LV15005B - Method for the production of xyloze - Google Patents

Method for the production of xyloze Download PDF

Info

Publication number
LV15005B
LV15005B LVP-13-178A LV130178A LV15005B LV 15005 B LV15005 B LV 15005B LV 130178 A LV130178 A LV 130178A LV 15005 B LV15005 B LV 15005B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
xylose
plant biomass
xylan
treated
production
Prior art date
Application number
LVP-13-178A
Other languages
Latvian (lv)
Other versions
LV15005A (en
Inventor
Nikolajs VEDERŅIKOVS
Māris PUĶE
Irēna KRŪMA
Prans BRAZDAUSKS
Original Assignee
Latvijas Valsts Koksnes ĶÄŗmijas Institåŗts
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Latvijas Valsts Koksnes ĶÄŗmijas Institåŗts filed Critical Latvijas Valsts Koksnes ĶÄŗmijas Institåŗts
Priority to LVP-13-178A priority Critical patent/LV15005B/en
Publication of LV15005A publication Critical patent/LV15005A/en
Publication of LV15005B publication Critical patent/LV15005B/en

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Abstract

The invention relates to industrial methods for the production of xylose from plant biomass containing xylan and can be used in the production of xylose from hardwood, straw, corncobs and other types of plant biomass containing xylan. The plant biomass is ground to sizes of technological chips, mixed with a sulphuric acid solution and treated with steam at elevated temperature. Xylose is extracted from the plant biomass treated thereby.

Description

Izgudrojums attiecas uz ksilozes rūpniecisku iegūšanu no augu valsts biomasas, kas satur ksilānu. Izgudrojumu var izmantot kompleksi pārstrādājot lapkoku koksni, salmus, kukurūzas kacenus, un citu augu valsts biomasu, kas satur ksilānu.The invention relates to the industrial production of xylose from plant biomass containing xylan. The invention can be used for the complex processing of hardwood, straw, corn cobs, and other plant biomass containing xylan.

Ir zināms paņēmiens ksilozes iegūšanai no augu valsts biomasas, kur ksilāna saturs ir no 10% līdz 35%, rēķinot no sausas biomasas. Pēc šī paņēmiena ksilānu saturošo augu valsts biomasu hidrolizē, apstrādājot to 0,1-2,0 stundas ar ūdens šķīdumu, kas satur sēra dioksīdu ar koncentrāciju 0,1-2,5% pie temperatūras 100-180°C. Pēc šī paņēmiena ksilozes iznākums ir 30—80%, rēķinot no teorētiski iespējamā ksilāna daudzuma augu valsts biomasā. (Eiropas patents EP20090821646, kas publicēts 2011. gadaThere is a known method for obtaining xylose from plant biomass, wherein the xylan content is from 10% to 35% based on dry biomass. Following this process, the plant biomass containing xylan is hydrolyzed by treatment with an aqueous solution containing sulfur dioxide in a concentration of 0.1 to 2.5% at 100 to 180 ° C for 0.1 to 2.0 hours. By this method, the yield of xylose is 30-80% based on the theoretically possible amount of xylan in the plant biomass. (European Patent EP20090821646, published May 2011)

3. augustā).August 3).

Šī paņēmiena trūkumi ir:The disadvantages of this technique are:

- ksilānu saturošas augu valsts biomasas apstrādāšana ar ūdens šķīdumu, kas satur 2,5% katalizatora - tā rezultātā ir nepieciešams liels ūdens un katalizatora daudzums, kas pasliktina procesa ekonomiskumu un ekoloģiju;- treatment of xylan-containing plant biomass with an aqueous solution containing 2.5% of the catalyst, which results in the need for large amounts of water and catalyst, which worsen the economics and ecology of the process;

- augstas temperatūras (līdz 180°C) izmantošana ksilānu saturošas augu valsts biomasas pārstrādāšanai;- use of high temperatures (up to 180 ° C) for the processing of plant biomass containing xylan;

- liels procesa ilgums (līdz 2 stundām).- long process time (up to 2 hours).

Izgudrojuma galvenais mērķis ir lielā mērā samazināt nepieciešamā ūdens šķīduma daudzumu, kas dos iespēju uzlabot procesa ekonomiskos un ekoloģiskos rādītājus. Citi izgudrojuma mērķi ir: samazināt temperatūru un procesa ilgumu, apstrādājot ksilānu saturošu augu valsts biomasu.The main object of the invention is to greatly reduce the amount of aqueous solution required, which will enable the economic and environmental performance of the process to be improved. Other objects of the invention are: to reduce the temperature and the duration of the process by treating plant biomass containing xylan.

