LT6089B - Palydovų orientavimo erdvėje įrenginys - Google Patents

Palydovų orientavimo erdvėje įrenginys Download PDF

Info

Publication number
LT6089B
LT6089B LT2013002A LT2013002A LT6089B LT 6089 B LT6089 B LT 6089B LT 2013002 A LT2013002 A LT 2013002A LT 2013002 A LT2013002 A LT 2013002A LT 6089 B LT6089 B LT 6089B
Authority
LT
Lithuania
Prior art keywords
sphere
piezo
ceramic
piezoceramic
satellite
Prior art date
Application number
LT2013002A
Other languages
English (en)
Other versions
LT2013002A (lt
Inventor
Ramutis Bansevičius
Domantas BRUČAS
Aurelijus Domeika
Vidmantas Tomkus
Vytautas BAKANAUSKAS
Original Assignee
Kauno technologijos universitetas
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kauno technologijos universitetas filed Critical Kauno technologijos universitetas
Priority to LT2013002A priority Critical patent/LT6089B/lt
Publication of LT2013002A publication Critical patent/LT2013002A/lt
Publication of LT6089B publication Critical patent/LT6089B/lt

Links

Landscapes

  • Control Of Position, Course, Altitude, Or Attitude Of Moving Bodies (AREA)
  • General Electrical Machinery Utilizing Piezoelectricity, Electrostriction Or Magnetostriction (AREA)

Abstract

Palydovų orientavimo įrenginys priklauso mechatroninių sistemų technikos ir technologijų sritims. Siūlomas išradimas pagrįstas besisukančios masės inercijos momento pokyčio įtakos naudojimo palydovo orientavimui, tam tikros masės sferinio kūno naudojimo palydovo orientavimui pagal tris erdvines ašis, bei pjezokeraminės pavaros įgalinančios sferos sukimąsi pagal bet kurią iš trijų ašį apjungimu.Palydovų orientavimo įrenginys, susidedantis iš tam tikros masės sferos, ir sukimosi judesiui generuoti pjezokeraminės pavaros, kuri susideda iš ne mažiau 2-jų pjezokeraminių hemisferų, gaubiančių sferą ir tampraus elemento tarp vienos iš pjezokeraminių hemisferų ir korpuso, arba vietoje pjezokeraminių hemisferų įrenginys gali turėti pjezkeraminį cilindrą, prie kurio sfera su nuolatiniu magnetu, pritvirtintu prie korpuso, prispausta prie tarpinių elementų, kurie pritvirtinti prie pjezokeraminio cilindro.Siūlomasis įrenginys dėl savo paprastos konstrukcijos gali būti naudojamas bet kuriuose kosminiuose palydovuose.

