PL15190S2 - Naroznik - Google Patents

Naroznik Download PDF

Info

Publication number
PL15190S2
PL15190S2 PL14712A PL1471209A PL15190S2 PL 15190 S2 PL15190 S2 PL 15190S2 PL 14712 A PL14712 A PL 14712A PL 1471209 A PL1471209 A PL 1471209A PL 15190 S2 PL15190 S2 PL 15190S2
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
block
seat
armrest
industrial design
backrest
Prior art date
Application number
PL14712A
Other languages
English (en)
Inventor
Andrzej Dobrakowski
Original Assignee
Przedsiebiorstwo Wielobranzowe "Meble Dobrakowski" Andrzej Dobrakowski
Filing date
Publication date
Application filed by Przedsiebiorstwo Wielobranzowe "Meble Dobrakowski" Andrzej Dobrakowski filed Critical Przedsiebiorstwo Wielobranzowe "Meble Dobrakowski" Andrzej Dobrakowski
Publication of PL15190S2 publication Critical patent/PL15190S2/pl

Links

Description

Naroznik 1 Przedmiotem wzoru przemyslowego jest naroznik.
Istota wzoru przemyslowego przejawia sie w jego budowie opartej na dwóch polaczonych brylach, na jego ksztalcie, przeszyciach dwuiglowych znajdujacych sie na oparciu i siedzisku oraz zastosowanych elementach drewnianych, w tym bocznej pólki wnekowej ewentualnie pólek nakladkowych. Wzór przemyslowy ma dwa przeznaczenia, w postaci zlozonej sluzy do siedzenia, a w postaci rozlozonej moze pelnic funkcje lózka.
Przedmiot wzoru przemyslowego jest uwidoczniony we wszystkich szesciu swoich odmianach na zalaczonej fotografii (Fig. 1).
Naroznik wedlug wzoru przemyslowego ma postac dwóch polaczonych ze soba bryl. Kazda z bryl sklada sie z siedziska, oparcia i elementu bocznego pelniacego funkcje podlokietnika.
Bryla pierwsza sklada sie z podluznego siedziska i oparcia polaczonego z nim równolegle w stosunku do jego czesci dluzszej i przebiegajacego przez cala dlugosc siedziska. Bryla z jednej strony zakonczona jest elementem bocznym o dlugosci równej szerokosci siedziska i wysokosci ponad wysokosc siedziska pelniacym funkcje podlokietnika. Druga strona polaczona jest z bryla druga na calej szerokosci siedziska bryly pierwszej i na calej wysokosci oparcia. W dolnej czesci bryly pierwszej, wzdluz calej jej dlugosci umieszczony jest element wykonczeniowy w postaci dekoracyjnej listwy drewnianej. Pod listwa w polowie dlugosci znajduje sie pólokragle wyciecie pelniace funkcje uchwytu umozliwiajacego wysuniecie elementu wewnetrznego siedziska. Siedzisko bryly pierwszej zawiera element wysuwany na kólkach, zbudowany na metalowym stelazu. Po wysunieciu czesc góma elementu moze byc podniesiona do wysokosci siedziska za pomoca skórzanego uchwytu. W ten sposób zwieksza sie powierzchnia uzytkowa siedziska. Przy takim rozlozeniu obie bryly zostaja polaczone na calej dlugosci siedziska bryly drugiej i naroznik pelni funkcje lózka (Fig- 2).
Bryla druga sklada sie z podluznego siedziska i oparcia polaczonego z nim równolegle w stosunku do jego czesci krótszej i przebiegajacego przez cala szerokosc siedziska. Bryla druga z jednej strony polaczona jest z bryla pierwsza przez cala wysokosc oparcia i przez cala szerokosc siedziska bryly pierwszej. Z drugiej strony zakonczona jest elementem bocznym o dlugosci równej szerokosci siedziska bryly pierwszej i wysokosci ponad wysokosc siedziska pelniacym funkcje podlokietnika. W zaleznosci od odmiany, bryla druga znajduje sie albo od strony prawej bryly pierwszej, albo od strony lewej. Siedzisko bryly2 drugiej przez cala. dlugosc podlokietnika jest wezsze, a na dlugosci ponad dlugosc podlokietnika az do krawedzi najbardziej wysunietej do przodu jest szersze o szerokosc podlokietnika. W ten sposób bryla pierwsza i druga wraz z podlokietnikiem przy bryle drugiej tworza jedna figure w ksztalcie litery „L”.
Górna czesc siedziska jest ruchoma, po podniesieniu udostepnia wewnetrzna komore - schowek na posciel (Fig. 3).
Siedziska i oparcia bryly pierwszej i drugiej zawieraja ozdobienia w postaci widocznych dwuiglowych przeszyc obicia. Siedzisko bryly pierwszej zawiera dwa przeszycia, dzielace je na trzy równe czesci w pionie. Oparcie bryly pierwszej zawiera dwa przeszycia w pionie znajdujace sie w tej samej odleglosci wzgledem siebie jak i wzgledem obu krawedzi bocznych oparcia oraz jedno w poziomie znajdujace sie blizej krawedzi górnej oparcia. Siedzisko bryly drugiej ma jedno przeszycie w poziomie, równolegle do krawedzi zewnetrznej bryly pierwszej.
Oparcie bryly drugiej posiada jedno przeszycie poziome na wysokosci przeszycia poziomego oparcia bryly pierwszej.
Oba elementy boczne pelniace funkcje podlokietników sa jednakowych rozmiarów i ksztaltu. Podlokietnik przylegajacy do bryly pierwszej zawiera element drewniany w postaci prostokatnej wneki z drewniana pólka dzielaca wneke (Fig. 6). Podlokietnik przylegajacy do bryly drugiej nie zawiera tego elementu drewnianego (Fig. 5).
Calosc przedmiotu wzoru przemyslowego postawiona jest na plastikowych slizgach, z czego dwa tylne znajdujace sie pod bryla druga sa widoczne (Fig. 4).
Ponadto, przy dolnych krawedziach wzoru przemyslowego umieszczone sa cztery podstawki z drewna. Podstawki te znajduja sie: dwie pod podlokietnikiem przylegajacym do bryly pierwszej - na obu jego koncach, dwie pod siedziskiem bryly drugiej — na obu koncach krawedzi przedniej. Podstawki maja ksztalt litery „L” o równej dlugosci boków.
