LV14777B - Notekūdeņu attīrīšanas ietaišu komplekss, izgatavots no ģeotekstila caurulēm - Google Patents

Notekūdeņu attīrīšanas ietaišu komplekss, izgatavots no ģeotekstila caurulēm Download PDF

Info

Publication number
LV14777B
LV14777B LVP-12-83A LV120083A LV14777B LV 14777 B LV14777 B LV 14777B LV 120083 A LV120083 A LV 120083A LV 14777 B LV14777 B LV 14777B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
filtering
treatment plant
pond
geotextile
water
Prior art date
Application number
LVP-12-83A
Other languages
English (en)
Other versions
LV14777A (lv
Inventor
Vladislav ADZHIENKO
Jānis TĒRAUDS
Igor Ladner
Original Assignee
Bgs, Sia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bgs, Sia filed Critical Bgs, Sia
Priority to LVP-12-83A priority Critical patent/LV14777B/lv
Publication of LV14777A publication Critical patent/LV14777A/lv
Publication of LV14777B publication Critical patent/LV14777B/lv

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W10/00Technologies for wastewater treatment
    • Y02W10/10Biological treatment of water, waste water, or sewage

Landscapes

  • Biological Treatment Of Waste Water (AREA)

Description

IZGUDROJUMA APRAKSTS
Piedāvātais notekūdeņu attīrīšanas ietaišu komplekss, kas 5izgatavots no ģeotekstila caurulēm, attiecas uz lietus ūdens, ražošanas un saimniecisko notekūdeņu mehānisko un bioloģisko attīrīšanu un paredzēts attīrāmā ūdens filtrēšanai caur liela izmēra slēgtiem tekstila filtrējošiem apvalkiem, kuri pildīti ar graudainu pildījumu. Izgudrojums var tikt izmantots kompleksai, otrreizējai vai treškārtējai notekūdeņu, kas lOpiesārņoti ar dažāda veida organiskiem vai neorganiskiem piemaisījumiem, attīrīšanai.
Ir zināmi lēnas darbības smilšu filtri (US Nr. 5902488, SKI C02F 1/78, 11.05.1999), kuri tiek izvietoti ūdenstilpnes dibenā. Smilšu filtrs 15satur drenāžas caurules, pārklātas ar grants slāni, virs kura tiek uzbērta smilšu filtrējošā slāņa kārta. Caur smilšu kārtu no augšas uz leju tiek filtrēts ūdenstilpnes ūdens vai iepriekš attīrīts notekūdens mehāniskai un bioloģiskai attīrīšanai. Filtra smilšu kārtas virsmā ekspluatācijas procesā izveidojas nosēdumi un tas aizaug ar bioplēvi. Smilšu filtra filtrācijas 20spēju atjaunošana notiek, noņemot nosēdumus un bioplēvi ar liela izmēra gliemežtransportiera mehānisma palīdzību.
Zināmās smilšu filtru ierīces trūkums ir sarežģīta konstrukcija, jo ierīci lieto kopā ar augstas izmaksas mehanizācijas līdzekļiem, kuru 25apstādināšana noved pie ātras nosēdumu veidošanās uz smilšu kārtas un ūdens filtrācijas procesa pārtraukšanas.
Ir zināma arī sadzīves un ražošanas notekūdeņu attīrīšanas sistēma (US Nr.2010/0258501 Al, SKI C02F 3/02, 30.11.2009), kas satur divus 30biodīķus ar mākslīgo aerāciju. Ūdens attīrīšana notiek secīgi, pakāpeniski piepildot pirmo biodīķi ar notekūdeni, un iztukšojot otru biodīķi, kurš satur attīrīto ūdeni. Biodīķu aerācija notiek ar mehāniskiem aeratoriem, caur kuriem skābeklis nokļūst biodīķos. Bioloģiskie procesi notiek aerācijas un anoksidācijas apstākļos. Aerācijas sistēma tiek slēgta biodīķa
35iztukšošanas laikā un ieslēgta iepildīšanas laikā.
Zināmās sistēmas trūkums ir sarežģīta ekspluatācija, jo attīrītais ūdens no biodīķa tiek izvadīts periodiski strūklas veidā. Nav iespējams veikt attīrītā ūdens papildus tīrīšanu no mikrofloras. Šāda veida attīrīšana
40var tikt veikta lielās ūdens tilpnēs.
Ir zināma arī notekūdeņu attīrīšanas sistēma, kurā notekūdeņi iepriekš ir attīrīti septiķī (US Nr. 1994/5360556 A, SKI C02F3/04; 08.07.1992), kas satur vairākus lielas platības lēnas darbības filtrus, kuri apbērti ar graudainu materiālu, kurš nepieciešams aerācijas biomasas 5piestiprināšanai un ūdens filtrēšanai. Notekūdeņi no septiķa pa sadales caurulēm tiek padoti uz graudainā materiāla virsmu un tiek filtrēti virzienā no augšas uz leju. Attīrītie notekūdeņi tiek savākti drenāžas caurulēs, kuras izvietotas filtra dibenā zem graudainā materiāla. Lai novērstu graudainā materiāla izskalošanu un ieskalošanu drenāžas lOsistēmā, drenāžas caurules tiek apbērtas ar granti atdalošās kārtas veidošanai.
Zināmās iekārtas trūkums ir lēnās darbības filtru sarežģīta konstrukcija, liels graudainā materiāla un cauruļu patēriņš celtniecībā,
