PL160878B1 - Inokulant do zakiszania pasz - Google Patents
Inokulant do zakiszania paszInfo
- Publication number
- PL160878B1 PL160878B1 PL27678388A PL27678388A PL160878B1 PL 160878 B1 PL160878 B1 PL 160878B1 PL 27678388 A PL27678388 A PL 27678388A PL 27678388 A PL27678388 A PL 27678388A PL 160878 B1 PL160878 B1 PL 160878B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- bacteria
- silage
- lactic acid
- preservative
- filler
- Prior art date
Links
Landscapes
- Fodder In General (AREA)
Abstract
l. Inokulant do zakiszania pasz w postaci sproszkowanego preparatu zawierającego bakterie
kwasu mlekowego gatunku Lactobacillus plantarum i Streptococcus faecium o obniżonej aktywności
wodnej, i wypełniacz, znamienny tym, że stosunek ilości bakterii szczepów Lactobacillus
plantarum i Streptococcus faecium wynosi w przybliżeniu I: l , a ponadto zawiera starter w ilości
0,5-2%, któiy stanowi sorbitol lub mannitol, oraz 0,02-0,5% konserwanta.
Description
Przedmiotem wynalazku jest inokulant do zakiszania pasz w postaci sproszkowanej. Inokulant ten stanowi preparat bakterii mlekowych.
Jest powszechnie znane, ze drobne pocięte trawy, wysłodki buraczane, liście i łodygi kukurydzy, liście buraków cukrowych 1 inne zielone rośliny poddane sinnemu sprasowaniu ulegają zakiszeniu. 9 masie sprasowanej zielonki, w warunkach beztlnnowych, rozwijają aię intensywnie bakterie kwasu mlekowego pochodzące z otaczającego środowiska, jak np. Lactobacdlus p^ntanm, Lactobaaillus bulgaricus, Lactobacillus fermenti, Lactobacillus acidophilus, Lac tobacillus buchmeri, Straptococcus faecium, Streptococcus lactis, Straptococcus faecalis, Pediococcua cereylsid. Wπ^eil^i.tie bakterie wytwwrzająd kwas mlekowy obniżają pri środowiska, co powoduje proces zakiszania masy zielonej. Otrzymana w ten sposób pasza o przyiemnym zapachu i smaku jest bardzo chętnie spożywana przez zwierzęta gospodarskie w okresie Jesiinn--zemowo-wiosennym. W praktyce jednak często zdarza się, ze podczas wyżej tmawOaiegt naturalnego procesu kiszenia zielonek następuje również rozwój niepożądanej flory bakteryjnej, jak na przykład bakterii gnilnych, bakterii kwasu octowego, drożdży i drozdzakow. Produkty ich metabolizmu wpływają niekorzystnie na fermentowaną kiszonkę powodując wytwarzanie illeΓzyl mungo zapachu i gorzkiego smaku produktu. Proces ten prowadzi w efekcie do znacznego obniżenia wrUiści żywieniowej paszy. W skrajnych przypadkach kiszonka staje się niezdatna do użycia.
W celu zapobieżenia wyżej wymienionym niekorzys^ym zmianom kiszonek stosowane są chewczne luo biologiczne metody zakąszania paszy. Polegają one na stooI'zenlr warunków szybkiego zak^^^szania środowiska w warunkach beztennowych i niedopuszczeniu tym samym do rozwoju niepożądanej mikroflory.
160 878
Metody biologiczne jako najbliższe naturalnym procesom kiszenia są szczególnie polecane. V biologicznym zakiszaniu zielonek jest możliwość zachowania praktycznie wszystkich składników odżywczych zawartych w roślinach, a także kiszonki w witaminy, a przede wszystkim w kwas mlekowy w formie L. Forma L* kwasu mlekowego jest wytwarzana przez bakterie i stanowi wartościowy składnik dietetyczny oraz odżywczy zwierząt gospodarskich.
V celu zakiszenia paszy metodą biologiczną, do masy zielonej odpowiednio przygotowanej, to jest pociętej na krótkie odcinki, dodawany jest preparat bakterii kwasu mlekowego.
