NO175441B - Innbrudds- og brannsikker dörkonstruksjon - Google Patents
Innbrudds- og brannsikker dörkonstruksjonInfo
- Publication number
- NO175441B NO175441B NO890095A NO890095A NO175441B NO 175441 B NO175441 B NO 175441B NO 890095 A NO890095 A NO 890095A NO 890095 A NO890095 A NO 890095A NO 175441 B NO175441 B NO 175441B
- Authority
- NO
- Norway
- Prior art keywords
- door
- metal plate
- frame
- end part
- bent end
- Prior art date
Links
- 238000010276 construction Methods 0.000 title claims description 21
- 239000002184 metal Substances 0.000 claims description 27
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 claims description 6
- 238000004026 adhesive bonding Methods 0.000 claims description 4
- 229910000831 Steel Inorganic materials 0.000 claims description 3
- 239000010959 steel Substances 0.000 claims description 3
- 238000003780 insertion Methods 0.000 claims description 2
- 230000037431 insertion Effects 0.000 claims description 2
- 239000000835 fiber Substances 0.000 description 5
- 239000011093 chipboard Substances 0.000 description 3
- 241000446313 Lamella Species 0.000 description 2
- 238000005538 encapsulation Methods 0.000 description 2
- 239000000463 material Substances 0.000 description 2
- 230000003014 reinforcing effect Effects 0.000 description 2
- 239000000470 constituent Substances 0.000 description 1
- 238000009413 insulation Methods 0.000 description 1
- 230000001681 protective effect Effects 0.000 description 1
- 230000002787 reinforcement Effects 0.000 description 1
- 239000007787 solid Substances 0.000 description 1
- 239000002023 wood Substances 0.000 description 1
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E06—DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
- E06B—FIXED OR MOVABLE CLOSURES FOR OPENINGS IN BUILDINGS, VEHICLES, FENCES OR LIKE ENCLOSURES IN GENERAL, e.g. DOORS, WINDOWS, BLINDS, GATES
- E06B3/00—Window sashes, door leaves, or like elements for closing wall or like openings; Layout of fixed or moving closures, e.g. windows in wall or like openings; Features of rigidly-mounted outer frames relating to the mounting of wing frames
- E06B3/70—Door leaves
- E06B3/7003—Door leaves consisting of several adjacent similar elements, e.g. planks, without outer covering panels
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E06—DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
- E06B—FIXED OR MOVABLE CLOSURES FOR OPENINGS IN BUILDINGS, VEHICLES, FENCES OR LIKE ENCLOSURES IN GENERAL, e.g. DOORS, WINDOWS, BLINDS, GATES
- E06B3/00—Window sashes, door leaves, or like elements for closing wall or like openings; Layout of fixed or moving closures, e.g. windows in wall or like openings; Features of rigidly-mounted outer frames relating to the mounting of wing frames
- E06B3/70—Door leaves
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E06—DOORS, WINDOWS, SHUTTERS, OR ROLLER BLINDS IN GENERAL; LADDERS
- E06B—FIXED OR MOVABLE CLOSURES FOR OPENINGS IN BUILDINGS, VEHICLES, FENCES OR LIKE ENCLOSURES IN GENERAL, e.g. DOORS, WINDOWS, BLINDS, GATES
- E06B3/00—Window sashes, door leaves, or like elements for closing wall or like openings; Layout of fixed or moving closures, e.g. windows in wall or like openings; Features of rigidly-mounted outer frames relating to the mounting of wing frames
- E06B3/70—Door leaves
- E06B3/72—Door leaves consisting of frame and panels, e.g. of raised panel type
- E06B3/74—Door leaves consisting of frame and panels, e.g. of raised panel type with wooden panels or frame
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Securing Of Glass Panes Or The Like (AREA)
- Special Wing (AREA)
- Wing Frames And Configurations (AREA)
- Building Environments (AREA)
Description
Foreliggende oppfinnelse angår en innbrudds- og brannsikker dørkonstruksjon.
