PL150269B1 - Piec fluidyzacyjny - Google Patents

Piec fluidyzacyjny

Info

Publication number
PL150269B1
PL150269B1 PL25574685A PL25574685A PL150269B1 PL 150269 B1 PL150269 B1 PL 150269B1 PL 25574685 A PL25574685 A PL 25574685A PL 25574685 A PL25574685 A PL 25574685A PL 150269 B1 PL150269 B1 PL 150269B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lining
chamber
fluidization
furnace
roasting
Prior art date
Application number
PL25574685A
Other languages
English (en)
Other versions
PL255746A1 (en
Inventor
Andrzej Kubiczek
Wladyslaw Lis
Jan Galicki
Ryszard Pronobis
Original Assignee
Zaklady Gorniczo Hutnicze Bole
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zaklady Gorniczo Hutnicze Bole filed Critical Zaklady Gorniczo Hutnicze Bole
Priority to PL25574685A priority Critical patent/PL150269B1/pl
Publication of PL255746A1 publication Critical patent/PL255746A1/xx
Publication of PL150269B1 publication Critical patent/PL150269B1/pl

Links

Landscapes

  • Crucibles And Fluidized-Bed Furnaces (AREA)

Description

RZECZPOSPOLITA POLSKA OPIS PATENTOWY 150 269
Patent dodatkowy I Y i;LNIA Γ
*
do patentu nr- 0rzędu pa,#m,iv tarw',»·, j
Zgłoszono: 85 10 10 /P. 255746/
ws Pierwszeństwo Int. Cl.5 F27B 15/04
URZĄD PATENTOWY Zgłoszenie ogłoszono: 87 05 18
RP Opis patentowy opublikowano: 1990 08 31
Twórcy wynalazku: Andrzej Kubiczek, Władysław Lig, Jan Galicki, Ryszard Pronobis
Uprawniony z patentu: Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław, Bukowno /Polska/
PIEC FLUIDYZACYJNY
Przedmiotem wynalazku jest piec fluidyzacyjny do prażenia koncentratów siarczkowych rud cynku w postaci pulpy. Piec fluidyzacyjny według wynalazku może być także przeznaczony do prażenia koncentratów siarczkowych rud innych metali oraz również do spalania paliw stałych.
Znane urządzenie do prażenia koncentratów siarczkowych rud cynku metodą fluidyzacji z polskiego opisu patentowego nr 77767 składa się z komorowego pieca fluidyzacyjnego, którego komora fluidyzacyjna posiada w przekroju poziomym kształt koła. Płaszcz pieca fluidyzacyjnego składa się z dolnego cylindra o średnicy 5800 mm i wysokości 2750 mm, rozszerzającego się cylindra ku górze o średnicy od góry 6170 mm oraz wysokości 2500 mm i górnego cylindra o wysokości 4350 mm. Dolna część pieca ograniczona dolnym cylindrem wyłożona jest od wewnątrz azbestem, wykładziną izolacyjną złożoną z porowatego szamotu oraz następnie posiada wymurówkę szamotową. Górna część pieca, ograniczona płaszczem rozszerzającym się ku górze oraz górnym cylindrem, posiada wyłożenie złożone z azbestu, wykładziny izolacyjnej, a następnie wymurówki szamotowej przedzielonej warstwą waty żużlowej. Wymurówka obu części pieca połączona jest spodkiem usytuowanym pod kątem 105° do poziomu. Komora fluidyzacyjna zaopatrzona jest w dnie w ruszt wyposażony w 547 dysz powietrznych. Od góry komora fluidyzacyjna ograniczona jest sklepieniem pokrytym od góry masą szamotową. Pod rusztem usytuowana jest komora powietrzna w kształcie odwróconego dnem do góry stożka, którego podstawa połączona jest nierozłącznie z konstrukcją nośną rusztu.
