NO20092843A1 - Anordning ved bord - Google Patents

Anordning ved bord Download PDF

Info

Publication number
NO20092843A1
NO20092843A1 NO20092843A NO20092843A NO20092843A1 NO 20092843 A1 NO20092843 A1 NO 20092843A1 NO 20092843 A NO20092843 A NO 20092843A NO 20092843 A NO20092843 A NO 20092843A NO 20092843 A1 NO20092843 A1 NO 20092843A1
Authority
NO
Norway
Prior art keywords
plinth
base
foot
table top
friction element
Prior art date
Application number
NO20092843A
Other languages
English (en)
Other versions
NO330745B1 (no
Inventor
Adne Helle
Original Assignee
Adne Helle
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Adne Helle filed Critical Adne Helle
Priority to NO20092843A priority Critical patent/NO330745B1/no
Priority to CN201080036785.8A priority patent/CN102548450B/zh
Priority to PCT/NO2010/000298 priority patent/WO2011021939A1/en
Priority to US13/389,984 priority patent/US8833273B2/en
Priority to EP10810232.8A priority patent/EP2467043B1/en
Publication of NO20092843A1 publication Critical patent/NO20092843A1/no
Publication of NO330745B1 publication Critical patent/NO330745B1/no

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47BTABLES; DESKS; OFFICE FURNITURE; CABINETS; DRAWERS; GENERAL DETAILS OF FURNITURE
    • A47B11/00Tables with tops revolvable on vertical spindles
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47BTABLES; DESKS; OFFICE FURNITURE; CABINETS; DRAWERS; GENERAL DETAILS OF FURNITURE
    • A47B13/00Details of tables or desks
    • A47B13/08Table tops; Rims therefor
    • A47B13/081Movable, extending, sliding table tops
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47BTABLES; DESKS; OFFICE FURNITURE; CABINETS; DRAWERS; GENERAL DETAILS OF FURNITURE
    • A47B91/00Feet for furniture in general
    • A47B91/005Support bases

Landscapes

  • Tables And Desks Characterized By Structural Shape (AREA)
  • Pivots And Pivotal Connections (AREA)
  • Passenger Equipment (AREA)
  • Accommodation For Nursing Or Treatment Tables (AREA)
  • Crushing And Grinding (AREA)
  • Gyroscopes (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Telephone Set Structure (AREA)