Problemet bak oppfinnelsen er å fremskaffe en dørkonstruksjon som oppfyller de høye krav til innbrudds- og brannsikkerhet som ovenfor nevnt, samtidig som det oppnås et attraktivt og brukervennlig ytre helhetsinntrykk. Et ytterligere krav er at dørkonstruksjonen skal kunne fremstilles med eksisterende fremstillingsmetoder i serieproduksjon i stor skala.
Dører av den aktuelle art betegnes på markedet ofte som "sikkerhetsdører" og benyttes idag innen et stort antall områder. Som eksempel på brukssektorer kan f.eks. nevnes flereleilighetshus, kontorer, butikker, hoteller, etc. Applikasjonene kan således være mange, men kjennetegnende for samtlige er at dørene daglig utsettes for harde påkjenninger av varierende art.
På markedet er det kjent å benytte forskjellige varianter av platedører som i visse tilfeller er belagt med et tynt, treimiterende plastlag. Også trekonstruksjoner med innlagte metallag i dørbladets dekkplater forekommer.
Fra NO 166 198 er det kjent å anordne utsparinger/langsgående spor i det minste i en del av et ramtre tilpasset metallplatens endeparti.
Fra NO 160 095 er det kjent at i det minste et vukket endeparti er utformet i metallplaten.
Fra SE 8005868-8 er det kjent en slisse som er anordnet i ett av dørens ramtre vinkelrett på dørkonstruksjonens plan, samt som opptar en metallplates bukkede endeparti.
De kjente dørene oppfyller riktignok høye krav på sikkerhet, men når det gjelder platedørene oppleves disse ofte mindre tiltalende enn tilsvarende tredører. Platedørene oppleves ofte i stedet som tunge, og noe som muligens kan beskrives som ""besk<y>ttelsesromli<g>nend<e>". De kjente trekonstruksjonene, som naturlig nok har et mer tiltalende og eksklusivt utseende, er imidlertid beheftet med konstruksjons— og produksjonsmessige ulemper. Man har blant annet problemer med å fremstille trekonstruksjoner som er tilstrekkelig mot-standsdyktige mot innbruddsforsøk.
Hensikten med foreliggende oppfinnelse er å eliminere de ovennevnte ulemper ved å oppnå en dørkonstruksjon som oppfyller samtlige oppstilte sikkerhetskrav, samtidig som den i det minste utvendig er identifiserbar som en tredør, og dermed både tiltalende og sikker for brukeren.
Ovennevnte hensikt oppnås med en innbrudds-og brannsikker dørkonstruksjon som i det minste utvendig er identifiserbar som en tredør og omfatter en ramme av ramtrær som på begge sider er belagt med dekkplater som danner dørens sider. Innbrudds-og brannsikker dørkonstruksjon, som i det minste utvendig, er identifiserbar som en tredør, og omfatter en ramme av ramtrær som på begge sider er belagt med dekkplater som danner dørens sider, samt en stamme på hvis beliggende mot dørkonstruksjonens ytterside er anordnet med en metallplate som oppviser i det minste et bukket endeparti, samt et langsgående spor anordnet i det minste inn i en del av ramtraerne og vinkelrett på dørkonstruks j onens plan, hvilket spor opptar det bukkede endepartiet, kjennetegnet ved at både sporet og metallplatens bukkede endeparti går så dypt inn i ramtraerne for dels å tillate at festeskruer for hengseldetaljer kan føres gjennom metallplatens endeparti ved dørkonstruksjonens hengselside, og dels holde rammen sammen ved montering og liming av ramtraerne under fremstilling av døren.
Metallplaten oppviser bukkede endepartier i begge kanter og spor 18 er utført i samtlige ramtrær.
