PL162339B1 - Urządzenie do wytwarzania próżnioszczelnych złącz ceramika-metal w jarznikach wysokoprężnych lamp sodowych - Google Patents

Urządzenie do wytwarzania próżnioszczelnych złącz ceramika-metal w jarznikach wysokoprężnych lamp sodowych

Info

Publication number
PL162339B1
PL162339B1 PL28043589A PL28043589A PL162339B1 PL 162339 B1 PL162339 B1 PL 162339B1 PL 28043589 A PL28043589 A PL 28043589A PL 28043589 A PL28043589 A PL 28043589A PL 162339 B1 PL162339 B1 PL 162339B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
vacuum
tubes
stand
rod
arc tubes
Prior art date
Application number
PL28043589A
Other languages
English (en)
Other versions
PL280435A1 (en
Inventor
Marek Kolakowski
Zbigniew Bachan
Lech Tomaszewski
Stefan Putek
Original Assignee
Ts Osrodek Badawczo Rozwo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ts Osrodek Badawczo Rozwo filed Critical Ts Osrodek Badawczo Rozwo
Priority to PL28043589A priority Critical patent/PL162339B1/pl
Publication of PL280435A1 publication Critical patent/PL280435A1/xx
Publication of PL162339B1 publication Critical patent/PL162339B1/pl

Links

Landscapes

  • Furnace Details (AREA)

Abstract

Urządzenie do wytwarzania próżnioszczelnych PL 162339 Β1 układu dozowania gazu połączonych systemem przewodów próżniowych i zaworów z co najmniej jedną próznioszczelną komorą grzejną, składającą się z podstawy i pokrywy próżnioszczelnie połączonych poprzez uszczelkę na szlif 1 zawierającą zamocowaną w podstawie chłodnicę, w której jest umieszczony stojak na jarzniki o korpusie w kształcie walca z rozmieszczonymi na obwodzie gniazdami, mocującymi dolne końce jarzników w pozycji pionowej, znamienne tym, ze komora grzejna ma podwójne boczne ścianki (4) z czynnikiem chłodzącym, a wewnątrz komory znajduje się oporowy element (22) grzejny połączony z przepustami (23) prądowymi, którego część (24) robocza otacza górne końce jarzników (10), z kolei dolne końce jarzników (10) znajdują się w gniazdach (12) korpusu (11) stojaka (9) osadzonego we wnęce chłodnicy (8) z czynnikiem chłodzącym, przy czym gniazdo (12) jest wyposażone w sprężynę (13), a w korpusie (11) stojaka (9) zamocowany jest co najmniej jeden pręt (15) zaopatrzony w co najmniej jeden ekran (16) cieplny w kształcie tarczy z otworami na jarzniki (10) umieszczonej w płaszczyźnie prostopadłej do osi (18) pręta (15), przy czym na górnym końcu wspomnianego pręta (15) znajduje się dociskowy element (19) oparty na górnych końcach jarzników, z kolei w pokrywie (3) komory grzejnej jest próżnioszczelnie zamocowana termopara (28),

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do wytwarzania próżnioszczelnych złącz ceramikametal w jarznikach wysokoprężnych lamp sodowych.
Znana wysokoprężna lampa sodowa jest wykonana w szklanej bańce zewnętrznej z wtopionymi próżnioszczelnie doprowadnikami prądu. Na zewnątrz bańka zaopatrzona jest w trzonek z elementami stykowymi, do których przyłączone są elektrycznie wyprowadzenia doprowadników prądu. Doprowadniki prądu wewnątrz bańki są elektrycznie połączone z przepustami prądowymi jarznika. Wnętrze bańki jest odpompowane do ciśnienia rzędu 1 · 10”2 Pa. Jarznik wysokoprężnej lampy sodowej jest wykonany z rurki ceramicznej z polikrystalicznego tlenku glinu, zaopatrzonej na obu końcach w szczelnie z nią spieczone cylindryczne korki ceramiczne z otworami, w których umieszczone są przepusty prądowe w postaci rurek z niobu. Próżnioszczelne złącza między rurką ceramiczną jarznika, a rurkami niobowymi przepustów prądowych wykonane są za pomocą szkła uszczelniającego. Rurki niobowe przepustów prądowych najednym z końców, znajdującym się od strony wewnętrznej jarznika, posiadają kopułki, do których w sposób próżnioszczelny przyłączone są elektrycznie elektrody wolframowe. Połączenia te wykonane są za pomocą tytanu. Elektrody mają formę dwóch skrętek z drutu wolframowego nawiniętych jedna na drugiej i umieszczonych na pręciku wolframowym. W szczelinach między zwojami skrętek znajduje się materiał emisyjny. Wnętrze jarznika jest wypełnione ksenonem pod ciśnieniem rzędu 2,5 · 103 Pa oraz zawiera dozę sodu i rtęci.
