PL156670B1 - Szczeki uchwytu, zwlaszcza do kotwienia ciegna sprezajacego i sposób wytwarzania szczekuchwytu, zwlaszcza do kotwienia ciegna sprezajacego PL - Google Patents

Szczeki uchwytu, zwlaszcza do kotwienia ciegna sprezajacego i sposób wytwarzania szczekuchwytu, zwlaszcza do kotwienia ciegna sprezajacego PL

Info

Publication number
PL156670B1
PL156670B1 PL28791385A PL28791385A PL156670B1 PL 156670 B1 PL156670 B1 PL 156670B1 PL 28791385 A PL28791385 A PL 28791385A PL 28791385 A PL28791385 A PL 28791385A PL 156670 B1 PL156670 B1 PL 156670B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
jaws
anchoring
shape
conical
blanks
Prior art date
Application number
PL28791385A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL28791385A priority Critical patent/PL156670B1/pl
Publication of PL156670B1 publication Critical patent/PL156670B1/pl

Links

Landscapes

  • Forging (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku są szczęki uchwytu, zwłaszcza do kotwienia cięgna sprężającego, przeznaczone do kotwienia lin i prętów szczególnie w konstrukcjach z betonu sprężanego, oraz sposób wytwarzania szczęk uchwytu, zwłaszcza do kotwienia cięgna sprężającego.
Znane dotychczas szozęki uohwyyu, przeznaczone do kotwienia lin i prętów, mają kształt zbliżony do połowy lub jednej trzeciej stożka ściętego o tworzącej nachylonej pod kątem-C do jego osi, w którym wykonano przelotowy otwór. Otwór weronn^E^ szozęk uchwytu wyposażony jest w poprzeczne ząbki, zwykle o zarysie gwintu mtrycznego. Zewnętrzne powierzchnie stożkowe szczęk wspóópracują ze stożkowym gniazdem tulei uchwytu o tym samym kącieoC pochylenia tworzącej. Szczęki te mają istotną wadę ukształtowania zewnętrznej powierzchni stożkowee. Zarys zewnętrzny przekroju poprzecznego stożka ściętego, tworzonego przez komplet szczęk stykających się powierzchniami bocznymi, ma zmienną krzywiznę - najmniejszą w miejscu stykania się powierzchni bocznych szczęk. Spowodowane to jest ubytkiem miteriału w płaszczyznach podziału stożka przy jego rozcinaniu na półfabrykaty szczęk. Szczęki o tej konstrukcji zatrzymują się w tulei w położeniu, w którym ich powierzchnie stożkowe mają kontakt z otworem tulei tylko na krawędziach bocznych. W położeniu tym, w każdym przekroju prostopadłym do osi uchwytu, krzywizny otworu tulei są większe od krzywizn szczęk, a szczęki zamiast na ściskanie pracują na przestrzenne zginanie. Wyeeimięowaęit pękania w tak pracującyoh szczękach, wobec aktualnie wyrmganyoh minimalnych ich grubośoi, nie jest możżiwe, zarówno w przypadku uchwytów z tulejami miękkimi jak i utwardzonymi. Ponadto w szczękach, których wθwnętrznt powierzchnie dżżiθkowe zaopatrzone są w ząbki o zarysie gwintu mt;ΓyżBętgż, obserwuje się często poślizgi oięgna i towarzyszące temu ścinanie ząbków.
156 670
Znane są także z polskiego opisu patentowego nr 85772 szozęki uchwytu kotwiącego zbrojenie sprężające, których powierzchnie dooisikowe utworzone są przez szereg następujących po sobie i stykających się ze sobą wyżłobień. Szczęki te nie znalazły jednak szerszego zastosowania. Ich wykonanie jest kłopotliwe ze względów technologicznych.
