PL164848B1 - Sposób transmisji odpowiedzi widowni I układ transmisji odpowiedzi widowni - Google Patents

Sposób transmisji odpowiedzi widowni I układ transmisji odpowiedzi widowni

Info

Publication number
PL164848B1
PL164848B1 PL28563990A PL28563990A PL164848B1 PL 164848 B1 PL164848 B1 PL 164848B1 PL 28563990 A PL28563990 A PL 28563990A PL 28563990 A PL28563990 A PL 28563990A PL 164848 B1 PL164848 B1 PL 164848B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
audience
response
local
stations
station
Prior art date
Application number
PL28563990A
Other languages
English (en)
Other versions
PL285639A1 (en
Inventor
Fernando M Garza
Original Assignee
Tv Answer International
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tv Answer International filed Critical Tv Answer International
Priority to PL28563990A priority Critical patent/PL164848B1/pl
Publication of PL285639A1 publication Critical patent/PL285639A1/xx
Publication of PL164848B1 publication Critical patent/PL164848B1/pl

Links

Landscapes

  • Radio Relay Systems (AREA)

Abstract

zawierajacy stacje satelitarna dolaczona do wielu lokalnych stacji odpowiedzi widowni dolaczonych do centrum danych badania widowni, znamienny tym, ze lokalne stacje odpowiedzi widowni stanowiace lokalne stacje retransmisji (3) lacza sie z zespolami odpowie- dzi (4) za posrednictwem waskiego pasma cze- stotliwosci radiowych, natomiast stacje retrans- misji (3) lacza sie z centrum danych (2) badania widowni poprzez antene kierunkowa (3A) lokalnej stacji retransmisji (3), antene kierun- kowa (1A) stacji satelitarnej (1) i antene kie- runkowa (2F) centrum danych (2) badania widowni, przy czym zespól odpowiedzi (4) zawiera odbiornik telewizyjny (4C) z wieloma kanalami, zwiazany z zespolem sterowania zdalnego (4D) zwiazanym takze z urzadzeniem odpowiadajacym (4B) dolaczonym do lokalnej stacji retransmisji (3). FIG. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób transmisji odpowiedzi widowni i układ transmisji odpowiedzi widowni, do satelitarnej łączności telewizyjnej do badania widowni i przetwarzania odpowiedzi, zwłaszcza do dwukierunkowej łączności pomiędzy różnymi zespołami badania widowni, takimi jak stacje odbiorników telewizyjnych, a także układ łączności umożliwiający wysyłanie zapytań do poszczególnych stacji odpowiedzi i odbierania odpowiedzi z tych stacji poprzez stację satelitarną w celu przetwarzania w usytuowanych daleko centralnych stacjach przetwarzania.
Znany jest na przykład z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4591906 dwukierunkowy układ łączności zapytywania i głosowania, który umożliwia wysyłanie odpowiedzi przez jednoczęstotliwościowe, impulsowe sygnały akustyczne ze stacji odpowiedzi widowni odbiorników telewizyjnych do centralnej stacji przetwarzania, na przykład w miejscu nadawczego studia telewizyjnego. Specjalne okresy czasu dla odpowiedzi są identyfikowane przez urządzenia odpowiadające, przy czym jest zastosowana kompensacja czasu propagacji sygnałów radiowych.
Znane są również różne lokalne zespoły sterowania zdalnego przeznaczone do operacyjnego sterowania odbiornikami talewizyjnymi poprzez bezprzewodowe układy działające na podczerwień, na przykład układ przedstawiony w zgłoszeniu patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 368951, który umożliwia formułowanie odpowiedzi przez telewidza za pomocą lokalnego
164 848 zespołu sterowania zdalnego w miejscu stacji odbiorczej poprzez ruch kursora do określonego miejsca w menu wyświetlanym na ekranie odbiornika telewizyjnego. W wyniku tego dokonuje się wyboru głosowania lub zamówienia, aby przesłać je automatycznie do centralnej stacji analizowania. W lokalnej odbiorczej stacji telewizyjnej z zespołem zdalnego sterowania jest zastosowane również sterowanie pozycją kursora dla dokonywania wyboru z menu, na przykład dla wybierania i automatycznego strojenia odbiornika telewizyjnego na kanał telewizyjny dostępny w tym miejscu. Zespół sterowania zdalnego ma postać pistoletu z jednopalcowym, joystickowym sterowaniem pozycją kursora.
Znany jest także z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4755 871 układ przetwarzania odpowiedzi widowni w centralnej stacji, który zapewnia sterowanie okresami czasu w stacji odpowiedzi poprzez synchronizację z sygnałem programu telewizyjnego zawierającym zapytanie dla widowni.
Te znane układy nie są zdolne do przetwarzania odpowiedzi na dużym obszarze.
Znany jest z europejskiego opisu patentowego nr 0 269 094 telewizyjny system odpowiedzi ze sterowaniem impulsami odpowiedzi o częstotliwości radiowej, w którym wiele stacji odbiorczych ma łączność z nadawczą stacją telewizyjną przy pomocy impulsów o częstotliwości radiowej, wytwarzanych przez generatory częstotliwości radiowej w stacji odbiorczej, przy zastosowaniu synchronizacji przez automatyczne sterowanie częstotliwością generatorów przy użyciu sygnałów synchronizacji unoszonych przez sygnał wizyjny odbierany ze studia telewizyjnego. Układ umożliwia sterowanie częstotliwością generatora o częstotliwości wielu megaherców tak dokładnie, jak jest to wymagane w przypadku sygnałów synchronizacji o stosunkowo małej częstotliwości, np. sygnałów wizyjnych synchronizacji linii i pola. Przez impulsy synchronizacji jest sterowany licznik oscylacji, a zliczone oscylacje są porównywane ze zliczeniem danych reprezentujących wymaganą częstotliwość oscylacji. Układ zapobiega nakładaniu się odpowiedzi na transmisje telewizyjne dzięki zastosowaniu kodowania czasu transmisji z zapytaniami.