15graudainā materiāla ātra piesārņošanās un iekārtas lielā platība.
No visiem zināmajiem tehniskiem risinājumiem tuvākais piedāvātajam ir saimnieciskās darbības un sadzīves notekūdeņu attīrīšanas iekārtu komplekss (RU Nr. 2181703 C2, SKI C02F9/00, 2016.09.1999), kas satur režģi, smilšu uztvērēju, tvertni-izlīdzinātāju, aerotenku bloku, bioloģiskos dīķus, kas izveidoti daudzsekciju dīķu veidā, pie kam sekcijas atdalītas ar uzbērtiem filtrējošiem dambjiem, pie kam biodīķa pirmajā sekcijā izvietots peldošs aerators un apakšzemes biosorbcijas filtrs, kurš pildīts ar inertu graudainu materiālu, piemēram, ar 25granti maisījumā ar biosubstrātu, kas satur skuju koku mizu atliekas, pie kam filtrs satur perforētas caurules, novietotas zemāk par sasaluma līmeni.
Zināmās iekārtas trūkums ir sarežģīta un dārga filtrējošā kompleksa 30konstrukcija, uzbērto filtrējošo dambju zema efektivitāte, jo dambji aizņem lielu platību un un to celtniecībai nepieciešams liels daudzums graudaino materiālu. Filtrējošo dambju slīpās malas var noslīdēt un tikt nojauktas ar vilni, kad darbojas aerācijas ierīces. Uzbērto filtrējošo dambju celtniecībā nevar izmantot zemāka blīvuma materiālus, kā piem., 35antracītu, porainos izdedžus, keramzītu, kuru blīvums ir zemāks par ūdens blīvumu. Uzbēruma materiāla slīpās malas ātri pārklājas ar nogulām. Tā rezultātā notiek ātra filtrējošo dīķu piesārņošanās.
Izgudrojuma mērķis ir uzlabot notekūdeņu attīrīšanas iekārtas 40funkcionālās, ekspluatācijas un ekonomiskās īpašības, paaugstināt sadzīves, rūpniecisko un lietus notekūdeņu attīrīšanas efektivitāti. Izgudrojumu var izmantot notekūdeņu trešējai attīrīšanai, trešējai bioloģiskai attīrīšanai un kompleksai attīrīšanai, kas ietver sevī mehānisko, bioloģisko un trešējo attīrīšanu. Izgudrojums var tikt izmantots ūdens sagatavošanas procesos apgādē ar dzeramo ūdeni iepriekšējā attīrīšanas stadijā no virszemes ūdenstilpnes, kā arī apgādei ar ūdeni rūpnieciskām vajadzībām vai apūdeņošanai kā ūdens attīrīšanas 5nobeiguma posms pirms padeves attīrīšanai un tālākai izlietošanai.
Izgudrojuma mērķis tiek sasniegts tādējādi, ka piedāvātais notekūdeņu attīrīšanas ietaišu komplekss, kas satur aerējamu biodīķi, filtrējošos dambjus, drenāžas sistēmu, izgatavotu no perforētām caurulēm lOun graudaina materiāla un kas novietota zem sasalšanas līmeņa, raksturojas ar to, ka biodīķa filtrējošie dambji, kā arī konstruktīvi un funkcionāli tiem analoģiskās filtrējošās starpsienas izgatavotas no slēgtiem lielgabarīta sintētiskiem tekstila filtrējošiem apvalkiem, kuros iepildīts graudains minerālvielu piekrāvums, pie kam filtrējošie dambji 15izvietoti pa biodīķa perimetru, bet filtrējošās starpsienas sadala biodīķi pirmajā, otrajā, trešajā un ceturtajā sekcijās, pie kam slēgtie lielgabarīta filtrējošie apvalki, kurus sauc arī par ģeotekstila caurulēm, tiek izgatavoti rūpnieciski no austa vai neausta sintētiska ģeotekstila materiāla un piepildīti ar graudainu minerālvielu piekrāvumu, katras piepildītās 20ģeotekstila caurules izmēri ir šādi - augstums 0.8 m līdz 2.8 m, platums
1.5 m līdz 15 m un garums 5 m līdz 100 m, pie kam filtrējošo dambju un starpsienu pamatā uzbērtas drenāžas šķembas, kurās izvietotas perforētas drenāžas caurules attīrītā ūdens savākšanai filtrāta veidā, kurš caursūcas drenāžas sistēmai no biodīķa caur filtrējošiem dambjiem un starpsienām, 25un tiek pakļauts dziļai mehāniskai un bioloģiskai attīrīšanai caur ģeotekstila biofiltriem, graudaino piekrāvumu un drenāžas šķembām.
Izgudrojuma mērķis tiek sasniegts arī tādējādi, ka notekūdeņu attīrīšana no raupjām sastāvdaļām (atkritumi) un blīviem piemaisījumiem 30(smiltis) tiek veikta biodīķa pirmajā sekcijā, atkritumus ilgstoši uzkrājot uz ūdens virsmas un pirmās sekcijas dibenā, pie kam biodīķa pirmā sekcija no pārējām biodīķa sekcijām atdalīta ar ģeotekstila cauruli filtrējošo starpsienu.
Izgudrojuma mērķis tiek sasniegts arī tādējādi, ka drenāžas sistēma, kura izvietota filtrējošo dambju un starpsienu pamatā, sadalīta divās daļās tādā veidā, ka fīltrāts no pirmās daļas cirkulēta ūdens veidā atgriežas atkārtotai attīrīšanai vienā no biodīķa sekcijām, bet no drenāžas sistēmas otrās daļas tiek izvadīts attīrīts ūdens.
