PL162384B1 - Sposób odzyskiwania miedzi na drodze ekstrakcji rozpuszczalnikowej PL PL - Google Patents

Sposób odzyskiwania miedzi na drodze ekstrakcji rozpuszczalnikowej PL PL

Info

Publication number
PL162384B1
PL162384B1 PL27918589A PL27918589A PL162384B1 PL 162384 B1 PL162384 B1 PL 162384B1 PL 27918589 A PL27918589 A PL 27918589A PL 27918589 A PL27918589 A PL 27918589A PL 162384 B1 PL162384 B1 PL 162384B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
copper
electrolyte
hydroxy
solution
organic phase
Prior art date
Application number
PL27918589A
Other languages
English (en)
Other versions
PL279185A1 (en
Inventor
Stephen M Olafson
Roy G Lewis
Gary A Kordosky
Original Assignee
Henkel Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Henkel Corp filed Critical Henkel Corp
Publication of PL279185A1 publication Critical patent/PL279185A1/xx
Publication of PL162384B1 publication Critical patent/PL162384B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01GCOMPOUNDS CONTAINING METALS NOT COVERED BY SUBCLASSES C01D OR C01F
    • C01G3/00Compounds of copper
    • C01G3/003Preparation involving a liquid-liquid extraction, an adsorption or an ion-exchange
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C22METALLURGY; FERROUS OR NON-FERROUS ALLOYS; TREATMENT OF ALLOYS OR NON-FERROUS METALS
    • C22BPRODUCTION AND REFINING OF METALS; PRETREATMENT OF RAW MATERIALS
    • C22B3/00Extraction of metal compounds from ores or concentrates by wet processes
    • C22B3/20Treatment or purification of solutions, e.g. obtained by leaching
    • C22B3/26Treatment or purification of solutions, e.g. obtained by leaching by liquid-liquid extraction using organic compounds
    • C22B3/30Oximes
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P10/00Technologies related to metal processing
    • Y02P10/20Recycling
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S423/00Chemistry of inorganic compounds
    • Y10S423/09Reaction techniques
    • Y10S423/14Ion exchange; chelation or liquid/liquid ion extraction

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Extraction Or Liquid Replacement (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)

