PL102409B1 - Method and apparatus for filling containers with liquids - Google Patents

Method and apparatus for filling containers with liquids Download PDF

Info

Publication number
PL102409B1
PL102409B1 PL17696974A PL17696974A PL102409B1 PL 102409 B1 PL102409 B1 PL 102409B1 PL 17696974 A PL17696974 A PL 17696974A PL 17696974 A PL17696974 A PL 17696974A PL 102409 B1 PL102409 B1 PL 102409B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
measuring cylinder
packaging
valve
actuator
liquid medium
Prior art date
Application number
PL17696974A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL17696974A priority Critical patent/PL102409B1/pl
Publication of PL102409B1 publication Critical patent/PL102409B1/pl

Links

Landscapes

  • Basic Packing Technique (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wypelniania opako¬ wan odmierzona iloscia plynnego medium, na przyklad ciekla farba, oraz urzadzenie do stosowania tego sposobu.
Stan techniki. Z opisu patentowego RFN 1063517 znane jest urzadzenie do samoczynnego dozowania odmie- 5 rzonych ilosci pod cisnieniem doprowadzanych cieklych albo plastycznych substancji, jak margaryna do opakowan, skladajace sie z cylindra pomiarowego o podwójnym dzia¬ laniu, swobodnie poruszajacego sie tloka, który laczy przemiennie jeden koniec cylindra pomiarowego z przewo- io dem doprowadzajacym i jednoczesnie drugi koniec z prze¬ wodem odprowadzajacym substancje wypelniajaca, jak równiez ze sluzacego do sterowania rozdzielacza serwome¬ chanizmu, który jest obslugiwany w zaleznosci od wzrostu cisnienia w przewodzie doprowadzajacym pod koniec 15 kazdego skoku tloka przez obce medium cisnieniowe cha¬ rakteryzujace sie tym, ze do sterowania serwomechanizmu przez tlok cylindra pomiarowego przewidziano dzialajaca w znany sposób w przynaleznym koncowym polozeniu tloka pomocnicza zasuwke sterujaca a na drodze medium 20 cisnieniowego podlaczono do przelaczania tloka w serwo¬ mechanizmie urzadzenie wzmacniajace dzialajace przez wzrost cisnienia w cylindrze pomiarowym, w ten sposób ze dopiero po pelnym unieruchomieniu tloka w cylindrze pomiarowym moze nastapic przelaczenie rozdzielacza. 25 Urzadzenie to posiada jako wzmacniacz ulozony poza serwomechanizmem cylinder buforowy z poruszajacym sie w nim swobodnie tlokiem, którego jedna strona obslugi- . wana jest przez medium cisnieniowe a druga strona przez cisnienie substancji wypelnianej, w ten sposób, ze najpierw 30 przy cisnieniu substancji wypelnianej, które jest wieksze od medium cisnieniowego, ostatnie przez z tlokiem pola¬ czona zasuwke moze docierac do serwomechanizmu.
Urzadzenie wedlug wspomnianego patentu RFN 1063517 posiada rozdzielacz skladajacy sie z dwóch zasuwek,pa mia¬ nowicie z jednej na kazdym koncu cylindra pomiarowego, a zasuwki te sa miedzy soba polaczone przez drazek, który napedzany jest przez tlok serwomechanizmu.
Wada opisanego urzadzenia jest brak mozliwosci sa¬ moczynnego oczyszczania przewodu zasilajacego, laczacego zbiornik medium dozowanego z urzadzeniem dozujacym, co zmusza do czestego unieruchamiania urzadzeniaioczysz- czania przewodu zasilajacego.