Izgudrojuma mērķis tiek sasniegts arī tādējādi, ka notekūdeņu attīrīšanas iekārtas biodīķa pirmā sekcija satur “n” aerātorus un “m” peldošos biofiltrus, kuri izvietoti aerātoru darbības lauka tuvumā.
Izgudrojuma mērķis tiek sasniegts arī tādējādi, ka notekūdeņu attīrīšanas ietaišu kompleksa biodīķa trešā sekcija satur papildus virsmas aerātorus un peldošos biofiltrus.
Izgudrojuma mērķis tiek sasniegts arī tādējādi, ka notekūdeņu attīrīšanas ietaišu kompleksa biodīķa ceturtā sekcija satur dūņu nosēdumu uztvērēj tvertni, kas savienota ar cirkulējošo dūņu sūkni, kā arī dūņu pārpalikuma izvadu no biodīķa tā atūdeņošanai.
Izgudrojuma mērķis tiek sasniegts arī tādējādi, ka notekūdeņu attīrīšanas ietaišu kompleksa ģeotekstila cauruļu lielgraudainais maisījums izgatavots no polimēra birstoša materiāla, uzputota polistirola, poliuretāna un otrreizējās apstrādes sintētiskā kaučuka ar raupjumu no 2
15l'dz 20 mm.
Izgudrojuma būtību paskaidro šādi attēli:
Fig.l parādīts piedāvātās notekūdeņu attīrīšanas ietaišu kompleksa 20konstruktīvās shēmas piemērs;
Fig.2 A parādīts notekūdeņu attīrīšanas ietaišu kompleksa konstrukcijas pirmais variants šķērsgriezumā, izpildīts ar vienu ģeotekstila cauruli;
25Fig.2 B parādīts notekūdeņu attīrīšanas ietaišu kompleksa konstrukcijas otrais variants šķērsgriezumā, izpildīts ar vienu ģeotekstila cauruli;
Fig.2 C parādīts notekūdeņu attīrīšanas ietaišu kompleksa trešais variants šķērsgriezumā, izpildīts ar trim ģeotekstila caurulēm;
Fig.2 D parādīts notekūdeņu attīrīšanas ietaišu kompleksa ceturtais variants šķērsgriezumā, izpildīts ar trim ģeotekstila caurulēm;
Fig.2 E parādīts notekūdeņu attīrīšanas ietaišu kompleksa piektais 35variants šķērsgriezumā, izpildīts ar divām ģeotekstila caurulēm;
Fig.2 F parādīts notekūdeņu attīrīšanas ietaišu kompleksa sestais variants šķērsgriezumā, izpildīts ar divām ģeotekstila caurulēm;
40Fig 2 G parādīts notekūdeņu attīrīšanas ietaišu kompleksa septītais variants šķērsgriezumā, izpildīts ar trim ģeotekstila caurulēm;
Fig.3 A parādīts notekūdeņu attīrīšanas ietaišu kompleksa vienas ģeotekstila caurules, kura izpilda filtrējošās starpsienas funkcijas, izvietojuma šķērsgriezums;
5Fig.3 B parādīts notekūdeņu attīrīšanas ietaišu kompleksa trīs ģeotekstila cauruļu, kuras izpilda filtrējošās starpsienas funkcijas, izvietojuma šķērsgriezums;
Fig.3 C parādīts notekūdeņu attīrīšanas ietaišu kompleksa divu lOģeotekstila cauruļu, kuras izpilda filtrējošās starpsienas funkcijas, izvietojuma šķērsgriezums.
Piedāvātā iekārta saskaņā ar Fig.l satur biodīķi 1, kurā ieklāta hidroizolējoša plēve 2, un gar kura malām izvietotas ģeotekstila caurules, 15kuras veic filtrējošo dambju funkcijas 3, un pa perimetru izvietotas ģeotekstila caurules, kuras veic filtrējošo starpsienu funkcijas 4, filtrējošajos dambjos 3 un filtrējošajā starpsienā ievietota drenāžas sistēma 5, ģeotekstila caurules, kuras veic filtrējošā starpsienas 4 funkcijas, veido pirmo 6 un otro 7 biodīķa 1 puses, pie kam biodīķa 1 20pirmajā pusē 6 ievietots pirmais filtrējošais aizkars 8, bet otrajā biodīķa pusē 7 ievietots otrais filtrējošais aizkars 9, tādējādi veidojot pirmo 10, otro 11, trešo 12 un ceturto 13 biodīķa 1 sekcijas, pie kam otrajā sekcijā 11 ievietoti virsmas mehāniskie aerātori 14 un peldošie biofiltri 15, bet trešajā sekcijā 12 ievietotas papildus virsmas mehāniskās aerācijas ierīces 2516, bet ceturtajā sekcijā 13 ievietota dūņu savākšanas tvertne 17, kas savienota ar dūņu cirkulāro sūkni 18, bet starp pirmo 6 un otro 7 biodīķa pusēm izvietots pirmais pārplūdes kolektors 19, ceturtās sekcijas 13 izejā izvietots otrais pārplūdes kolektors 20 un izvietota drenāžas sistēmas izeja 21, kuri savienoti ar attīrītā ūdens tvertni 22.
Piedāvātās iekārtas pirmais variants saskaņā ar Fig.2 A satur hidroizolējošo plēvi 2, kas ieklāta biodīķa 1 pamatā 23 un izvietota zem ģeotekstila caurules, kura veic filtrējošā dambja funkcijas 3 un drenāžas šķembām 24, kurās ievietota drenāžas sistēma 5, ģeotekstila caurule, kura 35veic filtrējošā dambja funkcijas 3 izvietota brīvi bez sānu balstiem un daļēji balstās uz drenāžas šķembām 24, kurā ievietota drenāžas caurule 5, kas atrodas zemāk par biodīķa 1 pamata līmeni 23, pie kam pamata līmenis var būt vienā līmenī vai zemāk par noteikto zemes līmeni 25.