Przedmiot wzoru przemyslowego moze posiadac lub nie posiadac - w zaleznosci od odmiany jedna lub dwie pólke drewniana w postaci nakladki nasunietej na podlokietnik. Nakladka nie jest montowana na stale, istnieje mozliwosc kazdorazowego jej zdejmowania lub nakladania na dowolny podlokietnik.
Odmiany wzoru przemyslowego zostaly pokazane w widoku z przodu, poszczególne figury przedstawiaja: - Fig. 7 — odmiana numer 1 wedlug wzoru przemyslowego.
- Fig. 8 — odmiana numer 2 wedlug wzoru przemyslowego.
- Fig. 9 — odmiana numer 3 wedlug wzoru przemyslowego.
- Fig. 10 - odmiana numer 4 wedlug wzoru przemyslowego.
- Fig. 11 — odmiana numer 5 wedlug wzoru przemyslowego.
- Fig. 12 — odmiana numer 6 wedlug wzoru przemyslowego.
Fig. 7 pokazuje odmiane 1 wedlug wzoru przemyslowego z bryla druga znajdujaca sie po prawej stronie bryly pierwszej. Jest to odmiana z jedna pólka w formie nakladki na podlokietnik.3 Fig. 8 pokazuje odmiane 2 wedlug wzoru przemyslowego z bryla druga znajdujaca sie po prawej stronie bryly pierwszej. Jest to odmiana z dwiema pólkami w formie nakladek na podlokietnikach.
Fig. 9 pokazuje odmiane 3 wedlug wzoru przemyslowego z bryla druga znajdujaca sie po prawej stronie bryly pierwszej. Jest to odmiana bez pólek w formie nakladek.
Fig. 10 pokazuje odmiane 4 wedlug wzoru przemyslowego z bryla druga znajdujaca sie po lewej stronie bryly pierwszej. Jest to odmiana z jedna pólka w formie nakladki na podlokietniku.
Fig. 11 pokazuje odmiane 5 wedlug wzoru przemyslowego z bryla druga znajdujaca sie po lewej stronie bryly pierwszej. Jest to odmiana z dwiema pólkami w formie nakladek na podlokietnikach.
Fig. 12 pokazuje odmiane 6 wedlug wzoru przemyslowego z bryla druga znajdujaca sie po lewej stronie bryly pierwszej. Jest to odmiana bez pólek w formie nakladek.
CECHY ISTOTNE WZORU PRZEMYSLOWEGO Cecha istotna wzoru jest to, ze posiada on dwie bryly ze soba polaczone w ten sposób, ze razem tworza mebel do siedzenia o naroznym ksztalcie.
Cecha istotna wzoru jest to, iz bryla pierwsza zawiera element wysuwany z metalowym stelazem, który po rozlozeniu zmienia funkcje wzoru z naroznika na lózko. Element ten wysuwany jest na malych kólkach za pomoca uchwytu w ksztalcie pólokraglego wyciecia znajdujacego sie pod ozdobna listwa. Po wysunieciu czesc górna elementu moze byc podniesiona do wysokosci siedziska za pomoca skórzanego uchwytu.
Cecha istotna wzoru jest to, ze bryla druga zawiera wewnetrzna komore, a jej ruchoma czesc w postaci siedziska umozliwia dostep do komory i wykorzystanie jej z przeznaczeniem na przechowywanie poscieli. Ponadto, siedzisko bryly drugiej ma na dlugosci podlokietnika jest wezsze, a w dalszej czesci, az do krawedzi najbardziej wysunietej do przodu jest szersze o szerokosc podlokietnika, przez co obie bryly wraz z podlokietnikiem przy bryle drugiej tworza figure o ksztalcie zblizonym do litery „L”.
Cecha istotna wzoru jest to, ze jego zewnetrzna postac poza obiciem zawiera równiez elementy drewniane ozdobne w postaci listwy wykonczeniowej przy dolnej krawedzi przedniej bryly pierwszej oraz czterech podstawek pod obiema brylami. Podstawy znajduja sie: dwie pod podlokietnikiem przylegajacym do bryly pierwszej - na obu jego koncach, dwie pod siedziskiem bryly drugiej - na obu koncach krawedzi przedniej.
Cecha istotna wzoru jest to, ze na zewnetrznej scianie podlokietnika bryly pierwszej znajduje sie drewniana wneka z pólka dzielaca wneke.Cecha istotna wzoru jest to, ze w zaleznosci od odmiany bryla druga znajduje sie badz po lewej, badz po prawej stronie bryly pierwszej. Ponadto, wzór moze zawierac (lub nie zawierac) jedna lub dwie pólki w formie drewnianych nakladek, które sa umieszczane nie na stale na podlokietniki. Z tego tez wzgledu wystepuje szesc odmian wzoru przemyslowego.
Odmiana 1 z bryla druga znajdujaca sie po prawej stronie bryly pierwszej.
Jest to odmiana z jedna pólka w formie nakladki na podlokietnik (Fig. 7).
Odmiana 2 z bryla druga znajdujaca sie po prawej stronie bryly pierwszej.
Jest to odmiana z dwiema pólkami w formie nakladek na podlokietnikach (Fig.8).
Odmiana 3 z bryla druga znajdujaca sie po prawej stronie bryly pierwszej.
Jest to odmiana bez pólek w formie nakladek (Fig. 9).
Odmiana 4 z bryla druga znajdujaca sie po lewej stronie bryly pierwszej.
Jest to odmiana z jedna pólka w formie nakladki na podlokietniku (Fig. 10).
Odmiana 5 z bryla druga znajdujaca sie po lewej stronie bryly pierwszej.
Test to odmiana z dwiema pólkami w formie nakladek na podlokietnikach (Fig.ll).
Odmiana 6 z bryla druga znajdujaca sie po lewej stronie bryly pierwszej. Jest to odmiana bez pólek w formie nakladek (Fig. 12).
Cecha istotna wzoru jest to, ze siedziska i oparcia obu bryl zawieraja ozdobienia w postaci widocznych dwuiglowych przeszyc obicia. Siedzisko bryly pierwszej zawiera dwa przeszycia, dzielace je na trzy równe czesci w pionie.
Oparcie bryly pierwszej zawiera dwa przeszycia w pionie znajdujace sie w tej samej odleglosci wzgledem siebie jak i wzgledem obu krawedzi bocznych oparcia oraz jedno w poziomie znajdujace sie blizej krawedzi górnej oparcia. Siedzisko bryly drugiej ma jedno przeszycie w poziomie, równolegle do krawedzi zewnetrznej bryly pierwszej. Oparcie bryly drugiej posiada jedno przeszycie poziome na wysokosci przeszycia poziomego oparcia bryly pierwszej.Fig. 1F i g . 2F ig.3F i g .4
PL14712A 2009-05-25 Naroznik PL15190S2 (pl)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL15190S2 true PL15190S2 (pl) 2010-05-31

