NO136342B - - Google Patents
Download PDFInfo
- Publication number
- NO136342B NO136342B NO3373/70A NO337370A NO136342B NO 136342 B NO136342 B NO 136342B NO 3373/70 A NO3373/70 A NO 3373/70A NO 337370 A NO337370 A NO 337370A NO 136342 B NO136342 B NO 136342B
- Authority
- NO
- Norway
- Prior art keywords
- connection point
- partial rollers
- press roller
- common axis
- edge
- Prior art date
Links
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F16—ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16L—PIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
- F16L9/00—Rigid pipes
- F16L9/16—Rigid pipes wound from sheets or strips, with or without reinforcement
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B29—WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
- B29C—SHAPING OR JOINING OF PLASTICS; SHAPING OF MATERIAL IN A PLASTIC STATE, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; AFTER-TREATMENT OF THE SHAPED PRODUCTS, e.g. REPAIRING
- B29C53/00—Shaping by bending, folding, twisting, straightening or flattening; Apparatus therefor
- B29C53/56—Winding and joining, e.g. winding spirally
- B29C53/58—Winding and joining, e.g. winding spirally helically
- B29C53/78—Winding and joining, e.g. winding spirally helically using profiled sheets or strips
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B29—WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
- B29C—SHAPING OR JOINING OF PLASTICS; SHAPING OF MATERIAL IN A PLASTIC STATE, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; AFTER-TREATMENT OF THE SHAPED PRODUCTS, e.g. REPAIRING
- B29C48/00—Extrusion moulding, i.e. expressing the moulding material through a die or nozzle which imparts the desired form; Apparatus therefor
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B29—WORKING OF PLASTICS; WORKING OF SUBSTANCES IN A PLASTIC STATE IN GENERAL
- B29C—SHAPING OR JOINING OF PLASTICS; SHAPING OF MATERIAL IN A PLASTIC STATE, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; AFTER-TREATMENT OF THE SHAPED PRODUCTS, e.g. REPAIRING
- B29C48/00—Extrusion moulding, i.e. expressing the moulding material through a die or nozzle which imparts the desired form; Apparatus therefor
- B29C48/03—Extrusion moulding, i.e. expressing the moulding material through a die or nozzle which imparts the desired form; Apparatus therefor characterised by the shape of the extruded material at extrusion
- B29C48/09—Articles with cross-sections having partially or fully enclosed cavities, e.g. pipes or channels
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Shaping Of Tube Ends By Bending Or Straightening (AREA)
- Tyre Moulding (AREA)
- Bending Of Plates, Rods, And Pipes (AREA)
- Extrusion Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
Description
Oppfinnelsen vedrører en innretning til fremstilling
av rør ved vikling av profilbånd av termoplast, hvis ene kant har et steg og hvis andre kant har et spor for opptak av steget for forbindelse av kantene med hverandre, på en dreibar trommel, som er utstyrt med minst en i sin kontur til den ytre kontur for forbindelsesstedet mellom spor og steg tilpasset og i radiell retning fjærende ettergivende opplagret pressrull for tilveiebringelse av et ytre presstrykk.
Fra norsk patent nr. 13^.'513 er det kjent en fremgangsmåte til.fremstilling av viklingsrør av termoplast, ved hvilken et profilert bånd av en termoplast hvis ene kant har et steg og hvis andre kant en vulst med et spor for opptak av steget i opp-myket tilstand blir spiralformet oppviklet på en som dor tjenende roterende trommel på en slik måte at steget til en forangående vikling kontinuerlig blir opptatt i sporet til vulsten på en umid-delbart følgende vikling og at det etter festingen av forbindel-sesstedene dannede ferdige rør blir kontinuerlig trukket av trommelen. Til sammenfestingen benyttes et tilleggstrykk utenfra som utøves med en pressrull.
For gjennomføring av denne fremgangsmåte er det også kjent en innretning som har en dreibar trommel samt i området ved trommelen flere radielt i samme avstand til mantelflaten på den sylindriske trommeldel anordnede pressruller og dessuten en innretning for avtrekking av det ferdig viklede rør.