En hensiktsmessig utførelsesform oppnås dersom en ytterligere metallplate er anordnet på stammens andre side beliggende på dørkonstruksjonens innside. Nevnte ytterligere metallplate er fortrinnsvis utført plan og dimensjonert for nøyaktig å dekke stammens sideflate. Metallplatens bukkede endeparti ved dørkonstruksjonens hengselside er fortrinnsvis forsynt med hull for gjennomføring av festeskruer for hengseldetaljer.
De nevnte metallplatene er hensiktsmessig utført i stål, fortrinnsvis med en tykkelse i intervallet 0.5 - 3 mm.
Oppfinnelsen skal i det følgende forklares nærmere under henvisning.til et utførelseseksempel som er vist på tegningen, der samme tallbetegnelser i de forskjellige figurene angir innbyrdes motsvarende deler.
Fig. 1 er et brutt horisontalsnitt gjennom et overfalset dørblad ifølge oppfinnelsen,
fig. 2 er et brutt horisontalsnitt av et dørblad ifølge en annen utførelsesform for oppfinnelsen.
I utførelsesformen ifølge fig. 1 angir henvisningstallet 1 en dørkonstruksjon bestående av en ramme 2 som på begge sider er belagt med dekkplater 4 som utgjør dørens sider og som sammen med rammen 2 inneslutter en innmat i form av en stamme 5. Dekkplatene 4 utgjøres her av to hardere trefiberplater med en tykkelse på 3 mm. Stammen 5 består av porøse fiberlameller 7 samt forsterkningslameller 8 av massivt tre beliggende ved dørens låsside 10, hengselside 11, overkant og nederkant. De porøse fiberlamellene 7 og forsterkningslamellene 8 er på hver side belagt med dekksjikt 13 av f.eks. sponplate ifølge figuren. I den fortsatte beskrivelse skal de porøse fiberlamellene 7, forsterkningslamellene 8 og dekksjiktet 13 behandles som den enhet de tilsammen utgjør, dvs. stammen 5. På hver side av stammen 5 ligger det en beskyttende og avstivende metallplate 14 resp. 15, hvis funksjoner i sammenheng utgjør "kjernen" av foreliggende oppfinnelse. De to metallplatene har hensiktsmessig en tykkelse innen intervallet 0,5—3 mm og er her utformet i stålplate med en tykkelse på 1 mm. Den ene platen 14 er i utførelseseksemplet beliggende mot dørkonstruksjonens 1 ytterside 16, og strekker seg over hele sponplatelagets 13 flate samt dessuten et stykke inn over ramtraerne 3 for der å brettes i rett vinkel inn i dertil beregnede, innfreste langsgående spor 18 i nevnte ramtre 3. De således bukkede endepartiene av platen 14 betegnes fortrinnsvis med henvisningstall 20 og holder effektivt sammen rammekonstruksjonen 2 ved hjelp av inngrepet i sporene 18. Platens 14 funksjon å holde sammen rammene 2 er ikke minst verdifull ved dørens fremstilling, da montering og liming av ramtraerne vesentlig lettes. Mens den beskrevne platen 14 således danner et mot dørens innside vendende rektangulært "kar", er derimot den andre platen 15, beliggende mot dørkonstruksjonens 1 innside 17, av helt plan utførelse. Platen 15 dekker, som vist i fig. 1, med spon-platesj iktets 13 hele flate, men går ikke i inngrep med ramtraerne 3.
Som det lett kan forstås av figuren danner de to platene 14 og 15 sammen en stort sett heldekkende innkapsling av den innen platene innrommede, delvis porøse stammen 5. Denne innkapsling er ved hjelp av platens 14 utforming naturlig nok sterkest i retning mot dørens ytterside, der metallplaten 14 med sin i retning mot dørens innside bukkede endepartier 20 er anordnet. Dørkonstruksjonens 1 styrke ved yttersiden 16 er tilstrebet ikke minst sett fra et innbruddssynspunkt.
Ved dørkonstruksjonens 1 hengselside 11 vises i figuren et skjematisk hengsel 21 av kjent type med tilhørende festeskrue 22. Metallplatens 14 bukkede endeparti 20 tjenestegjør her som forankring for hengselskruen 22, ved at skruen 22 føres gjennom et hull 19 i nevnte endeparti 20, og hvorved det oppnås en kraftig forsterket hengselinnfesting.