Znane inokulanty bakteryjne są produkowane w stanie ciekłym lub stałym. Inokulanty biologiczne w stanie ciekłym są nietiwałe, łatwo ulegają zakażeniu obcą mikroflorą, są uciążiwwe i kosztowne w transporcie. Preparaty w postaci stałej, najczęściej w postaci proszku lub granulatu, nie rają tych niedogodności.
Dodatek do kiszenia pasz, znany z patentu europejskiego nr 234 921 składa się z melasy /składnik ciekły/ w ilości 60 - 80% całości komppoycji, dodatku kwasu jabłkowego oraz jednego lub dwóch bakteryjnych szczepów /Streptococcua faeciim, Lactobacillus plantarum/ i inwertazy. Składniki łączy się z sobą przed dodaniem do paszy.
Preparat do zakiszania pasz według patentu RFN nr 3 724 964 stanowią bakterie Streptococcus faecium, sole mineralne, kwasy organiczne /octowy i peptonowy lub sorbowy/. Preparat ten stosuje się w postaci wodnej zawiesiny wyżej wymienionych składników.
Preparaty bakterii kwasu mlekowego w postaci stałej do zakiszanla pasz, o nazwie Lactiferm, Pioneer, kctis^l, Stimalez, Biomaa-40, LBC, Bio-Power są produkowane przez zagraniczne filmy.
Preparat o nazwie Pioneer składa się z wysuszonych bakterii kwasu mlekowego, które rają zdolność szyBkiego mnożenia się w kiszonkach. Bakterie zmieszane są z typpłniaczei o nieznanym składzie.
Preparat o nazwie Bio-Power składa się ze zliofilizwwanych bakterii Lactobacillus plantarum i Streptococcus faecirn. Nieznana jest proporcja wagowa obu rodzajów bakterii. Preparat Lactoferm stanowią bakterie Streptococcus faecium.
użytych typeeniaczc jest przeważnie otoczony ścisłą tajemnicą fim wytwarzającycn preparaty bakteryjne.
Celem wynalazku jest opracowanie preparatu bakterii mlekowych rającego postać proszku.
W wyniku przeprowadzonych szczegółowych badać nad wpływem różnych dodatków do preparatu na szyokość rozwoju bakterii w początkwy^m okresie ukiszania pasz oraz inteny^ność wytwarzania kwasu mlekowego, nieoczekiwanie okazało się, ze lnokulant co zawszenia pasz stanowiący mieszaninę odpowiednio dooranych oakterii Kwwsu mlekowego, wypeeniacza, startera i konserwanta odznacza się wysoką aktyno ścią również przy kiszeniu surowców o niskiej zawartości węglowodanów i/lub dużej zawartości białka, np. wysłodków buraczanych, lucerny,
Inokular.t do yaklsyanea pasz według wynalazku, w postaci sproszkowanego preparatu, zawiera bakterie mlekowego gatunku Lac tobą cii lus plalΐarum i Streptococcus faecium o otomzonej aktywności wodnej, przy czym stosunek ilości obydwu tych szczepów wynosi w przyolizeniu 1 : 1, a ponadto zawiera starter w ilości 0,5 - 2%, który stanowi sorbitol lub Mnn^ol, 0,02 - 0,5% konserwanta oraz wyppłnia cz.
Jako konserwant stosuje się propionial sodowy i/nb propionian wapniowy i/uub kwas sorbowy.
160 878
Wypełniacz to korzystnie paździerze lniane, trociny drzewne, słoma rzepakowa, skrobia ziemniaczana, ziemia okrzemkowa, ziemia krzemionkowa, dolomit, bentonit, mączka kwarcowa·
Nieoczekiwanie okazało się, że dodatek 0,5-% startera do inokulanta powoduje intensyfikację wiOstu bakterii Lac tobacdlus plantaum i Streptococcus faecium w 1 fazie fermentacji mlekowej. Iwaatowny wzrost bakterii na początku fermentacji jest bardzo istotny ze względu na umosżiwienij opanowana środowiska przez pożądane szczepy bakterii. Duża ilość bakterii mlekowych zapewnia w dalszym etapie zakiszania prawidłowy przebieg fermentacji, a w związku z tym, uzyskanie kiszonek o wysokiej jakości, poprzez niedopuszczenie do rozwoju niepożądanej mikroflory, np. bakterii kwasu małowego, octowego.
