PL162676B1 - potasu PL - Google Patents

potasu PL

Info

Publication number
PL162676B1
PL162676B1 PL28335090A PL28335090A PL162676B1 PL 162676 B1 PL162676 B1 PL 162676B1 PL 28335090 A PL28335090 A PL 28335090A PL 28335090 A PL28335090 A PL 28335090A PL 162676 B1 PL162676 B1 PL 162676B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
column
solution
aqueous
ethylene oxide
moles
Prior art date
Application number
PL28335090A
Other languages
English (en)
Other versions
PL283350A1 (en
Inventor
Stanislaw Bal
Henryk Dragun
Henryk Iwa
Kazimierz Jamorski
Kazimierz Linkiewicz
Romuald Morawski
Franciszek Wanecki
Lucjan Wrobel
Original Assignee
Huta Katowice Sa
Inst Ciezkiej Syntezy Orga
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Huta Katowice Sa, Inst Ciezkiej Syntezy Orga filed Critical Huta Katowice Sa
Priority to PL28335090A priority Critical patent/PL162676B1/pl
Publication of PL283350A1 publication Critical patent/PL283350A1/xx
Publication of PL162676B1 publication Critical patent/PL162676B1/pl

Links

Landscapes

  • Heat Treatment Of Water, Waste Water Or Sewage (AREA)

