LV13743B - A method and equipment for shear deformation of rigid plastic foams, a method and a device for determination of shear displacement and their application for determination of shear properties of other porous materials - Google Patents
A method and equipment for shear deformation of rigid plastic foams, a method and a device for determination of shear displacement and their application for determination of shear properties of other porous materials Download PDFInfo
- Publication number
- LV13743B LV13743B LV080090A LV080090A LV13743B LV 13743 B LV13743 B LV 13743B LV 080090 A LV080090 A LV 080090A LV 080090 A LV080090 A LV 080090A LV 13743 B LV13743 B LV 13743B
- Authority
- LV
- Latvia
- Prior art keywords
- sample
- shear
- displacement
- deformation
- adapter
- Prior art date
Links
Landscapes
- Investigating Strength Of Materials By Application Of Mechanical Stress (AREA)
Description
Cietu putuplastu bīdes deformēšanas paņēmiens un iekārta, bīdes pārvietojuma noteikšanas paņēmiens un ierīce un to pielietojums citu porainu materiālu bīdes īpašību noteikšanai
Izgudrojuma apraksts
Izgudrojums īpaši attiecas uz cietu putuplastu bīdes deformēšanas paņēmienu un iekārtu šī paņēmiena īstenošanai, uz cietu putuplastu bīdes pārvietojuma noteikšanas paņēmienu un ierīci šī paņēmiena īstenošanai, kā arī uz minēto paņēmienu, iekārtas un ierīces izmantošanu citu porainu materiālu bīdes īpašību noteikšanai.
Pieteicējam zināmā tehnikas līmeņa analīze
Lietotie apzīmējumi. Ar jēdzienu „adapteris” vairākos analogos (Starptautiskās Standartizācijas organizācijas standarts ISO 1922; 2001. g.; „Cietās šūnveida plastmasas - bīdes stiprības noteikšana” un Latvijas Republikas standarts LVS EN 12090; 2002. g.; «Siltumizolācijas materiāli lietošanai būvniecībā. Cirpes īpašību noteikšana” un tam identiskais Eiropas standarts EN 12090:1997), kā arī šajā aprakstā tiek apzīmēta cietu putuplastu bīdes deformēšanas iekārtas sastāvdaļa, kas pārnes ārējā spēka darbības līniju caur parauga centru, paralēli tā garenasij.
Ar jēdzienu «iekāre” šajā aprakstā tiek apzīmēta cietu putuplastu bīdes deformēšanas iekārtas sastāvdaļa, kas nodrošina sistēmas «turētājplāksnes-paraugs” sajūgšanu ar pārbaudes mašīnas satverēm.
1. analogs
1.1) Ir zināms bīdes deformēšanas paņēmiens cietajiem putuplastiem (Vācijas Demokrātiskās Republikas standarts DIN 53 427 «Cieto putuplastu bīdes stiprības noteikšana starp metāla plāksnēm”, 1986. g.), kurš ietver: 1) spēka darbības līnijas adaptera stiprināšanu vienā galā katrai no divām plakanām metāla turētājplāksnēm un parauga ielīmēšanu starp abām turētājplāksnēm, 2) turētājplākšņu stingu sajūgšanu ar pārbaudes mašīnas satverēm, izmantojot adaptera pagarinājumu, 3) parauga slogošanu bīdē, vēršot ārējo spēku caur parauga garāko simetrijas asi, tai paralēli un nosakot ārējā spēka lielumu pēc pārbaudes mašīnas spēka reģistrācijas iekārtas rādījumiem.
Paņēmiena trūkumi ir: 1) turētājplāksnes un adaptera kopīgā svara, kas pie ieteiktajiem turētājplāksnes izmēriem var kļūt būtisks, neņemšana vērā, nosakot ārējā spēka vērtību, 2) stingā sajūguma dēļ sistēma «turētājplāksnes - paraugs” nevar saorientēties paralēli pieliktajam ārējam spēkam, tādēļ paraugā pieaug normālie spriegumi lieces rezultātā, salīdzinot ar tīrās bīdes deformācijas stāvokli. Tas ved pie pāragra stiprības zuduma un pie pāragras parauga sagrūšanas.
1.2) Zināmā iekārta bīdes deformēšanas paņēmiena cietajiem putuplastiem pēc 1.1) punkta īstenošanai sastāv no divām plakanām parauga turētājplāksnēm, kuru biezums d ir jāņem lielāks par d > 0,4 (rmax)1/2 = 9,2 mm, ja testējamā putuplasta bīdes stiprība Tmax > 150 kPa, lai mazinātu lieces momentu turētājplāksnēs un parauga atplīšanu no tām. Katras turētājplāksnes vienā galā ir spēka darbības līnijas adapteris, kas ļauj ārējam spēkam iet caur parauga garāko simetrijas asi, tai paralēli, tā radot priekšnoteikumus tīrās bīdes deformācijas sasniegšanai paraugā.
Iekārtas trūkumi ir: 1) parauga turētājplāksnes ir plakanas, tādēļ lielāka blīvuma un stinguma putuplastu pārbaudēm plākšņu lieces pretestības moments var būt nepietiekošs, turētājplāksnes var izliekties, deformējot paraugu un izkropļojot bīdes spriegumu lauku paraugā, kā arī izsaukt parauga atpūšanu no turētājplāksnēm, 2) turētājplāksnes ir stingi sajūgtas ar pārbaudes mašīnas satverēm.
1.3) Netiek raksturots nedz paņēmiens, nedz ierīce bīdes pārvietojuma noteikšanai.
2. analogs
2.1) Ir zināms bīdes deformēšanas paņēmiens cietajiem putuplastiem (Starptautiskās 10 Standartizācijas organizācijas standarts ISO 1922; 2001. g.; „Cietās šūnveida plastmasas - bīdes stiprības noteikšana”), kurš ietver: 1) spēka darbības līnijas adaptera un iekāres stiprināšanu katras no divām plakanām metāla turētājplāksnēm vienā galā un parauga ielīmēšanu starp abām turētājplāksnēm, 2) turētājplākšņu sajūgšanu ar pārbaudes mašīnas satverēm, izmantojot iekāres, kas nodrošina sistēmas „turētājplāksnes-paraugs” pagriešanos ap divām savstarpēji perpendikulārām asīm, 3) parauga slogošanu bīdē, vēršot ārējā spēka darbības līniju caur parauga garāko simetrijas asi, tai paralēli un nosakot ārējā spēka lielumu pēc pārbaudes mašīnas spēka reģistrācijas iekārtas rādījumiem. Paņēmienā turētājplāksnes, adaptera un iekāres kopīgais svars tiek ņemts vērā, atņemot (pieskaitot) to no pārbaudes mašīnas spēka reģistrācijas iekārtas rādījumiem, ja reģistrācijas iekārta atrodas virs (zem) parauga.
2.2) Zināmā iekārta bīdes deformēšanas paņēmiena cietajiem putuplastiem pēc 2.1) punkta īstenošanai sastāv no divām plakanām parauga turētājplāksnēm, kurām katrai vienā galā ir: 1) spēka darbības līnijas adapteris, kas pārnes ārējo spēku caur parauga garāko simetrijas asi, tai paralēli, tā radot priekšnoteikumus tīrās bīdes deformācijas sasniegšanai paraugā; 2) iekāre, kas sastāv no diviem cilindriskajiem šamīriem, kuri nodrošina pagriezienus ap divām savstarpēji perpendikulārām asīm.
