LV12268B - Ceļa locītavas endoprotēze - Google Patents

Ceļa locītavas endoprotēze Download PDF

Info

Publication number
LV12268B
LV12268B LVP-97-226A LV970226A LV12268B LV 12268 B LV12268 B LV 12268B LV 970226 A LV970226 A LV 970226A LV 12268 B LV12268 B LV 12268B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
prosthesis
endoprosthesis
thigh
fork
head
Prior art date
Application number
LVP-97-226A
Other languages
English (en)
Other versions
LV12268A (lv
Inventor
Ēvalds EZERIETIS
Jānis VĒTRA
Jānis GARDOVSKIS
Kārlis GROSS
Ralfs JUPATOVS
Maiga Skudra
Jānis KRŪMALIS
Artūrs BLAUS
Original Assignee
Latvijas Medicīnas Akadēmija
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Latvijas Medicīnas Akadēmija filed Critical Latvijas Medicīnas Akadēmija
Priority to LVP-97-226A priority Critical patent/LV12268B/lv
Publication of LV12268A publication Critical patent/LV12268A/lv
Publication of LV12268B publication Critical patent/LV12268B/lv

Links

Landscapes

  • Prostheses (AREA)

Description

Izgudrojums attiecas uz medicīnu, konkrēti uz rekonstruktīvo ķirurģiju un ir paredzēts ceļa locītavas totālai endoprotezēšanai.
Ceļa locītava - kustīgs augšstilba kaula un apakšstilba lielā kaula savienojums. Iešanas process nosaka: no vienas puses locītavas saliekšanas - atliekšanas kustību, no otras pu ses tās balstspēju (noturību). Pati izplatītākā ceļa locītavas patoloģijas forma - dažādi bojājumi un traumas. Ceļa locītavas savainojumu gadījumā 40% gadījumu atzīmē strutošanas sarežģījumus, kuri noved pie locītavas osteoartrīta un empiēmas. Pēc dažādiem iekaisuma procesiem (reimatoīdā, gonorejas, artrīta u.c.), pēc traumas var rasties locītavas ankiloze. Atzīmē locītavu galu salipšanu ar rupju locītavu virsmu bojājumu.
Šādā gadījumā izdara locītavas rezekciju ar tās endoprotezēšanu. Visbiežāk rādītāji ceļa locītavas endoprotezēšanai ir reimatoīdais poliartrīts un locītavas artroze.
Endoprotezējot, locītavu aizvieto ar metāla vai metālpolimēru protēzēm. Lielu ceļa locītavas bojājumu gadījumā pielieto šarnīra veida totālo endoprotēzi ( 1,2,3,4 ).
Ceļa locītavas endoprotēze šarnīra savienojuma veidā satur augšējās (augšstilba) un apakšējās (apakšstilba) locītavu daļas. Endoprotēze satur garus stieņus, kurus ievada augšstilba kaula un apakšstilba lielā kaula kaula smadzeau kanālā.
Augšstilba locītavu elementu sastiprināšanai ir priekšējā un sānu plāksnes savā starpā savienotas ar fiksatoru un skrūvēm.
Modernajām protēzēm ir metālpolimēru kustīguma mezgls, kas nodrošina saliekšanas - atliekšanas kustības. Endoprotezēšanas procesā un pēcoperācijas periodā (pēc 1-2 mēnešiem) pārbauda protēzes balstspēju un saliekšanas - atliekšanas kustību amplitūdu. Norādītās endoprotēzes ir izgudrojuma analogi.
Totālās endoprotēzes kaulā nostiprina ar akrilcementa palīdzību. To ievada augšstilba un apakšstilba lielā kaula smadzeņu kanālā un ievieto tajos endoprotēzes stieņus. Pēc 10-12 minūtēm pēc komponentu sajaukšanas - akri-leements pilnībā polimerizējas, pārejot cietā stāvoklī.
