PL155901B1 - Urządzenie wielowrzecionowe do spawania w próżni wiązką elektronową - Google Patents

Urządzenie wielowrzecionowe do spawania w próżni wiązką elektronową

Info

Publication number
PL155901B1
PL155901B1 PL26999388A PL26999388A PL155901B1 PL 155901 B1 PL155901 B1 PL 155901B1 PL 26999388 A PL26999388 A PL 26999388A PL 26999388 A PL26999388 A PL 26999388A PL 155901 B1 PL155901 B1 PL 155901B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
spindles
indexing
spindle
drive
working
Prior art date
Application number
PL26999388A
Other languages
English (en)
Other versions
PL269993A1 (en
Inventor
Bogdan Kulik
Aleksander Kulabko
Original Assignee
Politechnika Szczecinska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Szczecinska filed Critical Politechnika Szczecinska
Priority to PL26999388A priority Critical patent/PL155901B1/pl
Publication of PL269993A1 publication Critical patent/PL269993A1/xx
Publication of PL155901B1 publication Critical patent/PL155901B1/pl

Links

Landscapes

  • Welding Or Cutting Using Electron Beams (AREA)

Abstract

1. Urządzenie wielowrzecionowe do spawania w próżni wiązką elektronową z mechanizmem podziałowym oraz napędem obrotowym wrzecion roboczych składające się z zespołu mechanizmu podziałowego, stołu podziałowego, wrzecion i mechanizmu blokująconapędowego wrzeciona, Eiaralenne tym, że pilot (13) będący elementem mechanizmu blokująco-napędowego ukształtowany w swej górnej części w postaci stożka jest umieszczony w łożysku umożliwiającym ruch obrotowy i wzdłużny współosiowo z jednym z wrzecion znajdującym się w pozycji roboczej, przy czym wszystkie wrzeciona (3) posiadają w dolnej swej części gniazda stożkowe i są zamocowane na stole podziałowym (2), który z kolei ułożyskowany jest na pionowym wałku (5), posiadającym tarczę (9) wstępnego ustalenia stołu podziałowego z zatrzaskiem (19) i sprzęgło (6) z dźwignią obrotową (7) napędzaną siłownikiem (8)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie wielowrzecionowe do spawania w próżni wiązką elektronową spoiną ciągłą lub przerywaną po kole przedmiotów takich jak: wałki, wieńce kół zębatych, membrany, tarcze sprzęgieł, itp.
Znane są urządzenia wielowrzecionowe do spawania w próżni w szczególności kół zębatych wchodzące w skład spawarki WS/0/50 i urządzenie wielowrzecionowe wchodzące w skład spawarki WS 0,5/25.
Urządzenie wielowrzecionowe zastosowane w spawarce WS/0/50 jest urządzeniem trójwrzecionowym, które jest usytuowane poza komorą próżniową. Do komory wprowadzone jest od dołu każdorazowo jedno wrzeciono z przedmiotem przeznaczonym do spawania. Wrzeciona o osiach pionowych ułożyskowane są obrotowo w tulejach wysuwnych rozmieszczonych co 120° na obwodzie stołu obrotowego o pionowej osi obrotu. Stół posiada prowadnicę okrągłą ślizgową oraz mechanizm ustalający położenie poszczególnych wrzecion pod komorą roboczą. Dolna prowadnica związana jest z korpusem wspornika, do którego zamocowany jest napęd ruchu podziałowego oraz napęd wrzecion. Tuleja wysuwna wrzeciona w górnej swojej części posiada płytkę, która w momencie wysuwu wrzeciona do góry zamyka komorę roboczą od dołu. Wysuw wrzeciona odbywa się za pomocą siłownika pneumatycznego z tłumikiem hydraulicznym. Na dolnym końcu każdego z wrzecion osadzone jest koło zębate, które przy podnoszeniu wrzeciona do góry zazębia się z kołem zębatym osadzonym przesuwnie ze skrętem na wałku wyjściowym mechanizmu napędowego wrzeciona. Wadą tego urządzenia jest fakt wprowadzenia do komory roboczej tylko jednego przedmiotu przeznaczonego do spawania co wydłuża proces technologiczny o czas każdorazowego odpompowywania komory. Następną wadą jest skomplikowana i bardzo pracochłonna budowa urządzenia wymagająca wykonania wielu skomplikowanych mechanicznie podzespołów między innymi odrębnego mechanizmu podziałowgo, bardzo dokładnego wykonania pilota pozycjonującego przedmiot spawany w położeniu roboczym, oraz skomplikowanego mechanizmu wysuwu wrzecion.
Urządzenie wielowrzecionowe zastosowane w spawarce WSO 0,5/25 jest urządzeniem czterowrzecionowym, w którym wszystkie cztery wrzeciona umieszczone są w komorze roboczej. W urządzeniu tym napęd wrzecion przedmiotowych jest również oddzielony od napędu podziałowego i przekazywany za pomocą silnika na zespół przekładni ślimakowej, której ślimacznica wraz ze