Abstract

1. Sposób odzyskiwania miedzi na drodze ekstrakcji rozpuszczalnikowej z wodnego roztw oru zasilajacego zawierajacego miedz i zelazo, polegajacy na kontaktow aniu roztworu zasilajacego z faza organiczna, która zawiera kompozycje reagentowa obejm ujaca ekstrahent hydroksyarylooksym owy i otrzym aniu obciazonej miedzia fazy organicznej przez ekstrakcje miedzi z wodnego roztw oru zasilajacego, przy czym kontaktowanie roztw oru zasilajacego z faza organiczna zachodzi w co najmniej jednym etapie ekstrakcji obejmujacym mieszalnik-odstojnik i co najmniej jednym etapie usuwania z otrzym aniem obciazonego miedzia elektrolitu, z którego jest wydzielana elektrolitycznie miedz katodow a, i pozostaje pozbawiony miedzi elektrolit, znamienny tym, ze faze organiczna zawierajaca miedz przemywa sie, przed usunieciem z niej miedzi, wodnym roztworem myjacym zawierajacym przynajmniej czesc elektrolitu. PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób odzyskiwania miedzi na drodze ekstrakcji rozpuszczalnikowej z roztworów wodnych, zwłaszcza roztworów wodnych zawierających miedź i żelazo, które mogą również zawierać chlorek, w którym otrzymuje się organiczną fazę ekstrahenta o podwyższonym stosunku miedzi do żelaza.
Z opisu patentowego St. Zjedn. Ameryki nr 4 582 689 znany jest sposób ekstrakcji rozpuszczalnikowej, w którym miedź ekstrahuje się z wodnych roztworów macierzystych z użyciem ekstrahentów hydroksyaryloksymowych, przy czym poprawę selektywności miedź/żelazo uzyskuje się przez regulowanie czasu kontaktowania się wodnych roztworów zasilających i reagenta zawierającego fazy organiczne w etapach mieszalnik-odstojnik wieloetapowego układu ekstrakcyjnego. W opisie tym można znaleźć ogólnie przedstawiony proces ekstrakcji rozpuszczalnikowej. Bardziej szczegółowy opis ekstrahentów stosowanych w sposobie znanym z cytowanego patentu i w sposobie według wynalazku znajduje się w dalszej części opisu, gdzie omówiono proces bardziej szczegółowo.
Zasady i zastosowania ekstrakcji rozpuszczalnikowej opisane są odpowiednio w Process Metallurgy 1, G.H.Ritcey and A.W.Ashbrook, Solvent Extraction: Principles and Applications to Process Metallurgy, Parts I and II, Elsevier Scientific Publishing Company, 1984 i 1979. Odnośniki do przemywania i płukania obciążonej fazy organicznej i ubogich roztworów macierzystych i obiegów do ekstrakcji, do których może być zastosowany sposób według wynalazku, znajdują się na stronach 2-5 i 62 i 63 części I i na stronach 12,13,226*229, 290*293,312,313,538 i 539 części II wspomnianego dzieła.
Sposób odzyskiwania miedzi na drodze ekstrakcji rozpuszczalnikowej z wodnego roztworu zasilającego zawierającego miedź i żelazo, polegający na kontaktowaniu roztworu zasilającego z fazą organiczną, która zawiera kompozycję reagentową obejmującą ekstrahent hydroksyarylooksymowy i otrzymaniu obciążonej miedzią fazy organicznej przez ekstrakcję miedzi z wodnego roztworu zasilającego, przy czym kontaktowanie roztworu zasilającego z fazą organiczną zachodzi w co najmniej jednym etapie ekstrakcji obejmującym mieszalnik-odstojnik i co najmniej jednym etapie usuwania z otrzymaniem obciążonego miedzią elektrolitu, z którego jest wydzielana elektrolitycznie miedź katodowa, i pozostaje pozbawiony miedzi elektrolit, zgodnie z wynalazkiem polega na tym, że fazę organiczną zawierającą miedź przemywa się, przed usunięciem z niej miedzi, wodnym roztworem myjącym zawierającym przynajmniej część elektrolitu.
Stwierdzono, że jeżeli zastosuje się samą wodę w etapie przemywania, to następuje znaczne porywanie fazy organicznej w fazie wodnej opuszczającej etap przemywania a z obciążonej fazy
162 384 organicznej nie jest usuwane żelazo. Jeżeli natomiast do wodnego roztworu przemywającego lub płuczącego doda się zgodnie ze sposobem według wynalazku odciek elektrolitowy, to jak stwierdzono porwane cząstki organiczne w fazie wodnej opuszczającej etap przemywania są bardzo nieliczne, a dostatecznie dużo żelaza jest wymywane z obciążonej fazy organicznej, co powoduje, że stosunek miedzi do żelaza w obciążonej fazie organicznej zostaje co najmniej podwojony.
Dalsze cechy sposobu według wynalazku będą dokładniej wyjaśnione w bardziej szczegółowej części opisu i w przykładach.
Surowcem dla prowadzonego na dużą skalę procesu odzyskiwania miedzi na drodze ekstrakcji rozpuszczalnikowej jest wodny roztwór ługujący otrzymany z rudy zawierającej poza miedzią mieszaninę metali. Roztwór ługujący rozpuszcza sole miedzi i innych metali w miarę wnikania wgłąb rudy, dając roztwór wodny mieszaniny metali. Stanowi on „zasilanie dla procesu ekstrakcji. Metale są zwykle ługowane roztworem kwasu siarkowego, dając wodny roztwór o odczynie kwaśnym. Taki roztwór wodny miesza się w zbiornikach z reagentem do ekstrakcji, który jest rozpuszczony w rozpuszczalniku organicznym, np. w nafcie. Reagent stanowi ekstrahent chemiczny, który tworzy selektywnie kompleks metal-ekstrahent z jonami miedzi z uprzywilejowaniem w tworzeniu kompleksu jonów miedzi w stosunku do jonów innych metali. Etap tworzenia tego kompleksu nazywa się etapem ekstrakcji lub obciążenia w procesie ekstrakcji rozpuszczalnikowej.
