LT4087B - A method for growing of potatoes and a cultivator - Google Patents

A method for growing of potatoes and a cultivator Download PDF

Info

Publication number
LT4087B
LT4087B LT95-010A LT95010A LT4087B LT 4087 B LT4087 B LT 4087B LT 95010 A LT95010 A LT 95010A LT 4087 B LT4087 B LT 4087B
Authority
LT
Lithuania
Prior art keywords
rotors
cultivator
soil
cultivated
potatoes
Prior art date
Application number
LT95-010A
Other languages
English (en)
Other versions
LT95010A (en
Inventor
Vytautas Prekeris
Liutauras Juralevicius
Original Assignee
Lietuvos Zemes Ukio Akademija
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lietuvos Zemes Ukio Akademija filed Critical Lietuvos Zemes Ukio Akademija
Priority to LT95-010A priority Critical patent/LT4087B/lt
Publication of LT95010A publication Critical patent/LT95010A/xx
Publication of LT4087B publication Critical patent/LT4087B/lt

Links

Landscapes

  • Soil Working Implements (AREA)

Description

Išradimas priklauso žemės ūkiui, t.y. bulvių bei kitų kaupiamųjų kultūrų auginimo būdams ir žemės įdirbimo bei pasėlių priežiūros įrenginiams.
Žinomas bulvių auginimo būdas,kai bulvės sodinamos išfrezuojant lauke užsiduoto pjūvio kanalus, kurie užpildomi iš anksto paruošta su organinėmis bei mineralinėmis trąšomis sumaišyta žeme. Tai leidžia sudaryti birų, geros srtruktūros dirvožemį, kas palengvina bulvių separaciją jas kasant (TSRS autorinis liudujimas Nr. 127496, TAK A01B 79/02; 19597.J). Tačiau žemės ruošimas ją maišant su mineralinėmis bei organinėmis trąšomis ne lauke ir atvežimas į lauką bei kanalų užpildymas lauke susiję su labai didelėmis energetinėmis sąnaudomis, didele darbo apimtimi bei daugelio mašinų (žemių maišymo, kanalų užpildymo,žemes transportuojančių ir kt.)panaudojimu.
Pagal techninį sprendimą artimesnis siūlomam būdui yra bulvių sodinimo būdas,kuriame atlieka rudeninį ir pavasarinį dirvos įdirbimą, bulves sodina ir prižiūri pasėlius.Pavasariniame įdirbime prieš bulvių sodinimą dirvą purena juostomis giliau nei buvo suarta rudeniniame įdirbime. Purenamos juostos plotis lygus tarpueilių pločiui. Nesupurentos juostos frezuojamos iki plūgo suslėgtos ribos, o dirvožemis beriamas ant anksčiau supurentos dirvos, sudarant vagos keterą.Bulvės sodinamos į suformuotas vagų keteras (TSRS autorinis liudijimas Nr. 1464924, TPK A01B 79/02, 1987).Tai pagerina vandens ir oro režimą augantiems bulvių kerams ir sudaro nepalankias sąlygas piktžolėms, o tai padidina derlingumą (2).Tačiau šis būdas reikalauja didelės darbų apimties bei didelio skaičiaus įvairių mašinų,nes reikia ne tik sukultivuoti ir suvagoti dirvą prieš bulvių sodinimą, bet ir giliai ją išpurenti du kartus - vieną kartą ten,kur sodinamos bulvės, o antrą kartą tarpuvagiuose.Yra žinoma,kad kuo giliau purenama, tuo didesnės galios reikia tam darbui atlikti, o tai dar labiau didina energetines sąnaudas. Gilus tarpuvagių purenimas sumažina drėgmės kiekį vagų keterose, kas sausą vasarą nenaudinga, o šlapią vasarą negelbsti nuo bulvių prigėrimo, nes vanduo nespėja susigerti į tarpuvagių žemę,ypač priemolio dirvose, o visa tai nedidina bulvių derliaus.
Žinomas ištisinio dirvos įdirbimo kultivatorius sudarytas iš priverstinai sukamu apie vertikalias ašis rotorių, pritvirtų prie rėmo eile statmena mašinos judėjimo krypčiai (Vokietijos patentas Nr. 3508655 A01B 33/12 kl., 1986).Tačiau tokį kultivatorių galima naudoti tik ištisiniam dirvos kultivavimui ir jo panaudoti kaupimui, o tuo labiau juostiniam dirvos įdirbimui negalima.
Panašesnis į siūlomą yra kultivatorius sudarytas iš priverstinai sukamų apie vertikalias ašis rotorių išdėstytų grupėmis po kelis ir pritvirtintų prie rėmo,grupės išdėstytos eilėje statmenoje mašinos judėjimo krypčiai, rotoriai išdėstyti taip, kad jų sukimosi apskritimai liestųsi (JAV patentas Nr. 4363362. TPK AB 33/06, 1982).
Toks kultivatoriaus rotorių išdėstymas įgalina purenti tarpueilius, bet nepritaikytas siūlomam kaupiamųjų kultūrų auginimo būdui, nes neįmanoma žemę įdirbti ruožais, kurių vidinė dalis būtų purenama intensyviau.0 tai nedaro gero vandens ir oro režimo augantiems bulvių kerams ir dėl to sumažėja derlius.