Uzstādītie mērķi sasniedzami pateicoties tam, ka ksilānu saturošas augu valsts biomasas apstrādāšana notiek nevis ar ūdens šķīdumu, kas satur katalizatoru, kā tas ir prototipā un citos zināmos paņēmienos, bet ar ūdens tvaiku neliela katalizatora daudzuma klātbūtnē. Turklāt vienlaikus samazinājās temperatūra un ksilānu saturošas augu valsts biomasas apstrādāšanas ilgums.The set objectives are achieved by treating xylan-containing plant biomass not with an aqueous solution containing the catalyst as in the prototype and other known techniques, but with water vapor in the presence of a small amount of catalyst. In addition, the temperature and the processing time of plant biomass containing xylan decreased simultaneously.

Ksilānu saturošas augu biomasas apstrādāšana nevis ar katalizatoru saturošo ūdens šķīdumu, bet ar ūdens tvaiku neliela katalizatora daudzuma klātbūtnē ir piedāvātā paņēmiena būtiskākā atšķiriba no prototipa, kā ari no citiem zināmajiem ksilozes iegūšanas paņēmieniem, kur izmanto ksilānu saturošu augu valsts biomasu. Turklāt piedāvātais paņēmiens ir pētāmās problēmas izcils tehniskais risinājums, jo atrast tādu risinājumu, pamatojoties uz zināmajām likumsakarībām, nav iespējams.The treatment of xylan-containing plant biomass with water vapor in the presence of a small amount of catalyst, not with a catalyst-containing aqueous solution, is the main difference between the proposed process and the other known xylose-producing plant biomasses. In addition, the proposed technique is an excellent technical solution to the problem under investigation, since it is not possible to find such a solution based on known regularities.

Piedāvātais tehniskais risinājums nav zināms no zinātniskās un tehniskās literatūras, kas pierāda tā novitāti.The proposed technical solution is not known from the scientific and technical literature, which proves its novelty.

-2Piedāvātā paņēmiena praktiskuma nozīme pierādāma ar to, ka augu valsts biomasu apstrādā nevis ar katalizatora saturošo ūdens šķīdumu, kā tas ir prototipā, bet ar ūdens tvaiku neliela katalizatora daudzuma klātbūtnē, kas nepārsniedz 30% no sausas izejvielas masas. Tas dod iespēju 5 reizes samazināt nepieciešamā reakcijas šķīduma daudzumu, salīdzinot ar prototipu un citiem zināmajiem ksilozes iegūšanas paņēmieniem. Tas, protams, nopietni uzlabo ksilozes iegūšanu no ksilānu saturošas augu valsts biomasas ekonomiskumu un ekoloģiju.The practicality of the proposed process is demonstrated by the fact that the plant biomass is not treated with a catalyst-containing aqueous solution, as in the prototype, but with water vapor in the presence of a small amount of catalyst, up to 30% by weight of dry feedstock. This allows a 5-fold reduction in the amount of reaction solution required compared to the prototype and other known xylose production techniques. This, of course, greatly improves the economics and ecology of xylose extraction from plant biomass containing xylan.

Pamatojoties uz iepriekš minēto, var secināt, ka piedāvātajam paņēmienam ksilozes iegūšanai no ksilānu saturošas augu valsts biomasas ir būtiska atšķirība no prototipa un citiem zināmajiem paņēmieniem. Tas raksturojas ar izcilu tehnisko risinājumu, kā ari ar novitāti un iespēju izmantot rūpnieciskajā praksē. Tāpēc piedāvātajam paņēmienam ir visas izgudrojumam nepieciešamās īpašības.Based on the above, it can be concluded that the proposed process for xylose extraction from xylan-containing plant biomass differs significantly from the prototype and other known techniques. It is characterized by an excellent technical solution as well as by its novelty and ability to be used in industrial practice. Therefore, the proposed method has all the features necessary for the invention.