Description

ANORDNING VED BORD
Denne oppfinnelse vedrører et bord. Nærmere bestemt dreier det seg om et bord som omfatter en sokkel, en fot og en bordplate, og hvor sokkelen er utformet med øvre parti som i horisontalplanet er dreibart relativt et nedre parti, og hvor sokkelens nedre parti er innrettet til å ligge an mot et underlag .
Under anvendelse av eksempelvis en datamaskin i tilknytning til for eksempel en lenestol, er det ofte ønskelig å kunne trekke bordet inn over lenestolen etter at man har satt seg.
Det er kjent å anvende bord med hjul hvor bordet forskyves på gulvet for å anbringe bordplaten i bruksposisjon ragende inn over stolen.
Norsk patent 309551 omhandler et bord hvor en bordplate er dobbelthengslet i horisontalplanet. Bordplaten er derved innrettet til å kunne dreies inn over for eksempel en stol, samtidig som avstanden i forhold til bordets sokkel kan regule-res .
Anordninger ifølge kjent teknikk kan ha en ulempe ved at de ikke er tilstrekkelig avbremset og derved har en tendens til utilsiktet å forskyve seg under bruk.
Kjente anordninger for formålet er heller ikke tilrettelagt for skråstilling av bordplaten.
Oppfinnelsen har til formål å avhjelpe eller å redusere i det minste en av ulempene ved kjent teknikk.
Formålet oppnås ved trekk som er angitt i nedenstående be-skrivelse og i etterfølgende patentkrav.
Det er tilveiebrakt et bord som omfatter en sokkel, en fot og en bordplate, og hvor sokkelen er utformet med øvre parti som i horisontalplanet er dreibart relativt et nedre parti, hvor sokkelens nedre parti er innrettet til å ligge an mot et underlag. Bordet kjennetegnes ved at sokkelens øvre parti er forsynt med to diametralt motstående trinser som ligger rullbart an mot sokk nedre parti, og hvor et friksjonselement som er innrettet til å kunne ligge an mot sokkelens nedre parti, er forbundet til sokkelens øvre parti og utenfor en akse som strekker seg mellom de to trinser.
Sokkelens øvre parti er således innrettet til å kunne vippe om de to trinser i forhold til sokkelens nedre parti. Ved at friksjonselementet befinner seg utenfor aksen mellom de to trinser, kan friksjonselementet ligge an mot sokkelens nedre parti, for eksempel når bordplaten er i sin bruksposisjon, men være vippet opp fra sokkelens nedre parti når bordplaten befinner seg i en hvileposisjon. Friksjonselementet vil derved bremse av en eventuell forskyvning mellom sokkelens øvre og sokkelens nedre parti når bordet er i bruksposisjonen, men være uvirksomt når det er løftet opp fra sokkelens nedre parti .
Sokkelens øvre parti kan være forsynt med en tredje trinse på motstående side av aksen relativt friksjonselementet. Den tredje trinse bevirker at sokkelens øvre parti på en mer stabil måte kan dreies i forhold til sokkelens nedre parti.
Nær den tredje trinse kan sokkelens øvre parti være forsynt med en motvekt. Motvekten er innrettet til å holde bordet i stabil stilling mot et underlag, og å underlette dreiing av sokkelens øvre parti relativt sokkelens nedre parti, idet motvekten bidrar til å holde friksjonselementet løftet fra sokkelens nedre parti.
I dette foretrukne utførelseseksempel er foten festet til sokkelens øvre parti.
I en alternativ utførelsesform kan både foten og friksjonselementet være koplet til et i forhold til sokkelens øvre parti leddbart feste. Ved denne utførelse er det tilstrekkelig at bare festet vippes eller løftes for å løfte friksjonselementet opp fra sokkelens nedre parti.
Denne utførelse er velegnet for bord hvor trinsene er erstat-tet av for eksempel en dreiekrans.
Foten kan være dreibar om sin vertikalakse ved sin innfestning til sokkelens øvre parti eller til festet. Foten kan være forsynt med en tannet ring som komplementært passer i et utløsbart låselegeme. Låselegemet er forskyvbart mellom en virksom låsende posisjon og en uvirksom utløst posisjon.
Låselegemet kan være forsynt med friksjonselement som er innrettet til å kunne ligge an mot sokkelens nedre parti for derved å avbremse både fotens dreining om sin innfestning og sokkelens øvre partis dreining om sokkelens nedre parti. Friksjonselementet holder låselegemet i sin virksomme posisjon når friksjonselementet ligger an mot sokkelens nedre parti.
Bordplaten kan være koplet til foten ved hjelp av et kulefeste. Det er derved enkelt å kunne stille inn bordeplaten til ønsket vinkel og deretter låse bordplaten i denne vinkel. Andre innfestningsmåter mellom fot og bordplate kan også være hensiktsmessige, for eksempel akseloppheng hvor bordplaten er dreibar om en horisontal akse.
Bordplaten og sokkelen kan utføres i hensiktsmessige former, men den mest hensiktsmessige synes å være sirkelformet.
Foten er med fordel tildelt en U- eller bøyleform. Bordplaten kan derved senkes lenger ned enn for eksempel et armlenes høyde. Dette er særlig viktig når bordplaten skal skråstil-les. Fotens form bevirker også at bordplaten får en avstand til fotens vertikale parti, noe som gir plass til armlenet. At foten er koplet til bordplaten fra oversiden overflø-diggjør i det alt vesentligste utstikk fra bordplatens underside. Foten er med fordel plassert eksentrisk på sokkelen.
Oppfinnelsen muliggjør fremstilling av relativt lette, stødi-ge bord som er forhindret fra utilsiktet å dreie ut frø ønsket posisjon. Låsemekanismen er også velegnet for tyngre bord hvor det er ønskelig at bordet er dreibart samtidig som det må kunne holdes fast i en ønsket posisjon.
