PL161663B1 - Sposób wytwarzania membran filtracyjnych - Google Patents

Sposób wytwarzania membran filtracyjnych

Info

Publication number
PL161663B1
PL161663B1 PL28213489A PL28213489A PL161663B1 PL 161663 B1 PL161663 B1 PL 161663B1 PL 28213489 A PL28213489 A PL 28213489A PL 28213489 A PL28213489 A PL 28213489A PL 161663 B1 PL161663 B1 PL 161663B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
temperature
submicroporous
weight
intermediate layer
filter membrane
Prior art date
Application number
PL28213489A
Other languages
English (en)
Other versions
PL282134A1 (en
Inventor
Krzysztof Lipinski
Andrzej Szaniawski
Jerzy Bukowiecki
Jerzy Bujok
Original Assignee
Politechnika Szczecinska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Szczecinska filed Critical Politechnika Szczecinska
Priority to PL28213489A priority Critical patent/PL161663B1/pl
Publication of PL282134A1 publication Critical patent/PL282134A1/xx
Publication of PL161663B1 publication Critical patent/PL161663B1/pl

Links

Landscapes

  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Filtering Materials (AREA)

Abstract

1. S posób w y tw a rz a n ia m e m b ra n filtra c y jn y c h , k tó re fo rm u je się d o p o ż ą d a n e g o k s z ta łtu p rz e strze n n e g o z p la s ty c z n e j m asy z a w ie ra ją ce j m a te ria ły p ro s z k o w e , znam ienny ty m , że z m asy tej fo rm u je się i s p ie k a w p ie rw k o rp u s n o śn y k s z ta łtk i m e m b ra n y filtra c y jn e j, o o k re ś lo n e j w ie lk o ś c i z ia rn m a te ria łó w p ro s z k o w y c h i w ie lk o ś c i p o ró w , a n a stę p n ie na p o w ie rz c h n ię f ilt r a ­ c y jn ą k s z ta łtk i tej m e m b ra n y n a n o s i się co n a jm n ie j je d n ą s u b m ik ro p o ro w a tą w a rs te w k ę pośre d n ią , k tó r ą s p o rz ą d z a się z z ia rn o w ie lk o ś c i k ilk a k r o tn ie m n ie jsze j o d z ia rn z a w a rty c h w k o rp u s ie n o ś n y m k s z ta łtk i m e m b ra n y , p o czym tę w a rs te w k ę p o ś re d n ią p rz y p ie k a się.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania membran filtracyjnych, przeznaczonych do superdokładnej filtracji cieczy.
Dotychczasowy sposób wytwarzania membran filtracyjnych polega na tym, ze kształtki tych membran w postaci najczęściej odcinków rur formuje się z materiału proszkowego o średniej wielkości ziarn dobranych w najkorzystniejszym zakresie od 2 do 5 mikrometrów, a następnie kształtki te spieka się w temperaturze niższej od temperatury topnienia składnika proszku o najwyższej temperaturze topnienia. Udział objętości porów w materiale membrany filtracyjnej winien zawierać się przy tym w zakresie od 0,2 do 0,5 całkowitej objętości tego materiału i ograniczony jest z jednej strony koniecznością uzyskania pożądanej zdolności filtracyjnej z drugiej zaś zachowaniem wymaganej wytrzymałości mechanicznej.
161 663
Niedogodnością dotychczasowego sposobu jest to, że membrana filtracyjna wykonana przy jego zastosowaniu charakteryzuje się niską efektywnością filtracji, wyrażającą się słabą przepuszczalnością filtrowanej cieczy przy założonej zdolności zatrzymywania cząstek. Ważnym czynnikiem wpływającym negatywnie na efektywność filtracji jest fakt wnikania cząstek pomocy filtracyjnej w pory rury nośnej w procesie jej nanoszenia, co jest zjawiskiem nieuniknionym przy zastosowaniu dotychczasowego sposobu.
Istota sposobu według wynalazku polega na tym, że z plastycznej masy zawierającej mieszaninę matriałów proszkowych formuje i spieka się wpierw korpus nośny kształtki membrany filtracyjnej, o określonej wielkości ziarn materiałów proszkowych i wielkości porów, a następnie na powierzchnię filtracyjną kształtki tej membrany nanosi się co najmniej jedną submikroporowatą warstewkę pośrednią, którą sporządza się z ziarn o wielkości kilkukrotnie mniejszej od ziarn zawartych w korpusie nośnym kształtki membrany, po czym tę warstewkę pośrednią przypieka się. Cechą istotną wynalazku jest również to, że plastyczną masę, z której formuje się korpus nośny kształtki membrany filtracyjnej sporządza się z materiału proszkowego o średniej wielkości ziarn od 5 do 20 mikrometrów i o sferycznym ich kształcie, materiał ten miesza się z plastyfikatorem organicznym, najkorzystniej z parafiną w ilości od 5 do 15% wagowych, następnie po uformowaniu kształtki usuwa się z niej plastyfikator przez nagrzewanie przy temperaturze rosnącej z prędkością od 5 do 30°C na godzinę, najkorzystniej dla parafiny z prędkością od 10 do 20°C na godzinę, aż do usunięcia plastyfikatora.