Odciek z mieszalnika zasila w sposób ciągły duży zbiornik odstojnikowy, gdzie roztwór organiczny (faza organiczna), zawierająca teraz rozpuszczony kompleks miedź-ekstrahent, jest oddzielany od zubożonego roztworu wodnego (faza wodna). Tę część procesu nazywa się fazą oddzielania. Zazwyczaj proces ekstrakcji powtarza się przez dwa lub kilka etapów mieszalnikodstojnik w celu dokładniejszego oddzielenia metalu.
Jeżeli do ekstrakcji stosuje się dwa lub więcej etapów mieszalnik-odstojnik, to korzysta się z przeciwprądowego przepływu zasilającego roztworu wodnego i fazy organicznej lub roztworu reagenta.
Rysunek przedstawia schemat ilustrujący przeciwprądowy proces ekstrakcji prowadzony sposobem według wynalazku, w którym stosuje się co najmniej część elektrolitu w etapie płukania lub przemywania obciążonego roztworu organicznego, zanim oddzieli się z niego miedź.
W typowym układzie trzystopniowej ekstrakcji, na przykład roztwór zasilający będzie przepływał przez etap początkowy mieszalnik-odstojnik („Ai), a następnie przez drugi etap („A2).
Jak przedstawiono to na rysunku, „zasilanie jest doprowadzane również do etapu ekstrakcji Bi i jest kontaktowane z fazą organiczną z etapu usuwania U. Faza organiczna będzie z kolei początkowo kontaktowana z roztworem zasilającym w Bi, napotykając na następny kontakt w „A2 a ostatni kontakt w „Ai“. W wyniku takiego kontaktowania, w czasie gdy roztwór zasilający osiągnie etap mieszalnik-odstojnik „A2 znaczę ilości miedzi zostaną z niego wyekstrahowane, czyli podczas stykania się z fazą organiczną roztwór ten zubożeje w miedź. W korelacji z tym, w miarę jak faza organiczna wzbogaca się w miedź w etapie mieszalnik-odstojnik, większość ekstrahenta zmienia się w postać kompleksu miedź-ekstrahent i faza organiczna będzie się kontaktowała z roztworem zasilającym wtedy, gdy jest on w takim stanie, że niewiele, o ile w ogóle rozpuszczona miedź jest nadal ekstrahowana. Z oznacza wyrównawczy zbiornik magazynowy obciążonego roztworu organicznego, a M oznacza etap mycia.
Po ekstrakcji, zubożony, zasilający roztwór wodny (rafinat) albo odprowadza się albo zawraca do ekstrahowania dalszej części rudy. Obciążona faza organiczna zawierająca rozpuszczony kompleks miedź-ekstrahent jest podawana do następnego zestawu zbiorników mieszających, w których miesza się ją z usuniętym, wodnym roztworem stężonego kwasu siarkowego. Jak przedstawiono na rysunku, usunięty lub zużyty elektrolit („Ez) z etapu osadzania elektrolitycznego metalu może być zastosowany co najmniej w części jako ten roztwór usunięty. Silnie kwaśny roztwór usunięty rozbija kompleks miedź-ekstrahent i pozwala na przejście oczyszczonej i stężonej miedzi do usuniętej fazy wodnej. Jak w opisanym wyżej procesie ekstrakcji i w tym przypadku mieszaniną tą zasila się następny odstojnik w celu rozdzielenia. Proces rozbijania kompleksu miedź-ekstrahent jest nazywany etapem usuwania, a operację usuwania można powtarzać w dwóch lub kilku etapach mieszalnik-odstojnik w celu pełniejszego usunięcia miedzi z fazy organicznei.
162 384
Z odpędzonego zbiornika odstojnikowego zawraca się zregenerowaną, odpędzoną fazę organiczną do mieszalników ekstrakcyjnych, żeby ponownie przeprowadzić ekstrakcję, natomiast fazę wodną po odpędzeniu doprowadza się zwykle do zbiornika roztworu do elektrolizy,w którym to procesie miedź jest osadzana na płytach w procesie osadzania elektrolitycznego. Roztwór po usunięciu z niego miedzi, zwany zużytym elektrolitem zawraca się do mieszalników, żeby ponownie rozpocząć usuwanie.
Reagenty użyteczne w praktycznym wykonywaniu sposobu według wynalazku obejmują jeden lub kilka ekstrahentów hydroksyarylooksymowych typu hydroksyaryloaldoksymu lub hydroksyaryloketooksymu.
Ekstrahenty hydroksyaryloketoksymowe, które mogą być używane w reagentach do praktycznego wykonywania sposobu według wynalazku określone są wzorami 1i 2, w których to wzorach odpowiednio R i R', które mogą być takie same lub różne, oznaczają nasycone grupy alifatyczne o
1-25 atomach węgla, etylenowo nienasycone grupy alifatyczne o 3-25 atomach węgla albo grupę o wzorze (-OR, w którym R oznacza nasyconą lub etylenowo nienasyconą grupę alifatyczną określoną wyżej, n jest zero lub 1, natomiast każdy a i b jest zerem, 12,3 lub 4, pod warunkiem, że oba nie oznaczają zera, a łączna liczba atomów węgla w podstawnikach Ra i Rb jest równa od 3 do 25, a we wzorze 2 R i a mają wyżej określone znaczenie, a R oznacza nasyconą grupę alifatyczną o 1-25 atomach węgla lub etylenowo nienasyconą grupę alifatyczną o 3-25 atomach węgla, pod warunkiem, że łączna liczba atomów węgla w podstawnikach Ra i R jest równa od 3 do 25.