Odmianą znanych wysokoprężnych lamp sodowych są lampy, których jarznik jest wykonany w rurce ceramicznej z polikrystalicznego tlenku glinu, zaopatrzonej na obu końcach w szczelnie z nią spieczone, cylindryczne korki ceramiczne z otworami i posiada dodatkowo na każdym końcu oddzielne cylindryczne krążki z otworami, wykonane z tego samego materiału ceramicznego.
Inna odmiana znanych lamp posiada jarznik, który jest wykonany w rurce ceramicznej z polikrystalicznego tlenku glinu, otwartej na obu końcach, posiadającej dodatkowo na każdym końcu oddzielne korki w formie cylindra z fazą i otworem, wykonane z tego samego materiału ceramicznego.
Z literatury patentowej znany jest opis urządzenia do wytwarzania próżnioszczelnych złącz ceramika-metal w jarznikach wysokoprężnych lamp sodowych przedstawiony w patencie Wielkiej Brytanii nr 1 205 871. Urządzenie składa się z klosza połączonego próżnioszczelnie i rozbieralnie z podstawą za pomocą zespołu uszczelek. Podstawa ma koncentryczny otwór połączony z układem pompująco-dozującym. Wewnątrz klosza na kołnierzu podstawyjest umieszczona rura z otworem na górnym końcu. We wspomnianej rurze jest koncentrycznie zamocowany metalowy blok chłodzony wodą. Metalowy blok w górnej części jest zaopatrzony w kwarcowy kołnierz, w którym są osadzone cztery wolframowe kołki, podtrzymujące grafitowy cylinder. Urządzenie jest zaopatrzone w cewkę grzejną, zasilaną prądem wysokiej częstotliwości, umieszczoną na zewnątrz klosza na wysokości grafitowego cylindra. Wspomniany klosz ma na górnym końcu występ, w którym znajduje się sprężyna zamocowana na elemencie pośrednim z trzpieniem, którego dolny koniec opiera się na przepuście prądowym uszczelnionego końca jarznika.
Zastosowanie opisanego urządzenia do wytwarzania próżnioszczelnych złącz ceramika-metal w jarznikach wysokoprężnych lamp sodowych polega na tym, że rurkę jarznika umieszcza się w metalowym bloku tak, aby koniec przeznaczony do wykonania operacji uszczelniania znajdował się na górze wewnątrz grafitowego cylindra. W otworze górnego końca jarznika umieszcza się zespół elementów zamykających w postaci cylindrycznego krążka z otworem, przepustu prądowego w postaci rurki niobowej z próżnioszczelnie przyłączoną wolframową elektrodą i dwóch pierścionków ze szkła uszczelniającego. Następnie na przepuście prądowym umieszcza się trzpień z członem pośrednim, dociskany sprężyną do przepustu prądowego. Po nałożeniu zewnętrznego klosza prowadzi się proces odpompowywania, po czym włącza się generator wysokiej częstotliwości, zasilający cewkę nagrzewającą grafitowy cylinder, co powoduje stopienie pierścionków i uszczelnienie złącza.