Når det for utøvelse av det ytre presstrykk for lukk-ing av forbindelsesfugen mellom not og steg bare benyttes en pressrull som i sin kontur er tilpasset profilbåndet, dvs. sporvulsten, så utøves praktisk talt bare et radielt trykk på profilbåndet. Ved en slik utforming av en pressrull er det f. eks. mu-lig med en vandring av pressrullen i aksial retning på sporvulsten. Dette er f. eks. tilfelle når det opptrer svingninger i profildi-mensjonene som ikke bare kan oppfanges av en radiell ettergiven-het for pressrullen.
Hensikten med foreliggende oppfinnelse er å unngå denne ulempe.
Dette blir ifølge oppfinnelsen oppnådd ved en innretning av den innledningsvis nevnte type, som er kjennetegnet ved at pressrullen er oppdelt i tre delruller som i det vesentlige dekker forbindelsesstedet og at delrullene er fjærende opplagret såvel i radiell som også i aksiell retning.
På denne måte lykkes det å føre presstrykket kontinuerlig jevnt fra alle sider på forbindelsesstedet mellom spor og steg på profilbåndet og samtidig sikre en radiell og aksiell før-ing av profilbåndet.
Ifølge et ytterligere trekk ved oppfinnelsen kan de
tre delruller være anordnet med liten innbyrdes avstand ved siden av hverandre på en felles akse og være utsatt for den kontinuerlig virkende kraft til på begge sider av pressrullen på den felles akse anordnede fjærer, samt en dertil loddrett anordnet i retning av forbindelsesstedet virkende ytterligere fjær, hvis kraft virker i retning av forbindelsesstedet til profilbåndet.
En ytterligere fordelaktig utførelse ifølge oppfinnelsen består i at de tre delruller er anordnet ved siden av hverandre på til hverandre skråstilte akser og er utsatt for den kontinuerlig virksomme kraft fra hver sin i retning av forbindelsesstedet virkende fjær.
Begge anordninger har den vesentlige fordel at press-rullene meget godt tilpasser seg til svingninger i profildimen-sjonene, slik at det også i et sådant tilfelle ér sikret en jevn presskraft og dermed en jevn og god sammensveising mellom de med not og steg utstyrte profilkanter.
Oppfinnelsen er i det følgende nærmere forklart ved hjelp av utførelseseksempler som er fremstilt på tegningen, som viser:
fig. 1 en tredelt pressrull med felles akse,
fig. 2 en tredelt pressrull med adskilte akser.
Ifølge fig. 1 er de tre deler 4, 5a og 5b til pressrullen 3 anordnet på den felles akse 6. Aksen 6 er festet til rammen 7 og denne til stangen 8. Ved hjelp av fjærene 9 og 10 blir de i sin kontur til forbindelsesstedet 11 til profilbåndet 2 • tilpassede pressruller 3 trykket fjærende ettergivende mot forbindelsesstedet til det på trommelen 1 liggende profilbånd 2, hvorved fjæren 9 tillater den vertikale bevegelighet for hele rullen 3 og fjærene 10 den horisontale bevegelighet for delrullene 5a og 5b, slik at pressrullen 3 hver gang automatisk kan tilpasse seg til tverrsnittsdimensjonene for profilbåndet 2 i området ved forbindelsesstedet 11 og likevel er det sikret en perfekt fastpressing og dermed en god sammensveising.
Tilsvarende er også gitt ved utformingen av pressrullen 3 ifølge fig. 2. Herved er hver av de tre delruller 4, 5a og 5b med til hverandre skråstilte akser festet til en egen ramme 7, som hver ved hjelp av den på stangen 8 anordnede fjær 9 blir trykket fjærende ettergivende mot forbindelsesstedet til det på trommelen 1 liggende profilbånd 2. Tilsvarende kan her hver delrull 4, 5a og 5b uavhengig av de to andre delruller tilpasse seg eventuelle svingninger og forandringer i profilbåndets tverr-snittsdimensj oner.
