, amitrole, asulam, dicamba, bentazone, atrazine, cyanazine, thiobencarb, prometryn, 2-(2-chlorobenzylo)-4,4-dimetylo-1,2-oksazolidyn-3-on, fluometiron, napropamide, paraquat, bentazole, molmate, propachlor, imazaquin, metribuzin, tebuthiuron, oryzalin; insektycydy lub nematocydy, takie jak ebufos, carbosulfan, amitrax, vamidothion, ethion, triazophos, propoxur, phosalone, permethnn, cypermethrin, parathion, methylparathion, diazinon, methomyl, malathion, lindane, fenvalerate, ethoprophos, endrin, endosulfan, dimethoate, dieldrin, dicrotophos, dichlorprop, dichlorvos, azinphos i jego pochodne, aldrin, cyflurthrin, deltamethrin, disulfoton, chlodimeform, chlorphriphos, carbaryl, dicofol, thiodicarb, propargite, demeton, phosalone; i regulatory wzrostu roliślin, takie jak kwas gibelerynowy, ethrel lub ethephon, cycocel, chlormequat, ethephon, mepiquat; i środki penetrujące, takie jak wielkocząsteczkowy olej węglowodorowy, np. limonen, olej naftowy na podstawie parafiny, polimeryzowany pinen, parafiny olejowe, polialkoksylowane alkohole tłuszczowe, eter alkilopolioksyętylęnowy, wolne kwasy tłuszczowe, alkiloarylopolietoksylowany etanol, alki8
167 639 loaryloetanol, estry kwasów poliolotłuszczowych, estry kwasów polioksyetylenowanych poliolotłuszczowych, olej lub żywica roślinna, olej bawełniany, etyloksylowana amina tłuszczowa, etoksylowany nonylofenol, ftala glicerolu, glikole alkilopolioksyetylenowe, eter alkilofenoksypolioksyalkilenowy, poli-p-mentan, polimeryzowane pirofosforany, sole lub estry kwasów alkiloarylosulfonowych, glikol alkiloarylopolioksyetylenowy, środki synergiczne są zwykle dość specyficzne dla danego składnika aktywnego i dlatego są znane samo przez się, odtrutki lub środki zapewniające bezpieczne stosowanie są to związki zmniejszające fitotoksyczność środków agrochemicznych lub pestycydów. Są zwykle specyficzne dla danego pestycydu i dlatego są znane same przez się, środki zwiększające przylepność lub ułatwiające rozprowadzanie, takie jak kwas fosforowy lub jego sole metali do przyjęcia agronomicznie, wolne kwasy tłuszczowe, alkiloaryloalkoksylan, estry fosforanowe polioksyetylenoglikolu, alkohol polietoksyalkoilowany, alkilopolietoksyetanol, alkiloarylopolilowany etanol lub propanol lub izopropanol lub izopropanol lub butanol, dialklloarylopoiietoksyetanol lub glicerol, glikol alkiloarylopolioksyetylenowy, eter glikolu alkiloarylopolietoksylowanego, alkohole alkiloarylopolialkoksylowane, bis-^-etyloheksylo^enzenodikarboksylan, metoksylowany alkilokarboksylan, alkoksylolowany polioloester, sulfonian alkiloarylowy, polioksyetylowany nonylofenol lub oktylofenol, nonylofenoksypolietylenooksyetanol, oleinian 1-metoksyetanolu, olej bawełniany, alkilofenoksypolietoksyetanol, etoksylowane estry alkiloaryloforsiOranów, fosforan alkilofenoksypolietoksyetanolu, dialkilobenzenodikarboksylan, ftalan glicerolu, ester polioksyetylenowanego poliolokwasu tłuszczowego, ester kwasu poliolotłuszczowego, polietoksylowana amina tłuszczowa, dodecylo- lub dodecyloksybenzeno- lub dibenzenosulfonian, dimenten, polimenten, limonen, alklloarylopaopylokaabinole, kopolimer blokowy polioksyetylenopolioksypropylenowr, środki nadające kompatybilność, takie jak ester fosforanowy alkiloarrlopolietoksyetylenoglikolu, ester fosforanowy polietoksyetylenoetanolu, siarczan alkoholu o rozgałęzionym łańcuchu, 2-etyloheksylobutanodioan sodowy, poliester tiobutanodioanu sodowego, ester izopropylofosfora^nu, ester alkilopolioksyetylenoeteaów, fosforan alkilofenoksypolietylenooksyfenylu, zmiękczacze, takie jak (ta lista nie jest listą ograniczającą): związki typu alkoholi (liniowe lub rozgałęzione, nasycone lub nienasycone), a zwłaszcza alkanole zawierające od 6 do 36 atomów węgla; alkenole zawierające do 10 do 30 atomów węgla; glikole i triole, takie jak di- i tripentakaytaitol, trimetyloloetan, anhydroenneaheptytol- butanotriol, heksanotriol, erytrytole, treitole, rybitol, arabitole, ksylitol, allitol, dulcytol, glucytol, sorbitol, mannitol, altrytol, iditol, maltitol, laktytol, glikol etylenowy, glikol dietylenowy, glikol trietylenowy, glikol tetrametylenowy, glikol pentametylenowy, glikol trietylenowy, glikol propylenowy, glikol butylenowy, glicerol, diglicerol, 2,3-butanodiol, 1,3-butanodiol, sorbitol; mono-,di-, tri,- tetra- i poliaminy, takie jak dietylenotriamina, i etanoloaminy; amidy, np. acetamid i formamid, dimetyloformamid, heksametylofosfotriamid; sulfotlenki, np. dimetylosulfotlenek; piperazyny.
Juz te listy możliwych związków niekiedy się nakładają na siebie z tego powodu, ze niektóre związki mogą mieć więcej niż jedno działanie w rolnictwie i dlatego aktywatory i środki nadające kompatybilność mogą być także stosowane i mogą być także środkami synergicznymi lub penetrującymi lub środkami zwiększającymi przylepność lub środkami ułatwiającymi rozprowadzanie lub odtrutkami. Środki chelatujące można także włączyć do pewnych rodzajów wymienionych powyżej środków pomocniczych.
Zgodnie z inną cechą wynalazku stosunek objętości zewnętrznego worka do objętości wewnętrznego worka jest większy niż 1,5 : 1, korzystnie większy niż 2 : 1.
Zgodnie z inną cechą wynalazku, stosunek wagi środków agrochemicznych zawartych, odpowiednio, w zewnętrznym worku i w wewnętrznym worku lub wewnętrznych workach jest w przybliżeniu równy stosunkowi stosowanych (lub zalecanych) dawek aktywnych składników zawartych, odpowiednio, w zewnętrznym worku i wewnętrznym worku/workach. W przybliżeniu równy oznacza równy wymienionemu stosunkowi stosowanych dawek lub równy wartości, która jest w zakresie od plus do minus 10% wymienionego stosunku dawek stosowania.