155 901 sprzęgniętym nierozłącznie i współosiowo z nią kołem zębatym są osadzone koncentrycznie do osi stołu obrotowego. Dalej napęd jest przenoszony na koła zębate osadzone na wrzecionach przedmiotowych pionowo ułożyskowanych w stole podziałowym, przy czym koło zębate zespołu przekładni ślimakowej i koła zębate, które osadzone są na wrzecionach przedmiotowych tworzą przekładnię obiegową. Ruch podziałowy urządzenia realizowany jest przez zespół mechanizmu podziałowego, który wyposażonyjest w zespół ustalający dokładnie położenie stołu podziałowego i jednocześnie blokujący go w położeniu roboczym za pośrednictwem pilota. Istotną wadą tego rozwiązania jest skomplikowana budowa mechanizmu podziałowego, który stanowi konstrukcję bardzo pracochłonną i drogą w wykonaniu, posiadającą wewnątrz skrzyni mechanizmu trudno dostępne czujniki służące do sterowania ruchem podziałowym i pilotem blokującym położenie wrzecion przedmiotowych. Drugą istotną wadą jest pozycjonowanie pośrednie położenia wrzecion roboczych za pomocą mechanizmu blokującego-pilota umieszczonego w mechanizmie podziałowym, a nie bezpośrednio w przyrządzie, jak również sztywne nie dające się regulować usytuowanie wrzecion przedmiotowych i wymagające dokładnej pracochłonnej, a co za tym idzie kosztownej obróbki.
Według wynalazku urządzenie wielowrzecionowe do spawania w próżni wiązką elektronową składa się z zespołu mechanizmu podziałowego, stołu podziałowego, wrzecion i mechanizmu blokująco-napędowego wrzeciona. Wrzeciona umieszczone są w komorze roboczej, a mechanizm podziałowy i napędu wrzecion poza komorą.
Pilot jako element mechanizmu napędzająco-blokującego ukształtowany w swej górnej części w postaci stożka jest umieszczony w łożysku umożliwiającym ruch obrotowy i wzdłużny współosiowo z jednym z wrzecion znajdującym się w pozycji roboczej. Wszystkie wrzeciona posiadają w dolnej swej części gniazda stożkowe i są zamocowane na stole podziałowym. Stół ułożyskowany jest na pionowym wałku posiadającym tarczę wstępnego ustalenia stołu podziałowego i sprzęgło z dźwignią obrotową napędzaną siłownikiem. Wrzeciona zamocowane są na stole podziałowym w ten sposób, że umożliwiają regulację współosiowego położenia ich względem pilota. Wrzeciona ponadto posiadają wymienne tuleje umożliwiające mocowanie detali o różnych wymiarach.
Pilot ustalający i blokujący położenie wrzeciona aktualnie znajdującego się w położeniu roboczym osadzony jest suwliwie na tulei sprzęgniętej współosiowo z osią silnika napędowego i za pomocą siłowników jest unoszony do góry w momencie po wykonaniu przez stół ruchu podziałowego, blokując wrzeciono w położeniu pracy i sprzęgając je jednocześnie z silnikiem nadającym mu ruch obrotowy. Ruch podziałowy stołu możliwy jest jedynie wówczas gdy napędzająco-blokujące wrzeciono robocze jest wysprzęglone. Podział stołu realizowany jest za pomocą siłownika sprzęgniętego z główną osią stołu poprzez sprzęgło elektromegnetyczne, które z kolei zostaje rozłączone w momencie ruchu powrotnego siłownika, bądź za pomocą silnika skokowego zliczającego dokładnie ilość impulsów. Czujniki współdziałające w procesie sterowania całym cyklem pracy urządzenia umieszczone są na zewnątrz komory próżniowej w miejscu łatwo dostępnym do regulacji. Zaletą wynalazku jest umieszczenie urządzenia blokującego pilota w osi obrotu wrzeciona roboczego i sprzęgnięcie jego funkcji z funkcją napędu wrzeciona. Daje to dużą gwarancję powtarzalnego dokładnego położenia przedmiotu spawanego w stosunku do wiązki elektronowej. Równocześnie podczas montażu urządzenia istnieje możliwość regulacji ustawienia wrzecion na stole podziałowym według usytuowania pilota. Dzięki tym rozwiązaniom konstrukcja jest niezawodna, a technologia wykonania prostsza i tańsza w porównaniu do urządzeń uprzednio opisywanych.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój podłużny urządzenia wiełowrzecionowego z mechanizmem podziałowym oraz mechanizmem napędowo-blokującym wrzeciono robocze, fig. 2 - widok od dołu mechanizmów podziałowego i napędowo-blokującego.
Urządzenie wielowrzecionowe w spawarce elektronowej jest mocowane próżnioszczelnie do dolnej części komory 1, do której jest przymocowany stół podziałowy 2 posiadający dwanaście pionowo ułożyskowanych wrzecion 3 wyposażonych w wymienne wkładki 4 służące do mocowania przedmiotów. Stół podziałowy 2 jest umocowany na pionowym wałku 5 ułożyskowanym obrotowo próżnioszczelnie. Na dolnym końcu pionowego wałka 5 zamocowane jest sprzęgło elektromagnetyczne 6 posiadające dźwignię obrotową 7 napędzaną siłownikiem 8.
155 901
W środkowej swej części wałek posiada tarczę 9 z dwunastoma wycięciami na obwodzie, sprzęgniętą z zatrzaskiem 10 służącym do wstępnego ustalenia położenia stołu podziałowego 1. Na średnicy rozmieszczenia wrzecion 3 umieszczony jest silnik napędowy 11, który jest sprzęgnięty sprzęgłem przesuwno-obrotowym 12 z pilotem 13, który z kolei ułożyskowany jest jednocześnie wzdłużnie i obrotowo w korpusie 14. Ruch pilota 13 w kierunku pionowym realizowany jest przez dwa siłowniki 15. Pilot 13 sprzęgając się z wrzecionem roboczym 3 ustala jego położenie i jednocześnie przekazuje mu napęd obrotowy.
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 100 egz.
Cena 3000 zł

