NO770294L - Sekk med kvadratisk bunn. - Google Patents
Sekk med kvadratisk bunn.Info
- Publication number
- NO770294L NO770294L NO770294A NO770294A NO770294L NO 770294 L NO770294 L NO 770294L NO 770294 A NO770294 A NO 770294A NO 770294 A NO770294 A NO 770294A NO 770294 L NO770294 L NO 770294L
- Authority
- NO
- Norway
- Prior art keywords
- bag
- seam
- area
- folds
- cross
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B65—CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
- B65D—CONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
- B65D33/00—Details of, or accessories for, sacks or bags
- B65D33/14—Suspension means
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B65—CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
- B65D—CONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
- B65D31/00—Bags or like containers made of paper and having structural provision for thickness of contents
- B65D31/14—Valve bags, i.e. with valves for filling
- B65D31/147—Valve bags, i.e. with valves for filling the filling port being provided in a side wall
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Bag Frames (AREA)
- Table Devices Or Equipment (AREA)
- Making Paper Articles (AREA)
- Packaging Of Annular Or Rod-Shaped Articles, Wearing Apparel, Cassettes, Or The Like (AREA)
- Ropes Or Cables (AREA)
- Revetment (AREA)
Description
Sekk med kvadratisk bunn.
Oppfinnelsen vedrører en av et slangestykke fremstilt sekk av plastfolie eller plastbåndvevnad med ved den flattlagte sekk inn i området ved sekkens midtlinje ragende sidefolder, og med gjennom de ombrettede sekkender forløpende tverrsømmer.
Kjente sekker av denne type kan være tilformet ved en enkelt eller flere gangers ombretting av sekkendene, idet den ved sying, sveising eller klebing tilveiebragte tverrsøm da innbefatter samtlige lag i området ved brettingen. Ved fyllingen av slike sekker trekkes sidefoldene ut av sekken, slik at det dannes en omtrentelig kvadratisk eller rettvinklet bunn. De strekk-spenninger som virker på de uttrukkede sidefolder, øker i bunn-områdene i retning mot tverrsømmen og er størst i området ved
den indre, med tverrsømmen forbundne brettelinje. Dette område belastes særlig sterkt ved sekker som har et stort fyllvolum og fyllvekt, d.v.s. opp til f.eks. 1,5 m 3 henholdsvis 2500 kp.
Hensikten med oppfinnelsen er å tilveiebringe
en sekk av denne innledningsvis nevnte type, hvor områdene ved overgangene mellom de indre brettelinjer i sidefoldene og bunnen blir mindre påkjent.
Ifølge oppfinnelsen oppnås dette ved at den med
en tverrsøm forsynte ombrettede sekkende brettes mot en sekksidevegg og med den andre tverrsøm festes til sekken, idet den andre tverrsøm er brutt i området ved de indre brettene til sidefoldene. Som følge av utsparingen av den andre søm i området ved sidefoldenes indre bretter kan disse områder trekkes ut av bunnen,
helt til de deler av sidefoldene som innbefattes av den andre
søm, kommer til bæring. Da området ved sidefoldenes indre brettelinjer ikke innbefattes av den andre bunnsøm unngår man de ellers i dette området opptredende, farlige spenninger.
Dersom den andre søm ikke føres gjennom samtlige lag i den dobbelte bretting, men istedenfor den andre brett klebes sammen med sekkveggen, så oppnår man den samme virkning, d.v.s. at man unngår spenningstoppér i bunnområdet. I dette tilfelle skjer det en avlastning av bunnområdet ved den delvis tilbakebretting av det andre ombrett.
Hensiktsmessig har ved en sekkende de to ved en dobbelt ombretting dannede brettekanter en innbyrdes avstand som medfører at det mellom den øvre brettekant og den andre tverr-søm dannes en slangeformet kanal, hvis diameter svarer til diameteren til en gjennom kanalen førbare travers eller bærestang. De ender av traversen eller bærestangen som rager ut over sekkens sidevegger kan på en enkel måte benyttes for griping med et løfteutstyr, slik at derved sekkene lett kan løftes og transport-eres uten at det er nødvendig å ha spesielle opphengningsorganer på sekkene.
Oppfinnelsen skal forklares nærmere under hen-visning til tegningene, hvor
Fig. 1 viser et frontriss,
Fig. 2 viser et sideriss av en flattlagt sekk, Fig. 3 viser et sideriss av bunnen til sekken i figgp 2 i større målestokk, Fig. k viser et snitt etter linjen IV-IV i fig. 1, Fig. 5 viser et grunnriss av en fylt sekk med i det øvre sekkområde innført løfteutstyr,
Fig. 6 viser et sideriss av løfteutstyret,
Fig. 7 viser et perspektivriss av en fylt sekk med en i den øvre tverrkanal innført travers, og Fig. 8 viser et sideriss av det øvre området av sekken i fig. 7.