Išradimo tikslas - sumažinti energetines sąnaudas ir padidinti derlių. Energetinės sąnaudos mažinamos įdirbant dirvą skirtingo purenimo intensyvumo ruožais,mažinant mašinų bei operacijų skaičių. Bulvių derlius padidinamas, sodinant gumbus į intensyviau supurentą dirvą, sudarant palankias sąlygas lietaus vandeniui nubėgti nuo kietesnės nesupurentos į labiau supurentą dirvą,mažinant purenimo metu susidarančių smulkių (smulkesnių nei 1 mm) dirvos erozijai pavojingų dalelių skaičių.
Tikslas pasiekiamas, kai bulvių auginimo būde, kuriame dirvą įdirba rudenį ir pavasarį,sodina bulves bei prižiūri pasėlius, pavasarį žemė įdirba ruožais, kurių vidurinė 10-30 cm pločio juosta supurenama intensyviau nei išorinės,bulves sodina į intensyviau supurento ruožo dalį, po sodinimo supurena likusius nesupurentus tarpueilius. Esant piktžolėtai dirvai įdirbant dirvą pavasarį nuskuta nedirbamus ruožus.
Įdirbant žemę ruožais,kurių vidurinė dalis įdirbama intensyviau, bulvės sodinamos į smulkių dirvos trupinėlių aplinką, o vagos paviršiuje lieka stambesni trupiniai. Dėl to žemės dirbimo metu susidaro mažiau dirvos erozijai pavojingų smulkių (smulkenių nei 1mm) dalelių, o vagų paviršiuje nesusidaro dirvos pluta. Be to, susidaro palankios sąlygos lietaus vandeniui nubėgti nuo kietesnės nesupuren tos ir dalinai supurentos dirvos į intensyviau supurentą. Visa tai pagerina oro ir vandens režimą vagos keteroje, o tai gerina bulvių kerų vystymąsi ir didina bulvių derlių.
Įdirbant žemę ruožais, kurių tik vidurinė dalis įdirbama intensyviau, sumažinamas įdirbamos žemės plotas, t.y. nereikia įdirbti 1/3 - 1/2 tarpueilio pločio. Be to, ruožuose žemė taip pat įdirbama nevienodu intensyvumu, o tai sumažina pasipriešinimą traukai. Bandymais nustatyta, kad purenant dirvą ruožais kultivatoriaus pasipriešinimas sumažėja 30-40 % priklausomai nuo purenamų ruožų pločio. Todėl sumažėja energijos sunaudojimas, nes purenant ruožais jos reikia mažiau. Visa tai apibendrinę galime daryti išvadą, kad tokiu būdu sumažinamos ir dirvos įdirbimo energetinės sąnaudos.
Jeigu dirva labai piktžolėta, žemę įdirbant ruožais, neįdirbamoji dalis nuskutama frezeriniu kultivatoriumi 2-6 cm gyliu, kas leidžia sunaikinti piktžoles ir sumažinti energetines sąnaudas, nes skutama tik 1/3-1/3 dirvos.
Šis būdas gali būti panaudotas ir kaupiamųjų kultūrų auginimui.Tada sėklos sėjamos arba daigai sodinami į intensyviau supurentų ruožų vidurį.
Šio būdo įgyvendinimui kultivatoriaus, sudaryto iš apie vertikalias ašis priverstinai sukamų rotorių, išdėstytų eilėje statmenoje mašinos judėjimo krypšiai ir pritvirtintų prie rėmo, rotoriai sumontuoti poromis, poroje dirbantys rotoriai sukami vienas prieš kitą kultivatoriaus judėjimo kryptimi, rotoriaus sukimosi apskritimai perdengia kito poroje esančio rotoriaus sukimosi apskritimą. Taip išdėstyti rotoriai užtikrina, kad kultivatoriumi įdirbant žemę ruožais, vidurinė dalis būtų supurenama intensyviau nei išorinė. Intensyvesnis supurenimas gaunamas dėl to, kad tą dalį purena du rotoriai.
Kultivatorius, kurio rotoriai išdėstyti grupėmis po tris ir daugiau, grupėje sumontuotų vidurinių rotorių sukimosi apskritimai kerta per rotorių spindulį kraštinių rotorių sukimosi apskritimus. Toks sprendimo būdas leistų paplatinti intensyviau purenamą ruožą, panaudojant daugiau mažesnio diametro rotorių, kas sumažintų rotorių sukimui panaudojamą galingumą ir energetines sąnaudas.
Nuo prototipo siūlomas bulvių auginimo būdas skiriasi tuo, kad 1/3-1/2 dirvos iš viso neįdirbama, o įdirbamas ruožas purenamas neLT 4087 B vienodai - intensyviau purenama ta dalis, kurioje numatoma sodinti bulves. Tai pagerina vandens ir oro režimą dirvoje, o tuo pačiu ir bulvių augimo sąlygas bei derlių. Be to, nereikia įdirbti 1/3-1/2 žemės, o įdirbamas plotas purenamas nevienodu intensyvumu. Prototipe įdirbama visa žemė,o jos įdirbimo gylis net didesnis nei arimo.Dėl to siūlomas purenimo būdas reikalauja mažesnių energetinių sąnaudų.Be to nereikia papildomos purenimo operacijos, kas taip pat sumažina energetinius resursus ruošiant dirvą bulvėms sodinti.
Lyginant su prototipu, siūlomas bulvių bei kaupiamųjų kultūrų auginimui naudojamas kultivatorius skiriasi tuo, kad rotoriai sumontuoti poromis, poroje dirbantys rotoriai sukasi vienas prieš kitą kultivatoriaus judėjimo kryptimi, rotoriaus sukimosi apskritimai perdengia kito poroje esančio rotoriaus sukimosi apskritimą. Kai rotorių purenamame ruože yra trys arba daugiau, jie išdėstomi taip, kad vidurinių rotorių sukimosi apskritimai kirstų per rotorių spindulį kraštinių rotorių sukimosi apskritimus.