Family

ID=

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL15190S2 (pl) Naroznik
PL25869S2 (pl) Kanapa narozna
CN203762699U (zh) 用于沙发床的框体结构
PL23737S2 (pl) Kanapa narozna
CN109363394A (zh) 一种翻转式组合家具
PL21945S2 (pl) Komplet mebli
PL26004S2 (pl) Kanapa narozna
PL215976B1 (pl) Sofa narożna
PL19022S2 (pl) Kanapa stylizowana
PL19977S2 (pl) Zestaw mebli wypoczynkowych
PL14614S2 (pl) Wersalka z materialu tekstylnego
PL20871S2 (pl) Stylowy komplet mebli
PL15270S2 (pl) Kanapa rozkladana
PL9955S2 (pl) Zestaw wypoczynkowy
PL12952S2 (pl) Kanapa rozkladana
PL18241S2 (pl) Zestaw mebli tapicerowanych
PL19024S2 (pl) Kanapa stylizowana
PL18588S2 (pl) Zestaw meblowych segmentów tapicerowanych
PL19652S2 (pl) Zestaw meblowy
PL13426S2 (pl) Stylowy komplet mebli wypoczynkowych
PL12456S2 (pl) Komplet mebli wypoczynkowych
PL12693S2 (pl) Kanapa rozkladana
PL16799S2 (pl) Kanapa
PL12694S2 (pl) Tapczan
PL13806S2 (pl) Meble wypoczynkowe