Znany jest z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4 506 383 system łączności satelitarnej przekazujący sygnały pomiędzy stacjami końcowymi i satelitą poprzez naziemne stacje przekaźnikowe oddalone od stacji końcowej, w którym sposób i urządzenie do przekazywania złożonego sygnału z wieloma nośnikami przez naziemną stację przekaźnikową nie wymagają zmniejszenia pasma podstawowego w stacji przekaźnikowej. Sposób polega na tym, że odbiera się złożony sygnał satelitarny w naziemnej stacji przekaźnikowej, przetwarza się go do złożonego sygnału przekaźnikowego z wieloma nośnymi w stacji naziemnej, transmituje się ten sygnał do stacji końcowej tworząc łącze mikrofalowe. Powyższy etap przetwarzania polega na tym, że sygnał satelitarny przetwarza się w pierwszy złożony sygnał o częstotliwości pośredniej, dzieli się go na drugi i trzeci sygnał, z których każdy zawiera wszystkie nośne i przetwarza się grupę nośnych drugiego sygnału w sygnały pasma podstawowego, przetwarzając równocześnie odpowiednią nośną trzeciego sygnału w sygnał przekaźnikowy bez przetwarzania w sygnał pasma podstawowego. Urządzenie zawiera naziemną stację przekaźnikową posiadającą odbiornik sygnału satelitarnego dołączony do układu przetwarzania sygnału satelitarnego w złożony sygnał przekaźnikowy, który jest dołączony do układu transmisji sygnału przekaźnikowego do stacji końcowej, przy czym stacja przekaźnikowa zawiera też układ podziału sygnałów · złożonych na trzy składowe.
Znane są z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4 591 909 sposób i urządzenie do kodowania obrazu, które zapewniają przewidywane kodowanie przez podział wejściowego sygnału wizyjnego w bloki, z których każdy ma określone wymiary. Zastosowana jest druga pamięć do pamiętania danych drugoplanowych w uzupełnieniu do pierwszej pamięci do pamiętania kodowanych danych obrazu. Blok mający minimalny błąd przewidywany jest wykrywany pomiędzy blokami odczytywanymi z pierwszej i drugiej pamięci jako optymalny blok przewidywany dla każdego bloku wejściowego sygnału wizyjnego, dzięki czemu przewidywane kodowanie jest realizowane przy użyciu optymalnego bloku przewidywanego. Według tego sposobu, po przemieszczeniu się ruchomego elementu na obrazie, monitorowany jest drugoplanowy obszar przy użyciu jako przewidywanej wartości danej zapamiętanej w drugiej pamięci. Obraz drugoplanowy zapamiętany w drugiej pamięci jest właściwie aktualizowany zgodnie z wejściowym sygnałem wizyjnym.
Znany jest z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4 630 108 programowany wstępnie system badania powietrzny, który zawiera układ transmisyjny do dostarczania sygnału
164 848 telewizyjnego zaprogramowanego regularnie i nadajnik mikrofalowy o małej mocy lub satelitarny przekaźnik impulsów do dostarczania specjalnego sygnału telewizyjnego programowanego zastępczo, dla wykorzystania w gospodarstwie domowym. Każde gospodarstwo domowe ma antenę do odbioru specjalnego sygnału telewizyjnego, przetwornik i telewizyjny układ sterowania, który zawiera mały komputer osobisty. Komputer odbiera i zapamiętuje programy zastępcze i inne rozkazy dla okresu nadawania programu telewizyjnego z komputera operacyjnego i sterującego, rejestruje stan włączenia - wyłączenia odbiornika telewizyjnego i obserwowanego kanału oraz steruje stanem przełączenia trójstykowego, co umożliwia osobom widzieć normalny sygnał telewizyjny lub zaprogramowany zastępczo specjalny sygnał telewizyjny lub tekst czy muzykę z komputera osobistego zgodnie z zapamiętanym programem. W ten sposób komputer operacyjny i sterujący ustala panele testowe dla gospodarstw domowych przy pomocy rozkazów transmitowanych do każdego komputera osobistego z komputera operacyjnego i sterującego. Odpowiedzi z poszczególnych gospodarstw do centrum badawczego otrzymuje się np. z automatycznego zespołu odpowiedzi zainstalowanego w każdym współpracującym gospodarstwie domowym lub w sklepie i są transmitowane do komputera operacyjnego i sterującego w celu analizy.
Znany jest z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4720873 satelitarny system nadawania programów radiowych i ogłoszeń, który zawiera układ łączy i wiele lokalnych stacji radiowych. System umożliwia wstępne skasowanie programu przez stację lokalną w dowolnym czasie, przy automatycznej i ciągłej kontroli nadawania programu lokalnego, i automatycznie rejestruje eliminowane okresy nadawania. Komputery są zastosowane w satelitarnych łączach naziemnych i w połączeniach pomiędzy satelitą i stacją naziemną i czasami następuje przenoszenie wszystkich danych dotyczących takich okresów kasowania nadawania dla danego okresu czasu. Przy użyciu tych danych komputer przekazuje informacje do lokalnych stacji abonenckich w oparciu o wiadomości aktualnie nadawane przez stacje. Weryfikacja jest całkowicie automatyczna. Cyfrowe dane impulsowe są korzystnie transmitowane przez satelitę wraz z sygnałami akustycznymi sieci dla separacji, dekodowania i użycia w połączeniach pomiędzy satelitą i stacją naziemną. Takie dane mogą zawierać na przykład budowę wstępną programu na nadchodzący dzień i/lub równocześnie informację identyfikującą, gdy jest przekazywany w powietrzu program lub ogłoszenie, przy zastosowaniu indywidualnych kodów dostępu dla sterowania siecią lub łącznością z danymi urządzeniami.
