PL157349B1 - Device for testing furniture drawers - Google Patents

Device for testing furniture drawers

Info

Publication number
PL157349B1
PL157349B1 PL27343888A PL27343888A PL157349B1 PL 157349 B1 PL157349 B1 PL 157349B1 PL 27343888 A PL27343888 A PL 27343888A PL 27343888 A PL27343888 A PL 27343888A PL 157349 B1 PL157349 B1 PL 157349B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drawer
tested
drawers
movement
arm
Prior art date
Application number
PL27343888A
Other languages
English (en)
Other versions
PL273438A1 (en
Inventor
Zbigniew Szymanowski
Krzysztof Kirchner
Jerzy Wojnowski
Original Assignee
Inst Tech Drewna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Tech Drewna filed Critical Inst Tech Drewna
Priority to PL27343888A priority Critical patent/PL157349B1/pl
Publication of PL273438A1 publication Critical patent/PL273438A1/xx
Publication of PL157349B1 publication Critical patent/PL157349B1/pl

Links

Landscapes

  • Drawers Of Furniture (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do badania szuflad meblowych na ich trwałość użytkową przy wymuszaniu w badaniach cyklicznych określonych normą obciążeń odpowiadających rzeczywistym obciążeniom użytkowym, znajdujące zastosowanie w przemyśle meblarskim, stacjach badań mebli, a także w jednostkach naukowo-badawczych prowadzących badania mebli użytkowych.
Znane dotychczas i stosowane urządzenia do badania szuflad meblowych składają się z poziomej płyty mocującej osadzonej ·na konstrukcji nośnej z możliwością przesuwu w pionie oraz z mechanizmów realizujących ruchy użytkowe badanej szuflady, mocowanych wraz z zespołem napędowym do tej płyty mocującej. Jeden z tych mechanizmów realizuje cyklicznie ruch posuwisto-zwrotny szuflady i jest mocowany końcowym elementem roboczym w postaci prostego uchwytu centralnie do czoła badanej szuflady poprzez jej otwór uchwytowy. Drugi mechanizm realizuje okresowy ruch wahliwy unoszący badaną szufladę czołem w górę każdorazowo· w momencie rozpoczynania jej powrotnego wsuwania, za· pomocą nastawnej podpórki, mocowanej trwale na końcu ramienia roboczego tego mechanizmu, .na której pochyloną powierzchnię ślizgową badana szuflada nasuwana jest przy końcu jej wysuwania jej wysuwania z korpusu mebla.
Zasadniczą wadą tych rozwiązań, różniących się między sobą jedynie konstrukcją wspomnianych mechanizmów realizujących użytkowe ruchy szuflady, jest możliwość badania jednorazowo tylko jednej szuflady. Ma to istotne znaczenie z uwagi na fakt, że przepisany normą cykl badań dla jednej szuflady wymaga około 50 godzin badawczych, co powoduje,że przy większej ilości szuflad ich badanie wymaga długich okresów czasowych. Skutkiem tego koszt tych badań jest wysoki z uwagi na konieczność stałej kontroli przebiegu badania, znaczne jest również zużycie energii
157 349 elektrycznej. Ponadto pewną niedogodnością jest konieczność zmiany położenia płyty mocującej wraz z zamocowanymi na niej mechanizmami dla dostosowania się do poziomu wysokości badanej szuflady usytuowanej w korpusie mebla.
Celem wynalazku jest konstrukcja urządzenia do badania szuflad meblowych eliminująca powyższe wady i niedogodności.
Cel ten osiągnięto w rozwiązaniu według wynalzku, w którym urządzenie do badania szuflad meblowych ma kilka końcowych elementów roboczych w postaci uchwytów mocowanych centralnie do czół badanych szuflad, z których każdy stanowi poziomy uchwyt przegubowy mocowany jednym końcem do czoła danej badanej szuflady, a drugim końcem jest osadzony we wspólnym ramieniu roboczym, mocowanym do końca mechanizmu realizującego ruch posuwisto-zwrotny i jednocześnie ma co najmniej tyle samo nastawnych podpórek osadzonych na pionowym ramieniu osadzonym na końcu mechanizmu realizującego okresowy ruch wahliwy unoszący lekko czołem w górę wszystkie badane szuflady każdorazowo w momencie rozpoczynania ich powrotnego wsuwania.