Claims (2)
1. Innretning til fremstilling av rør ved vikling av profilbånd av termoplast, hvis ene kant har et steg og hvis andre kant har et spor for opptak av. steget for forbindelse av kantene med hverandre, på en dreibar trommel, som er utstyrt med minst en i sin kontur til den ytre kontur for forbindelsesstedet mellom spor og steg tilpasset og i radiell retning fjærende ettergivende opplagret pressrull for tilveiebringelse av et ytre presstrykk, karakterisert ved at pressrullen (3) er oppdelt i tre delruller (4, 5a og 5b) som i det vesentlige dekker forbindelsesstedet og at delrullene er fjærende opplagret såvel i radiell som også i aksiell retning.
2. Innretning ifølge krav 1,karakterisert ved at de tre delruller (4, 5a og 5b) er anordnet med liten innbyrdes avstand ved siden av hverandre på en felles akse (6) og er utsatt for den kontinuerlig virkende kraft til på begge sider av pressrullen (3) på den felles akse anordnede fjærer (10) samt en dertil loddrett anordnet i retning av forbindelsesstedet virkende ytterligere fjær (9).
3» Innretning ifølge krav 1, karakterisert ved at de tre delruller (4, 5a og 5b) er anordnet ved siden av hverandre på til hverandre skråstilte akser og er utsatt for den kontinuerlig virksomme kraft fra hver sin i retning av forbindelsesstedet virkende fjær (9).
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| DE19691944600 DE1944600C3 (de) | 1969-09-03 | Vorrichtung zum Anrollen der Überlappungen von Wickelrohren aus thermoplastischem Kunststoff |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| NO136342B true NO136342B (no) | 1977-05-16 |
| NO136342C NO136342C (no) | 1977-08-24 |
Family
ID=5744452
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| NO3373/70A NO136342C (no) | 1969-09-03 | 1970-09-03 | Innretning til fremstilling av viklingsr¦r av termoplast. |
Country Status (19)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US3740294A (no) |
| BE (1) | BE755700R (no) |
| BG (1) | BG18831A3 (no) |
| BR (1) | BR7021924D0 (no) |
| CA (1) | CA941725A (no) |
| CS (1) | CS164872B2 (no) |
| DK (1) | DK132382C (no) |
| ES (1) | ES383321A1 (no) |
| FR (1) | FR2060854A6 (no) |
| GB (1) | GB1321293A (no) |
| IE (1) | IE34499B1 (no) |
| IL (1) | IL35185A (no) |
| IT (1) | IT954096B (no) |
| LU (1) | LU61618A1 (no) |
| NL (1) | NL156957B (no) |
| NO (1) | NO136342C (no) |
| PL (1) | PL81029B1 (no) |
| SE (1) | SE365979B (no) |
| ZA (1) | ZA706029B (no) |
Families Citing this family (5)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US3874970A (en) * | 1972-02-03 | 1975-04-01 | Owens Corning Fiberglass Corp | Method and apparatus for producing flattened flexible tube stock |
| DE2221727C3 (de) * | 1972-05-04 | 1978-08-24 | Dynamit Nobel Ag, 5210 Troisdorf | Vorrichtung zum Kalibrieren eines Wickelrohres aus thermoplastischem Kunststoff |
| US4043856A (en) * | 1975-07-11 | 1977-08-23 | Hudson Oxygen Therapy Sales Company | Apparatus and method for producing flexible plastic tubing |
| US4362187A (en) * | 1980-08-05 | 1982-12-07 | Manville Service Corporation | Spirally-formed thermoplastic tube |
| CN114379046B (zh) * | 2022-01-14 | 2024-02-09 | 四川兰晨管业有限公司 | 塑钢缠绕管生产线及生产工艺 |
-
0
- BE BE755700D patent/BE755700R/xx active
-
1970
- 1970-08-28 IL IL35185A patent/IL35185A/xx unknown
- 1970-08-31 NL NL7012862.A patent/NL156957B/xx not_active IP Right Cessation