Piedāvātās iekārtas otrais variants saskaņā ar Fig.2 B satur hidroizolējošo plēvi 2, kas ieklāta biodīķa 1 pamatā 23, un izvietota zem ģeotekstila caurules, kas veic filtrējošā dambja funkcijas 3, kura ar pamatu un vienu sānu malu balstās uz drenāžas šķembām 24, kurās un uzbēruma valni 29 tādā veidā, lai hidroizolējošo plēvi 2 un ģeotekstila caurules, kas veic filtrējošā dambja funkcijas 3 augšējo daļu ir iespēja izveidot smilšu filtru 30, kas paredzēts ūdens pārliešanai drenāžas sistēmā avārijas gadījumā.
Piedāvātās iekārtas trešais variants saskaņā ar Fig.2 C satur piramīdas veidā izvietotas trīs ģeotekstila caurules, kuras veic filtrējošo dambju funkcijas 3, novietotas uz hidroizolējošās plēves 2, kas ieklāta biodīķa 1 pamatā 23 un vaļējā ūdens savākšanas teknē 5a. Šāds lOģeotekstila cauruļu, kuras veic filtrējošo dambju funkcijas 3 izvietojums nodrošina ūdens filtrāciju ar mainīgu ātrumu, kurš ir atkarīgs no ūdens līmeņa biodīķī 1. Filtrāts nokļūst vaļējā ūdens savākšanas teknē 5a, kura izvietota zemāk par pamatu 23 un zemes virskārtas līmeni 25 gar ģeotekstila caurules, kura veic filtrējošā dambja funkcijas 3 perimetru.
Piedāvātās iekārtas ceturtais variants saskaņā ar Fig.2 D satur trīs piramīdas veidā izvietotas ģeotekstila caurules, kuras veic filtrējošā dambja funkcijas 3, pie kam apakšējās divas izvietotas uz hidroizolējošās plēves 2, kas ieklāta biodīķa 1 pamatā 23 un starp kurām atrodas drenāžas 20caurule 5, kura apbērta ar drenāžas šķembām 24, pie kam viena apakšējās un augšējās ģeotekstila cauruļu, kuras veic filtrējošā dambja funkcijas 3 sānu malas apklātas ar hidroizolējošo plēvi 2, uz kuras uzbērts uzbēruma valnis 29, lai veidotu ārējo uzbērumu vai izlīdzinātu krasta līniju līdz zemes virskārtas līmenim 25.
Piedāvātās iekārtas piektais variants saskaņā ar Fig.2 E satur divas ģeotekstila caurules, kuras veic filtrējošo dambju funkcijas 3, kas novietotas viena virs otras, pie kam apakšējā izvietota uz hidroizolējošās plēves 2, izklātas biodīķa 1 pamatā 23 un gar biodīķa nogāzi 28 tādā 30veidā, lai starp nogāzi 28 un ģeotekstila caurulēm 3 būtu iespējams izbērt drenāžas šķembas un izvietot drenāžas cauruli, bet virs hidroizolējošās plēves izveidot nogāzi no uzbēruma vaļņa 29 veinā līmenī ar ģeotekstila caurules 3 augšējo virsmu.
Piedāvātās iekārtas sestais variants saskaņā ar Fig.2 F satur divas ģeotekstila caurules, kuras veic filtrējošo dambju funkcijas 3, kas novietotas viena virs otras ar nobīdi, pie kam apakšējā ģeotekstila caurule izvietota uz hidroizolējošās plēves 2, izklātas biodīķa 1 pamatā 23, un pārklāj grunts nogāzi 28 tādā veidā, lai starp hidroizolējošo plēvi 2 un
40apakšējo ģeotekstila cauruli 3 varētu izbērt drenāžas šķembas 24 un ievietot drenāžas cauruli 5, bet nogāzes turpinājumā izveidot uzbēruma valni 29 augstāk par ģeotekstila caurules 3 augšējo daļu un lai paplašinātu hidroizolējošās plēves izvietojumu, lai izveidotu avārijas pārliešanas filtru
30. Avārijas filtrs 30 no drenāžas šķembām tiek atdalīts ar neausta ģeotekstila kārtu 31, kura arī aizsargā ģeotekstila caurules 3 no ultravioletā starojuma.
Piedāvātās iekārtas septītais variants saskaņā ar Fig.2 G satur trīs ģeotekstila caurules, kuras veic filtrējošo dambju funkcijas 3, kas novietotas viena virs otras ar nobīdi, pie kam apakšējā izvietota uz hidroizolējošās plēves 2, izklātas biodīķa 1 pamatā 23 un pārklāj nogāzi 28 tādā veidā, lai starp hidroizolējošo plēvi 2 un ģeotekstila caurulēm 3 lOvarētu izbērt drenāžas šķembas 24 un ievietot drenāžas cauruli 5, bet tālāk izveidot grants uzbērumu 29 augstāk par augšējās ģeotekstila caurules 3 augšējo daļu, lai uz hidroizolējošās plēves 2 būtu iespēja izveidot avārijas pārliešanas filtru 30. Avārijas filtrs 30 no drenāžas šķembām tiek atdalīts ar neausta ģeotekstila kārtu 31, kura arī aizsargā ģeotekstila caurules 3 no
15ultravioletā starojuma..
Piedāvātā iekārta saskaņā ar Fig.3 A satur ģeotekstila cauruli, kas veic filtrējošās starpsienas funkcijas 4, izvietotu uz hidroizolējošās plēves 2, izklātas biodīķa 1 pamatā 23, kurā izveidots iedobums, ar iepildītu