Zgodnie z inną cechą wynalazku, wewnętrzny worek/worki i zewnętrzny worek zawierają, odpowiednio, niekompatybilne niebezpieczne produkty, a zwłaszcza niekompatybilne środki agrochemiczne.
167 639
Zgodnie z inną cechą wynalazku, zarówno zewnętrzny jak i wewnętrzny worek może unosić się na wodzie lub topić się w niej po włożeniu do wody, np. do zbiornika z wodą, który rolnik używa do mieszania i rozpylania.
Zgodnie z jeszcze inną cechą wynalazku, która jest szczególnie przydatna w wypadku niekompatybilnych lub bardzo niekompatybilnych środków agrochemicznych, jeden z worków (albo worek wewnętrzny, albo worek zewnętrzny) unosi się na wodzie, a drugi (lub jego zawartość; korzystnie worek zewnętrzny) zanurza się całkowicie po włożeniu do wody. Tego rodzaju worki są szczególnie przydatne do bardzo niekompatybolnych środków agrochemicznych, gdyż dzięki temu, że jeden worek unosi się a drugi zanurza się, środki te są oddzielnie rozcieńczane i mieszane z wodą zanim zostaną wymieszane ze sobą.
Gdy mówi się, że wewnętrzny worek unosi się na wodzie a zewnętrzny worek zanurza się całkowicie po włożeniu do wody, to znaczy to, że wewnętrzny worek/worki napełnione swą zawartością, lub sama ich zawartość (gdy wymieniony wewnętrzny worek rozpuścił się) unosi się/unoszą się na wodzie, gdy zewnętrzny worek jest otwarty (to znaczy, gdy błona otaczająca zewnętrzny worek rozpuściła się na tyle, aby jego zawartość mogła się przesunąć) i gdy w tym samym czasie ten częściowo otwarty zewnętrzny worek (przed całkowitym rozpuszczeniem się go) i jego zawartość (przed lub po całkowitym rozpuszczeniu się tego zewnętrznego worka) toną.
Gdy mówi się, że zewnętrzny worek unosi się na wodzie a wewnętrzny worek/worki tonie/toną po zanurzeniu w wodzie, to znaczy to, że po włożeniu do wody wewnętrzny worek/worki napełniony/napełnione ze swą zawartością, lub ich zawartość sama (gdy wymieniony wewnętrzny worek rozpuścił się) tonie/toną, gdy zewnętrzny worek jest otwarty (to znaczy, gdy błona otaczająca zewnętrzny worek rozpuściła się na tyle, aby jego zawartość mogła się przesunąć) i gdy w tym samym czasie ten częściowo otwarty worek zewnętrzny (przed całkowitym rozpuszczeniem się go) i jego zawartość (przed lub po całkowitym rozpuszczeniu się tego zewnętrznego worka) toną.
Zgodnie ze szczególną cechą wynalazku, gdy jeden worek unosi się na wodzie a drugi tonie, to worek unoszący się na wodzie zawiera zwilżalny proszek lub granulki rozpraszane przez wodę.
Zgodnie ze szczególną cechą wynalazku, którajest szczególnie interesująca, worki według wynalazku są wykonane w taki sposób, że zewnętrzny worek ze swą całą zawartością lub tylko z kompozycją agrochemiczną, którajest na zewnątrz wewnętrznego worka, może mieć gęstość względną większą od jedności, a wewnętrzny worek ze swą zawartością może mieć gęstość względną mniejszą od jedności.
Zgodnie ze szczególną cechą wynalazku, którajest szczególnie interesująca, worki według wynalazku są wykonane w taki sposób, że zewnętrzny worek ze swą całą zawartością lub tylko z kompozycją agrochemiczną, którajest na zewnątrz wewnętrznego worka, może mieć gęstość względną mniejszą od jedności, a wewnętrzny worek ze swą zawartością może mieć gęstość względną większą od jedności.
Zgodnie z inną cechą wynalazku, worki według wynalazku, a zwłaszcza worek zewnętrzny, są napełnione do co najmniej 60% swej objętości kompozycją agrochemiczną, korzystnie do co najmniej 70% swej objętości, bardziej korzystnie do 80 do 99% swej objętości, a najbardziej korzystnie do 85 do 95% swej objętości. Zewnętrzny worek korzystnie nie jest napełniony do swej całkowitej objętości, ponieważ nie użyta objętość nadaje odporność na uderzenie, to jest odporność na pękanie podczas upadku, transportu lub przechowywania. Ta nie użyta objętość może zawierać powietrze lub gaz obojętny, lub może go nie zawierać. Nieobecność powietrza lub gazu obojętnego dodatkowo poprawia odporność na uderzenie. Jednakże przy decyzji, jak dużą ma być nie użyta objętość lub czy ma nie być obecne powietrze lub gaz obojętny, należy porównać zalety odporności na uderzenie z koniecznością, jeśli taka występuje, odporności na uderzenie i koszt zapewnienia tej odporności. Np. jeśli zewnętrzny worek jest przechowywany i/lub transportowany w pojemniku pochłaniającym uderzenia, to zapewnienie tej nie użytej pojemności może nie być tak pomocne.
Na objętość, do jakiej zewnętrzny worek jest napełniony i na fakt, czy nie użyta objętość zawiera czy nie zawiera powietrza wpływa to, czy jest pożądane, aby worek tonął lub unosił się
167 639 na wodzie. To, czy worek tonie czy unosi się, będzie zależało nie tylko od nie użytej objętości, lecz także od gęstości właściwej zawartości worka.
Procent objętości, do jakiej jest napełniony wewnętrzny worek bardziej niż w wypadku zewnętrznego worka zależy od tego, czy jest pożądane, aby wewnętrzny worek tonął lub unosił się. Np. kompatybilność zawartości worka i łatwość rozpraszania zawartości worka w wodzie wpływa na to, czy jest pożądane, aby zarówno wewnętrzny worekjak i zewnętrzny worek unosiły się, lub oba tonęły, lub jeden worek tonął a drugi unosił się. Np. jeśli aktywne składniki lub ich mieszaniny zawarte w worku wewnętrznym i w worku zewnętrznym są kompatybilne i rozpraszalne, nawet jeśli oba worki pękają i otwierają się w tej samej części kąpieli mieszania, to wtedy może być pożądane, aby oba worki unosiły się lub oba worki tonęły.
Gdy-worek jest napełniony ciałem stałym, to objętość odnosi się do objętości nasypowej ciała stałego a nie do rzeczywistej objętości cząstek ciała stałego.
Zgodnie z inną cechą wynalazku, wewnętrzny worek może zawierać znacznik, np. barwnik. Znacznik ten uwalnia się, aby pokazać, czy wewnętrzny worek nie uległ uszkodzeniu z jakiegoś powodu i dlatego opakowanie nie powinno być użyte.