Den i fig. 1 til h viste, flattlagte sekk 1 har sidefolder 2, hvis indre brettekanter 1.2 strekker seg omtrent inn til sekkens 1 midtlinje. Sekken 1 er fremstilt av en tekstil-vevnad av plastbånd. Sekkslangen, fra hvilken det kan kappes slangestykker for fremstilling av sekkene, kan fremstilles sømløs eller kan brettes til slangeform fra en flattliggende bane, idet lengdesømmen 1.1 kan klebes, sveises eller syes sammen. Slange-stykket er lukket ved ombretting i begge ender mot tilsvarende slangevegg. Etter ombretting om en første brettelinje h blir de fire lagene forbundet med hverandre ved hjelp av en parallelt med brettelinjen h forløpende søm. Etter en i samme retning fore-tatt bretting om en ytterligere brettelinje 5»som er parallell med den første brettelinje 4, blir den ombrettede del sammenklebet med den motliggende sekkvegg. Man kan også benytte en søm 7»1 som da er brutt i området ved sidefoldenes indre brettekanter 1.2. En innfyllingsventil 11 er sammenklebet med lengde-sømmen 1.1.
Ved fyllingen av sekken springer sidefoldene 2 ut og buler seg ut på samme måte som slangeveggene, slik at den fylte, opprettstående sekk har et omtrentlig rundt til eliptisk tverrsnitt, slik det er antydet i fig. 5. For løfting og tran-sport av sekken er det ikke nødvendig med sløyfer, idet sekken kan gripes tak i med et løfteutstyr forsynt med omtrent trekant-ede gripere 9«Griperne 9 skyves inn under den øvre sømbrett 10 fra begge sider, omtrent inntil midten av sekken, og løftingen skjer ved at man griper tak i den séntrale ring 9»1.
Som det går frem av fig. 7 åg 8 kan man ved en ombretting av sekkenden om brettelinjen 5 tilveiebringe en over sekkens bredde forløpende tverrkanal 15 mellom den andre søm " 7. 1 og brettelinjen 5«Denne kanal har en diameter som tillater at en travers eller en bærestang lk kan skyves inn. Bærestangen lk dimensjoneres slik i lengden at dens ender rager ut fra sekken 1 og kan bringes til samvirke med et egnet løfteutstyr.
Utbulningen av sidefoldene 2 ved en fylt sekk bevirker en sterk strekkpåvirkning særlig i roten til de dype foldene, altså ved overgangen mellom den indre brettelinje og bunnen av sidefolden 2 i området ved sømmen 7«1»slik at det der oppstår særlig høye påkjenninger av sekkmaterialet. Sømmen 7»1 er imidlertid brutt i området 7»2. En del av den andre ombrett kan derfor trekkes ut som følge av fyllingens belastning, hvorved de områder av sidefoldene som er hosliggende den indre brettelinje kan komme til bæring og avlaste den indre brettelinje ved overgangen til bunnen. Dersom man istedenfor sømmen 7*1 benytter en sammenklebing av den andre ombrett med sekkveggen, så oppnår man den samme virkning, da klebingen gir en forbindelse mellom sekkveggen og ombretten, hvilken klebing imidlertid ikke innbefatter sidefoldene, slik at disse særlig i området ved den indre bøyning ved tilbakebretting av den andre ombrett trekkes så langt ut at det oppstår en likevekt mellom belastningen i den
t
indre bøyning og de tilgrensende deler av sidefolden.
Claims (2)
1. Sekk fremstilt av et slangestykke av plast eller piastbåndvevnad, hvorved flattliggende sekk sidefoldene strekker seg inn til området ved sekkens midtlinje, og med tverr-sømmer gjennom de ombrettede sekkender, karakterisert ved at den med en tverrsøm (6) forsynte ombrettede sekkende brettes mot en sekksidevegg og festes med en andre tverrsøm (7» l) til sekken (l), hvilken andre tverrsøm er brutt i området ved sidefoldenes (2) indre bretter (1.2).
2. Sekk ifølge krav 1, karakterisert ved at ved en sekkende er de to ved flere gangers ombretting dannede brettekanter (4,5) anordnet med innbyrdes avstand, idet det mellom den øvre brettekant (5) og den andre tverrsøm (7.l) er dannet en slangeformet kanal (15), hvis diameter svarer til diameteren til en travers (l4) som kan føres gjennom kanalen og tjene til bæring av sekken (l).