Inokulant według wynalazku wykazuje przedłużoną trwałość, może być przechowywany do czasu użycia przez co najmniej 6 Miesięcy bez strat aktywności biologiczne,). Wynnlazek ilustrują przykłady nie ograniczając jego zakresu.
Przykład 1. 3 kg odwirowanej biomasy bakterii Lactobacillus plantarum o zawartości suchej masy 29% 1 około 1(Λο komórek bakterii w 1 gramie biomasy wymieszano z 10 kg mączki kwarcowej i suszono w temperaturze 37°C do uzyskania powietrznie suchej masy, po czym całość zmielono w młynku młotkowym.
Ann logicznie wytworzono mieszaninę 10 kg wypełniacza i 3 kg biomasy bakterii Streptococcus fajcium po czym obie mieszaniny wymieszano ze sobą. Następnie wytwarzano preparat handlowy poprzez dokładne zmieszanie mieszaniny bakterii Lactobaaillus plantarm i Streptococcus faecium z wypełniaczem, wypeeniαcza, aypeeniacza, startera i konserwanta. Składniki te mieszano w następujących proporcjach: 1 kg mieszaniny bakterii, 988 kg bentonitu, 10 kg sorbitolu, 1 kg kwasu sorbowego. Uzyskany tak inoku^^ zawiera w 1 gramie około 10 komórek bakterii.
Był on przechowywany w temperaturze 4 - 8°C przez 6 miesięcy bez strat strat żywotności bakterii. Inokulant ten został zastosowany do zakiszania trawy życicy. W tym celu 0,5 kg preparatu rozprowadzono równomiernie w 1000 kg zielonki, całość dokładnie ubito, przykryto szczelnie folią oraz warstwą ziemi. Proces zaklamia trwał 6 tygodni..
Badania wykazały, że zakoszona pssza charakteryzowała się następującymi wskaźnikami jakoścśwwymi w porównaniu do paszy zakiszonej w sposób naturalny, bez użycia preparatów:
Pasza zaxiszona inokulaneem
Próba kontrolna
pH | 4,22 | 5,1 |
kwas mlekowy | 1,9% | 1,-7% |
kwas octowy | 0,9% | 1,226 |
kwas mm słowy | 0,00% | 0,17% |
białko surowe | 5,49% | 5,35% |
Przykład II. mieszaninę bakterii Lactobacillus pl^taum i Streptoisiius fαjcium przygotowano analogicznie jak w przykładzie I. Inokulant wytworzono poprzez zmieszanie składników w następujących proporcjach: 1 kg mieszaniny oakterii, 988 kg mączki dolomitowej, 10 kg mann t olu, 3 kg prspiotianu sodu. Uzyskany tak inokulant zawera w 1 gramie około 10 komórek bakterii.
Był on ^zechowywany w tempera turze 4-8θ0 przez 6 miesięcy^ bez strat; żywotności bakterii. Inokulant ten został zastosowany do zawiązania wysłodków buraczanych. Sposób kiszenia prowadzono analogicznie jak w przykładzie I.
160 87Θ
Badania wykazały, że zakiszona pasza charakteryzowała się następującymi wskaźnikami jakoścOowymi w porównaniu do paszy zakiszonej w sposób naturalny, bez użycia preparatów:
Pasza zakiszona inokulantem | Próba kontrolna | |
pH | 4, 3 | 5,2 |
kwas mlekowy | 1,90% | 1,6% |
kwas octowy | 0,iW | 1,3% |
kwas ma słowy | 0,(% | 0,% |
białko surowe | 5,<% | 53% |
Jak wykazały próby żywieniowe, pasza zakiszona inokulantem według wynalazku wpływa na zwiększenie jej strawności i apetytu zwierząt, a dzięki temu zwiększa się mleczność zwierząt przeżuwających i przyrosty masy ciała tuczników. Wydajność mleka dzięki stosowaniu paszy, wzrosła o blisko 1 - 1,3%, a zawartość tłuszczu w mieku o około 1,5%. Przyrosty misy ciała tuczników żywionych tą paszą były o 3% większe niz grupy kontrolnej.
