PL159588B1 - Rozdzielacz zaplonu PL PL PL - Google Patents

Rozdzielacz zaplonu PL PL PL

Info

Publication number
PL159588B1
PL159588B1 PL27922289A PL27922289A PL159588B1 PL 159588 B1 PL159588 B1 PL 159588B1 PL 27922289 A PL27922289 A PL 27922289A PL 27922289 A PL27922289 A PL 27922289A PL 159588 B1 PL159588 B1 PL 159588B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
washer
self
steel
shaft
distributor
Prior art date
Application number
PL27922289A
Other languages
English (en)
Other versions
PL279222A1 (en
Inventor
Wladyslaw Rostkowski
Slawomir Lasiewicki
Ryszard Wierzejski
Andrzej Stankiewicz
Original Assignee
Zaklady Elektrotech Motor
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zaklady Elektrotech Motor filed Critical Zaklady Elektrotech Motor
Priority to PL27922289A priority Critical patent/PL159588B1/pl
Publication of PL279222A1 publication Critical patent/PL279222A1/xx
Publication of PL159588B1 publication Critical patent/PL159588B1/pl

Links

Landscapes

  • Ignition Installations For Internal Combustion Engines (AREA)

Abstract

panewce samosmarnej, zaprasowanej w trzonie korpu- su na umieszczone miedzy plytka wyprzedzenia zaplonu a dnem korpusu lozysko oporowe, skladajace sie z zestawu korzystnie trzech podkladek, znamienny tym, ze stykajaca sie z dnem / 5 / korpusu / 1 / podkladka stalowa /9 / , posiada korzystnie dwa wystepy /1 0 /, opierajace sie o korpus / 1 / i zabezpieczajace j a przed obracaniem sie, przy czym pomiedzy podkladka stalowa / 9 / stykajaca sie z dnem / 5 / korpusu / 1/ i j edna z okraglych podkladek stalowych, korzystnie podkladka / 6 / stykajaca sie z plytka / 4 / odsrodkowego regulatora wyprzedzenia zaplonu j est umieszczona dodatkowa podkladka / 7 / , wykonana z tworzywa sztucznego, na- sycona czynnikiem smarnym i posiadajaca otwor y /8 /. 3. Rozdzielacz zaplonu z lmpulsatorem bezprze- rywaczowym, z walkiem lozyskowanym w panewce sa- mosmarnej, zaprasowanej w trzonie korpusu 1 z wirnikiem posrednio - za pomoca tulejki - osadzonym na walku jest wyposazony w umieszczone pomiedzy tulejke wirnika, a wystajaca z dna korpusu panewka samosmarna lozysko oporowe, skladajace sie z zestawu korzystnie trzech podkladek, znamienny tym, ze sty- kajaca sie z wystajaca z dna / 5 / korpusu / 1 / panewka samosmarna / 2 / podkladka stalowa / 9 / posiada wy- stepy / 1 0 / , opierajace sie o zaczepy /1 4 / w karkasie /1 5 / uzwojenia czujnika / 1 6 / i zabezpieczajace j a przed obracaniem sie, przy czym pomildzy podkladka stalowa / 9 / , stykajaca sie z wystajaca z dna / 5 / . . . PL PL PL