I det etterfølgende beskrives et eksempel på en foretrukket utførelsesform som er anskueliggjort på medfølgende tegning-er, hvor: Fig. 1 perspektivisk viser et bord i henhold til oppfinnelsen i en bruksposisjon; Fig. 2 viser et sideriss av bordet i fig. 1, men med noe skråstilt bordplate; Fig. 3 viser et sideriss av bordet hvor bordets bordplate befinner seg i en innsvingt posisjon; Fig. 4 viser et riss fra sokkelens underside hvor sokkelens nedre parti er fjernet; Fig. 5 viser et snitt IV-IV i fig. 4; Fig. 6 viser et snitt av et kulefeste i bordplaten; Fig. 7 viser et riss fra sokkelens underside i en alternativ utførelsesform; Fig. 8 viser et snitt VII-VII i fig. 7; Fig. 9 viser perspektivisk en alternativ innfestning av bordets søyle til sokkelen; Fig. 10 viser et snitt IX-IX i fig. 9; Fig. 11 viser et snitt IX-IX i fig 9, men i utløst posisjon; og Fig. 12 viser et utsnitt av sokkelen i en alternativ utfø-relsesform.
På tegningene betegner henvisningstallet 1 et bord som omfatter en sokkel 2, en fot 4 og en bordplate 6. Foten 2 er tele-skopisk, idet et nedre rør 8 er festet til sokkelen 2 mens et øvre rør 10 som er forskyvbart i det nedre rør 8. Det øvre rør er tildelt en U-form og koplet til bordplaten 6 ved hjelp av et kulefeste 12. En klemhylsekopling 14 av i og for seg kjent utførelse tilkoplet det nedre rør 8 klemmer om det øvre rør 10.
Sokkelen 2 omfatter et øvre parti 16 og et nedre parti 18, se fig. 4 og 5. Sokkelens nedre parti 18 er ikke vist i fig. 4 eller 7. Sokkelens øvre parti 16, som omfatter en bæreplate 20, en dekselplate 22 og en motvekt 24, er ved hjelp av en akseltapp 26 dreibart koplet til sokkelens nedre parti 18. Sokkelens nedre parti 18 er innrettet til å kunne ligge på et underlag 28.
Fotens 4 nedre rør 8 er boltet til bæreplaten 20. To trinser 3 0 er anordnet diametralt motsatt under sokkelens øvre parti 16, se fig. 4. En akse 32 forløper mellom trinsene 30.
En tredje trinse 34 er anordnet ved motvekten 24. Trinsene 30, 34 er innrettet til å kunne rulle mot sokkelens nedre parti 18 når sokkelens øvre parti 16 dreies.
Diametralt motstående den tredje trinse 34 er det til sokkelens øvre parti 16, nærmere bestemt til bæreplaten 20, festet to friksjonselement 36. Friksjonselementene 36 er innrettet til å kunne ligge bremsende an mot sokkelens nedre parti 18 når friksjonselementet 36 befinner seg i sin nedre posisjon.
I denne foretrukne utførelsesform kommer friksjonselementene 36 til anslag mot sokkelens nedre parti 18 når et tilstrekkelig moment påføres foten 4 om aksen 32 til å vippe opp motvekten 24. Friksjonselementene 36 motvirker derved dreining av sokkelens øvre parti 16 om sokkelens nedre parti 18.
Ved å løfte bordplaten 6 noe, eller ved å dreie bordplaten 6 til sin innsvingte posisjon slik at bordets tyngdepunkt befinner seg på motvektssiden av aksen 32, se fig. 3, vippes sokkelens øvre parti 16 om aksen 32. Friksjonselementene 36 løftes fra opp fra sokkelens nedre parti 18, hvorved sokkelens øvre parti 16 fritt kan dreies relativt sokkelens nedre parti 18.
Kulefestet 12 omfatter en kule 38 som er festet til sokkelens øvre rør 10. Kulen 38 er innspent mellom en første klemplate 40 som er festet til bordplaten 6, og en andre oppspennbar klemplate 42. Et justerbart oversenterhåndtak 44 er koplet til en spennbolt 48 og er innrettet til å kunne klemme klem-platene 40, 42 mot hverandre og derved låse kulefestet 12 i ønsket stilling.
I en alternativ utførelsesform, se fig. 7 og 8, utføres løf-ting av friksjonselementene 36 opp fra sokkelens nedre parti 18 uten å vippe hele sokkelens øvre parti 16.
Sokkelens øvre parti 16 er forsynt med et antall fordelte trinser 48 og er derved forhindret fra å kunne vippe relativt sokkelens nedre parti 18.
Både foten 4, det vil si sokkelens nedre rør 8, og friksjonselementene 36 er festet til et feste 50 som ved hjelp av en bolt 52 er leddbart festet til sokkelens øvre parti 16.
Løfting og senking av friksjonselementene 36 foretas her ved å dreie foten 4 om bolten 52.
I en ytterligere utførelsesform, se fig. 9-11, er foten 4 utformet med et indre styrerør 54 som er koplet til sokkelens øvre parti 16. Sokkelens nedre rør 8, som er dreibart om sty-rerøret 54, er her koplet til en tannring 56 som omkranser sokkelens nedre rør 8 like under dekselplaten 22. I fig. 9, hvor dekselplaten 22 er fjernet, er sokkelens nedre rør 8 og tannringen 56 av illustrative årsaker løftet noe opp fra de øvrige komponenter.
Tannringen 56 passer komplementært i et låselegeme 58 som er hev- og senkbart relativt sokkelens øvre parti 16.
Ved å anordne friksjonselementene 36 på låselegemets 58 underside holdes låselegemet 58 i inngrep med tannringen 56, se fig. 10, når friksjonselementene 36 ligger bremsende an mot sokkelens nedre parti 18, noe som inntrer når last fra foten 4 overvinner momentet fra motvekten og bringer sokkelens øvre parti til å vippe om aksen 32, se fig. 4.
Låseelementet 58 kan om ønskelig være anordnet i et dreibart feste 50 tilsvarende det som er forklart under henvisning til fig. 7 og 8.
I nok en utførelsesform, se fig. 12 hvor dekselplaten 22 er
fjernet, er låselegemet 58 utløsbart ved hjelp av en utløser-stang 60 som via et utløserlegeme 62 er innrettet til å kunne forskyve låselegemet 58 mellom en hevet utløst posisjon og en nedsenket låseposisjon.
Låselegemet 58 er forsynt med en hake 64 som er innrettet til å kunne gripe i en kammring 66. Kammringen 66 er festet til sokkelens nedre parti 18.
I fig. 12 er låselegemet 58 vist i sin utløste posisjon hvor det er ute av inngrep med tannringen 56, og hvor haken også er ute av inngrep med kammringen 66.
Når utløserstangen 6 0 senkes, forskyves også utløserlegemet 62 og låselegemet 58 nedover, hvorved låselegemet 58 kommer i inngrep med tannringen 6 5 og haken 64 kommer i inngrep med kammringen 66.