-2Pēcoperācijas periodā iespējama iekaisuma procesa, tromboflebīta u.c. attīstīšanās. Ievadot protēzes stieņus kaula smadzeņu kanālos var rasties strutains kaula iekaisums, kurš prasa steidzamu kaula dobuma sanāciju. Kaulu plaši trepanē, rodas kaula defekts, kura novēršanai nepieciešama kaula plastika.
Visbiežāk sastopama endoprotēzes nestabilitāte (tās izkustēšanās kaulā). Šis sarežģījums novērojams visiem operētajiem pēc 2-5-8 gadiem. Lai paaugstinātu endoprotēzes fiksācijas noturību ir izstrādāta speciāla ierīce (5,6). Tomēr arī izmantojot to, pēc neilga laika rodas endoprotēzes izkustēšanās kaulā.
Iespējami tā saucamie endoprotēzes noguruma lūzumi.Endoprotēzes nestabilitātes gadījumā to nomaina ar jaunu. Nomainot protēzi, no augšstilba un apakšstilba lielā kaula kaula smadzeņu kanāliem jāizņem akrilcements.
Akrilcementa izņemšana izsauc sarežģījumus, kas noved pie kaulu bojājuma. Endoprotēzes nomaiņa ir smaga, traumējoša operācija, saistīta ar rētām, kaulu saaugumiem un metalozi. Tā saistīta ar lielu asins zudumu un ir ilgstoša laika ziņā.
Vistuvākā izgudrojumam savā tehniskajā risinājumā ir firmas N.Link ceļa locītavas endoprotēze (7). Tā ir izgudrojuma prototips. Šī endoprotēze satur augšstilba un apakšstilba kaulu locītavu daļas šarnira savienojuma veidā dakšas (augšstilbs) izskatā, kura aptver planku (apakšstilbs). Planka kalpo par plakanu pamatu, apgādātu ar atbalsta laukumu ar iedobēm augšstilba (dakšas) locītavu elementu un nostiprinātiem pa to kontūrām ar priekšējo un divām sānu plāksnēm ar fiksatora un skrūvju palīdzību. Protēzei ir metālpolimēru kustības mezgls, kas nodrošina saliekšanas - atliekšanas kustības.
Endoprotēzes pamatkonstrukcijas izgatavotas no metāla. Endoprotēzes fiksācijai izmanto garus metāla stieņus, ievadītus augšstilba kaula un apakšstilba lielā kaula kaula smadzeņu kanālos. Stieņus nostiprina kaulā ar akrilcementa palīdzību. Neskatoties uz moderno endoprotēžu sarežģīto konstrukciju un tajās pielietotajiem jaunajiem polimēru materiāliem un tehnoloģijām visām tām raksturīgi tādi pēcoperāciju sarežģījumi, kā iekaisuma procesi ar osteomielīta rašanos, kuri prasa steidzamu kaulu dobumu sanāciju.
-3Bieži sastopama endoprotēzes izkustēšanās, kura prasa endoprotēzes nomaiņu - smagu un traumējošu operāciju.
Sakarā ar aprakstītajiem sarežģījumiem, izmantojot zināmo endoprotēžu konstrukcijas, radās nepieciešamība vadīt tādu ceļa locītavas endoprotēzes konstrukciju, kas lautu izvairīties no tādiem pēcoperāciju sarežģījumiem, kā iekaisumi vai endoprotēzes izkustēšanās.
Protēzes jaunajai konstrukcijai ir jābūt ar labu balstnoturību un ar vertikālu apakšstilba un augšstilba protēzes izvietojumu pie optimālas saliekšanas - atliekšanas kustības amplitūdas. Jaunas konstrukcijas ceļa locītavas endoprotēzes radīšana kļuva par izgudrojuma mērķi.