Description

Znany Jest rozdzielacz zapłonu, ktkrego wałek jest trwale połączony z płytką wyprzedzenia zapłonu i łożyskwany za pomocą panewki samosπiαnea, zaprasworn;j w trzonie korpusu tego rozdzielacza· MLędzy osadzoną na wałku płytką regulatora wyprzedzenia zapłonu, a dnem korpusu, przechodzącym w trzon z osadzoną panewką s^iosmirną znajduje się łożysko oporowe. Łożyskiem tym Jest zespół trzech podkładek okrągłych, z ktkrych dwie zewnętrzne tj. od strony płytki wyprzedzenia zapłonu i od strony dna korpusu wykonane są z blachy stalowej, a trzecie znajdująca się między nimi podkładka okrągła, wykonana z tworzywa sztucznego jest nasycona czynnikiem smionym.
Znany jest rkwnież rozdzielacz z impulsatorem bezprzerw^czcwym ktkrego wałek z pośrednio za pomocą panewki osadzonym na tym wałku wir-nikeem Jest łożyskowany w pancewce sarn^^
159 588 smri^ej. Między panewką wirnika, a wysłającą z dna korpusu panewką senosirarną, zaprasowaną w trzonie korpusu znajduje się znane łożysko oporowe.
Podczas obracanie się wałka rozdzielacza, obraca się również podkładka stalcwa łożyska oporowego, stykające się z dnem korpusu, powodując wypracowanie korpusu. * rozdzielaczu z impulsatorem bezprzerw^cowym występuje z kolei obracanie się płytki stalowej łożyska oporowego stykającej się z czołem panewki samoonmrnnj, wystającej z dna korpusu, powołując jej wypracowanie. Negatywnym zjawiskiem są ponadto pojawiające się opiłki, wspomaga ące wypracowanie i mogące spowodować zatarcie rozdzielacza.
Celem wyrwlazku jest opracowanie rozdzielacza z łożyskiem oporowym, którego część stykająca się z dnem korpusu, ewentualnie z ^stającą z tego korpusu panewką saimosmrną pozostanie nieruchoma.
Cel ten osiągnięto przez opracowanie rozdzielacza ze zmienionym łożyskiem oporowym składającym się z zestawu, korzystnie trzech podkładek. Fierwszą z nich Jes-t okrągła podkładka stalowa, stykająca się z częścią ruchomą, osadzoną na wałku. V przypadku rozdzielacza konwencjonalnego podkładka ta przylega do płytki regulatora przyśpieszenia zapłonu, natomiast dla rozdzielacza z impulsatorem bezprzeryTCzcwym połkładka ta przylej do panewki wirnika. Drugą Jest podkładka, stykająca się z dnem korpusu rozdzielacza koinwncjonalnego, e^^r^ł^iu^lnie z wystającą z dna korpusu panewką samosmrną w rozdzielaczu z impulsatorem. Wykonana jest również z blachy stalowej i posiada korzystnie dwa występy, zabezpieczające przed jej obracaniem się. W rozdzielaczu konwencjonalnym występy te są oparte o korpus, zaś w rozdzielaczu z impulsatorem o zaczepy w karkasie uzwojenia czujnika. W rozdzielaczu kon^^i^r^Jonal^m między podkładką stalową stykającą się z dnem korpusu, a Jedną z okrągłych podkładek stalowych, korzystnie z podkładką stykającą się z płytką wyprzedzenia zapłonu Jest umieszczona dodatkowa podkładka, wykonana z tworzywa sztucznego, nasycona czynnikiem smarnym i posiadająca otwory. W rozdzielaczu z impulsatorem dodatkowa podkładka, wykonana z tworzywa sztucznego, nasycona czynnikiem smarnym i posiadająca otwory Jest umieszczona między podkładką stalową stykającą się z wystającą z dna korpusu panewką samosmamą, a Jedną z okrągłych podkładek stalowych, korzystnie z podkładką stykającą się z panewką wirnika.
Roozwązenie według wynalazku pozwala na uniknięcie wypracowania dna korpusu lub wystającej z korpusu tulejki 5^0311«™^. Zwiększa się tym samym czas bezawaryjnej pracy rozdzielacza.