Iekārtas trūkums ir tas, ka parauga turētājplāksnes ir plakanas, tādēļ lielāka blīvuma un stinguma putuplastu pārbaudēm plākšņu lieces pretestības moments var būt nepietiekošs, turētājplāksnes var izliekties, deformējot paraugu un izkropļojot bīdes spriegumu lauku paraugā, kā ari izsaukt parauga atpūšanu no turētājplāksnēm.
2.3) Zināmais bīdes pārvietojuma mērīšanas paņēmiens paraugam, kas deformēts bīdē pēc punktā 2.1) aprakstītā paņēmiena; uz punktā 2.2) aprakstītās iekārtas, ietver bīdes pārvietojuma noteikšanu pēc pārbaudes mašīnas traversas pārvietojuma. Būtisks šī paņēmiena trūkums ir tas, ka bīdes pārvietojums, kas ir noteikts pēc pārbaudes mašīnas traversas pārvietojuma, ietver pārbaudes mašīnas satveru, iekaru, adapteru, turētājplākšņu, līmes slāņu, kā ari parauga bīdes, stiepes un spiedes deformācijas komponentes. Tas neļauj precīzi noteikt materiāla raksturlielumus tīrā bīdē, kam tuva ir deformācija parauga centrālajā daļā.
2.4) Zināmā bīdes pārvietojuma noteikšanas ierīce paņēmiena pēc 2.3) punkta īstenošanai ir pārbaudes mašīna. Šīs ierīces trūkums ir tas, ka tās mēriekārtas nav izveidotas tā, lai noteiktu bīdes pārvietojumu tieši uz parauga.
40
3. analogs
3.1) Ir zināms bīdes deformēšanas paņēmiens siltumizolācijas materiāliem t.sk. putuplastiem (Latvijas Republikas standarts LVS EN 12090; 2002. g.; Siltumizolācijas materiāli lietošanai būvniecībā. Cirpes īpašību noteikšana” un tam identiskais Eiropas standarts
EN 12090:1997), kas ietver: 1) spēka darbības līnijas adaptera un iekāres stiprināšanu katras no divām plakanām metāla turētājplāksnēm vienā galā un parauga ielīmēšanu starp abām turētājplāksnēm, līmi atbilstoši putuplasta specifikācijām izvēloties tā, lai līmes bīdes stiprība un modulis būtu ievērojami lielāki par putuplastu bīdes stiprību un moduli., 2) turētājplākšņu sajūgšanu ar testēšanas mašīnas satverēm, izmantojot iekāres, kas nodrošina sistēmas „Paraugsturē tāj plāksnes” pagriezienus ap divām savstarpēji perpendikulārām asīm, 3) slogošanu bīdē, vēršot ārējā spēka darbības līniju caur parauga garāko simetrijas asi, tai paralēli un nosakot ārējā spēka lielumu pēc pārbaudes mašīnas spēka reģistrēšanas iekārtas rādījumiem.
Paņēmiena trūkums ir turētājplāksnes, adaptera, iekāres un abu cilindrisko šarnīru kopīgā svara neņemšana vērā, nosakot paraugam pieliktā ārējā spēka vērtību.
galā ir: 1) spēka darbības līnijas adapteris, kas ļauj ārējam spēkam iet caur parauga garāko simetrijas asi, tai paral li, tā uētdot priekšnoteikumus tīrās bīdes deformācijas sasniegšanai paraugā; 2) iekāre, kas sastāv no diviem cilindriskajiem šarnīriem, kas nodrošina pagriezienus ap divām savstarpēji perpendikulārām asīm.
Iekārtas trūkums ir tas, ka parauga turētājplāksnes ir plakanas, tādēļ lielāka blīvuma un stinguma putuplastu pārbaudēm plākšņu lieces pretestības moments var būt nepietiekošs, turētājplāksnes var izliekties, deformējot paraugu un izkropļojot bīdes spriegumu lauku paraugā, kā arī izsaukt parauga atplīšanu no turētājplāksnēm,
3.3) Zināmais bīdes pārvietojuma mērīšanas paņēmiens siltumizolācijas materiāliem, t.sk. putuplastiem; paraugam, kas deformēts pēc punktā 3.1) aprakstītā paņēmiena; uz punktā 3.2) aprakstītās iekārtas, ietver bīdes pārvietojuma noteikšanu gan pēc pārbaudes mašīnas traversas pārvietojuma, gan ar pārvietojuma devējiem. Paņēmiena trūkums ir tas, ka analogā nav raksturota pārvietojuma devēju izvietošana un mērišanas metode, ērijumiem pēc traversas pārvietojuma veic korekciju ar testēšanas mašīnas satveru, iekaru, adapteru, turētāj plākšņu un līmes slāņu radīto pārvietojumu, ko nosaka ar „Tukšo” testu, kur siltumizolācijas materiāla paraugu aizvieto metāla paraugs.
Paņēmiena trūkums ir tas, ka bīdes pārvietojums, kas ir noteikts pēc pārbaudes mašīnas traversas pārvietojuma, ietver pārbaudes mašīnas satveru, adapteru, iekaru, turētājplākšņu, līmes slāņu, kā arī parauga bīdes, stiepes un spiedes deformācijas komponentes, kas neļauj precīzi noteikt materiāla raksturlielumus tīrā bīdē, kam tuva ir deformācija parauga centrālajā daļā.
3.4) Zināmās bīdes pārvietojuma noteikšanas ierīces paņēmiena pēc 3.3) punkta īstenošanai ir: 1) pārbaudes mašīna vai 2) pārvietojuma devēji. Pārbaudes mašīnas trūkums ir tas, ka tās mēriekārtas nav izveidotas tā, lai noteiktu bīdes pārvietojumu tieši uz parauga.
4. analogs
4.1) Ir zināmi stiepes un spiedes bīdes deformēšanas paņēmieni sendviču serdes materiāliem (ASV standarts AST C 273/C 273 -07a „Bīdes īpašību standarta pārbaudes metode sendviču serdes materiāliem”), kas ietver: 1) iekāres stiprināšanu katras no divām plakanām metāla turētājplāksnēm vienā galā un parauga ielīmēšanu starp abām turētājplāksnēm, 2) turētājplākšņu sajūgšanu ar pārbaudes mašīnas satverēm, stiepes bīdes gadījumā izmantojot iekāres tā, ka ir nodrošināti sistēmas „turētājplāksnes-paraugs” pagriezieni ap divām savstarpēji perpendikulārām asīm, bet spiedes bīdes gadījumā izmantojot slodzes bloku stingu sajūgumu ar pārbaudes mašīnu, pie kam katras turētājplāksnes viena īsā, nosmailinātā mala balstās attiecīgā slodzes bloka V-veida gropē, 3) sekojošu slogošanu bīdē tā, ka ārējā spēka darbības līnija iet caur parauga diagonālplakni, tai paralēli un nosakot ārējā spēka lielumu pēc pārbaudes mašīnas spēka reģistrēšanas iekārtas rādījumiem.
Paņēmienu trūkumi ir: 1) tā kā paņēmienu īstenošanas iekārtās nav spēka darbības līnijas adapteru, tad ārējais spēks ir vērsts pa parauga telpisko diagonāli leņķī a pret parauga garenasi. Ārējā spēka F komponente Fj = F šina stiepes bīdes gadījumā sekmē parauga galu atplīšanu no turēlājplāksnēm, bet spiedes bīdes gadījumā saspiež parauga galus; 2) no enerģētiskā viedokļa šāds slogošanas veids ir neizdevīgāks par to, kurā spēka darbības līnija iet caur parauga garenasi, jo daļa pārbaudes mašīnas jaudas tiek patērēta nelietderīgi komponentes
Fi nodrošināšanai; 3) netiek veikta pārbaudes mašīnas spēka indikatora uzrādītā spēka korekcija ar turētājplāksnes un iekāres kopīgo svaru.