Ogólnie znane urządzenia pozwalają na jednoczesne prowadzenie procesu uszczelniania kilku jarzników jednocześnie. Urządzenia te składają się z układu pompowego i układu dozowania gazu, połączonych systemem przewodów i zaworów z jedną lub kilkoma komorami roboczymi w postaci cylindrycznych kwarcowych kloszy. Każda komora składa się z podstawy i pokrywy w postaci kwarcowego klosza, próżnioszczelnie połączonych na szlif poprzez uszczelkę. Wewnątrz komory
162 339 znajduje się stojak w postaci metalowego walca chłodzonego wodą, zawierającego rozmieszczone na obwodzie gniazda do zamocowania dolnych końców pionowo ustawionych rurek jarzników. Na wysokości górnych końców jarzników przewidzianych do przeprowadzenia operacji uszczelniania jest umieszczony cylinder, wykonany z folii tantalowej lub grafitu, otaczający uszczelniane końce. Na zewnątrz klosza na wysokości wspomnianego cylindra znajduje się cewka, zasilana z generatora wysokiej częstotliwości. Zastosowanie opisanego urządzenia do wytwarzania próżnioszczelnych złącz w jarznikach wysokoprężnych lamp sodowych polega na tym, że w gniazdach stojaka na stanowisku próżniowym ustawia się pionowo rurki jarzników. W otwartych górnych końcach tych rurek umieszcza się zespoły elementów zamykających, składające się z rurek niobowych z elektrodami wlutowanymi przy użyciu tytanu, szkła uszczelniającego w formie pierścionków oraz w zależności od stosowanej konstrukcji jarznika dodatkowo oddzielnych krążków lub korków ceramicznych. Następnie na górne końce jarzników nakłada się element grzejny w postaci tantalowego lub grafitowego cylindra, po czym całość przykrywa kloszem kwarcowym i odpompowuje. Po osiągnięciu wymaganej próżni włącza się generator wysokiej częstotliwości zasilający cewkę nagrzewającą tantalowy lub grafitowy cylinder, co powoduje stopienie pierścionków i uszczelnienie złącz górnych końców jarzników.
Urządzenie opisane w patencie W.B. nr 1 205 871 jest dość skomplikowane i nie gwarantuje powtarzalności wykonywania złącz ze względu na brak możliwości kontroli temperatury w bezpośrednim sąsiedztwie złącza. Ponadto urządzenie jest mało wydajne, gdyż konstrukcja klosza i wewnętrznej rury pozwala na umieszczenie tylko jednego jarznika dla przeprowadzenia operacji uszczelniania złącza. W opisanym urządzeniu stosuje się grzanie za pomocą pola elektromagnetycznego wysokiej częstotliwości, co stanowi zagrożenie zdrowia osób obsługujących.
Z kolei ogólnie znane wyżej opisane urządzenia wprawdzie umożliwiają jednoczesne prowadzenie procesu uszczelniania końców jarzników w zależności od ilości gniazd stojaka, jednakże posiadają szereg wad i niedogodności. Przede wszystkim tego typu urządzenia nie gwarantują powtarzalnej jakości wykonywania złącz. Głównymi czynnikami pogarszającymi jakość jarzników jest brak docisku między elementami wykonywanego złącza, co stwarza możliwość ich niekorzystnego przemieszczenia względem siebie i uszczelnienia w tym położeniu oraz brak możliwości dokładnego pomiaru temperatury nagrzewanych elementów. Opisane urządzenia zapewniają jedynie niewielki docisk elementów złącza przy konstrukcji elementu grzejnego opierającego się dnem na tych elementach. Ze względu na niewielki ciężar tego elementu siła docisku nie przekracza 0,4 N. Stosowanie indukcyjnej metody grzania uniemożliwia pomiar temperatury za pomocą termopary, bezpośrednio w miejscu wykonywanego złącza, pozostawiając jedynie możliwość pomiarów pirometycznych temperatury elementu grzejnego. Pomiary te są obarczone dużym błędem, ze względu na zmiany współczynnika przepuszczania szkła kwarcowego i własności emisyjnych powierzchni elementu grzejnego w czasie ich eksploatacji. Niepowtarzalne i niewłaściwe temperatury uzyskiwane podczas topienia szkła uszczelniającego złącza są przyczyną ich złej jakości, wynikającej z tworzenia niewłaściwych struktur krystalicznych w szkle.