W części stożkowej komory powietrznej na jednej linii usytuowane są naprzeciw siebie przewody doprowadzające powietrze. Nad wylotami przewodów usytuowany jest daszek zaopatrzony w środku osi rusztu w otwór. W ścianie dolnej cylindrycznej części pieca
150 269 usytuowane są trzy olejowe palniki rozruchowe przesunięte o kąt 120°, przy czym palnik usytuowany najbliżej dyszy doprowadzającej pulpę przesunięty jest o kąt 30°. Na obwodzie dolnej ozęśoi pieca usytuowana są włazy wziernikowe. Nad dolną częścią cylindryczną płaszcza usytuowane są w obmurzu komory fluidyzacyjnej otwory, w których usytuowane są dysze doprowadzające pulpę koncentratów siarczkowyoh rud cynku· Końcówka dyszy umieszczona jest na wysokości około 0,6 metra nad warstwą fluidalną i 2,1 metra nad poziomem rusztu, przy czym dysze usytuowane są pod kątem około 20° do poziomu. Dysze zabudowane są naprzeciw progu służąoego do odprowadzenia prażonki z warstwy fluidalnej, przy czym kąt między osią przechodzącą przez środek progu i komory fluidyzacyjnej a osią dysz wynosi do 15°· Dysza doprowadzająca pulpę posiada końcówkę zwężoną w stosunku do średnicy przewodu dyszy, doprowadzającego pulpę, jak 2:3· Nieco poniżej górnego cylindra płaszcza na zewnątrz stożkowego cylindra zabudowana jest okrężnie? do doprowadzenia wtórnego powietrza. Okrężnica połączona jest z trzema dyszami usytuowanymi co 120° na obwodzie pieca· Dysze doprowadzające wtórne powietrze usytuowane są stycznie do wewnętrznej wymurówki pieca fluidyzacyjnego. Jedna z dysz doprowadzających wtórne powietrze usytuowana jest po przeciwnej stronie dyszy doprowadzającej pulpę.
W górnej części pieca, pod sklepieniem naprzeciw dyszy doprowadzającej pulpę, usytuowany jest główny otwór odprowadzający gazy prażalnicze, przy czym po jego obu stronach usytuowane są jeszcze dwa otwory odciągowe, przesunięte o kąt do 45°.
Komora fluidyzacyjna poprzez próg usytuowany w ścianie naprzeciw dysz doprowadzających pulpę połączona jest z komorą chłodniczą zaopatrzoną w ruszt wyposażony w dysze oraz komorę powietrzną usytuowaną pod dyszami rusztu. Na wysokości około 2/3 od rusztu komory chłodniczej usytuowany jest otwór połączony z przewodem służącym do odprowadzenia prażonki. Nad rusztem oraz jednocześnie poniżej otworu służącego do odprowadzenia prażonki umieszczone są dwie warstwy rur chłodzących.
Urządzenie do prażenia siarczkowych koncentratów rud cynku może byó także wyposażone w pionową chłodnicę gazów prażalniczych, służącą do ogrzewania powietrza dopływającego przewodem połączonym z wentylatorem. Oddzielny przewód odprowadza podgrzane powietrze z wymiennika ciepła pionowej chłodnicy do komory powietrznej.
Niedogodnością znanego urządzenia do prażenia koncentratów siarczkowych rud cynku metodą fluidyzacji, a zwłaszcza właściwego pieca fluidyzacyjnego jest tworzenie się narostów głównie na części stożkowej /środkowej/ wymurówki szczególnie o kącie nachylenia wynoszącym od 15 do 24°. Narosty powstają w pierwszej fazie przez zbrylenie wydobywających się pyłów z warstwy fluidalnej na części stożkowej wymurówki i w dolnej ozęści górnej części cylindrycznej wymurówki. Zbrylone pyły następnie w miejscach zetknięcia stapiają się tworząc narosty. Narosty części stożkowej i w dolnej części górnej części cylindrycznej wymurówki mają charakter miękki, a narosty powstające na wymurówce w warstwie fluidalnej są spieczone i bardzo twarde. Narosty obciążają swoją masą wymurówkę, co powoduje jej deformację, spowodowaną rozluźnieniem muru oraz wypychaniem warstwy izolacyjnej i szamotowej wymurówki do środka komory fluidyzacyjnej na całym jej obwodzie, zwłaszcza na styku stożkowej i dolnej części cylindrycznej wymurówki.