W praktyce kompozycje agrochemiczne stosowane w niniejszym wynalazku zwykle zawierają-aktywny składnik/składniki łącznie z innymi składnikami, np. środkami powierzchniowo czynnymi, dyspergatorami, zagęszczaczami, środkami zapobiegającymi pienienu lub zamarzaniu, środkami zzelowanymi lub żelującymi, zmiękczaczami polimeru stanowiącego foliową otoczkę worka.
Zgodnie z inną cechą wynalazku, worki stosowane w wynalazku są wykonane korzystnie z polimeru rozpuszczalnego w wodzie. Grubość tej folii polimeru wynosi zwykle od 10 do 500 mikronów, korzystnie między 20 a 100 mikronami.
Polimer stanowiący ściankę worków może być taki sam dla obu worków, lub może być różny. Nawet jeśli te dwa worki są różne, to jest korzystne, aby były rozpuszczalne w zimnej wodzie. Rozpuszczalny w zimnej wodzie oznacza, że jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie w temperaturze poniżej 35°C, np. zawartej między 5°C a 35°C. Zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny worek mogą rozpuszczać się w wodzie w podobnych warunkach, to znaczy w tym samym zakresie temperatury, jak to określono powyżej.
Charakter chemiczny otaczającej folii stanowiącej worki może się różnić znacznie. Odpowiednimi materiałami są materiały rozpuszczalne w wodzie (lub ewentualnie rozpraszalne w wodzie), które są nierozpuszczalne w rozpuszczalnikach organicznych stosowanych do rozpuszczania lub rozpraszania aktywnego składnika agrochemicznego.
Specyficzne odpowiednie materiały obejmują poli(tlenek etylenu), taki jak poli(glikol etylenowy; skrobię i modyfikowaną skrobię; alkilo- i hydroksyalkilocelulozę, taką jak hydroksyceluloza, hydroksyetyloceluloza, hydroksypropyloceluloza; karboksymetylocelulozę; poli (etery winylowe), takie jak poli(eter metylowowinylowy) lub poli(2-metoksyetoksyetylen); poli(2,4-dimetylo-6-triazynyloetylen); poli(3-morfolinyloetylen); poli-(N-1,2,4-triazoliloetylen); poli(kwas winylosulfonowy); polibezwodniki; małocząsteczkowe żywice melaminowoformaldehydowe; małocząsteczkowe żywice mocznikowo-formaldehydowe; poli(metakry lan 2-hydroksyetylu); poli(kwas akrylowy) i jego homologi. Korzystnie otaczająca folia zawiera lub jest wykonana z polialkoholu winylowego) (PVA). PVA jest zwykle częściowo lub całkowicie alkoholizowanym lub hydrolizowanym, np. w 40-100%, korzystnie w 80-99% alkoholizowanym lub hydrolizowanym polioctanem winylu) (lub innym estrem) w postaci folii; mogą być także zastosowane kopolimery lub inne pochodne takich polimerów.
Zalecanymi materiałami do wyrobu worków według wynalazku są poli(tlenek etylenu) lub metyloceluloza, lub poli(alkohol winylowy). W wypadku użycia polialkoholu winylowego), jest to korzystnie zalkaholizowany lub zhydrolizowany w 40-100%, korzystnie zhydrolizowany lub zalkoholizowany w 80-99% poli(octan winylu) w postaci folii.
Układ wieloworkowy według niniejszego wynalazku może być stosowany przez rolnika przez proste włożenie układu do zbiornika z wodą i mieszanie lub recyrku lację, w celu uzyskania jednorodnego rozproszenia składników.
Tak więc, według dalszej cechy wynalazku, układ wieloworkowy wkłada się do zbiornika z wodą. Następnie rolnik czeka, aż wewnętrzny worek rozdzieli się od zewnętrznego worka a
167 639 jego zawartość zacznie wyciekać. Po upływie tego czasu dopiero zaczyna się mieszanie lub recyrkulacja. Jak już wspomniano, worki mogą unosić się lub tonąć.
Zaletą niniejszego wynalazku jest to, że uniemożliwia on użytkownikom otwieranie jednego opakowania i próbowanie użycia jedynie części jednego lub innego opakowania. Dzięki temu wynalazek zapewnia znacznie bardziej bezpieczny układ stosowania dwu kompozycji na uprawach. Jest on bardziej bezpieczny zarówno dla użytkownika, jak i dla uprawy czy rośliny.
Przygotowanie lub wytwarzanie układu konteneryzacji według wynalazku może się odbywać zgodnie ze znanym sposobem przygotowania lub wytwarzania worków rozpuszczalnych w wodzie. Jako praktyczne rozwiązanie, pierwszy worek (powiedzmy wewnętrzny worek lub wewnętrzne worki, jeśli jest ich więcej niż jeden) przygotowuje się z folii rozpuszczalnej w wodzie, ewentualnie przez częściowe zgrzewanie. Następnie worek napełnia się kompozycją agrochemiczną i worek/worki zamyka się całkowicie. Następnie drugi worek (powiedzmy zewnętrzny worek) napełnia się nie tylko kompozycją agrochemiczną, lecz także pierwszym workiem/workami przygotowanym/przygotowanymi uprzednio. Ten drugi zewnętrzny worek także się zamyka, korzystnie przez zgrzewanie.
Zaletą-niniejszego wynalazku jest dysponowanie łatwym sposobem uzyskiwania aktywnej jednostki dwuskładnikowej. Jej wytwarzanie jest dość łatwe i nie wymaga stosowania prawdziwego układu mieszania.
Szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji, który obejmuje co najmniej jeden wewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie zawierający związek agrochemiczny należący do grupy środków ochrony roślin, pestycydów, insektycydów, herbicydów, fungicydów, nematocydów, środków odżywczych roślin, regulatorów wzrostu roślin, a układ konteneryzacji obejmuje ponadto zewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający inny niebezpieczny związek, różny od pierwszego i należący do grupy promotorów aktywności, środków penetrujących, środków synergicznych, odtrutek, środków zwiększających przylepność, środków ułatwiających rozprowadzanie, aktywatorów, środków nadających kompatybilność, środków pomocniczych dla worków rozpuszczalnych w zimnej wodzie, zmiękczaczy, przy czym zewnętrzny worek zawiera także wewnętrzny worek z jego zawartością.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji, który obejmuje co najmniej jeden wewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie zawierający związek agrochemiczny należący do grupy środków ochrony roślin, pestycydów, insektycydów, herbicydów, fungicydów, nematocydów, akarycydów, środków odżywczych roślin, regulatorów wzrostu roślin, a układ konteneryzacji obejmuje ponadto zewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie zawierający inny niebezpieczny związek, różny od pierwszego i należący do grupy promotorów aktywności środków penetrujących, środków synergicznych, odtrutek, środków zwiększających przylepność, środków ułatwiających rozprowadzanie, aktywatorów, środków nadających kompatybilność, środków pomocniczych dla worków rozpuszczalnych w zimnej wodzie, zmiękczaczy, przy czym zewnętrzny worek zawiera także wewnętrzny worek z jego zawartością, a środki agrochemiczne i ściankę worków, z którą się stykają, dobrano tak, aby środki agrochemiczne nie rozpuszczały w znaczącym stopniu ścianki worka, z którą się stykają, oraz nie przenikały przez nią w znaczącym stopniu.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji, który obejmuje co najmniej jeden wewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający związek agrochemiczny należący do grupy środków ochrony roślin, pestycydów, insektycydów, herbicydów, fungicydów, nematocydów, akarycydów, środków odżywczych roślin, regulatorów wzrostu roślin, a układ konteneryzacji obejmuje ponadto zewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający inny niebezpieczny związek, różny od pierwszego i należący do grupy promotorów aktywności, środków penetrujących, środków synergicznych, odtrutek, środków zwiększających przylepność, środków ułatwiających rozprowadzanie, aktywatorów, środków nadających kompatybilność, środków pomocniczych dla worków rozpuszczalnych w zimnej wodzie, zmiękczaczy, przy czym zewnętrzny worek zawiera także wewnętrzny worek z jego zawartością, a środki agrochemiczne i ściankę worków, z którą się stykają, dobrano tak, aby środki agrochemiczne nie rozpuszczały w znaczącym stopniu ścianki worka, z którą się stykają, oraz nie przenikały przez nią w znaczącym stopniu.
