MD1061Z - Procedeu de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera - Google Patents

Procedeu de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera Download PDF

Info

Publication number
MD1061Z
MD1061Z MDS20150034A MDS20150034A MD1061Z MD 1061 Z MD1061 Z MD 1061Z MD S20150034 A MDS20150034 A MD S20150034A MD S20150034 A MDS20150034 A MD S20150034A MD 1061 Z MD1061 Z MD 1061Z
Authority
MD
Moldova
Prior art keywords
bees
feeding
mixture
amount
biomass
Prior art date
Application number
MDS20150034A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Ион ТОДЕРАШ
Валентина ЧЕБОТАРЬ
Лауренция УНГУРЯНУ
Ион БУЗУ
Кристина ГЕОРГИЦЭ
Original Assignee
Институт Зоологии Академии Наук Молдовы
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Институт Зоологии Академии Наук Молдовы filed Critical Институт Зоологии Академии Наук Молдовы
Priority to MDS20150034A priority Critical patent/MD1061Z/ro
Publication of MD1061Y publication Critical patent/MD1061Y/ro
Publication of MD1061Z publication Critical patent/MD1061Z/ro

Links

Landscapes

  • Fodder In General (AREA)
  • Feed For Specific Animals (AREA)

Abstract

Invenţia se referă la apicultură, şi anume la un procedeu de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera.Procedeul, conform invenţiei, prevede hrănirea albinelor la sfârşit de iarnă sau primăvara timpuriu cu un amestec de zahăr pudră şi miere de albine luate în raport de 7 : 3 respectiv, cu adaos de suspensie de 2% de biomasă a tulpinii de microalgă Scenedesmus quadricauda CNMN-AV-10 în cantitate de 8…12 mL la 1 kg de amestec, totodată hrănirea albinelor se efectuează o singură dată în cantitate de 180…220 g de amestec la o ramă cu albine.