Korzystnymi związkami o wzorze 1 są te, w których a jest 1, b jest zero, R oznacza grupę alkilową o łańcuchu prostym lub rozgałęzionym zawierającą od 7 do 12 atomów węgla, takie, w których R jest przyłączone w położeniu para wobec grupy hydroksylowej. Wśród tych związków korzystniejsze są te, w których R jest mieszaniną izomerów. Korzystnymi związkami o wzorze 2 są te, w których R oznacza grupę metylową a R i a mają takie samo znaczenie jak wyżej podane jako korzystne dla związków o wzorze 1.
Związki o wzorze 1, w którym n jest zero (czyli związki typu oksymu hydroksybenzofenonu) mogą być wytwarzane odpowiednio według metod podanych w opisie patentowym St. Zjedn. Ameryki nr nr 3 952 775 i 3 428 449. Ze względu na łatwość i niskie koszty syntezy z dostępnych związków wyjściowych, dobrą rozpuszczalność w rozcieńczalnikach organicznych stosowanych zwykle w ekstrakcji rozpuszczalnikowej i odpowiednich właściwości kompleksów tych związków z miedzią korzystnymi związkami typu oksymu benzofenonu o wzorze 1 są te, które mają pojedynczy, alkilowy podstawnik pierścienia zawierający 7-12 atomów węgla w pozycji para wobec grupy hydroksylowej, który to podstawnik alkilowy jest mieszaniną izomerów. Przykładami takich związków są oksym 5-hydroksy-5-nonylobenzofenonu i oksym 2-hydroksy-5-dodecylobenzofenonu, które otrzymuje się jako mieszaninę izomerycznych postaci alkilu, gdy do ich syntezy zastosuje się odpowiednio handlowy nonylofenol lub dodecylofenol.
Związki o wzorze 1, w którym n ma wartość 1 (czyli związki typu oksymu hydroksyfenylobenzyloketonu) można odpowiednio wytwarzać według metod podanych w opisie patentowym St. Zjedn. Ameryki nr 4 029 704. Korzystnymi oksymami fenylobenzyloketonu, podobnie jak podane wyżej oksymy benzofenonu, są związki zawierające mieszaninę izomeryczną grup alkilowych o 7-12 atomach węgla jako jedyny podstawnik w pierścieniu usytuowany w pozycji para wobec grupy hydroksylowej. Te korzystne związki są przykładowo zilustrowane takim związkiem jak oksym ketonu 2-hydroksy-5-nonylofenylobenzylowego wytworzonego z handlowego nonylofenolu zawierającego jako podstawnik mieszaninę izomerycznych postaci nonylu.
Związki o wzorze 2 (czyli związki typu oksymu hydroksyfenyloalkiloketonu) mogą być stosownie wytwarzane według sposobów postępowania znanych z brytyjskiego opisu patentowego nr 1 322 582. Jak podano w odniesieniu do oksymu benzofenonu i oksymu ketonu fenylobenzylowego, czyli związków o wzorze 1, korzystnymi związkami o wzorze 2 typu oksymów ketonu fenyloalkilowego są te, które zawierają izomeryczną mieszaninę grup alkilowych o 7-12 atomach węgla jako jedyny podstawnik w pierścieniu usytuowany w położeniu para wobec grupy hydroksylowej. Również korzystne są związki, w których grupą alkilową R jest metyl. Zgodnie z tym, przykładowym, korzystnym związkiem typu oksymu ketonu fenyloalkilowego jest oksym 2hydroksy-5-nonylofenylometyloketonu, wytwarzany przy użyciu handlowego nonylofenolu.
162 384
Ekstrahenty typu hydroksyaryloaldoksymu, które mogą być stosowane w reagentach użytecznych do praktycznego wykonywania sposobu, według wynalazku, są związki o wzorze 3, w którym R ma wyżej podane znaczenie w odniesieniu do wzorów 1 i 2, c jest liczbą 1, 2, 3 lub 4, a łączna liczba atomów węgla w podstawniku Rc jest równa 3-25. Korzystnymi związkami o wzorze 3 są te związki, w których c jest 1, R oznacza grupę alkilową o łańcuchu prostym lub rozgałęzionym, zawierającą 7-12 atomów węgla, w których R jest przyłączony w pozycji para w stosunku do grupy hydroksylowej. Wśród tych związków korzystne są te, w których R jest mieszaniną izomeryczną.
Związki o wzorze 3 (czyli związki typu hydroksybenzaldoksymu, czasami określane mianem „salicyloaldoksymów) mogą być odpowiednio wytwarzane metodami opisanymi w opisach patentowych St. Zjedn. Ameryki nr nr 4 020 105 lub 4 020 106 albo przez utlenianie aldehydów otrzymanych według opisu patentowego St. Zjedn. Ameryki nr 4 085 146. I znów korzystnymi związkami są te, które jako jedyny podstawnik zawierają mieszaninę izomeryczną grup alkilowych o 7-12 atomach węgla i są usytuowane w pozycji para w stosunku do grupy hydroksylowej. Korzystne są więc mieszane postaci izomeryczne grupy alkilowej 2-hydroksy-5-heptylobenzaldoksymu, 2-hydroksy-5-oktylobenzaldoksymu, 2-hydroksy-5-nonylobenzaldoksymu i 2-hydroksy5-dodecylobenzaldoksymu.
Reagenty użyteczne w praktycznym wykonywaniu wynalazku mogą obejmować dodatki kinetyczne lub modyfikatory równoważące albo oba te składniki. Korzystne dodatki kinetyczne obejmują a-hydroksyoksymy znane z opisu patentowego St. Zjedn. Ameryki nr 3 224 873 i α,/5-dioksymy znane z opisu patentowego St. Zjedn. Ameryki nr 4 173616. Korzystnymi modyfikatorami są alkohole alifatyczne, takie jak trójdekanol, alkilofenole, takie jak nonylofenol i związki organiczne fosforu, takie jak fosforan trójbutylu.
Reagenty mogą obejmować pojedynczy ekstraktant zilustrowny wyżej lub mogą zawierać mieszaniny różnych ekstrahentów aldoksymowych lub ketoksymowych zilustrowanych w opisach patentowych St. Zjedn. Ameryki nr nr 4 507 268, 4 544 532 i 4 582 689.