Ilośó zbrylonych narostów jest znaczna i może dochodzić do 100 ton lub nawet powyżej tej ilości. Stwarza to bardzo trudne i niebezpieczne warunki pracy podczas remontu właściwego pieca fluidyzacyjnego i szlakowania tych narostów. Czynności te wykonuje się ręcznie, a duża ilość narostów powoduje, że długo utrzymuje się wysoka temperatura wewnątrz pieca fluidyzacyjnego, utrudniająca i przedłużająca czas szlakowania i remontu. Wymurówka termoizolacyjna w praktyce powoduje zbyt niską temperaturę płaszcza pieca fluidyzacyjnego, a w efekcie tego - od strony wewnętrznej płaszcza kondensację par kwasu siarkawego i znaczną korozję stali. Szczególnie ma to miejsce, gdy stalowy płaszcz na zewnątrz w górnej ozęśoi cylindrycznej i części stożkowej dodatkowo izolowany jest warstwą wełny mineralnej dociskanej blachą aluminiową do płaszcza stalowego właściwego pieca fluidyzacyjnego. Cienka warstwa wymurówki szamotowej ulega także deformacji w
150 269 postaci nierównomiernego wybrzuszenia i stwarza często niebezpieczeństwo runięcia, szczególnie w czasie studzenia lub nagrzewania, pieca fluidyzacyjnego. Widoczne jest to zwłaszoza w miejscu wokół otworu pieca fluidyzacyjnego, łączącego komorę fluidyzacyjną z kotłem utylizacyjnym, gdzie występuje znaczne odstawanie muru - do 30 om - od płaszcza metalowego pieca fluidyzacyjnego, a część wy murów ki z tego miejsca spada na trzon pieca w warstwę fluidyzacyjną na ruszt w trakoie prowadzenia procesu prażenia koncentratów siarczkowych rud cynku. To uszkodzenie wymurówki górnej części cylindrycznej pieca stwarza konieoznośó częstyoh remontów połączonych z przedłużonym postojem, w czasie któryoh wykonuje się rusztowanie wewnątrz komory fluidyzacyjnej aż do wysokoś ci otworu łączącego piec z kotłem utylizacyjnym, co wymaga znacznej ilości konstrukcji drewnianej i zaangażowania ekipy remontowej przez długi czas oraz wyłączenie z produkcji pieca fluidyzacyjnego w stosunkowo długim okresie.
Znany piec fluidyzacyjny z polskiego opisu patentowego nr 107724 z urządzeniem do odprowadzania ciepła, wytworzonego w procesie spalania lub prażenia z warstwy zawiesinowej, która z dwóch przeciwległych stron jest ograniczona ścianami utworzonymi z rur, przez które przepływa czynnik przejmujący ciepło, wyposażony jest w rury ścienne usytuowane pionowo 1 połączone zdolnym układem rozdzielczym oraz górnym układem zbiorczym, w celu umożliwienia doprowadzenia i odprowadzenia czynnika przejmującego ciepło, przy czym do niektórych rur ściennych aą swymi poziomymi lub w przybliżeniu poziomymi ramionami dołączone w zakresie warstwy zawiesinowej, wystające do wewnątrz niej rury wygięte w kształt litery U i zestawione w powierzchnię ogrzewaną przejmującą ciepło, usytuowane w jednej płaszczyźnie pionowej i rozciągające się w kierunku poziomym wielokrotnie dalej niż w kierunku pionowym. Co najmniej do tych pionowych rur ściennych, które podtrzymują rury sięgające w dolnej części do wewnątrz warstwy zawiesinowej, są w wolnej przestrzeni, ponad warstwą zawiesinową, dołączone następne powierzchnie ogrzewane, przejmujące ciepło. _