Den i fig. 1 viste utførelsesf orm angir en dør av såkalt overfalset type, og dens ramtrær 3 er forsynt med innfreste spor 24 for rundtgående lister av ekspansjonsmateriale 25. Ekspansjonsmaterialet 25 er på kjent måte beregnet for å ekspandere og dekke mellom dørblad og karm i tilfelle brann. I fig. 1 fremgår bare en av disse listene, da valg av snittflate for tydelighetens skyld muliggjør vising av hengselinnfestingen.
I fig. 2 vises en annen utførelsesform av en dørkonstruksjon 1 der blant annet den bukkede metallplaten 14 er plassert på motsatt side i forhold til utførelsesformen i fig. 1.
I de ovenfor beskrevne utførelsesformene sammenføyes de inngående elementene hensiktsmessig ved hjelp av liming.
I begge utførelsesformene for oppfinnelsen oppnås således en dørkonstruksjon som i det ytre fremstår som en tredør, samtidig som høye krav for sikkerhet tilgodesees. Dør-konstruksj onen ifølge oppfinnelsen frembyr en stabil, og ved innbrudd vanskelig forserbar dør ved hjelp av det ovenfor beskrevne metallplatearrangementet.
Foreliggende oppfinnelse er ikke begrenset til de ovenfor beskrevne og på tegningen viste utførelseseksemplene, men kan variere innenfor rammen for de etterfølgende patentkrav. For eksempel kan stammen 5 være utført på en rekke forskjellige kjente måter, hvorved kan nevnes punktvis innfesting av de inngående porøse fiberlamellene 7 i den hensikt å forbedre lydisoleringen. Videre kan de i beskrivelsen nevnte dekk-skivene være utført som plater som er forsynt med profilert mønster av forskjellig slag.
Claims (5)
1.
Innbrudds-og brannsikker dørkonstruksjon (1), som i det minste utvendig, er identifiserbar som en tredør, og omfatter en ramme (2) av ramtrær (3) som på begge sider er belagt med dekkplater (4) som danner dørens sider, samt en stamme (5) på hvis beliggende mot dørkonstruksjonens (1) ytterside (16) er anordnet med en metallplate (14) som oppviser i det minste et bukket endeparti (20), samt et langsgående spor (18) anordnet i det minste inn i en del av ramtraerne (3) og vinkelrett på dørkonstruksjonens (1) plan, hvilket spor (18) opptar det bukkede endepartiet (20),
karakterisert ved at både sporet (18) og metallplatens (14) bukkede endeparti (20) går så dypt inn i ramtraerne (3) for dels å tillate at festeskruer (22) for hengseldetaljer kan føres gjennom metallplatens (14) endeparti (20) ved dørkonstruksjonens (1) hengselside (11), og dels holde rammen (2) sammen ved montering og liming av ramtraerne (3) under fremstilling av døren.
2.
Dørkonstruksjon ifølge krav 1, karakterisert ved at metallplaten (14) oppviser bukkede endepartier (20) i begge kanter, og at et spor (18) er utført i samtlige ramtrær (3).
3.
Dørkonstruksjon ifølge krav 2, der en ytterligere metallplate (15) er anordnet på stammens (5) andre side beliggende på dørkonstruksjonens (1) innside (17), karakterisert ved at nevnte ytterligere metallplate (15) er utført plan og dimensjonert for nøyaktig å dekke stammens (5) sideflate.
4.
Dørkonstruksjon ifølge et eller flere av foregående krav, karakterisert ved at metallplatens (14) bukkede endeparti (20) ved dørkonstruksjonens (1) hengselside (11) er forsynt med hull (19) for gjennomføring av festeskruer (22) for hengseldetaljer.
5.