Jak wskazano wcześniej, reagent typu ekstrahenta oksymowego rozpuszcza się w zasadniczo nie mieszającym się z wodą, ciekłym rozpuszczalniku węglowodorowym i otrzymany roztwór organiczny kontaktuje się z fazą wodną zawierającą miedź w celu wyekstrahowania co najmniej części miedzi do fazy organicznej. Fazy rozdziela się następnie i miedź usuwa się z obciążonej fazy organicznej za pomocą wodnego środowiska usuwającego. Przed usuwaniem przemywa się zwykle tę obciążoną fazę organiczną. Zgodnie ze sposobem według wynalazku w tym etapie mycia lub płukania wodnego stosuje się co najmniej część elektrolitu.
Można stosować szeroką gamę zasadniczo nie mieszających się z wodą ciekłych rozpuszczalników węglowodorowych w procesie odzyskiwania metalu według wynalazku. Takimi rozpuszczalnikami są alifatyczne i aromatyczne węglowodory, takie jak nafty, benzen, toluen, ksylen i podobne. Wybór takiego w zasadzie nie mieszającego się z wodą, ciekłego rozpuszczalnika węglowodorowego do konkretnych operacji technicznych będzie zależał od wielu czynników wynikających z projektu urządzenia do ekstrakcji rozpuszczalnikowej (czyli elementów takich, jak mieszalmki-odstojniki, ekstraktory Podbielniaka itd.), odzyskiwanego metalu, usuwania ścieków fabrycznych i podobnych.
Sposób według wynalazku znajduje szczególne zastosowanie w odzyskiwaniu miedzi przez ekstrakcję z roztworów zawierających żelazo i jony chlorkowe. Istotnie, wszystkie główne fabryki działające obecnie, w których odzyskuje się miedź, stosując mieszalniki-odstojniki ze stosunkowo dużymi zapasami substancji organicznych, powodując pewne straty rozpuszczalnika nieodmiennie następujące na drodze odparowania, wycieku do fazy wodnej i podobnie. W tej sytuacji korzystne rozpuszczalniki nadające się do stosowania w sposobie odzyskiwania metalu według wynalazku są węglowodory alifatyczne i aromatyczne, takie jak nafty, o temperaturach zapłonu 65,6°C lub wyższych i rozpuszczalnościach w wodzie mniejszych niż 0,1 % wagowych. Rozpuszczalniki takie są obojętne chemicznie i ich ceny zawarte są praktycznie w zakresie około 25 centów za litr. Przykładowymi, handlowymi rozpuszczalnikami są Kermac 470B (alifatyczna nafta do nabycia w firmie Kerr-McGee- temperatura zapłonu 79,4°C), Chevron, rozpuszczalnik wymieniaczy jonowych (do nabycia w Standard Oil of California - temperatura zapłonu 90,6°C), Escaid 100 i 110 (do nabycia w Εχχοη - Europę - temperatura zapłonu około 82,2°C), Exxsol D80 do nabycia w firmie Εχχοη USA,
162 384 7 odpowiadający Escaid 110, Norpar 12 (do nabycia w Εχχοη, USA - temperatura zapłonu 71,1°C),
Conoco C-1214 (do nabycia w firmie Conoco - temperatura zapłonu 71,1°C), Aromatic 150 (nafta aromatyczna do nabycia z Εχχοη USA - temperatura zapłonu 65,6°C), jak również inne nafty i frakcje naftowe, które można nabyć u innych producentów produktów rafineryjnych.
W procesie prowadzonym sposobem według wynalazku roztwory w rozpuszczalniku organicznym będą korzystnie zawierały około 2-75% wagowych reagenta ekstrahującego, a bardziej korzystnie od około 5 do 20% wagowych reagenta. Ponadto, stosunki objętościowe fazy organicznej: fazy wodnej zmieniają się w szerokim zakresie, gdyż kontaktowanie pewnej ilości roztworu reagenta z fazą wodną zawierającą metal będzie prowadziło do ekstrakcji metalu do fazy organicznej. Jednak ze względów technicznych stosunki fazy organicznej: fazy wodnej będą korzystnie zawarte w zakresie około 5:1 do 1:5. Ze względów praktycznych ekstrakcję i usuwanie prowadzi się zwykle w temperaturach i pod ciśnieniami panującymi w otoczeniu, mimo że wyższe lub niższe temperatury i/lub ciśnienia są całkowicie dopuszczalne. Najkorzystniej cały proces może być prowadzony metodą ciągłą z zawracaniem usuniętego rozpuszczalnika organicznego do kontaktowania z dalszymi porcjami roztworu zawierającego metal. Jednak proces może być prowadzony również metodą okresową, o ile jest to potrzebne.
Jak wspomniano, sposób według wynalazku jest szczególnie użyteczny do ekstrahowania miedzi z roztworu chlorkowego. Przykłady ekstrakcji roztworów chlorkowych można znaleźć na stronach 227-229 i 312-313 części II wspomnianej wcześniej książki Ritceya i Ashbrooka. Sposób według wynalazku ma zastosowanie do roztworów miedzi zawierających chlorki o stężeniu od około 0,5-50 g/1 miedzi, korzystnie od około 3-40 g/1 miedzi.
Roztwory zwykle zawierają od około 8 do 20 g/1 Cl, a częściej około 5-15 g/1 Cl.
Dalsza ilustracja różnych cech i zalet sposobu według wynalazku znajduje się w następujących przykładach.
Przykład I. Fazy organiczne w tym przykładzie są mieszaninami dostępnych w handlu, chelatujących miedź ekstrahentów oksymowych. Dla pierwszej szarży faza organiczna była złożona z 2,8% objętościowych HS-LIX 64N, 0,8% objętościowych LIX 84 i 0,42% objętościowych LIX 860 w nafcie (Kermac 470B). Dla drugiej szarzy faza organiczna złożona była z mieszaniny zawierającej 2,8% objętościowych HSLIX 64N, 0,8% objętościowych LIX 84 i 0,8% objętościowych LIX 860 w Kermac 470B. Reagenty te odpowiadają następującym: HS-LIX 64N: mieszanina oksymu 2-hydroksy-5-nonylobenzofenonu i 4,8-dwuetylo-7-hydroksydodekano-6-oksymu w nafcie, LIX 860: 5-dodecylosalicyloaldoksym w nafcie, LIX 84: oksym 2-hydroksy-5-nonyloacetofenonu w nafcie.