Zgodnie z wynalazkiem urządzenie do wytwarzania próżnioszczelnych złącz ceramika-metal w jarznikach wysokoprężnych lamp sodowych składa się z układu pompowego, zazwyczaj w postaci zespołu pompy dyfuzyjnej i obrotowej, układu dozowania gazu, połączonych systemem przewodów próżniowych i zaworów z co najmniej jedną próżnioszczelną komorą grzejną. Zwykle stosuje się urządzenie wyposażone w dwie wspomniane komory. Każda z komór składa się z podstawy i pokrywy połączonych na szlif z uszczelką. Komora grzejna zawiera zamocowaną w podstawie chłodnicę, przez którą przepływa czynnik chłodzący. Wewnątrz chłodnicy jest umieszczony stojak na jarzniki, którego korpus w kształcie walca ma na obwodzie gniazda mocujące dolne końce jarzników w pozycji pionowej. Ponadto komora grzejna ma podwójne boczne ścianki z czynnikiem chłodzącym. Wewnątrz komory znajduje się oporowy element grzejny połączony z przepustami prądowymi, którego część robocza otacza górne końce jarzników. Dolne końce jarzników znajdują się w gniazdach korpusu stojaka osadzonego we wnęce chłodnicy z czynnikiem chłodzącym. Każde gniazdo jest wyposażone w sprężynę, a w korpusie stojaka zamocowany jest co najmniej jeden pręt zaopatrzony w co najmniej jeden ekran cieplny w kształcie tarczy z otworami na jarzniki, umieszczonej w płaszczyźnie prostopadłej do osi pręta. Na górnym końcu wspomnianego pręta znajduje się dociskowy element oparty na górnych końcach jarzników. W pokrywie komory
162 339 5 grzejnej jest próżnioszczelnie zamocowana termopara, której spoina znajduje się w miejscu jednego z jarzników, na wysokości wykonywanych złącz nad otworem ekranu cieplnego stojaka.
Urządzenie zawiera co najmniej jeden ekran cieplny boczny, który otacza część roboczą elementu grzejnego i ma wewnętrzną powierzchnię równoległą do osi wzdłużnych jarzników, korzystnie w kształcie pobocznicy korpusu stojaka. Nad elementem grzejnym umieszczony jest poziomo co najmniej jeden ekran cieplny górny. Korzystne jest jeśli element grzejny ma kształt zbliżony do greckiej litery omega w widoku z góry o części roboczej tworzącej pierścień, co zabezpiecza go przed uszkodzeniem w wyniku naprężeń powstających wskutek rozszerzalności cieplnej. Wewnętrzna powierzchnia pierścienia elementu grzejnego otacza tylko wycinki powierzchni bocznych górnych końców jarzników. W korpusie stojaka zamocowany jest gwintowany pręt zaopatrzony w trzy nastawne ekrany cieplne, każdy w kształcie tarczy, z regulacją położenia za pomocą nakrętki. Element dociskowy osadzony jest na końcu pręta w położeniu, w którym siła docisku na górne końce jarzników wynosi co najmniej 0,5 N. Element jest wykonany w postaci okrągłej płytki zablokowanej zawleczką, zaopatrzonej w wycięcie na termoparę. Ponadto urządzenie najczęściej zawiera trzy cieplne elementy boczne, otaczające część roboczą elementu grzejnego, każdy w kształcie pobocznicy walca o różnym promieniu, zamocowane do wsporników oraz dwa cieplne ekrany górne w kształcie tarcz zamocowanych do pokrywy. Każde gniazdo stojaka zawiera sprężynę w kształcie spirali, której jeden koniec opiera się o dno gniazda, a drugi jest zaopatrzony we wkładkę w kształcie tulejki z kołnierzem, z tym że tulejka znajduje się w otworze sprężyny. W pokrycie komory grzejnej jest zamocowana próżnioszczelnie i rozbieralnie sonda próżniomierza.
Działanie urządzenia według wynalazku polega na tym, że w gniazdach stojaka ustawia się pionowo rurki jarzników, przewidziane do uszczelnienia. Następnie w otwartych górnych końcach rurek umieszcza się zespoły elementów zamykających jarzniki, takich jak rurki niobowe z elektrodami, szkła uszczelniającego w formie pierścionków oraz w zależności od stosowanej konstrukcji jarznika dodatkowo oddzielnych krążków lub korków ceramicznych. Na tak przygotowane końce jarzników nakłada się element dociskający, który mocuje się w pręcie najczęściej za pomocą zawleczki w położeniu, w którym siły oddziaływania sprężyn na łączone elementy poszczególnych złącz wynoszą nie mniej niż 0,5 N. Następnie stojak z jarznikami umieszcza się w chłodnicy, zamocowanej w podstawie komory grzejnej, zamyka się pokrywę i odpompowuje komorę wraz z jarznikami do osiągnięcia wymaganej próżni, po czym napełnia gazem szlachetnym i prowadzi proces topienia szkła uszczelniającego, przez strefowe nagrzewanie złącz oporowym elementem grzejnym, przy równoczesnej kontroli temperatury za pomocą termopary.