Korzystnie jest, gdy ramię robocze ma pionowe podłużne otwory, w których poziome przegubowe uchwyty są jednym końcem ustalane śrubami na żądanej wysokości, zaś pionowe ramię ma również pionowe podłużne otwory, w których ustalane są na żądanej wysokości uchwyty mocujące nastawnych podpórek.
Korzystnie jest również, gdy nastawne podpórki są wyposażone w mechanizm regulacji nachylenia ich płaszczyzn ślizgowych względem spodnich badanych szuflad.
Urządzenie według wynalazku pozwala na jednoczesne badanie kilku szuflad, co skraca czas badania danej serii przeznaczonej do testowania. Prócz tego obniża się zużycie energii koniecznej do wykonania badań.
Zastosowane uchwyty przegubowe pozwalają realizować bezkolizyjnie ruchy badawcze, gdyż ich przegub gwarantuje elastyczne połączenie czoła szuflady z mechanizmem napędowym realizującym ruch posuwisto-zwrotny. Dzięki przesuwnemu mocowaniu uchwytów przegubowych w ramieniu roboczym oraz podpórek nastawnych w pionowym ramieniu możliwe jest dokładne dopasowanie się do wysokości poszczególnych szuflad, bez konieczności przesuwania płyty mocującej mechanizmy ruchowe i zespół napędowy.
Mechanizmy regulacji nachylenia płaszczyzn ślizgowych podpórek nastawnych umożliwiają ustalenie korzystnego ich nachylenia względem płaszczyzn spodnich badanych szuflad.
Przedmiot wynalazku został bliżej objaśniony na przykładzie realizacji przedstawionym na rysunku, na którym uwidoczniono urządzenie według wynalazku w widoku aksonometrycznym bocznym w trakcie badania tych szuflad.
Urządzenie ma poziomą płytę mocującą 1 osadzoną na kolumnach śrubowych 2, na których może być przesuwana w dół lub w górę do położeń granicznych, które wyznaczają wyłączniki krańcowe, dolny 3 i górny 4, osadzone w płytach łącznikowych odpowiednio dolnej 5 i górnej 6, w których osadzone są końce kolumn śrubowych 2. W danym położeniu płyta mocująca 1 jest ustalona na kolumnach śrubowych 2 za pomocą tulei blokujących 7, usytuowanych z obu stron płyty mocującej 1. Na wystającej poza kolumny tylnej części płyty mocującej 1 zamocowany jest na konstrukcji kątowej, poniżej poziomu płyty mocującej 1, człon napędowy, złożony z silnika z przekładnią 8, napędzający zespoły ruchowe urządzenia realizujące ruchy badanych szuflad 9. Jeden zespół stanowi mechanizm krzywkowo-dźwigniowy, realizujący okresowy ruch unoszący szufladę 9 lekko w górę w części czołowej każdorazowo przy rozpoczęciu jej wsuwania powrotnego, zaś drugi zespół stanowi mechanizm mimośrodowo-popychający realizujący ruch posuwistozwrotny danej szuflady 9.
Mechanizm krzywkowo-dźwigniowy składa się z dźwigni dwuramiennej 10, kształtowej krzywki 11, stopki prowadzącej 12 współpracującej z z krzywką, oraz z pionowego ramienia 13 z trzema nastawnymi podpórkami 14, osadzonego na końcu dźwigni 10, od strony badanych szuflad
9. Krzywka 11 osadzona jest na wale przekładni 8 prostopadłym w przybliżeniu do dźwigni 10, do której końca z tej strony zamocowana jest stopka prowadząca 12 dla krzywki 11, z możliwością przesuwu w pionie i ustalania położenia względem powierzchni roboczej krzywki 11. Dźwignia 10 w części środkowej zamocowana jest przegubowo wahliwie na wsporniku 15 mocowanym do
157 349 spodu płyty mocującej 1, jednoczśnie jej koniec przed stopką prowadzącą 12 oparty jest w piono wej podporze 16, mocowanej również do spodu płyty mocującej 1. Pionowe ramię 13 z trzema nastawnymi podpórkami 14 ma kilka podłużnych otworów, w których te nastawne podpórki 14 mogą być przesuwane i ustalane śrubami na odpowiedniej wysokości względem siebie i względem szuflad 9 usytuowanych w korpusie szafy 17. Te nastawne podpórki 14 mają mnechanizm regulacji pochylenia ich płaszczyzn ślizgowych w stosunku do płaszczyzn spodnich badanych szuflad 9.