167 639
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji, który obejmuje co najmniej jeden wewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający związek agrochemiczny należący do grupy środków ochrony roślin, pestycydów, insektycydów, herbicydów, fungicydów, nematocydów, akarycydów, środków odżywczych roślin, regulatorów wzrostu roślin, a układ konteneryzacji obejmuje ponadto zewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający inny niebezpieczny związek, różny od pierwszego i inkompatybilny z nim oraz należący do grupy promotorów aktywności, środków penetrujących, środków synergicznych, odtrutek, środków zwiększających przylepność, środków ułatwiających rozprowadzanie, aktywatorów, środków nadających kompatybilność, środków pomocniczych dla worków rozpuszczalnych w zimnej wodzie, zmiękczaczy, przy czy zewnętrzny worek zawiera także wewnętrzny worek z jego zawartością.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji, który obejmuje co najmniej jeden wewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający środek agrochemiczny należący do grupy środków ochrony roślin, pestycydów, insektycydów, herbicydów, fungicydów, nematocydów, akarycydów, środków odżywczych roślin, regulatorów wzrostu roślin, a układ konteneryzacji obejmuje ponadto zewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający inny niebezpieczny związek, różny od pierwszego i inkompatybilny z nim oraz należący promotorów aktywności, środków penetrujących, środków synergicznych, odtrutek, środków zwiększających przylepność, środków ułatwiających rozprowadzanie, aktywatorów, środków nadających kompatybilność, środków pomocniczych dla worków rozpuszczalnych w zimnej wodzie, przy czym worek zewnętrzny zawiera także wewnętrzny worek z jego zawartością.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji, który obejmuje co najmniej jeden wewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający środek agrochemiczny należący do grupy środków ochrony roślin, pestycydów, insektycydów, herbicydów, fungicydów, nematocydów, akarycydów, środków odżywczych roślin, regulatorów wzrostu roślin, a układ konteneryzacji obejmuje ponadto zewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający inny niebezpieczny związek, różny od pierwszego i inkompatybilny z nim oraz należący do grupy promotorów aktywności, środków penetrujących, środków synergetycznych, odtrutek, środków zwiększających przylepność, środków ułatwiających rozprowadzanie, aktywatorów, środków nadających kompatybilność, środków pomocniczych dla worków rozpuszczalnych w zimnej wodzie, zmiękczaczy, przy czym worek zewnętrzny zawiera także wewnętrzny worek z jego zawartością, a środki agrochemiczne i ściankę worków, z którą się stykają, dobrano tak, aby środki agrochemiczne nie rozpuszczały w znaczącym stopniu ścianki worka, z którą się stykają, oraz aby nie przenikały przez nią w znaczącym stopniu.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji, który obejmuje co najmniej jeden wewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający środek agrochemiczny należący -do grupy środków ochrony roślin, pestycydów, insektycydów, herbicydów, fungicydów, nematocydów, akarycydów, środków odżywczych roślin, regulatorów wzrostu roślin, a układ konteneryzacji obejmuje ponadto zewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający inny niebezpieczny związek, różny od pierwszego i inkompatybilny z nim oraz należący do grupy promotorów aktywności, środków penetrujących, środków synergetycznych, odtrutek, środków zwiększających przylepność, środków ułatwiających rozprowadzanie, aktywatorów, środków nadających kompatybilność, środków pomocniczych dla worków rozpuszczalnych w zimnej wodzie, zmiękczaczy, przy czym worek zewnętrzny zawiera także worek wewnętrzny z jego zawartością.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji, który obejmuje co najmniej jeden wewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający środek agrochemiczny należący do grupy środków ochrony roślin, pestycydów, insektycydów, herbicydów, fungicydów, akarycydów, nematocydów, środków odżywczych roślin, regulatorów wzrostu roślin, a układ konteneryzacji obejmuje ponadto zewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający inny niebezpieczny związek, różny od pierwszego i inkompatybilny z nim oraz należący do grupy promotorów aktywności, środków penetrujących, środków synergicznych, odtrutek, środków zwiększających przylepność, środków ułatwiających rozprowadzanie, akty167 639 watorów, środków nadających kompatybilność, środków pomocniczych dla worków rozpuszczalnych w zimnej wodzie, zmiękczaczy, przy czym zewnętrzny worek zawiera także wewnętrzny worek z jego zawartością, a środki agrochemiczne i ściankę worków, z którą się stykają, dobrano tak, aby środki agrochemiczne nie rozpuszczały w znaczącym stopniu ścianki worka, z którą się stykają, oraz aby nie przenikały przez nią w znaczącym stopniu.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji, który obejmuje co najmniej jeden wewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający środek agrochemiczny należący do grupy środków ochrony roślin, pestycydów, insektycydów, herbicydów, fungicydów, nematocydów, akarycydów, środków odżywczych roślin, regulatorów wzrostu roślin, a układ konteneryzacji obejmuje ponadto zewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający inny niebezpieczny związek, różny od pierwszego, należący do grupy promotorów aktywności, środków penetrujących, środków synergicznych, odtrutek, środków zwiększających przylepność, środków ułatwiających rozprowadzanie, aktywatorów, środków nadających kompatybilność, środków pomocniczych dla worków rozpuszczalnych w zimnej wodzie, zmiękczaczy, przy czym zewnętrzny worek także zawiera wewnętrzny worek z jego zawartością, a jeden z worków, albo worek wewnętrzny albo worek zewnętrzny, po włożeniu do wody unosi się na niej, a drugi, lub jego zawartość, tonie po włożeniu do wody.