4.2.1) Zināmā iekārta stiepes bīdes paņēmiena sendviču serdes materiāliem pēc punkta
4.1) īstenošanai sastāv no divām plakanām parauga turētājplāksnēm, kuru biezums tiek mainīts atkarībā no pārbaudāmā sendviča stiprības, lai mazinātu lieces ietekmi, pie tam katrai turētājplāksnei vienā galā ir iekāre, sastāv no diviem cilindriskajiem šarnīriem, kas nodrošina pagriezienus ap divām savstarpēji perpendikulārām asīm. Iekāre ir izveidota tā, ka ārējā spēka darbības līnija iet caur parauga diagonālplakni, tai paralēli.
Iekārtas trūkumi ir: 1) nav spēka darbības līnijas adapteru, tādēļ ārējais spēks ir vērsts pa parauga telpisko diagonāli leņķī α pret parauga garenasi. Ārējā spēka F komponente Fi = F šina sekmē parauga galu atplīšanu no turētājplāksnēm, 2) no enerģētiskā viedokļa šāds slogošanas veids ir neizdevīgāks par to, kurā spēka darbības līnija iet caur parauga garenasi, jo daļa pārbaudes mašīnas jaudas tiek patērēta nelietderīgi komponentes Fj nodrošināšanai, 3) parauga turētājplāksnes ir plakanas, tādēļ lielāka blīvuma un stinguma putuplastu pārbaudēm plākšņu lieces pretestības moments var būt nepietiekošs, turētājplāksnes var izliekties, deformējot paraugu un izkropļojot bīdes spriegumu lauku paraugā, kā arī izsaukt parauga atplīšanu no turētājplāksnēm;
4.2.2) Zināmā iekārta spiedes bīdes paņēmiena sendviču serdes materiāliem pēc punkta 4.1) īstenošanai sastāv no plakanām metāla turētājplāksnēm, kuru biezums tiek mainīts atkarībā no pārbaudāmā sendviča stiprības, lai mazinātu lieces ietekmi, pie tam katrai turētājplāksnei ir nosmailināta viena īsā mala, kas ieguļ pārbaudes mašīnas slodzes bloka Vveida gropē un slodzes bloki ir stingi sajūgti ar pārbaudes mašīnu.
Iekārtas trūkumi ir: 1) nav spēka darbības līnijas adaptera, tādēļ ārējais spēks ir vērsts pa parauga telpisko diagonāli leņķī a pret parauga garenasi. Ārējā spēka F komponente Fi = F šina saspiež parauga galus; 2) no enerģētiskā viedokļa šāds slogošanas veids ir neizdevīgāks par to, kurā spēka darbības līnija iet caur parauga garenasi, jo daļa pārbaudes mašīnas jaudas tiek patērēta nelietderīgi komponentes Fj nodrošināšanai, 3) slodzes bloki ir stingi sajūgti ar pārbaudes mašīnu, tādēļ paraugs nevar pilnībā saorientēties tā, lai ārējais spēks ietu caur tā telpisko diagonāli, tai paralēli, 4) parauga turētājplāksnes ir plakanas, tādēļ lielāka blīvuma un stinguma putuplastu pārbaudēm plākšņu lieces pretestības moments var būt nepietiekošs, turētājplāksnes var izliekties, deformējot paraugu un izkropļojot bīdes spriegumu lauku paraugā, kā arī izsaukt parauga atplīšanu no turētājplāksnēm, 5) netiek veikta pārbaudes mašīnas spēka indikatora uzrādītā spēka korekcija ar turētājplāksnes un iekāres kopīgo svara.
4.3) Zināmais bīdes pārvietojuma mērīšanas paņēmiens sendviču serdes materiālu paraugam, kas deformēts pēc punktā 4.1) aprakstītā paņēmiena; uz punktos 4.2.1) vai 4.2.2) aprakstītajām iekārtām, ietver bīdes pārvietojuma noteikšanu ar deformāciju mērītājiem: deflektometriem, kompresometriem vai ekstenziometriem, tos stiprinot pie turētājplāksnēm pretī parauga centram pa parauga garenvirzienu.
Paņēmiena trūkums ir tas, ka stiprinot mērītājus pie turētājplāksnēm, tie nosaka relatīvo pārvietojumu starp turētājplāksnēm, līdz ar to šis pārvietojums ietver pārvietojumu turētājplāksnes, mērītāju stiprinājumos, līmes slāņos un visā paraugā, kas var radīt rezultātu atšķirību no materiāla raksturlielumiem tīrā bīdē, kam tuva ir deformācija parauga centrālajā daļā.
4.4) Zināmās bīdes pārvietojuma noteikšanas ierīces paņēmiena pēc 4.3) punkta īstenošanai ir deformāciju mērītāji: deflektometri, kompresometri vai ekstenziometri, kuru precizitāte ir vismaz ± 1%. Nav sniegta metode, kā šīs ierīces piemērot bīdes pārvietojuma noteikšanai tieši uz parauga.
5. analogs
5.1) Ir zināms bīdes deformēšanas paņēmiens cietajiem putuplastiem (Inženierzinātņu doktora grāda disertācija R.Renz ..Cietu polimēra putuplastu materiālu deformācija vienmērīgā un cikliskā slogošanā”, 1977. g.), kas ietver: 1) parauga ielīmēšanu starp divām plakanām turētājplāksnēm, kam katrai adaptera funkcijas veic viens izliekts gals, 2) turētājplākšņu stingu sajūgšanu ar pārbaudes mašīnas satverēm, izmantojot liektā gala pagarinājumu, 3) slogošanu bīdē, vēršot ārējo spēku caur parauga garāko simetrijas asi, tai paralēli un nosakot šī spēka lielumu pēc pārbaudes mašīnas spēka reģistrēšanas iekārtas rādījumiem.
Paņēmiena trūkums ir tas, ka sistēmas „ turētāj plāksnes - paraugs” stingā sajūguma dēļ ar pārbaudes mašīnu, paraugā pieaug nonnālie spriegumi lieces rezultātā, salīdzinot ar tīrās bīdes deformācijas stāvokli. Tas ved pie pāragra stiprības zuduma un pie pāragras parauga sagrūšanas.
5.2) Zināmā iekārta bīdes deformēšanas paņēmiena cietajiem putuplastiem pēc 5.1 punkta īstenošanai sastāv no divām plakanām turētājplāksnēm. Katras turētājplāksnes viens gals ir izliekts tā, ka ārējā slodze ir vērsta pa parauga centru, paralēli tā garenasij. Ar pārbaudes mašīnas satverēm turētājplāksnes ir sajūgtas cieti, izmantojot liektā gala pagarinājumu.
Iekārtas trūkumi ir: 1) turētājplākšņu biezums ir tikai 5 mm un tās ir plakanas, bez lieces stingumu palielinošiem elementiem. Putuplastiem ar lielu bīdes stiprību var kļūt būtiska turētājplākšņu izliece, kā arī gala izliekuma atliekšanās. Tad spēka darbības līnija vairs neiet pa parauga centru paralēli tā garenasij, paraugā pat tā centrā nerealizējas tīrās bīdes deformācija un pieaug normālspriegumu ietekme, 2) turētājplāksnes caur izliekto galu pagarinājumiem ir nekustīgi sajūgtas ar pārbaudes mašīnas satverēm, tādēļ paraugā pieaug normālie spriegumi lieces rezultātā, salīdzinot ar tīrās bīdes deformācijas stāvokli. Tas ved pie pāragra stiprības zuduma un pie pāragras parauga sagrūšanas.