W znanym urzadzeniu brak jest synchronizacji miedzy podstawianiem pustych opakowan pod nalewak a procesem dozowania, proces dozowania moze nastepowac nawet w przypadku braku opakowania pod nalewakiem, co nie¬ uchronnie zanieczyszcza stanowisko rozlewu i powoduje straty produktu.
Nastepna wada urzadzenia jest skomplikowany uklad przelaczania dozowania sterowanego przez zderzaki na tloku cylindra pomiarowego dzialajace na serwomechanizm, którego dzialanie na zasuwki sterownicze musi byc wzmac¬ niane speqalnym wzmacniaczem podlaczonym równiez do zasuwek, zamontowanym poza ukladem rozlewajacym i obslugiwanym osobnym medium napedowym. Tak skom¬ plikowany uklad zmniejsza niezawodnosc calego urzadzenia Istota wynalazku. Nieoczekiwanie okazalo sie, ze wady dotychczasowego stanu techniki dozowania cieklych mediów do opakowan mozna wyeliminowac za pomoca ^102 409102409 3 . sposobu zgodnego z wynalazkiem, realizowanego przez urzadzenie zgodne z wynalazkiem.
Zgodny z wynalazkiem sposób wypelniania opakowan od¬ mierzona iloscia cieklego medium przy uzyciu cylindra pomiarowego z dokiem, którego skok reguluje sie za po¬ moca zderzakówzamontowanychw ustalonej wzajemnej od¬ leglosci na trzonie tloka, polegajacy na zassaniu odmie¬ rzonej dozy cieczy przez cylinder pomiarowy i przemo¬ czeniu do opakowania, charakteryzuje sie tym, ze otwarcie drogi przeplywu cieczy z cylindra pomiarowego poprzez nalewak do opakowania znajdujacego sie pod nalewakiem realizuje sie tylko w przypadku abecnosci opakowania pod nalewakiem pod wplywem którego silownik przesterowuje polozenie zaworu w polozenie laczace cylinder pomiarowy z nalewakiem a w przypadku braku opakowania pod nalewa¬ kiem silownik przesterowuje zawór w polozenie laczace cylinder pomiarowy ze zbiornikiem posrednim medium do¬ zowanego, do którego ciekle medium jest nawracane w przy¬ padku nie dostarczenia opakowania pod nalewak.
Urzadzenie do wypelniania opakowan odmierzona ilos¬ cia cieklego medium zgodne z wynalazkiem skladajace sie z cylindra pomiarowego, swobodnie poruszajacego sie w nim tloka, zbiornika cieklego medium polaczonego z cy¬ lindrem pomiarowym, zderzaków ulozonych na trzonie tloka, charakteryzuje sie tym, ze cylinder pomiarowy po¬ siada po stronie tloczacej przedluzenie w formie obudowy zaworu i zaworu obrotowego z przelaczalnym odprowadze¬ niem do zbiornika posredniego cieklego medium i przelaczal¬ nym odprowadzeniem do rury nalewowej a do wspomnia¬ nego zaworu obrotowego podlaczona jest dzwignia z si¬ lownikiem.
Zaleta wynalazku jest wyeliminowanie przypadków do¬ zowania cieklych mediów do opakowania gdy pod rura nale- wowa brak jest w ustalonym czasie opakowania.
W zwiazku ze sporadycznym powrotnym przetlaczaniem cieklego medium z cylindra pomiarowego do zbiornika pos¬ redniego, w przypadku braku opakowania pustego pod nale¬ wakiem, nastepuje okresowe gruntowne oczyszczanie przewodu laczacego zbiornik posredni z cylindrem pomia¬ rowym a dzieki temu urzadzenie rozlewajace jest bez przer¬ wy sprawne.