20drenāžas šķembu slāni 24 un ievietotu drenāžas cauruli 5.
Piedāvātā iekārta saskaņā ar Fig.3 B satur trīs ģeotekstila caurules, kas veic filtrējošās starpsienas funkcijas 4, kuras izvietotas piramīdas veidā uz hidroizolējošās plēves 2, izklātas biodīķa 1 pamatā 23, starp 25kurām iepildīts drenāžas šķembu slānis 24, kurā ievietota drenāžas caurule 5.
Piedāvātā iekārta saskaņā ar Fig.3 C satur divas ģeotekstila caurules, kas veic filtrējošās starpsienas funkcijas 4, kuras izvietotas 30viena virs otras, pie kam augšējā ģeotekstila caurule ir stipri mazāka par apakšējo, kura izvietota uz hidroizolējošās plēves 2, izklātas biodīķa 1 pamatā 23, un kura apsedz drenāžas šķembu slāni 24, kurā ievietota drenāžas caurule 5.
Piedāvātā notekūdeņu attīrīšanas iekārtā, kas izgatavota no ģeotekstila caurulēm, darbojas sekojošā veidā.
Notekūdeņu attīrīšanas iekārta, kas izgatavota no ģeotekstila caurulēm, saskaņā ar Fig. 1 sastāv no biodīķa 1, kura pamatā un gar sānu
40malām 28, 29 izklāta hidroizolējoŠa plēve 2.
Notekūdeņu attīrīšanas iekārtas biodīķa 1 sekciju skaits tiek noteikts atkarībā no sākuma notekūdeņu sastāva un attīrītā notekūdens nepieciešamās kvalitātes. Notekūdeņu attīrīšanas iekārta ar divām sekcijām, kas sadalīta ar ģeotekstila caurulēm, kas veic filtrējošās starpsienas funkcijas 4, atbilst notekūdeņu kvalitatīvas otrreizējas un trešās reizes attīrīšanas tehniskajiem noteikumiem. Notekūdens attīrīšanas
5iekārtas biodīķis 1 ar četrām sekcijām atbilst notekūdeņu attīrīšanas tehniskiem noteikumiem līdz attīrītā ūdens izvades normatīviem virszemes ūdens objektos.
Biodīķis 1 ar ģeotekstila cauruļu, kas veic filtrējošo dambju lOfunkcijas 3 un ģeotekstila cauruļu, kas veic filtrējošo starpsienu funkcijas 4 palīdzību sadalīts pirmajā 5 un otrajā 6 daļās. Ģeotekstila caurules, kas veic filtrējošo dambju funkcijas 3 un ģeotekstila caurules, kas veic filtrējošo starpsienu funkcijas 4, izveidotas no slēgtām liela izmēra ģeotekstila caurulēm, kas pildītas ar graudainu piekrāvumu, nodrošina 15precīzu notekūdeņu attīrīšanas iekārtas konfigurāciju, negrimst, neaizpeld, netiek aizskalotas, nav pakļautas korozijai, ūdens un vēja erozijai.
Ģeotekstila caurule, kas izveidota kā liela izmēra slēgts filtrējošs 20tekstila apvalks, no kuras izgatavoti filtrējošie dambji 3 un filtrējošās starpsienas 4, izgatavota no izturīga polimēra tekstila materiāla, kas ir noturīgs pret ķīmisko, fotoķīmisko un bioloģisko sairšanu un piepildīts ar graudaino materiālu piekrāvumu.
Graudaino materiālu piekrāvums ir minerāls vai polimēra birstoša materiāla pildviela ar rupjumu no 2 līdz 20 mm, kurš nepakļaujas sufozijai, bioloģiskai sairšanai, izmantojams ūdens filtrācijai un kura virsmā vai porās ir piestiprināta biomasa, piemēram, lielgraudaina smilts, grants, izdedži, keramzīts, antracīts, ceolīts, gumijas drupatas, polimēra
30vai kompozīta granulas.
Notekūdeņu attīrīšanas iekārtu maksimāli vienkāršotā konstrukcija piedāvā četru ģeotekstila cauruļu, kas veic filtrācijas dambju funkcijas 3, uzstādīšanu biodīķa 1 krasta līnijas segmenta veidā. Izveidojot 35notekūdeņu attīrīšanas iekārtu, kas sastāv no četrām sekcijām, jāuzstāda viena ģeotekstila caurule, kas veic filtrējošās starpsienas funkcijas 4, kura sadala biodīķa akvatoriju pirmajā 6 un otrajā 7 pusēs. Biodīķa 1 pirmajā pusē 6 vertikālā stāvoklī tiek ievietots pirmais filtrējošais aizkars 8, bet biodīķa 1 otrajā pusē 7 vertikālā stāvoklī tiek ievietots otrais filtrējošais 40aizkars 9. Tādā veidā notekūdeņu attīrīšanas iekārta sastāv no četrām sekcijām - pirmās 10, otrās 11, trešās 12 un ceturtās 13. Pirmais 8 un otrais 9 filtrējošie aizkari tiek izgatavoti no ģeotekstila auduma ar augstu ūdens caurlaidību. Pirmā filtrējošā aizkara 8 uzdevums ir aizturēt notekūdenī peldošos piemaisījumus, kā arī minimizēt ūdens apmaiņu starp pirmo 10 un otro 11 sekcijām. Otrais filtrējošais aizkars 9 izveidots kā auduma biofiltrs ar piestiprinātu biomasu, lai attīrītu ūdeni no atlikušajiem piesārņojumiem un minimizētu ūdens apmaiņu starp trešo 12 5un ceturto 13 sekcijām.