Mechanizm mimiśrodowo-popychający, realizujący ruch posuwisto-zwrotny szuflad, składa się z popychacza 18, łącznika 19, łączącego popychacz 18 z mimośrodem 20, oraz z pionowego ramienia roboczego 21, na którym osadzone są trzy poziome przegubowe uchwyty 22, mocowane centralnie do czół badanych szuflad 9. Jeden koniec każdego przegubowego uchwytu 22 mocowany jest w ramieniu roboczym 21 z możliwością przesuwu w pionie, a drugi koniec mocowany jest do czoła szuflady 9. Popychacz 18, usytuowany równolegle do dźwigni 10, osadzony jest pod płytą mocującą 1 w łożyskach ślizgowych dwóch wsporników prowadzących 23, mocowanych do spodu płyty mocującej 1. Zamocowany przegubowo do drugiego końca popychacz 18 łącznik 19, łączy go przegubowo z końcem dłuższego ramienia mimośrodu 20 osadzonego na końcu wału przekładni 8 za krzywką 11, równolegle do niej. Mimośród 20 jest wyskalowany i ma na końcu krótszego ramienia osadzony prętowy drążek 24 odliczający cykle robocze mechanizmu, współpracujący w czasie obrotu mimośrodu 20 z mechanicznym licznikiem 25, mocowanym do płyty mocującej 1.
Silnik z przekładnią 8, w czasie badania szuflad 9, napędza jednocześnie mimośród 20 i krzywkę 11. Mimośród 20 przekazuje napęd poprzez łącznik 19 na popychacz 18, który poprzez ramię robocze 21 z przegubowymi uchwytami 22, realizuje jednoczesny ruch posuwisto-zwrotny wszystkich trzech szufld 9. Jednocześnie krzywka 11 działa poprzez podporę 16 i stopkę prowadzącą 12 na dźwignię 10 wykonującą ruch wahliwy w górę i następnie w dół, powodujący każdorazowo w momencie powrotnego wsuwania szuflad, lekkie uniesienie czoła szuflad przez nastawne podpórki 14 mocowane na pionowym ramieniu 13, osadzonym na końcu dźwigni 10. Każdy cykl roboczy szuflad 9 jest rejestrowany poprzez licznik mechaniczny 25 współpracujący z prętowym drążkiem 24 odliczającym kolejny obrót mimośrodu 20, do którego końca jest zamocowany.
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 5000 zł.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do badania szuflad meblowych składające się z poziomej płyty mocującej, osadzonej na konstrukcji nośnej z możliwością przesuwu w pionie, oraz z mechanizmów realizujących ruchy badanej szuflady, mocowanych łącznie z zespołem napędowym do tej płyty mocującej, z których jeden realizuje cyklicznie ruch posuwisto-zwrotny szuflady i ·jest mocowany końcowym elementem roboczym w postaci uchwytu do czoła badanej szuflady, a drugi realizuje okresowy ruch wahliwy unoszący lekko badaną szufladę czołem w górę każdorazowo w momencie rozpoczynania jej powrotnego wsuwania za pomocą nastawnej podpórki, na której pochyloną powierzchnię ślizgową szuflada nasuwana jest spodem przy końcu jej wysuwania, znamienne tym, że ma kilka końcowych elementów roboczych w postaci uchwytów mocowanych centralnie do czoła badanych szuflad (9), z których każdy stanowi poziomy uchwyt przegubowy (22) mocowany jednym końcem do czoła danej badanej szuflady, a drugim końcem jest osadzony we wspólnym ramieniu roboczym (21) mocowanym do końca mechanizmu realizującego ruch posuwisto-zwrotny i jednocześnie ma przynajmniej tyle samo nastawnych podpórek (14) osadzonych na pionowym ramieniu (13) osadzonym na końcu mechanizmu realizuj ącego okresowy ruch wahliwy unoszący lekko czołem w górę wszystkie badane szuflady w momencie rozpoczynania ich powrotnego wsuwania.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ramię robocze (21) ma pionowe podłużne otwory, w których poziome przegubowe uchwyty (22) są jednym końcem . ustalane śrubami na żądanej wysokości, zaś pionowe ramię (13) ma również pionowe podłużne otwory, w których ustalane są na żądanej wysokości śrubami mocujące uchwyty podpórek nastawnych (14).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że nastawne podpórki (14) są wyposażone w mechanizm regulacji nachylenia ich płaszczyzn ślizgowych względem płaszczyzn spodnich badanch szuflad (9).
PL27343888A 1988-06-29 1988-06-29 Device for testing furniture drawers PL157349B1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27343888A PL157349B1 (en) 1988-06-29 1988-06-29 Device for testing furniture drawers