Urządzenie według wynalazku pozwala na jednoczesne wykonywanie kilku a nawet kilkunastu złącz równocześnie przy zapewnieniu dużej powtarzalności i znacznej poprawie jakości wykonywania tych operacji, przede wszystkim dzięki zastosowaniu oporowego elementu grzejnego, co umożliwia zastosowanie pomiaru temperatury za pomocą termopary w miejscu wykonywania jednego ze złącz. System ekranów cieplnych zapewnia dużą jednorodność warunków termicznych dla wszystkich jednocześnie wykonywanych złącz. Ponadto zastosowanie konstrukcji gniazd stojaka ze sprężynami i wkładkami umożliwia ustalenie określonego optymalnego docisku elementów uszczelniających końce poszczególnych jarzników, w czasie wykonywania złącz.
Urządzenie jest bliżej wyjaśnione w przykładzie wykonania wynalazku na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia komorę grzejną urządzenia w przekroju pionowym; fig. 2 - komorę grzejną urządzenia w widoku z góry; fig. 3 - stojak z jarznikami w półwidoku - półprzekroju pionowym.
Zgodnie z wynalazkiem i przedstawionym rysunkiem urządzenie składa się z zespołu dwóch komór grzejnych, połączonych systemem przewodów próżniowych i zaworów z układem pompującym, zawierającym pompę dyfuzyjną współpracującą z pompą obrotową. Komora grzejna urządzenia składa się z podstawy 1 połączonej na szlifpoprzez uszczelkę 2 z pokrywą 3. Podstawa 1 ma kształt cylindra o podwójnych bocznych ściankach 4, chłodzonych przepływem wody. W dnie podstawy 1 znajduje się otwór 5 z próżnioszczelnie wyprowadzoną rurą 6 do połączenia z pompą dyfuzyjną. Współosiowo nad rurą 6 na wspornikach 7 jest zamocowana chłodnica 8 z przepływem wody zaopatrzona we wnękę, w której jest osadzony stojak 9 na jarzniki 10. Stojak 9 zawiera korpus 11 w kształcie walca, na obwodzie którego znajduje się osiemnaście równomiernie rozmie6
162 339 szczonych gniazd 12, do mocowania dolnych końców jarzników 10 w pozycji pionowej. Każde gniazdo 12 jest wyposażone w spiralną sprężynę 13, której dolny koniec opiera się o dno gniazda, a górny jest zaopatrzony we wkładkę 14 w kształcie tulejki z kołnierzem. Tulejka znajduje się w otworze sprężyny 13, której górny koniec opiera się na wewnętrznej powierzchni kołnierza wkładki 14. W korpusie 11 stojaka 9 jest współosiowo zamocowany gwintowany pręt 15 zaopatrzony w trzy ekrany 16 cieplne, których położenie ustalają nakrętki 17. Ekrany 16 o kształcie tarcz z otworami na rurki jarzników 10 są umieszczone w płaszczyznach prostopadłych do osi 18 pręta 15. Na górnym końcu pręta 15 jest umieszczony element 19, dociskający górne końce jarzników 10 do sprężyn 13 porzez wkładki 14, na których opierają się dolne końce tych jarzników 10. Siła docisku wynosi 0,6 N. Element 19 dociskający jest wykonany w postaci okrągłej płytki z wycięciem 20, nad jednym z gniazd 12 korpusu 11 stojaka 9. Element 19 dociskający jest blokowany na pręcie 15 za pomocą zawleczki 21. Wewnątrz komory grzejnej znajduje się oporowy element 22 grzejny, połączony z przepustami 23 prądowymi, chłodzonymi wodą. Robocza część 24 elementu 22 grzejnego znajduje się na poziomie górnych końców jarzników 10, poddawanych operacji wykonywania złącza. Element 22 grzejny ma kształt zbliżony do greckiej litery omega w widoku z góry o części 24 roboczej tworzącej pierścień, którego wewnętrzna powierzchnia równoległa do osi wzdłużnej jarzników 10 otacza tylko wycinki powierzchni bocznych górnych końcówjarzników 10, poddawanych operacji wykonywania złącza.