Description

Invenţia se referă la apicultură, şi anume la un procedeu de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera.
La sfârşitul perioadei de iernare (februarie) şi începutul primăverii (martie), rezervele de hrană naturală din cuibul familiei de albine se epuizează şi în organismul albinelor se constată o insuficienţă de substanţe nutritive bioactive, în special de glucide, proteine, microelemente, vitamine, care au un rol hotărâtor în procesele fiziologice de activitate vitală a organismului albinei, determinând capacitatea de reproducţie şi dezvoltare ulterioară a familiei de albine în ansamblu.
Întru compensarea neajunsului de substanţe nutritive în alimentaţia albinelor în perioadele deficitare de cules în natură, majoritatea apicultorilor hrănesc familiile de albine cu sirop de zahăr, în componenţa căruia, cu exepţia glucidelor, lipsesc un şir important de substanţe biologic active. În aceste condiţii, identificarea surselor accesibile de substanţe biologic active pentru îmbogăţirea suplimentelor nutritive în raţia albinelor devine o problemă actuală.
Este cunoscut procedeul de stimulare a creşterii familiilor de albine prin hrănirea cu un amestec din sirop de zahăr de 50% ce conţine 50…100 mg de biomasă uscată de Spirulina platensis, iar hrănirea albinelor se efectuează la fiecare 3 zile, timp de 3 săptămâni, în cantitate de 100…150 mL la o ramă cu albine [1].
Dezavantajul acestui procedeu constă în eficienţa scăzută, deoarece celulele acestei microalge cianofite sunt acoperite cu o peliculă protectoare relativ groasă, ce stagnează procesul digerării de către albine a substanţelor nutritive din biomasă, iar siropul de zahăr nu poate fi utilizat în perioada de iarnă când temperaturile atmosferice sunt joase.
Cea mai apropiată soluţie după esenţa tehnică şi rezultatul obţinut este procedeul de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera, ce include hrănirea albinelor primăvara cu un amestec de soluţie de 1% mas. de extract din biomasa microalgei Spirulina platensis CNM-CB-02 şi sirop de zahăr de 50%, luate în raport de 1:500, respectiv, biomasa microalgei Spirulina platensis fiind cultivată în prezenţa compusului organic coordinativ - Alaun de crom şi potasiu - KCr(SO4)2·12H2O, care sporeşte penetrabilitatea celulelor vii, iar hrănirea albinelor cu amestec se efectuează în cantitate de 100...130 mL de amestec la o ramă cu albine, la fiecare 2 zile, timp de două săptămâni [2].
Dezavantajul acestui procedeu constă în faptul că tehnologia obţinerii extractului biomasei microalgei Spirulina platensis, cultivată în prezenţa compusului coordinativ este prea complicată şi costisitoare, iar amestecul din sirop de zahăr îmbogăţit cu suplimentul de substanţe bioative nu poate fi utilizat în perioada de iarnă sau primăvara devreme din cauza umidităţii lui înalte, fiind degajată o cantitate mare de vapori în cuib în perioada când albinele se află în ghemul de iernare.
Problema pe care o rezolvă prezenta invenţie constă în elaborarea unui procedeu de hrănire a familiilor de albine în perioadele de sfârşit de iarnă şi început de primăvară (februartie - martie), deficitare de cules în natură la temperaturi atmosferice scăzute, care să asigure necesităţile albinelor în substanţe nutritive biologic active uşor digerabile şi accesibile pentru albine, mai puţin costisitoare şi simplu cultivabile, contribuind la creşterea eficienţei utilizării substanţelor nutritive din biomasă, manifestată prin stimularea prolificităţii mătcilor, accelerarea dezvoltării puietului căpăcit şi creşterea puterii familiilor de albine Apis mellifera.
Procedeul de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera prevede hrănirea albinelor la sfârşit de iarnă sau primăvara timpuriu cu un amestec de zahăr pudră şi miere de albine luate în raport de 7 : 3, respectiv, cu adaos de suspensie de 2% de biomasă a tulpinii de microalgă Scenedesmus quadricauda CNMN-AV-10 în cantitate de 8…12 mL la 1 kg de amestec, totodată hrănirea albinelor se efectuează o singură dată în cantitate de 180…220 g de amestec la o ramă cu albine.
Hrănirea familiilor de albine la sfârşit de iarnă (februarie) sau primăvara timpuriu (martie), în perioada deficitară de cules în natură când temperaturile atmosferice sunt scăzute, se efectuează cu un amestec în formă de pastă nutritivă preparată dintr-un amestec de pudră de zahăr cu miere în proporţie de 7:3 şi un supliment bioactiv în formă de turtă, o singură dată, în cantitate de 180…220 g la fiecare ramă cu albine.
În calitate de supliment bioactiv se utilizează biomasa microalgei acvatice Scenedesmus quadricauda depozitată în Colecţia Naţională de Microorganisme a R.M., Institutul de Microbiologie şi Biotehnologie al AŞM sub numărul CNMN-AV-10.
Acest supliment bioactiv, numit în continuare Scenecuadri, prezintă o suspensie de 2% de biomasă de culoare galben-verzuie, substanţa uscată a căreia conţine 47…49% proteine, prezentate de întreg setul de acizi esenţiali şi nonesenţiali, 40…46% glucide, 11,9…12,2% lipide, vitamine, micro-macro-elemente şi alte substanţe bioactive importante. În 100 mg de substanţă uscată, suplimentul conţine ca parte componentă bioactivă 0,28…0,31 mg de beta-caroten, unul din elementele principale antioxidante şi catalizatoare ale proceselor de regenerare a celulelor ţesuturilor reproductive ale mătcii şi lactosintezante ale albinelor lucrătoare. Dat fiind faptul că microalga monocelulară Scenedesmus quadricauda CNMN-AV-10 este acoperită cu o peliculă protectoare relativ subţire, substanţele bioactive din biomasă sunt accesibile pentru digerare în tubul digestiv al albinei.
Pentru estimarea eficienţei procedeului de hrănire a albinelor cu suplimentul nutritiv sus-nominalizat, în luna februarie 2014, au fost desfăşurate experienţe de testare comparativă a acestuia pe familii de albine formate în trei loturi (vezi tabelul), câte 14 familii în fiecare lot, cărora li s-au administrat o singură dată câte 200 g de pastă la fiecare ramă cu albine, dintre care: lotul I - martor, albinele căruia au fost hranite cu pastă nutritivă preparată doar din amestec de pudră de zahăr cu miere în proporţie de 7:3, lotul II - cea mai apropiată soluţie, albinele căruia au primit în hrană pastă nutritivă preparată din amestec de pudră de zahăr cu miere în proporţie de 7:3, îmbogăţită cu suplimentul nutritiv Apispir+Cr, în cantitate de 2 mL de soluţie cu concentraţia de 10% (200 mg de substanţă activă) la 1 kg de pastă pastă şi lotul III - invenţia propusă, albinele căruia au primit ca hrană pastă nutritivă preparată din amestec de pudră de zahăr cu miere în proporţie de 7:3, îmbogăţită cu suplimentul bioactiv Scenecuadri, în cantitate de 10 mL suspensie cu concentraţia de 2,0% (200 mg substanţă uscată) la 1 kg de pastă.