Kolejną cechą istotną wynalazku jest to, że korpus nośny kształtki membrany filtracyjnej uformowany z plastycznej masy spieka się w temperaturze stanowiącej od 0,5 do 0,9 temperatury topnienia składnika materiału proszkowego o najwyższym punkcie topnienia, przy czym rzeczywistą i najkorzystniejszą wysokość tej temperatury wyznacza się za pomocą wskaźnika udziału objętości korpusu i wartość tego wskaźnika zawiera się w granicach od 0,2 do 0,5. Kolejną cechą istotną wynalazku jest to, że submikroporowatą warstewkę pośrednią wytwarza się przez powleczenie powierzchni filtracyjnej korpusu nośnego kształtki membrany filtracyjnej półpłynną zawiesiną, zawierającą od 20 do 40% wagowych alkoholu, 30 do 50% wagowych gliceryny, 10 do 20% wagowych materiału proszkowego o średniej wielkości ziarn równej lub poniżej 3 mikrometry, następnie submikroporowatą warstewkę pośrednią suszy się i w końcowym etapie przypieka się w temperaturze nie wyższej od temperatury przypiekania korpusu nośnego kształtki membrany filtracyjnej.
Kolejną cechą istotną wynalazku jest to, że każda następna submikroporowatą warstewka pośrednia zawiera materiał proszkowy o mniejszej średniej wielkości ziarn od ziarn z warstewki poprzedniej i odpowiednio każda taka następna warstewka jest przypiekana w temperaturze nie większej od temperatury przypiekania warstewki poprzedniej.
Kolejną dalszą cechą istotną wynalazku jest to, ze submikroporowatą warstewkę pośrednią wytwarza się w granicach grubości od 0,02 do 0,2 mm.
Efektem technicznym wynikającym ze stosowania wynalazku jest to, że membrana filtracyjna wykonana sposobem według tego wynalazku charakteryzuje się wielokrotnie większą efektywnością filtracji, a to ze względu na dużą przepuszczalność filtrowanej cieczy przy założonej zdolności zatrzymywanych cząsteczek. Przepuszczalność jest wyższa o co najmniej rząd wielkości od przepuszczalności membran filtracyjnych wytwarzanych według dotychczasowego sposobu, dzięki stosowaniu materiałów proszkowych do wykonania korpusu nośnego o średniej wielkości cząstek kilkakrotnie przewyższających średnią wielkość cząstek materiału proszkowego stosowanego według dotychczasowego sposobu. Dodatkową zaletą jest fakt, że wyeliminowane jest wnikanie cząstek pomocy filtracyjnej do porów rury nośnej dzięki ochronnemu działaniu warstewki pośredniej, lub w przypadku naniesienia więcej niż jednej warstewki, dzięki ochronnemu działaniu zewnętrznej warstewki pośredniej.
Przedmiot wynalazku objaśniony jest szczegółowo w przykładach jego zastosowania.
Przykład I. Karbonylkowy, sferyczny proszek niklu o średniej wielkości ziarn 7 mikrometrów w ilości 89% wagowych miesza się z 11% wagowymi stopionej parafiny, przy temperaturze 50°C aż do równomiernego rozprowadzenia parafiny w całej objętości proszku. Ujednorodnioną masę, po ostygnięciu do temperatury pokojowej poddaje się wyciskaniu przy zastosowaniu znanego
161 663 oprzyrządowania pozwalającego na otrzymywanie kształtek cylindrycznych, stanowiących korpusy nośne membran filtracyjnych. Kształtki te o wymiarach 010 X 06 X 250 mm układa się na podkładkach grafitowych z rowkami w kształcie litery „V“, wprowadza się do pieca z atmosferą wodorową, celem usunięcia z nich parafiny, a następnie spieka się dla nadania odpowiednich własności wytrzymałościowych. Parafinę usuwa się z kształtek przez ich nagrzewanie do temperatury 500°C z prędkością 10°C na godzinę. W dalszym ciągu sposobu wytwarzania membran filtracyjnych zwiększa się temperaturę do 950°C przez podgrzewanie z prędkością 50°C na godzinę. Po osiągnięciu temperatury 950°C kształtki korpusów nośnych spieka się w tej temperaturze w czasie 30 minut, po czym chłodzi w piecu do temperatury pokojowej. Tak wykonane kształtki korpusów nośnych charakteryzują się udziałem objętościowym porów, wynoszącym 0,4 oraz średnią wielkością porów wynoszącą 4 mikromety'.
Celem naniesienia warstewki pośredniej na wewnętrzną powierzchnię filtracyjną ksztłatek korpusów nośnych, sporządza się wpierw mieszaninę z 20% wagowych alkoholu etylowego, 40% wagowych gliceryny, 10% wagowych glikolu polietyłenowgo w postaci stopionej masy i o liczbie polimeryzacji 6000 oraz 30% wagowych karbonylkowego, sferycznego proszku niklu o średniej wielkości ziarn 2 mikrometry. Mieszaninę tę wykonuje się za pomocą szybkoobrotowego mieszadła i ma ona postać zawiesiny. Otrzymaną zawiesinę wypełnia się cylindryczne kształtki korpusów nośnych na przeciąg 5 sekund, a następnie po usunięciu nadmiaru zawiesiny kształtki suszy się. Po wysuszeniu przy temperaturze 60°C cylindryczne kształtki korpusów membran filtracyjnych z nałożoną już warstewką pośrednią umieszcza się w piecu z atmosferą wodorową, celem usunięcia gliceryny i glikolu polietylowego oraz przypieczenia warstewki pośredniej do podłoża. Przypiekanie tej warstewki prowadzi się tak, że kształtki membran filtracyjnych nagrzewa się do temperatury 75O°C z prędkością 50°C na godzinę. Grubość uzyskanej submikroporowatej warstewki pośredniej wynosi 0,02 mm.
Przykład II. Karbonylkowy, sferyczny proszek niklu o średniej wielkości ziarn 12 mikrometrów w ilości 92% wagowych miesza się z 8% Wagowymi parafiny dla uzyskania plastycznej masy. Z masy tej formuje się kształtki korpusów nośnych membran filtracyjnych, z których usuwa się następnie parafinę i spieka postępując zgodnie z odpowiednią częścią poprzedniego przykładowego zastosowania wynalazku. Różnica w tej części sposobu wytwarzania korpusów nośnych membran filtracyjnych polega jedynie na tym, że temperatura spiekania tych korpusów wynosi 1150°C. Tak wykonane korpusy nośne charakteryzują się udziałem objętościowym porów wynoszącym 0,3 i średnią wielkością porów wynoszącą 3,5 mikrometra.