Description

Įrenginys priklauso mechatroninių sistemų technikos ir technologijų sritims, skirtas naudoti palydovų (tarp jų ir mažųjų) erdviniam aukšto tikslumo orientavimui pagal visas tris sukimosi ašis. Šiuo metu tiksliausias palydovų orientavimo būdas erdvėje - inercinis palydovų orientavimas. Inercinis palydovų orientavimas yra pagrįstas sukimo momento suteikiamo kūnui atoveiksmiu kitam kūnui. Šiuo atveju palydove yra sumontuojama reakcijos masė, kuri gali būti įsukama variklio pritvirtinto prie palydovo. Variklio pagalba įsukant masę (atsiradus pereinamam procesui kampiniam pagreičiui), įsukamos masės atoveiksmis per variklio veleną veikia palydovą, tai pat jį įsukdamas inercijos momentu sukurtu besisukančios masės tačiau priešinga kryptimi. Siūlomasis įrenginys gali būti naudojamas palydovų kampiniam pozicionavimui pagal tris ašis naudojant pjezokeramines pavaras ir reakcijos masę.
Pastaruoju metu taikomas palydavo orientavimas erdvėje panaudojant reakcijos ratus (Inamori T. et al.Attitude stabilization for the nano remote sensing satellite PRISM. Journal of Aerospace Engineering, 2011, p. 187 - 191.), kurie užtikrina aukštą orientavimo tikslumą, tačiau reikalauja didelio kiekio (bent trijų reakcijos ratų) sudėtingos ir ne visada patikimos įrangos arba kaip 2007 m. Šveicarijos elektronikos ir mikrotechnologijų centre (CSEM) sukurtas ir užpatentuotas įrenginys priimtas prototipu (Torąuerapparatus (VV020071 13666 (A2) - 2007 - 10 11)), įrengime veikia reakcijos sfera, kurioje integruoti tam tikra tvarka išdėstyti nuolatiniai magnetai bei sukimosi davikliai, tuo tarpu sferos laikiklyje (taip pat sferos formos) sumontuotas didelis kiekis elektros magnetų.
Sukonstruotoji reakcijos sfera yra labai sudėtinga (dėl to brangi), sunki, darbui reikalauja daug energijos (kurią sunku pagaminti bei išsaugoti palydovuose), dėl šios priežasties gali tik ribotai būti naudojama didžiuosiuose palydovuose.
Šio išradimo tikslas - palydovų orientavimo mechanizmo su reakcijos sfera konstrukcijos supaprastinimas, suteikiant orientavimo mechanizmui paprastesnę gamybą (mažesnę kainą), orientavimo įrenginio funkcinių galimybių išplėtimas.
Siūlomasis išradimas pagrįstas linijinio judesio generavimu bei jo transformavimu į kampinį pjezokeramines pavaros pagalba, ir galimybe turint tam tikrą kūno formą, išgauti kūno kampinį judesį pagal visas tris ašis. Palydovų orientavimo įrenginyje naudojama tam tikros masės sfera, kuri yra prispausta prie pjezokeramines pavaros. Generuojant tam tikro dažnio ir formos svyravimus pjezokeraminėje pavaroje, įmanoma tam tikros masės sferą (reakcijos masę) sukti aplink bet kurią ašį. Dėl besisukančios sferos inercijos momento, kontroliuojant sukimąsi galima užtikrinti patikimą palydovo orientavimą erdvėje.
Palydovų orientavimo įrenginys susidedantis iš tam tikros masės sferos, ir sukimosi judesiui generuoti pjezokeraminės pavaros, kuri susideda iš ne mažiau 2-jų pjezokeraminiu hemisferų, gaubiančių tam tikros masės sferą ir tampraus elemento tarp vienos iš pjezokeraminiu hemisferų ir korpuso, arba vietoje pjezokeraminiu hemisferų įrenginys gali turėti pjezokeraminį cilindrą, prie kurio tam tikros masės sfera su nuolatiniu magnetu, pritvirtintu prie korpuso, prispausta prie tarpinių elementų, kurie pritvirtinti prie pjezokeraminio cilindro.
Pjezokeraminės pavaros konstrukcija yra daug paprastesnė už prototipo, siūlomąjį išradimą galima naudoti dideliuose ir labai mažuose palydovuose, tai padidiną jo funkciškumą.
Fig. 1 - sferos - pjezokeramikos montavimo variantas su hemisferine pjezokeramine pavara;
Fig. 2 - hemisferinės pjezokeraminės pavaros elektrodų (žadinimo zonų) išdėstymo variantas;
Fig. 3 - hemisferinės pjezokeraminės pavaros valdymo schema;