La intervalul de 100 zile de la data hrănirii albinelor cu suplimentul nutritiv bioactiv, au fost evaluate principalele caractere morfologice de reproducţie şi dezvoltare a familiilor de albine din loturile experimentale conform Normei zootehnice privind bonitarea familiilor de albine, creşterea şi certificarea materialului genitor apicol, aprobate prin Hotărârea Guvernului Republicii Moldova nr. 306 din 28.04.2011.
Datele obţinute în experienţe au fost prelucrate statistic cu ajutorul softului computerizat „STATISTICA-6” fiind apreciată certitudinea lor conform statistcii biometrice variaţionale, după metodele lui Плохинский Н.A. (Руководство по биометрии для зоотехников. Изд. Колос, Москва, 1969, 256 p.).
Tabel
Caracterele morfologice de reproducţie şi dezvoltare
ale familiilor de albine din loturile experimentale
Denumirea caracterelor Lotul I, martor (N* = 14) Lotul II, cea mai apropiată soluţie (N* = 14) Lotul III, invenţia propusă Scenecuadri (N* = 14) Media caracterului (M ± m) % Media caracterului (M ± m) % faţă de lotul I Media caracterului (M ± m) % faţă de lotul I % faţă de lotul II Prolificitatea mătcilor, ouă/24 ore 1593 ± 25 100 1618 ± 26 101,6 1718 ± 25 107,8 106,2 Cantitatea de puiet căpăcit, sute celule 191,5 ± 3,1 100 194,2 ± 3,2 101,4 206,2 ± 3,0 107,7 106,2 Puterea familiilor, kg 3,22 ± 0,05 100 3,26 ± 0,04 101,2 3,52 ± 0,07 109,3 108,0
Remarcă: N* - efectivul familiilor de albine în lot
Rezultatele testării au demonstrat că hrănirea albinelor cu suplimentul nutritiv Scenecuadri, la sfârşitul iernii în perioada deficitară de cules în natură, a contribuit la creşterea semnificativă a valorilor principalelor caractere de reproducţie a reginei şi de dezvoltare ale familiilor de albine.
S-a constatat că substanţele biologic active din suplimentul nutritiv Scenecuadri au indirect un impact stimulator asupra funcţiilor ovogeneze ale mătcii, contribuind la creşterea pontei şi a cantităţii de puiet căpăcit în cuib. Deoarece matca nu consumă în hrană suplimentul nutritiv administrat în cuib, ci este permanent hrănită de către albinele lucrătoare cu lăptişor de matcă, putem afirma că substanţele biologic active din suplimentul nutritiv au un impact stimulator asupra funcţiilor lactogene ale albinelor-doici şi asupra compoziţiei calitative a lăptişorului, amplificând astfel funcţiile reproductive ale reginei. Ca rezultat, prolificitatea mătcilor din familiile de albine din lotul III a crescut semnificativ, comparativ cu lotul I (martor) şi lotul II (cea mai apropiată soluţie), respectiv, cu 125 şi 100 ouă/24 ore, sau cu 7,8 şi 6,2% (td = 3,5 şi 2,8; P < 0,001 şi P < 0,01).
De asemenea, cantitatea de puiet căpăcit în familiile de albine din lotul III a fost semnificativ mai mare, comparativ cu lotul I (martor) şi lotul II (cea mai apropiată soluţie), cu 14,7 şi 12,0 sute de celule, sau cu 7,7 şi 6,2% (td = 3,4 şi 2,7; P < 0,001 şi P < 0,01), respectiv.
Creşterea prolificităţii matcilor şi a cantităţii de puiet căpăcit a contribuit la creşterea esenţială a puterii familiilor de albine, exprimată prin cantitatea totală de albine populate în cuib. Astfel, puterea familiilor de albine din lotul III a fost semnificativ mai mare, comparativ cu lotul I (martor) şi lotul II (cea mai apropiată soluţie), cu 0,30 şi 0,27 kg de albină, sau cu 9,3 şi 8,3% (td = 3,5 şi 3,4; P < 0,001), respectiv.
Prin urmare, rezultatul tehnic al invenţiei constă în stimularea funcţiilor ovogeneze şi a pontei reginelor, creşterea cantităţii de puiet căpăcit şi a numărului de albine lucrătoare eclozionate masiv, care a condus la creşterea cantitativă a puterii familiilor de albine şi la sporirea productivităţii lor.
Rezultatul tehnic al invenţiei se datorează sporirii digestibilităţii şi a accesibilităţii substanţelor nutritive ale biomasei, dat fiind faptul că microalga Scenedesmus quadricauda CNMN-AV-10 este acoperită cu o peliculă protectoare subţire, iar biomasa are un conţinut bogat de substanţe biologic active, în special de proteine, glucide, lipide, aminoacizi esenţiali, micro-macro-elemente, antioxidanţi (beta-caroten), care au un rol catalizator în metabolismul substanţelor azotate la albinele lucrătoare, participă la sinteza unor enzime, ameliorează componenţa calitativă a lăptişorului de matcă şi stimulează secreţia acestuia la albinele-doici, cu influenţe indirecte (prin alimentaţia reginei cu lăptişor) asupra sistemului reproductiv al mătcii, activizând ovogeneza şi ponta. Toate acestea determină, în mare măsură, prolificitatea mătcii, dezvoltarea larvelor şi a puietului din cuib, contribuind la creşterea puterii familiilor de albine şi a potenţialului lor productiv în ansamblu.
Exemplu de realizare a invenţiei
Procedeul de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera se realizează în felul următor.
Pentru obţinerea pastei nutritive se amestecă pudra de zahăr cu miere în proporţie de 7 : 3, se frământă până la obţinerea unei paste consistent-vâscoase, se adaugă ulterior 10 mL de suspensie de biomasă a microalgei Scenedesmus quadricauda var. quadricauda CNMN-AV-10 la fiecare kg de pastă continuând frământarea până la amestecarea perfect omogenă. Pasta îmbogăţită cu suplimentul nutritiv bioactiv se ambalează în pungi de plastic alimentar fin, a câte 200 g, cărora li se dă forma unei turte cu grosimea de circa 2 cm, fiind păstrate ulterior la temperatura camerei de 20…22°C. Pasta nutritivă îmbogăţită cu suplimentul bioactiv Scenecuadri se administrează albinelor în stup pe spetezele ramelor, deasupra cuibului, o singură dată la sfârşit de iarnă sau primăvara timpuriu, în perioada deficitară de cules în natură, în cantitate de 200 g pentru fiecare ramă cu albine. Pentru accesul albinelor, pungile cu pastă se sparg cu furculiţa apicolă în câteva locuri în partea care vine în contact cu spetezele ramelor.
1. MD 2061 F1 2003.01.31
2. MD 476 Y 2012.02.29

