NO160752B - Anordning for oppdrett av fisk, skalldyr o.l. - Google Patents

Anordning for oppdrett av fisk, skalldyr o.l. Download PDF

Info

Publication number
NO160752B
NO160752B NO862399A NO862399A NO160752B NO 160752 B NO160752 B NO 160752B NO 862399 A NO862399 A NO 862399A NO 862399 A NO862399 A NO 862399A NO 160752 B NO160752 B NO 160752B
Authority
NO
Norway
Prior art keywords
tank
water
funnel
fish
sludge
Prior art date
Application number
NO862399A
Other languages
English (en)
Other versions
NO862399L (no
NO160752C (no
NO862399D0 (no
Inventor
Lars-Erik Nyman
Original Assignee
Flygt Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Flygt Ab filed Critical Flygt Ab
Publication of NO862399D0 publication Critical patent/NO862399D0/no
Publication of NO862399L publication Critical patent/NO862399L/no
Publication of NO160752B publication Critical patent/NO160752B/no
Publication of NO160752C publication Critical patent/NO160752C/no

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K61/00Culture of aquatic animals
    • A01K61/60Floating cultivation devices, e.g. rafts or floating fish-farms
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02ATECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
    • Y02A40/00Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
    • Y02A40/80Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in fisheries management
    • Y02A40/81Aquaculture, e.g. of fish

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Marine Sciences & Fisheries (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Farming Of Fish And Shellfish (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Description

Foreliggende oppfinnelse angår en anordning for oppdrett av fisk, skalldyr o.l., omfattende en tank av et ikke stivt materiale som f.eks. seilduk eller myk plast som er senket ned i vann og er forsynt med et innløp og et utløp for vannet, der tankveggene strekkes ut ved en trykkforskjell mellom tankens indre rom og det omgivende vann og der tankbunnen er forsynt med en hovedsaklig konisk formet slamsamler.
Eksempler på anordninger av denne art finnes i britisk patent nr. 2.026.823. Det er videre kjent oppdrettsanordninger utført som stive konstruksjoner med koniske slamsamlere og en slik er beskrevet i norsk ansøkning nr. 860540.
En vesentlig ulempe ved de to utførelser som er nevnt ovenfor og ved oppdrettsanordninger av andre utførelser er at den gass som dannes ved oppdrettsanordningen fritt kan bre seg i området rundt denne og skape ulemper.
Formålet med foreliggende oppfinnelse er å komme frem til en løsning som gjør det mulig å samle den dannede gass ved en oppdrettsanordning av den type som er nevnt i innledningen og dette er oppnådd ved at anordningens slamsamler er traktformet med forholdsvis steile vegger og en grunnflate rettet mot tankbunnen og er utstyrt med en samleanordning for gass i form av et konisk deksel med et sentralt hull som er skjermet av et legeme en viss avstand under dekselet, for derved å hindre gass fra slam i trakten i å komme inn i tanken idet gassen samles ved omkretsen av den øvre del av trakten, hvorfra den kan ledes ut.
Oppfinnelsen vil i det følgende bli forklart nærmere under henvisning til tegningene der: Fig. 1 viser en tank ifølge oppfinnelsen sett fra siden og fig. 2 viser et anlegg med flere fiskeoppdrettstanker sett ovenfra.
Tegningen viser en tank 1 med et innløp 2 og et utløp 3. En slamsamler 4 omfatter ifølge oppfinnelsen anordninger 5 og 6 for oppsamling av gass og har et beskyttende deksel 7 samt et utløp 8. 9 betegner en felles matelinje og 10 er en samletank for slam.
En fortrinnsvis sylinderformet tank 1 som er laget av seilduk, myk plast eller av annet ikke stivt materiale er senket ned i vannet, f.eks. i sjøen, hvor tanken inneholder fisk eller andre sjødyr. Tanken har et innløp 2 og et utløp 3 som er slik dimensjonert at vannivået i tanken alltid befinner seg over vannivået i det omgivende vann. Derved oppnås at tankveggene strekkes ut ved hjelp av det høyere statiske trykk.
Ifølge en foretrukken utførelse av oppdrettstanken, er innløpet anordnet tangensialt slik at det frembringes en sirkulær strømning i tanken. Dette arrangement har to fordeler. Fiskene tvinges til å svømme mot strømmen rundt i tanken og dette stimulerer matingen og minimaliserer tapet. I tillegg blir forurensninger samlet i senter av tanken slik at det blir lett å fjerne disse.
Innløpsvannet tas fra et sted i sjøen hvor vanntemperaturen er passende og/eller hvor oksygeninnholdet og mengden med naturlige næringsstoffer er høyt. Transporten kan utføres med et utstyr som er beskrevet i svensk patent nr. 8202429-0, norsk patentsøknad nr. 831300.
Midt i tankbunnen finnes det en anordning for oppsamling av slam og som er konstruert som en trakt med forholdsvis steile sider. Forurensninger på tankbunnen vil så bli samlet i trakten og'konsentrert i bunnen av denne. Trakten er ifølge oppfinnelsen forsynt med et deksel 5 som skråner mot midten der det er et sentralt hull som 1 sin tur er skjermet av et legeme 6 en viss avstand under dekselet. På denne måten vil gass som genereres i slammet hindres i å komme opp i tanken igjen og forgifte fisken. Gassen samles i stedet i perife-rien av den øvre del av trakten og kan evakueres derfra. For å hindre at større gjenstander som f.eks. døde fisk faller ned i trakten, er den fortrinnsvis forsynt med et hett eller et beskyttelsesdeksel 7.
Den nedre del av trakten 4 er forbundet med et utløpsrør 9, gjennom hvilket slammet kan fjernes mot en samletank 10. Dette kan utføres ved å forbinde røret med en pumpe eller ved midlertidig å øke trykket i tanken 1 i forhold til trykket i tanken 10. Sistnevnte tank kan være felles for flere oppdrettstanker og er innrettet til å behandle slammet på en passende måte. Systemet er lukket og ingen forurensninger vil slippe ut til omgivelsene.
For å sikre tilførelen av vann fra utsiden i tilfelle den normale tilførselen skulle stoppe, kan den øvre del av tanken 1 være forsynt med sperrbare sikkerhetsåpninger. Under normale tilstander vil disse åpninger være lukket fra Innsiden ved hjelp av deksler som presses mot veggene av det statiske trykk. I tilfelle anlegget stopper, vil trykkene bli utjevnet, slik at åpningene kan avdekkes og vannet flyte inn i tanken for å holde fiskene i live inntil feilen kan rettes.
Anordningen ifølge oppfinnelsen og anlegget som kan bygges ved hjelp av denne anordning, har en lang rekke fordeler sammenlignet med tidligere kjente løsninger. Noen av de viktigste fordeler er følgende: Tanken kan fremstilles av et forholdsvis billig materiale og kan takket være den store vannutskiftning behandles for å redusere algeveksten. Den lukkede tank betyr også at sykdommer i en tank ikke spres til andre tanker i samme anlegg.
Vannrotasjonen i tanken sørger for at fiskene svømmer og spiser maksimalt, slik at tapet blir minimalisert. Reak-sjonen fører også til at avfall samles i senter av tanken slik at det lett kan fjernes.
Friskt vann kan tas fra et sted hvor temperaturen er passende, hvor oksygeninnholdet og mengden naturlige næringsstoffer er god.
Anordningen og anlegget kan plasseres hvor som helst. Det forurenser ikke omgivelsene og er ikke påvirket av forurens-ningene i disse. I tillegg kan isdannelse unngås ved å tilføre varmere vann om vinteren.
Innsamling, sortering og desinfisering av fisk kan forenkles ved å pumpe ut vannet i tanken slik at veggene foldes sammen og bunnen blir brakt opp mot det omgivende vanns overflate.
I en slamsamletank som er anbrakt utenfor oppdrettstanken kan en effektiv behandling av slammet foregå uten at dette har noen innvirkning på omgivelsene. Systemet kan også være forsynt med et integrert fullstendig renseanlegg.