Uzstādītais mērķis tiek sasniegts tādējādi, ka ceļa locītavas endoprotēze izveidota šarnīra savienojuma veidā dakšas izskatā, aptveroša planku, saturoša augšstilba un apakšstilba locītavu dalu protēzes, pie kam apakšstilba proksimālā protēze izgatavota konusveida stieņa ar paresninātu galviņu izskatā, pie kam augšstilba protēzes galviņas un dakšas kontakta zonā, galviņa apgādāta ar abpusējām iedobēm un vaļējām izejām uz augšstilba protēzes gala virsmas, šķērsgriezumā veidojot galviņas T - veida profilu, pie tam iedobju gareniskās sieniņas veido atbalstu augšstilba protēzes dakšai, nodrošinot vertikālu protēžu izvietojumu uz vienas ass, bet iedobes šķērssienas leņkveidā nošķeltas, nodrošinot dakšas pagriezienu attiecībā pret apakšstilba protēzes stieni ne mazāku kā 135° leņķi un visas protēzes detaļas ir jāizgatavo no paegļa.
Kā parādīja eksperimentālie pēzījumi, apakšstilba galviņas T - veida profils ļauj ievērojami nostiprināt divu (apakšstilba un augšstilba) protēzes sastāvdaļu balstnoturību. Analoģiskam mērķim tāpat kalpo iedobju gareniskās sieniņas gar apakšstilba galviņas sāniem, kurās tiek ievietota augšstilba protēzes dakša.
Minētās apakšstilba galviņas formas izmainīšana noved pie ceļa locītavas endoprotēzes bālstnoturības pazemināšanās un pasliktināšanās, kā arī maina apakšstilba un augšstilba protēžu izvietojumu uz vienas ass. Apakšstilba protēzes galviņas iedobes šķērssienām jābūt leņkveidā nošķeltām. Kā parādīja
-4eksperimentālie pētījumi , lai panāktu saliekšanas - atliekšanas kustību optimālo amplitūdu čaļa locītavas endoprotēzē, nepieciešams, lai apakšstilba protēzes galviņas škērssieniņas būtu nošķeltas ne mazāk kā 135° leņķī.
Visām protēzes detaļām jābūt izgatavotām no paegļa, lai izvairītos no endoprotēzes nestabilitātes un iekaisuma procesa rašanās pēcoperācijas periodā.
Izgudrojuma būtību paskaidro rasējumi, kuros attēloti:
zīm. 1 - ceļa locītavas endoprotēze (protēze saliktā veidā, kopskats);
zīm.2 - tas pats (griezumā pa A - A līniju).
Ceļa locītavas endoprotēze satur: apakšstilba kaula protēzi 1 un augšstilba kaula protēzi 2, kuras savā starpā savienotas ar šarnīru ar ass 3 palīdzību. Augšstilba protēze izgatavota dakšas 4 izskatā kontakta zonā ar apakšstilba protēzi. Augšstilba dakša 4 nobeidzas ar stieni 5, kuru ievada augšstilba kaula kanālā.
Apakšstilba protēze izgatavota konusveida stieņa 6 ar paresninātu galviņu 7 izskatā, pie kam galviņa apgādāta ar abpusējām iedobēm 8 ar vaļējām izejām uz apakšstilba protēzes gala virsmu, šķērsgriezumā veidojot galviņas T - veida profilu. Iedobju gareniskās sieniņas 9 veido atbalstu augšstilba protēzes dakšai, nodrošinot vertikālu protēžu izvietojumu uz vienas ass. Iedobju šķērssienas 10 leņkveidā nošķeltas, nodrošinot augšstilba dakšas pagriezienu attiecībā pret apakšstilba protēzes stieni ne mazāk kā 135° leņķī· Visas protēzes detaļas ir izgatavotas no paegļa.
Tiek dots ceļa locītavas mākslīgās endoprotēzes uzstādīšanas piemērs eksperimentā.
Lai veiktu ceļa locītavas endoprotezēšanas operāciju trusim, tika izgatavota ceļa locītavas endoprotēze trusim.
Trusi nogulda uz operāciju galda, fiksē visas ekstremitātes. Uz paredzamās griezuma zonas uzsmidzina bioloģiskās līmes kārtu. Intraperitoneālajā narkozē izdara sānu griezumu gar ceļa locītavu 8 cm garumā. Apliek brūci ar marles salveoēm.