5.3) Zināmais bīdes pārvietojuma mērīšanas paņēmiens paraugam, kas deformēts pēc punktā 5.1) aprakstītā paņēmiena; uz punktā 5.2) aprakstītās iekārtas, ietver bīdes pārvietojuma noteikšanu ar induktīvajiem deformācijas mērītājiem, kuru mērtausti tiek stiprināti pie turētājplākšņu galiem. Paņēmiena trūkums ir tāds, ka šādi noteikts pārvietojums ietver pārvietojumu turētājplāksnes, līmes slāņos un visā paraugā, kas var radīt rezultātu atšķirību no materiāla raksturlielumiem tīrā bīdē, kam tuva ir deformācija parauga centrālajā daļā.
5.4) Zināmās bīdes pārvietojuma noteikšanas ierīces paņēmiena pēc 5.3) punkta īstenošanai ir induktīvie deformācijas mērītāji. Nav sniegta metode, kā šīs ierīces piemērot bīdes pārvietojuma noteikšanai tieši uz parauga.
6. analogs
6.1) Ir zināms bīdes deformēšanas paņēmiens polipropilēna putuplastam (Thomas Weber diplomdarbs «Polipropilēna putu spēka-deformācijas uzvedības skaitliskā modelēšana un pārbaude ar eksperimentāli iegūtiem datiem”, Kaizerslautemas Universitāte, 1994.g.). Paņēmiens un iekārta balstās uz standarta DIN 53 427, pielietojot to polipropilēna putuplastam NEOPOLEN® P. Paņēmiens ietver: 1) iekaru stiprināšanu katras no divām plakanām metāla turētājplāksnēm vienā galā un parauga ielīmēšanu starp abām turētājplāksnēm ar līmi Araldit AW 106, kam bīdes stiprība ir daudz lielāka par putuplastu bīdes stiprību, 2) turētājplākšņu sajūgšanu ar pārbaudes mašīnas satverēm, izmantojot iekāres, kas nodrošina sistēmas «Paraugsturētājplāksnes” pagriezienus ap trim savstarpēji perpendikulārām asīm, 3) slogošanu bīdē tā, ka arēja speķa darbības līnija iet caur parauga diagonalplakni, tai paralēli un nosakot arēja speķa lielumu pēc pārbaudes mašīnas spēka reģistrēšanas iekārtas rādījumiem.
Paņēmiena trūkumi ir: 1) tā kā paņēmiena īstenošanas iekārtā nav spēka darbības līnijas adapteru, tad ārējais spēks ir vērsts pa parauga telpisko diagonāli leņķī α pret parauga garenasi.
Ārējā spēka F komponente Fi = F šina sekmē parauga galu atplīšanu no turētājplāksnēm, 2) no enerģētiskā viedokļa šāds slogošanas veids ir neizdevīgāks par to, kurā spēka darbības līnija iet caur parauga garenasi, jo daļa pārbaudes mašīnas jaudas tiek patērēta nelietderīgi komponentes Fj nodrošināšanai; 3) netiek veikta pārbaudes mašīnas spēka indikatora uzrādītā spēka korekcija ar turētājplāksnes un iekāres kopīgo svaru.
6.2) Zināmā iekārta bīdes deformēšanas paņēmiena cietajiem putuplastiem pēc 6.1 punkta īstenošanai sastāv no divām plakanām parauga turētājplāksnēm, kurai katrai vienā galā ir iekāre (karabīne ķēdes posma formā un metāla plāksne), kas kopā nodrošina pagriezienus ap trim savstarpēji perpendikulārām asīm, ļaujot paraugam pilnībā saorientēties paralēli ārējam spēkam.
Iekārtas trūkumi ir: 1) nav spēka darbības līnijas adapteru, tādēļ ārējais spēks ir vērsts pa parauga telpisko diagonāli leņķī α pret parauga garenasi. Ārējā spēka F komponente Fj = F šina sekmē parauga galu atplīšanu no turētājplāksnēm, 2) no enerģētiskā viedokļa šāds slogošanas veids ir neizdevīgāks par to, kurā spēka darbības līnija iet caur parauga garenasi, jo daļa pārbaudes mašīnas jaudas tiek patērēta nelietderīgi komponentes Fj nodrošināšanai, 3) turētājplāksnes ir plakanas, bez lieces stingumu palielinošiem elementiem, tādēļ ir iespējama turētājplākšņu izliekšanās, kas palielina normālspriegumu spriegumu ietekmi un pārvietojuma skaitlisko vērtību, kā arī sekmē parauga atplīšanu no tērētājplāksnēm pie līmes slāņa, sākot no attiecīgā gala spriegumu koncentrācijas dēļ.
6.3) Zināmais bīdes pārvietojuma mērīšanas paņēmiens paraugam, kas deformēts pēc punktā 6.1) aprakstītā paņēmiena; uz punktā 6.2) aprakstītās iekārtas, ietver bīdes pārvietojuma noteikšanu pēc pārbaudes mašīnas traversas pārvietojuma.
Paņēmiena trūkumi ir tāds, ka šādi noteikts pārvietojums ietver pārvietojumu mašīnas satverēs, iekārē (karabīne un metāla plāksne), turētājplāksnes, līmes slāņos un visā paraugā, kas var radīt rezultātu atšķirību no materiāla raksturlielumiem tīrā bīdē, kam tuva ir deformācija parauga centrālajā daļā.
6.4) Zināmā bīdes pārvietojuma noteikšanas ierīce paņēmiena pēc 6.3) punkta īstenošanai ir pārbaudes mašīna. Trūkums šai ierīcei ir tāds, ka tās mēriekārtas nav izveidotas tā, lai noteiktu bīdes pārvietojumu tieši uz parauga. Ir iespējama izslīdēšana mašīnas satverēs un citos elementos.
Rezumējums par zināmā tehnikas līmeņa analīzi
1) Vairāki zināmie cietu putuplastu bīdes deformēšanas paņēmieni ietver nemainīgas formas un izmēru adapteru izmantošanu, lai nodrošinātu spēka darbības līnijas vēršanu caur parauga garenasi, tai paralēli. Līdz ar to nav iespējama dažāda biezuma paraugu pārbaude. Dažos zināmajos paņēmienos spēka darbības līnijas adapteri netiek lietoti, līdz ar to ārējais spēks F iet caur parauga telpisko diagonāli, tai paralēli, veidojot leņķi α ar parauga garenasi. Šādā slogojumā ārējā spēka F komponente Fi = F šina sekmē parauga galu atplīšanu no turētājplāksnēm. No enerģētiskā viedokļa šāds slogošanas veids ir neizdevīgāks par to, kurā spēka darbības līnija iet caur parauga garenasi, jo daļa pārbaudes mašīnas jaudas tiek patērēta nelietderīgi komponentes
Fi nodrošināšanai.
Atbilstoši zināmajiem paņēmieniem paraugu ielīmē starp abām turētājplāksnēm, līmi atbilstoši putuplasta specifikācijām izvēloties tā, lai līmes bīdes stiprība un modulis būtu ievērojami lielāki par putuplastu bīdes stiprību un moduli. Turētājplāksnes sajūdz ar pārbaudes mašīnas satverēm, izmantojot iekāres, kas vairākos zināmajos paņēmienos nodrošina sistēmas „turētājplāksnes paraugs” saorientēšanos paralēli ārējā spēka darbības līnijai. Dažos zināmajos paņēmienos iekāre veido stingu sajūgumu ar pārbaudes mašīnas satverēm, tādēļ paraugā pieaug normālie spriegumi lieces rezultātā, salīdzinot ar tīrās bīdes deformācijas stāvokli. Tas ved pie pāragra stiprības zuduma un pie pāragras parauga sagrūšanas.