Dzieki prawie bezcisnieniowej pracy cylindra pomiaro¬ wego mozliwe jest wypelnianie opakowan cieczami wraz¬ liwymi na wzrost cisnienia takimi jak emulsje, suspensje, dyspersje i tym podobne.
Wynalazek jest opisany na przykladzie wykonania urza¬ dzenia do wypelniania opakowan plynnymi mediami na rysunku, na którym fig. 1 — przedstawia widok ogólny ukladu, fig. 2 — urzadzenie dozujace oznaczone litera Wx na fig. 1, widoczne po zdemontowaniu sciany bocznej kor¬ pusu, fig. 3 — podajnik wieczek oznaczony na fig. 1 litera W2, a fig. 4 — uklad pneumatyczny sluzacy do napedu i sterowania calej linii rozlewu.
Warunkiem pracy linii rozlewajacej jest doprowadzenie do ukladu powietrza o cisnieniu 4—10 atn. Uruchomienie nastepuje poprzez otwarcie zaworu odcinajacego 38 na wej¬ sciu ukladu pneumatycznego. Sprezone powietrze oczysz¬ czone przez filtr 39, o cisnieniu ustalonym zaworem re¬ dukcyjnym 40, nasycone mgla olejowa przez smarownice 41 kierowane jest do kolektora 42. Z kolektora 42 powietrze przekazywane jest na rozdzielacz piecio-drogowy 43, zawór pilotujacy 44 podajnika wieczek, zawory pilotujace 46 i 46 sterowane zderzakami 15 i 16 osadzonymi na trzonie bedacym przedluzeniem tloczyska silownika 13. 4 Z chwila doprowadzenia powietrza do ukladu zawór pilotujacy 45 przesterowuje rozdzielacz piecio-drogowy 43 w polozenie laczace przewód rozgaleznika 50 z atmosfera oraz umozliwiajace przeplyw powietrza z kolektora 42 do rozgaleznika 47. Z rozgaleznika 47 powietrze podawane jest na silownik 6 i 36 oraz poprzez zawór pilotujacy 48 ha silow¬ nik 20 i zaworem zwrotno-dlawiacym 49 na silownik 13..
Silownik 6 zasilany powietrzem z rozgaleznika 47 na¬ pedza skokowo poprzez uklad zapadkowy pare kól zebatych 5%apedzajacych lancuchy 4 ulozone na kolach lancucho¬ wych 2 i 3.
W lancuchy 4 transportera wmontowano zabieraki 7 przesuwajace po powierzchni stolu 8 opakowania 9. Pod¬ czas ruchu transportera, opakowania przemieszczane sa kolejno pod rure nalewowa 10 gdzie napelniane sa cieklym medium, pod podajnik wieczek 11 i pod zamykarke opako¬ wan 12.
Powietrze dostajace sie z rozgaleznika 47 poprzez za¬ wór pilotujacy 48, przesterowywany opakowaniem znajdu- jacym sie pod rura nalewowa 10, na silownik 20 powoduje wysuwanie sie tloczyska a tym samym poprzez dzwignie 21 powoduje obrót zaworu 18 i otwieranie przeplywu z cylindra 17 do rury nalewowej 10. Silownik pneumatyczny 13 dzieki osadzonym na trzonie tloka 14 zderzakom 15 i 16 ma re- gulowany skok.
Przedluzeniem cylindra dozujacego 17 jest obudowa zaworu 24. Posiada ona dwa odprowadzenia do których podlaczono odpowiednio zbiornik posredni 19 i rure na¬ lewowa 10. W gniazdo obudowy zaworu 24 wmontowano zawór obrotowy 18, którego zadaniem jest otwieranie prze¬ plywu ze zbiornika posredniego 19 do cylindra 17 w czasie zasysania medium i laczenia cylindra 17 z rura nalewowa 10# podczas wytlaczania medium i wypelniania opakowania cieklym medium. 85 Wymienione wyzej polozenie uzyskujemy poprzez obrót stozka zaworu 18 o 90° za pomoca silownika 20 i dzwigni 21.
Szczelnosc zaworu 18 gwarantuje pierscien uszczelniajacy 22 a docisk do gniazda obudowy 24 sprezyna 23.