Dla naniesienia dwóch warstewek pośrednich na wewnętrzną powierzchnię filtracyjną cylindrycznych korpusów nośnych membran filtracyjnych, przygotowuje się dwie zawiesiny o odmiennych składach.
Pierwszą z tych zawiesin wykonuje się przez zmieszanie: 10%o wagowych alkoholu etylowego, 50% wagowych gliceryny, 10% wagowych glikolu polietylenowego o liczbie polimeryzacji 6000 i 30% wagowych karbonylkowego, sferycznego proszku niklu o średniej wielkości ziarn 3 mikrometrów.
Drugą z tych zawiesin wykonuje się przez zmieszanie: 20% wagowych alkoholu etylowego, 40% wagowych gliceryny, 10% wagowych glikolu polietylenowego o liczbie polimery zacyjnej 6000 i 30% wagowych karbonylkowego, sferycznego proszku niklu o średniej wielkości ziarn 1,5 mikrometrów. Pierwszą z zawiesin wypełnia się cylindryczne kształtki membrana filt^^acyjnych na okres 15 sekund, po czym nadmiar zawiesiny usuwa się, kształtki suszy i przypieka zgodnie z odpowiednią częścią pierwszego przykładu zastosowania wynalazku, z tym, że temperatura przypiekania wynosi 800°C. Grubość uzyskanej warstewki pośredniej wynosi 0,2 mm. Tak przygotowane membrany filtracyjne wypełnia się ponownie , lecz już drugim rodzajem zawiesiny na okres 10 sekund, po czym ponownie usuwa się jej nadmiar, membrany suszy i przypieka jak poprzednio, z tym, ze temperatura przypiekania wynosi 700°C. Grubość uzyskanej warstewki pośredniej wynosi 0,05 mm.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania membran filtracyjnych, które formuje się do pożądanego kształtu przestrzennego z plastycznej masy zawierającej materiały proszkowe, znamienny tym, że z masy tej formuje się i spieka wpierw korpus nośny kształtki membrany filtracyjnej, o określonej wielkości ziarn materiałów proszkowych i wielkości porów, a następnie na powierzchnię filtracyjną kształtki tej membrany nanosi się co najmniej jedną submikroporowatą warstewkę pośrednią, którą sporządza się z ziarn o wielkości kilkakrotnie mniejszej od ziarn zawartych w korpusie nośnym kształtki membrany, po czym tę warstewkę pośrednią przypieka się.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że plastyczną masę, z której formuje się korpus nośny kształtki membrany filtracyjnej sporządza się z materiału proszkowego o średniej wielkości ziarn od 5 do 20 mikrometrów i o sferycznym ich kształcie, materiał ten miesza się z plastyfikatorem organicznym, najkorzystniej z parafiną, w ilości od 5 do 15% wagowych, następnie po uformowaniu kształtki usuwa się z niej plastyfikator przez nagrzewanie przy temperaturze rosnącej z prędkością od 5 do 30°C na godzinę, najkorzystniej dla parafiny z prędkością od 10 do 20°C na godzinę aż do usunięcia plastyfikatora.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że korpus nośny kształtki membrany filtracyjnej uformowany z plastycznej masy spieka się w temperaturze stanowiącej od 0,5 do 0,9 temperatury topnienia składnika materiału proszkowego o najwyższym punkcie topnienia, przy czym rzeczywistą i najkorzystniejszą wysokość tej temperatury wyznacza się za pomocą wskaźnika udziału objętości porów do objętości korpusu i wartość tego wskaźnika zawiera się w granicach od 0,2 do 0,5.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że submikroporowatą warstewkę pośrednią wytwarza się przez powleczenie powierzchni filtra cyj nej półpłynną zawiesiną, zawierającą od 20 do 40% wagowych alkoholu, 30 do 50% wagowych gliceryny, 10 do 20% wagowych glikolu polietylenowego, najkorzystniej o liczbie polimeryzacji 6000 oraz od 2 do 20% wagowych materiału proszkowego o średniej wielkości ziarn równej lub poniżej 3 mikrometry, następnie submikroporowatą warstewkę pośrednią suszy się i w końcowym etapie przypieka się w temperaturze nie wyższej od temperatury przypiekania korpusu nośnego kształtki membrany filtracyjnej.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że każda następna submikroporowatą warstewka pośrednia zawiera materiał proszkowy o mniejszej średnicy wielkości ziarn od ziarn z warstwy poprzedniej i odpowiednio każdą taką następną warstewkę pośrednią przypieka się w temperaturze nie większej od temperatury przypiekania warstewki poprzedniej.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że submikroporowatą warstewkę pośrednią wytwarza się w granicach od 0,02 do 0,2 mm.
PL28213489A 1989-10-31 1989-10-31 Sposób wytwarzania membran filtracyjnych PL161663B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28213489A PL161663B1 (pl) 1989-10-31 1989-10-31 Sposób wytwarzania membran filtracyjnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28213489A PL161663B1 (pl) 1989-10-31 1989-10-31 Sposób wytwarzania membran filtracyjnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL282134A1 PL282134A1 (en) 1991-05-06
PL161663B1 true PL161663B1 (pl) 1993-07-30