Znane szczęki uchwytu, przeznaczone do kotwienia lin i pręti, wytwarzane są w następujący sposób: po w^Ł^or^^n:iu stożka zewnętrznego i gwintowanego otworu wewwętrznego półfabrykatu szczęk, znajdującego się w stanie nieutwardzonym, rozcina się go na poszczególne szczęki i podda je obróbce cieplnej utwardzającej. W tak wykonanych szczękach zewnętrzne powierzchnie stożkowe szczęk, znajdujących się w komplecie w położeniu, w którym poszczególne szczęki stykają się ze sobą powierzchniami bocznymi, nie tworzą pobocznicy ściętego stożka kołowego.
Inny znany sposób wytwarzania szczęk polega na gwintowaniu w specjanym uchwycie półfabrykatów szczęk, uzyskanych z rozcięcia otoczki z wytoczoną na gotowo zewnętrzną powierzchnią stożkową. sposób ten umożliwia uzyskanie szczęk o dużych krzywiznach powierzchni stożkowych, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej ich grubości. Wobec niemożności precyzyjnego ustawienia półfabrykatów szczęk w uchwycie, szczęki te cechuje mła dokładność wykonania gwintu. Duża część produkcji jest brakowana b powodu miej skuteczności kotwienia.
Celem wynnlazku jest wyeliminowanie wymienionych wad.
Szczęki uchwytu, zwłaszcza do kotwienia cięgna sprężającego, zaopatrzone w stożkowe powierzchnie zewnętrzne współpracujące z wθwiętrzną powierzchnią stożkową gniazda uchwytu, których wewiętrzęe powierzchnie dociskowe wyposażone są w poprzeczne ząbki, charakteryzują się tym, że zewnętrzne powierzchnie stożkowe szczęk znajdujących się w kompocie w położeniu, w którym poszczególne szczęki stykają się ze sobą powierzchniami bocznymi, rają kształt pobocznicy ści tego stożka kołowego. Taki kształt stożkoiyoh lżwiθrzchni zewnętrznych poprawia znacznie warunki współpracy szczęk ze stożkwwym gniazdem tulei uchwytu.
Inne rozwiązanie szczęk uchwytu, zwłaszcza do kotwienia oięgna sprężającego, charakteryzuje się tym, że zewnętrzne powierzchnie stożkowe szczęk znajdujących się w komplecie w położeniu, w którym poszczególne szczęki stykają się ze sobą powierzchniami bocznymi, mają kształt pobocznicy ściętego stożka kołowego, zaś ząbki wewiętranych powierzchni dociskowych szczęk mją kształt nacięć śrubowych w postaoi specjał nego gwintu niesymetrycznego, którego kąt pochylenia rżbooaego boku zarysu jest manejszy od kąta pochylenia boku niepracującego zarysu, przy czym kąt całkowity zarysu gwintu jest większy od 40°. Szczęki o takim kształcie stożkowych powierzchni zewnętrznych odznaczają się lepszymi warunkami współpracy, a ponadto zastosowanie ząbków wθwiętΓanych powierzchni dociskowych o kształ cie według wynalazku pozwala na zwiększenie siły tarcia pomiędzy kotwionym cięgnem a wewnętrzną powierzchnią szczęk. Umpżliiia to produkowanie lżejszych uchwytów kotwiących o większej skuteczności kotwienia.
Sposób wytwwrzania szczęk uchwytu, zwłaszcza do kotwienia cięgna sprężającego, w którym półfabrykaty szczęk uzyskuje się przez rozcięcie otoczki z nagwintowanym otworem przelotowym, polega na tym, że uzyskane półfabrykaty szczęk łączy się w koium^t, korzystnie za pomocą tulei chwytowych ustalających położenie faz czołowych półfabrykatów szczęk, a następnie obrabia na gotowo ich zewnętrzną powierzchnię stożkową na kształt pobocznicy ściętego stożka kołowego, po czym tak obrobione szozęki poddaje się obróbce cieplnej utwardzającej. W tak wykonaęyżh szczękach zewnętrzne powierzchnie stożkowe szczęk znajdujących się w komplecie w położeniu, w którym poszczególne szczęki stykają się ze sobą powierzchniami bocznymi, mają kształt pobocznicy regularnego stożka kołowego.