Znane są z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4 926 255 sposób i układ do oceny odpowiedzi na nadawane programy, np. telewizyjne, w których sygnał rozkazowy moduluje sygnał mowy transmitowany równocześnie z programem telewizyjnym, z podziałem czasowym sygnału telewizyjnego. W każdej z wielu oddalonych stacji odbiorczych jeden lub więcej członków widowni ma możliwość odpowiedzieć na sytuację przedstawioną w programie telewizyjnym przez wprowadzenie odpowiedzi na klawiaturę. Układ zawiera w każdej oddalonej stacji pamięć reagującą na sygnał rozkazu dla pamiętania wymaganych odpowiedzi i komparator do porównywania odpowiedzi wprowadzanych na klawiaturę z odpowiedziami zapamiętanymi w pamięci. Układ elektroniczny przetwarza odpowiedzi zgodnie z rozkazami sygnału rozkazowego, a urządzenie rejestrujące zapewnia ciągłą rejestrację sygnałów dla widowni z oddalonych stacji odbiorczych.
Sposób według wynalazku polega na tym, że transmituje się sygnały odpowiedzi widowni z lokalnych stacji odpowiedzi widowni do zespołów odpowiedzi w obszarze lokalnym za pośrednictwem wąskiego pasma częstotliwości radiowych, korzystnie 218 MHz, gdzie przetwarza się aktualne zapytania i odpowiedzi widowni w sygnały wizyjne obrazu telewizyjnego.
Stosuje się zapytania w postaci wielopozycyjnego menu do wyboru na obrazie telewizyjnym i identyfikuje się odpowiedzi przez wybór pozycji menu na obrazie telewizyjnym odbiornika zespołu odpowiedzi, przy pomocy ruchu kursora, który steruje się przez układ zdalnego sterowania.
Identyfikuje się w czasie rzeczywistym każdą lokalną stację odpowiedzi widowni przez to, że nadaje się impulsowe sygnały akustyczne w pasmie pojedynczej częstotliwości w usytuowanych synchronicznie w czasie okresach nadawania do centrum danych badania widowni.
W układzie według wynalazku lokalne stacje odpowiedzi widowni stanowiące lokalne stacje retransmisji łączą się z zespołami odpowiedzi za pośrednictwem wąskiego pasma częstotliwości radiowych, natomiast stacje retransmisji łączą się w centrum danych badania widowni poprzez antenę kierunkową lokalnej stacji retransmisji, antenę kierunkową stacji satelitarnej i antenę kierun164 848 kową centrum danych badania widowni, przy czym zespół odpowiedzi zawiera odbiornik telewizyjny z wieloma kanałami, związany z zespołem sterowania zdalnego związanym także z urządzeniem odpowiadającym dołączonym do lokalnej stacji retransmisji.
Pomiędzy odbiornikiem telewizyjnym i urządzeniem odpowiadającym jest włączony sprzęgacz do izolacji kanałów telewizyjnych.
Zaletą wynalazku jest opracowanie bezprzewodowego układu łączności do zapytania, przetwarzania, analizowania i identyfikowania odpowiedzi, umożliwiającego przesyłanie zwrotne zweryfikowanych odpowiedzi dla informacji badanych widzów albo wraz z nadawanym programem telewizyjnym, albo niezależnie w trybie badania widzów przy pracy natychmiastowej i w systemie bezpośrednim. Zastosowanie impulsowych sygnałów akustycznych w wąskim pasmie częstotliwości radiowej umożliwia identyfikację np. odpowiadających stacji telewizyjnych, z identyfikacją okresu czasu nadawania i odbioru na większych obszarach niż na znanych rozwiązaniach, np. do badań krajowych lub międzynarodowych z aktualnym analizowaniem i weryfikowaniem wyników badań.
Wynalazek umożliwia stworzenie za pomocą łączności satelitarnej bezprzewodowego układu przetwarzania dla badania widowni w czasie rzeczywistym na dużych odległościach.
W przypadku, gdy lokalne obszary, takie jak miasta objęte przez bezprzewodowe stacje telewizyjne lub izolowane systemy kablowe, mają podstację zapytywania i odpowiedzi do otrzymywania i przetwarzania informacji lokalnych oraz do łączności z innymi obszarami lokalnymi lub centrum przetwarzania, każda z zespołu lokalnych stacji retransmisji może mieć łączność z rodziną zespołów odpowiedzi działających na zasadzie impulsowego sygnału akustycznego. Pytania i odpowiedzi są przekazywane, przetwarzane i weryfikowane w obszarach lokalnych, np. w pobliżu nadajnika telewizyjnego, z możliwością wydzielania i identyfikowania każdego zespołu odpowiedzi. Stacje retransmisji mają ponadto przez kanały bezpośredniej transmisji satelitarnej łączność z centrum danych, które odbiera sygnały lokalne i zestawia z nich np. krajowy wynik odpowiedzi. Takie centrum danych może również przetwarzać zapytania stosowane do lokalnych badań w indywidualnych okresach czasu, identyfikując każdy z zespołów odpowiedzi, zawierający odbiornik telewizyjny. Dalsza weryfikacja, formatowanie, przetwarzanie, retransmisja i zapamiętywania odpowiedzi oraz przesyłanie zwrotne w czasie rzeczywistym danych odpowiedzi do badanej widowni odbydwa się przy pomocy centrum danych, zwykle w krajowej lub międzynarodowej stacji przetwarzania. Zespoły odpowiedzi pracują kompatybilnie z systemami kablowymi, systemami magnetowidowymi i z sygnałami radiotelewizyjnymi z lokalnych nadajników. Zespoły odpowiedzi są sterowane korzystnie za pomocą zespołów bezprzewodowego zdalnego sterowania przy użyciu podczerwieni. Układ syntezowania częstotliwości zespołów odpowiedzi umożliwia utrzymanie dokładnej zgodności okresu czasu identyfikacji i synchronizacji układu.
W tym układzie jest uzgodniony czas propagacji fal radiowych, aby zapewnić dokładną identyfikację poszczególnych zespołów odpowiedzi na podstawie przyporządkowanych im synchronicznych okresów czasu.
W taki sam sposób stacja satelitarna może utrzymywać łączność z rozproszonymi lub skupionymi odbiorczymi stacjami telewizyjnymi i centrum danych w oddalonym miejscu. Wraz z zapytaniami są wprowadzone do układu sygnały zegara czasu rzeczywistego, aby identyfikować odpowiedzi w czasie rzeczywistym dla weryfikacji odpowiedzi, które mogą zawierać błędne odpowiedzi lub zakłócenia, z magnetowidów.