Family

ID=20049147

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28213489A PL161663B1 (pl) 1989-10-31 1989-10-31 Sposób wytwarzania membran filtracyjnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL161663B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL282134A1 (en) 1991-05-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4828930A (en) Seamless porous metal article and method of making
CN101405238B (zh) 由再结晶碳化硅制成的浸渍泡沫陶瓷
EP3725433B1 (de) Verfahren zur additiven herstellung eines bauteils
US7306753B2 (en) Method of making a thin porous layer
PL171818B1 (en) Filtering material, especially that for separating solid particles from air and method of obtaining such material
US20100028710A1 (en) Open cell porous material and method for producing same
JPH0378130B2 (pl)
EP2385871B1 (en) Method for the production of a refractory filter
US10525390B2 (en) Powder sintered metallic porous body, filter element and method for improving permeability thereof
DE3108387C2 (pl)
DE3441622C2 (de) Keramische Struktur und Verfahren zu ihrer Herstellung
DE60016093T2 (de) Keramikmembran
CN113563058A (zh) 雾化芯、多孔陶瓷及多孔陶瓷的制备方法
EP0074978A1 (de) Keramikfilter, verfahren zu dessen herstellung und seine verwendung
EP0559904B1 (en) Process for producing porous metallic body
US3359622A (en) Process for making composite porous elements
PL161663B1 (pl) Sposób wytwarzania membran filtracyjnych
DE3540450C2 (pl)
EP0190035B1 (en) Method of making a porous metal article and articles produced by the method
CN115745570B (zh) 一种具有梯度孔结构骨架的多孔陶瓷及其3d打印成型方法
US3414394A (en) Sintered glass article and method of making
CH695337A5 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Heissformgebung von geschmolzenen Glasposten.
JP3569682B2 (ja) 高耐食性金属焼結フィルタ
GB2097777A (en) Ceramic foam
CN114932235A (zh) 一种粉末冶金用可控金属基骨架的近净成型制备方法