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27343888A PL157349B1 (en) 1988-06-29 1988-06-29 Device for testing furniture drawers

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL273438A1 PL273438A1 (en) 1990-01-08
PL157349B1 true PL157349B1 (en) 1992-05-29

Family

ID=20043017

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27343888A PL157349B1 (en) 1988-06-29 1988-06-29 Device for testing furniture drawers

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL157349B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105115705A (zh) * 2015-07-02 2015-12-02 海宁金茂五金有限公司 一种挂脚式抽屉滑轨猛拉测试装置

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN104502134A (zh) * 2014-12-18 2015-04-08 珠海格力电器股份有限公司 自动推拉装置、消毒柜抽屉可靠性测试装置及方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN105115705A (zh) * 2015-07-02 2015-12-02 海宁金茂五金有限公司 一种挂脚式抽屉滑轨猛拉测试装置

Also Published As

Publication number Publication date
PL273438A1 (en) 1990-01-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NO883942D0 (no) Treningsapparat.
CN215067129U (zh) 一种集成电路高温老化测试装置
CN109490117A (zh) 柔性屏测试治具
PL157349B1 (en) Device for testing furniture drawers
CN215810641U (zh) 一种墙面平整度检测装置
CN212522014U (zh) 一种胸外科设备固定操作架
CN208959274U (zh) 无障碍式坐位体前屈测试仪
CN212787658U (zh) 一种鞋底疲劳测试装置
CN210227328U (zh) 一种艺术设计用的创作台
CN209343132U (zh) 一种环保型印刷用新型晒版机
CN211436260U (zh) 一种医学检验用仪器固定装置
CN219334306U (zh) 一种实验室检测用试管架
CN218767901U (zh) 一种带有自定位的plc控制器用检测装置
SU1657140A1 (ru) Механизм трансформации диван-кровати
JP4106161B2 (ja) シャルピー衝撃試験方法とその試験機
CN218601075U (zh) 一种电子元器件硬度检测装置
CN217637613U (zh) 一种猪活体笼称
CN220587902U (zh) 一种轻量化柔性板电动床
CN220231972U (zh) 一种激光测距仪用校准机构
CN219484953U (zh) 一种用于工件定位的立式加工中心结构
CN216309201U (zh) 一种电子秤校准用自动加载装置
CN220695799U (zh) 一种仰卧起坐测试装置
CN217981275U (zh) 一种大米品质光洁度的检测设备
CN207751766U (zh) 一种用于蛋白质快速染色、转印的仪器
CN214666574U (zh) 一种曲轴平面平行度检测装置