Układ według wynalazku może być wykorzystywany do krajowego lub międzynarodowego badania widowni, do zapytywania o stan pogody, do badań cen lub badań rynku i do przetwarzania innych danych finansowych albo dla celów edukacyjnych, takich jak przeprowadzanie egzaminów w sieci szkół jak również dla celów obliczania odbioru programów specjalnych. Wyjątkowe jest to, że dane z wielu lokalnych obszarów są zbierane za pomocą kanałów transmisji satelitarnej w celu utworzenia dużego obszaru badań odpowiedniego dla krajowych lub międzynarodowych badań widowni z przetwarzaniem w czasie rzeczywistym, i umożliwia przekazywanie aktualnych odpowiedzi do badanej widowni.
Dzięki usytuowaniu zapytań na obrazie telewizyjnym w postaci menu, zespół sterowania zdalnego może umieścić kursor na wybranej pozycji bez przerywania programu. Wybór kanału
164 848 programu może odbywać się na podstawie symboli optycznych w menu bez wyszukiwania lub przełączania kanałów.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia układ transmisji odpowiedzi widowni w łączności satelitarnej, fig. 2 - centrum danych układu z fig. 1, fig. 3 - lokalną stację retransmisji z fig. 1, do obsługi zapytań i odpowiedzi widowni lokalnej, fig. 4 - zespół odpowiedzi z fig. 1 w pierwszym przykładzie wykonania, fig. 5 -zespół odpowiedzi z fig. 1 w drugim przykładzie wykonania, fig. 6 - urządzenie odpowiadające z fig. 5, fig. 7 - nadajnik impulsowy i odbiornik z fig. 6, fig. 8 - przebiegi sygnałów na wejściach i wyjściu układu z fig. 7, w funkcji czasu, fig. 9 - zespół odpowiedzi w trzecim przykładzie wykonania, z automatycznym wybieraniem kanałów i fig. 10 - układ odpowiedzi widowni współpracujący z lokalną stacją telewizyjną.
Figura 1 przedstawia ogólnie układ transmisji odpowiedzi widowni w łączności satelitarnej na dużym obszarze w przykładzie wykonania wynalazku. Stacja satelitarna 1 poprzez zwykłe łącze kanałów komunikacyjnych odbiera i powtarza lub retransmituje dane w obu kierunkach pomiędzy centrum danych 2 badania widowni a lokalnymi stacjami retransmisji 3 przy pomocy anten kierunkowych 1 A, 2F i 3A. Centrum danych 2 badania widowni nie jest ograniczone pod względem miejsca i może być krajowym lub międzynarodowym centrum badania widowni do łączności z zespołem lokalnych stacji retransmisji 3 badania widowni, usytuowanych na przykład w komórkach całego obszaru obejmowanego przez centrum danych 2.
Pytania i odpowiedzi badanej widowni są centralnie nadawane i odbierane w centrum danych 2 badania widowni w celu weryfikacji, przetwarzania, formatowania, zapamiętywania i w razie potrzeby retransmisji w czasie rzeczywistym do badanej widowni. Pytania są więc nadawane z centrum danych 2 do lokalnych stacji retransmisji poprzez antenę kierunkową 2F do satelitarnej anteny kierunkowej 1A i następnie do anteny kierunkowej 3A stacji lokalnej. Pytania tworzą korzystnie część obrazu telewizyjnego, lecz mogą być niezależne od programu telewizyjnego.
Lokalne stacje retransmisji 3, na przykład w jednym miejscu, przetwarzają następnie lokalnie pytania i odpowiedzi w wąskopasmowym, pojedynczym kanale częstotliwościowym, np. 218 MHz, do postaci sygnałów akustycznych typu brzęczyka, występujących w okresach czasu identyfikujących różne zespoły odpowiedzi 4 i przetwarzanych lokalnie w ramach widowni rodzinnej. Odpowiedź widowni powraca w czasie rzeczywistym przez stację satelitarną 1 do centrum danych 2 badania widowni, przy czym przetwarzanie i weryfikacja są przeprowadzane zarówno w lokalnych stacjach retransmisji 3 jak i w centrum danych 2, gdzie dane odpowiedzi szerokiej widowni mogą być analizowane i formatowane. Paraboliczne anteny kierunkowe 2F i 3A odpowiednio rozmieszczone tworzą układ, w którym szeroko rozdzielone lokalne stacje odbiorcze odpowiedzi widowni lub lokalne stacje retransmisji mogą być koordynowane i sterowane zjednego centrum danych lub stacji sterującej.
Figura 2 przedstawia centrum danych 2 z fig. 1, służące do nadawania zapytań do widowni i odbierania odpowiedzi od widowni z wielu lokalnych stacji retransmisji. Pytanie ? związane z obrazem telewizyjnym na ekranie odbiornika telewizyjnego 2A jest przetwarzane przez operatora 2B lub sprzęt automatyczny w synchronizowany sygnał cyfrowy przystosowany do przetwarzania w układzie badania widowni. W przedstawionym na fig. 2 układzie półautomatycznym operator 2B przy pomocy komputera osobistego 2C programuje cyfrowe dane zapytania, które poprzez modem 2D, nadajnik satelitarny 2E i antenę kierunkową 2F są podawane na linię transmisyjną poprzez stację satelitarną 1 (fig. 1) i do wszystkich zespołów odpowiedzi 4 (fig. 1) współpracujących ze stacją satelitarną 1 poprzez antenę kierunkową 3A, w wyniku czego uzyskuje się łączność z wieloma stacjami retransmisji 3. Zespoły odpowiedzi 4 odpowiadają na pytanie, wykorzystując specjalny okres czau dla każdej odpowiedzi.
Podobnie odpowiedzi zweryfikowane w lokalnych stacjach retransmisji 3 są odbierane z satelitarnego łącza komunikacyjnego przez odbiornik satelitarny 2G dla przetwarzania przez modem 2M i komputer 21 w celu formatowania i wydruku w drukarce 2J. Odpowiedzi mogą być również zawarte w sygnale obrazu telewizyjnego wysyłanego w celu monitorowania w czasie rzeczywistym przez badaną widownię poprzez połączenie 2K.