Claims (3)

Zastrzeżenia patentowe
1. Urządzenie wielowrzecionowe do spawania w próżni wiązką elektronową z mechanizmem podziałowym oraz napędem obroto wym wrzecion roboczych składające się z zespołu mechanizmu podziałowego, stołu podziałowego, wrzecion i mechanizmu blokująco-napędowego wrzeciona, znamienne tym, że pilot (13) będący elementem mechanizmu blokująco-napędowego ukształtowany w swej górnej części w postaci stożka jest umieszczony w łożysku umożliwiającym ruch obrotowy i wzdłużny współosiowo z jednym z wrzecion znajdującym się w pozycji roboczej, przy czym wszystkie wrzeciona (3) posiadają w dolnej swej części gniazda stożkowe i są zamocowane na stole podziałowym (2), który z kolei ułożyskowany jest na pionowym wałku (5), posiadającym tarczę (9) wstępnego ustalenia stołu podziałowego z zatrzaskiem (10) i sprzęgło (6) z dźwignią obrotową (7) napędzaną siłownikiem (8).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wrzeciona (3) zamocowane są na stole podziałowym (2) w ten sposób, że umożliwiają regulację ich współosiowego położenia względem pilota (13).
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że wrzeciona (3) posiadają wymienne tuleje (4) umożliwiające mocowanie detali o różnych wymiarach.
PL26999388A 1988-01-05 1988-01-05 Urządzenie wielowrzecionowe do spawania w próżni wiązką elektronową PL155901B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL26999388A PL155901B1 (pl) 1988-01-05 1988-01-05 Urządzenie wielowrzecionowe do spawania w próżni wiązką elektronową

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL26999388A PL155901B1 (pl) 1988-01-05 1988-01-05 Urządzenie wielowrzecionowe do spawania w próżni wiązką elektronową

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL269993A1 PL269993A1 (en) 1989-07-10
PL155901B1 true PL155901B1 (pl) 1992-01-31

Family

ID=20040032

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL26999388A PL155901B1 (pl) 1988-01-05 1988-01-05 Urządzenie wielowrzecionowe do spawania w próżni wiązką elektronową

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL155901B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL269993A1 (en) 1989-07-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7320268B2 (en) Cutting, profiling, and edge-preparing apparatus
WO1999020430A1 (de) Schweisseinrichtung für zwei über eine in sich geschlossene schweissnaht miteinander zu verbindende werkstücke
EP0934787A2 (de) Vorrichtung zum lage- und massgenauen Anfasens eines Rohrendes
DE02746286T1 (de) Numerisch gesteuerte umlaufbahnbearbeitungsvorrichtung
US5910201A (en) Multiple spindle screw machine
US4638550A (en) Horizontal drilling and milling machine
US5042126A (en) Drive apparatus for multi-spindle processing machines
US4789278A (en) Planetary milling machine
PL155901B1 (pl) Urządzenie wielowrzecionowe do spawania w próżni wiązką elektronową
DE19825922C2 (de) Linsenrad-Schleifmaschine
EP0755315B1 (de) Mehrspindeldrehmaschine
US2027385A (en) Headstock for machine tools
US5072636A (en) Tool-carrying slide for lathes
DE3941783C2 (de) Maschine zum Zirkularfräsen
JPH0871803A (ja) 開先加工装置
DE102018126260B4 (de) Maschine und Verfahren zum Schleifen dünnwandiger Werkstücke
CN210475583U (zh) 一种偏心轴加工工装
US3663998A (en) Apparatus for conducting machining operations
US2691205A (en) Auxiliary device for lathes
GB979423A (en) Multiple turret lathe
US3847043A (en) Automatic thread cutting machine
US3722078A (en) Method for conducting machining and assembly operations
US4553295A (en) Mechanism for lathe-working articles
US3482356A (en) Crankshaft angular indexing apparatus for machine tools
DE932215C (de) Vorrichtung zum Bearbeiten von Hohlkoerpern