Przedmiot wynalazku jest bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój rozdzielacza klasycznego, fig. 2 przekrój poziomy rozdzielacza z fig. 1, z uwidocznieniem podkładki stykającej się z dnem korpusu, fig. 3 przekrój rozdzielacza z impulsatorem bezprzerwraczovym, fig. U przekrój poziomy rozdzielacza z fig. 3, z uwidocznieniem podkładki stykającej z panewką srmosmAΓtą a fig. 5 podkładkę wykonaną z tworzywa sztucznego i posiadającą otwory.
W korpusie 1 klasycznego rozdzielacza zapłonu jest zrprAsw'3nr panewka samosmarlrr 2, łożyskująca wałek 3. Na wałku 3 trwale jest zamocowana płytka 4 odśrodkowego regulatora wyprzedzenia zapłonu. Między płytką 4 odśrodkowego regulatora wyprzedzenia zapłonu, a dnem 5 korpusu 1 Jest umieszczone łożysko oporowe, składające się z: okrągłej podkładki stalowej 6, okrągłej podkładki 7 wykonanej z tworzywa sztucznego i posiadającej otwory Θ oraz z trzeciej podkładki stalowej 9, posiadającej dwustronne występy U. Okrągła podkładka stalowa 6 przylega do płytki 4 odśrodkowego regulatora wy-rzedzenia zapłonu. Fodkładka staliwa 9 częścią środkową przylega do dna 5 korpusu 1, natomiast Jej obustronne występy 10 zabezpieczające przed jej obracaniem się są wpuszczone w otwory 11 w dnie 5 korpusu 1. Między podkładką stalową 9, stykającą się z dnem 5 korpusu 1 i podkładka 6, stykająca, się z płytką 4 odśrodkowego regulatora wyprzedzenia zapłonu Jest umieszczona podkładka 7 wyko4
159 588 nana z tworzywa sztucznego, posiadająca otwory 8, nasycona mieszanką oleju i smru stałego. Drugi przykład wykonania wynalazku, dotyczący rozdzielacza z impulsatorem bezprzerywaczowym przedstawiony Jest na fig. 5. Fodobrile Jak w pierwszym przypadku w korpusie 1, Jest zaprascwana panewka samosmrna 2, przy czym panewka 2 wystaje ponad dno 5 korpusu 1. Fanewka samosmi-ne 2 stanowi łożysko dla wałka 5 rozdzielacza. Na wałku 3 pośrednio za pomocą tulejki 12 osadzony Jes-t wirnik 13. W czasie pracy rozdzielacza, wirnik 13 obraca się wraz' z wałkiem, a równocześnie sam wirnik 13 przemieszcza się o ograniczony kąt obrotu w stosunku do wałka 3. Między tulejką 12 wirnika 13, a wystającą z dna 5 korpusu 1 panewką samosmarną 2 jest umieszczone łożysko oporowe składające się z: okrągłej pHHtadki stalowej 6, olkrągłej podkładki 7 wykonanej z tworzywa sztucznego 1 posiadającej otwory 8 oraz z trzeciej podkładki stalowej 9. posiadającej występ 10. Okrągła podkładka stalewa 6 przylega do tulejki 12 wirnika 13, podkładka stalcwa 9 częścią środkową przylega do panewki sem^j^iMrr^,] 2 wołające j z dna 5 korpusu 1, natomiast jej występ 10, zabezpieczający przed jej obracaniem się Jest zaczepiony o zaczep 14 w karkasie 15 uzwojenia czujnika 16. Między podkładką stalową 9, stykającą się z wystającą z dna 5 korpusu 1 panewką samosmarną 2 i okrągłą podkładką stalową 6 stykającą się z tulejką 12 wirnika 13 Jest umieszczona podkład ke 7, wykonana z tworzywa sztucznego, posiadająca otwory 8, nasycona mieszanką oleju i s^r-u stałego. Fodczas obracania się wałka 3, unieruchomiona podkładka staliwa 9 nie powoduje wpreadania dna 5 korpusu 1, łub wysłającej z dna 5 korpusu 1 panewki samosiwrnej 2.
Rozdzielacz według wynalazku znajdzie zastosowanie w silni lach spalincwych z zapłonem akumulatooiwym, stosowanych w napędach pojazdów samochodowych.