Rozwiązanie według wynalazku objaśnione jest na podstawie przykładu wykonania przedstawionego na rysunku, na któaym fig, 1 przedstawia przekrój poprzeczny kompotu szczęk trójdzielnych w stanie zetknięcia ich powierzchni bocznych, z zaznaczeniem za pomocą linii przerywanej kształtu zewnetranej powierzchni stożkowej kompotu szczęk ze stanu techniki, fig. 2 przedstawia wycinek przekroju osiowego szczęk w powiększeniu, przedstawiający geomeerię ząbków wβwiętΓaęcch powierzchni dooiakowych szczęk, a fig. J-komp^t szczęk w czasie obróbki powierzchni aeϋęt:raęθj zamocowany w przyrządzie obróbkowym, w przekroju osiowym.
156 670
Przedstawiony na fig. 1 komplet szczęk trójdzielnych 5, zetkniętyoh ze sobą powierzchniami. bocznymi., ma na przekroju poprzecznym zarys zewnętrzny w postaci regularnego okręgu o promieniu r.j. Nie pokrywa się on z zarysem zewnętrznym przekroju poprzecznego dotychczas stosowanych szozęk, wyznaczonym przez łuki o promieniu r, posiadająoym, tak Jak to zaznaozono linią przerywaną, mniejszą krzywiznę w miejsou zetknięcia poszczególnych szczęk. Wewnętrzne powierzchnie dociskowe szczęk 5 mogą mieć ksBtałt specjalnego gwintu niesymetrycznego, którego geomeria przedstawiona jest na fig. 2. Roboczy bok 2 gwintu rea kąt pochylenia fi wynoszący 28°. Bok niepracujący 3 ma kąt pochylenia wynoszący 67°. Kąt pochylenia fi jest mnnejszy od kąta pochylenia g <= Suma kątów fi i g , stanowiąca całkowity kąt zarysu gwintu oć jest większa od 40°. Strzałka na fig. 2 wskazuje kierunek obciążenia cięgna 4 zaciśniętego w szczękach 5.
Sposób wytwarzania szczęk uchwytu przedstawionego na fig. 1 polega na tym, że rozcina się otoczkę półfabrykatu szczęk z nagwintowanym otworem wewnętrznym na poszczególne szczęki. Następnie łączy się je w kompot przez zamocowanie w uchwycie składa jącym się z trzpienia 7 i dwóch tarcz 8, 9, ustalających swymi stożkami centrującymi położenie szczęk w komplecie, a następnie obrabia na gotowo ich zewneęrzną powierzchnię stożkową 6. Tak wykonane szczęki poddaje się obróbce cieplnej utwardzającej. Do wykonania szczęk o rnksymmlnej grubości s, mierzonej w najszerszy miejscu szczęk, takiej samej jak w dotychczas stosowanych szczękach, należy użyć pręta o średnicy 2r = c + 2s, gdzie c jest nominalną średnicą cięgna, zaś r jest promieniem zewnętrznego zarysn dotychczas stosowanych szczęk w ich najszerszym m.ejscu. Po wykonaniu nowej geoimtrii powierzchni stożkowych uzyskują się szcEęki, w których kimali» krzywizna wynosi 1/r., przy czym r. jest mniejsze od r.
Stwierdzono, że odpowiednie zwiększenie krzywizny bez zmiany grubości szczęk, eliminuje ich pękanie, nawet w przypadku stosowania utwardzonych gniazd tulei uchwytu. Moóliwe do uzyskania krzywizny stożka zewnętrznego szczęk zależą od grubości fieza tarczowego zastosowanego do cięcia otooBki na półfabrykaty szczęk.