Figura 3 przedstawia lokalną stację retransmisji 3 z fig. 1. Sygnały zapytania odebrane ze stacji satelitarnej poprzez antenę jednokierunkową 3A są przetwarzane w odbiorniku satelitarnym 3B, modemie 3C, komputerze osobistym 3D i lokalnym nadajniku 3E częstotliwości radiowej, pracują164 848 cym na częstotliwości 218 MHz, w celu nadawania sygnałów o tej częstotliwości przez antenę 3F. W stanie nadawania przełącznik nadawanie-odbiór. 3G jest ustawiony w pozycji A. Ustawienie przełącznika 3G na odbiór w pozycji B umożliwia odbiór odpowiedzi przez odbiornik 3H częstotliwości radiowych dla weryfikacji i przetwarzania przez komputer osobisty 3I, modem 3J i nadajnik satelitarny 3K, który jest połączony z satelitarnym łączem przesyłania danych. Sumaryczna odpowiedź widowni może być uzyskana np. w komputerze 3I i zweryfikowana. Satelitarne urządzenie dyskryminacyjne może rozróżniać informacje nadawane z różnych lokalnych stacji retransmisji, aby uniknąć zakłóceń i umożliwić równoczesne nadawanie informacji w oddzielnych pasmach częstotliwości. Korzystnie wąskopasmowe sygnały akustycznego typu brzęczyka są wykorzystywane we wszystkich lokalnych stacjach retransmisji utrzymujących łączność w tym samym wąskim pasmie częstotliwości poprzez stację satelitarną. W ten sposób wszystkie lokalne stacje retransmisji mogą być identyfikowane i sterowane w określonych przedziałach czasu przy łączności z centralną stacją danych. Kompensacja czasu propagacji sygnałów zapobiega błędom i umożliwia znaczne zwiększenie liczby stacji, które mogą być obsługiwane w układzie do rzędu milionów abonentów.
Fugura 4 przedstawia uproszczony zespół odpowiedzi 4 z fig. 1, w którym zespół sterowania zdalnego 4D włączany synchronicznie przez odbiornik telewizyjny 4C kieruje sygnały odpowiedzi do urządzenia odpowiadającego 4B, które wysyła te sygnały odpowiedzi do lokalnej stacji retransmisji w kanale częstotliwości 218 MHz poprzez antenę kierunkową 4A zespołu odpowiedzi.
Figura 5 przedstawia zespół odpowiedzi, w którym urządzenie odpowiadające 5B może działać niezależnie od formatu sygnału programu telewizyjnego i może izolować własny kanał telewizyjny, przy zastosowaniu na przykład częstotliwości kanału 4, która może być mieszana z częstotliwościami innych kanałów w sprzęgaczu 5E, aby otrzymać zobrazowanie na ekranie odbiornika telewizyjnego 5F. Układ jest zdolny do sterowania konwerterami kablowymi, sygnałami częstotliwości radiowej odbieranymi przez antenę 5C i magnetowid 5D, przy czym wszystkie one mogą pracować na kanale 3.
Sygnały odpowiedzi są korzystnie dostarczane za pomocą bezprzewodowego zespołu sterowania zdalnego 5G, który steruje urządzeniem odpowiadającym 5B dla formułowania akustycznych sygnałów odpowiedzi nadawanych przez antenę 5A kanałem 218 MHz do lokalnej stacji retransmisji.
Na ekranie odbiornika telewizyjnego 5F jest wyświetlany format menu i kursor X, który można ustawić przy właściwej odpowiedzi przy pomocy zespołu sterowania zdalnego 5C. Układ zawiera zespoły odpowiedzi widowni sterowania zdalnie kursorem X. co zachęca widownię do udziału bez niedogodności odrywania się od obrazu.
Figura 6 przedstawia urządzenie odpowiadające 5B z fig. 5 wyposażone w układ sterowania zdalnego w postaci uchwytu pistoletowego, który można skierować na odbiornik podczerwieni 5BH, aby ustawić kursor na wybranej pozycji menu za pomocą joystocka.
Przedstawione na fig. 6 urządzenie odpowiadające jest przeznaczone dla lokalnych telewizyjnych stacji abonenckich. Antena 5A odbiera sygnały o częstotliwości 218 MHz z lokalnej stacji retransmisji lub stacji satelitarnej, a przełącznik 5BA nadawanie-odbiór kieruje sygnały do odbiornika 218 MHz 5BB dołączonego do mikroprocesora 5BC, który przechowuje te sygnały w pamięci. Jeżeli dane zawierają zapytanie w czasie rzeczywistym, mikroprocesor 5BC odczytuje dane z odbiornika podczerwieni 5BH i przekazuje poprzez nadajnik impulsowy 218 MHz 5BF i przełącznik 5BA akustyczne sygnały odpowiedzi do stacji retransmisji dla przetworzenia odpowiedzi widowni w centrum danych.
W przypadku informacji związanych z programem telewizyjnym, przesyłanych do odbiornika 218 MHz 5BB i odbieranych z odbiornika podczerwieni 5BH oraz przechowywanych w pamięci mikroprocesora 5BC, generator 5BD tekstu formatu NTSC i modulator 5BE kanału 4 przedstawiają informację dla widza i ustawiają urządzenie na odbiór odpowiedzi z zespołu sterowania zdalnego przez widza, ze sterowaniem przez mikroprocesor 5BC. Zespół sterowania zdalnego służy również do sterowania zmianami kanałów w odbiorniku telewizyjnym przy pomocy nadajnika podczerwieni oraz do sterowania magnetowidem i innymi urządzeniami lokalnymi reagującymi na podczerwień na lokalnej stacji abonenckiej.
Na ‘figurze 6 jest przedstawione przykładowe menu wyświetlane na ekranie odbiornika telewizyjnego 5F, ' które reprezentuje dziewięć dostępnych kanałów oznaczonych symbolicznie. Sterowanie kursorem umożliwia wybieranie kanału w taki sam sposób, jak przy odpowiadaniu na pytania
164 848 przedstawione na ekranie odbiornika telewizyjnego w formacie menu. Kanał wybrany przez pozycję kursora zostaje automatycznie włączony, gdy przełącznik zespołu sterowania zdalnego 5G zostaje uruchomiony przy wybranej pozycji kursora na menu.