Fig.1 pavaizduota: a) kultivatoriaus rotoriaus darbo schema sodinant bulves į įdirbtus žemės ruožus; b) kultivatoriaus darbas, žiūrint iš galo, sodinant bulves į išdirbtus žemės ruožus; c) frezerinio kultivatoriaus darbas, nuskutant neįdirbtus žemės ruožus.
Fig.2: a) frezerinio kultivatoriaus darbas aukštų vagų sudarymo metu; b) frezerinio kultivatoriaus darbas žiūrint iš galo.
Fig.3.: Frezerinio kultivatoriaus darbas, kai rotoriai dirba po tris vienoje grupėje.
Bulvių bei kitų kaupiamųjų kultūrų sodinimo būdas, apimantis žemės įdirbimą rudenį ir pavasari, bulvių sodinimą bei pasėlių priežiūrą. Pavasarį žemė įdirbama ruožais 1 (fig.1), vidurinė dalis 2 10-30 pločiu supurenama intensyviau nei išorinė 1.Bulves sodina į intensyviau supurento ruožo dalį 10-12-tą dieną po sodinimo supurenami likę nesupurenti tarpueiliai 3 ir sudaromos aukštos vagos 4 (fig.2).
Kultivatorius (frezerinis) sudarytas iš priverstinai sukamų apie vertikalias ašis rotorių 5, išdėstytų eilėje statmenoje mašinos judėjimo krypčiai ir pritvirtintų prie rėmo. Rotoriai 5 sumontuoti poromis arba grupėmis po kelis. Poroje dirbantys rotoriai sukasi vienas prieš kitą kultivatoriaus judėjimo kryptimi. Rotorių sukimosi apskritimai perdengia kito poroje esančio rotoriaus sukimosi apskritimą (fig. 1). Kai rotoriai sugrupuoti po daugiau nei du, grupėje sumontuotų vidurinių rotorių sukimosi apskritimai kerta per rotorių spindulį kraštinius sukimosi apskritimus (fig. 3). Kultivatoriaus rotorių sukimosi apskritimai perdengia kito rotoriaus sukimosi apskritimą tikslu intensyviau supurenti vidurinę dalį (Fig. 1). Kada purenamo ruožo zonoje yra trys arba daugiau rotorių (fig.3), jie išdėstomi taip, kad kraštiniai rotoriai purentų dirvą per rotoriaus spiindulį ne taip intensyviai, o vidurinę dalį intensyviau. Jei dirva labai piktžolėta, pavasarį prieš bulvių sodinimą šiuo frezeriniu kultivatoriumi galima nuskusti neįdirbto ruožo dirvos paviršių 2-6 cm gyliu, pastačius spec. rotorius 6 (fig.1c)
Sodinant bulves siūlomu būdu
- rudenį dirva paruošiama tradiciniu būdu: skutamos ražienos, akėjama, tręšiama organinėmis bei mineralinėmis trąšomis, ariama ir. jei reikia, purškiama herbicidais;
- pavasarį dirvos akėjamos arba, kai dirva pradžiūsta, laukas kultivuojamas ištisai, savaitę (5-10 dienų) prieš bulvių sodinimą dirva supurenama 15-16 cm gylio ruožais (fig.1) (tarpueilio plotis b=700 mm, įdirbamų ruožų plotis 350 mm arba 467 mm), sudarant neaukštas vagas arba nesudarant jų frezeriniu kultivatoriumi 7 su vertikaliais rotoriais 5, kuriuos suka krumpliaračiai 8. Kartu nesupurentuose ruožuose 3 paliekamos provėžos 9 traktoriaus ratams pravažiuoti sodinimo metu. Dirva ruožuose supurenama nevienodu intensyvumu. Ruožo viduryje 2 dirva supurenama intensyviau negu jo kraštuose.
Tai atliekama frezeriniu kultivatoriumi 7 su vertikaliais rotoriais 5, kurie intensyviau supurena 10-30 cm pločio dirbamo ruožo vidurį 2.Vienoje poroje dirbantys vertikalūs rotoriai 5 sukasi vienas prieš kitą nuo intensyviai purenamo ruožo vidurio į išorę kultivatoriaus judėjimo kryptimi, o kultivatoriaus rotorių sukimosi apskritimai perdengia kito rotoriaus sukimosi apskritimą tikslu intensyviau supurenti vidurinę ruožo dalį. Kada purenamo ruožo zonoje yra trys arba daugiau rotorių (fig.3), jie išdėstomi taip, kad kraštiniai rotoriai purentų dirvą per rotoriaus 5 spindulį ne taip intensyviai, o vidinę ruožo dalį 2 intensyviau.
Jei dirva labai piktžolėta, žemę įdirbant ruožais neįdirbtoji dalis gali būti nuskutama 2-6 cm gyliu prie frezerinio kultivatoLT 4087 B riaus 7 (fig.1c) velenų pridėjus specialius rotorius 6 su nedidelio aukščio peiliais.
Bulvės 10 sodinamos į intensyviai supurentas juostas 2 trisdešimties cm atstumu tarp gumbų 6-10 cm gyliu.Tai atliekama standartinėmis bulviasodėmis.
10-12 d. po sodinimo (fig.2) frezeriniu kultivatoriumi 7 su vagų formuotuvu 11 supurenami likę nepurenti ruožai 3 (fig.1), o anksčiau purentų ruožų 1 vietoje suformuojamos aukštos 24-30 cm va gos 4 (fig.2). Su piktžolėmis, ligomis ir kolorado vabalais kovojama purškiant pasėlius herbicidais arba fungicidais.
Šį būdą galima naudoti daržovių ir kaupiamųjų kultūrų auginimui, t.y. dirvos pavasariniam paruošimui, vėliau sėjant ar sodinant daigus į intensyviau supurentų ruožų vidurį,taip sumažintume energetines sąnaudas šių kultūrų auginimui bei padidintume jų derlių.