Biodīka 1 drenāžas sistēma 5 sastāv no drenāžas šķembām 24 un i 3 drenāžas caurulēm 5, integrēta ģeotekstila caurulēs, kas veic filtrējošo dambju funkcijas 3 un ģeotekstila caurulēs, kas veic filtrējošo starpsienu lOfunkcijas 4, un paredzēta mehāniski un bioloģiski attīrītā sākuma filtrāta savākšanai. Pa drenāžas caurulēm 5 un tālāk caur drenāžas sistēmas izvadu 21 filtrāts ieplūst attīrītā ūdens rezervuārā 22.
Notekūdeņi attīrīšanas iekārtā ieplūst pa ieplūdes cauruli 22.1 15pirmajā sekcijā 10, kurā notiek notekūdeņu pirmā nostādināšana, atdalot peldošos un nogulsnējošos piemaisījumus, kuri sakrājas uz ūdens virsmas un pirmās sekcijas 10 dibenā. Tālāk otrajā sekcijā 11 notiek notekūdeņu bioloģiskā attīrīšana, izmantojot mehāniskos virsmas aerātorus 14 vai peldošos biofiltrus 15. Trešajā sekcijā 12 notiek notekūdeņu bioloģiskās 20attīrīšanas process ar papildus virsmas mehāniskās aerācijas ierīcēm 16 mainīgās aerācijas režīmā, lai nodrošinātu denitrifikāciju, elektroenerģijas ekonomiju vai attīrītā ūdens nostādināšanu. Ceturtajā sekcijā 13 attīrītais ūdens tiek nostādināts, proti, attīrīts no inertām daļām vai aktīvām dūņām. Daļa dūņu nosēžas dūņu savākšanas tvertnē 17, daļu savāc dūņu 25cirkulārais sūknis 18. Attīrītais ūdens no ceturtās sekcijas 13 izplūst caur pirmo pārplūdes kolektoru 19 un ieplūst attīrītā ūdens savākšanas tvertnē
22.
Attīrāmā notekūdens virzīšanās caur attīrīšanas iekārtu notiek ūdens hidrostatiskā līmeņa izlīdzināšanās rezultātā starp pirmo līdz 30ceturto sekcijām 10-13, ieskaitot sānisko filtrāciju caur ģeotekstila cauruli, kas veic filtrējošās starpsienas funkcijas 4, kā arī caur otro pārplūdes kolektoru 20, kurš savienots ar attīrītā ūdens savākšanas tvertni
22.
Lielākais daudzums attīrītā ūdens no biodīķa 1 tiek izvadīts caur 35drenāžas sistēmas izvadu 21 attīrītā ūdens savākšanas tvertnē 22. Ūdens attīrīšanas ilgums ir atkarīgs no piemaisījumiem un var ilgt no dažām stundām līdz vairākām diennaktīm. Pildvielā notiekošo bioloģisko procesu apgāde ar skābekli un attīrītā ūdens savākšana tvertnē 20 notiek šādu procesu rezultātā - šķīdināta skābekļa padeve attīrāmā ūdenī, ar 40nitrātiem un nitrītiem saistīta skābekļa padeve attīrāmā ūdenī, drenāžas sistēmas ventilācija un skābekļa difūzija ģeotekstila caurulēs, kuras veic filtrējošo dambju funkcijas 3 vietās, kuras kontaktējas ar atmosfēru.
1(7
Ūdens filtrācijas procesā caur ģeotekstila caurulēm, kuras veic filtrējošo dambju funkcijas 3 un filtrējošo starpsienu funkcijas 4 tiek noturētas brīvi peldošās aktīvās dūņas, bet ģeotekstila cauruļu tekstila apvalka abās pusēs un to iekšpusē palielinās biomasa, kas ļauj ģeotekstila 5caurulēm 3 un 4 veikt biofiltra, biosorbcijas filtra un mehāniskā filtra funkcijas. Piestiprinātā biomasa uz tekstila apvalka, graudainā pildījuma un drenāžas šķembām 24 veic bioloģisku ūdens attīrīšanu, ieskaitot biosorbciju.
Piedāvātajā notekūdens attīrīšanas iekārtā var izmantot dažādas ģeotekstila cauruļu-filtrējošo dambju 3 un ģeotekstila cauruļu-starpsienu 4 konstrukcijas. To optimālo konstrukciju nosaka izejas rādītāji un apkārtnes reljefa īpatnības.
Lai stipri piesārņotu ūdeni attīrītu no peldošiem vai grimstošiem piemaisījumiem, tiek izmantots papildus filtrējošais septiķis (attēlā nav parādīts). Filtrējošais septiķis izveidots liela izmēra slēgta filtrējoša tekstila materiāla apvalka veidā, ar garumu, ne mazāku par 10 m. Notekūdens tiek padots caur ieeju, kas izvietota filtrējošā septiķa sākumā,
20attīrāmā ūdens daļa izsūcas caur septiķa filtrējošajām sienām, cita daļa tiek nostādināta 10 m garā caurulē un tiek izvadīta laukā caur pieslēguma daļu, kas atrodas filtrējošā septiķa izejā.
Notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ekspluatācija nodrošina divus
25līdzvērtīgus ekspluatācijas režīmus, uzturot attīrāmā ūdens pastāvīgu līmeni un pazeminot ūdens līmeni atsevišķās sekcijās līdz ekslpuatācijas gaitā noteiktajam minimālajam līmenim, kas nodrošina strauju notekūdeņu pieplūdi, piemēram, ūdens uzkrāšanos sniega kušanas vai lietusgāžu rezultātā.
Piedāvātās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ekspluatācija uzrāda ļoti labus rezultātus - iekārta var veikt efektīvu dažādus piemaisījumus saturošu notekūdeņu attīrīšanu pie zemiem kapitāliem un ekspluatācijas izdevumiem, iekārtai ir ilgstošs izmantošanas laiks, jo tiek pielietoti
35mūsdienīgi ģeotekstila materiāli.