Piedāvāto paņēmienu pielieto šādā veidā - ksilāna saturošu augu valsts biomasu, piemēram, bērza koksni, sasmalcina līdz tehnoloģiskās šķeldas izmēriem un samaisa ar sērskābes šķīdumu, kura koncentrācija ir 10-20% un tā daudzums nepārsniedz 30%, rēķinot no sausas bērza koksnes masas. Bērza koksnes šķeldu, kas samaisīta ar sērskābes šķīdumu, ielādē reaktorā, kura npjoms ir 3,8 L, un apstrādā 10-20 min ar ūdens tvaiku pie temperatūras 120-140°C. Pēc šādas apstrādāšanas no bērza koksnes šķeldas ekstrahē iegūto ksilozi. Ksilozes iznākums ir līdz 17,9%, rēķinot no sausas bērza koksnes masas, vai 84,5% no teorētiski iespējamā daudzuma.The proposed method is applied in the following way: the xylan-containing plant biomass, such as birch wood, is milled to the size of a technological chip and mixed with a sulfuric acid solution in a concentration of 10-20% and not more than 30% by weight of dry birch wood. Birch wood chips, mixed with a sulfuric acid solution, are charged to a 3.8 L reactor and treated for 10-20 minutes with water vapor at 120-140 ° C. After such treatment, the resulting xylose is extracted from the birch chips. The yield of xylose is up to 17.9% based on the dry weight of birch wood, or 84.5% of the theoretically possible amount.

1. Piemērs1. Example

700 g bērza koksnes šķeldu ar mitrumu 15,2% samaisa ar 60 g sērskābes šķīdumu, kura koncentrācija ir 20% un sērskābes šķīduma daudzums ir 10%, rēķinot no sausas bērza koksnes masas. Iegūto materiālu ielādē700 g birch wood chips with a moisture content of 15.2% are mixed with 60 g sulfuric acid solution at 20% concentration and 10% sulfuric acid solution based on dry birchwood pulp. Loading the resulting material

-3reaktorā, kura apjoms ir 3,8 L, un apstrādā 20 min ar ūdens tvaiku pie temperatūras 120°C. No tāda veida apstrādātas bērza koksnes šķeldas 60 min ekstrahē ksilozi ar ūdeni pie temperatūras 120°C. Iegūst 62,4 g ksilozes, kas ir 10,5%, rēķinot no sausas bērza koksnes masas, vai 49,5% no teorētiski iespējamā.-3 reactor, 3.8 L, and treated with steam at 120 ° C for 20 min. This type of treated birch wood chips is extracted with water at 120 ° C for 60 min. 62.4 g of xylose are obtained, which is 10.5% on the basis of the birch dry weight or 49.5% of the theoretical yield.

2. Piemērs2. Example

700 g bērza koksnes šķeldu ar mitrumu 15,2% samaisa ar 100 g sērskābes šķīdumu, kura koncentrācija ir 15% un sērskābes šķīduma daudzums ir 17%, rēķinot no sausas bērza koksnes masas. Iegūto materiālu ielādē reaktorā, kura apjoms ir 3,8 L, un apstrādā 15 min ar ūdens tvaiku pie temperatūras 130°C. No tāda veida apstrādātas bērza koksnes šķeldas 60 min ekstrahē ksilozi ar ūdeni pie temperatūras 120°C. Iegūst 85,1 g ksilozes, kas ir 14,3%, rēķinot no sausas bērza koksnes masas, vai 67,4% no teorētiski iespējamā.700 g birch wood chips with a moisture content of 15.2% are mixed with 100 g sulfuric acid at a concentration of 15% and a sulfuric acid solution of 17% on the dry weight of the birch wood. The resulting material is charged to a 3.8 L reactor and treated with water vapor at 130 ° C for 15 min. This type of treated birch wood chips is extracted with water at 120 ° C for 60 min. 85.1 g of xylose are obtained, which is 14.3% on the basis of the birch dry weight, or 67.4% on a theoretical basis.

3. PiemērsExample 3

700 g bērza koksnes šķeldu ar mitrumu 15,2% samaisa ar 180 g sērskābes šķīdumu, kura koncentrācija ir 10% un sērskābes šķīduma daudzums ir 30%, rēķinot no sausas bērza koksnes masas. Iegūto materiālu ielādē' reaktorā, kura apjoms ir 3,8 L, un apstrādā 10 min ar ūdens tvaiku pie temperatūras 140°C. No tāda veida apstrādātas bērza koksnes šķeldas 60 min ekstrahē ksilozi ar ūdeni pie temperatūras 120°C. Iegūst 106,3 g ksilozes, kas ir 17,9%, rēķinot no sausas bērza koksnes masas, vai 84,5% no teorētiski iespējamā.700 g birch wood chips with a moisture content of 15.2% are mixed with 180 g sulfuric acid at a concentration of 10% and 30% sulfuric acid based on the dry weight of the birch wood. The resulting material is charged to a 3.8 L reactor and treated with water vapor at 140 ° C for 10 min. This type of treated birch wood chips is extracted with water at 120 ° C for 60 min. 106.3 g of xylose are obtained, which is 17.9% on the basis of the birch dry weight, or 84.5% of theory.