Claims (4)

  1. IŠRADIMO APIBRĖŽTIS
    1. Bulvių bei kitų kaupiamųjų kultūrų auginimo būdas, kuriame dirvą įdirba rudenį ir pavasarį, sodina bulves bei prižiūri pasėlius besiskiriantis tuo, kad pavasarį žemę įdirba ruožais, pavasarį dirbamo ruožo vidurinę dalį supurena intensyviau nei išorinę, sodinamos bulvės į intensyviau supurento ruožo dalį, po sodinimo supurena likusius nesupurentus tarpueilius.
  2. 2. Būdas pagal 1 punktą, besiskiriantis tuo, kad įdirbant dirvą pavasarį nuskuta nedirbamus ruožus.
  3. 3. Kultivatorius sudarytas iš apie vertikalias ašis priverstinai sukamų rotorių, išdėstytų eile statmenai mašinos judėjimo krypčiai, besiskiriantis tuo, kad rotoriai sumontuoti poromis,dirbantys poroje rotoriai sukami vienas prieš kitą kultivatoriaus judėjimo kryptimi, rotorių sukimosi apskritimai perdengia kito poroje esančio rotoriaus sukimosi apskritimą.
  4. 4. Kultivatorius pagal 3 punktą, besiskirian t i s tuo,kad rotoriai sugrupuoti daugiau kaip po du, grupėje sumontuotų vidurinių rotorių sukimosi apskritimai kerta per rotorių spindulį kraštinių rotorių sukimosi apskritimus.
LT95-010A 1995-01-23 1995-01-23 A method for growing of potatoes and a cultivator LT4087B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LT95-010A LT4087B (en) 1995-01-23 1995-01-23 A method for growing of potatoes and a cultivator