Następne powierzchnie ogrzewane aą również utworzone z rur wygiętych w kształcie litery U. Kolejne powierzchnie ogrzewane są utworzone z rur wygiętych meandrycznie. Pomiędzy miejscami połączeń najbardziej wewnętrznej rury o kształcie litery U”, każdej z powierzohni ogrzewanych, przejmujących ciepło, jest w odpowiedniej rurze ściennej osadzona tarcza dławiąca lub przymykająca. Podobnie pomiędzy miejscami połączeń najbardziej wewnętrznej rury wygiętej meandrycznie, każdej z następnych powierzchni ogrzewanych jest w odpowiedniej rurze ściennej osadzona tarcza dławiąca lub przymykająca. Na przeciwległych ścianach są umieszczone przeciwstawnie względem siebie jednakowo ukształtowana powierzchnie przejmujące ciepło, których ciągi rur najbardziej oddalone od rur ściennych sięgają prawie do środka przestrzeni ograniczonej przez rury ścienne. Powierzchnie przejmujące ciepło, przyłączone do przeciwległych ścian, aą usytuowane w tych samych płaszczyznach pionowych. Natomiast powierzchnie przejmujące ciepło, przyłączone do przeciwległych ścian, są usytuowane w różnych płaszczyznach pionowych. Powierzchnie przejmujące ciepło co najmniej na części swego wymiaru poziomego zachodzą za siebie w zazębienia. W ruraoh ściennych nie zaopatrzonych w powierzchnie ogrzewane a biegnących nieprzerwanie od układu rozdzielczego do układu zbiorczego są umieszczone taroze dławiące, doprowadzające opory tych rur do oporów podtrzymujących powierzchnie ogrzewane·
Znany piec fluidyzacyjny z urządzeniem do odprowadzenia ciepła skutecznie przejmuje ciepło z warstwy fluidalnej i zawiesinowej, a dzięki konstrukcji ściany utworzonej z rur, obieg czynnika przejmującego ciepło jest naturalny oraz łatwo wymienia się uszkodzone rury. Niedogodnością znanego pieca fluidyzacyjnego jest natomiast fakt, że ściany utworzone z rur ograniczające warstwę zawiesinową i/albo fluidalną powodują zbyt nis ką temperaturę zewnętrznego płaszoza metalowego właściwego pieca fluidyzacyjnego, a w konsekwencji w przypadku prażenia siarczkowych rud metali albo spalania węgla ze znaczną zawartością siarki powoduje to od strony wewnętrznej płaszoza kondenaaoję par kwasu siarkowego i znaozną korozję stali, w tym także rur urządzenia do odprowadzenia ciepła.
150 269
Celem wynalazku jest usunięcie lub oo najmniej zmniejszenie niedogodności w eksploatacji pieca fluidyzacyjnego do prażenia koncentratów a la rożkowyoh rud cynku w postaol pulpy· Aby osiągnąć ten oel> wytyczono zadanie opracowania ulepszonej konstrukcji pieca fluidyzacyjnego, umożliwiającego ograniczenie tworzenia się narostów na części stożkowej wymurówkl komory fluidyzacyjnej oraz przedłużenie eksploatacji właściwego pieca fluidyzacyjnego.