Figura 7 przedstawia bardziej szczegółowo nadajnik impulsowy 218 MHz 5BF i odbiornik 218 MHz 5BB regulacji mocy sygnałów i synchronizacji okresów czasu impulsów przy syntezie odebranego sygnału o częstotliwości odniesienia.
Figura 8 przedstawia przebiegi sygnałów 8A, 8B i 8C z fig. 7 w funkcji czasu. Sygnał wejściowy 8A o częstotliwości radiowej, przychodzący z lokalnej stacji retransmisji, jest przetwarzany w filtrze 7A z fig. 7, aby usunąć wszystkie zakłócenia. Wzmacniacz 7B o automatycznej regulacji wzmocnienia wytwarza sygnał o standardowym poziomie doprowadzany do mieszacza 7C. Po przejściu przez filtr 7D i detektor 7E modulacji amplitudy, wytwarzany jest sygnał wyjściowy 8B detektora 7E wykorzystywany w mikroprocesorze 5BC.
Detektor 7E modulacji amplitudy wytwarza również sygnał automatycznej regulacji wzmocnienia dla dokładnego dostrojenia oscylatora 228,7 MHz 7F sterowanego napięciowo oraz sygnał automatycznej regulacji częstotliwości dla sterowania wzmocnieniem wzmacniaczy 7B i 7P. Sterowany lokalnie sygnał o częstotliwości oscylatora 7F jest ponownie mieszany z sygnałem 8A w mieszaczu 7H i wzmacniany we wzmacniaczu 7G dla przetwarzania w liczniku 7J w liczbę zliczeń oscylacji. Licznik 7J, a także licznik 7K są kasowane za każdym razem, gdy sygnał 8B powraca do zera.
Licznik 7K zlicza oscylacje z oscylatora 218 MHz 7 sterowanego napięciowo jako sygnał wejściowy mikrosterownika 7L, który steruje przy pomocy przetwornika cyfrowo-analogowego 7M przenoszeniem częstotliwości wzmacniacza 7N poprzez porównanie zliczeń obu liczników. Tylko wtedy, gdy zliczenia te są równe, mikrosterownik 7L może przesyłać sygnał impulsowy 8C o częstotliwości radiowej przy użyciu przełącznika 70 i wzmacniacza 7P mocy po przefiltrowaniu przez filtr wąskopasmowy 70 dla 218 MHz i 500 kHz. Wyjściowy impulsowy sygnał akustyczny lokalnej stacji retransmisji ma dokładnie regulowaną częstotliwość i amplitudę.
Sygnał wejściowy 8A stanowi korzystnie sygnał zegarowy kodowany w czasie rzeczywistym, wprowadzany do komputera centrum danych z zapytaniem o weryfikację istniejących warunków w czasie rzeczywistym, przez porównanie czasów zapytania i odpowiedzi w części zegarowej mikroprocesora 5BC w zespole odpowiedzi z fig. 6 lub w komputerze osobistym 3I lokalnej stacji retransmisji z fig. 3.
Figura 9 przedstawia bardziej szczegółowo zespół odpowiedzi w trzecim przykładzie wykonania, z automatycznym wybieraniem kanałów przy pomocy zespołu sterowania zdalnego pozycją kursora, zarówno w układzie transmisyjnym bezprzewodowym jest pokazany, jak też w odpowiednim układzie kablowym. Zespół odpowiedzi 27 jest pokazany tutaj bardziej szczegółowo niż urządzenie odpowiadające z fig. 6.
Nadajnik 30 impulsowego sygnału akustycznego dostarcza sygnały wyjściowe do centrum analizowania odpowiedzi widowni. Nadajnik 30 jest dołączony poprzez mikroprocesor 35 do układu 31 określania tożsamości abonenta. Do mikroprocesora 35 jest dołączony także detektor podczerwieni 32 dokonujący wyboru menu dla zespołu sterowania zdalnego, który steruje pozycją kursora w sposób opisany powyżej. Sygnały synchronizacji są związane z sygnałami synchronizacji 34 linii i pola przez właściwe zaprogramowanie mikroprocesora 35 wejściowymi sygnałami programu z linii 33, do których jest dostrojona stacja lokalna, przy pomocy detektora danych 36 dołączonego do linii 33 poprzez separator 34 sygnałów wizyjnych synchronizacji i selektor 37 kanałów.
Mikroprocesor w wyniku zliczania impulsów synchronizacji i zegarowych w obrazie telewizyjnym dostarcza sygnały do układu synchronizacji 39 wyświetlanego kursora, który jest wprowadzany wizualnie do obrazu na ekranie odbiornika telewizyjnego przy pomocy tłumika 40 częstotliwości radiowej tak, że pozycja kursora jest widoczna niezależnie od formatu obrazu. Funkcja wybierania kanału z fig. 6, jest uzyskiwana przy pomocy mikroprocesora 35 w połączeniu z selektorem 41 kanału zgodnie z nową techniką po przeprowadzeniu dekodowania i przemiany kodu wybranych wskaźników obrazowych w numer kanału.
Sposób według wynalazku zapewnia wybieranie kanałów, dzięki któremu odbiornik telewizyjny w stacji lokalnej w sieci odpowiedzi widowni jest dostrajany do kanału programu przez użycie na ekranie odbiornika telewizyjnego wielopozycyjnego menu obrazowego złożonego z niecyfro164 848 wych symboli wizyjnych, z których każdy jest przyporządkowany jednemu z wielu wybieranych kanałów. Przez poruszanie kursora na ekranie do jednej z pozycji menu w celu zidentyfikowania wybieranego kanału za pomocą obsługiwanego ręcznie przyrządu sterowania zdalnego, zapewnia się automatyczne dostrojenie do wybranego kanału. Wybór odpowiedzi widowni i wybór kanału są podobnie realizowane w wyniku ruchu kursora na ekranie odbiornika telewizyjnego do jednej z wielu wybieranych pozycji menu.