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LT95-010A LT4087B (en) 1995-01-23 1995-01-23 A method for growing of potatoes and a cultivator

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LT95010A LT95010A (en) 1996-08-26
LT4087B true LT4087B (en) 1996-12-27

Family

ID=19721603

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LT95-010A LT4087B (en) 1995-01-23 1995-01-23 A method for growing of potatoes and a cultivator

Country Status (1)

Country Link
LT (1) LT4087B (lt)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
LT4825B (lt) 1999-06-29 2001-07-25 Lietuvos Žemės Ūkio Universitetas Bulvių bei kitų kaupiamųjų kultūrų sodinimo būdas bei agregatas jam įgyvendinti

Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU127496A1 (ru) 1959-05-07 1959-11-30 И.Д. Еремеев Способ подготовки почвы при возделывании картофел
US4363362A (en) 1979-03-07 1982-12-14 Paolo Barato Multiple machine for row-cropping with vertically operating axes
DE3508655A1 (de) 1985-03-12 1986-09-18 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co Kg, 4507 Hasbergen Bodenbearbeitunsmaschine
SU1464924A1 (ru) 1987-03-02 1989-03-15 Белорусский институт механизации сельского хозяйства Способ обработки почвы под посадку картофел

Patent Citations (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU127496A1 (ru) 1959-05-07 1959-11-30 И.Д. Еремеев Способ подготовки почвы при возделывании картофел
US4363362A (en) 1979-03-07 1982-12-14 Paolo Barato Multiple machine for row-cropping with vertically operating axes
DE3508655A1 (de) 1985-03-12 1986-09-18 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co Kg, 4507 Hasbergen Bodenbearbeitunsmaschine
SU1464924A1 (ru) 1987-03-02 1989-03-15 Белорусский институт механизации сельского хозяйства Способ обработки почвы под посадку картофел

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
LT4825B (lt) 1999-06-29 2001-07-25 Lietuvos Žemės Ūkio Universitetas Bulvių bei kitų kaupiamųjų kultūrų sodinimo būdas bei agregatas jam įgyvendinti

Also Published As

Publication number Publication date
LT95010A (en) 1996-08-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3170421A (en) Submulcher and planter in combination therewith
Cloutier et al. Mechanical weed management
US4624197A (en) Minimum tillage toolbar and method for using same
UA120600C2 (uk) Боронувальний агрегат та спосіб боронування
US5303662A (en) Minimum tillage tool bar and method for using same
RU2760938C1 (ru) Способ возделывания пропашных культур
LT4087B (en) A method for growing of potatoes and a cultivator
Cloutier et al. Mechanical weed control in agriculture
Mamatov et al. Machine for cultivation and sowing of cereal seeds on sloping fields
RU2787894C1 (ru) Способ обработки почвы
RU2762876C1 (ru) Секция сеялки-культиватора
RU2199845C1 (ru) Способ выращивания картофеля
RU219463U1 (ru) Агрегат комбинированный почвообрабатывающий
RU2232491C1 (ru) Способ возделывания сафлора в условиях резкоконтинентального климата
RU2811994C1 (ru) Способ почвозащитной подготовки почвы под посев подсолнечника
RU216730U1 (ru) Культиватор для поверхностной обработки почвы
RU2148899C1 (ru) Способ обработки почвы в междурядьях пропашных и других сельскохозяйственных культур
Rakhimov et al. Substantiation of the design scheme and parameters of the universal machine for the care of perennial grass crops
RU2073398C1 (ru) Способ возделывания теплолюбивых полевых культур
Singh et al. Frontiers of Agronomy
Carter Stubble-mulch farming for soil defense
RU1782379C (ru) Способ борьбы с корневищными и корнеотпрысковыми сорн ками
Кузьмін et al. WHY PLOUGHING REMAINS ACTUAL
Samadalashvili The batch-combined minimum tillage farming machine
Shedd et al. Weed control in growing corn

Legal Events

Date Code Title Description
MM9A Lapsed patents

Effective date: 20000123