160 878
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł
Claims (3)
- Zastrzeżenia patentowe1. Intkulant dt zakiszania pasz o postaci sproszkowanego preparatu zawierającego bakterie kwasu mlekowego gatunku Lactooacillua p lar. ta rum i Strepttcoccus faecim o obniżonej aktywności wodnej i wypeeniacz, znamienny tym, ze stosunek ilości bakterii szczepów LactobacCllus plantarum i Streptococcus faecuum wynosi w przybliżeniu 1 i 1, a ponadto zawiera starter w ilości 0,5 - 2%, który stanowi sorbitol lub mannitol, oraz 0,02 - 0,5% konserwanta.
- 2. Inokulant według za strzeżenia 1, znamienny tym, że konserwant stanowi propionian sodowy i/uub prtpioniai wapniowy i/lub kwas sorbowy.
- 3. Inokulant według za strzeżenia 1, znamienny tym, że wypełniacz stanowią paździerze lniane i/lub trociny drzewne i/lub rozdrobniona słoma rzepakowa i/uub skrobia ziemniaczana i/liuo ziemia okrzemkowa i/lub ziemia krzemionkowa i/uub bentonit i/lub mączka kwarcowa l/lub dolomit.* * ♦
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL27678388A PL160878B1 (pl) | 1988-12-28 | 1988-12-28 | Inokulant do zakiszania pasz |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL27678388A PL160878B1 (pl) | 1988-12-28 | 1988-12-28 | Inokulant do zakiszania pasz |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL276783A1 PL276783A1 (en) | 1990-07-09 |
PL160878B1 true PL160878B1 (pl) | 1993-04-30 |
Family
ID=20045785
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL27678388A PL160878B1 (pl) | 1988-12-28 | 1988-12-28 | Inokulant do zakiszania pasz |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL160878B1 (pl) |
-
1988
- 1988-12-28 PL PL27678388A patent/PL160878B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL276783A1 (en) | 1990-07-09 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
AU2002239449B2 (en) | Mixed cultures for improved fermentation and aerobic stability of silage | |
JPS60210953A (ja) | 飼料およびその製造法 | |
Johnson et al. | Storage and utilization of brewers wet grains in diets for lactating dairy cows | |
Luther | Effect of microbial inoculation of whole-plant corn silage on chemical characteristics, preservation and utilization by steers | |
US4015018A (en) | Silage process and product | |
Jaster et al. | Fermentation characteristics and feeding value of enzyme-treated alfalfa haylage | |
US4789551A (en) | Silage additive | |
US3184314A (en) | Method for the preservation of silage | |
El Hajji et al. | Ensiling characteristics of prickly pear (opuntia-ficus indica) rejects with and without molasses for animal feed. | |
Charmley et al. | Effect of inoculation on silage quality and performance of steers fed grass and cereal silages either alone or in combination | |
JP2002272385A (ja) | 茶残渣サイレージおよびその調製貯蔵方法 | |
PL160878B1 (pl) | Inokulant do zakiszania pasz | |
JPH01206958A (ja) | 飼料用ビール粕発酵物の製造法 | |
Phillips et al. | Digestibility of wheat and alfalfa silage with and without wheat straw | |
Nishino et al. | Effects of extraction and reconstitution of ryegrass juice on fermentation, digestion and in situ degradation of pressed cake silage | |
US3246989A (en) | Method for the production of an improved animal feed | |
PL219782B1 (pl) | Nowy szczep bakterii Lactobacillus buchneri A oraz wieloskładnikowy preparat do konserwowania roślin wysokoskrobiowych | |
Cowan et al. | Further experiments with sodium bisulfite as a preservative for grass silage | |
Selmer‐Olsen et al. | The effects of three different silage additives on the extent of silage fermentation and the performance of dairy cows | |
JPH04258259A (ja) | 乾牧草類サイレージ | |
Garcia et al. | Storage of wet distillers grains | |
Chaplygina et al. | Improving haylage harvesting at enterprises | |
CA1095317A (en) | Process for biological ensiling of vegetable and/or animal materials | |
Ogunjobi et al. | Effect of combined starters culture of Lactobacillus plantarum on fermentation quality, aerobic stability and acceptability by ruminant of Panicum maximum silage | |
SU1068092A1 (ru) | Способ консервировани растений |