Inną szczególną odmianą wynalazkujest układ konteneryzacji, który obejmuje co najmniej jeden wewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający środek agrochemiczny należący do grupy środków ochrony roślin, pestycydów, insektycydów, herbicydów, fungicydów, nematocydów, akarycydów, środków odżywczych roślin, regulatorów wzrostu roślin, a układ konteneryzacji obejmuje ponadto zewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający inny niebezpieczny związek, różny od pierwszego, należący do grupy promotorów aktywności, środków penetrujących, środków synergicznych, odtrutek, środków zwiększających przylepność, środków ułatwiających rozprowadzanie, aktywatorów, środków nadającychkompatybilność, środków pomocniczych dla worków rozpuszczalnych w zimnej wodzie, zmiękczaczy, przy czym worek zewnętrzny zawiera także wewnętrzny worek z jego zawartością, a środki agrochemiczne i ściankę worków, z którą się stykają, dobrano tak, aby środki agrochemiczne nie rozpuszczały w znaczącym stopniu ścianki worka, z którą się stykają, i aby nie przenikały przez nią w znaczącym stopniu, a jeden z worków, albo worek wewnętrzny albo worek zewnętrzny, po włożeniu do wody unosi się na niej, a drugi, lub jego zawartość, tonie po włożeniu do wody.
Inną szczególną odmianą wynalazkujest układ konteneryzacji, który obejmuje co najmniej jeden wewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający środek agrochemiczny należący do grupy środków ochrony roślin, pestycydów, insektycydów, herbicydów, fungicydów, nematocydów, akrycydów, środków odżywczych roślin, regulatorów wzrostu roślin, a układ konteneryzacji obejmuje ponadto zewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający inny związek niebezpieczny, różny od pierwszego, i inkompatybilny z nim należący do grupy promotorów aktywności, środków penetrujących, środków synergicznych, odtrutek, środków zwiększających przylepność, środków ułatwiających rozprowadzanie, aktywatorów, środków nadających kompatybilność, środków pomocniczych dla worków rozpuszczalnych w zimnej wodzie, zmiękczaczy, przy czym worek zewnętrzny zawiera także wewnętrzny worek z jego zawartością, a środki agrochemiczne i ściankę worków dobrano tak, aby środki agrochemiczne nie rozpuszczały z znaczącym stopniu ścianki worka i aby nie przenikały przez nią w znaczącym stopniu, a jeden z worków, albo worek wewnętrzny albo worek zewnętrzny, po włożeniu do wody unosi się na niej, a drugi, lub jego zawartość, tonie po włożeniu do wody.
Inną szczególną odmianą wynalazkujest układ konteneryzacji, który obejmuje co najmniej jeden wewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający środek agrochemiczny należący do grupy środków ochrony roślin, pestycydów, insektycydów, herbicydów, fungicydów, nematocydów, akarycydów, środków odżywczych roślin, regulatorów wzrostu roślin, a układ konteneryzacji obejmuje ponadto zewnętrzny worek rozpuszczalny w wodzie, zawierający inny niebezpieczny związek, różny od pierwszego i inkompatybilny z nim, należący do grupy promotorów aktywności, środków penetrujących, środków synergicznych, odtrutek, środków zwiększających przylepność, środków ułatwiających rozprowadzanie, aktywatorów, środków
167 639 nadających kompatybilność, środków pomocniczych dla worków rozpuszczalnych w zimnej wodzie, zmiękczaczy, przy czym worek zewnętrzny zawiera także worek wewnętrzny z jego zawartością, a środki agrochemiczne i ściankę worków, z którą się stykają, dobrano tak, aby środki agrochemiczne nie rozpuszczały w znaczącym stopniu ścianki worka, z którą się stykają, i aby nie przenikały przez nią w znaczącym stopniu, a jeden z worków, albo worek wewnętrzny albo worek zewnętrzny, po włożeniu do wody unosi się na niej, a drugi, lub jego zawartość, tonie po włożeniu do wody.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej szczególnej odmiany, który obejmuje dodatkowy zewnętrzny pojemnik nierozpuszczalny w wodzie.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej odmiany, w którym środki agrochemiczne w workach są w postaci i/lub ciekłej i/lub żelu.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej odmiany, w którym wewnętrzny worek/worki unosi się/unoszą się na powierzchni po włożeniu do wody, a zewnętrzny worek tonie po włożeniu do wody. Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej odmiany, w którym wewnętrzny worek/worki tonie/toną po włożeniu do wody, a zewnętrzny worek unosi się po włożeniu do wody.
Inną szczególną-odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej odmiany, w którym zewnętrzny worek, albo ze swą zawartością lub tylko z kompozycją agrochemiczną, która jest na zewnątrz wewnętrznego worka, ma gęstość względną większą od jedności, a wewnętrzny worek ze swą zawartością ma gęstość względną mniejszą od jedności.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej odmiany, w którym zewnętrzny worek, albo ze swą całą zawartością lub tylko z kompozycją agrochemiczną, która jest na zewnątrz wewnętrznego worka, ma gęstość względną mniejszą od jedności, a wewnętrzny worek ze swą zawartością ma gęstość względną większą od jedności.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej odmiany, w którym środki agrochemiczne są w postaci stężonej.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej odmiany, w którym stężenia aktywnych składników w środkach agrochemicznych w workach są w zakresie od 0,5 do 80% (wagowych/wagowych) aktywnego składnika.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej szczególnej odmiany, w którym co najmniej jeden worek zawiera kompozycję agrochemiczną w postaci proszku zwilżalnego wodą lub granulek rozpraszalnych wodą.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej szczególnej odmiany, w którym jeden worek unosi się na powierzchni i zawiera zwilżalny proszek lub granulki rozpraszalne wodą.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej szczególnej odmiany, w którym jeden worek zawiera niewodną ciecz w postaci roztworu lub zawiesiny lub emulsji.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej szczególnej odmiany, w którym stosunek wagi niebezpiecznych związków lub środków agrochemicznych zawartych, odpowiednio, w zewnętrznym worku i w wewnętrznym worku iest równy wartości znajdującej się w zakresie od plus lub minus 10% w stosunku dawek stosowania aktywnych składników, zawartych, odpowiednio w zewnętrznym worku i w wewnętrznym worku.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej szczególnej odmiany, w którym stosunek objętości zewnętrznego worka do objętości wewnętrznego worka jest większy od 1,5 : 1.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej szczególnej odmiany, w którym stosunek objętości zewnętrznego worka do objętości wewnętrznego worka jest większy od 2 : 1.