Abstract

Sposób regeneracji kolumny do desorpcji siarkowodoru z roztworów, zwlaszcza we- glanu potasu polegajacy na przemywaniu kolumny roztworami wodnymi zawierajacymi detergenty, znamienny tym, ze kolumne napelnia sie myjacym roztworem wodnym, zawie- rajacym w 1 dm3 1980 mg 30% roztworu wodnego soli dwusodowej monoestru kwasu sulfobursztynowego i oksyetylenowanego srednio 5 molami tlenku etylenu nonylofenolu, 400 mg polieteru etylowego o sredniej masie czasteczkowej 300, 1120 mg nonylofenolu oksyetylenowanego srednio 8 molami tlenku etylenu, 200 mg kwasu oleinowego, 280 mg trietanoloaminy i 20 mg 40% roztworu wodnego krzemianów sodowo-potasowych, do wysokosci wynoszacej 90% wysokosci kolumny i przez warstwe plywajacych w roztworze elementów wypelnienia przepuszcza sie powietrze o natezeniu przeplywu 10 m3 /h na m2 powierzchni przekroju kolumny, przy czym powietrze odprowadza sie do atmosfery, zas utworzona zawiesine zanieczyszczen w roztworze myjacym kieruje sie do oczyszczalni scieków przemyslowych. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób regeneracji kolumny do desorpcji siarkowodoru z roztworów:, zwłaszcza węglanu potasu.
W procesie odsiarczania gazu koksowniczego stosuje się desorpcje siarkowodoru z roztworów węglanu potasu polegającą na destylacji z parą wodną pod obniżonym ciśnieniem w kolumnach desorpcyjnych wypełnionych elementami zwiększającymi powierzchnię wymiany masy np- pierścieniami Raschiga, Białeckiego, siodełkami Berla lub innymi. Desorpcja nazywana jest także regeneracją roztworu, a kolumny desorpcyjne regeneratorami. W praktyce przemysłowej stwierdzono, że warunkiem efektywnego odsiarczania gazu jest takie prowadzenie desorpcji, aby zawartość siarkowodoru w roztworze po regeneracji nie przekraczała wartości 1,2 g/dm3. Przeszkodą w dotrzymaniu tego warunku są osady stałe będące mieszaniną substancji nieorganicznych i organicznych, które odkładają się w regeneratorach na elementach wypełnienia, powodując pogorszenie wymiany masy a w konsekwencji zmniejszając stopień desorpcji siarkowodoru z roztworu. Po okresie eksploatacji regeneratora trwającym kilka miesięcy zawartość siarkowodoru w roztworze po regeneracji wzrasta, co niekorzystnie odbija się na odsiarczaniu gazu. Przywrócenie prawidłowych warunków desorpcji wymaga wyłączenia -egeneratora z eksploatacji na dłuższy okres w celu wydobycia i mechanicznego oczyszczenia wypełnienia lub wymiany na nowe, co jest pracochłonne i kosztowne.
Znany jest również sposób regeneracji wypełnienia kolumny przez intensywne przeparowanie. Sposób ten nie jest jednak skuteczny przy usuwaniu osadów organiczno-nieorganicznych osadzających się na wypełnianiu podczas desorpcji siarkowodoru, ponieważ nie ulegają one rozpuszczeniu ani stopieniu pod wpływem wysokiej temperatury.
Z tych samych powodów nieskuteczne jest także przemywanie wypełniania kolumny gorącą wodą.
Celem wynalazku jest sposób regeneracji kolumny do desorpcji siarkowodoru z roztworów zwłaszcza węglanu potasu, stosowanego w procesie odsiarczania gazu koksowniczego, eliminujący konieczność opróżnienia regeneratorów z wypełniania oraz skracający wynikające stąd okresy wyłączenia z eksploatacji. Sposób regeneracji kolumny według wynalazku polega na tym, ze kolumnę napełnia się myjącym roztworem wodnym zawierającym w 1 dm3 1980 mg 30% roztworu wodnego soli dwusodowej monoestru kwasu sulfobursztynowego z oksyetylenowanym średnio 5 molami tlenku etylenu nonylofenolem, 1120 mg nonylofenolu oksyetylenowanego średnio 8 molami tlenku etylenu, 400 mg polieteru etylowego o średniej masie cząsteczkowej
162 676
300, 200 mg kwasu oleinowego, 280 mg trietanoloaminy i 20 mg 40% roztworu wodnego krzemianów sodowo-potasowych, do wysokości wynoszącej 90% wysokości kolumny i przez warstwę pływających w roztworze elementów wypełnienia przepuszcza się powietrze o natężeniu przepływu 10 m3/h na m powierzchni przekroju kolumny, przy czym powietrze odprowadza się do atmosfery, zaś utworzoną zawiesinę zanieczyszczeń w roztworze myjącym kieruje się do oczyszczalni ścieków przemysłowych. Roztwór myjący można sporządzać bezpośrednio w regeneratorze, dozując oddzielnie wodę i kompozycję zawierającą: 49,5% wagowych 30% roztworu wodnego soli dwusodowej monoestru kwasu sulfobursztynowego z oksyetylowanym średnio 5 molami tlenku etylenu nonylofenolem, 28% wagowych nonylofenolu oksyetylenowanego średnio 8 molami tlenku etylenu, 10% wagowych polieteru etylowego o średniej masie cząsteczkowej 300, 5% wagowych kwasu oleinowego, 7% wagowych trietanoloaminy i 0,5% wagowych 40% roztworu wodnego krzemianów sodowo-potasowych, przy czym ilość kompozycji na 1 m3 wody wynosi 4 kg. Kolumna według wynalazku wypełniona jest elementami wykonanymi z tworzywa o gęstości 0,95 g/dm3 usypanymi luźno w warstwę o wysokości równej 80% wysokości kolumny, nad którą znajduje się wolna przestrzeń o wysokości wynoszącej 20% wysokości kolumny.
Zastosowanie sposobu pozwala w pełni przywrócić efektywność pracy regeneratorów w krótkim czasie i małym nakładem pracy.
Przykład I. Kolumnę o średnicy 2,2 m i wysokości 10 m zasypano do wysokości 8 m pierścieniami Białeckiego z polipropylenu o gęstości 0,92 g/cm3 pozostawiając nad warstwą pierścieni wolną przestrzeń o wysokości 2 m. W kolumnie tej desorbowano parą wodną siarkowodór w ciągu 6 miesięcy pod ciśnieniem 200 hPas z roztworu zawierającego H,S w ^3 ilości 6 g/dm . Na początku tego okresu roztwór po regeneracji zawierał 0,8 - 1,1 g/dm H2S, a na końcu 1,9 - 2,1 g/dm3. Po 6 miesiącach regenerator wyłączono z eksploatacji i do wysokości 9 m wypełniono roztworem wodnym zawierającym w 1 dm J: 1980 mg 30% roztworu wodnego soli dwusodowej monoestru kwasu sulfobursztynowego z oksyetylenowanjmn średnio 5 molami tlenku etylenu nonylofenolem, 1110 mg nonylofenolu oksyetylenowanego średnio 8 molami tlenku etylenu, 400 mg polieteru etylowego o średniej masie cząsteczkowej 30 J, 280 mg trietanoloaminy, 200 mg kwasu oleinowego i 20 mg 40% roztworu wodnego krzemianów sodowo-potasowych, po czym dolnym króćcem wprowadzano powietrze w ciągu 24 h w ilości 38m3/h, które przepływało przez warstwę unoszących się w roztworze pierścieni, po czym odprowadzane było górnym króćcem do atmosfery. Po tym czasie z zanieczyszczeń nagromadzonych na pierścieniach Białeckiego i roztworu myjącego powstała zawiesina, którą odprowadzono do ścieków, a następnie zamknięto dopływ powietrza. Po ponownym włączeniu regeneratora do eksploatacji stwierdzono, że zawartość siarkowodoru w roztworze zregenerowanym wynosiła 0,8 - 1,0 g/dm3.
Przykład II. Pojemnik o średnicy 500 mm i wysokości 1000 mm zasypywano 800 mm pierścieniami Białeckiego z polipropylenu o gęstości 0,92 g/cm3 o wymiarach 50x50x1 mm zanieczyszczonymi osadami stałymi w procesie odsiarczania gazu koksowniczego. Pojemnik wypełniono do wysokości 900 mm roztworem woonyrn, zawieerjąąym następujące składniki w 1 dm3: 1980 mg 30% roztworu wodnego soli noutonowmJ mraretęeu kwasu tulfobuetztmaoomgo z ritmmtmlmaoodaym średnio 5 molami tlenku etylenu aramlrfmazlmm, 1120 mg aoamlofmaolu oityeęmlmarodaego średnio 8 molami tlenku etylenu, 400 g poliete^ etylowego o średniej cząsteczkowej 300, 280 mg 0kmtSaroZwakiny , 00 n mn wasu n ol.eiromern n 2 n mg 440 roztworu wodnego krzemianów trnroo-uręαtromeh. Od dołu przepuszczano przez warstwę unoszących się w wontem pierścieni powietrza z i.atępżmaimm przepływu 2 m3/h w ciągu 20 montin, 95% zaaemetmttetmń zostało usunięte z powierzchni pierścieni. W doświadczeniu iraęeolamg poddano retmttytaaeu pierścienie Białeckiego stalowe, które nie unoszą się w orntee. W tych samych warunkach tylko 15% tanemetmttetmń zostało usunięte.
162 676
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób regeneracji kolumny do desorpcji siarkowodoru z roztworów, zwłaszcza węglanu potasu polegający na przemywaniu kolumny roztworami wodnymi zawierającymi detergenty:, znamienny tym, że kolumnę napełnia się myjącym roztworem wodnym, zawierającym w 1 dm3 1980 mg 30% roztworu wodnego soli dwusodowej monoestru kwasu sulfobursztynowego i oksyetylenowanego średnio 5 molami tlenku etylenu nonylofenolu, 400 mg polieteru etylowego o średniej masie cząsteczkowej 300, 1120 mg nonylofenolu oksyetylenowanego średnio 8 molami tlenku etylenu, 200 mg kwasu oleinowego, 280 mg trietanoloaminy i 20 mg 40% roztworu wodnego krzemianów sodowo-potasowych, do wysokości wynoszącej 90% wysokości kolumny i przez warstwę pływających w roztworze elementów wypełnienia przepuszcza się powietrze o natężeniu przepły3 2 wu 10 m /h na m powierzchni przekroju kolumny, przy czym powietrze odprowadza się do atmosfery, zaś utworzoną zawiesinę zanieczyszczeń w roztworze myjącym kieruje się do oczyszczalni ścieków przemysłowych.
    * * *
PL28335090A 1990-01-17 1990-01-17 potasu PL PL162676B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28335090A PL162676B1 (pl) 1990-01-17 1990-01-17 potasu PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28335090A PL162676B1 (pl) 1990-01-17 1990-01-17 potasu PL