Claims (1)

  1. Anordning for oppdrett av fisk, skalldyr og lignende, omfattende en tank (1) av et ikke stivt materiale som for eksempel seilduk eller myk plast som er senket ned i vann og er forsynt med et innløp (2) og et utløp (3) for vannet, idet tankveggene strekkes ut ved en trykkforskjell mellom tankens indre rom og det omgivende vann og der tankbunnen er forsynt med en hovedsaklig konisk formet slamsamler (4), karakterisert ved at slamsamleren (4) er traktformet med forholdsvis steile vegger og med grunnflaten rettet mot tankbunnen og er utstyrt med en samleanordning (5, 6) for gass i form av et konisk deksel (5) med et sentralt hull som er skjermet av et legeme (6) en viss avstand under dekselet (5), for derved å hindre gass fra slam i trakten i å komme inn i tanken (1) idet gassen samles ved omkretsen av den øvre del av trakten hvorfra den kan ledes ut.
NO862399A 1985-08-23 1986-06-17 Anordning for oppdrett av fisk, skalldyr o.l. NO160752C (no)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE8503939A SE449155B (sv) 1985-08-23 1985-08-23 Behallare for uppfodning av fisk av icke styvt material anordnad nedsenkt i vatten

Publications (4)

Publication Number Publication Date
NO862399D0 NO862399D0 (no) 1986-06-17
NO862399L NO862399L (no) 1987-02-24
NO160752B true NO160752B (no) 1989-02-20
NO160752C NO160752C (no) 1989-05-31

Family

ID=20361172

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO862399A NO160752C (no) 1985-08-23 1986-06-17 Anordning for oppdrett av fisk, skalldyr o.l.