Ar pārbaudes mašīnas palīdzību pieliek ārējo bīdes spēku. Dažos zināmajos paņēmienos ņem vērā turētājplāksnes, adaptera un iekāres kopīgo svara, atņemot (pieskaitot) to no pārbaudes mašīnas spēka reģistrācijas iekārtas rādījumiem atkarībā no spēka reģistrācijas iekārtas izvietojuma virs / zem parauga.
2) Vairākas zināmās cietu putuplastu bīdes deformēšanas iekārtas sastāv no divām plakanām parauga metāla turētājplāksnēm, kurām katrai vienā galā ir nemainīgas formas un izmēru adapteris un iekāre sajūgšanai ar pārbaudes mašīnas satverēm. Katra iekāre nodrošina sistēmas «turētājplāksnes - paraugs” saorientēšanos paralēli ārējā spēka darbības līnijai. Iekārtu trūkums ir tas, ka parauga turētājplāksnes ir plakanas, tādēļ lielāka blīvuma un stinguma putuplastu pārbaudēm plākšņu lieces pretestības moments var būt nepietiekošs. Turētājplāksnes var izliekties, deformējot paraugu un izkropļojot bīdes spriegumu lauku paraugā, kā arī izsaukt parauga atplīšanu no turētājplāksnēm. Nemainīgas formas un izmēru adapteri neļauj pārbaudīt dažāda biezuma paraugus.
Dažās zināmajās iekārtās adapteris netiek izmantots, līdz ar to ārējais spēks F iet caur parauga telpisko diagonāli, tai paralēli, veidojot leņķi α ar parauga garenasi. Šādā slogojumā ārējā spēka F komponente Fj = F šina sekmē parauga galu atplīšanu no turētājplāksnēm. No enerģētiskā viedokļa šāds slogošanas veids ir neizdevīgāks par to, kurā spēka darbības līnija iet caur parauga garenasi, jo daļa pārbaudes mašīnas jaudas tiek patērēta nelietderīgi komponentes Fj nodrošināšanai.
Dažās zināmajās iekārtās iekāre veido stingu sajūgumu ar pārbaudes mašīnas satverēm, tādēļ paraugā pieaug normālie spriegumi lieces rezultātā, salīdzinot ar tīrās bīdes deformācijas stāvokli. Tas ved pie pāragra stiprības zuduma un pie pāragras parauga sagrūšanas.
3) Zināmie cietu putuplastu bīdes pārvietojuma noteikšanas paņēmieni ir raksturīgi ar to, ka pārvietojums tiek fiksēts: a) pēc pārbaudes mašīnas traversas pārvietojuma; b) ar induktīvajiem deformāciju mērītājiem, stiprinot tos pie turētājplākšņu galiem; c) ar deflektometriem, kompresometriem vai ekstenzometriem, stiprinot tos pie turētājplāksnēm pretī parauga centram pa parauga garenvirzienu. Bīdes pārvietojums, kas ir noteikts pēc pārbaudes mašīnas traversas pārvietojuma, ietver pārbaudes mašīnas satveru, adapteru, iekaru, turētājplākšņu, līmes slāņu, kā arī parauga bīdes, stiepes un spiedes deformācijas komponentes, kas neļauj precīzi noteikt materiāla raksturlielumus tīrā bīdē, kam tuva ir deformācija parauga centrālajā daļā. Stiprinot mērītājus pie turētājplāksnēm, tie mēra relatīvo pārvietojumu starp turētājplāksnēm, līdz ar to šis pārvietojums ietver deformāciju turētāj plāksnēs, deformācijas mērītāju stiprinājumos, līmes slāņos un visā paraugā, kas var radīt rezultātu atšķirību no materiāla raksturlielumiem tīrā bīdē, kam tuva ir deformācija parauga centrālajā daļā.
Zināmajos paņēmienos nav raksturots veids, kā izmantot induktīvos deformāciju mērītājus, deflektometrus, kompresometrus un ekstenziometrus pārvietojuma noteikšanai tieši uz parauga.
4) Zināmās cietu putuplastu bīdes pārvietojuma noteikšanas ierīces ir pārbaudes mašīnas; induktīvie deformāciju mērītāji; deflektometri, kompresometri vai ekstenziometri. Pārbaudes mašīnas kā pārvietojuma mērīšanas ierīces trūkums ir tas, ka tās attiecīgās mēriekārtas nav izveidotas tā, lai mērītu bīdes pārvietojumu tieši uz parauga. Arī induktīvie deformāciju mērītāji, deflektometri, kompresometri un ekstenziometri zināmajos paņēmienos tiek stiprināti pie parauga turētāj plāksnēm un nav sniegts veids, kā šīs ierīces pielāgot pārvietojuma noteikšanai tieši uz parauga.
Tehniskā problēma un tās risinājums atbilstoši izgudrojumam
Izgudrojuma tehniskais mērķis ir izstrādāt paņēmienu, lai slogotu cietu putuplastu paraugus bīdes deformācijas apstākļos un iekārtu, kas ļautu īstenot šo deformāciju, kā arī paņēmienu, lai mērītu cietu putuplastu bīdes pārvietojumu un ierīci, kas ļautu īstenot šo paņēmienu.
Atbilstoši izgudrojumam:
1) Cietu putuplastu bīdes deformācijas paņēmiens ietver adapteru pārveidošanu pirms to stiprināšanas pie metāla turētājplāksnēm tā, ka ārējā spēka darbības līnija iet caur parauga garenasi, tai paralēli. Pārbaudot dažāda biezuma paraugus, maina adapteru paplākšņu skaitu un / vai biezumu atkarībā no parauga biezuma. U-veida metāla profilu veidā izgatavotu turētājplākšņu sajūgšanai ar pārbaudes mašīnas satverēm katrā iekārē izmanto divas plakanas metāla plāksnes, kas ir savienotas ar metāla ķēdes posmu, tā nodrošinot sistēmas „turētājplāksnes - paraugs” saorientēšanos paralēli ārējā spēka darbības līnijai, pie kam vienu no plāksnēm stiprina pie adaptera skrūves, otru - pārbaudes mašīnas satverē. Tas ļauj pie vienāda vai mazāka turētājplākšņu svara panākt pietiekošu lieces pretestības momentu, lai turētājplāksnes neizliektos un paraugs neatplīstu no tām.
2) Cietu putuplastu bīdes deformācijas īstenošanas iekārta sastāv no turētājplāksnēm, kas ir izgatavotas U-veida metāla profilu veidā ar tādu sienu biezumu, kas nodrošina pietiekošu turētājplākšņu lieces pretestības momentu, lai paraugs pārbaudes gaitā neatplīstu no turētājplāksnēm to izliekšanās rezultātā. Katras turētājplāksnes vienā galā ir piestiprināts spēka darbības līnijas adapteris. Katrs adapteris sastāv no skrūves, maināma skaita un/vai biezuma paplāksnēm un uzgriežņa ar paplāksni. Adapteru paplākšņu skaits un / vai biezums atkarībā no parauga biezuma tiek izmantoti tādi, ka nodrošina ārējā spēka darbības līnijas iešanu caur pārbaudāmā parauga garenasi, tai paralēli. Iekārtā ietilpst arī iekāres sajūgšanai ar pārbaudes mašīnas satverēm, pie tam katra iekāre ir izveidota kā divu metāla plākšņu un metāla ķēdes posma mehānisks savienojums, kas nodrošina sistēmas „turētājplāksnes-paraugs” pagriezienus ap trim savstarpēji perpendikulārām asīm. Viena no plāksnēm tiek stiprināta pie adaptera skrūves, otra - pārbaudes mašīnas satverē.