Claims (1)

PretenzijasClaims Paņēmiens ksilozes iegūšanai no augu valsts biomasas, kura satur ne mazāk kā 10% ksilāna, hidrolizējot to katalizatora klātbūtnē līdz ksilozei un izdalot mērķa produktu, kas atšķiras ar to, ka augu valsts biomasu, kas satur ksilānu, samaisa ar sērskābes šķīdumu, kura koncentrācija ir 10-20% un daudzums nepārsniedz 30% no sausas augu valsts biomasas, apstrādā iegūto maisījumu ar ūdens tvaiku pie temperatūras 120-140°C un no apstrādātas biomasas ekstrahē ksilozi.A process for obtaining xylose from a plant biomass containing at least 10% xylan by hydrolyzing it in the presence of a catalyst to xylose and isolating the target product, characterized in that the plant biomass containing xylan is mixed with a sulfuric acid solution at a concentration of 10-20% and not more than 30% of dry vegetable biomass, treat the resulting mixture with water vapor at 120-140 ° C and extract xylose from the treated biomass.
LVP-13-178A 2013-11-13 2013-11-13 Method for the production of xyloze LV15005B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-13-178A LV15005B (en) 2013-11-13 2013-11-13 Method for the production of xyloze

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-13-178A LV15005B (en) 2013-11-13 2013-11-13 Method for the production of xyloze

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LV15005A LV15005A (en) 2015-05-20
LV15005B true LV15005B (en) 2016-01-20

Family

ID=53055664

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LVP-13-178A LV15005B (en) 2013-11-13 2013-11-13 Method for the production of xyloze

Country Status (1)

Country Link
LV (1) LV15005B (en)

Also Published As

Publication number Publication date
LV15005A (en) 2015-05-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Rambo et al. Analysis of the lignocellulosic components of biomass residues for biorefinery opportunities
Bauer et al. Steam explosion pretreatment for enhancing biogas production of late harvested hay
Deng et al. Production of xylo-sugars from corncob by oxalic acid-assisted ball milling and microwave-induced hydrothermal treatments
JP2016104020A5 (en) Process for producing xylitol from lignocellulose raw material
Perez-Pimienta et al. Fractional pretreatment of raw and calcium oxalate-extracted agave bagasse using ionic liquid and alkaline hydrogen peroxide
WO2012115706A3 (en) Process for furfural production from biomass
RU2542530C1 (en) Dried beet pulp production method
BRPI0722418B1 (en) Process for treating lignocellulosic biomass with ammonia and water vapors
JP2015523084A5 (en)
Ayeni et al. Optimization of pretreatment conditions using full factorial design and enzymatic convertibility of shea tree sawdust
Tayeh et al. Subcritical hydrothermal pretreatment of olive mill solid waste for biofuel production
Kim et al. Low acid hydrothermal fractionation of Giant Miscanthus for production of xylose-rich hydrolysate and furfural
WO2014140643A1 (en) Treatment
Oyola-Rivera et al. Catalytic production of sugars and lignin from agricultural residues using dilute sulfuric acid in γ-valerolactone
WO2016149300A1 (en) Process for liquefaction of lignocellulosic biomass
LV15005B (en) Method for the production of xyloze
Nadia et al. Hydrothermal pretreatment of oil palm fronds for increasing enzymatic saccharification
JP6217402B2 (en) Fuel composition
WO2014009522A1 (en) Process to produce furfural
JP2012219089A (en) Method of producing furfural
KR102654851B1 (en) In-situ Production of Platform Chemicals and Fatty Acids Using Spent Coffee Grounds in Water-Solvent Biphasic System
CN104480163B (en) A kind of preparation method for digesting liquid glucose
RU2359903C1 (en) Method for preparation of carbon adsorbent with low ash-content
KR102703227B1 (en) Extraction method for fulvic acid analogue in lignocellulosic biomass and fulvic acid analogue by the same
WO2013076362A1 (en) Method for treating biomass