Claims (3)

  1. Zastrzeże nia patentowe
    1. Szczęki uchwytu, zwłaszcza do kotwienia cięgna sprężającego, zaopatrzone w stożkowe powierzchnie zewnętrzne współpracujące z wewwęęrzną powierzchnią stożkową gniazda uchwytu, których wewnętrzne powierzchnie dociskowe wyposażone są w poprzeczne ząbki, znamienne tym, że zewnętrzne powierzchnie stożkowe /6/ szczęk /5/ znajdujących się w kommlecie w położeniu, w którym poszczególne szczęki /5/ stykają się ze sobą powierzchniami bocznymi, mają kształt pobocznicy ściętego stożka kołowego.
  2. 2. Szczęki uchwytu, zwłaszcza do kotwienia cięgna sprężającego, zaopatrzone w stożkowe powierzchnie zew^^trzne współpracujące z wewnętrzną powierzchnią stożkową gniazda uchwytu, których wθwnętΓzne powierzchnie dociskowe wyposażone są w poprzeczne ząbki, znamię n n y tym, że zewn^^rzne powierzchnie stożkowe /6/ szczęk /5/ znajdujących się w komlecie w położeniu, w którym poszczególne szozęki /5/ stykają się ze sobą powierzchniami bocznymi, mją kształt pobocznicy ściętego stożka kołowego, zaś ząbki wewnęęrznych powierzchni dociskowych szczęk /5/ mają kształt nacięć śrubowych w postaci specjalnego gwintu niesymetrycznego, którego kąt pochylenia /β / roboczego boku /2/ zarysu jest mnnejszy od kąta pochylenia /^/ boku niepracującego /3/ zarysu, przy czym kąt całkowity / oó / zarysu gwintu jest większy od 40°.
  3. 3. Sposób wytwarzania szczęk uchwytu, zwłaszcza do kotwienia cięgna sprężającego, w którym półfabrykaty szczęk uzyskuje się przez rozcięcie otoczki z nagwintowanym otworem przelotowjm, znamienny tym, że półfabrykaty szczęk łączy się w kom^it, korzystnie za pomocą tulei chwytowyoh /8, 9/ ustalających położenie faz czołowych półfabrykatów szozęk /5/, a następnie obrabia na gotowo ich zewt^ę^ę^zną powierzchnię stożkową /6/ na kształt pobocznicy ściętego stożka kołowego, po czym tak obrobione szozęki poddaje się obróbce cieplnej utwardzającej.
    * * *
PL28791385A 1985-11-29 1985-11-29 Szczeki uchwytu, zwlaszcza do kotwienia ciegna sprezajacego i sposób wytwarzania szczekuchwytu, zwlaszcza do kotwienia ciegna sprezajacego PL PL156670B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28791385A PL156670B1 (pl) 1985-11-29 1985-11-29 Szczeki uchwytu, zwlaszcza do kotwienia ciegna sprezajacego i sposób wytwarzania szczekuchwytu, zwlaszcza do kotwienia ciegna sprezajacego PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28791385A PL156670B1 (pl) 1985-11-29 1985-11-29 Szczeki uchwytu, zwlaszcza do kotwienia ciegna sprezajacego i sposób wytwarzania szczekuchwytu, zwlaszcza do kotwienia ciegna sprezajacego PL

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL156670B1 true PL156670B1 (pl) 1992-04-30

Family

ID=20052966

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28791385A PL156670B1 (pl) 1985-11-29 1985-11-29 Szczeki uchwytu, zwlaszcza do kotwienia ciegna sprezajacego i sposób wytwarzania szczekuchwytu, zwlaszcza do kotwienia ciegna sprezajacego PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL156670B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE10030168B4 (de) Sägeblatt
JP4975207B2 (ja) エンドミルカッター
EP1011905B1 (de) Schneideinsatz zum schneiden von profilen
EP3753661A1 (en) Band saw blade for cutting structural workpieces
RU191476U1 (ru) Спиральное сверло
WO2007016890A1 (de) Schneideinsatz
EP2724817A1 (de) Spannbacke oder Spannelement
DK2570216T3 (en) Saw blade with power teeth and surface teeth
US4389870A (en) Forming engagement grooves in a tool shank
US5901630A (en) Band saw blade or hacksaw with double formation of cutting elements
AU759764B2 (en) Single-piece part for making a cable anchoring jaw, and method for making such a jaw
PL156670B1 (pl) Szczeki uchwytu, zwlaszcza do kotwienia ciegna sprezajacego i sposób wytwarzania szczekuchwytu, zwlaszcza do kotwienia ciegna sprezajacego PL
RU2231425C2 (ru) Протяжка для механической обработки с высокой точностью внутренних канавок
US6508475B1 (en) Holding apparatus with improved retention ability and method of holding a tool
CN108367370B (zh) 实现了主体部件长寿命化的带锯刀的制造方法及带锯刀
US6883808B2 (en) Drill-chuck jaw with hard-metal inserts
EP2202020A1 (en) Universal tool and inserts for milling splines and a method for milling splines
EP3756800B1 (de) Klemmhalter
US3857311A (en) Method and apparatus for manufacturing wire sections with relieved ends
ES2557113T3 (es) Uso de una placa intercambiable para el biselado y combinación de un cabezal portafresas cónico o cilíndrico y una placa intercambiable para el biselado
US5676008A (en) Apparatus and method of forming needle blanks from wire stock
JP2002137118A (ja) 超硬ブローチ
ES2212209T3 (es) Pieza insertada de herramienta resistente al desgaste.
DE2341183A1 (de) Schnittwerkzeug
WO1984002671A1 (en) Cutting device for threading