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| DE2603353A DE2603353C3 (de) | 1976-01-29 | 1976-01-29 | Sack mit Seitenfalten |
Publications (1)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| NO770294L true NO770294L (no) | 1977-08-01 |
Family
ID=5968551
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| NO770294A NO770294L (no) | 1976-01-29 | 1977-01-28 | Sekk med kvadratisk bunn. |
Country Status (8)
| Country | Link |
|---|---|
| JP (1) | JPS5294283A (no) |
| BR (1) | BR7700186A (no) |
| DE (1) | DE2603353C3 (no) |
| FI (1) | FI763486A7 (no) |
| FR (1) | FR2339538A1 (no) |
| IT (1) | IT1077586B (no) |
| NO (1) | NO770294L (no) |
| SE (1) | SE7700955L (no) |
Families Citing this family (4)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| GB8307637D0 (en) * | 1983-03-18 | 1983-04-27 | Mulox Ibc Ltd | Container bag |
| SE9202983L (sv) * | 1992-10-09 | 1994-04-11 | Niss Jan Anders | Anordning för upphängning av behållare samt utportioneringsanordning innefattande en sådan behållare |
| EP0755209B1 (en) * | 1994-04-11 | 1999-07-21 | Jana System AB | A dispensing device for flowing substances and a suspension device for containers intended for flowing substances |
| NL1002505C2 (nl) * | 1996-03-01 | 1997-09-03 | Dijk Food Prod Lopik | Zak, alsmede afgifte-inrichting voor het afgeven van een vloeibare substantie uit een zak. |
Family Cites Families (4)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| GB567484A (en) * | 1943-10-11 | 1945-02-15 | Robinson E S & A Ltd | Improvements in or relating to paper, cellulose and the like bags |
| US2439584A (en) * | 1944-11-14 | 1948-04-13 | Harold F Shumann | Bag adapted for display by suspension |
| DE1102645B (de) * | 1958-01-17 | 1961-03-16 | Dr Herbert Tenbrock | Beutel |
| GB1239906A (en) * | 1967-09-19 | 1971-07-21 | Robinson E S & A Ltd | A method of making bags of paper or like sheet material |
-
1976
- 1976-01-29 DE DE2603353A patent/DE2603353C3/de not_active Expired
- 1976-12-03 FI FI763486A patent/FI763486A7/fi not_active Application Discontinuation
-
1977
- 1977-01-04 FR FR7700034A patent/FR2339538A1/fr not_active Withdrawn
- 1977-01-12 BR BR7700186A patent/BR7700186A/pt unknown
- 1977-01-13 IT IT19261/77A patent/IT1077586B/it active
- 1977-01-21 JP JP573277A patent/JPS5294283A/ja active Pending
- 1977-01-28 SE SE7700955A patent/SE7700955L/xx unknown
- 1977-01-28 NO NO770294A patent/NO770294L/no unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| DE2603353C3 (de) | 1979-10-25 |
| FI763486A7 (no) | 1977-07-30 |
| BR7700186A (pt) | 1977-09-06 |
| FR2339538A1 (fr) | 1977-08-26 |
| IT1077586B (it) | 1985-05-04 |
| DE2603353B2 (de) | 1979-02-15 |
| JPS5294283A (en) | 1977-08-08 |
| DE2603353A1 (de) | 1977-08-11 |
| SE7700955L (sv) | 1977-07-30 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| CA1047982A (en) | Laundry bag | |
| US3208492A (en) | Bag handle and bag | |
| US3774837A (en) | Carrying bag provided with a handle | |
| KR870011010A (ko) | 화물용 자루 및 그의 형성방법 | |
| US6918699B2 (en) | Flat bottom bag with handle | |
| CS209438B2 (en) | Plastic container for the transport and storing loose materials | |
| DE10001824C2 (de) | Wiederverschließbarer Sack oder Beutel | |
| FI60165C (fi) | Foerfarande foer framstaellning av en dubbelvecksaeck | |
| US4269247A (en) | Large size sack and methods for the formation thereof | |
| US241765A (en) | weyer | |
| US4844956A (en) | Product made up of a roll of valved synthetic resin bags, with transversal weldings and pre-established separation lines, for filing the bags before separation | |
| NO770294L (no) | Sekk med kvadratisk bunn. | |
| US1677583A (en) | Coal bag | |
| US1986898A (en) | Paper bag | |
| US2713370A (en) | Bag | |
| NO174818B (no) | Fremgangsmåte til fremstilling av storsekk med integrerte löftestropper | |
| US5619840A (en) | Package and a procedure for packing bags into a roll | |
| AU2016433237A1 (en) | Bulk bag having self-standing loop | |
| US4764030A (en) | Part bottom seal of chain of gusseted bags and machine therefor | |
| US1953962A (en) | Canvas grain bag | |
| US20060245672A1 (en) | Multicoat free standing bag | |
| US2597294A (en) | Wheeled shopping bag | |
| US2342565A (en) | Bales | |
| SE460961B (sv) | Storsaeck | |
| GB2277730A (en) | A sack comprising sheets formed from flattened tubes of circularly woven fabric |