Fig. 4 - sferos - pjezokeramikos montavimo variantas su cilindro formos pjezokeramine pavara;
įrenginį sudaro: 1 -tam tikros masės sfera; 2, 3 - hemisferine pjezokeramine pavara; 4 - tamprus elementas; 5, 6, 7 - hemisferinės pjezokeraminės pavaros žadinimo elektrodai (zonos); 8 ,9, 10 - hemisferinės pjezokeraminės pavaros matavimo elektrodai (zonos); 11 - virpesių generatorius; 12 - signalų valdymo įrenginys; 13 - signalų filtravimo įrenginys; 14 - antrasis signalų valdymo įrenginys; 15 - tarpinis elementas; 16 - cilindro formos pjezokeramine pavara; 17 - nuolatinis magnetas.
Tam tikros masės sferos (reakcijos masės) sukimąsi galima pasiekti naudojant pjezokeraminę hemisferą 2 (Fig. 1). Tam tikros masės sfera 1 suspaudžiama naudojant tamprų elementą 4 ir pjezokeraminę hemisferą 3. Elektrodai (žadinimo zonos) 5, 6, 7 (Fig. 3) prijungti prie elektrinių signalų šaltinio, kuriuo valdomi sferos posūkiai. Kontakto su judama grandimi taškuose generuojami trimačiai virpesiai, kurių parametrus (t.y. trimatę trajektoriją) galima valdyti keičiant sužadinimo dažnj,judesio kryptis valdoma keičiant žadinimo elektrodus.
Palydovo orientavimo erdvėje įrenginio veikimas. Iš palydovo valdymo sistemos signalas e užduodą orientavimo kryptį, pagal tai signalų valdymo įrenginys 12 užduoda elektrodams 5, 6, 7 žadinimo signalus, kuriomis reguliuojamas reakcijos sferos sukimasis apie atitinkamą ašį x, y ar z. Žadinant 5 elektrodą tam tikros masės sfera suksis apie x ašį, o 6 ir 7 sferos sukimasis bus apie x ašį priešinga kryptimi. Žadinat 6 elektrodąsukimasis bus apie x' ašį ir t.t. Tam tikros masės sferos sukimasis apie bet kokią ašį, praeinančią per jos centrą vyks, kai skirtingos amplitudės žadinimo signalai yra prijungiami prie 2-jų ar 3-jų elektrodų, o jų pagrindiniai parametrai priklausys nuo sukimosi ašies padėties palydovo atžvilgiu. Tam tikros masės sferos sukimasis apie z ašį gaunamas kai 5 elektrodas veikiamas Ucoswt, 6 Ucos(wt + 120°), o 7 - Ucos(wt + 240°) žadinimo signalais. Žadinami virpesiai veikia tam tikros masės sferą 1, kuri pradiniu judesio momentu matavimo elektroduose8, 9, 10 sukuria įtampas U|, U2 ir U3, kurios susideda iš žadinimo signalo ir sukurtų dedamųjų. Nufiltravus matavimo zonose gautas įtampas pradiniais žadinimo signalais gaunami pradiniu posūkio metu sukurti signalų šuoliai, iš kurių sužinoma apie realų reakcijos sferos posūkio ašies kryptį. Taip gaunamas grįžtamojo ryšio valdymo signalas kuris apdorojamas antrojo valdymo bloko ir perduodamas į pirmąjį, kuriame keičiami žadinimo signalų parametrai gauti reikiamo posūkio ašies krypčiai.
Arba palydovų orientavimo sistema gali būti realizuota taikant tam tikros masės sferą 1, kuri kontaktuoja su pjezokeramine cilindro formos pavara16 (Fig. 4). Tarpinis elementas 15 tarp sferos ir pjezokeramikos 16 užtikrina stabilų tam tikros masės sferos sukimąsi. Pjezokeraminis cilindras prijungtas prie virpesių generatoriaus, kuriuo valdomi sferos posūkiai. Kontakte veikiančią pastovią jėgą gali užtikrinti nuolatinis magnetas 17, tarp kurio ir sferos yra nedidelis tarpelis.
Lyginant su prototipu iškeltus tikslus leidžia pasiekti palydovų orientavimo įrenginys, susidedantis iš tam tikros masės sferos, ir sukimosi judesiui generuoti pjezokeraminės pavaros, kuri susideda iš ne mažiau 2-jų pjezokeraminių hemisferų,gaubiančių tam tikros masės sferą ir tampraus elemento tarp vienos iš pjezokeraminių hemisferų ir korpuso, arba vietoje pjezokeraminių hemisferų įrenginys gali turėti pjezkeraminį cilindrą, prie kurio tam tikros masės sfera su nuolatiniu magnetu, pritvirtintu prie korpuso, prispausta prie tarpinių elementų, kurie pritvirtinti prie pjezokeraminio cilindro.