3) Cietu putuplastu bīdes pārvietojuma noteikšanas paņēmiens ietver tenzometriskā deformāciju mērītāja (ekstenzometra) izmantošanu bīdes pārvietojuma noteikšanai tieši uz parauga, kas ir ielīmēts starp 2) punktā raksturotās iekārtas turētājplāksnēm. ēritāju attiecībā pret paraugu izvieto tā, ka mērītāja mērkāju ar pagarinātājiem kustības plakne ir paralēla parauga bīdes deformācijas plaknei, ērkāju pagarinātāju galos esošās metāla adatas iedur paraugā, pie tam attālums starp adatām pa horizontāli nosaka mērslāņa augstumu un attālums pa vertikāli nosaka mērslāņa garumu, ērslāņa augstumu un garumu maina, mainot mērkāju pagarinātāju garumu un formu, ēritāja svaru no līdzsvaro, ar saiti iekarot to atsperē, kas ir pakārta uz āķa. Āķis ir nekustīgi stiprināts uz 2) punktā raksturotās iekārtas augšējā adaptera skrūves. Katru mērkāju līdz ar adatu piespiež pie parauga ar metāla piespiedējatsperi, kuras galu ar caurumu uzver uz adatas brīvā gala kuras vienu galu ar caurumu uzver uz adatas brīvā gala, bet otru, nolocīto galu atbalsta pret parauga pretējo skaldni tieši pretī adatai virzienā pa tās garenasi.
4) Cietu putuplastu bīdes pārvietojuma noteikšanas ierīce sastāv no tenzometriskā deformāciju mērītāja, kura mērkājas un to pagarinātāji ar metāla adatām galos ir izveidoti tā, ka mērkāju un pagarinātāju kustības plakne parauga bīdes deformācijas procesā ir paralēla minētās deformācijas
LV 1374i plaknei, pie tam adatas tiek iedurtas tieši paraugā, ērkāju pagarinātāju garums un forma nosaka mērslāņa augstumu un garumu. Ierīcē ietilpst arī saite, atspere mērītāja svara nolīdzsvarošanai, āķis un elementi tā nekustīgai stiprināšanai uz 2) punktā raksturotās iekārtas augšējā adaptera skrūves, kā arī divas metāla piespiedējatsperes mērkāju un adatu piespiešanai pie parauga.
Piedāvātā ierīce ļauj noteikt bīdes pārvietojumu tieši uz parauga.
Zīmējumu, kas ilustrē izgudrojumu, saraksts:
1. zina. Cietu putuplastu bīdes deformēšanas iekārtā kopa ar ierīci bīdes pārvietojumā noteikšanai (pretskats);
2. zīm. Iekāre un pārbaudes mašīnas satvere;
3. zīm. Iekāres plāksnes;
4. zīm. Cietu putuplastu bīdes deformēšanas iekārta kopā ar ierīci bīdes pārvietojuma noteikšanai (apakšskats un šķēlums).
5. zīm. Cietu putuplastu bīdes pārvietojuma mērītāja mērkāju pagarinātāji:
a) augšējās mērkājas pagarinātājs;
b) apakšējās mērkājas pagarinātājs;
6. zīm. Āķis atsperes iekāršanai.
7. zīm. Piespiedējatspere.
Izgudrojuma īstenošanas piemērs
1) Iekārta cietu putuplastu slogošanai bīdes deformācijas apstākļos ir attēlota 1.-4. zīm. Iekārta sastāv no divām metāla turētājplāksnēm (1), kas katra ir izgatavota U-veida profila veidā ar tādu sienu biezumu, kas nodrošina pietiekošu turētājplākšņu lieces pretestības momentu, lai paraugs (2) pārbaudes gaitā neatpūstu no turētājplāksnēm to izliekšanās rezultātā. Katras turētājplāksnes vienā galā ir piestiprināts spēka darbības līnijas adapteris, kas sastāv no skrūves (3), maināma skaita un/vai biezuma paplāksnēm (4) un uzgriežņa (5) ar paplāksni (6). Adapteri pirms to stiprināšanas pie turētājplāksnēm (1) tiek pārveidoti tā, ka ārējā spēka darbības līnija iet caur parauga (2) garenasi, tai paralēli. Pārbaudot dažāda biezuma paraugus (2), adapteru paplākšņu (4) skaits un / vai biezums tiek mainīts atkarībā no parauga (2) biezuma. Pie katras turētājplāksnes adaptera skrūves ir piestiprināta iekāre sajūgšanai ar pārbaudes mašīnas satvēri (7), pie tam iekāre ir izveidota kā divu metāla plākšņu (8), (9) un metāla ķēdes posma (10) mehānisks savienojums, kas nodrošina sistēmas „turētājplāksnes-paraugs” pagriezienus ap trim savstarpēji perpendikulārām asīm.
2) Cietu putuplastu bīdes deformēšanas paņēmienu, izmantojot 1,- 4. zīm. parādīto un 1) punktā aprakstīto iekārtu īsteno šādi. Pārbaudot dažāda biezuma paraugus (2), adapteri pirms to stiprināšanas pie turētājplāksnēm (1) tiek pārveidoti tā, ka ārējā spēka darbības līnija iet caur parauga garenasi, tai paralēli. To veic, mainot adapteru paplākšņu (4) skaitu un / vai biezumu atkarībā no parauga (2) biezuma. Katras U-veida profila veidā izgatavotās turētājplāksnes (1) vienā galā stiprina attiecīgi pārveidoto spēka darbības līnijas adapteri un iekāri. Paraugu (2) ielīmē starp abām turētājplāksnēm (1), līmi atbilstoši putuplasta speciAkācijām izvēloties tā, lai līmes bīdes stiprība un modulis būtu ievērojami lielāki par putuplastu bīdes stiprību un moduli. Turētājplāksnes (1) sajūdz ar pārbaudes mašīnas satverēm (7), izmantojot iekāres, ko stiprina pie adapteru skrūvēm. Katrā iekārē izmanto plāksnes (8) un (9), kas ir savienotas ar ķēdes posmu (10), tā nodrošinot sistēmas „turētājplāksnes - paraugs” saorientēšanos paralēli ārējā spēka darbības līnijai, pagriežoties ap trijām savstarpēji perpendikulārām asīm ΟΧ, OY un OZ. Ar pārbaudes mašīnas palīdzību pieliek ārējo bīdes spēku paralēli OZ asij. Ņem vērā turētājplāksnes (1), adaptera un iekāres kopīgo svaru, atņemot (pieskaitot) to no pārbaudes mašīnas spēka reģistrācijas iekārtas rādījumiem atkarībā no spēka reģistrācijas iekārtas izvietojuma virs / zem parauga.