167 639
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej szczególnej odmiany, w którym co najmniej jeden worek zawiera kompozycję agrochemiczną w postaci niewodnej cieczy lub w postaci organicznego żelu.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej szczególnej odmiany, w którym co najmniej jeden worek zawiera kompozycję agrochemiczną w postaci żelu organicznego a żel organiczny na lepkość od 600 do 30000 cP.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej szczególnej odmiany, w którym co najmniej jedna kompozycja agrochemiczna jest żelem organicznym, a żel organiczny ma różnicę fazową phi między kontrolowanym naprężeniem ścinającym a spowodowanym przez nie odkształceniem przy ścinaniu taką, że tg(phi) jest mniejszy od lub równy 1,5.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej szczególnej odmiany, w którym co najmniej jedna z kompozycji agrochemicznych jest żelem organicznym, a żel organiczny ma różnicę fazową phi między kontrolowanym naprężeniem ścinającym a spowodowanym przez nie odkształceniem przy ścinaniu taką, że tg(phi) jest mniejszy od lub równy 1,2.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej szczególnej odmiany, w którym wewnętrzny worek zawiera znacznik.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej szczególnej odmiany, w którym zewnętrzny worek jest napełniony wymienionym drugim środkiem agrochemicznym i wymieniony wewnętrzny worek, do co najmniej 60% objętości.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej szczególnej odmiany, w którym co najmniej jedna z kompozycji agrochemicznych jest cieczą o lepkości Brookfielda od 100 do 30000 cP.
Inną szczególną odmianą wynalazku jest układ konteneryzacji według dowolnej poprzedniej szczególnej odmiany, w którym co najmniej jedna z kompozycji agrochemicznych jest cieczą o lepkości Brookfielda od 1000 do 30000 cP.
Dalsze informacje można znaleźć we współzależnych zgłoszeniach, ujawnienia,-których podano w niniejszych jako odnośniki: USA kolejny numer 07/713,681, zgłoszenie na nazwiska David B. Edwards, William J. McCarthy, Leopold E. Hodakowski, Chi-Yu R. Chen, Samuel T. Gouge i Paul J. Weber na Laminowane worki do konteneryzacji toksycznych lub niebezpiecznych substancji zarejestrowane w dniu 11 czerwca 1991 roku; USA kolejny numer 07/713,682, zgłoszenie na nazwiska Samuel T. Grouge, Leonard E. Hodakowski, Paul J. Weber i Chi-Yu R. Chen na Preparaty żelowe substancji niebezpiecznych, zarejestrowane w dniu 11 czerwca 1991 roku; USA kolejny numer 07/713,701, zgłoszenie na nazwiska Leonard E. Hodakowski, Chi-Yu R. Samuel T. Gouge i Paul J. Weber na Preparaty żelowe rozpraszalne wodą, zarejestrowane w dniu 11 czerwca 1991 roku; USA kolejny numer 07/713,685, zgłoszenie na nazwiska Leonard E. Hodakowski, Ricky W. Couch, Samuel T. Gouge i Robert C. Ligon na Preparaty żelowe, zarejestrowane w dniu 11 czerwca 1991 roku; i USA kolejny numer 07/713,683, zgłoszenie na nazwiska Leonard E. Hodakowski, Chi-Yu R. Chen, Samuel T. Gouge i Paul J. Weber na Preparaty żelowe do zastosowania w układach konteneryzacji substancji toksycznych i niebezpiecznych, zarejestrowane w dniu 11 czerwca 1991 roku.
Następujące przykłady podano dla przedstawienia wynalazku i nie należy przyjmować, ze ograniczają one wynalazek.
W tych przykładach lepkość Brookfielda mierzono, jak to podano uprzednio, wiskozymetrem Brookfielda z płaską płytką obracając^ się z szybkością 20 obrotów na minutę w temperaturze 20°C.
We wszystkich następujących przykładach wytworzone żele miały tg(phi) od 0,1 do 1,5.
Przykład I. Wykonano opakowanie przez umieszczenie rozpuszczalnego w wodzie worka napełnionego stałym insektycydem (zwilżalny proszek) we większym rozpuszczalnym w wodzie worku napełnionym ciekłym środkiem zwiększającym przylepność i ułatwiającym rozprowadzanie.
Folia zastosowana w tym doświadczeniu była laminowaną folią z polialkoholu winylowego) o łącznej grubości 75 mikronów (po połowie na każdą warstwę).
167 639
25g cypermethrin ( w postaci zwilżalnego proszku) wsypano do małego worka rozpuszczalnego w wodzie, wykonanego z polialkoholu winylowego). Ten zwilżalny proszek zawierał środki powierzchniowo czynne w ilości wystarczającej do wspomagania rozpraszania/zwilżania aktywnego składnika w wodzie.
450g środka ułatwiającego rozprowadzanie i zwiększającego przylepność Nu-Film 17 (di-l-p-mentenu) umieszczono w dużym worku rozpuszczalnym w wodzie z poli(alkoholu winylowego). Mniejszy worek napełniony cypermethrinem umieszczono w tym dużym worku napełnionym środkiem ułatwiającym rozprowadzanie i poprawiającym przylepność. Następnie zamknięto duży worek przez zgrzewanie.
Ten duży worek z jego zawartością wrzucono do zbiornika napełnionego 68 galonami wody o twardości 342 ppm. Ten duży worek unosił się na powierzchni wody. Worek zaczął się rozpuszczać i po upływie około 1 minuty i 70 sekund małe ilości środka ułatwiającego rozprowadzanie i zwiększającego przylepność zaczynały wyciekać z rozpuszczającego się worka i powoli emulgować się w wodzie. Po dalszych 22 sekundach mały worek (napełniony pyretroidem) także oddzielił się od większego worka. Po dodatkowych 55 sekundach mały worek zaczął się rozpuszczać i uwalniać zwilżalny proszek, cypermethrin, do wody. Ten zwilżalny proszek i środek ułatwiający rozprowadzanie i zwiększający przylepność szybko zmieszały się z wodą, zaraz po włączeniu pompy recyrkulacyjnej. Po upływie dodatkowej jednej minuty zarówno pyretroidjak i środek zwiększający przylepność i ułatwiający rozprowadzanie zostały całkowicie wymieszane w wodzie. Mieszaninę wypompowano ze zbiornika. Nie wystąpiły żadne trudności związane z zatykaniem się dyszy, lub blokowaniem sita, lub pozostawaniem osadu na dnie zbiornika.
W tym przykładzie zarówno zwilżalny proszek, jak i ciekły środek pomocniczy rozpylania (środek ułatwiający rozprowadzanie i zwiększający przylepność) unosiły się na powierzchni dzięki swej gęstości i powietrzu pozostawionemu w workach.
P r z y k ł-a d II. Wykonano opakowanie przez umieszczenie rozpuszczalnego w wodzie worka napełnionego stałym, rozpraszalnym w wodzie, proszkowym herbicydem we większym, rozpuszczalnym w wodzie worku napełnionym zagęszczonym ciekłym środkiem pomocniczym ułatwiającym rozprowadzanie i penetrację.
Folia zastosowana w tym doświadczeniu była laminowaną formaliną z polialkoholu winylowego) o łącznej grubości 75 mikronów.