Claims (1)

  1. Procedeu de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera, care prevede hrănirea acestora la sfârşit de iarnă sau primăvara timpuriu cu un amestec de zahăr pudră şi miere de albine luate în raport de 7 : 3 respectiv, cu adaos de suspensie de 2% de biomasă a tulpinii de microalgă Scenedesmus quadricauda CNMN-AV-10 în cantitate de 8…12 mL la 1 kg de amestec, totodată hrănirea albinelor se efectuează o singură dată în cantitate de 180…220 g de amestec la o ramă cu albine.
MDS20150034A 2015-03-11 2015-03-11 Procedeu de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera MD1061Z (ro)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
MDS20150034A MD1061Z (ro) 2015-03-11 2015-03-11 Procedeu de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
MDS20150034A MD1061Z (ro) 2015-03-11 2015-03-11 Procedeu de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera

Publications (2)

Publication Number Publication Date
MD1061Y MD1061Y (ro) 2016-08-31
MD1061Z true MD1061Z (ro) 2017-03-31

Family

ID=56855218

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
MDS20150034A MD1061Z (ro) 2015-03-11 2015-03-11 Procedeu de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera

Country Status (1)

Country Link
MD (1) MD1061Z (ro)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
MD1193Z (ro) * 2017-03-31 2018-04-30 Николае ЕРЕМИЯ Procedeu de hrănire a albinelor

Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2034504C1 (ru) * 1993-11-18 1995-05-10 Виталий Туякович Какпаков Препарат для стимуляции размножения насекомых
MD2061F1 (ro) * 2001-11-26 2003-01-31 Inst De Zool Al Academiei De S Procedeu de stimulare a cresterii familiilor de albine si sporirea productivitatii lor
MD3158F1 (ro) * 2005-06-09 2006-10-31 Institutul De Microbiologie Al Academiei De Stiinte A Republicii Moldova Procedeu de obtinere a suplimentelor pentru hranirea albinelor si procedee de hranire a familiilor de albine
UA94378C2 (ru) * 2009-07-17 2011-04-26 Национальный Университет Биоресурсов И Природопользования Украины Корм для пчелиных семей-воспитательниц маток
MD476Y (ro) * 2011-06-01 2012-02-29 Inst De Zool Al Akademiei De Shtiintse A Republichii Moldova Procedeu de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera
MD4284B1 (ro) * 2012-11-30 2014-05-31 Institutul De Fiziologie Şi Sanocreatologie Al Academiei De Ştiinţe A Moldovei Procedeu de hrănire a familiilor de albine

Patent Citations (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2034504C1 (ru) * 1993-11-18 1995-05-10 Виталий Туякович Какпаков Препарат для стимуляции размножения насекомых
MD2061F1 (ro) * 2001-11-26 2003-01-31 Inst De Zool Al Academiei De S Procedeu de stimulare a cresterii familiilor de albine si sporirea productivitatii lor
MD3158F1 (ro) * 2005-06-09 2006-10-31 Institutul De Microbiologie Al Academiei De Stiinte A Republicii Moldova Procedeu de obtinere a suplimentelor pentru hranirea albinelor si procedee de hranire a familiilor de albine
UA94378C2 (ru) * 2009-07-17 2011-04-26 Национальный Университет Биоресурсов И Природопользования Украины Корм для пчелиных семей-воспитательниц маток
MD476Y (ro) * 2011-06-01 2012-02-29 Inst De Zool Al Akademiei De Shtiintse A Republichii Moldova Procedeu de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera
MD4284B1 (ro) * 2012-11-30 2014-05-31 Institutul De Fiziologie Şi Sanocreatologie Al Academiei De Ştiinţe A Moldovei Procedeu de hrănire a familiilor de albine

Also Published As

Publication number Publication date
MD1061Y (ro) 2016-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Paray et al. Honeybee nutrition and pollen substitutes: A review
Abd El-Wahab et al. Assessment a new pollen supplement diet for honey bee colonies and their effects on some biological activities
CN112075546A (zh) 一种用于提高家禽获氧能力的饲料添加剂及其应用
Xatamov et al. THE USE OF INNOVATIVE METHODS IN FEEDING KARAKUL SHEEP
MD567Z (ro) Metodă de creştere a mătcilor
Israr et al. Effect of artificial pollen substitute diets on diets consumption, brood area, and colonies strength of Apis mellifera L. colonies during dearth period
MD1061Z (ro) Procedeu de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera
IA et al. The Novelty of Azolla pinnata As a Promising Alternative Feed for Honeybee, Apis mellifera (L.).
Cebotari et al. Testing of the nutrient supplement enriched with biomass aquatic algae in the bee’s feed
Shimkiene et al. The influence of Spirulina platensis and concentrates on lambs' growth.
CN103340328A (zh) 水产饲料蛋白源
MD1062Z (ro) Procedeu de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera
Cebotari et al. New nutritional supplements for bees during deficient harvesting periods
MD4438C1 (ro) Procedeu de obţinere a compusului [tetraoxoetilendiaminotetraacetatdimolibden V] de bis-(tetrafenilfosfoniu) di-semihidrat şi procedeu de hrănire a albinelor cu utilizarea acestuia
Mandla et al. Comparison of carbohydrates in the worker, drone and queen brood food of Apis mellifera during spring
Ibatullin et al. Influence of soy flour and its processed products on the essential amino acids content in the bees body
MD1079Z (ro) Procedeu de hrănire a familiilor de albine Apis mellifera
Toderash et al. New nutritive supplements for feeding mellifera bees in the deficit periods of collection in nature
MD4284C1 (ro) Procedeu de hrănire a familiilor de albine
Rasskazova et al. The effectiveness of experimental herbal preparations in organic animal husbandry
Ulutaş et al. Importance of nutrition for honey bee health
Radchikov et al. Natural biologically active additive in feeding calves
Cebotari et al. The microelement molybdenum (Mo) in nutritional supplement for bees
Kacsala et al. Milk supply of rabbit kits
Eşanu et al. The Influence of Some Supplementary Feeds on Food Consumption and BodyWeight of Caged Honeybees.

Legal Events

Date Code Title Description
FG9Y Short term patent issued
KA4Y Short-term patent lapsed due to non-payment of fees (with right of restoration)