3) Ierīce cietu putuplastu bīdes pārvietojuma noteikšanai, ja bīdes deformācija ir īstenota uz 1) punktā aprakstītās iekārtas saskaņā ar 2) punktā aprakstīto paņēmienu, ir attēlota 1. un 4. - 8. zīm. Ierīce sastāv no signāla kabelim (11) pievienota tenzometriskā deformāciju mērītāja (12), kura mērkāju (13), (14) pagarinātāji (15), (16) ar adatām (17) galos ir izveidoti atbilstoši 5. zīm. tā, ka mērkāju ar pagarinātājiem kustības plakne deformācijas procesā ir paralēla parauga bīdes deformācijas plaknei ΖΟΥ. Adatu galos ir atdures (18); mērkāju neslogota stāvokļa fiksators (19). ērkāju pagarinātāju garums un forma nosaka mērslāņa augstumu un garumu. Ierīcē ietilpst arī saite (20), cilindriskā atspere (21) mērītāja svara nolīdzsvarošanai, āķis (22) atsperes iekāršanai, kas ir izveidots 6. zīm. parādītajā veidā un elementi āķa nekustīgai stiprināšanai uz 1) punktā raksturotās iekārtas augšējā adaptera skrūves, šajā ierīcē uzgriežņi (23), (24). Ar metāla piespiedējatsperēm (25) un (26) katru mērkāju līdz ar adatu piespiež pie parauga, uzverot piespiedējatsperes galu ar caurumu uz adatas brīvā gala, bet otru, nolocīto galu atbalsta pret parauga pretējo skaldni tieši pretī adatai virzienā pa tās garenasi.
4) Cietu putuplastu bīdes pārvietojuma noteikšanas paņēmienu, izmantojot 3) punktā aprakstīto ierīci, īsteno šādi. Bīdes pārvietojuma noteikšanai tieši uz parauga (2) izmanto tenzometrisko deformāciju mērītāju (ekstenzometru; piem. TS odel 632.11C-20 tipa) (12), kuru attiecībā pret paraugu (2), kas ir ielīmēts starp divām 1) punktā raksturotās iekārtas turētājplāksnēm, izvieto tā, ka mērkāju (13), (14) ar pagarinātājiem (15), (16) kustības plakne ir paralēla parauga bīdes deformācijas plaknei ΖΟΥ. Iedur adatas (17) parauga (2) skaldnē, kas ir paralēla ΥΟΖ plaknei. Pārvietojumu nosaka noteikta augstuma un garuma mērslānim, pie kam slāņa augstumu nosaka attālums starp adatām pa horizontāli, bet garumu - attālums pa vertikāli, ērītāja svaru nolīdzsvaro caur saiti (20), iekarot to atsperē (21), kas tiek pakārta uz āķa (22). Āķa (22) forma ir izveidota tā, ka tajā iekārtās atsperes (21) garenass iet caur mērītāja (12) korpusa lielāko simetrijas plakni, tai paralēli. Āķis (22) tiek stiprināts nekustīgi uz 1) punktā raksturotās iekārtas augšējā adaptera skrūves (3), šajā gadījumā ar uzgriežņiem (23), (24). Lieto tādu ekstenziometru (12), kura svars P] ir neliels, salīdzinot ar ārējo spēku, kas pielikts paraugam (2) paralēli OZ asij un līdz ar to nevar radīt vērā ņemamu sistēmas „turētājplāksnes - paraugs” garenass novirzi no OZ ass. Katru mērkāju līdz ar adatu piespiež pie parauga ar metāla piespiedēj atsperi (25) un (26). Izvelk fiksatoru (19). Saskaņā ar 2) punktā raksturoto cietu putuplastu bīdes deformēšanas paņēmienu paraugam (2) pieliek ārējo bīdes spēku ar pārbaudes mašīnas palīdzību paralēli OZ asij un veic datu vākšanu no deformāciju mērītāja (12) uz datu vākšanas sistēmu.
Iespējamais izgudrojuma rūpnieciskais pielietojums
Iesmidzināšana būvelementu spraugās un plaisās, lai nodrošinātu termisko izolāciju, ir plaši izmantots poliuretānu u.c. putuplastu pielietojums. Šajos apstākļos putuplasti uzņem zināmu daļu no bīdes slodzēm, kas rodas ekspluatācijas gaitā, tādējādi nodrošinot minēto būvelementu ilglaicību un viengabalainību. Bīdes deformācijas apstākļi veidojas arī slāņainajos sendviča tipa būvelementos, kur putuplasti tiek izmantoti kā pildmateriāls. Tas rada nepieciešamību pētīt putuplastu bīdes īpašības.
Aprakstītā iekārta cietu putuplastu slogošanai bīdes deformācijas apstākļos, ar to saistītais paņēmiens, kā arī cietu putuplastu bīdes pārvietojuma noteikšanas ierīce un ar to saistītais paņēmiens principā ir izmantojami bīdes īpašību noteikšanai jebkuram cietam, porainam materiālam (piem. putuplastiem, balzas koksnei, metāla putām u.c.),
- kura stingums ir tāds, ka tenzometriskā deformāciju mērītāja paša stingums maz ietekmē mērījumu rezultātus; .
- kurā var iedurt mērkāju pagarinātāju adatas, tās nedeformējot.
Claims (5)
- Pretenzijas1. Cietu putuplastu bīdes deformēšanas paņēmiens, kurš ietver spēka darbības līnijas adaptera un iekāres stiprināšanu vienā galā katrai no divām parauga metāla turētājplāksnēm, parauga ielīmēšanu starp abām turētājplāksnēm, līmi atbilstoši putuplasta specifikācijām izvēloties tā, lai līmes bīdes stiprība un modulis būtu ievērojami lielāki par putuplastu bīdes stiprību un moduli; turētājplākšņu sajūgšanu ar pārbaudes mašīnas satverēm, izmantojot iekāres, kas nodrošina sistēmas „turētājplāksnes - paraugs” saorientēšanos paralēli ārējā spēka darbības līnijai; ārējā bīdes spēka pielikšanu ar pārbaudes mašīnas palīdzību; turētājplāksnes, adaptera un iekāres kopīgā svara ņemšanu vērā, atņemot no vai pieskaitot pie pārbaudes mašīnas spēka reģistrācijas iekārtas rādījumiem atkarībā no spēka reģistrācijas iekārtas izvietojuma virs / zem parauga, atšķirīgs ar to, ka:- adapteri pirms to stiprināšanas pie turētājplāksnēm, kas izveidotas U-veida metāla profilu veidā, tiek pārveidoti, mainot adapteru sastāvā ietilpstošo paplākšņu skaitu un/vai biezumu atkarībā no parauga biezuma,- turētājplākšņu sajūgšanai ar pārbaudes mašīnu katrā iekārē izmanto divas plakanas metāla plāksnes, kas savstarpēji ir mehāniski savienotas ar metāla ķēdes posmu, pie tam viena plāksne tiek stiprināta pie adaptera skrūves, bet otra - pārbaudes mašīnas satverē.
- 2. Cietu putuplastu bīdes deformēšanas paņēmiena saskaņā ar 1. pretenziju īstenošanas iekārta, kas sastāv no divām parauga metāla turētājplāksnēm, kurām katrai vienā galā ir piestiprināts adapteris un iekāre sajūgšanai ar pārbaudes mašīnas satverēm, pie tam katra iekāre nodrošina sistēmas „turētājplāksnes - paraugs” saorientēšanos paralēli ārējā spēka darbības līnijai, atšķirīga ar to, ka:- turētājplāksnes ir izgatavotas U-veida metāla profilu veidā ar tādu sienu biezumu, kas nodrošina pietiekošu turētājplākšņu lieces pretestības momentu, lai paraugs pārbaudes gaitā neatplīstu no turētājplāksnēm to izliekšanās rezultātā,- katrs spēka darbības līnijas adapteris sastāv no skrūves, maināma skaita un/vai biezuma paplāksnēm un uzgriežņa ar paplāksni, pie tam adapteru paplākšņu skaits un/vai biezums atkarībā no parauga biezuma ir izvēlēti tādi, ka nodrošina ārējā spēka darbības līnijas iešanu caur pārbaudāmā parauga garenasi tai paralēli,- katra iekāre sajūgšanai ar pārbaudes mašīnu ir izveidota kā divu metāla plākšņu un metāla ķēdes posma mehānisks savienojums, kas nodrošina sistēmas „turētājplāksnes-paraugs” pagriezienus ap trim savstarpēji perpendikulārām asīm, pie kam viena plāksne ir stiprināta uz adaptera skrūves, bet otra - pārbaudes mašīnas satverē.