50g 75% sulfonylomocznika w postaci rozpraszalnego wodą proszku wsypano do małego, rozpuszczalnego w wodzie worka wykonanego z polialkoholu winylowego). Granulki zawierały środek powierzchniowo czynny w ilości wystarczającej do wspomagania szybkiego rozpraszania
1000g środka pomocniczego rozpylania (Bio 88-water free (bezwodny) mieszanina złożona z alkllopoliętoksyetanolu, wolnych kwasów tłuszczowych i izopropanolu(wlano do dużego, rozpuszczalnego w wodzie worka z polialkoholu winylowego). Mniejszy worek napełniony herbicydem WDG, sulfonylomocznikiem, także umieszczono w tym dużym worku napełnionym środkiem pomocniczym Bio 88. Następnie zamknięto ten duży worek przez zgrzewanie.
Duży worek z jego zawartością wrzucono do zbiornika napełnionego 18 galonami wody o twardości 342 ppm. Ten duży worek unosił się na powierzchni wody. Ten worek zaczął się rozpuszczać i po upływie około 1,45 minuty uwolnił zagęszczony ciekły środek pomocniczy do wody. Po dodatkowych 30 sekundach mały worek (napełniony sulfonylomocznikiem) także został uwolniony z rozpuszczającego się worka. Ten proszek szybko zmieszał się z wodą zaraz po włączeniu pompy recyrkulacyjnej. Po upływie około dwu dodatkowych minut recyrkulacji unoszący się na powierzchni, rozpraszalny w wodzie proszek rozproszył się całkowicie i wymieszał z wodą. Nie wystąpiły żadne trudności związane z zatykaniem się dyszy, lub blokowaniem sita, lub pozostawaniem osadu na dnie zbiornika.
W tym przykładzie zarówno rozpraszalny wodą proszek, jak również ciekły środek pomocniczy unosiły się na powierzchni wody dzięki ich zawartości powietrza i małej gęstości względnej.
Przykład III. Wykonano małe opakowanie przez umieszczenie rozpuszczalnego w wodzie worka napełnionego herbicydem, atrazine, w postaci rozpraszalnych w wodzie granulek
167 639 we większym, rozpuszczalnym w wodzie worku napełnionym środkiem pomocniczym do upraw w postaci koncentratu olejowego.
Folia zastosowana w tym wynalazku była laminowaną folią z poll(alkoholu winylowego) o łącznej grubości 75 mikronów.
75g sulfonylomocznika, rozpraszalnego w wodzie, granulowanego herbicydu użyto do napełnienia małego, rozpuszczalnego w wodzie worka z polialkoholu winylowego). Następnie worek zamknięto przez zgrzewanie.
950 ml koncentratu olejowego do upraw wlano do większego, rozpuszczalnego w wodzie worka z polialkoholu winylowego). Następnie mniejszy worek napełniony atrazyną także umieszczono wewnątrz tego większego worka napełnionego koncentratem olejowym do upraw.
Następnie ten duży worek razem z zawartością zamknięto przez zgrzewanie.
Ten duży worek z jego zawartością wpuszczono do zbiornika z wodą (60 l). Ten duży worek unosił się na powierzchni wody i zaczął się rozpuszczać. Po upływie około 1,7 minuty uwolnił mały korek powietrzny na dnie worka. Po następnych 12 sekundach mały worek pełny granulek rozpraszalnych w wodzie atrazyny zaczął się rozpływać z rozpuszczającego się worka z polialkoholu winylowego) i rozpraszać w wodzie. Po dalszych 57 sekundach zwilżane wodą granulki zostały zwilżone wodą i rozproszyły się w niej. Uruchomiono układ recyrkulacyjny pompy. Nastąpiło natychmiastowe wymieszanie żelu w zbiorniku z wodą z atrazyną. Mieszaninę rozpylano przez dyszę a końcowa obserwacja nie ujawniła żadnej sedymentacji lub zatykania się dysz, filtrów lub na dnie zbiornika.
Przykład IV. Wykonano opakowanie przez umieszczenie rozpuszczalnego w wodzie worka napełnionego ciekłym środkiem penetrującym liście we większym rozpuszczalnym w wodzie worku napełnionym insektycydem w postaci zwilżalnego proszku.
Folia zastosowana w tym doświadczeniu była laminowaną folią z polialkoholu winylowego) o łącznej grubości 75 mikronów.
1000g środka pomocniczego rozpylania o nazwie Penetrator, będącego mieszaniną parafinowanej zasady naftowej z estrami poliolowych kwasów tłuszczowych i z estrami polietoksylowanych poliolowych kwasów tłuszczowych, wlano do małego, rozpuszczalnego w wodzie worka z polialkoholu winylowego).
1200g zwilżalnego proszku o nazwie carbaryl (o zawartości 80% carbarylu w proszku) wsypano do dużego, rozpuszczalnego w wodzie worka z polialkoholu winylowego). Mniejszy worek napełniony Penetratorem także umieszczono w tym dużym worku napełnionym granulkami carbarylu rozpraszalnymi w wodzie. Ten duży worek zamknięto następnie przez zgrzewanie.
Ten duży worek z jego zawartością wpuszczono do zbiornika zawierającego 60 l wody o twardości 342 ppm. Ten duży worek unosił się na powierzchni wody. Ten worek zaczął się rozpuszczać i po upływie około 1 minuty i 20 sekund uwolnił swą zawartość, włącznie z małym workiem napełnionym środkiem pomocniczym Penetrator. Ten mały worek zaczął się rozpuszczać do mętnej mieszaniny wodnej. Po upływie 1 minuty i 10 sekund worek z cieczą pękł i ciecz rozcieńczyła się wodą. Uruchomiono pompę recyrkulacyjną i całość szybko wymieszano w zbiorniku.
Zawartość rozpylano przez dysze, a końcowa obserwacja nie ujawniła żadnej sedymentacji lub zatykania się dysz i pozostałości w dyszach, filtrach lub na dnie zbiornika.
167 639 — 120 ^-110
FIG.I
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz Cena 1,50 zł

Claims (29)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ konteneryzacji, znamienny tym, że obejmuje co najmniej jeden wewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający środek agrochemiczny należący do grupy środków ochrony roślin, pestycydów, insektycydów, herbicydów, fungicydów, nematocydów, akarycydów, środków odżywczych roślin, regulatorów wzrostu roślin, ponadto obejmuje zewnętrzny worek rozpuszczalny w zimnej wodzie, zawierający inny niebezpieczny związek, różny od pierwszego, wybrany z grupy promotorów aktywności, środków penetrujących, środków, synergicznych, odtrutek, środków zwiększających przylepność, środków ułatwiających rozprowadzanie, aktywatorów, środków nadających kompatybilność, środków pomocniczych dla worków rozpuszczalnych w zimnej wodzie, zmiękczaczy, przy czym worek zewnętrzny zawiera także worek wewnętrzny z jego zawartością.