Roztwór zasilający zawierający 0,89 g/1 Cu, 1,04 g/1 Fe i około 9 g/1 Cl o pH 2,17 zadano w, temperaturze 23°C w zwykłym, laboratoryjnym obiegu do ekstrakcji rozpuszczalnikowej, obejmującej 2 etapy, 1 etap przemywania i 1 etap usuwania, fazami organicznymi podanymi wyżej. Wodny roztwór zasilający i fazy organiczne przepływały w stosunku 1/1. Strumienie usuwania i życia przepływały z równymi szybkościami, równymi około 1/18 w odniesieniu zasilanie/faza organiczna. W razie potrzeby stosowano zawracanie tak, że stosunki faza organiczna/wodna wynosiły w mieszalnikach 1/1. Czasy przebywania w mieszalniku wynosiły 2 minuty. Obciążona faza organiczna opuszczająca etap ekstrakcji była kierowana do etapu mycia, a następnie do etapu usuwania.
Dwie obiegowe szarże przeprowadzano w takich samych warunkach z tym wyjątkiem, że w pierwszej jako roztwór myjący stosowano wodę. W drugiej szarży roztwór myjący stanowił roztwór zawierający 5 jednostek objętościowych usuniętego elektrolitu na 95 jednostek objętościowych wody. Strumień z etapu mycia był kierowany do strumienia zasilającego i podawany do sekcji ekstrakcyjnej obiegu. Stężenie reagenta w drugiej szarży było nieco podwyższone jak wskazano wyżej w celu wyekstrahowania większej ilości miedzi, która docierała do sekcji ekstrakcji z dodatkowym roztworem myjącym. Odzyskanie miedzi w obu obiegach wynosiło około 96%. Analizy żelaza obciążonego roztworu usuwanego i obciążonej i przemytej fazy organicznej wykazało, ze przenoszenie żelaza do obciążonego roztworu usuwanego jest obniżane do około 50%, jeżeli do roztworu myjącego dodany jest odciek.
8 162 384 Obiegi Woda myjąca ppm Fe Woda myjąca z dodanym odciekiem ppm Fe
Obciążona faza usuwana 143 60
Obciążona faza organiczna 7,2 6
Przemyta faza organiczna 7,2 3,5
Przykład II. Roztwór zasilający z przykładu I traktowano w obiegu obejmującym 1 etap ekstrakcji, 2 etapy ekstrakcji, 1 etap mycia i 1 etap usuwania w warunkach podobnych do stosowanych w przykładzie I. Ogólny schemat procesu przedstawiono na figurze na rysunku. Faza organiczna zawiera mieszaninę dostępnych w handlu ekstrahentów chelatujących miedź złożoną z 2,8% objętościowych HS-LIX 64N i 5,2% objętościowych LIX 984 (LIX 984 jest mieszaniną 1/1 LIX 84 i LIX 860) w Kermac 470B. To stężenie reagenta jest wystarczające do uzyskania około 90% odzysku miedzi. Faza wodna opuszczająca etap mycia była kierowana do dwóch przeciwprądowych etapów ekstrakcji. Roztworem myjącym dla pierwszego obiegu szarży była woda, a dla drugiego obiegu była to mieszanina zawierająca 16% objętościowych elektrolitu (byłby to odciek ze zbiornika magazynowego) w wodzie. Dodatkowy roztwór myjący stanowił tylko 4,4% fazy organicznej. W razie potrzeby stosowano recyrkulację w celu utrzymania stosunków faza organiczna/wodna na poziomie około 1/1. Analiza żelaza faz obciążonej i przemytej wykazała, że dodanie odcieku do roztworu myjącego wykazała spadek przenoszenia żelaza do zbiornika magazynowego o ponad 50% w porównaniu z przypadkiem, kiedy do roztworu myjącego nie dodawano elektrolitu.
Obiegi
Woda myjąca ppm Fe Woda myjąca z dodanym odciekiem ppm Fe
Obciążona faza organiczna 15,5 11
Przemyta faza organiczna 15,5 5
Przykład III. Roztwór zasilający zawierający 0,62 g/1 Cu i 1,45 g/1 Fe o pH 2,07 traktowano w obiegu w sposób opisany w przykładzie II. Faza organiczna zawierała 2,8% objętościowych HS-LIX 64N i 3,0% objętościowych LIX 984 w Kermac 470B. Uzyskano około 93-94% odzysk miedzi. Znowu stosowano jedną szarżę z użyciem wody jako roztworu myjącego, natomiast drugi obieg z roztworem myjącym zawierającym 10% usuniętego elektrolitu w wodzie. Roztwór myjący wzrósł w stosunku 2,2% do strumienia organicznego. Analiza żelaza w elektrolicie zużytym i obciążonym i w obciążonej i przemytej fazie organicznej została podana niżej. Przenoszenie żelaza do elektrolitu spadło o około 4 gdy etap mycia zawierał pewną ilość usuniętego elektrolitu.
Obiegi
Woda myjąca Woda myjąca ppm z dodanym odciekiem ppm
Obciążona faza usunięta 500 130
Zubożona faza usunięta 14 16
Przenoszenie 486 114
Obciążona faza organiczna 35 24
Przemyta faza organiczna 35 4
Elektrolit, który ma być dodawany do wody myjącej może zmieniać się w szerokim zakresie w zależności od przepływu wody myjącej, zawartości chlorku w roztworze ługującym, zawartości
162 384 żelaza wymaganej w zbiorniku magazynowym, zawartości chlorku w roztworze w zbiorniku magazynowym i objętości wody wolnej od chlorku. Elektrolit dodawany do wodnego, kwaśnego roztworu myjącego stanowi od około 1 do 20% objętościowych. Jak widać z przykładów przy ilościach 5, 10 i 16% przeniesienie żelaza do elektrolitu jest znacznie obniżone.
Ro
OH
OH NOH
Rc
Wzór 3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł

Claims (17)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób odzyskiwania miedzi na drodze ekstrakcji rozpuszczalnikowej z wodnego roztworu zasilającego zawierającego miedź i żelazo, polegający na kontaktowaniu roztworu zasilającego z fazą organiczną, która zawiera kompozycję reagentową obejmującą ekstrahent hydroksyarylooksymowy i otrzymaniu obciążonej miedzią fazy organicznej przez ekstrakcję miedzi z wodnego roztworu zasilającego, przy czym kontaktowanie roztworu zasilającego z fazą organiczną zachodzi w co najmniej jednym etapie ekstrakcji obejmującym mieszalnik-odstojnik i co najmniej jednym etapie usuwania z otrzymaniem obciążonego miedzią elektrolitu, z którego jest wydzielana elektrolitycznie miedź katodowa, i pozostaje pozbawiony miedzi elektrolit, znamienny tym, że fazę organiczną zawierającą miedź przemywa się, przed usunięciem z niej miedzi, wodnym roztworem myjącym zawierającym przynajmniej część elektrolitu.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się wodny, kwaśny roztwór myjący, w którym znajduje się elektrolit w ilości od około 1-20% objętościowych.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że jako elektrolit stosuje się elektrolit obciążony miedzią.
  4. 4. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że jako elektrolit stosuje się elektrolit, z którego usunięto miedź.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako wodny roztwór zasilający stosuje się roztwór zawierający chlorek.
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że jako roztwór zawierający chlorek stosuje się roztwór, w którym stężenie Cl wynosi do 50g/l.
  7. 7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że stosuje się roztwór zawierający 5-15 g/1 Cl.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się kompozycję reagentową obejmującą jeden lub kilka związków hydroksyaryloketooksymowych o wzorze 1 lub o wzorze 2, w których to wzorach odpowiednio R i R', które mogą być indywidualnie takie same lub różne, i oznaczają nasycone grupy alifatyczne o 1 -25 atomach węgla, nienasycone etylenowo grupy alifatyczne o 3-25 atomach węgla lub grupę o wzorze -OR, w którym R oznacza nasyconą lub określoną wyżej etylenowo nienasyconą grupę alifatyczną, n jet równe zero lub 1, natomiast każde z a i b oznacza zero, 1, 2, 3 lub 4, pod warunkiem, że oba nie oznaczają zera a łączna liczba atomów węgla w podstawnikach Ra i Rb jest równa od 3 do 25, a we wzorze 2 R i a mają wyżej określone znaczenie, a R oznacza nasyconą grupę alifatyczną o 1-25 atomach węgla lub etylenowo nienasyconą grupę alifatyczną o 3-25 atomach węgla, pod warunkiem, że łączna liczba atomów węgla w podstawnikach Ra i Rjest równa od 3 do 25 i/lub jeden lub kilka związków hydroksyaryloaldoksymowych o wzorze 3, w którym R ma wyżej podane znaczenie, c jest liczbą 1,2,3 lub 4, a łączna liczba atomów węgla w podstawniku Rc jest równa od 3 do 25.
  9. 9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że stosuje się kompozycję reagentową zawierającą
    2-hydroksy-5-nonylobenzaldoksym.
  10. 10. Sposób według zastrz 8, znamienny tym, że stosuje się kompozycję reagentową zawierającą
    2-hydroksy-5-dodecylobenzaIdoksym.
  11. 11. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że stosuje się kompozycję reagentową zawierającą 2-hydroksy-5-nonylofenylometyloketoksym.
  12. 12. Sposób według zastrz 8, znamienny tym, że stosuje się kompozycję reagentową zawierającą mieszaninę oksymu 2-hydroksy-5-nonylobenzofenonu i 2-hydroksy-5-dodecylobenzaldoksymu.
  13. 13. Sposób według zastrz 8, znamienny tym, że stosuje się kompozycję reagentową zawierającą mieszaninę oksymu 2-hydroksy-5-nonylobenzofenonu, 2-hydroksy-5-dodecylobenzaldoksymu i oksymu 2-hydroksy-5-nonylofenylometyloketonu.
  14. 14. Sposób odzyskiwania miedzi na drodze ekstrakcji rozpuszczalnikowej z wodnego roztworu zasilającego zawierającego miedź i żelazo oraz do około 50 g/1 Cl,polegający na kontaktowaniu roztworu zasilającego z fazą organiczną, która zawiera komoozvcie reaeentową obejmującą
    162 384 ekstrahent hydroksyoksymowy i otrzymaniu obciążonej miedzią fazy organicznej, przez ekstrakcję miedzi z wodnego roztworu zasilającego ekstrahentem oksymowym, przy czym kontaktowanie roztworu zasilającego z fazą organiczną zachodzi w co najmniej jednym etapie ekstrakcji obejmującym mieszalnik-odstojnik i co najmniej jednym etapie usuwania z otrzymaniem obciążonego miedzią elektrolitu, z którego jest wydzielana elektrolitycznie miedź katodowa i pozostaje pozbawiony miedzi elektrolit, znamienny tym, że fazę organiczną obciążoną miedzią przed oddzieleniem z niej miedzi przemywa się wodnym roztworem myjącym zawierającym 1-20% objętościowych elektrolitu.
  15. 15. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że jako elektrolit stosuje się elektrolit obciążony miedzią.
  16. 16. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że jako elektrolit stosuje się elektrolit, z którego usunięto miedź.
  17. 17. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że stosuje się ekstrahent hydroksyarylooksymowy wybrany z grupy obejmującej oksym 2-hydroksy-5-nonylobenzofenonu, 2-hydroksy-5dodecylobenzaldoksym, 2-hydroksy-5-nonylobenzaldoksym, oksym 2-hydroksy-5-nonylofenylometyloketonu i ich mieszaniny.
PL27918589A 1988-04-28 1989-04-28 Sposób odzyskiwania miedzi na drodze ekstrakcji rozpuszczalnikowej PL PL PL162384B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/187,111 US4957714A (en) 1988-04-28 1988-04-28 Solvent extraction process