Claims (4)

1. Rozdzielacz zapłonu z wałkiem trwale połączonym z płytką wyprzedzenia zapłonu i łożyskowanym w pancewce samossarnne. znprasowanej w trzonie korpusu ma umieszczone między płytką wyprzedzenia zapłonu a dnem korpusu łożysko oporowe, składające się z zestawu korzystnie trzech poodkładek, znamienny tym,- że stykająca się z dnem /5/ korpusu /l/ p^lkładka stalowa /9/, posiada korzystnie dwa występy /10/ opierające się o korpus /1/ i zatoazpieczające Ją przed obracaniem się, przy czym pomiędzy poodkładką sta lawą /9/ stykającą się z dnem /5/ korpusu /1/ i Jedną z okrągłych podkładek stalowych, korzystnie podkładką /6/ stykającą się z płytką /4/ odśrodkowego regulatora uprzedzenia zapłonu Jest umieszczona dodatkowa podkładka /7/, wykonana z tworzywa sztucznego, nasycona czynnikiem smarnym i posiadająca otwory /8/.
2. Rozdzielacz według zastrz. 1, znamienny tym, że występy /10/ podkładki stalowej /9/ stykającej się z dnem /5/ korpusu /l/ są wpuszczone w otwory /ll/ w dnie /5/ korpusu /1/.
3. Roozdzlelacz zapłonu z impulsatorem bezprzeywaczowym, z wałkiem łożyskowanym w panewce samostιιMrnna» zaprasowarni j w trzonie korpusu i z wirnikeem pośrednio - za pomocą tulejki - osadzonym na wałku Jest wyposażony w umieszczone pomiędzy tulejkę wirnika, a wystającą z dna korpusu panewkę samosmrną łożysko oporowe, składające się z zestawu korzystnie trzech podkładek, znamienny tym, że stykająca się z wystającą z dna /5/ korpusu /1/ panewką samosmrną /2/ podkładka stalowa /9/ posiada występy /10/, opierające się o zaczepy /14/ w karkasie /15/ uzwojenia czujnika /16/ i zabezpieczające Ją przed obracaniem się, przy czym pom.ędzy podkładką stalcwą /9/, stykającą się z wystającą z dna /5/ korpusu /1/ panewką samosamrną /2/ 1 jedną z okrągłych podkładek stalowych, korzystnie podkładką /6/ stykającą się z tulejką /12/ wirnika /13/ Jest umieszczona dodatkowa podkładka /7/, skonana z tworzywa sztucznego, nasycona czynnikiem smarnym i posiadająca otwory /8/.
4. Rozdzielacz według zastrz. 3, znamienny tym, że podkładka staocwa /9/ stykająca się z wystającą z dna /5/ korpusu /l/ panewką samosmrną /2/ posiada występ /10/, opierający się o zaczep /14/ w karkasie /15/, uzwojenia czujnika /16/.
Przedmiotem wyrwlazku jest rozdzielacz zapłonu do silnkków spalinowych z zapłonem· lekowym, zwłaszcza do silnkków samochodowych.
PL27922289A 1989-04-28 1989-04-28 Rozdzielacz zaplonu PL PL PL PL159588B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27922289A PL159588B1 (pl) 1989-04-28 1989-04-28 Rozdzielacz zaplonu PL PL PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27922289A PL159588B1 (pl) 1989-04-28 1989-04-28 Rozdzielacz zaplonu PL PL PL

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL279222A1 PL279222A1 (en) 1991-07-29
PL159588B1 true PL159588B1 (pl) 1992-12-31

Family

ID=20047215

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27922289A PL159588B1 (pl) 1989-04-28 1989-04-28 Rozdzielacz zaplonu PL PL PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL159588B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL279222A1 (en) 1991-07-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5305721A (en) Rotary Wankel type engine
BR9005172A (pt) Conjunto rotatorio aperfeicoado de valvulas esfericas para um motor de combustao interna
BR9806214A (pt) Batedeira de alimentos.
AU2183399A (en) A low cost new internal combustion engine with increased mechanical efficiency, fuel saver and pollution controlled
CA2246846A1 (en) Hybrid vehicle propulsion apparatus
MX162298A (es) Dispositivo para el control y la regulacion de parametros de funcionamiento de un motor de combustion interna
BR9800838A (pt) Arranque para um motor de combustão interna.
BR9711049A (pt) Motor de combustÆo interna rotativo
BR9910847A (pt) Dispositivo para aperfeiçoar a combustão de combustìvel em motores de combustão interna.
ES2004321B3 (es) Freno de motor de un motor de combustion interna para autovehiculos.
DE3360670D1 (en) Bearing cap for an overhead cam shaft of an internal-combustion engine, and such an engine
PL159588B1 (pl) Rozdzielacz zaplonu PL PL PL
KR101202239B1 (ko) 밸런스 샤프트 유닛 및 관련 베어링
ES2040105T3 (es) Instalacion de escape, especialmente para motores de combustion interna de dos tiempos.
US5203307A (en) Rotary wankel type engine
JP2000038907A (ja) エンジンの動弁機構用カムフォロア装置
FR2829538B1 (fr) Montage d'un volant d'un embrayage, portant le rotor d'une machine electrique tournante, sur le vilebrequin du moteur d'un vehicule
US4577911A (en) Oscillating bearing
EP0234240A3 (en) Fuel injection pump for internal-combustion engines
RU2358380C1 (ru) Пьезоэлектрический генератор
BR9904704A (pt) Combinação de um mancal e um alojamento para o mencionado mancal em um motor de combustão interna, e, mancal
US4167171A (en) Positively lubricated distributor construction for internal combustion engines
BR9907464A (pt) Método para determinar a progressão de carga de torque de um motor de combustão interna
JP2000192938A (ja) ショ―トストロ―クの内燃機関
KR890013339A (ko) 스타터 장치