Claims (7)

  1. PRETENZIJAS
    1. Notekūdeņu attīrīšanas ietaišu komplekss, kas satur aerējamu biodīķi, filtrējošos dambjus, drenāžas sistēmu, kas izgatavota no perforētām caurulēm un graudaina materiāla un novietota zem sasalšanas līmeņa, a t š ķ i r a s ar to, ka biodīķa filtrējošie dambji, kā arī konstruktīvi un funkcionāli tiem analoģiskās filtrējošās starpsienas izgatavotas no lielgabarīta slēgtiem sintētiskiem filtrējošiem tekstila apvalkiem, kuros iepildīts graudains minerālvielu piekrāvums, pie kam filtrējošie dambji izvietoti pa biodīķa perimetru, bet filtrējošās starpsienas sadala biodīķi daļās, pie kam lielgabarīta slēgtie tekstila apvalki vai ģeocaurules, tiek izgatavotas rūpnieciski no austa vai neausta sintētiska ģeotekstila materiāla, pie kam piepildot ģeocaurules ar graudainu minerālvielu piekrāvumu, katras piepildītās ģeocaurules izmēri ir šādi - augstums 0.8 līdz 2.8 m, platums 1.5 līdz 15 m un garums 5 līdz 100 m, pie kam filtrējošo dambju un starpsienu pamatā uzbērta šķembu drenāža, kurā izvietotas perforētas drenāžas caurules attīrītā ūdens savākšanai fīltrāta veidā, kurš caursūcas drenāžas sistēmai no biodīķa caur filtrējošiem dambjiem un starpsienām, un tiek pakļauts dziļai mehāniskai un bioloģiskai attīrīšanai caur ģeotekstila biofiltriem, graudaino piekrāvumu un šķembu drenāžu.
  2. 2. Notekūdeņu attīrīšanas ietaišu komplekss saskaņā ar 1. pretenziju, a t š ķ i r a s ar to, ka notekūdeņu attīrīšana no rupjām sastāvdaļām (atkritumi) un blīviem piemaisījumiem (smiltis) tiek veikta biodīķa pirmajā sekcijā, atkritumus ilgstoši uzkrājot uz ūdens virsmas un pirmās sekcijas dibenā, pie kam pirmā sekcija no pārējām biodīķa sekcijām atdalīta ar ģeotekstila filtrējošo starpsienu vai ar liela izmēra ģeotekstila filtrējošo apvalku.
  3. 3. Notekūdeņu attīrīšanas ietaišu komplekss saskaņā ar 1.
    pretenziju, a t š ķ i r a s ar to, ka drenāžas sistēma, kura izvietota filtrējošo dambju un starpsienu pamatā, sadalīta divās daļās tādā veidā, ka filtrāts no pirmās daļas cirkulēta ūdens veidā atgriežas atkārtotai attīrīšanai vienā no biodīķa sekcijām, bet no otrās daļas tiek izvadīts attīrīts ūdens.
  4. 4. Notekūdeņu attīrīšanas ietaišu komplekss saskaņā ar 1. pretenziju, a t š ķ i r a s ar to, ka notekūdeņu attīrīšanas ietaises pirmā sekcija satur “n” aeratorus un “m” peldošos biofiltrus, kuri izvietoti aeratoru darbības lauka tuvumā.
  5. 5. Notekūdeņu attīrīšanas ietaišu komplekss saskaņā ar 1. pretenziju, a t š ķ i r a s ar to, ka notekūdeņu attīrīšanas ietaises trešā sekcija satur papildus mehāniskos virsmas aeratorus un peldošos biofiltrus.
  6. 6. Notekūdeņu attīrīšanas ietaišu komplekss saskaņā ar 1. pretenziju, a t š ķ i r a s ar to, ka biodīķa pēdējā sekcija satur bedri dūņu nosēdumu savākšanai, kura savienota ar cirkulējošo dūņu sūkni, kā arī dūņu pārpalikuma izvadu no biodīķa to atūdeņošanai.
  7. 7. Notekūdeņu attīrīšanas ietaišu komplekss saskaņā ar 1. pretenziju, a t š ķ i r a s ar to, ka lielgraudainais maisījums izgatavots no polimēra birstoša materiāla, no uzputota polistirola, poliuretāna un otrreizējās apstrādes sintētiskā kaučuka ar rupjumu no 2 līdz 20 mm.
LVP-12-83A 2012-05-23 2012-05-23 Notekūdeņu attīrīšanas ietaišu komplekss, izgatavots no ģeotekstila caurulēm LV14777B (lv)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-12-83A LV14777B (lv) 2012-05-23 2012-05-23 Notekūdeņu attīrīšanas ietaišu komplekss, izgatavots no ģeotekstila caurulēm