W przypadku braku opakowania 9 pod rura nalewowa uklad sterowania pneumatycznego zamyka doplyw sprezonego powietrza do silownika 20, uniemozliwiajac przesterowanie zaworu 18 w pozycje umozliwiajaca przeplyw cieklego medium z cylindra 17 do rury nalewowej 10 a tym samym zassana porcja medium zwrócona zostaje do zbior¬ nika posredniego 19. Cykl zostajezakonczonyw chwili dojscia zderzaka 16 do zaworu pilotujacego 46. Zderzak 16 wciska dzwignie zaworu 46 umozliwiajac przeplyw powietrza z kolektora 42 zaworem pilotujacym 46 do rozdzielacza 43.
Sprezone powietrze przesuwa suwak rozdzielacza 43 w polozenie laczace przewód doplywowy rozgaleznika 47 z atmosfera oraz umozliwiajace przeplyw z kolektora 42 do rozgaleznika 50.
Napelnione opakowanie przemieszczane jest za pomoca transportera pod podajnik wieczek 11. 55 Wieczka 26 ukladane sa na prowadnicach 27 regulowa¬ nych w zaleznosci od srednicy wieczka 26 za pomoca sruby 28. Na te sama srednice reguluje sie listwy rozdziela¬ jace 29 osadzone na suwaku 30. 60 Gdy opakowanie zostaje ustawiane przez zabieraki transportera 7 pod podajnikiem wieczek 11 wtedy wciska ono rolke zaworu pilotujacego 44 i przekazuje impuls na silownik 31 zasilany powietrzem z kolektora 42 przez zawór zwrotno-dlawiacy 53. Tloczysko silownika 31 przesuwa 05 suwak 30 wraz z listwa rozdzielajaca 29 do przodu. W ruchu102 499 , ¦ B ¦ tym wieczko 26 zostaje zepchniete listwa ustalajaca 32 na opakowanie.
Powietrze dostarczane do rozgaleznika 50 podawane jest zaworem zwrotno-dlawiacym 51 na silownik 6 gdzie tloczysko w ruchu powrotnym poprzez uklad zapadkowy powoduje przesuw transportera 7, na silownik 20 umozli¬ wiajac ruch powrotny tloczyska a tym samym poprzez obrót dzwignia 21 zaworu obrotowego 18 otwieranie prze¬ plywu ze zbiornika posredniego 19 do cylindra pomiaro- rowego 17, zaworem zwrotno-dlawiacym 52 na silownik 13 powodujac cofanie tloczyska wraz z osadzonymi na trzonie zderzakami 15 i 16. W powyzszym cyklu nastepuje zassanie cieklego medium ze zbiornika posredniego 19 do cylindra pomiarowego 17. Cykl zassania zostaje zakonczony z-chwila dojscia zderzaka nastawczego 15 do rolki dzwigni zaworu pilotujacego 45. Zderzak 15 wciska dzwignie zaworu 45 umozliwiajac przeplyw powietrza z kolektora 42 zaworem pilotujacym 45 do rozdzielacza 43.
Sprezone powietrze przesuwa ponownie suwak rozdzie¬ lacza 43 w polozenie umozliwiajace przeplyw powietrza z kolektora 42 do rozgaleznika 47 i cykl pracy ukladu pneumatycznego sie powtarza.
Puszka 9 wraz z wieczkiem zamykajacym 26 przemieszcza vsie nastepnie transporterem 7 pod zamykarke 12.
Wsporniki 33 przymocowane srubami utrzymuja zamy¬ karke 12 na odpowiedniej wysokosci od powierzchni stolu 8, tak aby wykorzystujac zakres regulacji pokretlem 34 umoz¬ liwic zamykanie opakowan o zadanej wysokosci.
Trzon 35 zamykarki przytwierdzony do tloczyska silow- nika^pneumatycznego 36 zakonczony jest ubijakiem tale¬ rzowym 37. Ubijak 37 po przesunieciu opakowania 9 z po¬ krywa wgniata ja zamykajac opakowanie! Tloczysko powraca do górnego polozenia a zamkniete opakowanie 9 transpbr- 6 terem przemieszczane jest do odbioru, na przyklad do urza¬ dzenia pakujacego.