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL283350A1 PL283350A1 (en) 1991-07-29
PL162676B1 true PL162676B1 (pl) 1993-12-31

Family

ID=20049929

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28335090A PL162676B1 (pl) 1990-01-17 1990-01-17 potasu PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL162676B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL283350A1 (en) 1991-07-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5961837A (en) Process for treatment of industrial waste
JP2012520167A (ja) アミン放出物制御のための方法およびプラント
CN108117210B (zh) 一种烟气脱硫废液的处理方法及处理装置
CN107008127A (zh) 一种等离子体飞灰熔融尾气的湿法净化工艺
CN101347706A (zh) 一种电石渣再生的双碱法烟气脱硫工艺
US4487748A (en) Process for treating exhaust gases
EP0066707A2 (en) Process for limiting chloride buildup in SO2 scrubber slurry
KR100446648B1 (ko) 냉각에 의한 코크스 가스의 정제 방법
CN109133012B (zh) 高浓度酸性气的硫磺回收工艺
CN106606924A (zh) 回转挥发窑含硫尾气脱硫方法及装置
PL162676B1 (pl) potasu PL
EP3856392A1 (en) A method and a system for producing hydrochloric acid from flue gases
CN201722428U (zh) 一种盘条酸洗装置
KR100208569B1 (ko) 습식동시제해, 제진가스처리장치 및 방법
CN221333383U (zh) 有机硅单体合成放空尾气净化系统
US4178357A (en) Stripping sulphur compounds from stack and other discharge gases and the commercial products derived therefrom
CN206980393U (zh) 一种改进的多级除尘的填料喷淋塔
KR100533267B1 (ko) 배가스로부터 황산화물을 제거하는 방법
CN113069875B (zh) 一种适用于焦化厂循环氨水池废气的处理系统及工艺
US5876677A (en) Ultrasound-assisted liquid redox absorber
PL170731B1 (pl) Sposób wytapiania surowców krzemianowych, zwlaszcza dla wytwarzania welny mineralnej PL PL
RU2127146C1 (ru) Способ очистки природного газа
US1942054A (en) Process of purifying a hydrocarbon gas and a hydrocarbon oil
CN210533166U (zh) 一种带有持续清洗功能的热力发电厂自然通风冷却塔
CN204447540U (zh) 一种处理烟气脱硫脱硝液的装置