Figura 10 przedstawia układ odpowiedzi widowni współpracujący z lokalną stacją telewizyjną. Kanały programu są sterowane przez źródło 45 programu, takie jak abonencki system kablowy lub bezprzewodowy, źródło satelitarne lub równoważna sieć wielostacyjna w pobliżu danego miejsca. Stacja odpowiedzi 46 widowni jest związana z siecią odpowiedzi albo jest niezależna i jest dołączona poprzez linię 47 do źródła 45 programu w celu synchronizacji sygnałów odpowiedzi widowni oraz linię 48 z przekaźnikiem 92 synchronizacji głosowania w celu odbioru sygnałów mowy oraz sygnałów strojenia kanału abonenckiego lub zamówień opartych na menu, wymagających potwierdzenia zamówienia abonenta, uzyskiwanego poprzez proces wybierania menu za pomocą kursora według wynalazku. Dostępne są różne funkcje przetwarzania danych tak, że strojenie kanałów, bezpośrednie odpowiedzi na zapytania i tym podobne można analizować i przedstawiać abonentem. Pozostałe funkcje, jeżeli nie są częściowo związane poprzez stacje pośredniczące, mogą być częścią lokalnego układu abonenckiego odbiornika telewizyjnego zawierającego konwerter kablowy 49, jeżeli jest on potrzebny do przetwarzania częstotliwości przewidzianej liczby kanałów na częstotliwość odbiornika telewizyjnego, na przykład kanału 3 wybranego przez wybierak 55 kanałów.
Konwerter 50 kanałów odbiornika telewizyjnego 10 według standardu USA dokonuje dostrojenia do kanałów 2-12 i może być ustawiony na kanały 3 lub 4 do celów wynalazku, aby kontrolować dostępne programy za pomocą lokalnego wybieraka 55 kanałów pod kierunkiem obsługiwanego ręcznie zespołu sterowania zdalnego 56 w sposób znany w abonenckich układach kablowych i tym podobnym, jak to zaznaczono linią przerywaną 57. Zespół przycisków 58 służy do sterowania wybieraniem kanału. Ponadto zespół sterowania zdalnego 56 może sterować za pomocą przycisków 58 urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak magnetowidy.
Zespół sterowania zdalnego 56 jest wyposażony w elementy do wytwarzania i ustawiania kursora na ekranie 11 odbiornika telewizyjnego 10 oraz do dokonywania wyboru z menu lub głosowania w miejscu usytuowania kursora. Do sterowania wykorzystuje się np. joystick do gier telewizyjnych, służący do tworzenia kursora, poruszania nim i wyboru działania, na przykład przy zastosowaniu uchwytu pistoletowego z fig. 6. Do joysticka jest dołączony przełącznik głosowania 60 oraz analogowe elementy sterujące 61 wymiaru X i analogowe elementy sterujące 62 wymiaru Y, które przy sterowaniu joystickiem przesuwają kursor po ekranie 11 odbiornika telewizyjnego. Elementy sterujące 61 i 62 są sterowane przez licznik 65 impulsów synchronizaji linii z kasowaniem każdego półobrazu przez impuls synchronizacji pola odbiornika telewizyjnego 10, który reaguje na analogowe elementy sterujące 62 ustawiające zawartość licznika na synchronizację poziomą pozycji kursora. Podobnie ciąg impulsów zegarowych z oscylatora 66 może przy pomocy licznika 67, przestawianego przez impulsy synchronizacji linii, ustalać synchronizację poziomą pozycji w obrazie telewizyjnym na ekranie 11. Impuls wyjściowy jest synchronizowany tak, aby umieścić kursor we właściwej pozycji osnowy obrazu telewizyjnego, do czego służy linia 68. Według wynalazku taki impuls wyjściowy tłumi sygnały tworzące obraz telewizyjny na ekranie 11, aby kursor stał się widoczny. Do linii 68 jest wprowadzony tłumik 70 dołączony do odbiornika telewizyjnego 10, dla podawania sygnału o częstotliwości radiowej lub sygnału wizyjnego.
Zespół zdalnego sterowania 56 może wprowadzać rodzaj pracy z menu 75 wybierania kanałów. Następuje przetwarzanie sygnałów głosowania widowni na linii 77, kiedy znany jest czas kursora na linii 68, przez co zapewniona jest właściwa konwersja kodu wybranego kanału w wybieraku 55 kanałów bezpośrednio w wyniku glosowania widowni i bez obsługi wybierania 55 kanałów lub przycisków 58 sterowania zdalnego. Wybór kanałów odbywa się z menu obrazowego na ekranie telewizyjnym 11, bez powoływania się na numery kanałów w sieci abonenckiej. Element kombinacyjny I 83 przy obecności głosowania i kodu współrzędnych pozycji kursora w linii 79 dekoduje lokalne menu kanałów przy pomocy zespołu identyfikacji 80, aby uruchomić wybierak 55 kanałów. Element LUB 81 umożliwia dokonanie wyboru kanału albo poprzez oznaczenie cyfrowe zwykłym sposobem przy pomocy zespołu sterowania zdalnego 56 poprzez linię 78 albo poprzez
164 848 menu według wynalazku. Menu dostępnych kanałów (fig. 6) może być przedstawione na ekranie telewizyjnym 11 na zasadzie ustawienia pierwotnego po włączeniu odbiornika.
Ponadto funkcja sterowania pozycją kursora według- wynalazku umożliwia głosowanie widowni na wiele możliwych pozycji widocznych na ekranie telewizyjnych 11 (fig. 5) w bloku menu 90 odpowiedzi widowni, który przetwarza sygnały głosowania w ilości 77 przy synchronizacji współrzędnych kursora w linii 79 w sygnały głosowania w linii 48 przy pomocy elementu I 91 oraz układu przekaźnika 92 synchronizacji głosowania, dla bezprzewodowej transmisji do stacji odpowiedzi 46 widowni w zasięgu łączności telewizyjnej. W przypadku bezprzewodowych lub przewodowych abonenckich systemów kablowych znane są także inne systemy przekazywania odpowiedzi widowni do centrum przetwarzania.