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4711199A (no)
EP (1) EP0215755B1 (no)
JP (1) JPS6248327A (no)
CN (1) CN1006117B (no)
CA (1) CA1255981A (no)
DE (1) DE3667595D1 (no)
DK (1) DK160666C (no)
ES (1) ES2001559A6 (no)
FI (1) FI81483C (no)
IS (1) IS1542B (no)
NO (1) NO160752C (no)
SE (1) SE449155B (no)

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9883660B2 (en) 2013-02-05 2018-02-06 Akvadesign As Outlet basin for a fish pen
US10827729B2 (en) 2016-03-02 2020-11-10 Akvadesign As Buoyancy system for a fish pen
NO20191313A1 (no) * 2019-11-04 2021-05-05 Salmoserve As Ventemerd

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2200822B (en) * 1987-02-11 1991-01-30 Ragnar Vadseth Farming enclosures
FI89665C (fi) * 1991-02-14 1993-11-10 Paavo Antero Viikki Foerfarande och anordning foer avslammning av fiskodlingsbassaeng
US5297513A (en) * 1992-06-12 1994-03-29 Gary Musgrave Breeding tank assembly for fish larvae
NO175341C (no) * 1992-07-20 1994-10-05 Geir L Kjersem Fremgangsmåte ved tilförsel av vann til en lukket merd, utforming av en lukket merd og anvendelse av merden til utövelse av fremgangsmåte
US5762024A (en) * 1996-04-17 1998-06-09 David E. Meilahn Aquaculture system
US5681146A (en) 1996-10-04 1997-10-28 Future Sea Farms Inc. Low head pumping system for fish farms
US20030168018A1 (en) * 2002-02-05 2003-09-11 Matthews Paul C. Method of establishing clam bed colonies and mobile floating hatchery for implementing same
US7320296B2 (en) 2004-04-28 2008-01-22 Mpdi Animal entertainment device
ES2323031B1 (es) * 2007-03-02 2010-04-19 Isocean, S.L. Sistema recolector de residuos para bateas y jaulas de acuicultura.
US8770149B2 (en) 2010-07-13 2014-07-08 Bio Booot Ltd. System for breeding aquatic fauna
NO333490B1 (no) * 2011-09-28 2013-06-24 Preline Fishfarming System As Oppdrettsanlegg, anvendelse av dette, et moduloppbygget oppholdskammer, fremgangsmate for fremstilling av et oppholdskammer og fremgangsmate for tomming av anlegget
CN102812915B (zh) * 2012-09-17 2013-11-06 中国水产科学研究院渔业机械仪器研究所 一种封闭网箱污物过滤收集装置
NO342094B1 (no) * 2017-01-17 2018-03-19 Nofi Tromsoe Eiendom As Oppdrettsanlegg med ytre og indre pose
NO342583B1 (no) * 2017-01-17 2018-06-18 Nofi Tromsoe Eiendom As Oppdrettsanlegg med oppdrettsmerd og beholder for avfall
JP6858996B1 (ja) * 2020-03-12 2021-04-14 株式会社林養魚場 魚介類の養殖装置及び方法
NO347536B1 (en) * 2021-05-14 2023-12-18 Sfs Group As Fish farming cage and method for exchanging water in a fish farming cage.
CN113994903A (zh) * 2021-11-02 2022-02-01 广西恒邦农业发展有限公司 一种帆布鱼池培育优良品种养殖与研究方法
CN115053851B (zh) * 2022-05-25 2023-06-02 中国水产科学研究院黄海水产研究所 一种用于双壳贝类幼体延迟变态的装置及其使用方法
WO2025250936A1 (en) * 2024-05-31 2025-12-04 Keith Ervin Multi-catalyst water treatment system