- 1970-09-01 LU LU61618D patent/LU61618A1/xx unknown
- 1970-09-01 BG BG015576A patent/BG18831A3/xx unknown
- 1970-09-01 CS CS5989A patent/CS164872B2/cs unknown
- 1970-09-01 PL PL1970143009A patent/PL81029B1/pl unknown
- 1970-09-02 IE IE1139/70A patent/IE34499B1/xx unknown
- 1970-09-02 IT IT53172/70A patent/IT954096B/it active
- 1970-09-02 ES ES383321A patent/ES383321A1/es not_active Expired
- 1970-09-02 SE SE11935/70A patent/SE365979B/xx unknown
- 1970-09-02 DK DK450870A patent/DK132382C/da active
- 1970-09-02 FR FR7031947A patent/FR2060854A6/fr not_active Expired
- 1970-09-02 CA CA092,474A patent/CA941725A/en not_active Expired
- 1970-09-03 NO NO3373/70A patent/NO136342C/no unknown
- 1970-09-03 GB GB4231970A patent/GB1321293A/en not_active Expired
- 1970-09-03 BR BR221924/70A patent/BR7021924D0/pt unknown
- 1970-09-03 US US00069251A patent/US3740294A/en not_active Expired - Lifetime
- 1970-09-03 ZA ZA706029A patent/ZA706029B/xx unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| IE34499L (en) | 1971-03-03 |
| DE1944600A1 (de) | 1971-03-11 |
| NL156957B (nl) | 1978-06-15 |
| FR2060854A6 (no) | 1971-06-18 |
| CS164872B2 (no) | 1975-11-28 |
| BR7021924D0 (pt) | 1973-04-10 |
| BG18831A3 (bg) | 1975-03-20 |
| IE34499B1 (en) | 1975-05-28 |
| ES383321A1 (es) | 1973-01-01 |
| IT954096B (it) | 1973-08-30 |
| DE1944600B2 (de) | 1975-06-26 |
| GB1321293A (en) | 1973-06-27 |
| NL7012862A (no) | 1971-03-05 |
| IL35185A0 (en) | 1970-10-30 |
| ZA706029B (en) | 1971-06-30 |
| DK132382B (da) | 1975-12-01 |
| BE755700R (fr) | 1971-02-15 |
| CA941725A (en) | 1974-02-12 |
| US3740294A (en) | 1973-06-19 |
| DK132382C (da) | 1976-05-03 |
| NO136342C (no) | 1977-08-24 |
| SE365979B (no) | 1974-04-08 |
| LU61618A1 (no) | 1970-12-01 |
| PL81029B1 (en) | 1975-08-30 |
| IL35185A (en) | 1975-10-15 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US3621884A (en) | Helically wound tubing | |
| US20080190053A1 (en) | Beaded opening in sheet metal framing member | |
| NO136342B (no) | ||
| US3474514A (en) | Apparatus for making spiral seamed corrugated laminated pipe with uncorrugated interior | |
| US2728982A (en) | Method of making bendable weather or trim strip | |
| GB1411648A (en) | Multiple-ply bellows | |
| US3780591A (en) | Pipe bending die | |
| US3753363A (en) | Helically wound tubing | |
| US2268838A (en) | Process for making wheels | |
| US2758523A (en) | Apparatus for making tubing | |
| US3240042A (en) | Fabricated tubing and the method and apparatus for producing the same | |
| US3753367A (en) | Helically wound tubing | |
| US1850176A (en) | Method of and apparatus for electric resistance welding | |
| US1019968A (en) | Tube-forming mechanism. | |
| US2110303A (en) | Method of making packing | |
| US1019805A (en) | Tube-drawing machine. | |
| US3868840A (en) | Tube made of metal strip by means of spiral seaming and a device intended for a spiral seaming tube machine for the production of such a tube | |
| NO134514B (no) | ||
| SU141730A1 (ru) | Способ гибки трубок | |
| US1815174A (en) | Tube expander and the like | |
| US2235630A (en) | Method of making tubular insulation | |
| NO145167B (no) | Fremgangsmaate ved fremstilling av et belegg paa en valse for en papirmaskin | |
| HK22984A (en) | Web rolling method and apparatus | |
| US2138105A (en) | Roller screen construction and method | |
| GB1108077A (en) | A paper tube |