Zadanie to rozwiązano zgodnie z wynalazkiem w ten sposób* że wymurówka pieca fluidyzacyjnego złożona z dolnej ozęści cylindrycznej* części stożkowej i górnej części cylindrycznej składa się z jednej warstwy izolacyjnej* najdogodniej azbestu, przylegającej od wewnątrz do stalowego płaszcza oraz, warstwy cegły ogniotrwałej* korzystnie krzemlanowo-szamotowej, o znacznej grubości w porównaniu do warstwy izolacyjnej, przy czym wymurówka części stożkowej usytuowana jest pod kątem'15° do pionu* a górna część cylindryczna wymurówkl w niewielkiej odległości od sklepienia zaopatrzona jest w otwór odprowadzający gazy prażalnicze, połączony z krótkim przewodem z tym, źe wymurówkę otworu i tego przewodu stanowią kształtki ceramiczne zakotwione do stalowego płaszcza na klamrach. Wymurówka komory fluidyzacyjnej na zewnątrz ograniczona jest stalowym płaszczem w dolnej części złożonym z opancerzenia w postaci cylindra* a następnie części stożkowej i górnej części cylindrycznej, przy czym górna krawędź części stożkowej jest połączona nierozłącznie z wewnętrznym obwodem współśrodkowego pierścienia usytuowanego poziomo i podpartego konstrukcją wsporczą* podczas gdy do zewnętrznego obwodu współśrodkowego pierścienia przymocowana jest nierozłącznie dolna krawędź górnej ozęści cylindrycznej stalowego płaszcza* która z kolei w górnej części połączona jest z metalową nakrywą. Wysokość wymurówki dolnej części cylindrycznej komory fluidyzacyjnej do wysokości wymurówki części stożkowej równa się dogodnie stosunkowi jak 1:2,6-3,5, a średnica wewnętrzna wymurówki dolnej części cylindrycznej do średnicy wewnętrznej wymurówki górnej części cylindrycznej równa się stosunkowi jak 1:1,4-1,6. Warstwa cegły ogniotrwałej w dolnej części cylindrycznej na wysokości rusztu powietrznego uszczelniona jest sznurem azbestowym, podczas gdy sam ruszt powietrzny wzmocniony jest konstrukcją złożoną z kształtowników.
Piec fluidyzacyjny zawierający ulepszenie według wynalazku nieoczekiwanie prawie w całości eliminuje tworzenie się narostów na części stożkowej wymurówki komory fluidyzacyjnej, co osiąga się głównie przez natychmiastowe zsuwanie się pyłu ze ścian wymurówki do warstwy fluidyzacyjnej, dzięki zwiększeniu kąta zsypu. W efekcie tego nie ma miejsca deformacja wymurówki w środkowej części komory fluidyzacyjnej, co powoduje przedłużenie okresu eksploatacji właściwego pieca fluidyzacyjnego oraz skrócenie jego remontów, bowiem szlakowanie wymurówki występuje w ograniczonym zakresie. Zrezygnowanie z wymurówki termoizolacyjnej spowodowało podwyższenie temperatury płaszcza stalowego. Dzięki temu nieoczekiwanie zmniejsza się szybkość korozji płaszcza stalowego i przedłuża jego żywotność, co może być tłumaczone głównie faktem zmniejszenia możliwości kondensacji par kwasu siarkowego na stalowym płaszczu od strpny wymurówki. Wzmocnienie konstrukcyjne wymurówki wewnątrz pieca, dzięki utworzeniu jednolitego muru, eliminuje praktycznie deformacje wymurówki w procesie prażenia oraz przedłuża żywotność pieca fluidyzacyjnego i zwiększa bezpieczeństwo pracy ludzi w czasie remontów komory fluidyzacyjnej. Wymurówka otworu łączącego komorę fluidyzacyjną z kotłem utylizacyjnym, zakotwiona do stalowego płaszcza, pracuje głównie w pionie, przez co wyeliminowano odstawanie wymurówki tej części pieca fluidyzacyjnego oraz jego spadanie na trzon pieca do warstwy fleidyzacyjnej. Rozwiązania techniczne według wynalazku ogólnie umożliwiają przedłużenie eksploatacji pieca fluidyzacyjnego nawet o kilka lat oraz skrócenie jego remontów bieżących, co powoduje uzyskanie większej produkcji blendy prażonej, a z powstających gazów prażalniczych - kwasu siarkowego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie właściwy piec fluidyzacyjny w przekroju pionowym, fig.
- piec fluidyzacyjny w przekroju poziomym wzdłuż linii A-A zaznaczonej na fig. 1, fig· 3 - pieo fluidyzacyjny w przekroju poziomym wzdłuż linii B-B zaznaczonej na fig. 1,
150 269 fig. 4 - wycinek właściwego pieca fluidyzacyjnego w przekroju poziomym wzdłuż osi otwo= ru odprowadzającego gazy prażalnicze, fig. 5 - wymurówkę pieca fluidyzacyjnego wraz z dyszą doprowadzającą pulpę koncentratu blendy cynkowej w przekroju pionowym, fig. 6 szczegół połączenia rusztu z wymurówką oraz komorę powietrzną w przekroju pionowym.