Ponadto urządzenie zawiera trzy cieplne ekrany 25 boczne każdy w kształcie pobocznicy walca o różnym promieniu, zamocowane do wsporników 26. Nad elementem 22 grzejnym znajdują się dwa cieplne ekrany 27 górne w kształcie tarcz, zamocowanych do pokrywy 3. W pokrywie 3 komory grzejnej jest próżnioszczelnie i rozbieralnie zamocowana termopara 28 oraz sonda 29 próżniomierza. Spoina 30 termopary 28 znajduje się w miejscu jednego z jarzników 10, na wysokości wykonywanych złącz.
Działanie urządzenia według wynalazku polega na tym, że w gniazdach 12 stojaka 9 ustawia się pionowo rurki jarzników 10 przewidziane do uszczelnienia. Następnie w otwartych górnych końcach tych rurek umieszcza się zespoły elementów zamykających, po czym nakłada element 19 dociskający, który mocuje się na gwintowanym pręcie 15 za pomocą zawleczki 21 w położeniu, w którym siły oddziaływania sprężyn 13 na łączone elementy poszczególnych złącz wynoszą około 0,6 N. Tak przygotowany stojak 9 z jarznikami 10 umieszcza się we wnęce chłodnicy 8, zamocowanej w podstawie 1 komory grzejnej. Następnie zamyka się pokrywę 3 i odpompowuje komorę wraz z jarznikami do osiągnięcia wymaganej próżni, po czym napełnia gazem szlachetnym i prowadzi proces topienia szkła uszczelniającego przez strefowe nagrzewanie złącz ciepłem uzyskanym z włączenia zasilania oporowego elementu 22 grzejnego przy równoczesnej kontroli temperatury za pomocą termopary 28.
Fig.2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patento we
    1. Urządzenie do wytwarzania próżnioszczelnych złącz ceramika-metal w jarznikach wysokoprężnych lamp sodowych składające się z układu pompowego i układu dozowania gazu połączonych systemem przewodów próżniowych i zaworów z co najmniej jedną próżnioszczelną komorą grzejną, składającą się z podstawy i pokrywy próżnioszczelnie połączonych poprzez uszczelkę na szlif i zawierającą zamocowaną w podstawie chłodnicę, w której jest umieszczony stojak na jarzniki o korpusie w kształcie walca z rozmieszczonymi na obwodzie gniazdami, mocującymi dolne końce jarzników w pozycji pionowej, znamienne tym, że komora grzejna ma podwójne boczne ścianki (4) z czynnikiem chłodzącym, a wewnątrz komory znajduje się oporowy element (22) grzejny połączony z przepustami (23) prądowymi, którego część (24) robocza otacza górne końce jarzników (10), z kolei dolne końce jarzników (10) znajdują się w gniazdach (12) korpusu (11) stojaka (9) osadzonego we wnęce chłodnicy (8) z czynnikiem chłodzącym, przy czym gniazdo (12) jest wyposażone w sprężynę (13), a w korpusie (11) stojaka (9) zamocowany jest co najmniej jeden pręt (15) zaopatrzony w co najmniej jeden ekran (16) cieplny w kształcie tarczy z otworami na jarzniki (10) umieszczonej w płaszczyźnie prostopadłej do osi (18) pręta (15), przy czym na górnym końcu wspomnianego pręta (15) znajduje się dociskowy element (19) oparty na górnych końcach jarzników, z kolei w pokrywie (3) komory grzejnej jest próżnioszczelnie zamocowana termopara (28), której spoina (30) znajduje się w miejscu jednego z jarzników (10) nad otworem ekranu (16) cieplnego stojaka (9), ponadto urządzenie zawiera co najmniej jeden ekran (25) cieplny boczny, który otacza część (24) roboczą elementu (22) grzejnego i ma wewnętrzną powierzchnię równoległą do osi wzdłużnych jarzników (10), korzystnie w kształcie pobocznicy korpusu (11) stojaka (9) oraz zawiera co najmniej jeden ekran (27) cieplny górny umieszczony poziomo nad elementem (22) grzejnym.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że element (22) grzejny ma kształt korzystnie zbliżony do greckiej litery omega w widoku z góry, o części (24) roboczej tworzącej pierścień, którego wewnętrzna powierzchnia otacza tylko wycinki powierzchni bocznych górnych końców jarzników (10).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w korpusie (11) stojaka (9) zamocowany jest gwintowany pręt (15) zaopatrzony w trzy nastawne ekrany (16) cieplne, każdy w kształcie tarczy, z regulacją położenia za pomocą nakrętki (17), z kolei dociskowy element (19) osadzony jest na końcu pręta (15) w położeniu, w którym siła docisku na górne końce jarzników (10) wynosi co najmniej 0,5 N i ma kształt okrągłej płytki zablokowanej zawleczką (21), zaopatrzonej w wycięcie (20) na termoparę (28).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera trzy cieplne ekrany (25) boczne, otaczające roboczą część (24) elementu (22) grzejnego, każdy w kształcie pobocznicy walca o różnym promieniu, zamocowane do wsporników (26).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera dwa cieplne ekrany (27) górne w kształcie tarcz zamocowanych do pokrywy (3).