FIG. 3
FIG. 4
ODBIORNIKA TELEWIZYJNEGO 00 INNEGO WYPOSAŻENIA
5G
F8G. 6
FIG. 7
218 MHz
BA60
I— 30 mikrosekund .zero*
-4 1—40 MIKROSEKUND .JEDEN’
I ! 218 MHz
I —4 1—40 MIKROSEKUND -4 I- Χ60 MIKROSEKUND « x ao.t»
I ΧΝ· I»
L ——
FIG. 10
45^ ι
FIG. 1
FIG. 2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób transmisji odpowiedzi widowni za pośrednictwem stacji satelitarnej, przez którą zapewnia się kanały komunikacyjne, którymi wysyła się sygnały zapytania z centrum danych badania widowni do lokalnych stacji odpowiedzi widowni i odbiera się sygnały odpowiedzi z lokalnych stacji odpowiedzi oraz transmituje się te sygnały odpowiedzi widowni do centrum danych badania widowni, znamienny tym, że transmituje się sygnały odpowiedzi widowni z lokalnych stacji odpowiedzi widowni do zespołów odpowiedzi w obszarze lokalnym za pośrednictwem wąskiego pasma częstotliwości radiowych, korzystnie 218 MHz, gdzie przetwarza się aktualnie zapytania i odpowiedzi widowni w sygnały wizyjne obrazu telewizyjnego.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się zapytania w postaci wielopozycyjnego menu do wyboru na obrazie telewizyjnym i identyfikuje się odpowiedzi przez wybór menu na obrazie telewizyjnym odbiornika zespołu odpowiedzi, przy pomocy ruchu kursora, który steruje się przez układ zdalnego sterowania.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że identyfikuje się w czasie rzeczywistym każdą lokalną stację odpowiedzi widowni przez to, że nadaje się impulsowe sygnały akustyczne w pasmie pojedynczej częstotliwości w usytuowanych synchronicznie w czasie okresach nadawania do centrum danych badania widowni.
  4. 4. Układ transmisji odpowiedzi widowni, zawierający stację satelitarną dołączoną do wielu lokalnych stacji odpowiedzi widowni dołączonych do centrum danych badania widowni, znamienny tym, że lokalne stacje odpowiedzi widowni stanowiące lokalne stacje retransmisji (3) łączą się z zespołami odpowiedzi (4) za pośrednictwem wąskiego pasma częstotliwości radiowych, natomiast stacje retransmisji (3) łączą się z centrum danych (2) badania widowni poprzez antenę kierunkową (3A) lokalnej stacji retransmisji (3), antenę kierunkową (1A) stacji satelitarnej (1) i antenę kierunkową (2F) centrum danych (2) badania widowni, przy czym zespół odpowiedzi (4) zawiera odbiornik telewizyjny (4C) z wieloma kanałami, związany z zespołem sterowania zdalnego (4D) związanym także z urządzeniem odpowiadającym (4B) dołączonym do lokalnej stacji retransmisji (3).
  5. 5. Układ według zastrz. 4, znamienny tym, że pomiędzy odbiornikiem telewizyjnym (5F) i urządzeniem odpowiadającym (5B) jest włączony sprzągacz (5E) do izolacji kanałów telewizyjnych.
PL28563990A 1990-06-13 1990-06-13 Sposób transmisji odpowiedzi widowni I układ transmisji odpowiedzi widowni PL164848B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28563990A PL164848B1 (pl) 1990-06-13 1990-06-13 Sposób transmisji odpowiedzi widowni I układ transmisji odpowiedzi widowni

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28563990A PL164848B1 (pl) 1990-06-13 1990-06-13 Sposób transmisji odpowiedzi widowni I układ transmisji odpowiedzi widowni

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL285639A1 PL285639A1 (en) 1992-01-13
PL164848B1 true PL164848B1 (pl) 1994-10-31

Family

ID=20051513

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28563990A PL164848B1 (pl) 1990-06-13 1990-06-13 Sposób transmisji odpowiedzi widowni I układ transmisji odpowiedzi widowni

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL164848B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL285639A1 (en) 1992-01-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR940011110B1 (ko) 시청자폴링(여론조사)및응답처리를위한위성텔레비젼통신시스템
EP0402809A2 (en) Satellite television communication system for audience polling and processing answers
US5223923A (en) Cellular repeater stations in a wireless audience response system for satellite communication
US5036389A (en) Satellite controlled audience polling system
US5257099A (en) Central data processing station for satellite communication with local area audience response station
EP0232446B1 (en) Wireless transmission from the television set to the televison station
US4439784A (en) Power cutting device for terminal units of CATV system
US5301352A (en) Satellite broadcast receiving system and change-over divider for use in same
US8583029B2 (en) Satellite broadcast receiving and distribution system
AU654493B2 (en) Non-obtrusive programming monitor
US5603077A (en) Satellite system and method for remote control of a satellite signal receiver
JPS6239592B2 (pl)
PL164848B1 (pl) Sposób transmisji odpowiedzi widowni I układ transmisji odpowiedzi widowni
GB2062422A (en) Special channel receiving device for CATV system and response device therefor
JPH03505391A (ja) ビデオ信号送信方法、そのような送信用ビデオカメラ、およびそのようなカメラの応用
US3701946A (en) Device for transmitting and displaying scores on television and radio receivers
EP0314931A2 (en) Method and apparatus for transmitting a plurality of control signals in antenna systems
WO2000007378A3 (en) Apparatus for transmitting and receiving numeric and character information using radio paging network
DD297041A5 (de) Satellitentelevisionskommunikationssystem
DE19857241A1 (de) Satellitenfernsehsignal-Empfangsanlage
CN1881854B (zh) 卫星广播系统
CA1281126C (en) Wireless transmission from the television set to the television station
RU2332794C2 (ru) Спутниковая информационная система
JPH03259666A (ja) 表示制御システムおよび表示制御データの中継用アダプタ
Hannoun et al. Further details of a PC driven HF broadcast receiver for enhancing the use of the HF broadcast bands