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL279185A1 PL279185A1 (en) 1990-01-08
PL162384B1 true PL162384B1 (pl) 1993-10-30

Family

ID=22687642

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27918589A PL162384B1 (pl) 1988-04-28 1989-04-28 Sposób odzyskiwania miedzi na drodze ekstrakcji rozpuszczalnikowej PL PL

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4957714A (pl)
EP (1) EP0339558A1 (pl)
AU (1) AU611285B2 (pl)
BR (1) BR8901994A (pl)
CA (1) CA1336800C (pl)
FI (1) FI892023A (pl)
MX (1) MX167136B (pl)
PL (1) PL162384B1 (pl)
ZA (1) ZA893052B (pl)
ZM (1) ZM2489A1 (pl)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5196095A (en) * 1990-04-03 1993-03-23 Henkel Corporation Process for recovering a metal from an aqueous solution comprising a mixture of metal chlorides
US5110354A (en) * 1991-04-19 1992-05-05 Hull Harold L Closed loop copper cell extraction process
ES2041210B1 (es) * 1992-01-17 1994-05-16 Univ Murcia Un metodo para el tratamiento de los cementos metalicos en la hidrometalurgia del cinc.
WO1993016204A2 (en) * 1992-01-31 1993-08-19 Cognis, Inc. Process and apparatus for extracting solutes from their aqueous solutions
US5670033A (en) * 1993-04-19 1997-09-23 Electrocopper Products Limited Process for making copper metal powder, copper oxides and copper foil
US5820653A (en) * 1993-04-19 1998-10-13 Electrocopper Products Limited Process for making shaped copper articles
US5516408A (en) * 1993-04-19 1996-05-14 Magma Copper Company Process for making copper wire
RU2126312C1 (ru) * 1993-04-19 1999-02-20 ЭлектроКуппер Продактс Лимитед Способ получения металлического порошка, оксидов меди и медной фольги
US5366612A (en) * 1993-04-19 1994-11-22 Magma Copper Company Process for making copper foil
US5879556A (en) * 1995-01-25 1999-03-09 Henkel Corporation Method of recovering extractant
ES2129328B1 (es) * 1996-06-18 2000-01-01 Consejo Superior Investigacion Procedimiento para la recuperacion de cobre de minerales y materiales metalicos oxidados y/o sulfurados.
WO2001012589A1 (en) * 1999-08-12 2001-02-22 Cognis Corporation Method for separating copper from iron
US6395062B2 (en) 2000-02-18 2002-05-28 Cognis Corporation Process for recovery of metals from metal-containing ores
AUPQ886300A0 (en) 2000-07-19 2000-08-10 Canopean Pty Ltd Process for extraction of metals
US6599414B1 (en) * 2001-08-07 2003-07-29 Cognis Corporation Solvent extraction processes for metal recovery
US7214256B2 (en) * 2002-09-03 2007-05-08 Cognis Corporation Solvent extraction process
US8003064B2 (en) 2007-09-17 2011-08-23 Freeport-Mcmoran Corporation Controlled copper leach recovery circuit
US8529850B2 (en) 2011-02-25 2013-09-10 Cognis Ip Management Gmbh Compositions and methods of using a ketoxime in a metal solvent
US9169533B2 (en) 2011-12-20 2015-10-27 Freeport Minerals Corporation System and method including multi-circuit solution extraction for recovery of metal values from metal-bearing materials
US8420048B1 (en) 2011-12-20 2013-04-16 Freeport-Mcmoran Corporation System and method for parallel solution extraction of one or more metal values from metal-bearing materials
MX2016011624A (es) 2014-03-07 2016-12-14 Basf Se Metodos y sistemas para controlar la concentracion de impurezas metalicas durante los procesos metalurgicos.
US10208389B2 (en) 2015-08-26 2019-02-19 Basf Se Methods and systems for reducing impurity metal from a refinery electrolyte solution

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3939203A (en) * 1968-03-18 1976-02-17 General Mills, Inc. Certain substituted 2-hydroxybenzophenoximes and the process of extracting copper therewith
US4042664A (en) * 1970-05-26 1977-08-16 Deepsea Ventures, Inc. Method for separating metal constituents from ocean floor nodules
FR2271304B1 (pl) * 1974-05-15 1976-12-24 Penarroya Miniere Metallurg
US4083758A (en) * 1976-09-27 1978-04-11 Criterion Process for regenerating and for recovering metallic copper from chloride-containing etching solutions
US4255395A (en) * 1979-08-30 1981-03-10 King Industries, Inc. Solvent-extraction process for recovery and separation of metal values
CA1130237A (en) * 1980-07-29 1982-08-24 Gordon M. Ritcey Recovery of copper and zinc from complex chloride solutions
CA1185406A (en) * 1982-01-25 1985-04-16 Gary A. Kordosky Solvent extraction
US4582689A (en) * 1982-02-22 1986-04-15 Henkel Corporation Solvent extraction process

Also Published As

Publication number Publication date
EP0339558A1 (en) 1989-11-02
FI892023A (fi) 1989-10-29
CA1336800C (en) 1995-08-29
BR8901994A (pt) 1989-12-05
ZA893052B (en) 1989-12-27
ZM2489A1 (en) 1989-12-29
AU3373189A (en) 1989-11-02
FI892023A0 (fi) 1989-04-27
PL279185A1 (en) 1990-01-08
US4957714A (en) 1990-09-18
AU611285B2 (en) 1991-06-06
MX167136B (es) 1993-03-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL162384B1 (pl) Sposób odzyskiwania miedzi na drodze ekstrakcji rozpuszczalnikowej PL PL
US4288304A (en) Hydrometallurgical process for treatment of sulphur ores
EP0186882B1 (en) Solvent extraction process for recovery of zinc
US5632963A (en) Process for the removal of impurity elements from solutions of valuable metals
FI97395C (fi) Nikkelin uutosprosessi
US3399055A (en) Separation of cobalt by liquid extraction from acid solutions
US3761249A (en) Copper extraction from ammoniacal solutions
US6395062B2 (en) Process for recovery of metals from metal-containing ores
US4039405A (en) Leaching copper ores and solvent extraction of the copper-bearing solutions
US4362607A (en) Recovery of copper and zinc from complex chloride solutions
AU710560B2 (en) Copper recovery process
JPH06509845A (ja) 銅の回収方法
CA2252592C (en) Process for the recovery of nickel
US6242625B1 (en) Process for extracting copper values from copper containing ores
AU707506B2 (en) Gas sparging ammonia from organic extractant
AU2002330990B2 (en) Improvements in solvent extraction processes for metal recovery
AU2002330990A1 (en) Improvements in solvent extraction processes for metal recovery
Fletcher et al. Combining sulfate electrowinning with chloride leaching
US4115512A (en) Method for removing arsenic from copper and/or nickel bearing aqueous acidic solutions by solvent extraction
Gotfryd et al. The selective recovery of cadmium (II) from sulfate solutions by a counter-current extraction–stripping process using a mixture of diisopropylsalicylic acid and Cyanex® 471X
WO1998028454A1 (en) Improvement in the process of recovery of metals
NO782342L (no) Fremgangsmaate for utvinning av ikke-jern-metaller fra en jernholdig loesning
MXPA97005123A (en) Extract recovery method
JPS59451B2 (ja) 含銀水溶液の銀回収方法