Piec fluidyzacyjny do prażenia blendy cynkowej składa się ze zbiornika pulpy końcebtratu blendy cynkowej, właściwego pieoa fluidyzacyjnego, dmuchawy do wdmuchiwania powietrza do komory powietrznej 1, komory chłodzenia 2, kotła utylizacyjnego, zespołu cyklonów 1 odprowadzenia prażonki.
Właściwy piec fluldyzaoyjny ma komorę fluidyzacyjną ograniczoną od zewnątrz stalowym płaszczem /opancerzeniem/ złożonym w dolnej częśoi z cylindra rozszerzającego się ku górze na znacznej wysokośoi i tworzącego na tym odcinku stożek odwrócony dnem do góry.
Do górnej krawędzi części stożkowej stalowego płaszcza przymocowany jest wewnętrznym obwodem współśrodkowy pierścień 3 podparty konstrukcją wsporczą 4 całego opanoerzenla właściwego pieca fluidyzacyjnego. Współśrodkowy pierścień 3 jest usytuowany poziomo i do jego zewnętrznego obwodu o większej średnioy przymocowana jest górna częśó cylindryczna stalowego płaszcz,a, połączona z kolei w górnej części z metalową nakrywą właściwego pieca fluidyzacyjnego. Komora fluidyzacyjna od wewnątrz ograniczona jest od dołu rusztem powietrznym 5» a po bokaoh wymurówką, przy ozym w dolnej części średnica komory fluidyzacyjnej wynosi 5870 mm na wysokości 1700 nm. Następnie od poziomu 1700 mm wymurówka rozdzarza się pod kątem 15° na wysokości 4834 mm i osiąga średnicę 8460 mm.
Górna część cylindryczna wymurówki ma wysokość 6147 mm. Od góry komora fluidyzacyjna ograniczona jest samonośnym sklepieniem ceramicznym w przekroju pionowym w kształcie łuku o wysokości w osi komory fluidyzacyjnej 1442 nm. Sklepienie przykryte jest nakrywą. Wymurówką dolnej części cylindrycznej, części stożkowej i górnej części cylindrycznej składa się z 4 mm warstwy azbestu przylegającego od wewnątrz do stalowego płaszcza oraz warstwy cegły krzemianowo-szamotowej 6. Wymurówką sklepienia wspiera się na kształtkach oporowych 7 zabudowanyoh na carstwie cegły 6 górnej części cylindrycznej wymurówki. Całkowita grubość warstwy cegły 6 wynosi 36 cm, przy czym cegła krzemianowo-szamotowa związana jest w jednolity mur rozdzielony tylko szczelinami dylatacyjnymi. Wokół otworu odprowadzającego 8 gazy prażalnicze oraz na krótkim odcinku przewodu 9 łączącego komorę fluidyzacyjną z kotłem utylizacyjnym wymurówkę stanowią kształtki szamotowe zakotwiona do stalowego płaszcza na klamrach /zaczepach stalowych/ 10.
Pod rusztem powietrznym 5 usytuowana jest komora powietrzna 1 w kształcie odwróconego dnem do góry stożka, którego podstawa w postaci walca w przekroju poziomym połączona jest rozłącznie z pierścieniem nośnym 11 rusztu powietrznego 5. W podstawie walcowej komory powietrznej 1 zainstalowane są króćce przewodów doprowadzających powietrze, przesunięte względem osi pieca fluidyzacyjnego. Sam ruszt powietrzny 5 wzmocniony jest konstrukcją złożoną z kształtowników nie uwidocznionych na rysunku. Ruszt powietrzny 5 na powieo rzchni 27 m zaopatrzony jest w 919 dysz powietrznych 12, przy czym każda dysEa powietrzna 12 zawiera sześć otworów o średnicy 5 mm, usytuowanych nad samym rusztem 5.