  2. 2. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera środki agrochemiczne i ściankę worków, z którą się stykają, dobrane tak, aby środki agrochemiczne zasadniczo nie rozpuszczały ścianki worka, z którą się stykają oraz zasadniczo nie przenikały przez nią.
  3. 3. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, znamienny tym, że drugi niebezpieczny związek jest różny od pierwszego i inkompatybilny z nim.
  4. 4. Układ konteneryzacji według zastrz. 2, znamienny tym, że drugi niebezpieczny związek jest różny od pierwszego i inkompatybilny z nim.
  5. 5. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, znamienny tym, że jeden z worków, albo worek wewnętrzny albo worek zewnętrzny, po włożeniu do wody unosi się na niej, a drugi, lub jego zawartość, tonie po włożeniu do wody.
  6. 6. Układ konteneryzacji według zastrz. 2, znamienny tym, że jeden z worków, albo worek wewnętrzny albo worek zewnętrzny, po włożeniu do wody unosi się na niej, a drugi worek, lub jego zawartość, tonie po włożeniu do wody.
  7. 7. Układ konteneryzacji według zastrz. 3, znamienny tym, ze jeden z worków albo worek wewnętrzny lub worek zewnętrzny, po włożeniu do wody unosi się na niej, a drugi, lub jego zawartość, tonie po włożeniu do wody.
  8. 8. Układ konteneryzacji według zastrz. 4, znamienny tym, że jeden z worków, albo wewnętrzny worek albo zewnętrzny worek, po włożeniu do wody unosi się na niej, a drugi, lub jego zawartość, tonie po włożeniu do wody.
  9. 9. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 7, albo 8, znamienny tym, że obejmuje dodatkowy zewnętrzny pojemnik nierozpuszczalny w wodzie.
  10. 10. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że środki agrochemiczne w workach są w postaci stałej i/lub ciekłej i/lub żelowej.
  11. 11. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, ze wewnętrzny worek/worki unosi się/unoszą się na powierzchni po włożeniu do wody, a zewnętrzny worek tonie po włożeniu do wody.
  12. 12. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że wewnętrzny worek/worki tonie/toną po włożeniu do wody, a zewnętrzny worek unosi się na powierzchni po włożeniu do wody.
  13. 13. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zewnętrzny worek, albo ze swą całą zawartością, lub tylko z kompozycją agrochemiczną, która jest na zewnątrz wewnętrznego worka, ma gęstość względną większą od jedności, a wewnętrzny worek ze swą zawartością ma gęstość względną mniejszą od jedności.
  14. 14. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zewnętrzny worek, albo ze swą całą zawartością lub tylko z kompozycją agrochemiczną, która jest na zewnątrz wewnętrznego worka, ma gęstość względną mniejszą od jedności, a wewnętrzny worek ze swą zawartością ma gęstość względną większą od jedności.
    167 639
  15. 15. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zawiera środki agrochemiczne w postaci stężonej.
  16. 16. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, alno 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że stężenie aktywnych składników w środkach agrochemicznych w workach są w zakresie od 0,5 do 80% (wagowych/wagowych) aktywnego składnika.
  17. 17. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że co najmniej jeden worek zawiera kompozycję agrochemiczną w postaci proszku zwilżanego wodą lub w postaci granulek rozpuszczalnych wodą.
  18. 18. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że jeden worek unosi się na powierzchni i zawiera zwilżalny proszek lub rozpuszczalne wodą granulki.
  19. 19. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że stosunek wagi niebezpiecznych związków lub środków agrochemicznych zawartych, odpowiednio, w zewnętrznym worku i w wewnętrznym worku jest równy wartości znajdującej się w zakresie od plus do minus 10% w stosunku do dawek stosowania aktywnych składników zawartych, odpowiednio, w zewnętrznym worku i w wewnętrznym worku.
  20. 20. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że stosunek objętości zewnętrznego worka do objętości wewnętrznego worka jest większy od 1,5:1.
  21. 21. Układ 'konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że stosunek objętości zewnętrznego worka do objętości wewnętrznego worka jest większy od 2:1.
  22. 22. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że co najmniej jeden worek zawiera kompozycję agrochemiczną w postaci niewodnej cieczy lub w postaci organicznego żelu.
  23. 23. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że co-najmniej jeden worek zawiera kompozycję agrochemiczną w postaci organicznego żelu, a żel organiczny ma lepkość od 600 do 30θθ0 cP.
  24. 24. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że co najmniej jeden worek zawiera kompozycję agrochemiczną w postaci organicznego żelu, a żel organiczny ma lepkość od 1000 do 12000 cP.
  25. 25. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że co najmniej jedna z kompozycji agrochemicznych jest organicznym żelem, a żel organiczny ma różnicę fazową phi między kontrolowanym naprężeniem ścinającym, a spowodowanym przez nie odkształceniem przy ścinaniu taką, że tg(phi) jest mniejszy od lub równy 1,2 (1,5).
  26. 26. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że co najmniej jedna z kompozycji agrochemicznych jest organicznym żelem, a żel organiczny ma różnicę fazową phi między kontrolowanym naprężeniem ścinającym, a spowodowanym przez nie odkształceniem przy ścinaniu taką, że tg(phi) jest mniejszy od lub równy 1,2.
  27. 27. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że wewnętrzny worek zawiera znacznik.
  28. 28. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że zewnętrzny worek jest napełniony wymienionym drugim środkiem agrochemicznym i wymieniony wewnętrzny worek, do co najmniej 60% objętości.
  29. 29. Układ konteneryzacji według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienny tym, że co najmniej jedna z kompozycji agrochemicznych jest cieczą o lepkości Brookfielda od 100 do 300000 cP.
    * * *
    167 639
PL92300766A 1991-04-02 1992-04-02 Układ konteneryzacji PL167639B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US67929091A 1991-04-02 1991-04-02
US71368491A 1991-06-11 1991-06-11
PCT/US1992/002705 WO1992017383A1 (en) 1991-04-02 1992-04-02 Containerization system

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL167639B1 true PL167639B1 (pl) 1995-10-31

Family

ID=27102200

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92300766A PL167639B1 (pl) 1991-04-02 1992-04-02 Układ konteneryzacji

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL167639B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5253759A (en) Containerization system
AP342A (en) Bag in a bag for containerization of toxic or harzardous material.
US5351831A (en) Bag in a bag for containerization of toxic or hazardous material
US5139152A (en) Water dispersible gel formulations
EP0577755B1 (en) Containerization system
US5323906A (en) Bag in a bag for containerization of toxic or hazardous material
EP0491915B1 (en) Gel formulations for hazardous products
EP0491916B1 (en) Water dispersible gel formulations
CZ221991A3 (en) Water-dispersible organic gel preparation and a system in which said preparation is comprised
IE83324B1 (en) Gel formulations for use in toxic or hazardous product containerisation systems
PL167639B1 (pl) Układ konteneryzacji
PL171364B1 (pl) Zestaw niebezpiecznych srodków