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-12-83A LV14777B (lv) 2012-05-23 2012-05-23 Notekūdeņu attīrīšanas ietaišu komplekss, izgatavots no ģeotekstila caurulēm

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LV14777A LV14777A (lv) 2013-12-20
LV14777B true LV14777B (lv) 2014-04-20

Family

ID=50154045

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LVP-12-83A LV14777B (lv) 2012-05-23 2012-05-23 Notekūdeņu attīrīšanas ietaišu komplekss, izgatavots no ģeotekstila caurulēm

Country Status (1)

Country Link
LV (1) LV14777B (lv)

Also Published As

Publication number Publication date
LV14777A (lv) 2013-12-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR100977996B1 (ko) 인공습지를 이용한 오수처리 설비
CN102120677B (zh) 多级污水处理用生物反应系统的制作方法及污水处理方法
KR200452222Y1 (ko) 비점 오염 자연 정화 시스템
KR100897258B1 (ko) 우수에 포함된 비점오염물 처리 장치
KR101815246B1 (ko) 고효율 복합 인공습지 시스템
RU2659992C2 (ru) Устройство для обработки серых стоков по месту их формирования
CN112158958B (zh) 一种强化污染物去除的海绵城市建设用人工雨水湿地系统
KR20060028233A (ko) 하천수 및 호소수 정화 장치
KR100601908B1 (ko) 우수저류연못을 이용한 비점오염물질 정화 및 친수시설활용방법과 그 장치
KR100437075B1 (ko) 저류지를 이용한 빗물 정화방법 및 장치
CN114772739A (zh) 沙滩地的河流水质改善与生态修复方法
CN105236687B (zh) 自清式微曝气竖向折流湿地污水处理装置及方法
CN108951829A (zh) 一种带有分层过滤结构的雨水净化生态树池系统
EP0641744A1 (en) Purifying apparatus
KR102121069B1 (ko) 식물여과를 이용한 생태습지 유지용수 공급 물순환 시스템
KR101865618B1 (ko) 블록 모듈형 초기우수처리장치
KR100424289B1 (ko) 정화처리용 자연평형 수직흐름형 인공습지 설비
CN108314261A (zh) 道路排水系统
LV14777B (lv) Notekūdeņu attīrīšanas ietaišu komplekss, izgatavots no ģeotekstila caurulēm
KR200293086Y1 (ko) 자연친화형 무동력 하수 처리장치
KR101048805B1 (ko) 상수원수 생산시스템
RU57273U1 (ru) Сооружение для биологической доочистки сточных вод
JPH09155389A (ja) 河川浄化装置
KR200303060Y1 (ko) 인위적인 공기공급식 자연친화형 하수 처리장치
KR20020048919A (ko) 침전, 여과 및 미생물 분해에 의한 수질정화 방법과 그 장치