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1154668B (de) * 1962-07-03 1963-09-19 Paul Hoefling Schwimmende Anlage fuer Fischzuchtzwecke
US3716025A (en) * 1970-11-30 1973-02-13 B Lawson Vertical tank system for fish rearing
DE2227206C3 (de) * 1972-06-05 1981-04-02 Früchtnicht, Ernst August, 2138 Scheeßel Wassertank zur Aufzucht von am Boden von Gewässern lebenden Fischen und Schalentieren
US3900004A (en) * 1974-04-01 1975-08-19 Penn Plax Plastics Inc Automatic circulating hatchery
US4144840A (en) * 1977-04-08 1979-03-20 Bubien James K Raising pelagic game fish
US4399769A (en) * 1978-02-01 1983-08-23 Casey Robert F Procedures for raising fish
GB2018551B (en) * 1978-04-12 1982-04-21 Parker I S C Activated sludge culture of fish
JPS608790B2 (ja) * 1979-06-05 1985-03-05 ゼニヤ海洋サ−ビス株式会社 シ−トタンク
JPS5618523A (en) * 1979-07-25 1981-02-21 Isaburou Takahashi Filth removing and water draining treatment method and apparatus in sea surface sheet water tank
DE3005150A1 (de) * 1980-02-12 1981-08-20 Henn Dr. 2110 Buchholz Pohlhausen Schirmvorrichtung zur temperierung und entsorgung vom fischaufzuchtwasser und von fischgehegen
JPS602769Y2 (ja) * 1980-08-08 1985-01-25 株式会社ブリヂストン いけす装置
US4394846A (en) * 1981-09-09 1983-07-26 Roels Oswald A Culture of marine species
SE430521B (sv) * 1982-04-19 1983-11-21 Flygt Ab Sett och anordning att transportera vetska
DD228438A1 (de) * 1984-11-15 1985-10-16 Inst Binnenfischerei Vorrichtung zur fischproduktion in schwimmenden behaeltern mit abwasserreinigung

Cited By (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9883660B2 (en) 2013-02-05 2018-02-06 Akvadesign As Outlet basin for a fish pen
US11134660B2 (en) 2013-02-05 2021-10-05 Akvadesign As Outlet basin for a fish pen
US10827729B2 (en) 2016-03-02 2020-11-10 Akvadesign As Buoyancy system for a fish pen
EP4233535A2 (en) 2016-03-02 2023-08-30 Akvadesign AS Buoyancy system for a fish pen
US11825815B2 (en) 2016-03-02 2023-11-28 Akvadesign As Buoyancy system for a fish pen
NO20191313A1 (no) * 2019-11-04 2021-05-05 Salmoserve As Ventemerd
NO346308B1 (no) * 2019-11-04 2022-05-30 Salmoserve As Ventemerd

Also Published As

Publication number Publication date
JPS6248327A (ja) 1987-03-03
IS1542B (is) 1994-06-08
DK400586A (da) 1987-02-24
SE8503939L (sv) 1987-02-24
IS3129A7 (is) 1987-02-24
DE3667595D1 (de) 1990-01-25
NO862399L (no) 1987-02-24
FI81483B (fi) 1990-07-31
EP0215755B1 (en) 1989-12-20
NO160752C (no) 1989-05-31
CN86104389A (zh) 1987-03-04
DK160666B (da) 1991-04-08
FI863156L (fi) 1987-02-24
US4711199A (en) 1987-12-08
FI81483C (fi) 1990-11-12
CN1006117B (zh) 1989-12-20
SE449155B (sv) 1987-04-13
CA1255981A (en) 1989-06-20
NO862399D0 (no) 1986-06-17
DK400586D0 (da) 1986-08-22
ES2001559A6 (es) 1988-06-01
EP0215755A1 (en) 1987-03-25
DK160666C (da) 1991-09-16
JPH049492B2 (no) 1992-02-20
SE8503939D0 (sv) 1985-08-23
FI863156A0 (fi) 1986-08-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
NO160752B (no) Anordning for oppdrett av fisk, skalldyr o.l.
KR900001385B1 (ko) 양어 플랜트
GB2200822A (en) Fish-farming enclosures
GB2577454A (en) Floating, closed, self-supporting fish-farming cage comprising a tubular membrane made of a polymer with high mechanical strength and low biofouling adhesion
Furfari Depuration plant design
IE822181L (en) Apparatus for raising eels, crayfish and other bottom-living¹marine organisms
CN205106045U (zh) 一种带有分离排污装置的水产养殖系统
CN208316623U (zh) 一种渔光互补的光伏发电站
CN106554089B (zh) 一种野外处理蓝藻的自动装置
CN106245612A (zh) 一种垃圾藻类收集装置
CN106245613A (zh) 一种高度可调节的藻类收集装置
CN216983168U (zh) 一种大闸蟹养殖用可循环过滤的饲养水池
CN213306939U (zh) 一种带有高效排污功能的海水养殖水池
CN205106044U (zh) 一种带有增排罩的水产养殖系统
CN219395958U (zh) 一种背部过滤鱼缸
CN218789908U (zh) 一种水产养殖用具有增氧功能的养殖水处理装置
KR200288532Y1 (ko) 전복 양식용 거품 제거장치
CN214903145U (zh) 一种水族箱
CN211379304U (zh) 一种南美白对虾虾苗养殖水处理设备
CN108751535A (zh) 一种水产养殖场尾水的电化学处理系统及其处理方法
CN215785275U (zh) 养殖场用自动清洗装置
CN216452721U (zh) 鱼菜共生系统
CN210094383U (zh) 一种实验室用海水鱼养殖系统
CN211644849U (zh) 一种畜牧养殖用污水处理装置
CN211497246U (zh) 封闭式养殖循环用水处理装置