Claims (2)

1. Zastrzezenia patent o'w e 5 1. Sposób wypelniania opakowan plynnymi mediami za pomoca cylindra pomiarowego z tlokiem, którego skok reguluje sie za pomoca zamontowanych w ustalonej wzajem¬ nej odleglosci na trzonie tloka zderzaków polegajacy na zassaniu odmierzonej dozy plynnego medium przez cylin- io der pomiarowy i przetoczeniu do opakowania, znamienny tym, ze otwiera sie droge przeplywu cieklego medium z cylindra pomiarowego (17) poprzez rure nalewowa (10) do opakowania (9) tylko w przypadku obecnosci opakowania (9) pod rura nalewowa (10) pod wplywem którego silow- 15 nikiem (20) poprzez dzwignie (21) przesterowuje sie zawór obrotowy (18) w polozenie laczace cylinder pomiarowy (17) z rura nalewowa (10) a w przypadku braku opakowania (9) pod rura nalewowa (10) silownikiem (20) poprzez dzwignie (21) przesterowuje sie zawór obrotowy (18) w polozenie 20 laczace cylinder pomiarowy (17) ze zbiornikiem posred¬ nim (19).
2. Urzadzenie do wypelniania opakowan plynnymi me¬ diami skladajace sie z cylindra pomiarowego, swobodnie poruszajacego sie tloka, zbiornika posredniego plynnego 25 medium polaczonego z cylindrem pomiarowym, zderzaków ulozonych na trzonie tloka, znamienne tym, ze cylinder pomiarowy (17) posiada po stronie tloczacej przedluzenie (24) w formie obudowy zaworu i zaworu obrotowego (18) z przelaczalnym odprowadzeniem do zbiornika posred- 30 niego (19) cieklego medium i przelaczalnym odprowadze¬ niem do rury nalewowej (10) a do wspomnianego zaworu obrotowego (18) przylaczona jest dzwignia (21) z silow¬ nikiem (20).102 409 fig.i Widok Wi Hg2.i 102 409 Widok Wz fig-z 46 92 13 49 « 31 36 at L £ i* m figA
PL17696974A 1974-12-30 1974-12-30 Method and apparatus for filling containers with liquids PL102409B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL17696974A PL102409B1 (pl) 1974-12-30 1974-12-30 Method and apparatus for filling containers with liquids

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL17696974A PL102409B1 (pl) 1974-12-30 1974-12-30 Method and apparatus for filling containers with liquids

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL102409B1 true PL102409B1 (pl) 1979-03-31

Family

ID=19970392

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL17696974A PL102409B1 (pl) 1974-12-30 1974-12-30 Method and apparatus for filling containers with liquids

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL102409B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE2625263A1 (de) Vorrichtung zur aufgabe von schuettgut in eine pneumatische foerderleitung
EP2785594A1 (de) Packmaschine und verfahren zum füllen von säcken
US3790040A (en) Worm metering device with shut-off mechanism
WO2012152401A1 (de) Packmaschine und verfahren zum füllen von offenen säcken
JP2966971B2 (ja) 計量装置
US3403826A (en) Power actuated dispensing valve
WO2009124804A1 (de) Anlage zum füllen von ventilsäcken sowie verfahren zum füllen von ventilsäcken und anlage zum abfüllen von flüssigkeiten in behältnisse
US766329A (en) Multiple-can-filling machine.
US720492A (en) Device for filling cans.
DE29911848U1 (de) Einrichtung zum Abpacken von Schüttgut in Schlauchbeuteln o.dgl.
EP1535659B1 (en) Metering module, and method of metering pasty products
US2765601A (en) Container filling machine
PL102409B1 (pl) Method and apparatus for filling containers with liquids
EP0107808B1 (de) Vorrichtung zur dosierbaren Ausgabe von Dickstoffen
US2482593A (en) Ice-cream package filling mechanism
US2719494A (en) Ice cream dispensing mechanism
US3385479A (en) Anti-drip attachment for viscous material dispenser
US6024258A (en) Material container that shuttles between supply and use sites
US2229476A (en) Filling mechanism
US3037674A (en) Metering device
JPH10508074A (ja) 閉止弁体の開閉装置
US4394876A (en) Container filling machine
EP3901066A1 (en) A method of introducing an amount of liquid into a package, as well as a filling device
DE102005021286A1 (de) Foliensack mit integriertem Handschuh
KR100500300B1 (ko) 나란히 배열된 제품군을 형성하여 카톤에 삽입하는 장치