  6. 6. Urządzenie według zastz. 1, znamienne tym, że każde gniazdo (12) zawiera sprężynę (13) w kształcie spirali, której jeden koniec opiera się o dno gniazda (12), a drugi jest zaopatrzony we wkładkę (14) w kształcie tulejki z kołnierzem, przy czym tulejka znajduje się w otworze sprężyny (13).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w pokrywie (3) komory grzejnej jest zamocowana próżnioszczelnie i rozbieralnie sonda (29) próżniomierza.
    162 339 3
PL28043589A 1989-07-06 1989-07-06 Urządzenie do wytwarzania próżnioszczelnych złącz ceramika-metal w jarznikach wysokoprężnych lamp sodowych PL162339B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28043589A PL162339B1 (pl) 1989-07-06 1989-07-06 Urządzenie do wytwarzania próżnioszczelnych złącz ceramika-metal w jarznikach wysokoprężnych lamp sodowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28043589A PL162339B1 (pl) 1989-07-06 1989-07-06 Urządzenie do wytwarzania próżnioszczelnych złącz ceramika-metal w jarznikach wysokoprężnych lamp sodowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL280435A1 PL280435A1 (en) 1991-01-14
PL162339B1 true PL162339B1 (pl) 1993-10-30

Family

ID=20047872

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28043589A PL162339B1 (pl) 1989-07-06 1989-07-06 Urządzenie do wytwarzania próżnioszczelnych złącz ceramika-metal w jarznikach wysokoprężnych lamp sodowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL162339B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL280435A1 (en) 1991-01-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7173219B2 (en) Ceramic heaters
EP2159824B1 (en) Filament lamp and light irradiation heat treatment device
US7082261B2 (en) Heating stage
US2404060A (en) High temperature furnace
CN105745741B (zh) 易取灯头
US7285758B2 (en) Rapid thermal processing lamp and method for manufacturing the same
PL162339B1 (pl) Urządzenie do wytwarzania próżnioszczelnych złącz ceramika-metal w jarznikach wysokoprężnych lamp sodowych
US3709998A (en) Heating element for an electric furnace
US4080510A (en) Silicon carbide heater
US5283803A (en) Electrode assembly for glass melting furnace
US1924368A (en) Vacuum tube
JPS6255070B2 (pl)
US5859492A (en) Electrode rod support for short arc lamp
EP1805784B1 (en) High-pressure gas discharge lamp
US4238667A (en) Heating unit for HIP furnace
US4424584A (en) Electrode holder assembly for self-baking electrodes
CN104633492B (zh) 一体化灯设备及用于制造所述一体化灯设备的方法
US3657588A (en) Envelope structure for high intensity three electrode arc lamps incorporating heat shielding means
CN100380573C (zh) 用于高输出无电极灯的安装组件
KR20030081540A (ko) 화학기상증착 장비의 글라스 지지용 서셉터
US3346751A (en) Clamped seal for high pressure gas discharge lamp
US2776391A (en) Induction lamp
US2763803A (en) Electrical discharge lamp
CN101533746B (zh) 具有异常放电抑制功能的金属卤化物灯
KR20010080106A (ko) 결정성장장치에 사용되는 전기저항 가열기용 전극 어셈블리