Komora fluidyzacyjna poprzez próg przesypowy 13 połączona jest z komorą chłodzenia 2 2 zaopatrzoną w ruszt 14 o powierzchni 3 m zaopatrzony w 94 dysza powietrzne oraz komorę powietrzną 15 usytuowaną pod rusztem 14. Nad rusztem 14 usytuowane są dwie warstwy chło2 dniczych rur 16 o powierzchni chłodzenia wynoszącej 5,72 n . Powyżej poziomu chłodniczych rur 16 usytuowany jest otwór 17 połączony z przewodem 18 służącym do odprowadzenia prażonki do zbiornika. Komora chłodzenia 2 od góry ograniczona jest metalowym płaszczem do wysokości, na której dolna część cylindryczna stalowego płaszcza przechodzi w częśó stożkową opancerzenia komory fluidyzacyjnej.
W górnej części komory fluidyzacyjnej naprzeciw otworu 8 odprowadzającego gazy prażalnicza zabudowana jest tarmopara 19 i czujnik ciśnienia nie uwid oczniony na rysunku.
W ścianie dolnej cylindrycznej części wymurówki lub nieco powyżej usytuowane są otwory 20 na palniki rozruohowe. Na obwodzie dolnej części wymurówki pieca fluidyzacyjnego usy6
150 269 tuowane są włazy remontowe 21· W dolnej ozęści cylindrycznej wymurówki pieca fluidyzacyjnego usytuowane są otwory» w który oh zabudowane są dysze 22 doprowadzające pulpę blendy cynkowej do pieca fluidyzacyjnego. Dysze 22 mają postać rury 23 współosiowo osadzonej w rurach 24 chłodzonych powietrzem. Końcówka dyszy 22 umieszczona jest na wysokośoi około 0,6 m nad warstwą fluidalną i 2,1 m nad poziomem rusztu powietrznego 5· Dysze 22 usytuowane są symetrycznie w dwu otworaoh o rozstawie 1109 naprzeciw progu przesypowego 13 prażonki.
W połowie wysokości dolnej części cylindrycznej wymurówki pieca fluidyzacyjnego są usytuowane otwory co 120° na termopary 25 służąoe do pomiaru temperatury w warstwie fluidalnej·
Dylatacja między wewnętrzną powierzchnią warstwy 6 cegły krzemia nowo-szamot owa j a rusztem powietrznym 5 uszczelniona jest sznurem azbestowym 26.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Piec fluidyzacyjny do prażenia koncentratów siarczkowych rud cynku, złożony ze zbiornika pulpy koncentratu blendy cynkowej, właściwego pieca fluidyzacyjnego, dmuchawy do wdmuchiwania powietrza do komory powietrznej, komory chłodzenia prażonki, kotła utylizacyjnego, zespołu cyklonów i odprowadzenia prażonki, w którym komora fluidyzacyjna zaopatrzona jest od dołu w ruszt powietrzny, palniki do rozpalania, a w strefie warstwy fluidyzacyjnej w próg przesypowy łączący komorę fluidyzacyjną z komorą chłodzenia oraz dysze doprowadzające pulpę, usytuowane naprzeciw progu przesypowego 1 termopary do pomiaru temperatury warstwy fluidalnej, podczas gdy na zewnątrz komora fluidyzacyjna ograniczona jest stalowym płaszczem, a wewnątrz na całej wysokości wymurówką i od góry ceramicznym sklepieniem, znamienny tym, że wymurówką dolnej części cylindrycznej, częśoi stożkowej i górnej części cylindrycznej składa się z jednej warstwy izolacyjnej, najdogodniej azbestu, przylegającej od wewnątrz do stalowego płaszcza oraz warstwy /6/ cegły ogniotrwałej, korzystnie krzemianowo-szamotowej, o znacznej grubości w porównaniu do warstwy izolacyjnej, przy czym wymurówką częśoi stożkowej usytuowana jest pod kątem 15° do pionu, a górna część cylindryczna wymurówki w niewielkiej odległoś ci od sklepienia zaopatrzona jest w otwór /8/ odprowadzający gazy prażalnicze, połączony z przewodem /9/, z tym, że wymurówkę otworu /8/ i przewodu /9/ stanowią kształtki ceramiczne zakotwione do stalowego płaszcza na klamrach /10/.