Claims (9)

1. Anordning ved bord (1) som omfatter en sokkel (2), en fot (4) og en bordplate (6), og hvor sokkelen (2) er utformet med øvre parti (16) som i horisontalplanet er dreibart relativt et nedre parti (18), hvor sokkelens nedre parti (18) er innrettet til å ligge an mot et underlag (28),karakterisert vedat sokkelens øvre parti (16) er forsynt med to diametralt motstående trinser (30) som ligger rullbart an mot sokkelens nedre parti (18), og hvor et friksjonselement (36) som er innrettet til å kunne ligge an mot sokkelens nedre parti (18), er forbundet til sokkelens øvre parti (18) utenfor en akse (32) som strekker seg mellom de to trinser (30).
2. Anordning i henhold til krav 1,karakterisert vedat en tredje trinse (34) er anordnet mellom sokkelens øvre parti (16) og sokkelens nedre parti (18) og på motstående side av aksen (32) relativt friksjonselementet (36).
3. Anordning i henhold til krav 2,karakterisert vedat sokkelens øvre parti (16) er forsynt med en motvekt (24) ved den tredje trinse (34).
4. Anordning i henhold til krav 1,karakterisert vedat friksjonselementet (36) er koplet til en i forhold til sokkelens øvre parti (18) ledbart feste (50).
5. Anordning i henhold til krav 4,karakterisert vedat foten (4) er koplet til festet (50) .
6. Anordning i henhold til krav 1,karakterisert vedat foten (50) er forsynt med en tannring (56) som komplementært passer i et utløsbart låselegeme (58).
7. Anordning i henhold til krav 6,karakterisert vedat låselegemet (58) er forsynt med friksjonselement (36) som er innrettet til å kunne ligge an mot sokkelens nedre parti (18).
8. Anordning i henhold til krav 1,karakterisert vedat bordplaten (6) er koplet til foten (4) ved hjelp av et kulefeste (12).
9. Anordning i henhold til krav 1,karakterisert vedat foten (4) er koplet til bordplaten (6) fra bordplatens (6) overside.
NO20092843A 2009-08-17 2009-08-17 Anordning ved bord NO330745B1 (no)

Priority Applications (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO20092843A NO330745B1 (no) 2009-08-17 2009-08-17 Anordning ved bord
CN201080036785.8A CN102548450B (zh) 2009-08-17 2010-08-06 桌子设备
PCT/NO2010/000298 WO2011021939A1 (en) 2009-08-17 2010-08-06 Table device
US13/389,984 US8833273B2 (en) 2009-08-17 2010-08-06 Table device
EP10810232.8A EP2467043B1 (en) 2009-08-17 2010-08-06 Table device