-5Atvelk muskuļus. Pārgriež kaula plēvi, pārgriež apakšstilba lielo kaulu un augšstilba kaulu, saglabājot galvenos nervus un asinsvadus. Ar urbi veido kanālu apakšstilba lielajā kaulā, sagatavojot kanālu apakšstilba kaula protēzes 1 stiepa 6 ievadīšanai.
Vispirms uzstāda endoprotēzes apakšstilba lielā kaula komponentu. Ar urbi veido kanālu augšstilbā - sagatavojot kanālu augšstilba kaula protēzes 2 stiepa 5 ievadīšanai. Abas endoprotēzes daļas pretstata, savienojot augšstilba protēzes dakšu 4 ar apakšstilba protēzes galvipu 7. Novieto augšstilba protēzes dakšu 4 gar apakšstilba protēzes bedrītēm 8, nodrošinot abu endoprotēzes dalu (apakšstilbs un augšstilbs) pareizu izvietojumu. Abas endoprotēzes daļas savieno šarnīra veidā ar ass 3 palīdzību. Pārbauda kustību saliekšanas - atliekšanas amplitūdu locītavā un tās balstspēju (noturību). Vajadzības gadījumā koriģē endoprotēzes stāvokli. Brūci sašuj pa kārtām, vietēji ievadot antibiotikas. Uzliek ģipša pārsēju.
Visi ceļa locītavas endoprotēzes elementi izgatavoti no paegļa. Apakšstilba un augšstilba kaulu kanālos ievietojamo stiepu virsmas apgādātas ar vairākām perforācijas atverēm, kas ļauj palielināt mākslīgās locītavas elementu kontaktu ar apkārtējiem audiem.
Veikti 11 eksperimenti ar trušiem - ceļa locītavas endoprotēšana. Kustību apjoms mākslīgajā ceļa locītava atjaunojās pēc 3 nedēļām. Locītavas soaiipa sāka veidoties pēc 4 nedēļām. Iekšējais locītavas caurspīdīgais šķidrums tika konstatēts pēc 2 mēnešiem. Locītavas somipa pilnībā izveido tās pēc 7-8 mēnešiem. Apakšstilba mākslīgās galvipas un augšstilba kaula dakšas iekšlocītavu virsmas tika nopulētas.
Histoloģiskie pētījumi parādīja, ka protēzes perforācijas atverēs ieaug asinsvadi un kaulaudu šūnas, veidojot osteonus.
Nevienā no ceļa locītavas endoprotezēšanas eksperimenta 11 gadījumiem netika novērota izkustēšanās, strutošana vai mākslīgās ceļa locītavas no paegļa atgrūšana. Novērošanas ilgums eksperimentā ar trušiem bija 1 gads 7 mēneši, kas atbilst cilvēka 15 gadu novērošanai.
-6Novērota ātra asinsvadu un audu ieaugšana no kaula struk turas segmentiem paegļa sīkajās perforācijas atverēs, dzīvnie kiem 2-3 nedēļās, cilvēkam 4-5 mēnešos. Tādā veidā notiek mākslīgās ceļa locītavas fizioloģiska nostiprināšanās organisma kaula audos, kas izslēdz akrilcementa pielietošanu protezēšanas procesā.
Paegļa koksne ir viegli apstrādājama, tā ļauj pielāgot endoprotēzes konstrukciju tieši operācijas laikā.
INFORMĀCIJĀS AVOTI
1. K.M.Sivašs, B.P.Morozovs.
Ceļa locītavas endoprotszēšana. Ortopēdijā un Traumatoloģija, Nr.6, 1978., 6 lpp.
2. KF Patents Nr.2045248, A61F 2/38, publ.IB, Nr.28, 1995, 122 lpp.
3. KF Patents Nr.2043090, AS1F 2/38, publ.IB, Nr.25, 1995, 108 lpp.
4. Eiropas patents EP Nr. - 450 - 121, A51F 2/38, publ.European Patent Bulletin, Nr.41,1991,p.20.
5. A.apl.Nr.162343, A61F 2/38 publ.IB, Nr.4,
1991, 13 lpp.
6. Starptautisks patents WO Nr.91/06262, publicēts Gazette PCT, Nr.ll, 1991, 3999. lpp.
7. W.Link firmas ceļa locītavas endoprotēze
I.A.Movšoviča grāmatā Operatīvā ortopēdija,
M.,Med.,1994, 305. - 309 lpp.