  2. 2. Piec według zastrz. 1, znamienny tym, że wymurówką komory fluidyzacyjnej ηθ zewnątrz ograniczona jest stalowym płaszczem w dolnej części złożonym z opancerzenia w postaoi cylindra, a następnie części stożkowej i górnej części cylindrycznej, przy czym górna krawędź części stożkowej jest połączona nierozłącznie z wewnętrznym obwodem współśrodkowego pierścienia /3/ usytuowanego poziomo i podpartego konstrukcją wsporczą /4/, podczas gdy do zewnętrznego obwodu współśrodkowego pierścienia /3/ przymocowana jest nierozłącznie dolna krawędź górnej ozęści cylindrycznej stalowego płaszcza, która z kolei w górnej części połączona jest z metalową nakrywą.
  3. 3. Piec według zastrz. 1, znamienny tym, źe wysokość wymurówki dolnej części cylindrycznej komory fluidyzacyjnej do wysokości wymurówki części stożkowej równa się dogodnie stosunkowi jak 1:2,6-3,5, a średnica wewnętrzna wymurówki dolnej części cylindrycznej do średnicy wewnętrznej wymurówki górnej części cylindrycznej równa się stosunkowi jak 1:1,4-1,6.
  4. 4. Piec według zastrz. 1, znamienny tym, że warstwa /6/ cegły ogniotrwałej w dolnej części cylindrycznej na wysokości rusztu powietrznego /5/ uszczelniona jest sznurem azbestowym /26/, podczas gdy sam ruszt powietrzny /5/ wzmocniony jest konstrukcją złożoną z kształtowników.
    150 269
    Fig.1
    150 269
    Fig.2
    Fig.3
    150 269
    150 269
    Fig. 6
    Pracownia Poligraficzna UP RP. Nakład 100 egz.
    Cena 1500 zł
PL25574685A 1985-10-10 1985-10-10 Piec fluidyzacyjny PL150269B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL25574685A PL150269B1 (pl) 1985-10-10 1985-10-10 Piec fluidyzacyjny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL25574685A PL150269B1 (pl) 1985-10-10 1985-10-10 Piec fluidyzacyjny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL255746A1 PL255746A1 (en) 1987-05-18
PL150269B1 true PL150269B1 (pl) 1990-05-31

Family

ID=20028604

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL25574685A PL150269B1 (pl) 1985-10-10 1985-10-10 Piec fluidyzacyjny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL150269B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL255746A1 (en) 1987-05-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1154960A (en) Fluidized bed reactor with vertical cooling coils
CN1017920B (zh) 金属废料熔化炉
US5117770A (en) Combustion unit
US7644669B2 (en) Coal fired process heaters
JP2006116472A (ja) 熱交換器付き集塵サイクロン
PL150269B1 (pl) Piec fluidyzacyjny
CA1159647A (en) Calcining furnace with gas-permeable wall structure
CN117212800A (zh) 双介质tfb气化焚烧炉和实施废料气化焚烧方法
US3705713A (en) Bottom cooling device for shaft furnaces
US4334861A (en) Method and apparatus for generating a hot air blast
US2126095A (en) Soaking pit and like heating furnace
JPH08500861A (ja) 使用済み液体の回収ボイラーにおける熱回収装置
US5936995A (en) Electric arc furnace with scrap diverting panel and associated methods
CN207179646U (zh) 一种新型全膜式水冷壁循环流化床锅炉
US1901560A (en) Sectional furnace wall
TW521092B (en) Apparatus for a metal reduction and melting process
US2004916A (en) Recuperator for open hearth furnaces
CN213335593U (zh) 一种竖炉配料通廊蒸汽治理系统
CN217922166U (zh) 炉腹部位耐磨的高炉
CN106225242A (zh) 双炉膛导热油锅炉
SU410089A1 (pl)
CN209989417U (zh) 用于闪速炼铁炉的还原塔和闪速炼铁炉
US1747669A (en) Cupola top
PL146317B1 (en) Method of roasting concentrates of sulfidic zinc ores and apparatus therefor
JP3038338B2 (ja) 竪型焼成炉