Dørkonstruksjon ifølge et eller flere av foregående krav, karakterisert ved at metallplatene (14,15) er utført i stål, fortrinnsvis med en tykkelse i intervallet 0,5—3 mm.
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| SE8803466A SE464423C (sv) | 1988-09-30 | 1988-09-30 | Dörrkonstruktion |
Publications (4)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| NO890095D0 NO890095D0 (no) | 1989-01-10 |
| NO890095L NO890095L (no) | 1990-04-02 |
| NO175441B true NO175441B (no) | 1994-07-04 |
| NO175441C NO175441C (no) | 1994-10-12 |
Family
ID=20373489
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| NO890095A NO175441C (no) | 1988-09-30 | 1989-01-10 | Innbrudds- og brannsikker dörkonstruksjon |
Country Status (4)
| Country | Link |
|---|---|
| DK (1) | DK167233B1 (no) |
| FI (1) | FI87253C (no) |
| NO (1) | NO175441C (no) |
| SE (1) | SE464423C (no) |
-
1988
- 1988-09-30 SE SE8803466A patent/SE464423C/sv not_active IP Right Cessation
- 1988-12-30 DK DK730388A patent/DK167233B1/da not_active IP Right Cessation
-
1989
- 1989-01-10 NO NO890095A patent/NO175441C/no unknown
- 1989-01-12 FI FI890160A patent/FI87253C/fi not_active IP Right Cessation
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| FI87253C (fi) | 1992-12-10 |
| SE8803466L (sv) | 1990-03-31 |
| SE464423C (sv) | 1994-01-17 |
| DK730388A (da) | 1990-03-31 |
| FI87253B (fi) | 1992-08-31 |
| NO890095L (no) | 1990-04-02 |
| DK167233B1 (da) | 1993-09-20 |
| NO175441C (no) | 1994-10-12 |
| FI890160L (fi) | 1990-03-31 |
| DK730388D0 (da) | 1988-12-30 |
| SE464423B (sv) | 1991-04-22 |
| SE8803466D0 (sv) | 1988-09-30 |
| FI890160A0 (fi) | 1989-01-12 |
| NO890095D0 (no) | 1989-01-10 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4295299A (en) | Steel clad wood door frame | |
| US3918207A (en) | Door frame protector | |
| CN205047109U (zh) | 一种钢木质隔热防火门 | |
| US20120167371A1 (en) | Method for building modular walls and partitions resistant to fire and noise | |
| US10196853B2 (en) | Door and method of forming a door | |
| EP2059649B1 (en) | Fire-resistant door and method for the manufacture of an edge beam, a reinforcement strip and glazing beams for that door | |
| WO2007055662A1 (en) | Ceramic doors and boards and applications thereof | |
| NO175441B (no) | Innbrudds- og brannsikker dörkonstruksjon | |
| US3878647A (en) | Door panel structure | |
| US20030009976A1 (en) | Wood and metal raised panel decorative structure and method of production | |
| NO144715B (no) | Romelement, isaer til badevaerelser, dusjkabinetter og toaletter | |
| EP2766549B1 (en) | Door leaf | |
| WO2018163226A1 (en) | Composite panel for furnishing elements | |
| CN211422398U (zh) | 一种耐用型隔音防潮防盗门 | |
| AU2008203033B2 (en) | A fire resistant door and door set | |
| US5575117A (en) | Break-in resistant wood panel door | |
| EP2683900B1 (en) | Assembly of a leaf and a frame adapted to rotatably receive the leaf | |
| CN218542005U (zh) | 一种柜门 | |
| IE20080232A1 (en) | A fireproof door | |
| JP2020158973A (ja) | 両開きドア | |
| CN218092759U (zh) | 一种抗破拆高强度复合门扇及木门 | |
| CN203835200U (zh) | 一种木质防火门 | |
| KR101058235B1 (ko) | 복합패널 | |
| JP4151287B2 (ja) | 間仕切り用折り畳み扉 | |
| CN210460415U (zh) | 一种防火防盗门 |