Claims (1)

  1. IZGUDROJUMA FORMULA
    Ceļa locītavas endoprotēze šarnīra savienojuma veidā dakšas izskatā, aptveroša planku, saturoša apakšstilba un augšstilba kaula protēzes daļas raksturojas ar to, ka apakšstilba proksimālā protēze izgatavota konusveida stieņa ar paresninātu galviņu izskatā, pie kam augšstilba protēzes galviņas un dakšas kontakta zonā, galviņa apgādāta ar abpusējām iedobēm un vaļējām izejām uz augšstilba protēzes gala virsmas, šķērsgriezumā veidojot galviņas T - veida profilu, pie tam iedobju gareniskās sieniņas veido atbalstu augšstilba protēzes dakšai, nodrošinot vertikālu protēžu izvietojumu uz vienas ass, bet iedobes šķērssienas leņkveidā nošksltas, nodrošinot dakšas pagriezienu attiecībā pret apakšstilba protēzes stieni ne mazāku kā 135° leņķī, visas protēzes detaļas ir izgatavotas no paegļa.
LVP-97-226A 1997-11-11 1997-11-11 Ceļa locītavas endoprotēze LV12268B (lv)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-97-226A LV12268B (lv) 1997-11-11 1997-11-11 Ceļa locītavas endoprotēze

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-97-226A LV12268B (lv) 1997-11-11 1997-11-11 Ceļa locītavas endoprotēze

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LV12268A LV12268A (lv) 1999-05-20
LV12268B true LV12268B (lv) 1999-08-20

Family

ID=19736366

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LVP-97-226A LV12268B (lv) 1997-11-11 1997-11-11 Ceļa locītavas endoprotēze

Country Status (1)

Country Link
LV (1) LV12268B (lv)

Also Published As

Publication number Publication date
LV12268A (lv) 1999-05-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9198763B2 (en) Surgical technique using a contoured allograft cartilage as a spacer of the carpo-metacarpal joint of the thumb or tarso-metatarsal joint of the toe
EP2344083B1 (en) Resilient arthroplasty device
US6312467B1 (en) Method of restructuring bone
US8388881B2 (en) Method forming a one-piece articulating spacing device for a knee joint
Fujibayashi et al. Repair of segmental long bone defect in rabbit femur using bioactive titanium cylindrical mesh cage
Brooker Jr et al. Evidence of bone ingrowth into a porous-coated prosthesis. A case report.
RU2317022C1 (ru) Способ лечения гнойного артрита, развившегося после тотального эндопротезирования коленного сустава
Ellis et al. Management of the traumatized joint of the finger
KR102649339B1 (ko) 경골 고평부 패치
Sonstegard et al. The spherocentric knee: biomechanical testing and clinical trial
Arif et al. Revision of total hip arthroplasty using an anterior cortical window, extensive strut allografts, and an impaction graft: follow-up study
Swanson et al. Unicompartmental and bicompartmental arthroplasty of the knee with a finned metal tibial-plateau implant.
Tanner Hard tissue applications of biocomposites
Mertens et al. Short amputation stump lengthening with the Ilizarov method: risks versus benefits
CN113797000A (zh) 一种距骨融合表面型人工踝关节假体
LV12268B (lv) Ceļa locītavas endoprotēze
RU178565U1 (ru) Элемент эндопротеза сустава
Calnan et al. Artificial finger joints in rheumatoid arthritis: I. Development and experimental assessment
SU982673A1 (ru) Способ замещени дефектов в суставных концах коленного сустава
Hadjianghelou Temporary reconstruction of the lower jaw by condylar reimplantation: case report
GB2370777A (en) Biodegradable tissue scaffold and bone template
Gschwend Salvage procedure in failed elbow prosthesis
RU2204965C2 (ru) Керамический эндопротез голеностопного сустава
RU2356505C1 (ru) Способ хирургической коррекции дефектов дистальных отделов бедренной кости
RU2220682C2 (ru) Имплантат для пластики костных дефектов опорных поверхностей суставов