Claims (1)

  1. Išradimo apibrėžtis
    1. Palydovų orientavimo įrenginys susidedantis iš tam tikros masės sferos, b esiskiriantis tuo, kad sukimosi judesiui generuoti įrenginys turi pjezokeraminę pavarą, kuri susideda iš ne mažiau 2-jų pjezokeraminių hemisferų, gaubiančių tam tikros masės sferą ir tampraus elemento tarp vienos iš pjezokeraminių hemisferų ir korpuso, arba vietoje pjezokeraminių hemisferų įrenginys gali turėti pjezkeraminį cilindrą, prie kurio tam tikros masės sfera su nuolatiniu magnetu, pritvirtintu prie korpuso, prispausta prie tarpinių elementų, kurie pritvirtinti prie pjezokeraminio cilindro.
LT2013002A 2013-01-02 2013-01-02 Palydovų orientavimo erdvėje įrenginys LT6089B (lt)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LT2013002A LT6089B (lt) 2013-01-02 2013-01-02 Palydovų orientavimo erdvėje įrenginys

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LT2013002A LT6089B (lt) 2013-01-02 2013-01-02 Palydovų orientavimo erdvėje įrenginys

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LT2013002A LT2013002A (lt) 2014-07-25
LT6089B true LT6089B (lt) 2014-10-27

Family

ID=51213097

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LT2013002A LT6089B (lt) 2013-01-02 2013-01-02 Palydovų orientavimo erdvėje įrenginys

Country Status (1)

Country Link
LT (1) LT6089B (lt)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2017025778A1 (en) 2015-08-12 2017-02-16 Uab "Pazangus Pozicionavimo Sprendimai" Satellites attitude control system

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2007003666A1 (es) 2005-07-01 2007-01-11 Montserrat Gasol Gimeno Guante cosmético desechable

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2007003666A1 (es) 2005-07-01 2007-01-11 Montserrat Gasol Gimeno Guante cosmético desechable

Non-Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Title
INAMORI T. ET AL: "Attitude stabilization for the nano remote sensing satellite PRISM", JOURNAL OF AEROSPACE ENGINEERING,, 2011, pages 187 - 191

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2017025778A1 (en) 2015-08-12 2017-02-16 Uab "Pazangus Pozicionavimo Sprendimai" Satellites attitude control system
CN107949522A (zh) * 2015-08-12 2018-04-20 快速定位解决方案有限责任公司 卫星姿态控制系统
US11077961B2 (en) 2015-08-12 2021-08-03 Uab “Pazangus Pozicionavimo Sprendimai” Satellites attitude control system
CN107949522B (zh) * 2015-08-12 2021-08-31 快速定位解决方案有限责任公司 卫星姿态控制系统

Also Published As

Publication number Publication date
LT2013002A (lt) 2014-07-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4523120A (en) Precise bearing support ditherer with piezoelectric drive means
AU2013254931B2 (en) Vibration energy conversion device
US9893653B2 (en) Power generation device
GB2490783A (en) Vibration energy conversion device
JP5963160B2 (ja) 球面モータ
LT6089B (lt) Palydovų orientavimo erdvėje įrenginys
Yao et al. Planar acceleration sensor for UAV in cruise state based on single-electrode triboelectric nanogenerator
US20150122057A1 (en) Apparatus and Method for Gyroscopic Propulsion
CN107949522B (zh) 卫星姿态控制系统
US20190253002A1 (en) Generator for transforming a translational movement of a body into an accumulation of electric charges
Liu et al. Design and experiment evaluation of a rotatable and deployable sleeve mechanism using a two-DOF piezoelectric actuator
Bakanauskas et al. Development of a novel device for attitude control over small satellites
Pinrod et al. 3-axis MEMS gyroscope calibration stage: Magnetic actuation enabled out-of-plane dither for piezoelectric in-plane calibration
Karami et al. Nonlinear dynamics of the hybrid rotary-translational energy harvester
Ju et al. Harvesting energy from low frequency vibration using MSMA/MFC laminate composite
Guo et al. Mechanism, theory and application research of a rotating electromagnetic energy harvester suitable for multi-directional excitation
Bhatta et al. An electromagnetic and triboelectric hybrid motion sensing system for self-powered robotic balancing platforms
Shi et al. Triboelectric balls as three-dimensional vibrational energy harvesters and self-powered sensors
Karami et al. Hybrid rotary-translational energy harvester for multi-axis ambient vibrations
Bručas et al. Novel attitude control devices for CubeSat satellites
Hosaka et al. Study on Motor-Driven Gyroscopic Generator: Part 1—Characteristics at Constant Velocity
Bansevicius et al. The synthesis of trajectories in piezoelectric attitude control devices for nanosatellites
O'Donoghue The characterisation of velocity amplified vibration energy harvesters
Lee et al. Orbital Driving and Detection System of Piezoelectric Gyroscopes for Inertia Sensors
LT2018531A (lt) Magneto pjezoelektrinės pavaros įrenginys

Legal Events

Date Code Title Description
BB1A Patent application published

Effective date: 20140725

FG9A Patent granted

Effective date: 20141027

MM9A Lapsed patents

Effective date: 20180102