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NO20092843A NO330745B1 (no) 2009-08-17 2009-08-17 Anordning ved bord

Publications (2)

Publication Number Publication Date
NO20092843A1 true NO20092843A1 (no) 2011-02-18
NO330745B1 NO330745B1 (no) 2011-06-27

Family

ID=43607197

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO20092843A NO330745B1 (no) 2009-08-17 2009-08-17 Anordning ved bord

Country Status (5)

Country Link
US (1) US8833273B2 (no)
EP (1) EP2467043B1 (no)
CN (1) CN102548450B (no)
NO (1) NO330745B1 (no)
WO (1) WO2011021939A1 (no)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8894121B2 (en) * 2013-03-13 2014-11-25 Paccar Inc Table with a rotatable tabletop

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2104072A (en) * 1935-12-02 1938-01-04 Julia Larson Collapsible universal book support
US2364516A (en) * 1941-11-07 1944-12-05 John D Buckstaff Stool
US2526245A (en) * 1945-11-16 1950-10-17 Lathrop Paulson Co Support apparatus
US3911509A (en) * 1974-04-22 1975-10-14 Elwin H Fleckenstein Patient transfer stand
CN2091093U (zh) * 1991-03-16 1991-12-25 蔡安生 探出式可升降活动桌
CN1083686A (zh) * 1992-05-13 1994-03-16 黄鹤泳 多用途可转托盘架
CN2153981Y (zh) * 1993-04-21 1994-01-26 王恩林 可控电动餐桌转台
WO1999009859A1 (en) * 1997-08-27 1999-03-04 Mind To Market, Inc. Book holder assembly
US6315252B1 (en) * 1997-10-17 2001-11-13 Jefrey S. Schultz Removably mounted computer stand for automobiles and the like
US6089167A (en) * 1997-11-18 2000-07-18 Micron Electronics, Inc. Electrostatic discharge safe work station
US6154956A (en) * 1997-11-18 2000-12-05 Micron Electronics, Inc. Method of assembling components on an electrostatic discharge safe work station
US20020017595A1 (en) * 2000-04-28 2002-02-14 Dean Koyanagi Ergonomic laptop computer support assembly
NO309551B1 (no) * 2000-06-27 2001-02-19 Aadne Helle Anordning ved frittstående bord

Also Published As

Publication number Publication date
EP2467043A4 (en) 2013-03-27
CN102548450B (zh) 2014-10-15
US20120279427A1 (en) 2012-11-08
EP2467043B1 (en) 2014-05-14
WO2011021939A1 (en) 2011-02-24
NO330745B1 (no) 2011-06-27
CN102548450A (zh) 2012-07-04
EP2467043A1 (en) 2012-06-27
US8833273B2 (en) 2014-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7066866B1 (en) Chin up bar assembly with sliding and swiveling handles
US20160296067A1 (en) Pouring assistance device
US5924659A (en) Grasping apparatus and method for holding a container in an inverted position
US5069495A (en) Device for lifting boards
NO309551B1 (no) Anordning ved frittstående bord
US6234162B1 (en) Open fire cooking apparatus
DK143153B (da) Badelift for bevaegelseshaemmede personer
US9615686B2 (en) Stand for elongated objects
NO136134B (no) Teleskopisk underst¦ttelse for stoler, bord og lignende.
NO20092843A1 (no) Anordning ved bord
CN205698057U (zh) 一种适用于外科手术的拉钩装置器
US20110101186A1 (en) Movable pole support
KR200481495Y1 (ko) 의료용 다목적 링거 걸이대
US20050167551A1 (en) Receptacle support device for balcony or railing
US20080314392A1 (en) Limb Supporting Device
US20060214074A1 (en) Table mounted or supported purse hanger
JP2006238956A (ja) 焼き具保持装置
CN215605208U (zh) 省力炊具柄及省力炊具
CN215445927U (zh) 一种轻型平板电脑支架
KR20150003717U (ko) 의료용 다목적 링거 걸이대
CN221514549U (zh) 一种升降调节便利的铁架台
CN108158389A (zh) 一种踏板式炒锅
JPH019470Y2 (no)
CN211612776U (zh) 一种便于调节的初中化学实验用铁架台
CN211750077U (zh) 一种外科手术用单臂外科塔

Legal Events

Date Code Title Description
MM1K Lapsed by not paying the annual fees