- 3. Cietu putuplastu bīdes pārvietojuma noteikšanas paņēmiens, kurš ietver pārvietojuma mērītāja izmantošanu, ārējā bīdes spēka pielikšanu ar pārbaudes mašīnas palīdzību paralēli parauga garenasij un bīdes pārvietojuma datu vākšanu no pārvietojuma mērītāja, atšķirīgs ar to, ka:- izmanto tenzometrisko deformāciju mērītāju (ekstenzometru) bīdes pārvietojumā noteikšanai tieši uz parauga, kas tiek deformēts saskaņā ar 1. pretenzijā aprakstīto paņēmienu, pie tam mērītāju attiecībā pret paraugu, kas ir ielīmēts starp divām 2. pretenzijā aprakstītās iekārtas turētājplāksnēm, izvieto tā, ka mērītāja mērkāju ar pagarinātājiem kustības plakne ir paralēla parauga bīdes deformācijas plaknei,- mērkāju pagarinātāju adatas tiek iedurtas paraugā, pie tam attālums starp adatām pa 5 horizontāli nosaka mērslāņa augstumu un attālums starp adatām pa vertikāli nosaka tā garumu,- mērītāja svars tiek nolīdzsvarots, ar saites palīdzību iekarot to atsperē, kas ir pakārta uz āķa, pie tam āķis tiek stiprināts nekustīgi uz 2. pretenzijā aprakstītās iekārtas augšējā adaptera skrūves,- katru mērkāju līdz ar adatu piespiež pie parauga ar metāla piespiedējatsperi, kuras vienu 10 galu ar caurumu uzver uz adatas brīvā gala, bet otru, nolocīto galu atbalsta pret parauga pretējo skaldni tieši pretī adatai virzienā pa tās garenasi.
- 4. Paņēmiena saskaņā ar 3. pretenziju īstenošanas ierīce, atšķirīga ar to, ka;- sastāv no tenzometriskā deformāciju mērītāja, kura mērkājas un to pagarinātāji ir 15 izveidoti tā, ka mērkāju un pagarinātāju kustības plakne parauga bīdes deformācijas procesā ir paralēla deformācijas plaknei, pie tam mērkāju pagarinātāju garums un forma tiek mainīti atkarībā no mērslāņa augstuma un garuma atbilstoši pārbaudes mērķiem,- ietver mērītāja svara nolīdzsvarošanas sistēmu, kas sastāv no saites, atsperes, āķa un elementiem mērītāja nekustīgai stiprināšanai uz 2. pretenzijā aprakstītās iekārtas augšējā20 adaptera skrūves,- ietver divas metāla piespiedēj atsperes mērītāja mērkāju un adatu piespiešanai pie parauga.
- 5. Paņēmiena un iekārtas saskaņā ar 1. un 2. pretenziju izmantošana bīdes deformācijas 25 īstenošanai jebkuram cietam porainam materiālam, piem. balzas koksnei, metāla putām u.c.cietiem, porainiem materiāliem, ja pārbaudāmā materiāla stingums ir tāds, ka tenzometriskā deformāciju mērītāja paša stingums maz ietekmē mērījumu rezultātus un tajā var iedurt mērkāju pagarinātāju adatas, tās nedefonnējot.30 6. Paņēmiena un ierīces saskaņā ar 3. un 4. pretenziju izmantošana bīdes pārvietojuma noteikšanai jebkuram cietam porainam materiālam, piem. balzas koksnei, metāla putām u.c. porainiem materiāliem, ja pārbaudāmā materiāla stingums ir tāds, ka tenzometriskā deformāciju mērītāja paša stingums maz ietekmē mērījumu rezultātus un tajā var iedurt mērkāju pagarinātāju adatas, tās nedeformējot.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
LV080090A LV13743B (en) | 2008-05-20 | 2008-05-20 | A method and equipment for shear deformation of rigid plastic foams, a method and a device for determination of shear displacement and their application for determination of shear properties of other porous materials |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
LV080090A LV13743B (en) | 2008-05-20 | 2008-05-20 | A method and equipment for shear deformation of rigid plastic foams, a method and a device for determination of shear displacement and their application for determination of shear properties of other porous materials |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
LV13743B true LV13743B (en) | 2008-07-20 |
Family
ID=40775024
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
LV080090A LV13743B (en) | 2008-05-20 | 2008-05-20 | A method and equipment for shear deformation of rigid plastic foams, a method and a device for determination of shear displacement and their application for determination of shear properties of other porous materials |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
LV (1) | LV13743B (lv) |
-
2008
- 2008-05-20 LV LV080090A patent/LV13743B/lv unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6216531B1 (en) | Testing tool adapter | |
US20080276720A1 (en) | Method and Apparatus for Testing of Shear Stiffness in Board | |
KR100903164B1 (ko) | 인장 크리프 시험기용 그립 | |
KR101447507B1 (ko) | 단층 가우지의 수평수직 전단시험 장치 및 방법 | |
CN110125480B (zh) | 一种带锯条背边形变的检测方法和检测系统 | |
US4926694A (en) | Delamination test apparatus and method | |
CN110361286A (zh) | 一种旋转弯曲疲劳试验机校准装置及方法 | |
Juntikka et al. | Shear characterization of sandwich core materials using four-point bending | |
LV13743B (en) | A method and equipment for shear deformation of rigid plastic foams, a method and a device for determination of shear displacement and their application for determination of shear properties of other porous materials | |
LV14436B (lv) | Cietu, augsti porainu putuplastu un citu cietu materiālu bīdes deformēšanas paņēmiens un iekārta, minēto materiālu bīdes pārvietojuma noteikšanas paņēmiens un ierīce noteikšanai | |
US6880412B1 (en) | Device and method for testing the tension in stressed cables of concrete structure | |
CN204043996U (zh) | 混凝土单轴抗拉试验机 | |
CN104316459B (zh) | 汽车用高强度结构胶自动检测冲击试验机及方法 | |
Bank et al. | A new test method for the determination of the flexural modulus of spirally wound paper tubes | |
Uhlemann et al. | Saturation behaviour and load-induced thickness change of woven glass fibre fabrics | |
CN211013898U (zh) | 一种用于检定拉力机的标准拉力测力仪 | |
CN217424996U (zh) | 一种非晶合金引伸计 | |
CN205749146U (zh) | 简便检测建筑钢材强度的装置 | |
CN213632994U (zh) | 一种后锚固件承载力精准测量装置 | |
Hou et al. | An automatic tensile test measurement system for miniature specimens | |
Christ | Effect of specimen preparation, setup, and test procedures on test results | |
RU83844U1 (ru) | Устройство для измерения продольных деформаций | |
CN218629275U (zh) | 一种考虑温湿度变化的混凝土拉伸与压缩徐变测试装置 | |
CN211147930U (zh) | 一种纺织专用力值检具的检测装置 | |
CN217586716U (zh) | 一种车用橡胶用品可塑度试验机 |